Bevan: ,,'t wi ide paard" van labour Attlee-teugel met briesend geluid eworpen a Our: vrz »F. Coupe Fuseau Productie moet met 25 pet vergroot worden V. Toussaint van Boelaere. een fijnzinnig stylist Maart roert nog even zijn staart Duitse boeren tegen verlaging invoerrecht op kaas Kapotte ruit bij onderwijzer waarschuwing van eeuwige rebel Aandachtig beschouwer en beoordelaar "Dan het culturele leven Zaterdagse mijmeringen V. J Observator Vijfjarenplan voor Europa Vlaamse schrijvers en hoeken (XIII) Kou blijft nog voortduren Grote temperatuur verschillen Nalatenschap van Mengelberg Ruim een millioen katholieken Harry Prikker. PAGINA 3 ATERPAG 29 MAART 1952 AU -4 I«K A"CUri" cZZZTvóor de t.be.r Ik weiger Met 57 volgelingen De geest van Lloyd George- In de mijn Als van ouds de rebel .J Zwakkere wind op komst Leven in dienst van de schoonheid F. V. TOUSSAINT v. BOELAERE. Een leven in dienst der schoonheid. Invloed De kunst van het reizen bracht anderhalve ton op in Bisdom Den Bosch Grote slag in Ne tol ork Geven en overhouden In sterker verband vrrroRiNO Veronese, de secreta- ris-generaal van het permanente bureau voor Internationaal Lekenupostolaat te Rome heeft in een rede aangekondigd, dat zijn bureau de samenwerking met de grote internationale katholieke organi saties beoogt te versterken en te bevor deren. Veronese, die sprak over de positie der katholieken in het internationale le ven, onderstreepte het belang van het lekenapostolaat voor de verbreiding van het geloof. HU sprak de hoop uit, dat na de ervaringen van het congres voor Le kenapostolaat, dat in 1951 te Rome werd gehouden, meer van dergelijke interna tionale bijeenkomsten georganiseerd zul len worden. Nog meer organisatie En morgen? Tariefconcessies van Torquay echter onbevredigend typ linnen Links van hpm Harold Wilson, rechts Ian Mikardo, Tom Omdat hij stotterde, zonderde hij zich van zijn kameraden af en zocht zijn troost steeds meer in de boeken. Van de Work Men's Library kwam hij terecht bij vergaderingen van de mijnwerkers- bond, Daar luisterde hij aandachtig toe, maar durfde niets te zeggen. In de biblio theek trof hij een onderwijzer, die hem er toe bracht, de boeken met avonturen verhalen ter zijde te leggen en Karl Marx ter hand te nemen, maar ook Sha kespeare. Heimelijk leerde hij hele blad zijden van Shakespeare uit zijn hoofd, tot hij ze zonder haperen luid kon op zeggen. Daarna begon hij zich in politieke debatten op de straathoeken te mengen en ten slotte zag hij zich tot lid van een mijnwerkersraad gekozen. Hij had het stotteren overwonnen en hield hele rede, voeringen. >f& De opstand van Aneurin Bevan, die door zijn am^F^'inevm'de genoemd wordt, is lang niet alleen een muiterij tegen de UgB f er Labour Party. Er zitten verschillende kanten aan. Douglas ny uit Londen reeds op gewezen, dat door de jongste Engelse Churchills conservatieve regering een zekere onrust on, -t„aVen VOor arbeiders is ontstaan. Men vreest, dat de beperking van oe ^aatre^len> de gezondheidsdienst het begin zal zijn van een aA*™ aen fjet is niet welke de gehele sociale voorziening in gevaar zu en *e?jers verontrust, in de eerste plaats de bewapening, welke de Engelse a ver,je(iigen Ze erkennen volmondig, dat Engeland zich zal kunn* vnn (le export en beseffen volkomen de noodzakelijkheid voor e t(, kunnen levend land, om zijn belangen desnoo s gcuaP ecjlter een tendenz beschermen. Dat dit geld kostbegrijpen ze Ze men te bespeuren, om wat de arbeiders tot us economische toestand voor stuk af te breken en kunnen^^ZAsTezorleid er reeds thans van het land dusdanig s ec i je comm,misten hier en daar onrust te zaaien. Wie denken mocht, dat de rebel Bevan dankbaar van deze onrust ge bruik zou maken, om de Engelse arbeiders in een meer linkse richting te sturen, vergist zich in de persoon lijkheid en het streven van deze gewiekste arbeidersleider, wiens vijanden hem een demagoog noemen, maar wiens dynamische karakter hem vierkant tegenover mensen als Attlee en Morrison stelt: koele, berekende figuren, wier manier van optreden bij de massa weinig be zieling wekt. Aneurin Bevan staat ongetwijfeld sterk links. Hij is een overtuigd Marxist, maar tevens een warm voorstander van een gematigde koers, de koers waardoor de Engelse Labour Party zich van socialistische partijen in tal van landen van Europa onderscheidt. (Zoals bekend, inspireert de Partij van de Arbeid hier te lande zich sterk op de Labour Party) Toen communistische elementen in het kolengebied van South Walcs een massa- demonstratie tegen de «ge™,, organi seerden en Bevan verzochten, hieraan deel te nemen, luidde zijn an nemen en krachtig: ïk weiger deel'te aan een campagne, door de c ten opgezet, een campagne, *£e*£front dreiging vormt voor het. eennc der vakbonden. Maar Bevan is er van overtulgdl üm de leiding van de Labour Party, m weinig kleurrijke figuren als Attlee, Morison en Norman Philips, de partij secretaris, op den duur niet in staat zal blijken, de massa geestdriftig te houden. Bovendien acht hij haar in haar optre den tegen Churchills conservatieve re gering te zwak en te weifelend. Telkens blijkt dat Attlee tegen de sluwe vos Churchill niet opgewassen is, zoals in het felle debat rond de verplichtingen omtrent Korea en de productie van de atoombom, welke door de socialistische regering in het geheim ter hand geno men werd. Honderden milüoenen ponden zijn er aan ten koste gelegd zonder dat Attlee zelfs de leden van het partijbe stuur hierover inlichtte. Zijn beroep op de noodzakelijkheid van geheimhouding werd door Bevan als zwak gekwalifi ceerd. Velen menen, dat Bevan er om te doen is, de plaats van Clement Attlee in te nemen. Onder zijn leiding zou de Labour Party dan een periode van grote agressiviteit tegemoet gaan. Dat het hierbij op velerlei terrein toch tot conflicten zal kunnen komen, geeft eveneens reden tot de vrees, dat er gevaar zal ontstaan voor de thans bestaande heilzame samen werking tussen werkgevers en arbeiders, zoals die gedurende en na de oorlog in een gemeenschappelijk overleg gegroeid is. Met 57 volgelingen heeft Bevan in het parlement de partijleiding in de steek gelaten. Het meest verbazingwekkende was hier wel, dat hij zoveel socialistische parlementsleden achter zich kreeg. Ver zet tegen de partijleiding is voor hen im mers altijd een waagstuk, omdat ze grote kans lopen, te warden uitgestoten of zich bij nieuwe verkiezingen de steun van de partij te zien onthouden. Het was inmiddels juist dit grote getal achter de rebel Bevan, waardoor het partijbestuur er toe gebracht werd, ditmaal geen di recte disciplinaire maatregelen te nemen en alleen voor de toekomst maatregelen tegen nieuwe rebellie af te kondigen. Toen hij nog slechts kort in de politiek was en zijn krachten mat met niemand minder dan Lloyd George, merkte iemand op, dat deze wel een geest moest zien. En wel de geest van de.jonge Lloyd George. Aneurin Bevan is uit Wales ge boortig en evenals Lloyd George ging hij als jongen de mijnput in. Terwijl Lloyd George leeuwenmanen cultiveerde, werkt Bevan met een grote, weelderige haarlok, dankbaar onderwerp voor caricaturisten. Van zijn jeugd af aan was Bevan een rebel! Hij kwam uit een gezin van der tien kinderen, waarvan er vijf jong stier ven Alle jongens moesten reeds vroeg aan het werk, net als vader, in de kolen mijnen. Immers, behalve voor het gezm, moest er nog gezorgd worden voor twee invalide bloedverwanten, door moeder Bevan in huis genomen. „Nyrin" was niet vaak in het woninkje van vier ka mers met houten vloeren, waarop zand in,plaats van een vloerkleed lag. Hij zat veel in de bibliotheek. Een bleke, zenuw achtige jongen, die stotterde, bovendien moeite genoeg had, als linkshandige, om zijn rechterhand te gebruiken. Deson danks kwam hij al op zijn twaalfde jaar door het schoolexamen, waardoor hij automatisch geschikt werd bevonden, om naar de mijn gestuurd te worden, een jaar eerder dan normaal. Aangezien hij dit allesbehalve waardeerde, gooide hij bij de schoolmeester, die hem zulke goede cijfers gegeven had, een ruit in.. En pas toen hij dertien was, ging hij met Zijn br0€r Billie mee onder de grond. Het ergerde hem, dat in de trein van zijn woonplaats naar de kolenmijn de mijnwerkers apart zaten. Zijn kame raden lachten er om of het liet hun on verschillig Maar „Nyrin" vond het een grof schandaal, dat hij, die kolen dolf, waarmede het mensdom zich verwarmen kon, niét met andere mensen in eenzelf de spoorrijtuig mocht zitten. In de mijn werkte hij behoorlijk, maar deed alleen datgene, waarvoor hij be taald werd, de anderen hiertoe eveneens aanzettend. Waarom zouden wij zwe ten, om de magen van de kapitalisten te vullen? zei hij altijd. Hij kon niet onbe zorgd zijn, zoals de anderen en rustig ergens een glas bier gaan drinken, om de zorgen en de lasten van zich af te schudden. In zijn vrije tijd trok hij door de valleien en over de bergen van Wales en sprak er vergaderingen van de mijn- werkersbond toe Hij werd aangetast door nystagmus, een mijnwerkersziekte. Op grond hiervan weigerde hij zich in 1914 voor de militaire dienst aan te mel den. Het was typerend voor Bevan, de rebel, dat hij pas een desbetref fende doktersverklaring liet uit schrijven, toen hij door de politie als dienstweigeraar gearresteerd was en zich voor de rechter te verantwoor den had. „Ik ben geen principieel dienstweigeraar en zal het nooit worden. Maar ik wil mijn eigen strijd strijden, wanneer het mij schikt en op een slagveld, dat ik uitgekozen heb", zei hij tot de rechter. Toetl hij te Tredegar, de stad van zijn inwoning terugkwam, heerste er grote onrust onder de mijnwerkers. De mijn eigenaren hadden velen uitgesloten. Hij zelf stond op de zwarte lijst en kon ner gens werk vinden. Bevan wijdde zich nu geheel aan het vakbondswerk en het slot was, dat hij in 1928 naar het parlement werd afgevaardigd. Reeds een jaar daar na had hij zijn eerste conflict met de leiding van de Independent Labour Party, waartoe hij behoorde. Weer een jaar later weigerde hij de eed van trouw aan die partij en trad tot de meer gema tigde Labour Party toe Ook daarin onderscheidde hij zich door zijn sterk persoonlijke opvattingen en onafhankelijk optreden. Hij trad toe tot het Popular Front of the Left, dus tot de linkse socialisten. Hierom werd hij, dat was in 1939, uit de partij gezet, doch kort daarna weer toegelaten. Tijdens de oorlog verzette hij zich menigmaal tegen de politiek van zijn socialistische colle ga's. In 1944 stond hij recht tegenover Bevin, toenmaals minister voor arbeid, die stakingen tijdens de oorlog als on wettig had verklaard. Zijn populariteit steeg allengs en hij werd in het partij bestuur gekozen. Zijn pijlen richtte hij na-dien in het bijzonder op Churchill, de 'oorlogspremier. Toen d-e Labour Party aan de macht kwam, voorspelde men algemeen aan Bevan een belangrijke rol. Maar Attlee benoemde hem tot veler verbazing tot minister voor de volksgezondheid, ter wijl Bevan te kennen had gegeven, veel voor buitenlandse zaken te voelen. Toch besloot hij, zich geheel op de sociale her vormingen te werpen, waarop hij trou wens zijn carrière gebouwd had. Des ondanks bleek hij een steeds lastiger wordend lid van het Labour-kabinet. Hij was het, die de nationalisering van de staalindustrie doorzette, ofschoon Mor rison daarvoor in zijn hart weinig' voel de Toen o.a. de eerste bezuinigingen in zake de gezondheidsdienst werden toe gepast, nam Bevan zijn ontslag en werd hij weer als van ouds de rebel. Aneurin Bevan telt onder zijn aan hangers en toegewijde volgelingen figu ren als Harold Wilson, John Freeman, Tom Driberg en Barbara Castle, stuk voor stuk belangrijke persoonlijkheden in de Labour Party. Nu hij ook in het parlement zulk een -grote aanhang blijkt te hebben, vreest men in labourkringen, dat hij zal pogen, een Vierde Partij te vormen of anders naar links zal ai- zwaaien. De gematigde elementen als- mede de vakbondleiders, zijn met ge- porteerd voor Bevans explosieve op treden, omdat ze vrezen, dat hij ondanks zijn goede bedoelingen geesten zal op wekken, die hij niet meer zal kunnen bezweren. Men doet inmiddels alle moeite, om hem in de partij te houden. Zopas is hij, samen met twee volgelingen, in het uit voerend comité opgenomen, na een uit voerige bespreking over het buitenland se beleid. Morrison werd er buiten ge houden Aldus neemt Bevan thans een heel bijzondere positie in. Zijn aanhan gers stellen zich op het standpunt, dat hij het niet tot een breuk of een Vierde Partij zal laten komen. Hij gelooft, lang zaam maar zeker zijn doel te kunnen bereiken. Er gaat voor de massa der so cialistische kiezers een grote aantrek kingskracht van hem uit, die Attlee noch Morrison bezitten. Velen zien in hem een tweede Mac Donald. De tijd zal leren, in hoeverre Aneurin Bevan er in slaagt, een positie te verwerven, waardoor hij eerlang op het internationale podium zal kunnen verschijnen. De conser vatieven, met Churchill vooraan, be schouwen hem als de man, die de Labour Party uiteen zal doen vallen. Het is echter heel goed mogelijk, dat Bevan een dam zal kunnen opwerpen tegen de communistische infiltratie en tegelijkertijd de Labour Party als (Van onze mode-medewerkster). ELK seizoen worden voor de toonaan gevende Parijse coiffeurs kapsels ont worpen, die speciaal op de nieuwe mode zijn afgestemd. Het sweater-sil houet van Dior en de Torero-lijn van Fath inspireerden de kappers ditmaal tot de „Coupe Fuseau", waarbij de zijpartij van het haar sterk naar achteren wijkt en die een vloeiende lijn aan de coiffure geeH. In welke variaties dit nieuwe Parijse voorjaarskapsel is toe te passen, toonde de bekend Franse mode-tekenaar mon sieur Valentin ons in de salon van de coiffeur Martin Leijger te Den Haag. Aan de hand van zijn schetsen demon streerde deze teken-virtuoos, hoe deze kapsels geheel zijn aangepast aan de fa cetten van de huidige mode, niet alleen van de kleding, maar ook van de hoeden. Bij de fuseau-coiffures wordt het haar in de halspartij tot dichtbij de kruin ge kapt, wat harmonieert met de vóór op het hoofd gedragen amandelvormige hoedjes, die momenteel toonaangevend zijn. Dat er steeds een grote wisselwer king tussen de stijl van kleding en kap sels heeft bestaan, demonstreerde de heer Valentin ons aan de hand van enkele geestige schetsen, die herinneringen op riepen aan de balletkapsels van 1950 en de golvende haardracht uit het jaar 1941. De coiffures met een kuif en de opgesto ken haren, die door een vlecht bij de kruin bijeengehouden werden, schetste hij vlot als voorbeelden van de kapkunst uit de eerste na-oorlogse jaren. Door de heer Leijger werden enige Nederlandse versies van deze nieuwe Franse kapsels gedemonstreerd, waarbij bleek, dat deze zeer goed hier te lande te dragen te zijn. Een der variaties op het nieuwe Parijse kapsel in fuseau-slijl naar een tekening van rnr Valentin. grote volkspartij zal weten te hand haven. Maar dan moet Attlee het veld ruimen. Bevan heeft in zijn critiek op de partijleiding ook het z.g. Schaduwkabinet betrokken, dat bestaat uit persoonlijkheden, waar van verwacht wordt, dat ze bij een toekomstige overwinning van de labours in de regering zullen worden opgenomen. Gaat Attlee er toe over, hem een belangrijke plaats in dit schaduwkabinet in te ruimen, dan zullen we binnen afzienbare tijd wel meer over de woelige rebel Aneurin Bevan horen. De raad van de Organisatie voor Euro pese economische Samenwerking heeft een uit vijf punten bestaand plan goed gekeurd tot vergroting in de komende vijf jaren van de Europese industriële en agrarische productie met 25 procent. De vijf punten, welke in het rapport worden genoemd, zijn: 1) Vergroting van de totale electrici- teitsproductie van West-Europa van 250 milliard kilowatts in 1951 tot minstens ongeveer 350 milliard in 1956. 2) Vergroting in de tijd van vijf jaar van de totale productie van ruw staal van ongeveer 56 millioen ton in 1951 Aneurin Bevan, de rebel uit Wales, leider van de oppositie in de Labour Partij. Het K.N.M.I. deelt mede: He koude lucht uit Rusland, die in de vlSelopen dagen ongehinderd Europa kon v'bnenstromen, is boven Frankrijk in tiiVsing gekomen met een zeer warme Noord-Afrika afkomstige stroming, gj? gevolg hiervan komen er nu buiten vormen grote temperatuurtegenstellingen Pact,,Scandinavië vroor het de afgelopen lana weer 12 tot 15 graden en in Enge- daai'. Nederland en Noord-Duftsland he. het kwik tot 2 3 graden onder teMespunt. In Zuid-Afrika daaren- ond "meldden sommige stations na zons- p, ™®r£ang nog een temperatuur van 20 Zei» n en in ItaI'ë was het gistermiddag s zomerswarm. De kroon spanden liii?nvVe' e"kele stations aan de Noorde- rani1 van de Sahara, waar gister- „n „S maximum temperaturen van 36 37 graden werden gemeten. w d j Golf van Biscaye, dus in de zóne de koude en warme lucht elkaar ben ontmoet, ligt thans een depressie, waarvan de fronten over Frankrijk naar het Noorden bewegen. Het eerste front wordt voorafgegaan door een omvangrijke neerslagzöne. Ver voor het front uit valt de neerslag m de vorm van sneeuw, dichter bij het front komt regen voor. De sneeuwzone, die zich snel naar het Noorden verplaatste, bereikte omstreeks middernacht Maastricht. Om 7 uur van morgen sneeuwde het vrijwel overal ten Zuiden van de lijn RijnLek. De combinatie van Oosterstorm met sneeuwval maakte het weer toen buiten gewoon onaangenaam. Na het passeren van het eerste front, hetgeen in de loop van de dag wordt verwacht, neemt de neerslag-activiteit In belangrijke mate af en ook de wind wordt aanzienlijk zwakker. We blijven evenwel in de koude lucht. Deze koude lucht kan pas verdwijnen, wanneer een tweede front, dat heel langzaam beweegt en vanmor gen nog in midden Frankrijk werd aan getroffen, ons zou bereiken. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat dit morgen al zal gebeuren. We moeten daar om ook morgen op aanhouden vaat koud I weer rekenen. De schrijver roussaint van Boelaere heeft gedurende een halve eeuw het Vlaamse eu turele leven aandachtig gevolgd. Hij was een uiterst fijn- I zinnig man, die zeer hoge maatstaven aanlegde en van geen marchanderen weten wilde. Menig heilig huisje heeft hij aangevallen, fel soms en sar- castisch, maar evenzeer heeft hij verschillende miskende kunstenaars naar voren gebracht. (Jok het hij niet na te waarschuwen, als een talentvolle schrijver of dichter een verkeerde richting dreigde in te slaan of gevaar liep het slachtoffer te worden van zijn eigen virtuositeit. En als men de ver zamelde opstellen van loussaint leest, moet men enkele malen vaststellen dat zulk een waarschuwing een voorspelling blijkt te zijn geweest. De drie lijvige delen „Litterair Scheeps journaal" (uitg. A. Manteau te Brussel), waarin de oogst van vele jaren is verza meld zijn onmisbaar voor een ieder die een goed beeld wil krijgen van de ont wikkeling van het culturele leven in Vlaanderen. De bundels bevatten niet al leen critieken. maar ook diepgaande essavs reisbeschrijvingen, overpeinzingen en ontboezemingen. Men leert er niet alleen de beoordelaar uit kennen, maar ook de mens Toussaint van Boelaere. Een man van eruditie, ongetwijfeld, en van een kunstzinnigheid die wel van biizonder voornaam gehalte was. Als ooit iemand zijn leven lang in dienst van de schoonheid heeft gestaan, dan was het wel deze schrijver. Bijna alle be- lanariike Vlaamse romans en verzen bundels die tussen de eerste en de tweede oorlog in Vlaanderen verschenen «r^ndt men in deze bundels bespro ken! Toussaint duidde er haast feUoos de betekenis van aan of onthulde op ge nadeloze wijze de gebreken. Aan de mening van het publiek liet hij zich niets gelegen liggen en als de Zon dagskinderen" van de literatuur of schil derkunst het verdiend hadden^ kregen zij ongezouten de waarheid te horen. Tenmin ste: wat Toussaint voor de waarheid hield want natuurlijk had ook hij zij a persoon lijke voorkeuren, terwijl anderen weinig goed bij hem konden doen. Maar als deze laatsten eens een bijzondere prestatie le- verden, dan konden zij niettemin rekenen op de 'eerlijkheid van hun beoordelaar. Het is uitermate boeiend de artikelen over zo'n auteur uit de drie bundels bijeen te zoeken en achter elkaar te lezen. Men ziet dan, dat Toussaint niet van zfln be zwaren afstapte, maar dat hij wel (en gaarne) bereid was om te bewonderen wat te bewonderen was. Verschillende jonge schrijvers (als Wil lem Putman en Gerard Walschap) heeft Toussaint van hun eerste optreden af ge volgd. Zelf al een man op leeftijd, bleef hij openstaan voor alle nieuwe stromin gen en het kan niet anders of de ontwik keling van de Vlaamse literatuur tussen de beide wereldoorlogen heeft de invloed van Toussaint ondergaan, al zal deze on aanwijsbaar blijven. Maar ook op de Vlaamse schilderkunst heeft Toussaint van Boelaere in meer of mindere mate invloed uitgeoefend. Geen belangrijke tentoonstelling ontsnapte aan zijn aandacht geen jonge veelbelovende figuur, die niet mocht rekenen op een krachtig pleidooi van deze fijnproever. Toussaint was niet katholiek en uiter aard kreeg hij voornamelijk de voort brengselen van katholieke auteurs te be oordelen. Maar men kan van hem hetzelf de zeggen als wat hij zeide in een lofrede op Jules Persijn, de zo tragisch om het leven gekomen katholieke criticus en ge leerde, in wie hij prees dat deze streng principieel maar niet onverdragelijk was. Pers(jn, aldus Toussaint, zou geen schit terende heidense tempel afbreken om er een kerk voor in de plaats te zetten, maar hij zou naist die tempel een zo mooi mogelijke kerk laten bouwen. Toussaint, hoewel elders blijk gevend van een hei dense geest wist het werkelijk schone in de katholieke literatuur en schilderkunst alleszins te waarderen. Getuige daarvan is onder meer het diepgaande artikel over de priesterdichter Cyriel Verschaeve. Toussaint was niet wat men noemt een „kamergeleerde". Hij verstond de kunst van het reizen en als een ervaren journa list wist hij zijn ogen en oren goed de kost te geven. Maar de stukken, die hij over deze reizen schreef, waren méér dan een dagsvliegen. Verzorgd als al zijn werk, gaven zijn reportages een boeiende be schrijving van het natuur- en steden schoon, van de bevolking en haar levens wijze maar ook van de belangrijke kwesties, die de gemoederen bezig hiel-^ den of welke haar schaduwen over het bezochte land wierpen. Men leze bijvoor beeld „In Tsjechoslowakije voor de slag (Juli 1938). Tenslotte enkele opmerkingen over de schrijfwijze van Toussaint van Boelaere. Hij schreef een heel zuiver Nederlands, fraai en verzorgd zonder enige opzette lijkheid. Men heeft hem wel eens een ..sierkunstenaar" genoemd, maar dat was hij toch niet: zijn stijl is tot op de huidige dag levend gebleven en hij zal dat blij ven omdat hij de normale, ongeforceerde uitdrukkingswijze was van een hoogst persoonlijk en fijnzinnig schrijver. tot minstens ongeveer 70 millioen ton. 3) Vergroting van de totale agrarische productie met 17 procent ten opzichte van dé omvang van verleden jaar. 4) Bespoediging van het tempo van de huizenbouw tot ongeveer 2 millioen woningen in 1956. 5) Opheffing gedurende de komende vijf jaar van beperkende bepalingen for maliteiten en andere hinderpalen voor de vrije beweging van arbeiders tussen de aangesloten landen. Een afzonderlijk rapport, dat reeds eerder werd goedgekeurd, wil de kolen- productie tegen het einde van 1953 met 7 tot 10 procent ten opzichte van die van 1951 verhoogd hebben en stelt maat regelen voor die het mogelijk moeten maken dat Europa in 1956 geen kolen meer zal behoeven in te voeren. De bij Mak van Waay in de afgelopen vier dagen gehouden veiling van de na latenschap van dr Willem Mengelberg heeft bijna anderhalve ton opgebracht. Het hoogste bedrag, dat werd neergeteld was 12000 voor een schilderij van Vin cent van Gogh. Een van de Zwitserse schilderijen achter glas ging van de hand voor i000. Veel van deze schilderijen verhuizen naar Zwitserse musea, jnaar dat van Jan van der Heijden blijft in Nederland. Het Boheemse glaswerk ging over het algemeen voor hoge bedragen van de hand. Volgens de laatste statistische gegevens telde het bisdom 's-Hertogenbosch op 1 Januari 1952 1.010.590 Katholieken, ver deeld als volgt: 996.357 leken, 9.632 zus ters, 2285 broeders, 1509 reguliere pries ters en 807 saeculiere priesters. Het aantal niet-Katholieken, dat op 1 Januari 1952 binnen de grenzen van het bisdom woonde, kan geschat worden op ruim 175.000. VIJFTIENDUIZEND vrijwilligers zijn begonnen met de jaarlijkse grote lie)- dadigheidsactie in het aartsbisdom A eio York. Zij hebben zich ten doel gesteld een bedrag bijeen te brengen, dat de twee millioen dollar overschrijdt. Op Zondag Laetare heeft de aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, de actie geopend met een pontif icale H. Mis in de' St Patrick kathedraal. Vertegen woordigers van de Katholieke organisa ties voor liefdadigheid en van de 187 liefdadigheidsinstellingen en onderafde lingen in het aartsbisdom woonden deze H. Mis bij. De actie onder de katholieken van New York wordt voor de SSste maal gehouden. Ieder jaar bewegen de op brengsten zich in stijgende lijn. Dat is toch wel weer even aanpakken. Driemaal hoera voor de New-Yorkeezen. DE BEKENDE Amerikaanse radio- priester, mgr Fulton J. Sheen, directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen in de V.S., preekte. Hij noemde vijf eisen, waaraan de liefdadigheid, die, zoals hij zeide, heden ten dage veel te veel ver watert en verwereldlijkt, moet voldoen. De liefdadigheid moet geboren worden uit medelijden. Men mag zijn edelmoedig heid niet afmeten naar wat men geeft, maar naar wat men overhoudt. Geven zonder zichzelf weg te schenken heeft geen zin. De rijken hebben de armen meer nodig dan de armen de rijken. Lief dadigheid die niet beoefend wordt in de naam van God, geeft geen verdiensten voor de hemel. Nou met deze opsomming voor de practijk kunnen we het voorlopig doen- Tjonge, wat zullen velen boven nog raar opkomen, als ze op liefdadigheidszin wor den getest. Natuurlijk elkaar de hand reiken en nog meer overleg plegen. Niet alleen Nederland, Frankrijk of Portugal moe ten voor God worden gewonnen maar alle landen. IN SPANJE is opgericht de Vereniging van Religieuze hulpkrachten by de zie kenverpleging, die alle religieuze orden en congregaties omvat, welke zich met de ziekenverpleging bezig houden. Daar onder vallen zowel zij, die in ziekenhui zen en klinieken werken, als degenen, die in de particuliere verpleging staan. De vereniging stelt zich ten doel door samenwerking der Congregaties en Or den onderling de beroepsbelangen der be trokkenen te behartigen op juridisch, economisch en godsdienstig terrein. Bo vendien zal de organisatie ernaar stre ven de technische opleiding te verzorgen en de specialisatie te bevorderen door cursussen, conferenties, onderzoekingen en publicaties. Ook zullen de sociale en apostolische problemen worden bestu deerd, welke met de uitoefening van het beroep samenhangen. Ook daar nu actie en bundeling van krachten. Een eenling maakt hier zo wei nig klaar. MORGEN is het weer Zondag. Passie- Zondag. Toon eens wat compassie met de tegenwoordige en toekomstige bouw pastoors. Ten bate ook van „de eeuwige erfenis", die we volgens St Paulus in het Epistel sullen ontvangen, afgekocht als we zijn door Zijn dood. De tekst van het Evangelie is tot op de dag van vandaag actueel. Als Ik u de waarheid zeg, waar om gelooft ge Mij dan nietDie uit God is luistert naar Gods woord. Wij zijn uit God, maar die uitverkiezing is ons vaak weinig waard. Allons er is nog doen aan. Voor de rest een gepaste Zondag met een gelaat als van Abraham, die de dag des Heren aanschouwde en zich verblijd de. Naar wij vernemen zal op de agenda van de vergadering van de Westduitse Bondsdag van Woensdag 2 April a.s. het punt „verandering invoerrechten" voorkomen. Voorstanders in Duitsland van een hoog invoertarief o.a. de Duitse boe- renorganisaties, ageren momenteel te gen een voorstel tot verlaging van het invoerrecht op kaas. Uit in de Duitse pers circulerende berichten blijkt, dat men in West-Duitsland meent, dat de kaasexporterende landen met de in Torquay bereikte resultaten wat be treft de Duitse invoerrechten tevre den waren en nu opeens op de oor spronkelijke afspraken willen terugko men. In kringen van Nederlandse kaas exporteurs vernamen wij echter, dat de Benelux te Torquay bij herhaling aan de Duitse delegatie heeft te kennen gege ven, dat zij met de door West-Duitsland aangeboden concessies op het ontwerp- tarief voor de nieuwe Duitse invoerrech ten in hoge mate ontevreden was. Zo danig ontevreden zelfs, dat ernstig over wogen Is geen accoord met Duitsland te sluiten. Voorts werd op de besprekingen te Torquay door een aantal landen, ook door Duitsland, een door de Benelux gesteld memorandum ondertekend, wa in o.m. tot uitdrukking werd gebrac''- dat de bilaterale tariefonderhandeliir n geen voldoende bijdrage tot opheff'ng van de verschillen in de Europese tari - ven hebben opgeleverd. Duitsland heeft met ondertekening van dit memoran dum dus erkend, dat de te Torquay bereikte resultaten onbevredigend ziin geweest en dat andere, verder strekkende maatregelen dienen te worden genomen. Op grond hiervan acht men het in kringen van de Nederlandse kaasexpor teurs een scheve voorstelling van za ken door Duitsland als zou thans ook ons land op de aangegane tariefovereenkomst voor kaas terugkomen. Immers met on dertekening van het memorandum is door Duitsland officieel het onbevredi gende karakter van het Torquay-accoord bekrachtigd. Het ligt dus volkomen in de ljjn, dat de exporterende landen voort gaan met alle middelen te trachten een verlaging van die Westduitse tarieven te verkrijgen, die voor hun export belem merend zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3