TRUMAN, de man, die durft gaan Eenvoudig president, helder direct op de man af en KONINGIN JULIANA IN DE CONSTITUTION HALL Ontploffing op Oirschotse heide eiste drie doden viel Met de kleine kapitein niet te spotten DE STILLE DON" door Michael Sjolochow Zaterdagse mijmeringen Observator „De moed van de geest...." Eerste druiven Harry Prikker. Explodeerde er een landmijn? ZATERDAG APRIL 1952 PAGINA 3 Een Mid Westerner In herenmode-artikelen Trouive liefde V ice-president De gewone man als president run; k Voor velen heeft de naam „Kozak" iets geheimzinnigs en angst wekkends. Zij vragen zich af wat het nu wel voor mensen zijn. In hun ^verbeelding heeft de Kozak zijn hart verpand aan knoet en wodkafles, terwijl hij voorts het grootste deel van zijn leven op de van een paard zou slijten. Vergelijking met „Oorl Vrede'' van Tolstoi og en De liefde van Grigorij en Aksinja Con amore Bedrijf en gemeenschap De goede geest V erantivoordelijkheid En morgen? Harry S. Truman in zijn zaak in herenmode-artikelen te Kansas City, welke hij na zijn faillietverklaring moest overdoen. eens met een zekere trots verklaard heeft Nederlands bloed in de aderen te hebben- De Verenigde Staten zijn, en we kunnen gerust zeggen, heel de wereld is onder de indruk van President Trumans mededeling, dat hij zich niet meer candidaat voor het presidentschap zal stellen. „Ik heb mijn land lang genoeg en naar ik meen, naar behoren gediend", zei hij. Voor het eerst sinds een kwarteeuw zullen er thans verkiezingen plaats vinden, waarbij geen zittende president zal proberen in het Witte Huis te blijven. Het ligt voor de hand, dat een president, die in een lange ambtsperiode de politiek van zijn land heeft uitgestippeld, het als zijn plicht beschouwt te zorgen, deze politiek te handhaven. Voor Truman zou dit dubbel gelden, omdat meer dan onder enige andere bewoner van het Witte Huis de erenigde Staten zich tijdens zijn presidentschap een beslissende rol in de wereldpolitiek hebben zien toegewezen, terwijl ook de problemen in eigen land tot een omvang en importantie zijn uitgegroeid, uniek in de historie van de States. Te dien aanzien staat Truman inmiddels in een gunstige positie. Zeker wat de buitenlandse politiek betreft en de steun aan Europa, zal zijn vermoedelijke opvolger, Eisenhower, de door hem ingezette koers voortzetten. eens nader te beschouwen. Hij is de man, die durft gaan, die een door velen be geerd ambt, dat hij zelf eveneens begeerd heeft, naar hij onlangs openlijk verklaar de en reeds van jongeman af aan, thans neerlegt. Truman heeft de moed, op het hoogtepunt van zijn leven prijs te geven, waarvoor hij heel lang gevochten heeft. Hij durft van eerste burger des lands weer vergeten burger te worden, een ge wone man, die straks tevreden zal zijn met een professoraat aan een platte landsuniversiteit en een eenvoudig huisje in een stil stadje. Deze merkwaardige Harry S. Truman is thans de gastheer van onze koningin en van prins Bernhard. Des te meer re den, om hem en ook zijn vrouw even in het zonnetje te zetten, het zonnetje ener welwillende belangstelling. En laten we dan beginnen met te vermelden, dat hij Deze mogelijkheid bestaat óók, Wanneer een democraat tot presi dent zal worden gekozen. Men zal zich er ter dege rekenschap van moeten geven, dat, ofschoon Eisenhower gezien zijn enorme populariteit als nieuwe president ge doodverfd wordt, altijd nog een democratisch candidaat als zodanig gekozen kan worden. 1 rumans her verkiezing geschiedde tegen alle ver wachtingen in, behalve dan die van hemzelf. De republikeinse candi daat, een tamelijk populaire figuur, liet reeds de kisten met champagne brengen, om zijn overwinning te vieren. Truman was rustig naar bed gegaan, in de zekerheid, dat de kleine man hem in het Witte Huis veilde houden. En de ochtendbladen ,n"Li„|en zijn overwinning. Het is thans zeker wel het ogenblik, om. beze merkwaardige Harry S- Truman Harry S. Truman is een Mid Westerner, dus een typische Amerikaan. Geen Yan kee uit New England, ook geen Ameri kaan uit de Noordelijke staten langs de Atlantische kust, die zo sterk aan Europa herinneren en waar een groot deel der bevolking nog betrekkelijk kort geleden uit Europa gekomen is. Hij werd in de staat Missouri geboren waar de z.g- Ame rican stock, de sinds generaties in het land gevestigde families, de boventoon voert en het aantal immigranten be trekkelijk gering was. Zijn wieg stond op het platteland, in een boerderij, maar niet ver van een kleine stad- Daar ging Harry op school. Hij was niet sterk en dus als jongen niet voor het boerenwerk geschikt. Acht jaar oud moest hij reeds een bril dragen. Een briljant leerling was hij zeer zeker niet en hij volgde daarom geen hogere opleiding. Wel studeerde hij voor zich zelf. En een tijdlang ging hij ook naar een middelbare school Zijn vader, die liever in paarden en muil ezels handelde dan zijn land bewerkte kocht een huisje in Independence en daar werkte Harry, volgens de heersende gewoonte, om zijn eigen schoolgeld te verdienen. Hij waste de vaat in een drug store, werkte in de expeditie-afdeling van een krant en deed allerlei karweit! jes- Nodig was het niet direct maar iedere jongen deed het om wat 'zakgeld te verdienen, waarom Horry niet? Zijn moeder was het er eigenlijk niet mee eens. Omdat Harry zwak was en slechte ogen had, besteedde ze meer aan- dacht aan hem dan aan zijn zusje Mary Jane en zijn broer Vivian. Bovendien Harry was muzikaal aangelegd en zat ondanks zijn bril altijd over de boeken «ebogen en was niet zo'n robbedoes als Vivian, die hem een moederskindje noemde. Tja, heeft Truman later erkend, ik was wel een beetje een „mama's boy" Maar toen hij wat ouder werd, ontwik! kelde hij een buitengewone energie. Hij Stelde in alles belang en ging met zijn va der, die aan politiek deed en verschil lende functies bekleedde, naar politieke bijeenkomsten. Het resultaat was, dat hij ook spoedig verschillende baantjes kreeg. Hij volgde een rechtskundige cursus en zag zich later zowaar tot landrechter be noemd- In 1921 werd hij bediende op een bank, maar reeds het volgend jaar liet hij dit baantje in de steek, om zijn vader op de boerderij te helpen. Daar leerde hij kaarsrechte voren ploegen. Al ploegend loste ik bijna alle problemen van- de mensheid op, heeft hij eens lachend op gemerkt. Tocfh leek het boerenleven zijn bestem ming niet en hij trok naar Kansas City. Hier opende hij 'n winkel in herenmode- artikelen, waarin hij echter na drie jaar failliet ging. Een reis naar New York, waar hij een vriend had wonen, leverde hem niet de gewenste geldmiddelen op. Toch bleef hij actief. Samen met een andere vriend kocht hij een stuk land. waarvan men vermoedde, dat er olie in zat. Hij hoopte, met een rijkelijk vloeien de oliebron zijn financiën te herstellen. Maar het land leek zo droog als een woestijn en hij verkocht het weer. Later is er inderdaad een rijke oliebron in aan. geboord. Ik had millionnair kunnen zijn, monkelde Truman jaren daarna, maar dan was ik geen president gewor den. Hij besloot nadien, zich geheel aan de politiek te wijden. Inmiddels mengden de Verenigde Staten zich in de Eerste Werelodorlog. Truman meldde zich als vrijwilliger en werd naar het front in Frankrijk ge zonden, waar hij zich herhaaldelijk onderscheidde. Hij werd ten slotte tot kapitein bevorderd. Dit was mede te danken aan de militaire opleiding die hij bij de militie van de staat Missouri genoten liad. In de oorlog toonde hij zich intussen een uit stekend aanvoerder bovendien een officier, die bij zijn manschappen erg getapt was, ofschoon er met de „kleine Truman" niet te spotten viel. Terug in het vaderland trok de politiek hem steeds meer aan en het slot was, dat hij tot senator voor Missouri gekozen en naar Washington D.C. afgevaardigd werd. Daar noemde men hem „Truiman de Zwij- Ser 0™aat hij zelden een redevoering hield. Hij was van nature nu eenmaal bescheiden en voelde zich nooit geroepen de grote trom te roeren. Hierbij speelde zijn vrouiw -een grote rol. Immers, „Bess" Truman ofwel de „Boss" de baas, zoals Harry haar graag noemt, is een stille, eenzelvige persoonlijkheid. Voor haar was •het leven in de grote stad in menig op zicht een kwelling en als ze slechts enigs, zins kon, trok ze naar haar geboortestadje Independence, om er tussen de oude, ver trouwde bekenden te verwijlen. Ook toen ze haar intrek in het Witte Huis had ge nomen, hield ze deze gewoonte vol en ging ze geregeld met „de meisjes" in Independence een kaartje leggen. Het was in Independence, dat Harry Elisabeth Wallace leerde kennen. Op de Zondagschool. Hij was een jongen van een jaar of twaalf. En de kleine Bess maakte met haar blonde krullen een diepe indruk op hem. Echter, pas twintig jaar later durfde hij haar te vragen. Zoals bekend, hebben Harry en Bess één dochter, Mar garet, die na aanvankelijk operazangeres te hebben willen worden, thans voor de radio en de televisie optreedt. Margaret is zo juist in Californië aangekomen, waar ze een villa heeft gehuurd, om er een vacantie van acht weken door te brengen. Vacantie en rust, veel rust, heeft ook haar vader nodig, vindt haar moeder. Naar Truman dezer dagen verklaarde, is ze <fe mening toegedaan, dat een langer vervullen van de zware taak van het presidentschap zijn gezondheid ernstig zou benadelen, weshalve het ook in het landsbelang zou zijn, dat de thans 67- jarige president voor een ander plaats zou maken. Volgens sommigen zou ze hem de teleurstelling van een niet-herverkiezing willen besparen. In ieder geval, Truman heeft zijn besluit genomen en niemand is er meer verheugd over dan „Bess". Ze hoopt nu in het stille Independence van een rustige ouderdom te kunnen genieten, ver van het politieke en stadse gewoel. Het werkwaardige in Truiman, de presi dent is, dat hij het presidentschap wel altijd begeerd heeft. Hij vond het reeds als jongen een ideaal. Maar hij heeft er nooit naar gestreefd. Hij zou oorspronke lijk het lief! als rechter door het leven zijn gegaan en pleegt met welbehagen te vertellen, hoe zovelen, die hij in de poli tiek gekénd heeft en met inspanning van al hun krachten er naar streefden presi dent te worden, dit niet geworden zijn, onder wie figuren, die heel wat meer be tekenden dan hij. Zijn verkiezing tot vice-president was het gevolg van de omstandigheid, dat men het in de democratische partij niet eens kon worden over de candidaten. Tenslotte koos men Harry Truman, omdat niemand iets tegen hem had. Bovendien, als senator wist hij zich een zekere vermaardheid te verwerven, mede door de zakelijke manier, waarop hij de problemen aan pakte, waarvoor hij gesteld werd. Candi daten voor het vice-presidentsehap waren de bekende Henry Wallace, die reeds als •zodanig fungeerde en James Byrnes. Als vice-president bleef Harry S. Truman volkomen in de schaduw van de grote Franklin D. Roosevelt, die bezig was een wereldoorlog tot een goed einde te brengen. Men zag Harry zelden in het openbaar en liij bleef rustig in zijn flatje wonen, samen met vrouw en dochter. Roosevelt liet aan hem voornamelijk het contact met de vakbonden over en later is dit Truman ten zeerste te stade gekomen. De leiders er van werden zijn warmste medestanders. Toen kwam in 1945 het bericht, dat Roosevelt gestorven was. Iedereen vroeg zich af, wat er nu wel gebeuren zou. Na Roosevelt, de aristocraat, Truman, de gewone man uit Mis souri. Nadat hij de eed op de grond wet had afgelegd, werd Harry S. Truman door journalisten bestormd, die hoopten, dat hij een verklaring zou afleggen. „Boys", zei Harry, „ik heb nog niets te zeggen. Bidt jullie maar voor me. Ik zal het hard nodig hebben." Met die gelijkmatigheid, maar met het •optimisme, dat hem ook in jaren van tegenslag kenmerkte, nam Harry S. Tru man de zware taak op zich, het door Roosevelt begonnen werk voort te zetten. Het presidentschap van zijn voorganger was feitelijk een soort regeren geweest en zijn omgeving, zoiets als een hofhou ding. Truman probeerde aanvankelijk een gewone man te blijven, maar merkte spoedig, dat dit onmogelijk was. Half Washington liep uit, als hij zich op straat vertoonde. Iedereen wilde de nieuwe president zien, die zo opeens uit de scha duw naar voren was getreden. En eigen lijk vond men, na de regent Roosevelt, de gemoedelijke Truman toch wel een leuke president. Zoveel als hij kon, bleef hij de •oude. Op een zijner eerste reizen als pre sident deed hij Kansas City aan en stapte er de zaak in herenmode-artikelen binnen, welke hij indertijd had moeten overdoen en kocht er zes hemden tegelijk. Als ik vroeger zo'n klant had gehad, zou iedereen klant bij me zijn geworden, merkte hij lachend op. Zijn toen 93-jarige moeder kwam per vliegtuig naar Washington, om haar zoon, •de president te bezoeken. Heremijntijd, zei ze, al die officiële persoonlijkheden van zijn gevolg ziende. Ik ben het roe- Samen met broertje op een foto. Rechts Harry S. Truman (vier jaaren zijn broertje Vivian, in hun Zondagse kleren. rend met u eens, antwoordde Harry Bij de journalisten maakte hij een goede beurt, toen hij op een dag, met blocnote en vulpen gewapend, op hen afstapte en hen begon te interviewen. Direct na zijn ambtsaanvaarding werd hij voor grote problemen ge steld. Hij slaagde er in te Potsdam tegen grootheden, als Stalin en Churchill op te tomen en hij stip pelde een Amerikaanse politiek uit, waarover men van mening kan ver schillen, maar die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Trouwens, zo is Harry S. Truman, eenvoudig helder en direct op de man af. Hij is geen man, die in raadselen spreekt. Zijn grootste fout is misschien ge weest, dat hij zijn oude vrienden niet in de steek liet en een aantal hunner op posten benoemde, waartoe ze de bekwaamheden niet bezaten. Van daar o.a. de corruptieschandalen. Iiy de Constitution Hall te Washington is gisteren met een eenvoudige plechtig heid de derde verjaardag van de onder tekening van het Noordatlantisch pact gevierd. Een bijzonder karakter aan deze vergaderihg verleende de toespraak van koningin Juliana. H.M. werd door pre sident Truman naar het podium geleid, nadat minister Acheson haar toespraak had aangekondigd. Prins Bernhard zat naast mevrouw Truman in een van de loges. Koningin Juliana zeide o.m., dat zij de Noordatlantische verdragsorganisatie in de geschiedenis slechts met één „pact" kon vergelijken, namelijk met het Ro meinse keizerrijk rond de Middellandse Zee. Deze alliantie hield echter ook een bepaalde dreiging in. De NATO-landen vormen een vrijwillige gemeenschap van alle vrije landen en dit kan nooit een bedreiging vormen voor de buitenwereld. Het Ep os der Kozakken Mtijd levendige en scliilderach- Harry S. I ruman als kapitein, tijdens Ei istc. IT ereldoorlog aan hot front in Frankrijk. jVief niet ploegen is ons goede moedertje aarde beploegd, Moedertje aardt' is beploegd met paardenhoeven, Bezaaid is ons ln°odertje aarde met kosakkenhoofden, Gesierd is onze stille Don met jonge weduwen, Getooid is ons vadertje l)on met wezen9 7 Gevuld is de stroom van de stille Don met de tranen van vaders en moeders. Oud Kozakkenhed. Jand. Sjolochow nu vertelt van de ellen- den der eerste wereldoorlog, die voor Rusland bij het tekenen van de wapen stilstand met Duitsland niet afgelopen waren, daar de vestiging van de commu nistische dictatuur een wrede burgeroor log ontketende. Evenals Tolstoi in zijn grandioos werk niet alleen over de familie Rostow, spreekt, maar tal van families en perso nen laat optreden en tot levende wezens voor ons maakt, zo betrekt ook Sjolo chow een groot deel van de bevolking van een Kozakkendorp in zijn verhaal, terwijl daarbuiten nog tal van personen de gebeurtenissen verlevendigen Willen wij met onze vergelijking nu zeggen, dat Sjolochow de kunst van Tol stoi heeft afgekeken? Neen, natuurlijk; de kunst van Tolstoi laat zich niet co- piëren. Al vertoont Sjolochow's werk in de opbouw punten van overeenstemming met Tolstoi's meesterstuk, toch geeft hij eigen werk en eigen kunst. Sjolochow hoort tot de vlotte ver tellers; minder groots van visie dan Tolstoi, geeft hij ons toch een reeks En toch z.jfn jf.e kozakken net zulke mensen als Seen menselijke eigenschap 's Dit blijkt wel duidelijk wtje *^P^te "StUle Don"- eyclus van ^'c ^ercM waarvan onlangs bij de Wereld-Bibliotheek een l nieuwe druk verschenen is. ln grote delen schildert Sjolochow 't leven der Kozakken, en in het bijzonder de ec- i schiedenis van de familie Meljechow ge- durende de jaren van voor de eerste' we- i reldoorlog tot tudens de vestiging van het communistische bewind. Wij kunnen dit werk vergelijken en al lezende komt de gedachte eraan van zelf op met 't grootste werk van Leo Tolstoi, „Oorlog en Vrede", waarin hij de geschiedenis van de adellijke fa- milie Rostow beschrijft. De politieke ge schiedenis staat ook hier niet op de voorgrond, maar dient als décor bij het beschrijven van de menselijke weder waardigheden tijdens de woelige jaren van de veldtocht van Napoleon in Rus- altijd levendige en schilderach tige taferelen van het kozakken leven. De „Stille Don"-cyclus" boeit dan ook van begin tot eind. Dit cliché houdt hier een bijzondere lof in, want men moet een groot vertel ler zijn, wil men de aandacht ruim 1700 bladzijden lang gespannen kunnen houden. „De Stille Don" begint met een be schrijving van het leven van de Kozak- kenfamilie Meljechow in een kleine Ko- zakkengemeenschap, vlak voor de eerste wereldoorlog. De kleine zorgen der Mel- jechows, die eerst zo groot lijken, ver zinken weldra bij het uitbreken van de oorlog in het niet. Over de oorlog zelf en de gevolgen ervan wordt uitvoerig verhaald; een beschrijving die des te sterker spreekt, nu wij zelf de verschrik kingen van een volkerenkrijg van nabij hebben meegemaakt. En wanneer ein delijk de oorlog met Duitsland ten einde is en men zich afvraagt of er niet ge noeg bloed over de aarde heeft gevloeid, begint in Rusland een afschuwelijke bur geroorlog, waarin Kozakken tegen Rus sen en tegen elkaar de wapens opnemen. Ook hier wordt de lezer de volle afgrij selijkheid van de strijd getekend; het onmeedogenloze fusilleren, ophangen of neersabelen van krijgsgevangenen, het plunderen van dorpen en de misdaden ten opzichte van de bevolking. Tussen het een belangrijk deel van het boek beslaande verhaal der oor logshandelingen, is een andere geschie denis gewevendie van de liefde tussen Grigorij Meljechow en Aksinja Asta- chow, Wanneer Grigorij na jaren van vechten en geesteskwellingen, daar hij geen keuze kan maken tussen de ro den en de witten of een andere groep en zich beurtelings bij elk van hen aan sluit, terwijl hij zich voorts aan de op zelfmoord lijkende dood van zijn vrouw Natalja schuldig voelt wanneer hij dus na jaren eindelijk de slagvel den verlaat en met Aksinja vluchten wil, dan krijgt het verhaal *een dra matisch hoogtepunt, wanneer zijn vlucht door de rode soldaten aan de oever van de Don bemerkt wordt. Op de in het donker verdwijnende vluch telingen wordt geschoten en Aksinja valt dodelijk getroffen neer en sterft in de armen van Grigorij, die met zijn sabel in de harde steppegrond een graf voor haar maakt. Ook de liefdesgeschiedenis van de communist Boentsjoek en zijn partijge note Anna is ontroerend door de trouw. Het heldhaftige maar meedogenloze ka rakter van Boentsjoek wordt goed ge typeerd door zijn reactie op de hem door de Partij gegeven opdracht veroordeelde Witten neer te schieten. Na dit dag na dag gedaan te hebben zegt Boentsjoek: „Ik haat dit werk, maar kan mijn taak niet in de steek laten. Ik zie wel heel duidelijk dat het nuttig is. Ik hark het vuil bij elkaar en mest daarmee de grond om die steeds vruchtbaarder te maken. Er zal een tijd komen, dat er ge- .ukkiger mensen over die grond zullen lopen". De scene, waarin tenslotte Boentsjoek en Anna zij aan zij strijden en Anna in een straatgevecht sneuvelt, is eveneens een staaltje van Sjolochow's meesterschap in het vertellen. Geen rechter Hoewel Sjolochow zelf een Kozak is, kiest hij in zijn lange en span nende roinan nergens partij. De ideeën, misslagen en heldhaftige da den van Duitsers en Russen in de wereldoorlog en van Witten, Roden en andere groepen in de burgeroor log worden door hem even objectief behandeld. Hij wil geen rechter zijn, want, zegt hij „In jaren van onrust, zedenbederf en nood, moeten wij zacht in ons oordeel zijn over de doden". Het zal duidelijk zijn, dat „De Stille Don"-cyclus door zijn schildering van de gruwelen op het slagveld, en de psy chologische moeilijkheden van Grigorij en andere personen slechts voor volwas senen bestemd is; hun kunnen wij de boe ken van harte aanbevelen. De titels van de vier delen zijn: „De Stille Don", „Storm over Rusland". „De Steppe in Vuur en Vlam" en „Tussen Wit en Rood". De wereldbibliotheek heeft de uitgave voortreffelijk verzorgd. „Het pact kan nooit alleen negatief zijn, maar het is beslist positief. Niet alleen de vrede bewaren doch ook de vrede winnen, is het doel van dit pact", aldus H.M.: „Er bestaat geen grotere moed op het grote slagveld van de wereld dan de moed van de geest. Wij zijn het er allen over eens, dat het de geest is welke de factor van belang vormt bij al onze ondernemingen" De talrijke aanwezigen brachten Ko ningin Juliana een minutenlange ovatie. President Truman, die na de koningin het woord voerde, verklaarde opnieuw, dat de NATO een instrument van de vrede is. „De volken van onze landen willen geen nieuwe oorlog voeren", aldus de president: „Zij willen de oorlog ver hinderen en hebben daartoe de enige weg gekozen, die mogelijkerwijze tot het doel kan leiden: zij hebben zich tot ge zamenlijke verdediging aaneengesloten". Hij verklaarde, dat het geenszins in de bedoeling ligt van de Atlantische vol kerengemeenschap een enkel groot gar nizoen te maken. „Het zou dwaas zijn 'n dergelijk doel na te streven. Wij hebben een geheel ander beeld voor ogen: wij "Willen de oorlog uitschakelen en de krachten van de menselijke vooruitgang vrijmaken". Na Truman spraken nog de ministers Acheson (buitenl. zaken) en John Snyder (financiën). Ook Averell Harriman, di recteur van het Amerikaanse programma voor wederzijdse hulpverlening, voerde het woord. Hij wees er op, dat het ver dedigingsprogramma der vrije landen thans in alle opzichten in een hachelijk stadium verkeert. „Er moeten onverwijld moedige beslissingen op politiek gebied worden genomen. Het herbewapenings programma moet jn snel tempo worden uitgevoerd. Indien een der bij dit grootse ondernemen samenwerkende staten zou verslappen, zou hij 't reeds tot stand ge brachte ondermijnen. De toekomst van de mensheid wordt bepaald door de snel heid, vastbeslotenheid en kracht waar mede wij thans vorderen". Door de kweker J. P. Jansen werden gisteren aan de groentenveiling te Honse- lersdijk de eerste druiven van het nieu we seizoen aangevoerd. Voor deze pri meur werd 2,40 per ons genoteerd. DE JUISTE grondslag voor het door- voeren van wettelijke maatregelen is nog steeds een goede geest om een en ander tot leven te brengen. Wettelijke maat regelen zijn niet altijd aangenaam, zodat dikioijls sancties moeten worden toege past tegenover diegenen die de wet over treden. In de Wet op de ondernemingsraden treffen wij geen sancties aan, omdat de ontwerpers van de gedachte zijn uitge gaan dat werkgevers en werknemers con amore aan de uitvoering van de wet moeten medewerken om het gestelde doel te bereiken n.l. een betere samen werking in de onderneming"Aldus het hoofdartikel in het jongste nummer van het orgaan v. d. Katholieke Grafische Bond. Gedachten om te onthouden. Er staat nog meer in dat artikel. DE WET op de Ondernemingsraden gaat er van uit dat de onderneming een gemeenschap is en dat er in die gemeen schap dan ook samenwerking moet zijn tussen degenen, die deze gemeenschap vormen en vervolgens dat er overleg mogelijk moet zijn omtrent de maatrege len die voor het goed functionneren van deze samenwerking worden genomen. Daarom bepaalt de wet dut zowel de leiding als de arbeid in de ondernemings raad vertegenwoordigd moet zijn, waarbij alle groepen van het personeel de gele genheid wordt geboden hun vertegen woordigers aan te wijzen". Dat alles is natuurlijk gemakkelijk te beamen. Maar daarmee zijn we er niet. „DE BEVOEGDHEDEN geven de rich ting aan, waarin gewerkt kan worden en wanneer wij zien, dat het in hoofd zaak een orgaan is van overleg en toe zicht, verband houdende met de gang van zaken in de ondernemingdan mo gen wij verwachtendat de onderne mingsraad veel goeds kan bereiken in het 'belang van de gehele arbeidsgemeen schap. Doch dan moet de goede geest bij alle groepen aanwezig zijn, ook en vooral bij de arbeiders". Dan merkt het orgaan op: ..Misschien wekt het bij sommigen verbazing, dat wij op dit laatste de na druk leggen, doch wij achten het toch noodzakelijk dit te beklemtonen". Waar omHet blad preciseert: „MEDEZEGGENSCHAP houdt in. dat men ook mede de verantwoordelijkheid aanvaardt en dit wordt in de regel maar vergeten. Het leiden van een onderne ming vraagt een grote verantwoordelijk heid, waaraan zeer vele facetten zijn verbonden, waarvoor een zekere mate van ontwikkeling noodzakelijk is om deze te kunnen doorschouwen en de juis te beslissingen te kunnen nemen. Mede zeggenschap in het beheer van de onder neming is bij de toepassing van de wet op de ondernemingsraden uitgesloten. Echtermenen wij wel, dat bij de toepas sing van de wet moet blijken of de arbei ders in staat en bereid zijn de verant woordelijkheid op de grondslag van de bevoegdheden te aanvaarden". Ik mag misschien schrijven: Wel lectuur om van daag eéns te ïemediteren. MORGEN is het weer Zondag. De feest-Zondag met palmen. Werp nu ook eens een royale gift in de handpalm van uw Bisschop voor de nieuwe kerken. Overeenkomstig de edelmoedigheid en de zelfde gezindheid, die er in Christus was, gelijk St Paulus ons dat in het Epistel verhaalt. Het Evangelie is van Hosanna allure. Zulke dagen komen meer voor. Maar o wee eer het Vrijdag is. Beheer sing is een deugd bij uitstek. Allons een schone Palmpaas met een gelaat van een Hosanna-K.V.P.-er zonder veulens van een bepaalde structuur. Bij het zoeken naar oude metalen op de Oirschotse heide zijn gisteren middag omstreeks half twaalf een man en twee kinderen om het leven gekomen, doordat zich een explosie voordeed, vermoedelijk van een landmijn. Een vierde persoon werd zwaar gewond en is in zorgwekkende toestand naar het R. K. Binnen- ziekenliuis te Eindhoven gebracht. over- Het ongeluk gebeurde bij het zoeken naar afvalproducten in de trechters die ontstaan zijn doordat de mijnopruimings- dienst hier verscheidene explosieven tot ontploffing heeft gebracht. In deze trech ters werd later het afval gegooid en tus sen dit afval moet zich vermoedelijk mijn bevonden hebben. De slachtoffers zijn A. de Hommel, 27 jaar, geboren te St. Michielgestel, Elisa beth Pruymboom, 7 jaar en haar vierjarig zusje Antonie. De vader van deze kinde ren C. Pruymboom, 26 jaar oud en gebo ren te Helmond, werd zwaar gewond. De slacthoffers waren afkomstig uit 't woon wagenkamp bij het vliegveld Welschap. Kort voordat de explosie zich voordeed bevonden zich nog twee vrouwen en een kind op de plaats van het ongeluk. Op het fatale moment hadden zjj zich juist op een korte afstand verwijderd. Onmiddellijk na de ontploffing werd hulp verleend door de arts en militairen uit de legerplaats. Ook de rijkspolitie en dr Scholman uit Oirschot ware» spoedig ter plaatse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3