EEN EEUW EVOLUTIE WERELD-TANKTONNAGE STEEG OPMERKELIJK opo stelde nieuw Indonesisch kabinet samen HAAGS BEDRIJF MOET SLUITEN Als Bevan's politieke droom werkelijkheid werd.... \Jl853J Gedenkboek op komst bij het 19S3 ~j eeuwfeest van liet herstel der Kerkelijke Hiërarchie Persberichten dinsdag 1 Sukarno handelde ondemocratisch" Zuiveringswet voor Duitse buitenlandse obligaties Amerikaanse hulp voor Engeland Weerrapporten De Bilt Paniek in bioscoop Burgemeester van Roden geschorst PAGINA 3 Om vroegere rechtspositie te herstellen Export-Import Bank leent 47.9 millioen Isolement Geloofsafval1.000.000 i n m rv Verwerkingsverbod voor non- ferro metalen zou het daartoe noodzaken Moeilijkheden rond een fabrieksgebouw CLANDESTIENE WOLINVOER IN DE VER. STATEN met commentaar GUNSTIG BELASTING JAAR VOOR ENGELAND In 1951-'52 overschot van ruim 407.1 millioen Meer geloofsbeleving De schat van het geloof Voorzichtig uitkijken De gevolgen? DUITSLAND BEVORDERT EXPORT NAAR DOLLAR- GEBIED THANS 50 PCT GROTER DAN IN 1939 LONDEN: Gevaarlijke visie De tabak Advertentie Het Westduitse ministerie van Finan ciën heeft een „zuiveringswet" voor Duitse buitenlandse obligaties ontworpen, die binnenkort by het parlement ral worden ingediend. Het wetsontwerp heeft tot strekking de eigendomsverhoudingen ten aanzien van de in buitenlands geld luiden de obligaties te regelen en de vroegere rechtspositie zoveel mogelijk te herstellen. He.t totale nominale bedrag der obligatieleningen, die volgens het wets ontwerp voor zuivering in aanmerking komen, wordt voor het Bondsgebied ge schat op ongeveer 500 millioen dollar, 10 millioen pond sterling, 500 millioen Zwitserse francs en 100 millioen Nederl. guldens en voor Berlijn op 450 millioen dollar, 20 millioen pond sterling, 50 mil lioen Zwitserse francs en 2 millioen Ned guldens. Naar verluidt kan volgens het West duitse ministerie van financiën gemid deld 50 procent van deze obligateschuldeii als vervallen en gedelgd worden be schouwd. Be waarde van de butenlandse obligaties, die voor zuivering in aanmer king komen, wordt geschat op D.M. 2 mil liard. In deze schattingen zijn de buiten landse leningen van het Rijk en van het vroegere Pruisen niet opgenomen, hoewel deze leningen eveneens onder de zuive ringswet zullen vallen. De zetels van de P.S.I. zouden zijn: Financiën (oud-minister dr Sumitro) en Justitie Lukman (Wiriadata). De sultan van Djogja zou volgens deze lijst het ministerie van Defensie beheren. De partijloze Bahder Djohan zou da portefeuille van Onderwijs krij gen. Velen van deze voorgestelde nieuw» leden hebben zich bij voorkomende ge legenheden uitgesproken tegen de M. S. A. overeenkomst en tegen het vre desverdrag met Japan. Van Mukarto zegt het Indonesische persbureau „An- tara", dat hij, om evenwicht in de bui tenlandse politiek te brengen, de spoe dige vestiging van diplomatieike betrek kingen met Moskou voorstaat. Engeland heeft van de Export Import Bank te Washington een lening van 47,9 millioen ontvangen, welk bedrag een ge deelte is van de 300 millioen, die dit jaar als defensebijdrage door het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging aan Engeland zal worden verstrekt. Evenals voor de Marshall-hulp was voorgeschreven, geldt voor de defensie hulp, dat een gedeelte in de vorm van leningen moet worden verstrekt- De lening draagt een rente van 2% pet per jaar. De rentebetaling zal op 31 De cember 1956 en de aflossing van de hoofd som op 30 Juni 1960 beginnen. Einde 1987 zal de lening geheel afgelost moeten zijn. Op de l«st, die de Indonesische for mateur Wilopo ter goedkeuring aan Su karno heeft voorgelegd, zouden volgens welingelichte zijde, voorkomen de na men van vier leden van de Masjumi (Islamictische Party), vier van de P.N.I. (Nationale Partij), twee van de P.SJ. (Socialistische Partij), een katholiek, een lid van de Parkindo (Christeiyke Party) een lid van de Partai Buruh (Arbeidspar ty), een lid van de P.S.I.I. (Verenigde Is- lamietische Party), een lid van de Pa- rindra (Partai Indonesia Rakjat) en van drie partylozen. Formateur Wilopo (P.N.I.) zou het premierschap bekleden. De P.N.I. zou voorts de portefeuilles van Buitenland se Zaken (door middel van kfukarto, die thans tot de staf wan Palar bij de Verenigde Naties behoort). Economische Zaken 'uar Sumanang) en Voorlichting (de huidige minister Mononutu) beheren. De Masjumi zou het vice-premierschap bekleden (Prawoto, een van de voorma lige formateurs) en de portefeuilles van Binnenlandse Zaken (oud-minister Roem) Godsdienstzaken (Fakih Usman) en Landbouw (Sardjan) beheren. deze eeuw vanuit het gezichtspunt der Ned. katholieken beziet. Uiteraard wordt begonnen met een hoofdstuk over de toestand zoals deze anno 1853 was. Katholiek Nederland was een door een Italiaanse superior beheerd missiegebied, zonder vaste parochies, zon der richtiynen voor de practische ziel zorg, zonder reglementen voor kerk- en armbesturen, kortom vrijwel zonder ker kelijke discipline. Maar gelukkig niet zonder een sterk geloof. DE eerste periode na 1853 kenmerkt zich door een veilig isolement, een grote behoedzaamheid tegenover alles wat nieuw was en mogelijk gevaarlijk. De moraal en de christelijke levensvisie werd beheerst door het zesde gebod en dat sociaal onrecht ook immo reel zou kunnen zyn lag niet vanzelf sprekend binnen het bewustzijn. Het is de tyd waarin de schoolstrijd in beginsel gewonnen werd en waarin Thijm pionierde voor de ontvoogding op cultureel terrein, doch het stempel dat deze periode draagt is het stempel van de regerende pausPiusIX (18461878). Was het diens stelregel alles af te we ren wat slecht zou kunnen zijn, van zyn opvolger Leo Xm (18781903) kan men veeleer zeggen dat hy alles accepteerde wat maar enigszins goed zou kunnen zijn. Zijn pontificaat, onsterfeiyk geworden door de encycliek Rerum Novarum be paalt de tweede periode die beheerst wordt door de imposante figuur van Schaepman. In deze jaren ontwikkelt zich de ka tholieke sociale organisatie meer onder de druk van het opkomend socialisme dan door een zelfstandig gerijpt besef. Naast Schaepman die de katholieken een eerste politieke organisatie gaf, de man van het grote gebaar, zorgt een Ariëns, die de mens greep in de ziel voor een boeiend contrast dat de schrijvers van het boek stof te over geeft. Inmiddels had juist rond de eeuwwis seling de geloofsafval een bedenkelijke omvang aangenomen. Berekeningen waarvan men toen geen idee had de Advertentie, De weerrapporten van gisteravond zeven uur luidden: Oslo: licht bew. X 3 9 9 Stockholm: licht bew. ZZO 2 1 0,1 Helsinki: zw. bewolkt ZZW 1 7 0,0 Londen: sneeuwbui N 4 5 0,5 Edinburgh: zwaar bew. NNQ 6 8 0 Kopenhagen: sneeuw NÏÏÖ 8 0 1,0 Amsterdam: motsneeuw N 6 3 0,1 Genève: zwaar bew. ONQ 3 19 9 Parijs: regen NNO 8 5 2 Bordeaux: regen N 3 16 1 Nice: zwaar bewolkt OZQ 2 17 0 Berlijn: nevel WZW 2 6 0,2 Frankfurt, regen NNW 8 14 1 München: zwaar bew. ZW 1 16 0 Wenen: half bewolkt OZO 2 17 0 I weer, II wind m/s, III max temp. in C, IV neerslag 7—19 uur in m.m. talen in verband met de werkgelegenheid en productieverhoging in dit bedrijf niet volledig kan toepassen en zich daardoor genoodzaakt ziet het bedrijf voorlopig voor onbepaalde tijd te sluiten. D« fabriek van koper- en bronswerken van Van Gelder en Van Ginkel te Den Haag heeft bij het Gewestelijk Arbeids bureau een ontslagvergunning aange vraagd voor voorlopig 30 arbeiders, waar onder verschillende met meer dan 25 dienstjaren. De fabriek motiveert dit verzoek met de mededeling, dat zij het verwerkingsverbod voor non-ferro me- In een bioscoop te Lima, waar een kin derfilm werd vertoond, zag iemand een foto van de muur vallen. Hij riep. „een aardbeving!" en snelde naar de uitgang. Er ontstond een geweldige paniek, waar bij vele kinderen onder de voet werden gelopen. Tien kinderen kwamen om het leven, 39 werden gewond, van wie tien ernstig. De overtredingen va® de wederopbouw- wet by fabrieksbouw, welke de laatste tijd in de gemeente Roden (Dr.) zijn begaan, hebben opnieuw tot moeilijkheden geleid. Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben hierin aanleiding gevonden om de heer H. Helwerda, burgemeester van de gemeente Roden, te gelasten zyn werk zaamheden als zodanig te staken, omdat hy buiten de kring van zijn ambtsbezig heden om onregelmatigheden zou hebben begaan. De heer P. D. Edel, burgemeester van Peize, is tüdeiyk belast met de waar neming van het burgemeestersambt van Roden. Artikel 66 van de gemeentewet geeft Ged. Staten de bevoegdheid de burge meester voor één maand te schorsen. Na deze tijd kan de Kroon deze schorsing overnemen en betrokkene opnieuw voor drie maanden schorsen. De democratische senator Joseph O'Ma- honey heeft medegedeeld dat door de Amerikaanse commissie voor de tarieven onmiddellijk een onderzoek zal worden ingesteld naar wat hij noemde praktijken van andere landen tot ontduiking van de Amerikaanse tarieven voor wol. Het doel van het onderzoek is, zo deelde hij mede, volledige inlichtingen te verkrijgen over de poging tot uitvoer van wol en wolpro ducten naar de Ver. Staten tegen prijzen, die lager zijn dan die waarmede Ameri kaanse producenten moeten werken. In het belastingjaar 1951/52, dat 31 Maart is geëindigd, hebben de gewone inkomsten van de Engelse schatkist de uitgaven met ruim 407,1 millioen overtroffen. De inkomsten bedroegen 4.433.391.930 en de uitgaven 4.026.259.075. De inkomsten waren hoger en de uit gaven lager dan verwacht was. De minis ter van financiën Butler, had bij de in diening van zijn begroting voor het ko-* mende jaar geraamd, dat de inkomsten en de uitgaven dn 1951/52 resp. ongeveer 4440 millioen en 4070 millioen zou den belopen. ALLE organisaties van Katholieke Actie in België, onder leiding van kan. prof. mag. Philips, hoogleraar aan de universi teit te Leuven, hebben besloten een Paas- actie in te zetten onder het motto: „Voor meer geloofsbeleving". De leiders van de organisaties zullen de zer dagen in de K.A.J.-Centrale te Brus sel bijeenkomen om er de richtlijnen te ontvangen voor een grootse actie, die over geheel België zal worden gevoerd. Lode Arts heeft een affiche ontworpen met het opschrift: „Ik Geloof", die op zo ruim mogelijke schaal zal worden verspreid. Zal zo'n actie in België en elders sla gen? Dansen om het Gouden Kalf en al wat daaraan vastzit „pakt' de mens veel meer. Men kent de waarde van het geloof niet. MOGEN we hier enkele passages voor houden uit de vastenbrief van de kardi naal-aartsbisschop van Sevilla. Hij schreef o.a.: „Vele redenen tonen de noodzake lijkheid van on geloof aan. Wij zullen slechts enkele van de voornaamste noe men. Hoe is het mogelijk zonder geloof de schepping, verlossing en alle andere geopenbaarde waarheden te erkennen? Alleen het geloof kan ons de ware oorzaak van onze verdorvenheid leren, evenals het geneesmiddel voor- onze kwalen. Al leen het geloof kan onze uiteindelijke be stemming wijzen en ons leiden langs de ware weg. Alleen het geloof kan ons be waren voor verschillende zware vergrij pen tegen de natuur zelf. Alleen het ge loof kan ons de deugden leren zonder de welke geen geluk mogelijk is: nederig heid, zelfverloochening, naastenliefde, vergevingsgezindheid, onderwerping aan Gods wil, zuiverheid, maagdelijkheid enz. Hoe troostrijk is voor de gelovigen de ge dachte van St. Augustinus: „Thans bemin nen wij door te geloven wat wij hebben gehoord, maar later zullen wij beminnen door te zien wat wij hebben geloofd". Het katholieke geloof redt de zondaars, doopt de catechumenen, het verleent de gelovigen kwijtschelding, herstelt de rouwmoedigen in de genade, vermenig vuldigt de rechtvaardigen en kroont de martelaren". VOOR de verblinden en weggezakten heeft Kardinaal Segura ook enkele op merkingen. Tot hen verklaart de prelaat De vijand der zielen heeft van het begin der wereld af nimmer opgehouden te strijden tegen het heilig geloof. Deze strijd is veel wreder en bloediger ge worden na de komst in de wereld van Hem, die het geloof schiep en vervol maakte. Reeds in de Apostolische tijden kwamen er afvalligheden in het geloof voor. In het begin had de vijand, door listig te speculeren op de hebzucht en trots der mensen, succes en wist hy hen te brengen tot verloochening van enige fundamentele geloofswaarheden. Een werkelyke oorlog tegen het geloof van Jezus Christus wordt ontketend door de moderne dwalingen van rationalisme en communisme. Zij schijnen de tijd te benaderen, die de Apostel Paulus ons heeft beschreven in zijn brief aan de Romeinen. St Paulus reeds heeft ze ons geschil derd o.a. als volgt: Ketterij is een straf van God; omdat God een losbandig leven straft door Zijn licht waarheid en ge loof te ontnemen en verdorven mensen, uitlevert ean hun eigen gewetenlo? neigingen en aan de onzuivere ver!; gens van hun harten. Zij die de waarhe in leugen verdraaien, doen zichzelf g, weid aan. Om deze reden heeft God h, overgeleverd aan hun schandelijke harts tochten en gewetenloze neigingen. Zij zijn vervuld van ongerechtigheid, boos aardigheid, ontucht, hebzucht en verder felijkheid. Zij zijn vol nijd, moordzucht, twist, bedrog, gemeenheid, en laster. Zij zijn ongehoorzaam, dwaas, verdorven, liefdeloos, trouweloos, meedogenloos. Zo schildert de grote Apostel degenen, die het geloof verwerpen of degenen, die' niet willen ontvangen. Radicaler beeld van de wereld tegenwoordig, is bijna niet te ontwerpen. Hun, die misschien zwak, maar toch van goeden wille zijin, moet dit alles toch wel wat zeggen. ODoor Douglas Hyde). Het Westduitse ministerie van economi sche zaken heeft de nieuwe bepalingen gepubliceerd betreffende het recht op extra invoer. Door deze maatregel wil men de uitvoer van goederen, die met vrij inwisselbare deviezen betaald worden en de Westduitse invoer van goederen uit het dollargebied, die voor het economische leven van belang zijn, bevorderen. Wanneer exporteurs producten uitvoe ren die betaald worden met vrij inwissel bare deviezen, wordt zonder dat daarvoor een aanvrage behoeft te worden inge diend, veertig procent van de bruto-op- brengst tegoed geboekt op een zogenaam de rekening met recht van invoer. Als vrij inwisselbare deviezen worden vrije Amerikaanse dollars of vrije Zwitserse francs beschouwd. Lloyds Register of Shipping zwaait de Ver. Staten lof toe voor het helpen van de door de oorlog getroffen landen bij het weder innemen van hun plaats onder de voornaamste scheepsbouwlanden van de wereld. In het jaarverslag over 1951 wordt gezegd, dat de scheepsbouw in België, Denemarken, Frankrijk, Duits land, Nederland. Italië, Japan en Noor wegen thans te vergelijken is met en in vele gevallen groter is dan die van 1939. De wereldvloot, met inbegrip van de Amerikaanse reservevloot is thans 87,2 millioen bruto ton groot, hetgeen 27 pet. meer is dan het vooroorlogse cijfer. Het toenemende verbruik en opslaan van olie weerspiegelen zich in de opmerkelijke toeneming van de tanktonnage, die thans meer dan een vijfde van de huidige we reldvloot omvat en 50 procent groter is dan in 1939. In het rapport wordt gezegd, dat in 1951 105 olietankschepen van in totaal 1-061.429 ton werden gebouwd. Hieronder waren drie turbineschepen met tandwiel- overbrenging van meer dan 18.000 brt. In het rapport wordt voorts gezegd, dat het totaal aantal koopvaardijschepen met de classificatie van Lloyds Register op 30 Juni 1951 9.729 bedroeg van in to taal 36.267.143 brt. Dit cijfer was 41,2 procent van de totale tonnage aan koop vaardijschepen, die op deze datum in ge bruik was. (Advertentie) Het is alleen jammer, dat dr Van Ekeren zoveel moeite heeft om geschik te artsen uit Nederland te laten over komen om hem in zyn moeilijke, docli dankbare werk te assisteren. Hy heeft ons speciaal gevraagd nog eens te wil len beklemtonen, dat hy by nacht en ontij in deze streek in de weer is en dat hy in alle dessa's, waar hy komt, steeds met de grootste voorkomendheid wordt bejegend. Ook de voorzitter van de Plantersver eniging uit de Oosthoek, de heer Oost- indiën van de onderneming Selosanen, die reeds meer dan twintig jaren zijn mooie beroep in Indonesië uitoefent, was zeer stellig in zijn verklaring, dat de veilig heid thans vrijwel niets meer te wensen overlaat. Ook zijn voornaamste probleem werd gevormd door de vaak slepende on derhandelingen met de arbeidersvakbon den. Maar evenals zijn collega Van Gel deren van een nabij gelegen onderneming, zag hij de toekomst niet somber in. Van de suiker, de koffie en de rubber naar de tabak is in de Oosthoek slechts een rit van enkele tientallen kilometers Op de tabaksonderneming Djelroek was de heer Funekotter onze gastheer en wij waren juist nog op tijd om in een der loodsen het sorteren der tabak op kwali teit en lengte door talrijke vrouwen te kunnen gadeslaan. Zoals u zich zult her inneren zijn in het Besoekise in 1950 ruim 400 schuren met tabak verbrand, zo dat tal van ondernemingen met liquidi teitsmoeilijkheden te kampen hebben. Nu de veiligheidstoestand echter weer het normale sterk is genaderd, is men ook in de kringen der tabaksplanters niet pes simistisch. al verheelt men zich niet, dat veel zal afhangen van de prijzen, die op de komende veilingen in April en Mei in Nederland zullen worden gemaakt. Al met al geeft de Oosthoek van Java de bezoeker dus geen teleurstellende in druk. Men heeft op de ondernemingen tal van moeilijkheden, doch men ziet voor uitgang in de algemene toestand en men gaat dus gestadig door met zijn moeilijke arbeid, waarvoor men in Nederland nau welijks genoeg waardering kan hebben. De planters in de Oosthoek zijn Neder landers, waarop wij met recht trots kun nen zijn. Doorzetten en nog eens door zetten is hun stelregel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3