Nieuws uit STAD en OMTREK Er gaan zeker vier Kyriales met de Fairsea mee Voor Ben een gekleed pak, voor Mart timmergereedschap loscopem SPORTNIEUWS uit Schiedam Op Schiphol begon de reis \VERS_ van de PER OOK IN DEN HAAG EEN BOMAANSLAG Het Boekhoudbureau L. T. B. De stem van de lezer Koningin brengt bezoek aan Rotterdam Drie v. cl. Waters emigreren NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Waarom per vliegtuig De „Logos-Reeks1' Gevaarlijk pakket voor leider Duitse delegatie Aspirin i Ondanks de mijn Vlodrop De Urker vissers in Argentinië Atoom-geheimen lagen op straat Nieuwe postzegels ïsfc^SDAG 1 APRIL 1952 5 PAGINA 2 OFFICIëLE PUBLICATIE 4e POSTZEGELRUILBEURS BIJZONDERE AVOND VROUWENGILDE NIET VAN BUYS ZONDER EINDE BURGERLIJKE STAND PROMOTIE TE NIJMEGEN WANDELSPORT VERENIGING „HERCULES" S. V. „HET ZWARTE PAARD" SCHIEDAM BRIDGET VOOR DE OLYMPIADE Op 19 Mei: Opbouwdag Bij rheumotische pijnen Gebrek aan werkgelegenheid in Limburg INSTELLING WELKE BESTAANSRECHT BEWEES NED. VRACHTENMARKT VEEMARKT TE ROTTERDAM Op de schoorsteen hij v. d. Water op de Dam staat een globe. Een aardbol, die zo klein is, dat Nederland het met N.L. moet doen. ader v. d. Water pakt die globe een beetje peinzend in zijn handen. Ze worden preeies onze tegenvoeters zegt hij dan. Om het te bewijzen zet hij zijn duim bij Nederland en zijn wijsvinger aan de andere kant van de grote bal op de naam Wellington (Nieuw-Zeeland). Daarheen vertrekken morgen met de „Fairsea" uit Amsterdam drie van zijn zonen: Jan 27, Ben 24 en Mart 22 jaar. Bovendien gaat hun aanstaande zwager met hen mee: Jan Cornelissen, 26 jaar, uit Nijmegen, de verloofde van Toos. De „fairsea is een onder Panamese vlag varend schip met Italiaanse bemanning, gecharterd door de Nederlandse regering als emigranten-scbip, dat 1800 landgenoten gaat afzetten in NieuwZee- land en Australië. In Nieuw-Zeeland een goede 700, die in Welling- ton aan land zullen gaan om er te beproeven of er in dat ideale land een bestaan is op te bouwen. Het zijn voor het grootste deel vrijge zellen, zoals de v. d. Waters, die er van boord zullen gaan op 6 Mei vijf weken, nadat men de sluizen van IJmuiden vaarwel heeft gezwaaid en na behalve de Atlantic, via het Panama-kanaal ook de Pacific genomen te hebben. De v. d. Waters gaan twee Oceanen hier vandaan pionieren op subsidie van de regering van N. Zeeland, hetgeen be tekent, dat zü zich 2 jaar ter beschikking van die regering moeten houden om elk baantje aan te pakken, dat hun wordt opgedragen. Zij mogen zelf werk zoe ken, maar als men een beroep op hen doet, moeten zij komen. Naar men zegt, Is dit contract vóór die tijd af te kopen. De reis hebben ze voor een groot deel zelf moeten betalen en bij hun aanmel ding, moesten ze 100 de man op tafel leggen. Met die aanmelding, was het een won derlijk geval. Vorig jaar Juli kwam plotseling bjj Jan het idee op om-weg te trekken. Nu is „plotseling" was erg toevailig. Daar waren natuurlijk de no dige voorvallen aan vooraf gegaan. Hij had jaren bij zijn vader in de slagerij ge staan en hjj wist wat er in het vak te beleven is. Dat is heden ten dage zoveel niet meer. Dat bleek, toen hij eens be rekende wat een ter overname geboden zaak hem uiteindelijk zou moeten gaan opleveren. Vandaar, dat hij met Ben, zijn jongere broer, in Juli naar het Ar beidsbureau trok om eens te gaan horen wat 'de mogelijkheden voor emigratie naar Australië waren. Terwijl zij boven zaten te praten, waren buiten hun medeweten beneden Mart en zjjn a.s. zwager hetzelfde aan het doen. Toen eenmaal de noodzaak van borg- storting kwam, bleek Nieuw Zeeland wel zo aantrekkelijk, vooral omdat zij allen vrijgezel waren en die daar de enige kansen hebben. Waar nog bij komt, dat men er het liefst Hollanders heeft. De selectie, die dit land bij emigratie toe past strekt zich uit van gezondheids- Verplaatsing Bureau Huisvesting Ter algemene kennis wordt gebracht, dat het Bureau Huisvesting met ingang van Maandag, 7 April a.s. zal worden verplaatst naar het pand Westmolenstr. nr. 26. In verband hiermede zal <üt Bureau op Vrijdag en Zaterdag. 4 en 5 April a.s. voor het pu'bliek gesloten zijn. Op de vierde Ruilbeurs voor die jeugd, welke morgen. Woensdag 2 April, van 2-30 tot 4.30 m gebouw „Irene" wordt gehouden, zal de heer J. Polak uit Rot terdam iets vertellen over de ontwik keling van het postvervoer in Neder land. Ook de kleine expositie zal hierop betrekking hebben. Volwassenen hebber geen toegang. Op Donderdag 3 April zal voor de leden van het Gilde van de R.K. Vrou wenbeweging een Passie-avond gegeven worden, verzorgd door de Ghesellen van de Spelewei. De avond vindt plaats in Irene. onderzoek naar dat op politieke betrouw, baarheid. Toos, de kern Wat zij in Nieuw Zeeland willen gaan doen? Zo gauw mogelijk hutje bij mutje 'eggen en Toos laten overkomen. Dan is er weer een thuis met een vrouw om voor hen te zorgen en een kern Ne derlands gezin te vormen. Daarna op naar de zelfstandigheid als het enigszins kan in de worstmakerij. Nee, niet in de slagerij achter de toonbank. De omgang met klanten moet aangeboren zijn, voor al met de veeleisende klandizie, die zich nog wel eens in slagers- groenten- en bakkerszaken pleegt op te houden. Nee, een worstmakerij. „Als het even kan boven op een heetwater-bron, die ze daar als natuurverschijnsel hebben, zegt Ben. En dan maar worst maken. Niet, omdat de Nieuw Zeelanders er zo gek op zijn. Die houden niet van worst. D.w.z. van de worst die daar gemaakt wordt. Maar het is een ideaal van de emigre rende Schiedammers om de mensen daar eens een andere worst dan die met soyabonen te laten proeven. Mart zal zijn heil zoeken op kantoor. Hij was hier ook administratief. In Wellington schijnt al een plaats voor hem te zijn. De ande ren gaan door naar Oakland. Twee volledige stellen slagers-gereed schap zijn verpakt in de kubieke meter bagage, die ze mogen meenemen. Daar mee kunnen ze een koe uit de wei halen en hem van boven tot onder vakkundig ontleden, waartoe zelfs de gehakt-mo len niet ontbreekt. Bovendien is er een stel timmergereedschap mee voor het geval men aan een eigen huis zou wil len beginnen. Het is immers bekend ge noeg, dat de huizennood in N. Zeeland net zo groot is als hier. Vandaar, dat men aan vrijgezellen, die in kampen kunnen leven de voorkeur geeft. In die kampen krijgt men een toelage van 10 pond per week en men kan er even tueel blijven zo lang men lust heeft. Die lust hebben de v. d. Waters niet. Zij wilden zelfs hun eigen huis aanvan kelijk meenemen. Enthousiaste zeilers als ze zijn, rijpte het plan om met hun negen meter sloep en 35 M2 zeil de grote oversteek op eigen houtje te on dernemen. Dan hadden ze tegelijkertijd in Nieuw Zeeland een woon-boot met 4 slaapplaatsen en een keuken. Dat gaat niet dooi Maar vader v. d. Water, die tot dan toe alles had goed gevonden, denkend aan de tijd, dat de avonturen-geest bij hem ontwaakte, maar even krachtig door Opa geremd werd, zei: „Laten we dat maar niet doen". Hij is er blij om, dat zijn kinderen een kans krijgen. „Als ze hier op de Vlaardin- gerdijk stenen moeten sjouwen voor 10 per dag, doen ze het niet. Daar in Nieuw Zeeland wel. Menselijk opzicht? Ja, wat wil je? Maar er zijn kansen om met weinig te beginnen en dan met wat De heer Buys van Buys' Stoffenhuis deelt ons mede, dat er zijnerzijds geen plannen bestaan om een onderneming te stichten in het pand aan de Hoogstraat, waarin tot nu toe het schoenenmagazijn van „De Gast" gevestigi is. Dit in tegen spraak van ons bericht in de krant van Zaterdag. De Rivier (Passage) De rivier is het middelpunt van de grote feesten van het volk van India, rijk aan kleur en traditie, rijk aan poë zie en demonie. Daar doorheen geweven is 'het verhaal van de liefde van drie jonge meisjes, van verschillend ras en van zeer verscheiden inslag dus voor een jonge kapitein. De Rivier is een werk van Jean Renoir, dat om zijn bij zondere kwaliteiten van alle kanten ho gelijk geroemd is. K.F.C.-keuring: Alle leeftijden. DAGBLAD VOOR SCH/tDAM tN OHSTAIKtH 74ste Jaargang No. 21810 meer te eindigen. Als ik een jaar hard gewerkt heb en ik bekijk aan 't eind van het jaar het saldo, is veel ervan naar de Lange Haven gegaan". In de koffers zit een uitgebreide cate chismus en een serie brochuurtjes uit Amerika over de waarheden van het ge loof. Dat was meer dan toeval, dat Vader en Moeder v. d. Water in Amsterdam winkelden en ergens binnenstapten om een Kath. Encyclopaedie te bestellen „Dan zijn ze altijd goed ingelicht over moeilijke vraagstukken". Toen bleek het „De open Deur" te zijn. Een pak met brochures uit Amerika zat nog dicht. Na het gesprek kreeg Vader v. d. Water de toezegging, dat ze zouden worden opgestuurd. Nu zitten ze in de koffer. Met vier Romeinse Kyriales, geschenk van het Havenkoor, waarvan ze alle drie lid zjjn en met de 24 par tijtjes van de-twee-stemmige mis van Mieterer voor het geval daar in Oakland de kathedraal is zo groot als de bij kerk êens, wat anders in de kerk ge zongen moet worden. Dat is nu echt het beeld van een Ka tholieke Middenstander, die zijn zonen ziet gaan patriarchaal en zorgt, dat zyn eigen jacquet vermaakt wordt voor de oudste, omdat het mogelijkerwijs in de processie nog eens te pas kan komen. Ook dat zwarte pak zit in de koffer. En reken erop, dat het eruit komt. Binnen 5 dagen Als hier in de St. Jan de Doper de Magnificat van Strategier gezongen wordt, zal die de leden van het koor steeds aan de emigranten herinneren. Zij gaven de partituur en de partijen als geschenk bij hun afscheid. Op 6 Mei stappen als alles goed gaat drie v. d. Waters als een hech te eenheid in Nieuw Zeeland aan landj Ze gaan met meer Schiedammers. Wij heor- den de namen van Jan van Geuns en van Toon Kleis. Mogen ze allen slagen en moge het hun gegeven zijn, zoals die grote Schiedamse pionier van Riebeeck een toekomst op te bouwen, die tot in verre nageslachten de geestelijke en stoffe lijke bronnen zal bieden voor een vruchtbaar leven. Zonniger en warmer zal het er zeker zijn. En Vader en Moeder v. d. Water? Het mag dan 30.000 K.M. weg zijn. De K.L.M. brengt je daar in 5 dagen. Ik ben een boon als ik er binnen vijf jaar geen kijkje ben wezen nemen. En dan zuilen zij de passage nog betaald hebben ook! Van Riebeeck-beeld Op het buitenblad van het fraai ver zorgde Van Riebeeckniuimmer van de Schiedamee Gemeenschap prijkt over Schiedams heden en verleden 't silhouet van Zond-Afrika's grote pionier. Graag zou ik dit silhouet in Schiedams' stads beeld een biyvenldi karakter willen ge ven en stel voor een bronzen afgietsel van dit een meter hoge beeldje een plaats te geven juist op de afgeschuinde hóek van het oudie Kerkhof, Gezien het feit dat Jan van Riebeeck in de Grote Kerk huwde en in de Kerkstraat woonde kan ik mij een meer historische en te vens fraaier achtergrond moeilijk den ken. Zo U weet zijn er reeds stemmen opgegaan im de voorgevel van dit huis, op een eenvoudig hardstenen plaat dit feit te venmeldén. In Juni a.s. komt de Van Riebeeck- tentoonstelling. naar Schiedam. Mogelijk zijn eventuele acties voor bovengenoemd plan te combineren. Misschien ook voe len gemeente-bestuur en stadgenoten iets voor mijn idee en willen hun finan ciële steun verlenen. Voor het aan beeldhouwkunst zo meer dan arme Schiedam zou dit cultureel zo wel als historisch, een bijzondere aan winst zijn. D. Schwagermann. Een stoet van 77 bestelauto's van een zeepfabriek in Vlaardingen reed vanmor gen om ongeveer half 9 dioor Schiedam, met de reclame voor een nieuw was middel op het dak. Het was een stunt, die de nodige beroering meebracht. Al was het alleen maar om het verkeer, dat zijn normaal verloop niet kon hebben. Politie in zijspan zorgde voor escorte. GEBOREN: Elisabeth, d- V. C. Hessel- berth en W. J, van Gelderen; Liduipa P. M., d. v. C.. A. M. .van Leeuwen en Q. J. J. de Vette;. Ellen S., d v. S. T. Goslinga en. A. - A. Blokland; Johannes, z. v. C. Rijsdljk en J. B. Loiman; Miarja, d v. P. Zuidig-eest en C. E, G. Breugel- niane; Gijsbert, z v.- A. Visser en G. B. v. d. Struis; Johanna, d.- v, W- v. d. Arend en A Geilv'oet; Dirk, z. v. J. v d' Bosch en P Bolderheij; Nelly J., d- v. N. J. v. d.'Vlugt en C. M. Bakker; Antonius C., z. v. J. v- idi. Brug en A. J. Spithoven; Wilhelmiina G. M., d. v. S 'j. Holierhoek en M. G. Timmers. OVERLEDEN; A. Vermeij, 81 jaar; A. G. J Post, 43 jaar. Op Vrijdag 4 April te 4 uur zal in de aula der R. K. Universiteit te Nijmegen de promotie plaats hebben van drs H. J. C. G. M. Ruygers, professor aan het Se minarie Bovendonk te Hoeven. Het proefschrift is getiteld „De beide ge slachten. Schetsen voor een wijsgerige sexuologie". Promotor is prof. dr H. Robbers S.J De Schiedamse Wandielsportvereniging Hercules speelde het klaar om ondanks bet slechte weer van Zondagmorgen met een grote groep wandelaars (sters) deel te nemen aan de Trekvogels-lustrum- tocht- Beslag werd' gelegd op een groeps- prijs en de 2e prijs voor de vereniging met de beste indruk. In het clublokaal Volksgebouw Tuin- laan, werden voor de huishoudelijke wintercompetitie de volgende wedstrijden gespeeld:; le tiental: F. FeschJ. Henkelman U1; P. C- Cam-pen—J. Henkelman 10; H. M. Offerman—W. v. d- Berg 0—1; W. KivietA. Bleiksloot afgebroken; H. M. OffermanJ. C. Dröge 1/21/2- 2e groep: C. A. v. d. BergC. L. Zant- boer VsF- J. KleinekoortM. v, d. Kraan 0—1: A. H. v. d. Wal-nD. A. v. Zetten M. v. d- VeenH v. d. Kraan 01: M. v. SoestC. v. Meeren- donk 1—0; M. v. d Kraan—A- v. Bommel afgebr.; H. v. 4 KraanM. v. Soest 01; C- v MeerendonkF. J. Kleine koort 10; C. A. v. d. BergD. A. v. Zetten 1—0: M. v. d- VeenC. L. Zant- boer 10; C. A. v. d. BergA. H. v. d- Wal 01; C. L. ZantboerC- v. Ammer- dorffer 0—l' M. v. ld. VeenC. A. v. d. Berg 01; H. v. d. KraanF. J. Kleine koort afgebr.; A. H. v. d. WalM. v. d. Kraan afgebr. Op Zaterdag 26 April a,s, zal 't Schie damee bridgende publiek in de gelegen heid wonden gesteld een steentje bij te diragen om het mogelijk te maken onze beste vertegenwoordigers op sportgebied naar de Olympische Spelen af te vaar digen. Daartoe wordt op Zaterdag 26 April 's middags 2 uur een 'bridgedrive gehouden onder auspiciën van de Neder landse Bridge Bond en georganiseerd ■moor de Bridgeclub „Schiedam West". Van verschillende zijden werd reeds ide belangeloze medewerking toegezegd. De heer de Groot van Musis Sacrum heeft de drie zalen ter beschikking ge steld; verschillende fabrikanten en le veranciers boden fraaie prijzen aan: reeds vele sportverenigingen etc- zegden hun steun toe om de drive te doen slagen. Sportvrienden buiten verenigingsver band en alle hrildge-liefhebbers kunnen zich opgeven aan die secretaris van de Bridgeclub „Schiedam West", de heer W. H. Spruyt West vest 28 tegen betaling van 4 per jaar. De inschrijving sluit op 19 April, Ook is inschrijving moge lijk door girostorting op de postrekening van bovengenoemd secretaris, no. 159403. In verband met het grote aantal aan meldingen dat verwacht wondt, verdient het aanbeveling de inschrijvingen spoedig in te zenden. Koninklijk Paar naar Amerika vertrokken (Van onze Amsterdamse redactie De traditionele Oranjezon heeft vanmorgen de kracht gehad, om de harre, verlate winterdagen te doorbreken. Onder een stralende zon blonk de K.L.M. DC 6 „Prinses Beatrix", met de Amerikaanse en Nederlandse vlaggen uit de cockpit, als een zilveren luehttorpedo. Maar toen gezag voerder H. Groeneveld om tien minuten voor twaalf het toestel wegtaxiede, was de zon even achter de wolken schuilgegaan. De reis van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard naar de Ver. Staten van Amerika en Canada was begonnen. „Wij zenn erg blij en hopen U allen weer hier terug te zien". Óm precies kwart voor twaalf verliet H. M. de Koningin de I.C.A.-hal verge zeld door dr Plesman. Achter haar volg de prins Bernhard Het vertrek De vier 'prinsesjes en H.K.H. prinses Wilhelmina hadden op paleis Soestdijk vanmorgen reeds afscheid genomen van het Koninklijk Paar, maa'r op Schiphol waren vele persoonlijkheden aanwezig, om Koningin en Prins een goede reis te wen sen. Wij merkten o.a. op de ministers Drees, Lieftinck, Wemmers en Stikker, de Canadese en Amerikaanse ambassadeurs Dupuy en Selden Chapin, vice-admiraal Rost van Tonningen, mr Visser, chef pro- aocol Buitenlandse Zaken en burgemees ter d'Ailly van Amsterdam. Om tien minuten over elf arriveerde het Koninklijk Paar. Hare majesteit was ge kleed in een bontmantel, grijs mantelpak, witte blouse met kant afgezet, witte hoed en zwarte scohenen. De Prins droeg een licht grijscostuum. Marechaussee in de 'nieuwe Uniformen, regelde de afzetting, want honderden waren naar. Schiphol ge komen, om getuigen te Zijn van dit af scheid. Een twintigtal auto's was reeds om elf tiur aangekomen met het gevolg van het 'Koninklijk Paar en het meereizende gezel schap. Na aankomst van Koningin en Prins in de intercontinentale wachtkamer werden de aanwezige autoriteiten door hen begroet, waarna de elf leden van de be manning aan hen werden voo.rgesteld. Een deel van het gezelschap begaf zich reeds aan boord. Om tien minuten over half twaalf hiel den H. M. de Koningin en Prins Bernhard een korte toespraak voor de televisie- en twee filmcamera's, terwijl de vele pers fotografen van het haast verblindende licht van de schijnwerpers een dankbaar gebruik maakten om foto's te maken. Afscheidswoorden De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.v. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prils op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Deze serie is een uitgave van Sheed and Ward (Antwerpen) en Paul Brand (Bussum) en staat onder redactie van; Pieter van der Meer de Walcheren, Prof. Dr M. Brauns en L. Sterkens. Het prospectus geeft de bedoeling van deze serie aldus aan: „Eogos-reeks die in een kiare, moderne taal de levende mensen in contact brengt met de belangrijkste godsdienstige levensproblemen van onze eeuw" De eerste vier deeltjes zijn thans verschenen. „Christendom en Offerzin", door prof. dr L. Monden S.J. Dit boekje spreekt niet over offer als cultus vorm, een gebied waarop schr. overigens zijn sporen ook heeft verdiend, maar over de innerlijke offervaardigheid, over wat „offeren" is; dat het „overgave" inhoudt, gevaar lopen en risico nemen. Het belicht helder en in moderne taal de grootte van Jesus' offer en lijden en laat tenslotte zien hoe zelfs een heidens offer vaak in de kiem christelijke trek ken heeft. „Zal de Leek de Kerk redden, door Hans Urs von Balthasar. Een vertaling van 'schrijers werk: Der Laie und der Ordensstand". Prof. J. Beyer S.J. schreef de inleiding en zegt daarin o.a., dat dit boekje „tot nog toe het beste commentaar is van de constitutie Provida Mater Ecclesia waar door Z. H. P. Pius XII de z.g. wereld instituten of seculiere instituten voor Int eerst officieel erkende en juridisch organiseerde". Wie iets meer over leken spiritualiteit wil weten en ook over „hoe" deze zich in onze moderne tijd zal moeten ontwikkelen, kan hier aan de hand van veel concrete, historische ge gevens veel goeds opsteken. De K.A. moet beslist van dit werk kennis nemen. „Naar een godsdienstige-litteraire Vernieuwing", dioor Eim. Janssen S.J., Dit is een „tractaat" in gesprekvorm. De schrijver laat drie vrienden een taalkundige, een priester-philosoof en een journalist hun mening zeggen o"er het gevaar, dat onze literatuur loopt en hoe die literatuur vernieuwd moet worden. De conclusie waartoe zij komen, is, dat de vernieuwing alleen kan komen door de godsdienstigheid: een wissel werking van religie en literatuur. Onwillekeurig moest ik bij de lezing v<»n dit boekje denken aan wat prof. dr W. Grossouw in 1949 in een artikel over „De leek en de bijbellezing" schreef: ..Welk een ontzaglijk nut heeft de bij bellezing alleen al hierdoor, dat zij de massamens van de moderne industrie, die leeft zonder poëzie of lied. welke die naam verdienen, in aanraking kan bren gen met waarachtige dichtkunst.... Wie zou menen, dat deze zijde van de kwestie religieus gesproken, van weinig belang is, moge bedenken, dat cultuur en gods dienst zeer nauw samenhangen en in ze kere zin samenvallen". (N. K. S. 45—1949—132). „Christelijke Heldhaftigheid" door prof dr M. Brauns S.J-. Een verheerlijking van de christelijke heldhaftigheid, omdat daarin alleen het hoogste bereikt wordt, maar tevens een critiek op wat wij. christenen, er vaak van gemaakt hebben. Het boekje is dich terlijk geschreven, zoals men vam de dichter Brauns terecht verwacht. Mis schien spreekt het daardoor sommige „nuchtere" mensen minder aan. maar van de andere kant zal het vele ouderen des te dieper raken, omdat dichterlijke taal altijd een grotere marge openlaat aan de zelfwerkzaamheid van de lezer. J. v. D. „De Passie van O. H. Jezus Chris tus, gezién door een chirurg" door dr G. Barbet. (Vert, van Zr Costan- za met medewerking van dr A. Koumans). Uitg. Brepols, Turn hout. In dit werk geeft de even vrome als scherpzinnige dr Barbet een boeiende en piëuze econstructie van Christus' lijden, Zijn pijnen en smarten, waarvan hij al jaren geleden met behulp van physiolo- gische, medische, exegetische en archae- ologiscne gegevens en langdurige anato mische proeven enkele onderdelen in af zonderlijke studies heeft behandeld. Daarom is dit boek niet alleen bijzon der geschikt om ons op meer reële wijze in 's Heren lijden te verdiepen, maar net kan ook grote diensten bewijzen aan priesters die geroepen zijn om van de preekstoel het lijden van Christus te be- mediteren. De lezing van dit werk kan c-r zeker toe bijdragen om meer inhoud aan hun preken te geven, zonder dat ze nun toevlucht behoeven te nemen tot alle mogelijke digressies waarin van alles behandeld wordt behalve het H. Lijden. Op het eind van zijn werk vat Barbet bij wijze van epiloog a"e conclusies in een meditatie samen, "welke wij zonder bezwaar als voorbeeld ter navolging wil- .en ste.len. Maar dan komt het verras sende, dat de titel van het boek helemaal niet doet vermoeden. Al de resultaten van zijn onderzoek, al de gevolgen van de pijnigingen die Jezus onderging, zijn volgens Barbet op de meest nauwkeurige wijze terug te vinden op de lijkwade van Turijn, wat onmogelijk het werk kan zijn van een bedrieger, om de eenvoudige re den. dat deze nooit in staat zou zijn ge weest alle effecten van de pijnigingen tot in de kleinste bijzonderheden weer te ge ven, zoals de lijkwade die inderdaad weergeeft. Zij draagt volgens Barbet in waarheid Christus' lichaam en de vlek ken van Zijn bloed. Toch is hij er van overtuigd dat er rondom deze lijkwade nog talrijke mysteries bestaan, die om ten oplossing vragen. Wat ei van zij. de uitvoerige studie van dr Barbet is alleszins de moeite waard om gelezen en nog meer om be- mediteerd te worden. Te spreken van de synopsis der vier boeken van de Evan gelisten. die allen door de H. Schrift zijn geïnspireerd (blz. 188), is misschien een slip of *he pen. „Rotterdam as it is", tekst van A. Cocheret, foto's van ir W. F. van Heemskerck Düker e.a. Uitg. Langkamp en Brinkman (Ploegs- ma), Amsterdam. Dit is de tweede druk van een interes sante en aantrekkelijke uitgave, waarin talloze foto's vol sfeer 'n beeld geven van Rotterdam in zijn verschillende aspecten, waarbij een rustige tekst zich passend aansluit. Sommige foto's zijn zelfs ver rassend goed. Een uitgave, die ook om de billijke prijs begerenswaardig is. Als ge schenk voor buitenlandse vrienden heeft het een bijzondere aantrekkingskracht, aangezien de tekst in vier talen is af gedrukt. „De invloed van de vrijmetse larij op de geschiedenis der laat- laatste twee honderd jaar" door J. J. Doodkorte. Uitg. Paul Brand, Bussum. De schrijver heeft de artikelen die hij indertijd in het Onderwijstijdsohrif't „Ons eigen blad" heeft geschreven met enige omwerking en aanvulling voor een biedere lezerskring pasklaar gemaakt en „van verschillende kanten daartoe aan gespoord" in boekvorm laten verschijnen. De aandrang op de auteur geoefend kan men begrijpen en billijken. Want zo weinig over het geheime genootschap tot de buitenwereld doordringt, zo no dig is het ook dat zijn machinaties aan het licht worden gebracht. Daartoe zul len studies ais deze steeds het hare bij dragen, al blijft ook door het karakter der maponnerie de mogelijkheid van mistasting aanwezig. „Wü gaan nu op weg naar Amerika", zeide de Koningin. „Wij verheugen er ons bijzonder op. Ik geloof, dat het heel nuttig is, dat op deze wijze contacten worden gelegd tussen verschillende vol keren. Ons wacht een lange reis door de Verenigde Staten. Wij zullen een heleboel verschillende steden bezoeken en als wij terugkomen wie reist, kan veel verhalen zullen wij veel hebben te vertellen. Ik verheug mij er in het bijzonder op. nog even naar Canada te gaan. Al zal mijn bezoek aan dit land onofficieel zijn, ik ben toch vreselijk blij er nog even te komen". Daarna stelde Prins Bernhard zich ach ter de microfoons op en zeide: „Ook voor mjj is deze reis bijzonder aangenaam. Ik heb in Amerika veel vrienden en ken een groot- gedeelte van het land. Eén woord wil ik hier zeggen voor die Nederlanders, die er zich ongerust over maken, dat wij de reis per vliegtuig ondernemen. Ik wil niet nulaten hier te zeggen, dat wij het grootste vertrouwen hebben in de KLM. Wjj bescchouwen ons op zijn minst ge zegd even veilig in de lucht als in een auto op weg van Soestdijk naar Am sterdam, soms zelfs veiliger. „En om even ernstig te spreken", zo zei hij letterlijk „wanneer God mocht beslissen dat het leven van een mens is afgelopen, dan hangt het niet af van een transportmiddel." H.M. zeide toen tegen haar echtgenoo: Ik zou de kin deren ook bes met een vliegtuig willen laten reizen. Tot slot sprak Hare Majesteit woorden: Voordat de deur van het toestel dicht ging. wuifden beiden de aanwezigen toe, waarna de vier motoren van de P.H.- T.P.T. werden aangeslagen. De brand slangen, die steeds bij de start worden gereed gehouden, werden weggereden, de Amerikaanse en Nederlandse vlaggen werden binnengehaald en de koninklijke standaard boven de cockpit geplaatst Om tien minuten voor twaalf werden de startblokken v oor hettoestel wegge haald, een laatste groet en de reis van het Koninlijk Paar naar Washington had een aanvang genomen. Op schiphol werd medegedeeld, dat koningin en prins naar thans wordt verwacht de terugreis uit Amerika zullen aanvaarden op 27 April In Gander Zoals wij hebben gemeld, ligt het in de bedoeling, dat Koningin en Prins de ko mende nacht in Gander op New-Foundland zullen doorbrengen. In hotel „Jupiter" aldaar zijn in verband daarmede enige voorzieningen getroffen. Een speciale ruimte is er voor de koninklijke gasten ingericht. Thans is ten stadhuize bericht ontvan gen, dat het in het voornemen van H. M. de Koningin ligt, op Maandag 19 Mei, op wordt gevierd, een bezoek te brengen aan welke datum dit jaar de Opbouwdag Rotterdam. Hare Majesteit zal bij die gelegenheid de eerste steen leggen voor de wedrop- bouw van de in de oorlog grotendeels verwoeste St. Laurenskerk. Een briefpakket met explosieven, bestemd voor de „leider van de Duitse delegatie" is Maandagmiddag in de postkamer van het Duitse consulaat te Den Haag tijdig ontdekt en in banden van de Nederlandse politie gesteld. Het pakket was gericht aan bet hoofd van de Duitse delegatie, die op bet ogenblik met vertegenwoordigers van Joodse organisaties onderhandelt over schadevergoedingen aan verdreven en gestorven Duitsers van Joodseri bloede. Het uit Amsterdam afkomstige pakket wekte door vorm en gewicht argwaan. De Nederlandse politie stelt onder leiding van de procureur- generaal in Den Haag een onderzoek in. Aanvankelijk heeft men even gedacht aan de mogelijkheid van een Aprilgrap, doch dit bleek helaas niet het geval. In Duitse kringen in Den Haag is men over deze aangelegenheid zeer terughou dend. Te Bonn werd inmiddels verklaard, dat er drie pakketten zouden zijn geweest, maar zulks wordt te Den Haag ontkend. De NöHerlandse politie weigert hangen de het onderzoek alle inlichtingen. Volgens doorgaans betrouwbare bron te Bonn wekten niet alleen vorm en gewicht van het pakket, doch eveneens een op schrift in het Frans da argwaan. Het op schrift luidde: „Aan de leider van de Duitse delegatie te Den Haag". Als adres was de paspoortafdeling van het Duitse consulaat te Den Haag opgegeven, waar alle poststukken voor de Duitse onder handelaars binnenkomen. Advertentie ASPIRIN IS ALLEEN ECHT MET HET BAYERKRUIS De geweldige aanwas van arbeids krachten in de provincie Limburg, cue blijkens een rapport van het Limpurgse Economisch Technologisch Instituut pro centueel in deze provincie dan waar ook in Nederland, maakt het noodzakelijk, vooral in Mid den-Limburg bijzondere maatregelen te treffen. Reeds werd de jianwyzmg van deze streek als zgn. ontwikkelingsgebied bepleit. Teneinde de enorme bevolkings aanwas een bestaan te verzekeren, dient de emigratie in Limburg sterk gestimu leerd te worden zo concludeert het rapport. Daarin wordt tevens gewezen op de noodzaak van een stelselmatige bevordering van de industrialisering. Vooral de toeneming van het aantal personen m de productieve leeftijdsklas sen |z°bder groot te zijn. In de periode iaoi .hl zullen er naar men verwacht jaarlijks 6400 personen in Limburg een nieuwe werkgelegenheid moeten vinden. In het rapport wordt er rekening mee gehouden, dat het mijnveld Vlodrop ge durende de komende tien jaren nog niet m ml, exPloitatie zal komen. Maar ook na lJbl zal ondanks het openen van deze mun een zeer belangrijke uitbreiding van de andere industrie noodzakelijk zijn; wil m?,n m Limburg „full employment" be reiken. Er bestaat een ^^.„1 v''U' 's duister lezen in andermans hoeken", waarmede wordt J3ed°?' «en nooit precies wcct' an<ler verdient, ook al m£JJi branche werken. Dat „duister lezen is alleen toegestaan a;in ec i boekhoud. bureau, welke er dan llcht in brengen voor de Pers°"" ln kwestie zelf. Langzamerhand heeft de zaken_ man wel ingezien, dat hij het zonder een goede boekhouding niet stellen kan, al zijn er nog te veel, die menell het zelf wel af te kunnen. Rij deze laatsten speelt nog al te vaak de ge dachte door het hoofd, dat niemand iets met hun prive-zaken te maken heeft. Alleen aan een boekhoudbureau van de eigen standsorganisatie, willen dezulken hun vertrouwen geven. In 1926 heeft het toenmalig hoofdbe stuur van de L.T.B. een boekhoudbureau voor de leden ingesteld dat met 30 aan geslotenen startte en thans reeds 1800 deelnemers omvat. Dit grote aantal over het gehele Diocees Haarlem verspreid, bracht op de duur de noodzakelijkheid van een decentralisatie mede. Alkmaar en Zeeland kregen naast 't hoofdbureau te Haarlem, hun eigen kantoren. Voor Delft en Westland In 1950 werd gedacht om ook in Delft een bureau te stichten. Verschillende on derhandelingen werden gevoerd, maar het stuitte af op de hoge kosten van huishuur e.d. Wateringen stelde echter terstond een huis ter beschikking, toen bleek, dat men in Delft niet klaar kon komen en op 25 September van verleden jaar werd dit nieuwe kantoor officieel en met enige plechtigheid In gebruik ge nomen. Officieel heet dit kantoor Boek houdbureau L.T.B., Delft en Omstreken, al is de vestigingsplaats en het kantoor gebouw thans Wateringen. Wel zit men daar temidden van 'n nijvere tuinbouw- bevolking, waarvan er reeds vóór de stichting een 240 aangeslotenen aan dit bureau waren. In het afgelopen jaar werd een vooruitgang van 40 deelnemers geboekt. Hoewel dit een verheugende groei Is, mag men toch niet tevreden zijn, voor Wateringen kan bogen op een 600 aan geslotenen, daar dan pas het bureau zon der verlies kan werken. Het bureau voert de boekhouding van de deelnemers, be hartigt tevens de belastingzaken en staat met raad en daad bij, zover het betreft belastingadviezen en kleine juridische zaken. De deelnemers kunnen volstaan met de noodzakelijke en zeer eenvoudige aantekeningen, welke het bureau verder uitwerkt en aan de hand waarvan dit bureau de boekhouding voert. Zijn werkzaamheden strekken zich uit vanaf Rijswijk tot Rotterdam, 't gehele Westland en de Zuidhollandse eilanden. In verband met deze uitgestrektheid, worden er elke Donderdag in Café Koot te Delft, elke Dinsdag van de maand in Café Muilman te Naaldwijk en iedere vierde Vrijdag van de oneven maanden in Café Esser te Oude Tonge, zittings dagen gehouden, welke nog worden uit gebreid in de inventarisatiemaanden Ja nuari en Mei. Op die dagen wordt vaak advies gevraagd over aankopen of ver kopen, belastingzaken etc. Dat er meer malen voor de land- en tuinbouw ver zachtende maatregelen afkomen, nebnen de organisaties voor een groot deel te danken aan de vereniging van Land- bouwboekhoudbureapx, waarin deze van al de landbouworganisaties zijn onderge bracht, want door deze bureaux komt het hoofdbestuur meermalen met kwes ties in aanraking, waarvan men anders onkundig zou zijn gebleven. Kans op eigen visserij- maatschappij De mogelijkheid bestaat, dat de twin tig van het eiland Urk afkomstige vis sers, die in dienst van een Belgische reder naar Argentinië waren vertrok ken en aldaar werden ontslagen wegens hun weigering op Zondag te PeWfn, een eigen maatschappij voor de vis vangst in Argentijnse wateren zuilen vormen. Burgemeester Keyzer, die thans te Buenos Aires vertoeft, heeft aan de vissers medegedeld, dat hij leden van de te Buenos Aires gevestigde Nederlandse gemeenschap heeft verzocht bij te dra gen tot een fonds, waaruit de aan dit plan verbonden uitgaven zouden moeten worden bestreden. De burgemeester zal binnen enige da gen naar Urk terug reizen. Een beslissing veOrwacVh0t°r Vmi'ek UH Buenos Aires lei? ha<frfr ,^eyzer heeft verscheidene ma- wnnraP klngen gev0«"d met veitegen- digers van de Belgische reder en de vissers. Hij is er echter niet in ge- siaagd het bestaande meningsverschil te overbruggen. Twee Engelse schooljongens vonden in het Noord-Londense district Highcate op straat een pakket, gewikkeld in een buitenlandse krant, dat l>ü opening een aantal geheime documenten over het atoomonderzoek bleek te bevatten. De jongens hebben de documenten aan de politie overhandigd. Het onderzoekingsstation voor atoom energie te Harwell deelde later mede, dat men de documenten „wel gemist" nou. Hoe zij daar zo maar in een Lon- (lense voorstad op straat konden liggen Is een mysterie, dat nog niet opgeheiilerd In 1953 zal een nieuwe uitgifte ver schijnen van de Nederlandse postzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin. In de nieuwe serie zuilen geen zegels van een hogere waarde dan 5 gulden worden opgenomen, omdat voor het frankeren van luchtpostzendingen ge bruik kan worden gemaakt van de luchtpostzegels van 15 en 25. J9 Maart voorm.: 395 ton zinkerts Budel: 400 ton cacoabonen Amsterdam; 150 ton aamwand Zaandam; 100 ton palmpitten Wormerveer; 700 ton gerst l.-varen; 105 ton dlv. granen Zutfen: 117 ton id. Hengelo; 750 ton cellulose Arnhem; 120 ton papier Maas tricht; 187 ton papier Velsen; 459 ton kolen Arnhem; 2 X 500 ton id. Den Haag. Totaal 57 reizen, 4 vletreizen. 31 Maart voorm.: 1380 ton tarwe l.-varen; 82 ton div. granen Oldebercoop; 2 X 460 ton suiker Roosendaal; 100 ton kali Amersfoort; 100 ton id. Bergumerdam; 2 X 200 ton stuk goed Amsterdam; 300 ton blik Deventer; 320 en 150 ton haver Puttershoek; 350 en 330 ton id. Ouderkerk: 3 X 3D» ton id. Z. Beijerland. ROTTERDAM. 1 April. Aanvoer in totaal 5836 dieren, als: 820 vette koeien en ossen. 1480 stuks gebruiksvee, 90 vette kalveren, 198 graskalveren, 2336 nuchtere kalveren, 193 varkens, 223 biggen, 235 paarden, 2 veulens. 237 schapen of lammeren, 72 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien ie kwal. f 2.90—3.10. 2e kwal. 2.70—2.80, 3e kwal. 2.40—2.60; vette kalveren t 2.70—-2.80, f 2.50—2.60. ƒ2.15—2.45; slachtpaarden f 2.35, f 2.25, f 2.15, alles oer kg.: graskalveren f375, f 275, f 200; nuchtere ^VeLe£,„L50i U47'. J «L biggen, 58. J 52, 570 f 470, 375, alles per stuk. Vette koeien affJvoeF als vorige week, handel kalm, prij zen ruim prijshoudend. Vette kalveren aan- v?e.r redelijk, handel traag, prijzen vooral niet hoger. Graskalveren aanvoer gewoon, handel redelijk, prijzen prijshoudend. Nuch tere kalveren aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen goed prijshoudend. Biggen aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen onveranderd. Slachtpaarden aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen iets stijver. Schapen en 'ammeren aanvoer groter, handel flauw, prij ken stabiel. Kalf- en melkkoeien aanvoer even korter, handel tamelijk, prijzen ruiih prijshoudend. Varekoeien aanvoer iets min der, handel goed, prijzen constant. Vaarzef} en pinken aanvoer als vorige week, hands1 traag, prijzen vooral niet lager. In verband met de PaasveetentoonstelliflJ werd de veemarkt buitengewoon druk zocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2