sr«s Jacht op de dader van aanslag op Adenauer ONBEKENDE SCHEPEN IN INDONESISCHE WATEREN Gezinsraad moeten zal echtscheiding verminderen „Compromis niet het Staats pensioen" ars» at sawa. Hagenaar schoot gedeserteerde SS-er neer Hulp gevraagd ook buiten de „ontwikkelingsgebieden" Steun aan gezinnen met raadvoor ouden van dagen verzekering v.. GOUDSMOKKELAARS VOOR DE ECONOMISCHE RECHTER Koekfabriek uitgebrand Luisterbijdrage wettelijk verplicht Twee nieuwe vliegvelden Zaterdag 29 Maart 1952 v.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAMtEN+OMSTREKEN Premiehoogte zij nog onderwerp van ernstige studie Brandewijn-met-suiker op het Bossche stadhuis Nasleep van de overval op de „Ikoon" r> Misdrijf met politieke insla"? Sterke was van de Waal Politie hoorde klokje tikken Mr Welter voelt zich gegriefd Ook bij Oost-Java gesignaleerd Hulp aan „achterlijke" gebieden Kraaien werden uitgerookt Vertrek van Koninklijk Paar Hogere productie per werknemer -Maskerage" WEERBERICHT Kring der verzekerden De premie Bijltjesdag vertrouwd begrip Veerpont te Tiel uit de vaart z f - Schade van kwart millioen «julden Ontwikkeling van ononttvik- kelde gebieden Noodtoestand dient ter rechtvaardiging oor West-Europese defensie in Nederland Nederland zal in Navo-verband nog moeten zorgen voor de aanleg van tivee vliegvelden op Nederlands grondgebied. Over de plaats waar zij zullen komen, is beraad nog gaande. Ze passen uiteraard in de zgn. infra-struetuur van de West- Europese verdediging. Dubbele villabrand in Heelsum Weerverwachtlng tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk op vele plaatsen sneeuw ot regen. Geleidelijk afnemende Noord-Oostelijke wind. Iets minder koud. Zondag 30 Maart, Zon op 6.20 uur, onder 19.10 uur. Maan op 7.43 uur, onder 0.32 uur. Maandag 31 Maart: Zon op 6.18 uur, onder 19.12 uur. Maan op 8.22 uur, onder 1.42 uur. NIEUWESCHIEDAMSCHE CODRART Het nieuwe plan voor ouderdomsverzekering Gisteravond heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, nir dr A. A. van Rhijii, voor de radio een toelichting gegeven op de nota en de vraagpunten voor een nieuwe ouderdomsverzekering. waarom trent, ge!ijk vvii hebben gemeld, het ad vies van de Sociaal-Economische Kaau is gevraagd. De nota aldus zeide dr Van Rhijn o.m. gaat uit van een ouderdomsverzekering. Een verzekering brengt mede, dat er pre mies worden gestort, welke in een fonds worden verzameld, waaruit de onkosten der uitkeringen worden betaald. Er zijn in ons land nog velen, die geen verzeke ring wensen, maar aan een staatspensioen de voorkeur geven. Bij een staatspensioen worden de uitkeringen gewoon uit ue schatkist betaald, dus uit de algemene rijksmiddelen. De ouderdomsverzekering en net staatspensioen worden in de nota naar elkaar toegebogen. Een moeilijkheid bi3 bet stelsel der verzekering is, dat zij die al ouder zijn onvoldoende premies heb ben gestort, om nog een behoorlijke uit kering te kunnen verkrijgen. De nota voorziet daarin door aan deze categorie 7..g. extra-verzekeringsjaren te geven in die zin, dat ieder verzekeringsjaar voor twee geldt. Wie b.v. 20 jaren is verze kerd, wordt geacht 40 jaar te zijn ver zekerd en ontvangt daarmede het vol ledige ouderdomspensioen. Voor hen, die slecht s tussen 1 en 20 jaar premie hebben betaald, wordt een bijzondere maatregel voorgesteld, maar alleen wanneer de ver zekerde niet over voldoende eigen inko men beschikt. Wanneer dat het geval is, worden hem nog zoveel verzekermgsj ren meer toegekend als nodig zijn om volledige ouderdomspensioen te ontvan wordt nagestieefd. i.pn ,i;e Deze weg is ook gevolgd voor nen, uie een zo gering inkomen hebben dat zn met fn sUmt zijn een premie te betalen. Vol gens de nota betaalt het rijk dan voor hen de premie, zodat zij wel verzekerd zijn. Ook deze afwijking van het beginsel dér verzekering betekent een compromis met het staatspensioen. Toen destijds de ouderdomsverzekering van Talma tot stand kwam, gold alge meen het standpunt, dat de verzekering ^rh moest beperken tot de loonarbeiders, dus tot hen, die in dienstbetrekking wa ven De zelfstandigen werden buiten de verplichte verzekering gehouden. Op dit punt hebben de opvattingef zich gewij zigd. De ervaring leerde, dat er onder de ca 700.000 zelfstandigen m Nederland zeer grote groepen zijn, die aan een ouderdomsvoorziening niet, mmder. soms zelfs nog meer, behoefte hebben dan de arbeiders. Maar nu rijst een moeilijke vraag, nl. of men alle loonarbeiders en a1J e zelfstandigen, dus de gehele j>evoi- king, ongeacht hun inkomen, onder de Verzekering moet brengen. Administra tief is het veel gemakkelijker de gehele bevolking In de verzekering te betrek ken, dan een bepaalde groep te moeten uitzonderen. Ook is niet eenvoudig uit te maken bij welk inkomen men buiten de verzekering zou moeten vallen. Is dat bij een inkomen van meer dan 4000, of 5000, of 6000.gulden of nor een hoger bedrag? Daartegenover staat, dat het Brandewijn-met-suiker wil „Ger- ritje" ons laten drinken, wanneer we „naar Den Bosch" gaan. Welnu, de burgervader van Brabants hoofd stad heeft op goede gronden ge meend. dat men tegenover zijn gasten het historische lied, waarin dat wordt verteld, ook inderdaad waar moet maken en daarom zal dan voortaan bij officiële ontvang sten ten stadhuize de fameuze on vervalste „brandewijn-met-suiker" geserveerd worden. Voor het eerst vond zulks gisteren plaats bij de verwelkoming van Benelux-burge- meesters, die zich deze Bossche specialiteit uitstekend lieten «ma ken. En het geestige woord, dat burgemeester Loeff daarbij sprak, was mede oorzaak, dat de «temming er meteen in zat. twijfelachtig is, 0f de overheid wel een voldoende rechtsgrond kan aanvoeren om hen, (li,- voldoende inkomen hebben om geheel voor zichzelf te kunnen zor gen, tot het deelnemen aan de verzeke ring te verplichten. De nota, die de re gering aan de Sociaal-Economische Raad om advies heeft gezonden, doet dan ook ten aanzien van de vraag of een inkomensgrens moet worden opge. nomen geen bepaalde uitspraak. Het bedrag der uitkering Hoe hoog wordt, nu de uitkering? Veelal luidt het. antwoord: er moet een minimum levensniveau zijn gewaarMi„u. Maar dan volgt natuurlijk de vraag, aan welk geldelijk bedrag wordt daaibij ge dacht? Wij zullen, met erkenning van hel een gelijke last kunnen spreke -rkel„k_ verzwaring betekent. Maar heid is anders. Vooreerst toont het g^Wcyfer in de laatste iar.^n Jj j ct sterftecijfer niet Bovendien ^fjf^dsm.eer ouden constant. Er ouder. Hun aantal bcArnZil tlX ongeveer 750.000 over dertig jaar zyn ver dobbeld en niet minder dan ongeveer anderhalf millioen bedragen. Tegen over een kleinere groep jongerendie voor die ouden van dagen moet zorgen, staat, dus een zeer sterk stijgende groep ouden van dagen, die voor een uitke ring in aanmerking komt. Bij het vaststellen van het uitkerings bedrag moet hiermede rekening worden gehouden. Anders worden beloften ge daan, die in de toekomst onvervulbaar bljjken. De nota fixeert liet uitkerings bedrag niet, maar noemt slechts enkele mogelijkheden, n.l. voor een gehuwd paar f 17.30 of 20.80 per week en voor onge- huwden 9.20 of 11.80 per week. Hierbij is derhalve gedacht aan een bodempen sioen, dat voor alle verzekerden geldt en aanvulling ontvangt, indien b.v. onder- neming's- en bedrijfspensioenfondsen aan wezig zijn. Voorts moet men er mede rekening houden, dat, anders dan op het ogen blik, bü een bedrag van 200 aan eigen inkomen geen aftrek geschiedt. Ook zijn de gemeenteklassen van de noodwet- Drees in het plan vervallen, hetgeen uiteraard op het platteland eeii reden tot voldoening kan zijn. Bij de bovengenoemde uitkeringen van 17.30 voor gehuwden en 9.20 voor ongehuwden bedraagt de premie 2.50 per week. Uitkering van 20.80 voor gehuwden en 11.80 voor ongehuwden brengt de premie op 3.per week. Van de premie zal volgens de nota de helft door de werkgevers moeten wor den betaald en de helft door de arbeiders. De werkgevers zullen, indien geen andere verdeling wordt toegepast, in werkelijkheid met een bedrag lager dan 1.25 a 1.50 kunnen volstaan. ant van de Invaliditeitspremie ad 60 cents, die zij thans betalen, is 30 cent voor de ouderdomsverzekering bestemd. Nu er een nieuwe ouderdomsverzekering komt, valt deze 30 cent weg. Bovendien stelt de nota voor een deel van de ver eveningsheffing ad 4% procent, die thans door de werkgevers wordt be taald, in mindering te brengen op de premie van de nieuwe oudersdomsver- zekering. Voor wat de arbeiders betreft, zal t.z.t. moeten worden bezien of de premie aanleiding moet zijn tot het toe passen van enige compensatie door ver hoging van het loon. Tenslotte de zelfstandigen. Daar zij de gehele premie zelf moeten betalen, zullen met name voor de minder draag- krachtigen onder hen nogal eens ernstige moeilijkheden rijzen. Vandaar het reeds vermeide voornemen, dat het rijk de pre mie voor zijn rekening neemt ten beljoeve van hen, die niet in staat zijn te betalen. Voorstel der vahceiitralen In de nota wordt ook nog uitdrukkelijk rrieiding gemaakt van een geheel ander voorstel van de raad van vakcentralen, dat tevens aan een ernstig onderzoek zal worden onderworpen. Daarbij zal zeker bijzondere aandacht worden besteed aan de vraag of het een en ander gedaan moet worden om de uitkeringen in de toekomst aan te passen aan een stijging of daiing van de kosten van het levens onderhoud. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr Zaaycr, heeft gisteren drie jaar gevangenisstraf met aftrek ge ëist tegen de 30-jarige J. van der M. uit Den Haag, aan wie doodslag van de ge deserteerde S-S.'er K., gepleegd in de Aprildagen van 1945, ten laste was ge- 1CDe rechtbank heeft Van der M„ enige tijd geleden tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Uitvoerig werd gisteren het drarna be sproken, dat zich m de T"isaan van 1945 afspeelde m een nu de Laakkade te Den Haas. een ruzie schoot daar de Yde der M. de gedeserteerde S.S. er. a;a B de familie Van der M. enkele dagen 'astvrijheid had verleend met de bijn van K. neer. Zijn stoffelijke testen werden begraven in een stuk land aa Laakkade. Na zes jaren ontdekte de politie misdrijf en werd Van der M. gearres teerd. Mr Zaaycr ging in zijn conclusie uit voerig in op de omstandigheden waaron der dit feit was gepleegd. Hij was van mening dat men na zes jaar een beetje vergeten was in welke gemoedstoestand het Nederlandse volk in de dagen voor In zeer korte tijd j„ het peil van de Waal voor Tiel tot 7.25 pius N.A.P. ge- stegen Vrijdagmiddag was de stand zo. aat de veerpont uit de vaart moest wor den genomen. De veerdienst Tiel-Wamei wordt thans weer onderhouden door een stoomboot met aangekoppelde pont. -t UA' 1 "fell-,U- A*f-ï- sl'il sij' i v? - ,f -: .'7'tv; if 7' de bevrijding had geleefd. De gedachte aan een „bijltjesdag" was voor velen een vertrouwd begrip geworden, en het ^le ven van landverraders en NSB'ers was den S gewaardecrd rechtsgoed gewor- Hij was voorts van mening, dat de fa milie Van der M. er veel belang bij had gehad de gedeserteerde S.S.'er weer het S, Ult te krijgen. De buren waren ïNöisers geweest en zij wensten geen on. nodig risico te lopen. Toen K «er geen oren naar had te vertrekken was er een hevige ruzie ontstaan met het bekende noodlottige gevolg. „We moeten de beklaagde nu niet gaan zien als een illegaal werker, maar dit is naar mijn mening een delict met poli tieke inslag en hem thans na zes jaar een gevangenisstraf van zes jaren op te leggen acht ik niet op zijn plaats en een correctie van drie jaren is m. i. ruim vol doende aldus de procureur-generaal. Het hof zal op 9 April uitspraak doen. Dit zjn de twaalfjarige jongens Werner Breitkopf (links) en Bruno Baiersdorff (rechts/, die Donderdagavond een aan de Wcstduitse Bondskanselier, dr Konrad Adcnuucrgeadresseerd pakket, dat springstoffen bleek te bevatten, aan het hoofdbureau van politie te München afleverden. Zij hadden dit pakket van een tot nog toe onbekende man op straat gekregen, met het verzoek het te willen vosun. Zij koesterden echter achterdocht en brachten het pakket op aanraden van een tramconducteur naar het hoofdbureau van politie, waar het tijdens het ondersoek door een springstof deskundige explodeerde, tengevolge waarvan 's mans beide handen werden afgeruktHij is later in het ziekenhuis overleden. Verslag- gevers laten de beide knapen lmn wederwaardigheden vertellen. I „U bent in Rotterdam het centrum ge weest en alle transacties liepen over u". Dit merkte gisteren de economische politierechter te Rotterdam op, toen dc 46-jarige automatenhandelaar G. P. A. en de 51-jarige juwelier G. S., heiden uit Rotterdam terechtstonden, die ervan ver dacht werden van Mei 1950 tot Januari 1951, in strijd met de geldende voor schriften, te hebben verkregen en be- I schikt over ongeveer 10 kg. goud. Bij het verhoor gaven zij toe, het goud in Amsterdam en Den Haag te hebben gekocht. In Amsterdam betaalden zjj 11.400 voor 2 kg. In Den Haag telden ze 15.000 neer voor 3 kg. fijn goud, dat ze van een zekere B. kochten. „Hoe die eraan kwam, zullen we maar in het midden laten" merkte de econo mische politierechter op. Een van hun afnemers was de 37-jarige winkelier E. S. uit Rotterdam die op zijn beurt weer 2 kg. zonder betaling afstond aan de 44-jarige antiquair J. V. In V.'s winkel, de „Ikoon" te Rotter dam, werd ruim een jaar geleden een overval gepleegd, waarbij o.m. het goud verdween. V. vertelde dit de politie en toen is deze zaak aan het rollen geko- men. Ook de 53-jarige incasseerder C. M. uit Rotterdam had van het goud gekocht ader van ile mislukte bomaanslag op bondskanselier Adenauer is nog niet gevonden. oe fcdera|e politie heeft de lenung van het onderzoek in handen ge nomen. Alle IVestduitse radio stations rleSe" Cisteren Van tijd tot tijd politie- mcdedelingen om, waarbij een beloning van 5.000 Iï-Mark werd uitgeloofd voor degene, dic aanwijzingen zou geven, welke tot arrestatie zouden kunnen lei den. Later riep de Beierse radio de Beieren speciaal 011 uit te zien naar een zekere Mario Mirelli een man die Don derdag met een in kranten gewikkeld pakket een zoeven geliuurde kamer te München verliet, onder achterlating van een gloednieuwe koffer, en daar tot op lieden niet is tcrur gekeerd. Zijn signa lement vertoont overeenstemming met de door dc twee jongens, d'c pakket van de onbekende aannamen, gegeven beschrijving. Twaalf jnan var <'e nelftie hadden eer der op de dag in een bierkelder een man gearresteerd, die in zijn dronkenschap toegaf de gezochte misdadiger te zijn. Doch eenmaal weer nuchter namhij zijn woorden haastig terug en produceerde een afdoend alibi. Op het postkantoor van de Bopdskan- selarij, waar de post voor dr Adenauer wordt opengemaakt, had m«i de schrik door het Münchense ongeval aardig te pakken. Voor alle zekerheid het men 'n tweetal pakketten, die er enigszins ge heimzinnig uitzagen, door do politie openen. Uit een der pakjes was zelfs een In de nacht van v"jdag °P Zaterdag is te Uitgeest de koekfabriek plus woon huis van de fa Starreveld geheel uitge brand. Het pand besloeg een oppervlakte van duizend vierkante meter. De schade wordt op een kwart millioen geraamd. De brandweren van Uitgeest, Alkmaar en Limmen namen met tien slangen aan het blussingswerk deel. flauw getik hoorbaar, hetgeen de ge dachte aan een tijdbom slechts versterk te. Er bleek evenwel een antieke klok in te zitten, door een oud vrouwtje in Beieren naar de kanselier gestuurd, om dat zij gehoord had, dat dr Adenauer oude klokken verzamelde. Het andere pak bevatte onschadelijk drukwerk. Dr Adenauer heeft de twee jongens, die de bom naar de politic brachten, ieder een polshorloge gestuurd tot belo ning van hun verstandig optreden. Aan de weduwe van de bij de demontage van de bom om het leven gekomen expert Reichert zond hij een eerste gifte van 3.000 D-Mark. Mevrouw Reichert ontving gisteren van vele zijden blijken van deelneming en allerlei gaven. Een Britse woordvoerder te Bonn verklaarde gisteren nog, dat de Britse hoge commissaris veertien dagen ge leden „bepaalde inlichtingen" aan dr Adeijquer had doorgegeven over mo gelijke aanslagen op 'diens Icvéïr; Dc woordvoerder wilde geen nadere bij zonderheden geven. HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN.' Persoonlijke aanvallen en radio-uitzendingen Het 'lid der Tweede Kamer de heer Weiter heeft aan de minister van Onder wijs. K. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Keuit de regering het goed. dat in radio-uitzendingen persoonlijke aanvallen worde.i gedaan op politieke tegenstan ders zoals bijvoorbeeld gebeurd is op 26 dezer in de VARA-ttitzending „Op de korrel"? Zo neen. is de regering dan bereid maatregelen te treffen, opdat hieraan voor de toekomst een einde wordt ge maakt? (In de bedoelde uitzending had de heer E. Vermeer in verband met het Kamer debat de heer Weiter ,.op de korrel" ge- romen en diens houding bij het debat onverenigbaar "génoemd met hetgeen de lieer Welter in Indonesië had voorge staan en tot stand gebracht. Red.). De commandant van de marinebasis Surabaja, kolonel Nazir, beeft aan Aneta medegedeeld, dat in de afgelopen drie maanden ook onbekende schepen zijn gesignaleerd aan de Zuidkust van Oost-Java in de buurt van Popoli en Patjitan. Nazir ontving berichten van bet binnenlands bestuur, die bij doorgaf aan Djakarta. Deze berichten spraken van twee of drie onderzeeërs, die drie keer bij de kust werden gesignaleerd, docli geen contact met de wal hadden. Er zijn maatregelen genomen, doch er werd niet medegedeeld, welke deze maatregelen zijn. Van de zijde van de provinciale voorlichtingsdienst in Oost-Java werd aan Aneta medegedeeld, dat rapporten waren binnengekomen over de aan wezigheid van een groot schip van onbekend type en onbekende nationa liteit, dat op 12 Maart ongeveer 10 km. van de Zuidkust van Oost-Java m Westelijke richting voer. Het schip lag in de baai van Patjitan eni0e minuten stil, waarna bet in Oostelijke richting verdween. 's GRAVENHAGE, 28 Maart 1952 Het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende echtscheiding teneinde lichtvaardige echtscheiding tegen te gaan, is hedenmiddag in de Tweede Kamer aangenomen met 67 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de communisten en de V.V.D., de laatste, omdat het amendement-Van der Feltz (C.H.) was verworpen, waarbij de inschakeling van de Gezinsraad facultatief werd gesteld. Het eigenaardige bij dit amendement was, dat er een amendement van dezelfde strekking was ingediend door mevr. Ploeg- Ploe" (P.v.d.A.)die bet echter vanmiddag introk en daarna tegen bet amendement-V. d. Feltz stemde tegelijk met de hele fractie van de P.v.d.A. Tegelijkertijd echter bad zij een ander amendement, dat zij had ingediend, namelijk dat betreffende de kerkgenootschappen, waarbij zij ook genoemd wilde zien organisaties van levens- en wereldbeschouwelijke aard gewijzigd. Zij stelde nu voor in een apart lid te vermelden „desgewenst organisaties van ideologische aard als een niet verplichte opgave aan de Gezinsraad. Dit amendement kwam er nu door, daar de K.V.P. cr zich nu niet meer tegen verklaarde. Een overzicht van de enorme menigte, die in het centrum van Rome een demonstratie houdt voor de terugkeer van Triest aan Italië. In verschillende Italiaanse steden vonden de laatste dagen ongeregeldheden plaats tijdens betogingen, waarbij het vertrek geelst tverd van de Anglo-Amerikaanse troepen uit Triest, Enige amendementen van de heer Stok. vis (Comm.), die de tijd voor een rapport door de Gezinsraad wilde beperken en een om de onheelbare tweespalt als schei, dingsgrond op te nemen, werden veiwor- pen. Een amendement-Bachg (K.V.P.om de leden van de Gezinsraad tot geheim houding te verplichten werd door minis ter Mulderije overgenomen. Het amendement-Gerbrandy (A.R.) om ,de Grote Leugen" bij echtscheidings- processen onmogelijk te maken, werd verworpen, nadat de heer Bachg had ver klaard dat lijn fractie, tegen zou «tem. «leze wet viel. Hij verklaarde nadrukke lijk er bij. dat dit natuurlijk van de zijde van de K.V.P. geen definitief oordeel be tekende. Alleen A.R.. S.G.P. en de heer Krol (C.H.) stemden voor dit amende ment. Het werd verworpen met 13 tegen 67 stemmen V oedingsraad Vervolgens werd een wetsontwerp tot instelling van een Voedingsraad z. h. st. aangenomen. Hierbij werd nog het een en ander ge zegd. Er was natuurlijk allerwegen grote waardering voor het werk, dat de Voe dingsraad, die onder de bezetting was in gesteld, had gedaan juist tijdens de be- «md*t hiri buiten bet keder ven zettlngstijd en men verheugde zich erover dat deze Raad nu een wettelijke status zou krijgen. Verschillende leden en met name dr Mol (K.V.P.) verzetten zich echter te gen de ambtelijke samenstelling van deze Raad. Bij een voorziening voor het volk, aldus betoogde dr Mol, moet het volk zelf via zijn maatschappelijke organisaties daarbij zo nauw mogelijk worden betrokken. De overheid pro beert telkens opnieuw alles zelf te re gelen en dit stadium van onmondigheid cn voogdijschap wenst de K.V.P. nu be ëindigd tg zien. Daarom had hij een amendement ingediend om de leden van de Voedingsraad te doen benoemen door maatschappelijke organisaties, die de minister bij algemene maatregel van bestuur zou kunnen aanwijzen. Daarna heeft de Kamer nog een begin gemaakt met een drietal wetsontwerpen, jie tegelijkertijd werden behandeld, na melijk drie wijzigingen van begrotings- noofdstukken. die de bedoeling hebben een begin te maken met de ontwikkeling van de onontwikkelde gebieden door een ceelneming van het Rijk in de kosten. Het Rijk wenst voor de eerste phase van dit ontwikkelingsplan 51 millioen ter beschikking te stellen. Deze eerste phase cmvat nog alleen de eerste voorbereiding tot de industrialisatie van deze gebieden. Het geld zal worden geforuikt voor wa terstaatkundige werken als het aanleggen van wegen en kanalen, het bouwrijp ma- Ken van gronden en zo meer. Eigenlijk is het dus een vervroegde uitvoering van het Rijkswegenplan, dat nu dan zal wor den uitgevoerd juist in die gebieden waar later industrieën zullen moeten komen De gebieden, die voor de eerste phase der ontwikkelingsplannen in aanmerking komen zijn Z. W. en Oostelijk Groningen, Oosteliik Friesland, N. O.-Overijsel, Oos- lelijk W.-Friesland (N.-H.); Z, W, en N. O.-Brapant en Noordelijk Limburg. Reeds de eerste drie sprekers, die van daag het woord voerden, de heren Ne- derhórst (P.v.d.A.), Janssen (K.V.P.) en Stapelkamp (AR) bepleitten reeds hulp voor andere gebieden ook. Men moet zich toch de vraag stellen, zo pleitte de heer Janssen, of de crite ria, die vroeger zijn aa.ngelegd voor de bepaling van het noodgebied intussen ook niet van toepassing zijn geworden voor die gebieden, van welke men toen aannam, dat zij niet aan die criteria voldeden. Zo noemde de heer Janssen het Land van Maas en Waal, het land van Altena, de Peel, de Kempen en ook Volenöam. dat volgens hem in moei lijke economische omstandigheden ver keert waarvoor Prov. Staten van N.- Holland wat meer belangstelling moch ten nebben. En vooral vroeg hij de aan dacht voor Rucphen, waar bijna 50 pet werkloosheid is. Hij vroeg ook hoe bij een hoger worden der ramingen door bijvoorbeeld prijsstijgingen, de kosten over Rijk. Provincie en Gemeente zou den worden verdeeld. De heer Nederhorst waarschuwde de minister van Economische Zaken voor een individueel gemeentelijk 'beleid, om dat de gemeenten natuurlijk industrieën willen aantrekken. Men zou hier vooral moeten komen tot een samenwerking tus sen dc verschillende gemeenten. Overigens had de heer Nederhorst, al had hij ook gezegd niet te willen spreken over de regionale belangen, honderd en eén wensen ten aanzien van allerlei ge bieden, zelfs voor veren en kanalen in bepaalde streken. En daar zullen nog wel wat wensen bijkomen als er Dinsdag nog vijf of zes sprekers, die nu al op het lijstje staan, aan het woord zijn geweest. Wij zullen dan ook wel de gelegenheid hebben er uitvoeriger op terug te komen. F. S. en deze had weer doorgeleverd aan de 58-jarige manufacturier S. de J. te Rot terdam. „Dit is een samenvatting van wat de heren hebben gepresteerd", zei de officier van justitie, die de zaak zeer ern stig noemde. Tegen ieder van de verdachten eiste hij drie maanden gevangenisstraf Hierna werden zij ieder veroordeeld tot een boete van 1250 of twee maanden gevan genisstraf. alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De winkelier E. S. werd veroordeeld tot 1000 boete of 2 maanden hechtenis, alsmede een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden en een proeftijd van twee jaar. Tot een boete van 500 subs. 2 maanden hechtenis werd de anti quair J. V. veroordeeld. De 58-jarige ma nufacturier S. de J. kreeg 2 geldboeten van 150 subs, een maand hechtenis voor iedere boete. Tenslotte werd de incas seerder C. M. veroordeeld tot 125 boete of 25 dagen hechtenis. Conform de eis veroordeelde de Rotter damse Rechtbank de 47-jarige ambtenaar ter secretarie W. C. H. uit Vlaardingen tot 6 boete subsidiair 1 dag hechtenis De man had geen radiozegels geplakt en in eerste instantie veroordeelde de kanton rechter te Schiedam hem tot dezelfde straf, waartegen H. in hoger beroep was gegaan. De Rotterdamse rechtbank bepaalde dat het inbeslaggenomen radiotoestel zal wor den teruggegeven. Verder overwoog de rechtbank dat de kroon bevoegd is, indien een noodtoestand dit noodzakelijk maakt, aan andere wijze van afkondiging te kiezen dan de normale. Zo men weet had H's raadsman voor de kantonrechter betoogd, dat het Konin klijk Besluit van November 1944 (dat op deze zaak betrekking heeft) alleen in de staatscourant was afgekondigd en niet in het staatsblad, wat volgens hem een can de eerste vereisten was voor het verbin dend zijn ervan. Het besluit tot de aanleg der velden zou zijn genomen op de onlangs gehou den Navo-confereutie te Lissabon. Om ongeveer kwart vóór vier is gis termiddag brand uitgebroken in villa „De Hut". Utrechtsestraatweg 23 te Heelsum, waarschijnlijk door het uitbranden van een kraaiennest in de schoorsteen. Het rieten dak vatte vlam en aangewakkerd door de Oostenwind stond het dak spoe- dag in lichter laaie. De brandweren uit Renkum en Oosterbeek waren snel ter plaatse en bestreden het vuur met acht stralen. Weldra kwam er assistentie van de brandweer uit Arnhem, die slangen jatlegde naar de Heelsumse beek om meer water te krijgen. De brand was in middels overgeslagen naar de naastgele gen villa „Ten Anker", die ook met riet was gedekt Ook hier brandde het dak af. Uit beide huizen had men inmiddels het meeste huisraad gered. Verzekering dekt de schade. Omtrent, het vertrek van Koningin Ju liana en Prins Bernhard naar Washing ton op 1 April a.s. vernemen wij nog, dat om kwart over elf de koninklijke gasten verwacht worden op Schiphol. Zij zullen zich daarna begeven naar het Ica-restau- rant, waar de leden van de bemanning van het vliegtuig aan het Koninklijk Paar zullen worden voorgesteld. De koninklijke personen zullen zich daarna begeven naar het afgesloten gedeelte van het vliegveld om een enkel woord van afscheid te spre ken voor televisie en film. Om kwart, voor twaalf gaat men aan boord, waarna om twaalf uur het vliegtuig zal opstijgen. Het indexcijfer van de industriële pro ductie (zonder bouwnijverheid) bedroeg over het laatste kwartaal van het vorige jaar 149. vergeleken met 139 in het der de kwartaal en 145 in het tweede kwar taal. aldus blijkt uit een publicatie van het C. B S. Het indexcijfer voor de per soneelsbezetting in de industrie kwam op L51 (3e kw. 154 en 2e kw. 155). Voor de productie per werknemer kwam het in dexcijfer in het vierde kwartaal op 99. tegenover 90 in het derde kwartaal en 94 in het tweede kwartaal. (Van onze Haagse redactie). De poging van Max de Haas, met zijn film „Maskerage" om de wereld van het Masker, waarin de primitieve volken hun angsten en verwachtingen, hun be zweringen en vervloekingen gegrift had den, uit te beelden en te benaderen, zo als het in een toelichting heet, kunnen we allerminst geslaagd achten. Door maskers uit het Museum van Volkenkunde op ongewone wijze te be lichten en ze in allerlei willekeurige stan den te filmen, zoals hier geschied is. be nadert men de gevoels- en gedachten- wereld van de primitieve volken niet Men kan er hoogstens de toeschouwer» mee ergeren, die nog waardering heb ben voor deze primitieve, maar vaak zuiver doorvoelde kunstuitingen, waar aan menig hedendaags beeldhouwer een lesje zou kunnen nemen. De „Musique concrète", door Pierre Schaeffer voor deze film vervaardigd werkt op het genieten van de schoon heid van deze maskers al even storend als het gesol met de maskers zelf bij de opnamen. De film, die met subsidie van het Mi nisterie van O. K. en W. werd vervaal- digd, maakt deel uit van de Nederlandse inzending voor het Internationale Film festival van Cannes 1952. De -ertoning van deze film gisteren in het Haagse Passagetheater werd o.m oijgewoond noor minister Hutten en staatssecretaris Cals.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1