Nieuws uit STAD en OMTREK Sint liiduinakapel inderdaad verfraaid HOUTMAN Kruis woord-Puzzle Bioscopen deze week KAB-Jubileumgids leidt feest in I&LMSTE Nieuws 1 HAVENBRAND te Rotterdam Reclame Bij nauwlettend toezien belangrijke veranderingen PRIESTERSTUDENTEN GAAN „DE IVOREN DEUR" OPVOEREN OUEX MAHONIE-HUISKAMER Vijfhonderd jaar geleden «I «.tXWA-a kï H. Mis, volgens Byzantijns-Slavische Ritus Brand in chemische fabriek te Gonda ZOMERKAMPEN VOOR JEUGD MET VACANTIE GLIDE TERK decentralisatie bank wezen IN W.'DUITSLAND Stand 's Rijks kas W. A. VERWAYEN NIEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT Vuur smeult in 200 balen katoen Vier mannen stalen een auto Maakt voor Uw zaak Egyptische verkiezingen uitgesteld Kiescomité Meissen PAGINA 2 ZATERDAG 12 APRIL 1952 MEDISCHE ZONDAGSDIENST (PASEN) RADIO BURGERLIJKE STAND Drie brandweerlieden geraakten bedwelmd Katholiekte Jeugdbeweging vraagt leiders Voor UW GENOEGEN en WERK UNIQUE Achter de brede Missouri (Monopole) HISTORISCH OVERZICHT OP KOMST 515— Voorwoord De ziel van onze beweging ALGEMEEN KAPITTEL VAN DE BROEDERS FRANCISCANEN Twaqlf stralen In Overschie werden zij POLITIE-ELFTAL Abbot en Costello ontmoeten de Onzichtbare man (Passage) aangehouden SCHIEDAM 2 DEGRADEERT TUNESJë WEER VOOR VEILIGHEIDSRAAD 1» -1 L -^drlrirto m O - OFFICIëLE PUBLICATIE Spreekuur Chef Bureau Huisvesting Westmolenstraat 26 Ter alegmene kennis wordt gebracht, dat in het vervolg wederom op Dinsdag van 14—15 uur (2—3 uur n.m.) nummers worden uitgegeven voor het spreekuur van de chef van het bureau op Donder dagmorgen. Aan gegadigden voor inwoning worden deze nummers verstrekt op Woensdag van 1415 uur. Als vanavond de board-platen voor de zij-ingang van de St Liduina-kapel verwijderd zijn. zal menig vurig St. Li lt uina-vereerder even moeite 'hebben, zich in te denken, dat dit nu dezelfde St, X-iduina-kapel is ,die hij enkele maan den geleden zag sluiten om vernieuwd te worden. Hij zal de beschilderingen van de wanden missen en de drukke mozaïek- iregelvloer, de banken in de voorkapel, die meestentijds onbereikbaar voor hem tleven achter het tussenhek. zal hij te vergeefs zoeken. Maar als hij eenmaal aan de situatie gewend is, zal hij toch vrede kunnen hebben met de belangrijke veranderin gen, die even zovele verbeteringen zijn en ternauwernood zal hij opmerken, dat aan deze restauratie saillante details van vroeger ambachtelijk vakwerk, ten of fer vielen- Om met de entrée van de eigenlijke kapeë te 'beginnen- Aan de kerkzijde heeft men enkele rijen banken laten vervallen en vervangen door een breed looppad. Hierdoor wint de kapel zelf eanzieniijk aan ruimtewerking. Via dit looppad betreden wij de kapel en het valt ons onmiddellijk op .dat deze niet alleen veel ruimer maar ook veel lich ter geworden. De tegelvloer is ver vangen door grote tegels Travertin- marmer, waarvan de arcering afgewis seld is, zodat een schaakbord-patroon ontstond. Het lag aanvankelijk in. da bedoeling om van de oude vloer het in terrazzo uitgevoerde vak met de op dracht van de oude schenkers te bewa ren. maar tijdens de werkzaamheden aan het onder de vloer liggende deel en het verwijderen van de vloer. is deze ondanks alle voorzorgen gebroken. Men wil dit stuk nu restaureren en in het archief opnemen. De altaartreden zijn eveneens in Tra vertin uitgevoerd. Naast het altaar zijn de schilderingen van Schmier-mann verdwenen, De ach termuur heeft een effen grijze tint ge kregen, waarin 'n enigszins paarse gloed ligt. Van het altaar zelf zijn niet alleen de schilderstukken van Dunselman ge restaureerd en schoongemaakt, maar de beelden en de beide bas-reliefs zijn opgehaald door de schilder Meilie- Het is merkwaardig ,'d.at deze minutieuze restaurateur nog een leerling is geweest van Dunselman, die de tableaux voor ce kapel leverde. Op advies van de heer C Kramers de restauratie is uitgevoerd door het architectenbureau Kramers en Willemse is achter het witte kantwerk van stuc een blauw fond gezet, welk blauw zeer goed correspon deert met het blauw van de mozaïek onder de bas-relief-panelen. Deze waren vroeger helemaal verguld, maar door o-a. de gordijnen blauw te maken, is grotere dieptewerking verkregen. Dat aan de restauratie offers gebracht moesten worden, kan blijken uit de muur van deze reliefs, die vroeger bestond uit goud met Franse lelies erin verwerkt. Deze waren zo fijn geschilderd, dat her haling van dit werk te duur zou zijn ge komen Zo is het ook met het kleed van St.. Lïr.uina in het grpte beeld. Het pa- troon ïs eenvoudiger geworden. De voor stellingen van Dunselman z:jn alle schoongemaakt. De omlijsting en de lam- brizering is geheel schoongemaakt en lichter getoond, terwijl ook de beschrij ving van het uitgebeelde, die vroeger in lange Gothische letters in vakjes onde» de panelen stond, nu naar boven is ge bracht en door de toegepaste Elsevier- letter niet alleen leesbaarder, maar ook harmonischer in het geheel verwerkt is. Aan de kant, waar de banken stonden, is de lambrizering geprofileerd in over eenstemming met de rest. Het prachtige hek met het bovenstuk, dat weliswaar vanuit de voorkapel het uitzicht op het altaar belemmert, maar dat een prachtig staal is van smeedwerk, zoals het voor tientallen jaren bij de Gebr.'s Vincent door een eenvoudige smid gemaakt werd, is ontdaan van de dikke laag verf en nu met potlood-slijpsei, olie en alu.-niniumverf opnieuw in oude luister hersteld. Het is 'n zeer mooi pronk stuk geworden en men mag trots erop zijn, dat dit hek deze plaats siert als een van de weinige stalen van werkelijk am bachtelijke kunstsmederij, die aanwezig zijn. De verlichting is op een gelukkige ma nier weggewerkt Er zijn twee schijnwer pers voor de belichting van het altaar als er een H. Mis gelezen wordt, terwijl een grote schijnwerper hoven het hek het altaar m zijn geheel in vol licht zet. Als er aankleding van bloemen en van paramenten is, zullen velen zeker tevreden zijn over de veranderingen, die tot stand swamen. waarbij oude schatten van vo rige generaties St. Liduina-vereerders be nouden bleven en de entourage meer in overeenstemming werd gebracht met wat ons tot een devote en passende stemming kan inspireren. Daartoe draagt ook het eyen gekleurde glas bij. dat voor het draadglas is aan gebracht. Dit draadglas kan niet gemist worden omdat een losgewaaide pan enorme ravage zou kunnen aanrichten, vallend door gewoon glas. Wie op het eerste gezicht mocht me nen, dat de veranderingen weinig ingrij pend zijn. zal bij minutieus toezien ta.' yan mooie verbeteringen ontdekken. De aannemer van de vernieuwing was de Fa. C. Leenderts: 't marmer werd ge leverd door de Fa. Breve. J. v. Buren. Buys Ballotsingel 7276, tel. 69661; A. Hoogendijk, Tuinlaan 74, tel. 68785; A. Q. C. Klomp, JuJ. v. Stol bergstraat 3, tel. 69952; H. J. Ormel, Sin. gel 76, tel. 63250, Apotheek (13. 14 en 15 April) Centrum, Hoogstraat 118. De Zondagsdienst gaat om 1 uur in. Advertentie SINGEL 114—116 Op Tweede Paasdag wordt om half 11 in de St. Liduinakerk (Frankenland) een H. Mis opgedragen volgens de Byzantijns- Slavische Ritus („de Goddelijke Liturgie van onze Heilige Vader Joannes Chr^- gostomus"). De celebrerende priester is de Hoogeerw. Pater M. v. d. Maeie C.ss.R., eertijds missionaris onder de geünieerde Christenen van de Oosterse Ritus ln Wolhynië, De prachtige Oosterse gezangen wor den uitgevoerd door het Utrechts Byzan tijns Kerkkoor onder leiding van Dr MiroIau3 Antonowytsj. De gelovigen kunnen na de priester ook communiceren. Zij moeten zich dan naar het altaar begeven met gekruiste armen over d'e borst gelegd. Zij ontvan gen de H. Communie onder twee ge daanten: de priester dompelt met een verguld lepeltje een klein gedeelte van het Heilig Brood in de kelk. Zo wordt het eerbiedig op ieders tong gelegd. Tekstboekjes, die het volgen van de H. Mis vergemakkelijken zijn tegen een kwartje voor de plechtigheid verkrijg baar. De plechtigheid duurt ongeveer vijf kwartier. Men kan voor zover moge lijk voor deze plechtigheid plaatsen re serveren door zich 's avonds na 7 uur te wenden tot de heren Th. Borsboom, N. Maasstraat 65, J. Groenendijk, Tol lensstraat 35a en P. v. d. Boogert, AmalU v. Solmsstraat 18a. Het i» vrij algemeen bekend, dat in de Paasvacantie de priesterstudenten uit Schiedam voor het voetlicht treden met een toneelstuk, dat hen in staat stelt te tonen, dat er op 't gebied van de aesthe- tische vorming goed werk gedaan wordt. Het belangrijkste is voor deze groep de keuze van een stuk, omdat het reper toire, daar het uitsluitend voor mannen moet zijn, nog beperkter is. dan reeds voor gemengde amateur-toneelgezelschap pen het geval is. Des te verheugender is het, dat men bet stuk „De Ivoren Deur" van A, A. Milne. heeft gevonden. Hoewel het ook in dit geval niet het oorspronkelijke werk, maar een voor louter mannen ge schikt gemaakte versie is, bevat het stuk op zich een grote hoeveelheid mogelijk heden. In een toelichting zegt d'e regisseur Pater C- J. Brouwer O.P. „Er was eens Mst sterke, met glanzende banden worden we in dit sprookjesspel aan de Middeleeuwen geboeid, en toch, we ko men tot de verrassende ontdekking, dat onze tijden in bijgelovigheid niet onder doen voor die tijden, toen ook aan de waarheid een bepaald on-heilig geweid werd aangedaan. Kleurige, vaak grieze lige verzinsels overwoekeren de nuchte re, de eenvoudigste waarheid. Zo was het, zo is het, zo zal het zijn. dat is de korte gang van dit nobele, rijke spel. Een kleine, doch schitterende deur intri geert alle persoonlijkheden, die zeer karakteristiek dit schone, poëtische stuk bevolken. Een spanning gloeit aan van mild langs fors naar hevig. Er is een evenwicht gelegd tussen een fijne, wiize droomkoning enerzijds en volksucènes met krakend geweld anderzijds. Wat wordt in dit geestige stuk eigen lijk niet aan de kaak gesteld? Twijfel zucht, gewelddadigheid, praatzucht, rod- delarij, pronkerij en nog zoveel meer, waaraan we ons, zacht of niet, kunnen spiegelen. Wat wordt in deze contrastrijke op bouw zo aangenaam belicht? Vaderlief-, de, een weergaloos-sterke vriendentrouw en een gezonde moed, die heilig mag heten, als we sportief een te modern woord mochten achten. Zeker, een schui mende en meer nog: een weldadige hu mor is het smakelijke van dit niet te ver geten toneelspel, maar ook de silhouet ten van een Jesus, een Pilatus, een Herodes, een Petrus zelfs tekenen zich af op een overrijke achtergrond. Er zal door d? volwassenen uren lang geglimlacht kunnen worden om zoveel GEHUWD: A. Klein 28 j. en R. P. Lokker 26 j. W. P. J. M. v. d. Wal 16 j. en C. A. M. Veldhoven 18 j. P. J- van Aaken 87 j. en E. Lierop 49 j. C. H. Zonneveld 26 j. en M. E. v. Meurs 25 j. D. J. van Schellenbeek 26 j. en J. van Beek 19 j. - B. van Beek 23 j. en W. Zeilstra 22 J. B. C. Kornet 26 j. en W. C. L. N. Hertalg 24 1. W. Lamtners 28 j. en M. Vogel 24 j A. Vermeer 85 j. en A, C. Scharp 49 j, - C. G. Westerhoi 35 J. en A. H. Visser 27 jaar. GEBOREN: Yvonne d. v. H- Beencn en A. H. Neus; Maria J. F- d. v. C. Olsthoom en C. C. Meijer. ONDERTROUWD: D. S. Pp. Biekart 25 j, en H. E. Haverkamp 23 j. -# A. Aarssen 28 i. en C. Krommenhoek 25 j. A. J. Alberts 26 1. en J. M. H. Visser 17 j. W. Blok 33 1. én J. C. v. d. Vos 21 j. J. F G Gokke 27 i en M. van Duljn 24 j. A. F. Mineuv 24 j. en H. M. Meeles 26 j. F. C. Nobel 27 j. en P. G. J. v. d. Berg 28 j. T Roest 22 i en P. Nooteboom 24 j. A. Ruseier 27 j. en W. Kruit 25 j. J. L. Timmers ?7 j. en J. J. v. Zellem 27 j, A. J. Voshol '25 en C. Schewe 26 j. J. van Woerkom 24 j. en W. Ltibkemann 23 j. Gistermiddag om half twee brak te Gouda door onbekende oorzaak brand uit in de chemische industrie „Gouda", waar voornamelijk zepen en andere wasserij producten worden vervaardigd. Het vuur greep snel om zich heen en tientallen glazen vaten, gevuld met zoutzuur en zwavelzuur, sprongen met doffe knallen uiteen. De brandweren van Gouda en Waddinxveen waren spoedig ter plaatse om het vuur te bestrijden. Nadat een tiental spuiten een uur lang water op de vuurhaard had gestort, was men de brand meester. Drie brandweerlieden werden door het wegstromende zuur onwel, doch zij waren spoedig weer in orde. Er was gisterenmorgen in de fabriek een nieuwe menginstallatie ge plaatst, welke des middags zou proef draaien. Een naast de chemische fabriek ge legen timmerfabriek liep enige brand- en vrij veel waterschade op. Beide bedrijven waren verzekerd. De totale schade is nog onbekend. gevatte, levensechte woorden. Maar ook de jeugdige zal, ook al moet hij schate ren om de nodige koddigheid, ademloos meegroeien met dit wel gefantazeerde, doch bloedwarme gebeuren. En ieder, die het op zijn manier mee-beleeft, vergeet nooit meer het aroma, waardoor dit sterke speelstuk zich onderscheidt van menig tendenz-spel, Het is gemixted met de vakmanschap van een kunstenaar, het zal vertolkt worden met hart en vurigheid van een groep jongeren, die gelijkelijk schoon heid en waarheid willen dienen", Deze bijzondere voorstelling wordt ge geven op Donderdag 17 April 's avonds 8 uur in de Grote Zaal van de R. K. Volksbond. Wij hopen van harte, dat er vele Katholieken zullen zijn, die door hun aanwezigheid niet alleen het spek ken van de pot van het Priest»rstuden- tenstudiefonds Zullen steunen, maar die ook maken, dat er zoveel ménsen in de zaal zijn, dat de Sted. Belasting naar de penningmeester van dit fonds terug vloeit. Advertentie) S De Geallieerde Hoge Commissie heeft Donderdag haar wet betreffende splitsing van de drie grote handelsbanken in West- Duitsland ingetrokken, aangezien zij van mening is, dat de nieuwe Westduitse bankwet, die met Geallieerd advies werd opgesteld en zo juist is afgekondigd van dezelfde strekking is. Bij deze wet wor den de Dresdner Bank, de Commerzbank en de Deutsche Bank verdeeld in negen afzonderlijke banken. De Geallieerde wét had de drie banken in 33 andere ver deeld. BURG. KNAPP R T L A A N Het overzicht van de stand van 's Rijks kas op ondervermelde data (na afloop van de dienst) geeft o.a. de volgende cijfers te zien (in f 1000): Vorderingen: 29 Febr. 31 Mrt Saldo Schatkist bij Ned. Bank 276-827 368.784 Saldo Schatkist bij Bank Ned. Gemeenten 28 516 Saldo rijkscompt. 378.276 309.290 And. staatsbedr. en inst. 255.016 265.499 Verplichtingen: Schatk.-bilj. in omloop 1.339.759 1.336.688 Schatk-prom, in omloop 3.284.500 3.243.300 Daggeldleningen 36.000 Muntbiljetten in 017)1. 138-647 Schuld aan de gem. 63.658 Saldo Gem. fonds 113.196 Schuld a- Gem.; geblok- gelden uit Gem. fonds Schuld rek.-cour. Neflërl- Antillen Alg. burg. pens.-fonds P.T.T And. Staatsbedrijven Diverse instellingen 138.871 55.761 203.249 120.477 240.089 689 34.465 342.234 740 994 4.967 303.850 858 1,118.876 1.120.735 William Wellman's naam als regisseur van deze film deed ons ingespannener toezien, dan wij gewoon zijn te doen als het gaat om verhaaltjes met Indianen, die arme blanken achter de vodden zit ten. Wij hebben niet tevergeefs gekeken. Wel kan men allerminst zeggen, dat het verhaal als zodanig ver boven andere van dit soort uitsteekt, of dat Wellman Ter gelegenheid van het 60-jarige ju bileum van de K.A.B. is een gids ver- ovërtuiging van ons Geloof, Geloof, dat schenen, die aan alle leden is toegezonden. we n0oit prijs willen geven. Geloof, dat afgelopen jaren ligt toch een gouden draad. Een draad, waarmee we een gou den kroon op dit jubilé kunnen vlechten. Dat is de draad van het geloof. Al het wel en wee werd gedragen door de éne (Advertentie) WIJ ETALEREN 184-186 - Telefoon 6<581 D4GBIAO VOOR iCHlBDAM BR 0¥StRtABM 74ste Jaargang No 21820 De kantoren der Redactie en nistra tie zijn tijdelijk gevestigd m het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven u. Schiedam. Telefoon Administratie bbioz. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.v De Courant De Maasbode, Rotterdam, Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentle-p-rljs op gewon» kolombreedte 0.13 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bi; contract gelden lagere tarieven, welke 'bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 v.oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Wij laten hierbij de voorzitter, de heer C. Meijer en de geest, adviseur, pater J. A. Roghmans O.P. aan het woord, zoals zij dit schrijven ten geleide van de gids. Over het programma zelf hebben wij reeds uitvoerig geschreven. Een his torisch overzicht wordt door de secret, de heer v. d. Sluijs voorbereid. Als ik dan van deze gelegenheid ge bruik maak een voorwoord te schrijven voor het feestprogramma, sta ik even stil bij alles wat historie is geworden en realiseer ik mü hetgeen door de pioniers van vroegere tijden is opgebouwd. Dan komen mü voor de geest de moeilüke tüden van een 5060 jaar geleden opge bouwde organisatie, zü het toen op enigs zins andere leest geschoeid. Toch trek ken dan enige visioenen aan mün gees tesoog voorbü en mag ik niet onderken nen het grote goed wat aan mij is toe vertrouwd en voel ik mü trots voorzitter te mogen zün van een zo'n diepgewor telde organisatie. Wat toch is voor de arbeiders in deze zestig jaar gebeurd, zün zü niet op alle gebied een stuk groter geworden? Vol trots kük ik dan naar hetgeen thans geboden wordt op geestelijk, cul tureel en sociaal-economisch terrein. Dan zie ik met grote dankbaarheid op naar Hem die dit werk heeft begenadigd en gezegend, alsmede naar die groep van lestuurders; die deze werkzaamheden hebben uitgevoerd. Het zü hier nogmaals gezegd, van het werk in de afdeling hangt zo enorm veel af de beweging is, wat zij plaatselijk en' doet. Alleen positief, van idenal'gm? gloed doortrokken werk, kan op de duur vruchtbaar zün en geeft aan de afdeling dan ook de nodige spankracht. Maar dan moeten wij ook kunnen beschikken over enthousiaste bestuurders en leden, die met voortvarendheid aan het werk in de afdeling, leiding, maar vooral bezieling en stuwkracht geven. Met deze enkele woorden moge ik dan mün büdrage hebben geleverd niet alleen tot een mooie en goede feestviering, maar een weer met nieuwe enthousiasme door te zetten en onze afdeling verder uit te bouwen. En er zo nodig kleur en fleur aan te geven. C.MEIJER, voorzitter. Velerlei zijn de overwegingen, die in ons opkomen bij een 60-jarig jubilé van onze Arbeidersorganisatie, Gloriedagen en depressies. Gloriedagen, waarover de oude nestors van de beweging graag en vol enthousiasme spreken Maar we weten ook, dat organisatie lang niet altijd gemakkelük is. Maar in de zestig we nooit prijs willen geven. bü ons het beslissende woord is. Geloof ook, waarin we telkens weer moed en vertrouwen konden vinden om de om heining van tegenstand door te breken. Arbeiders! Dat kunnen we ons nooit genoeg bewust zün, hoe ï'ük ons dat maakt, dat we het predlcaat „katholiek mogen dragen. Hoezeer we het werk van onze andersdenkende zusterorganisaties waarderen. Maar in het geloof voelen we ons sterk. Iemand heeft gezegd: „De Kerk in de geschiedenis is de rots, die houvast biedt op de rand van de af grond". Wat deze rand van de afgrond betekent, dat zouden de kerels in overall en werkkielen uit het verleden ons kun nen vertellen. En ook nu is arbeidersbe staan ondanks sociale verbeteringen heus nog geen luilekkerland. Maar we hebben in het geloof altüd weer houvast geven, den. We wisten welke kant we uitmoes ten. Ons werkplan was niet anders dan een toepassing van de pauselüke sociale boodschap en van de Encyclieken. De grondslag van onze beweging steunt op de onvergankeüjke Rots van de kerk. We zetten de viering van het jubilé dan ook in met een „Triduum". Natuurlijk teEr is alle reden, om God te danken voor de zegen en kracht, die we in ons geloof vonden. Er is alle reden om deze over tuiging, dat het geloof onze kracht ls' gemeenschappelük te manifesteren. Maar ook moeten we bidden om sterker en meer Geloof, om het erfdeel van onze vaderen in onze tijd uit te dragen met die moed, die offervaardigheid, dat Chns- telük optimisme, waarmee ze begonnen werd. De bezinningsdagen van het. Tri duum zullen het ons weer eens duidelijk zeggen en mogen vooral de jongeren het horen dat. zonder Geloof onze beweging een mislukking en met geloof de bovenmenselüke zware opdracht, om een nieuwe structuur naar Christus' Evangelie in de maatschappü op. te bou wen, van succes is verzekerd. Ja de nieuwe samenleving van liefde en gerechtigheid zal er komen! Geen muur van individualisme kan deze tegenhouden. Geen berg van geld macht kan de weg daarnaartoe blokke- ren We moeten ervan overtuigd zün, dat het niet makkelijk zal zynMaar zegt Christus: „Als gij geloof hebtals een mosterdzaadje, dan zult ge be g kunnen verzetten!' 23.000 Katholieke arbeiders zün meer dan een nioster - zaadje! Moge God geven dat we deze taak steeds beter begrüpen. Moge het voorbeeld van St.. Joseph's geloof ons sterken. Mogen we in het Hart van onze Moeder Maria kracht vinden om de strijd onversaagd aan te durven. Samen sterk in de kracht van het Kruis! p. J. A. ROGHMANS o.p. een illusie van werkelijkheid heeft weten ta scheppen, maar zijn regie verloochent toch nergens een meesterlijke hana juist in de détails. Het verhaal is eenvoudig. Giark Gable is de leider van een troep pelsjagers, die eens in het jaar in Ju'1 hij elkaar komen om huiden te verkopen dan op nieuw naar achtterreinen zoeken. Vooral op bevers wordt gejaagd. Nieuwe grote buit lokt hen in het domem van de Zwartvoet-indianen, maar deze blijken weinig vriendelijk. Gable meent echter i lokaas te hebben in de vorm van de kleindochter van het opperhoofd. Deze is als klein kind ontvoerd en lid van een andere stam. Door haar te huwen, krijgt hij de beschikking over haar invloed op het oude opperhoofd. Diens zoon blijkt heel wat minder vriendelijk. Na veel om zwervingen bereiken de pelsjagers goede jachtterreinen. Het oPP®r^°°^d blijkt in derdaad ingenomen te zijn met zijn klein dochter en Gable, dte ook nog van haar houdt, is zeker van een zoon. Alles zou helder en rimpelloos zijn als bronwater, als niet ergens wraakgevoe lens een trapper nopen een fataal schot op het goede opperhoofd te richten. Dan zijn de poppen aan het dansen. Wellman wij zeiden het reeds heeft aandacht voor de humor van een situatie, zoals in het trappersfeest. (het opperhoofd in een Ridderharnas) waar bij een pracht van een ruzie op organieke manier ontstaat. Nog beter dan Ford is hij in staat door enkele karakteristieke opnamen het landschap te laten mee spelen. waarbij hü de massale schoon heid van Amerika alle eer aandoet. In de slotscènes toont hij grote bewegelijk heid van de camera, die hij steeds be hoorlijk dicht op zijn onderwerp duwt. De opbouw van het beeld heeft steeds een eigen schoonheid. Slappe scènes ont breken natuurlijk tn dit geheel niet. Qok het spel van de vrouwelijke hoofd persoon is „cheesecake", Adolphe Men- jou, de nette, is voor een keer een baard- dra'gend zwervers-geval. Het gaat hem best af. Boven 14 jaar. Van ongeveer tienduizend jongens tussen de tien en achttien jaar. loopt de vacantiebestedittg gevaar ais met binnen de kortst mogelijke tijd enkele honderden leiders en leidsters worden gewonden, die zich het lot van deze jongens aantrekken. Aldus wordt mede gedeeld door het Nationaal Hoofdkwar tier van de Kathoüeke Jeugdbeweging J. v. Nassaustraat 113, Dén Haag). Het betreft hier in het algemeen niet-geor- ganiseerda katholieke jeugd, die niet in staat is zelf de vacantie op nuttige wijze door te brengen en voor wie nu zomerkampen, telkens van een week, kunnen worden georganiseerd in de tweede helft van Juli en in Augustus. Jaarlijks doet de Katholieke Jeugdbe weging een beroep op haar eigen leiders en leidsters om gedurende de zomer maanden enkele weken een vaeantie- kamp te" leiden van de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Door het succes van deze kampen heeft zich thans ook een groot aantal andere organisaties tot" de Katholieke Jeugdbeweging gewend, order andere diverse speeltuinbonden en de .Frits Rudalf Ruys-stichting" terwijl ook de kampen van de fabrieks jeugd onder andere aan de hoede van de Katholieke Jeugdbeweging worden tc evertrouwd. Ook het „Vierde Prinsenkind" houdt weer zijn kampen. Voor hen, die zich een week 'of lan ger) voor dit werk beschikbaar stellen en die tenminste 18 jaar zijn, worden de reiskosten vergoed; voor de voeding in het kamp zijn zü geen vergoeding verschuldigd. De betrokkenen kunnen v/orden geplaatst in barakken- of ten tenkampen, welke gedurende de va eantie-periode in het gehele land wpr Óen gehouden. Door de dood van broeder S. Klein, algemeen overste der Congregatie van de Broeders Franciscanen, is een verkiezing van een opvolger noodzakelijk geworden en daarom heeft het hoofdbestuur van de congregatie een algemeen Kapittel uitge schreven, dat te Bleijerheide op 30 April a.s., in de namiddag een nieuwe algemeen overste zal kiezen. De congregatie telt vier provincies: de Nederlandse, de Duitse, de Noord-Ameri kaanse en de Braziliaanse. Uit elke pro vincie nemen drie broeders aan het kapil tel deel. De vertegenwoordigers uit Noord Amerika en Brazilië zijn al onderweg Z. H. E. mgr dr G.' Lemmens bisschop van Roermond, zal het kapittel voor zitten. Horizontaal: 1 onder drukking, 7 bouwma teriaal, 12 gering, 13 oude maat, 14 voorzet sel, 16 wapen,. 17 wer kende kracht, 18 on bekende, 19 spoedig, 21 herkauwer, 22 pre dikant, 23 stomp, 24 Turkse titel, 26 niet deelbaar door twee, 27 rivier in Italië, 28 re kening, 29 versierings motief, 31 bevel, 34 waarschuwer, 35 voeg woord, 36 getij, 38 be drag, 40 tijdsbepaling, 42 voedsel, 44 lust, 45 zoogdier, 47 voorzetsel. 49 kledingstuk, 51 Vreemde munt, 5,'i maanstand, 55 gebied^ 57 wandversiering, 59 motief, 62 stuk leer. 63 rivier in Azië, 64 tel woord, 65 voornaam woord, 66 speelgoed, 67 voertuig, 68 muziek noot 70 soort 71 oude stad, 72 hemelgeest, 74 zoogdier, 76 zangnoot, 77 maat, 78 her stellingsoord, 80 riem, 71 vrager Verticaal: 1 gebrand linnen, 2 gods dienst, 3 riviertje, 4 familielid, 5 holte, (i voorzetsel, 7 belijdenis, 8 op zekere ke?r, 9 niet getroffen, 10 voegwoord, 11 eeuwige hongerlijder, 13 hoge functie, 15 behoeftigheid, 17 soil, 18 vruchten, 20 Franse rivier, 21 gewicht, 23 slede, 25 zangnoot, 27 familielid, 30 voorzetsel. 32 gelaatskleur, 33 zangnoot, 37 zangstem. 38 zangnoot, 39 familielid, 41 wagen, 43 hetzelfde, 46 elkeen, 48 geestelijke, 50 klaar, 52 technicus, 54 kordate vrouw, 56 hevig'. 57 getij, 58 sluis. 60 landbouw werktuig 61 oudste, 63 muziekinstru ment 67 hoekpijler, 68 maat, 69 talent, 72 belofte, 73 bijwoord, 74 wiel. 75 in- secteneter, 77 academische titel, 78 lid woord, 79 kom aan. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Over de puzzlerubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de verborgen spreek- woordpuzzle van verleden week is: 1 Me- demblik, 2 ankertouw, 3 amandelen. 4 Groningen, 5 verzetten, 6 zomerweer, 7 Terneuzen, 8 inhalatie, 9 Kloetinge, 10 inbeelden, 11 garenklos, 12 voorhoede. 13 eerbiedig, 14 inhaerent, 15 Klaaswaal, 10 weesvader, 17 elegantie, 18 geneugten. Het spreekwoord is: Men kan niet we ten hoe een koe een haas vangt. De prijs werd gewonnen door M. Sparta, Vlaardingerdük 61B Schiedam. Blijkens voorlopige gegevens van het CBS beliep de totale hoeveelheid vrü geld - in Nederland f 100.6 v.m. onv.) mülioen. Hiervan war f 98.3 (96.5) mil- lioen chai taal geld en f 102.3 (103.5) mil- Uoen giraal geld. (Van onze verslaggever). Vanochtend tegen acht uur ontdekten personen, uie werkzaam waren in het veem van de N.V. Katoenveem aan de Keilestraat 13 in Rotterdam-West, dat er een brand was uitgebroken in dit veem, waarin ongeveer 5000 balen ka toen zijn opgeslagen. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die met een drietal blus boten. twee autospuiten, ladderwagen en vele slangenwagcns uitrukte, ier- wijl ook de automatische sprenkel-in stallatie. die in dit veem is aangebracht, ir. werking begon te treden. Er ontwikkelde zich rook uit het pand. voornamelijk aan de zijde van de Maas gelegen Manschappen van de brandweer eraven zich, met rookmaskers gewa pend in het veem om te ontdekken, waar zich precies de vuurhaard bevond, daar men deze aanvankelük niet had kunnen vaststellen. Toer. men ontdekt had, dat het vtsur smeulde in een partij van ongeveer 200 balen katoen, midcfen in het pand gele gen. kon men de zaak beter aanpakken. Veel water werd er gegeven en al spoe dig begon zich meer rook te ontwikkelen, die onder het dak van het ongeveer acht meter hog-e veem uitkwam. Het water stroomdé er uit en reeds nu moet worden aangenomen, dat het opge slagen katoen nogal wat waterschade heeft opgelopen. Behalve het genoemde materieel wa ren ook de slangenwagens 45, 44, 50. 42 en 48 aanwezig. Tegen tien uur vertrokken de blus boten. Aan de kop van het gebouw had men toen de deuren geopend en werd n begin gemaakt met het verwüderen van de daar liggende zwart-geblakerde-en- gesmeuide balen katoen. Gedurende enige tüd heeft men het vuur met 12 stralen bestreden. De lei ding van het blussingswerk lag aanvan kelijk in handen van hoofdman A. I. Boone, Later nam hoofdman W. Noor- dük de leiding over. Het Nederlandse P^^I^tegtn h?t Woensdag 16 April te Rheden tegen he Oostelijk KNVB-elftal 8 samengesteld: Doel: Kok h'sr: Mol (Unitas) er. Van Dam (t Gopi); midden: Huybregts Gillisse .RBC) en Kammoyer (GVAV), vóór: Koole VDL) Van der Meu.en (Helder), Van Onselen (Stormvogels), Van der Eist (Theole) en Remmers (BW). Reportages van de tocht van H.M, de Koningin door Washington en New York, van haar rede voor het Congres en van haar bezoeken zijn 'e zien in het Poly- goon-ProlUU-jour naai. Wood> Wood pecker 's present evenals een aardig poppenfilmpje voor het Bio-vacantie- oord. En danAbbott en Costello, voor w'e ze leuk vinden. Na veertig dagen-vasten zullen er heus wel zijn, die deze pudding voor een keertje smakelijk vinden. Want gelachen wordt er toch, ook al zijn Bud en Lou altijd hetzelfde. Boven 14 jaar. Gisteren kwam de koopman P. J. v. K. van liet Arolsenplein aangifte doen van diefstal van zyn Chevrolet 1949, die hij aan do Kruiskade had geparkeerd. Onmiddellijk stelde de recherche een uitgebreid onderzoek ln. Men vermoed- de, dat plesierrijders weer aan het werk waren geweest, doelt guuiulevveg werd het duidelijk, dat Trien ditmaal met eeti echte diefstal.ha<l te maken. De politie kwam er achter, dat de wagen naar Overschie was vertrokken. Daar aangekomen zag men de wagen in een der lanen in dit gedeelte van de stad juist vertrekken. Een rechercheur trachtte nóg in de wagen te springen doch dat lukte niet, omdat de bestuur der vol gas gaf. Bij de auto hadden drie mannen ge- staan die een goed heenkomen zochten, toen zü de politiemannen zagen. Zij wer den echter achterhaald en naar het po litiebureau gebracht. Het waren de 33- jarige koopman A. H., de 20-jarige bankwerker R. v. d. L. en de 16-jarige bediende J. M. Later in de nacht werd de man, die met de auto was vertrok ken, aangehouden. Het was de 20-jarige varensgezel C. H. Ergens in Overschi» had hij da wagen klem gereden en ver volgens was hü er maar zonder auto vandoor gegaan. Later bleek, dat de mannen de wagen voor 500 aan een inwoner van Overschie hadden aange boden. Het kwartet werd in het hoofd bureau opgesloten. De Egyptische regering heeft beslo ten de aanvankelijk voor achttien Mei a.s. uitgeschreven algemene verkiezin gen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Zttm GEEST RUSTTE NOOIT"' het vliegen een enorme omvang zou aan- werd tijdens En liven van hem me« e d hij ook een para- gezegd Leonardo da Vinei ls cnute, dle hij ter.t" noemde, een pyr» aantal er van waren min cif j»*" De»c*>ouwd. mitieve voorbeelden van wat we j- derne uitvindingen beschouwen. April is het vijf bonder», jaar gelden dat Leonardo da Vinei t t Zijn geboortehuis is nog ac (Cn If gelegenheid van het vi,ifSe ,eeuwfe.est^ge restaureerd. Het Ook in de tweede ontmoeting tegen Het Oosten 3 wist het tweede tiental van de damclub Schiedam wederom niet te win nen, maar verloor met 614. In deze wed- strüd wonnen voor Schiedam I. Visser en D. Mast, terwijl M. Cote en L. Schuit man remise behaalden. Door deze uitslag zal Schiedam 2 het volgend seizoen ln de derde klasse van de Rott. Dambond uit. moeten komen Voor de bordenwedstrijden werden ge speeld: T. Visser—W. Verhaal 2—0. A. v. OtterlooM. VoOrwald 20, J. Wester- GeestelIJk Adviseur K.A.B. I veld—J. C. Onink 0—2. •Jaat in het tussen resraureera. ne; staat Florence en Pisa gezichten nog welks bewoners in hun t "ug steeds de trekken van hrt merkwaar dige ras der Étrusken vei tonen. Een boeiend veelbewogen leven, dat van de weetgierige, alles, onderzoeken- de en alles proberende notariszoon, dfe zün'halve laven ar"? bl.eef en be rooid naar zijn m'^t^door Ugr-erde' na la.ncr.p zwerftochten aoor Italic en Frankrijk. Hij is bij velen onzer vooral bekend door zijn ^üdmj Het Laatste Avondmaal te Milaan, dat de weder waardigheden van de Tweede Wereld oorlog overleefde en door de vermaarde Li &ioconda", de vrouw met de raad selachtige glimlach. Intussen, voor de technici, ingenieurs en geleerden van heel de wereld is Leo nardo da Vinei hun grote voorganger. Hij was de eerste mens, dle de moge lijkheden van de moderne techniek voor zag Leonardo da Vinei maakte talrükc machines en apparaten, waarmede wji heden ten dage volkomen vertrouwd zijn maar die in zün tijd duivelse trouvailles leken. De onderzeeboot, de parachute, het vtiegtmK ze werden hielden. Verder schreef hij boeken van Unn^ nrJ U 1 JJIJnllniilnl ion. Ook de tank is door hem uitgedacht en Gr zijn tekeningen bewaard geble- Ven, die aantonen, dat hij bezig is ge weest met de constructie van shrap nels. Zijn tank was dusdanig ge bouwd, 'dat de Middeleeuwse kanons kogels er op moesten afglijden, zon der schade aan te richten. Al in 1496 bouwde Leonardo da Vinei een draai baar toneel en wel voor zijn grote opdrachtgever, de prachtlievende Lo- dewijk de Moor, hertog van Milaan, öeze liet het, nadat er een voorstel ling op gegeven was, afbreken en ver branden, opdat niemand het zou kun nen namaken. Leonardo, de grote on derzoeker, bestudeerde de vissen en kwam tot de conclusie, dat de casco's der schepen anders gebouwd moesten wórden, niet meer cirkelvormig, maar spoelvormig. Hij maakte ook extra schotten, waardoor een oorlogsbodem, wanneer deze beschadigd en lek ge schoten was, zou kunnen blyven drij ven. Voorts construeerde hij mecha nismen, die thans nog door fietsers en motorrijders in hun vehikels dank baar benut wonden_ Hij was ook stedenbouwer. Zijn stads plannen voorzagen in steden met ver keerswegen boven elkander en met bruggen er over heen, die voetgangers en transport van elkander gescheiden Sir Gladwyn Jebb. afgevaardigde van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad, heeft verzocht da Veiligheidsraad Maan dagmiddag bijeen te roepen. Dit verzoek is vervat in een brief aan de voorzitter, Ahmed Bokbari. afgevaardigde van Pa kistan. Volgens de procedure kan een dus. danig verzoek niet door de president op zij worden gelegd. De raad zal zün debat' over de opneming van de Tunesische kwestie op zyn agenda voortzetten. De elf Aziatische en Arabische landen, die de kwestie voor de Veiligheidsraad hebben gebracht, zijn van mening dat, ii'dien de Veiligheidsraad de oehande- littg der klacht zou verwerpen, de zaak óf opnieuw bij de raad ingediend be hoort te worden, óf een speciaile bijeen komst van de Algemene Vergadering gehouden dient te worden. door Leonardo da Vinei voorzien, HU maakte er tevens goede constructiete keningen van. Dit nam intussen niet weg. honderden bladzijden over allerlei on derwerpen. Hydraulische pompen, ap paratuur voor luchtverversing, drukper- dat de vliegmachine, door hem op pa- *en, apparaten, om lichtbeelden op een pier geconstrueerd, als een baksteen ge- scherm te werpen, landkaarten, die hem vallen zou zijn. Ze bestond uit een door tot een der beste cartografen van de twee grote vleugels werkend apparaat, wereld stempelen, dit alles en nog wei dat door de „aviateur" roet zijn voeten meer kan op rekening van Leonardo al ncdalend gebruik moe*» worden. En da Vinei, de veelzijdige onderzoeker ge- onulat naar zijn mening in de toekomst schreven woavten. In het „kieseomité-Meissen" hebben de volgende personen zitting: J. Bühler, Deift; J. F. J. Groffen, Delft; A. C. M. Sipman. Delft; A. J. G. Hulspas, Honselersdijk; P. A. M, Valen tin, Honselersdijk; J. A. Gerritse, Den Hoorn; J. C. J. van Mierlo Den Hoorn; H. J. Oostdam, Katwijk a.d Rijn; C. J. van Kleef, Kèthel; Ch. C. Ruijs. Kethel; M. van Beers. Kwintsheul; J. G. A. Gar- dien. Kwintsheul; P. J- Mooiman, Kwints heul; Joh. van Paassen. Kwintsheul; L. van Beurden, de Lier; A. J M. Dukke;- de Lier; A. C. van Dijk. de Lier; C. A. J. Ammerlaan. Maasland; A. C. v. d Hoeven, Maasland; G. A. Mil, Maasland; J, B. van Velzen, Maasland; J. P. A. Groenewegen. Monster; P. S. A. van Heijningen, Monster; J. A v d. Sande, Monster; P. P. C. Aikemade, Naaldwijk; G, Kester, Naaldwük; B. J. L. van Oef feit, Naaldwijk; H. J. A. Eggen, Noord- wijk; H. C. Janssen, Poeldijk; W. L Kruljk, Poeldijk; C. H. van Velthoven. Poeldijk; N, L. van Adrichem Pijnacker; ir P. L. Hazelzet, Rüswük (Z.-H.); L. W H. Smulders. Rijswijk (Z.-H.)l J. B. J. Reeuwük, Sassenheim; C. A. van Mil, Schipluiden; A. Th. M. Beelen Voorhout; C. Boere, Voorhout; H. A. Jagers. Voor hout L. P. J. Vester. Voorhout; P. N Ammerlaan Wateringen; dr H. L. Jansen, Wateringen; A. J v. d. Knaap. Waterin gen; A. H Th, Link, Wateringen; L. Zwinkais, Wateringen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2