OPMARS VAN GROEN EN STAAL NAAR NOORDPOOL Land van eeuwig ijs minder onherbergzaam WEINIG KANS OP REGEN DEUGD VAN HOFFELIJKHEID Volksbrood in enkele steden een cent duurder r Poolgebied wordt belangrijk in strategisch opzicht Zaterdagse mijmeringen t Roomse pistoolschot N 103-jarige overleden V Grote activiteit mmm S ZET DE ZORGEN OPZIJ ORANJEBOOM BIER Wijzigingen in de prijzen van meel en bloem Kerktoren te Sliedrecht j dreigt in te storten Kinderen gingen naar de Kruisweg ZATERDAG 12 APRIL 1952 PAGINA 3 „Grote Tweehouden er zorgvuldig het oog op Er vindt naar de Noordpool een stalen en een groene opmars plaats. De beide polen zijn niet langer meer de onbekende, geheim zinnige, schier ontoegankelijke gebieden, ivelke ze nog voor een vorige generatie waren. Wie eens naar Noord- of Zuidpool zocht, mocht zich gelukkig prijzen, behouden iveer te keren. Sinds echter de eerste vliegmachines en zelfs luchtschepen over de polen vlogen, hebben deze oorden veel van hun geheimzinnigheid verlorenMet de hun ten dienste staande middelen der techniek slaagden de mensen er in het op te nemen tegen afstanden en koude. En heden ten dage wordt de Noordpoolkap beschouwd als de kortste ver bindingsweg tussen de continenten en zijn luchtvaartdeskundigen reeds bezig, de routes voor luchtlijnen over de Noordpool uit te leggen. De Verenigde Staten hebben aan de Noordpool reeds een luchtbasis en kort geleden heeft Zweden besloten, via de Noordpool een geregelde luchtlijn aan te leggen, welke Scandinavië met Groenland verbinden moet. Uitgebreide manoeuvres Klimaat wordt milder Poolcirkel-postzegels Ettelijke honderden kilometers binnen de Poolcirkel, dus naar de Noordpool toe, heeft Finland nu zijn wintersportcentrum Pallastunturi. Op weg er heen passeert men een wegwijzer, die aanduidt, dat men de Poolcirkel heeft bereikt. En langs deze geogafrische lijn kan men prentbriefkaarten kopen en de post zegels er op laten afstempelen niet „Poolcirkel". De Poolkaas is het haasje Korenbloempjes op Spitsbergen Ook de mens volgt de opmars van het groen, die trouwens de opmars van 't staal ten zeerste vergemakke lijken zal. Tussen de Eerste en de Tweede Wereldoorlog verwekten de koene tochten van Sovjet-Russische ijshrekers door de Noordelijke IJszee langs Siberië allerwegen verbazing en respect. Nooit tevoren waren schepen er in geslaagd, in één seizoen door het Poolijs te breken. Maar achteraf is komen vast te staan, dat er zich op tal van plaatsen vaar geulen bevinden en het ijs veel zachter en dunner is geworden. Over enkele tientallen jaren zullen de mondingen van de grote Siberische rivieren wellicht ijsvrij worden en het grootste gedeelte van dit enorme gebied geschikt voor de verhouw van graan. Indien het zo ver komt en het graan over zee, dus het goed koopst, naar elders kan vervoerd worden, zal dit brood voor niet min der dan honderd millioen mensen betekenen! r Wh - pa» I Éi De zon wordt. warmer De geleerden van Montezuma heb ben geconstateerd, datde zon Legenden worden werkelijkheid Observator Internationale wedstrijd Onderwerpen Amerika luistert En morgen? Harry Prikker. vMta,,» «Sta. S1,Sf,rfukn.n,,S^ „Geen foto's a.u.b." Oudste inwoonster van Nederland? Dezer dagen kwam het simpele berichtje, dat ergens in het Noord poolgebied de zeskoppige bemanning van een vliegtuig was gered, die op een drijvende ijsbank „gestrand"' was. Het kan beschouwd worden als een onmiskenbaar teken van grote activiteit daar aan de Noordpool. En inderdaad, vooral de Amerikanen zijn daar bezig, om vast te stellen, welke mogelijkheden het Noordpool gebied heeft, in het bijzonder in strategisch opzicht. Feitelijk is dit voor de Verenigde Staten de eerste verdedigingsgordel en aan de IN oor d- pool worden thans de vooruit geschoven waarschuwingsposten te gen eventuele atoombom-aanvallen gevestigd. Dit gebeurt in alle stilte. Tevens op kleine schaal. Maar in Alaska en het uiterste Noorden van Canada hebben reeds sinds enkele jaren uitgebreide ma noeuvres in sneeuw en ijs plaats gevon den met speciale, voor het Poolgebied vervaardigde uitrustingen en wapens, met vliegtuigen gebouwd voor het verkeer in koude luchtlagen en voor het vliegen in sneeuwstormen en mist. Radar spe® uiteraard een grote rol in het Poolge bied. Het ligt voor de hand, dat speciaal het Noordpoolgebied op het moment in het centrum van de belangstelling staat, juist omdat het,, zoals we reeds hebben aangestipt, de verbinding tussen Azië, Europa en Amerika vormt. Het is in alle opzichten de kortste weg en in zekere zin de minst gevaarlijke. De Amerikaanse vlootbasis op IJsland is slechts een onderdeel in het grote plan tot inschakeling van het Noordpoolge bied in de verdediging zowel van Noord- Amerika als West-Europa. Van daaruit wordt de, wat we zouden kunnen noe men „stalen opmars" naar de Noordpool voorbereid. Intussen, de „groene opmars" is wèl zo interessant en heeft in ieder geval een vreedzaam karakter, alhoewel er óók slachtoffers bij vallen. De stalen opmars van vliegmachines wordt boven dien in belangrijke mate gesteund door de groene opmars, ofwel de opmars van het groen. «tïï?4 J1?®!,015 hekend worden veronder- ïthbM fe*1 -kkmaat in het Noord-pool- fed ver-ï- 6r Worldlt Dit valt uit aller* lenn-Q iri^Snselen te" constateren. Al- viiftni i si'tuatie terug van een n,n eeuwen geleden, toen Groenland wierk'elijik groen was en er ziclh talrijioe bloeiende Noormannen-nederzet tingen bevonden. Do opmars van het groen valt heel sterk te constateren in Finland het land der duizend meren, dat door de a-s. Olympische Spelen te Helsinki de aandacht van de wereld bijzonder op zich 2ie^- De tienduizenden sportliefhebbers, di>e deze zomer naar Finland zullen komen, zul len vermoedelijk niet veel van de op mars van het groen merken. Maar in dien ze als toeris en verder naar het Noorden doordringen, zullen ze ervaren dat er helden ten dage een ,IJ smeer weg' bestaat dre naar het gebied van de Poolcirkel leidt de Napapiiri, zoals de Finnen hem noemen, wellke op weg is een toeristenattractie te worden En boe kort is. het nog geleden, dat volgens al gemene opvattingen de bewoonde we reld 'bij ide Poolcirkel eindigde. Die van een drijvende ijlsbanfc geredde iegtuigbemanning herinnert ons er aan dat -grote gedeelten van de Poolz.ee d l' hAvrnrpn nra.ron 'era D.Pin de dierenwereld van het °°rdpoolgebied. De arme Poolkaas moet er verhuizen. Er is geen plaats meer voor hem vroeger bevroren waren, tegenwoordig open liggen- Waar de eerste Poolonder zoekers zich met hondensleiden moei zaam een weg over dikke ijsvelden baanden, strekt zioh nu de zee uit en schepen kunnen v-eel verder naar het Noorden doordringen dan tot voor kort mogelijk werd geacht. En in het licht van de Middernachtzon gaat de opmars van het groen verder, de Noordpoolge- bieden voor de mensheid ontsluitend. De dierenwereld heeft dit reeds lang gemerkt. Trouwens, ook 'de plantenwe reld. Immers, si-nds 1940 heeft m het Noordpoolgebied geen Pool'haas meer kunnen ontdekken. Ze zijn ver huisd, deze dieren of de hongerdood ge storven. Een Boolhaas zoekt in de imolw.inter zijn voedsel onder de tame- MaafemfCk£li-ik W6g te ®raven sneeuw, recent h'e,t Mimaat zachter wordt. ,,et in de herfst. In-plaats van riem p„ jv' er wat-er in en op de bo- water bevriest, wanneer hf sS z«WOrd,t-,De Pool'haas is niet hodem t!J?h,iVOed,sel uit de bevroren om Na-t^.ron<W7 e£ komt jammerlijk zijn voor veranderingen LT, I™ ji ving en de Fooihazen na«£ itrekeTgt trokiken zijn, waar ze zich kunnen handhaven. K De gietschers in Noorwegen, op IJs- >-n" ffotTnvi? pit^bergen hebben zich te- Nnorri^ih»In de toendra's van bomen n °c en - Canadia groeien nu natiinrnnruP Spitsbergen ontdekte een erzoeker korenibloempjes, die hebben" schi-)n v»n kans zouden ...bn gehad, om er te gedijen, laat S"' 'e overwinteren. De boeren in ?§en verbouwen graan op vel den, die vroeger slechts gras oplev-er- bpvrrfj1 zevcn maanden van het jaar i waren- De vissen nemen aan de opmars v-an het groen deel. Noorse Soke— ,e.. vissers moeten nu voor kaoC'ja-u-w bijna vijf honderd kilometer "?a.r het Noorden. De kabeljauw is de ine zeevissen gevolgd1, waarmede hij ,'ioh yoedt en deze kleine zeevissen voe- i5n z'oh beter in kouder water thu.is. En aohter de vissen gingen de zeev-o- gels 3311. Gezien deze een dergelijke mogelijk heden, -die ook voor Canada en Labra dor gelden men verwacht binnen af zienbare tijd in Zuild-Canada zelfs ka toen te zullen kunnen gaan verbouwen valt het te begrijpen, dat aan het Noordpoolgebied alle aandacht wo-rdt geschonken. Want eerlang zou het ook alsLzee". en dus vaarweg een belangrijke verbinding tussen Noord-Amerika en Azië kunnen worden Onderzoek naar de oorzaken Intussen, over de oorzaken van al die veranderingen is men het nog lang niet eenis. Klimaatsverandering, best, zeggen sommige geleerden. H-et is wei ■meer voorgekomen, dat het in bepaalde ge-bieden warmer of kouder werd. Dit valt zelfs voor Midden-Europa tot be- 'C- De ijshrekers kunnen zich veel gemakkelijker dan voorheen een weg door de ijsvelden van het Noordpool gebied banen. trekkelijk kort geleden vast te stellen. In het Zwitserse Engadin moesten om streeks 1550 goudmijnen verlaten wor- V, AF Ze door -gietschers overdekt werden Maar helemaal bevredigend is die verklaring v®n de klima-atsveramde- 5 Weer nielt. Mten heeft aan de Golfs- room gedacht, die zijn warme eerder naar het Noorden zou I Fi :- ■M?ar het merkwaardige is, dat Siberie met door de Golfstroom' be speeld wordt en toch dezelfde verschijn selen te aanschouwen geeft als Groen land. dat zoal® gezegd beizig is, zijn ou-de naam te herwinnen. Maar inu kwam uit het Smithsonian Institute op Monte zuma m Chili de mededeling dat bij de klimaatsveranderingen in het Noord poolgebied en Golfstroom niet in h-et geding behoeft t-e worden gebracht, omdat het om een heel an'd'er phenomeen gaat, hetwelk niet eenis van aardse oorsprong is. warmer wordt. Gedurende de laatste twintig jaar heeft uien in het insti tuut niet minder dan 20.000 metingen van de zonnewarmte, dus van de uitstraling van de zon ge daan en men meent te mogen zeg gen, dat de warmte van de zon, zoals onze aarde die ontvangt, met een vierde procent is toegenomen. Bo vendien komt hier nog bij, dat de aarde zelf warmer is geworden. Bij boringen, op een diepte van 4000 m. gedaan, heeft men gemerkt, dat de bestaande gegevens omtrent de daar heersende warmte niet meer klop pen. Het is in de schoot van de aarde warmer dan vroeger. De oorzaak? Wellicht radioactieve uitstralingen. Maar lijer kan men nog niets anders doen dan gissen. Dat vierde procent extra zonnewarm te kan vérstrekkende gevolgen hebben vooral ook, omdat naar de mening der gel-eerden die grotere verwarming wel licht duizend jaren zal duren en daar door op de toestanden op de aarde een grote mvl-oed zal uitoefenen. Er keren dan toestanden terug, die de mensen een vijf h-onderd j'aar geleden nog ge kend hebben. Vroeger moet ook hier de wijnstok gebloeid hebben. De Noorman nen, die lang vóór Columbus voet aan wal zetten in Amerika, noemden er een land Wijmlan-d. In Beieren bloeide de wijnstok omstreeks 1500 nog -op zes honderd meter hoogte. In die tijd was een witte Pasen een zeldzaamheid. Ook op de Havelheuvels bij Potsdam lagen wijn-gaarden en men kon reeds in M-ei in heerlijk wa-ter zwemmen. In ons land kwamen jaren voor, waarin het hele maal niet sneeuwde. Die tijd had evenwel een groot na deel, doordat het toen veel regende En als door het smelten van het poolijs de Noordpool'kap veel kleiner wordt, kan het niet, anders, of er ontstaat een verhoogde vochtigheidsgraad van de lucht, welke eveneens een grotere re genval tengevolge zal hebben. Voor het -overige bewijst de zich langzaam ontwikkelende, nieuwe situa tie in het Noordpoolgebied, dat oude legenden toch altijd wel een grond van waarheid bevatten. Omstreeks 1500 ver telden Eskimo's aan zeevaarders, d'ie ver naar het Noorden doorgedrongen wa ren, dat men om Canada heen naar de Stille Oceaan varen 'kon en bevestig den met de grootste stelligheid, dat stou-tmoedigen onder hen dit ook -ge daan hadden. Toen in onze eeuw onder zoekers met moderne vaartuigen het pro beerden, vonden ze de weg door het ijs versperd. Maar kort geleden is het een patrouillevaartuig van de Canadese waterpolltie gelukt, de tocht te volbren gen! Het is in ieder geval een uiterst interessant probleem. En de kli maatsverandering, welke de oor zaken er dan ook van mogen zijn, komt de tegenwoordige bezetters van de Noordpoolgebied ten zeerste ten stade. Het Noordpoolgebied belooft in de naaste toekomst interessante perspectieven van sensatie en avon tuur en van de ontwikkeling van het moderne luchtverkeer. Twee machten, de Verenigde Staten, samen met Canada en de Sovjet-Unie spelen hier een grote rol. Het is in het belang van de mens heid te hopen, dat ze tot samen werking zullen komen en liet Noord poolgebied, in tegenstelling met zoveel andere streken op deze aard bol, een voorbeeld zal worden van internationale samenwerking. Toerisme in de Poolcirkel. De Finnen laten zich door sneeuw en ijs niet afschrikken. Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds enkele dagen bevindt zich boven centraal Europa een hogedrukgebied dat zich uitstrekt tot over de Oostzee. Langs de Westflank hiervan transporteren Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke winden voor de tijd van het jaar warme lucht over het Alpengebied, het Oosten van Frankrijk en Duitsland naar 't Noorden. In deze lucht kwamen in West-Duitsland gistermiddag plaatselijke temperaturen voor van 26 graden. Op de Oceaan stroomde echter veel koudere lucht Span je, Portugal, West-Frankrijk en de Britse eilanden binnen, hetgeen op verschillende plaatsen flinke regenval veroorzaakte. Ons land bevindt zich al enkele dagen in de warme lucht, maar de begrenzing van de koudere lucht naderde enkele ma len tot vlak bij ons land, terwijl gister middag zeewinden in de kustprovincies boven het nog koude Noordzeewater af gekoelde lucht 't land binnenvoerden Zo meldde Den Helder 12 graden. Op het zelfde moment dat in het Zuid-Oosten van het land 23 graden werd gemeten. Langs de scheiding van de warme continentale lucht en de koudere lucht van oceanische oorsprong bewegen enkele storingen die vergezeld gaan van veel regen over Frankrijk ,naar het Noord-Westen. Wolkenschermen, die met deze storingen samenhangen, drijven af en toe ook over ons land, maar tot meer dan een enkel licht buitje is het tot dusverre nog niet gekomen. Aangezien het continentale hogedruk gebied nog geen tekenen van ver zwakking vertoont, kan verwacht wor den, dat ook tijdens de Paasdagen de invloed van het storinggebied boven Frankrijk zich in hoofdzaak zal beperken tot nu en dan overdrijvende bewolking. De temperaturen blijven zich op een voor de tijd van het jaar vrij hoog niveau bewegen, al moet men in de kustprovin cies met koele zeewinden rekening blij ven houden. De kans op buien is gering en de windkrachten zullen klein blijven. Gistermiddag werden op de groemten- en fruisveiling te Bergen op Zoom de eer ste asperges van dit seizoen aangevoerd en geveild. Ze werden geteeld door de heer J. Franken aldaar. De eerste aanvoer bedroeg 4 kg. en de prijs was 2.30 per kg. Wanneer het weer blijft als de laat- jste dagen wordt spoedig een ruimere aanvoer verwacht. DE SPAANSE Katholieke Federatie voor Onderwijzers organiseert ter ge legenheid van het Internationaal Eucha ristisch Congres te Barcelona een i ti ter nation ale wedstrijd voor school gaande kinderen. Deze wedstrijd zal een Eucharistisch karakter dragen en is opengesteld voor alle leerlingen der lagere en middelbare scholen. Voor de lagere scholen mogen de inge leverde werken de zes bladzijden hand schrift niet overschrijden; de leerlingen der middelbare scholen mogen hoogstens tien bladzijden (eveneens aan één enkele zijde beschreven) handschrift inleveren. Verzen hebben gehti maximum lengte en mogen met de schrijfmachine worden getypt. De werken moeten op 30 April aanstaande uiterlijk worden ingeleverd. De prijzen worden later bekend gemaakt. Een vrij moeilijke opgave. Maar bij enig nadenken zal de jeugddie zo vaak met Christus verkeert, toch wel enkele gedachten kunnen vastleggen. ONDERWERPEN in verzen voor jon gens en meisjes der beide groepen (lager en middelbaar onderwijs): Lyrisch gedicht ter ere van de H. Eucharistie. Eucharistisch gedicht, op- i gevat als legende of geschiedenis. Ver haal in verzen van een Eucharistisch mirakel. Onderwerpen in proza voor het lager onderwijs: Het Sacrament der Eucharistie. De H. Mis, zoen- en vredesoffer. Communie, vredesbron voor het hart. Apologie van een kind, held of martelaar der Eucharis tie. Eucharistisch mirakel. Volkstraditie in verband met de Eucharistie. De Zalige Paus Pius X en de Communie der kinderen. Proza voor de overige leerlingen: Pasen in het Oude Testament (Laatste Avondmaal)Sacramentsdag. Historisch of letterkundig opstel over de Internatio nale Eucharistische Congressen. De werken moeten worden ingeleverd uiterlijk op 30 April op de „Seccion de Actos Escolares del C.E.I.", Calle Dipu- tacion, 231, Barcelona. Nogmaals, het lijkt zeer gewichtig, maar het gaat grotendeels om de aan dacht op de H. Eucharistie te vestigen en gevoelens, gedachten of ervaringen weer te geven. Waarom wel opstellen over lente, schaatsenrijden en vacantia en niet over het wonder der H. Eucha ristief VAN 9 TOT 13 Augustus zal voor ge heel de Verenigde Staten aan de univer siteit van Notre Dame in Indiana een nationaal Amerikaans Congres van Reli gieuzen worden gehouden. Een bijzonder punt op dit congres zal de bespreking van de Pauselijke oproep tot geestelyke vernieuwing uitmaken, tvaarbij men wil nagaan, in hoeverre de verschillende kloostergemeenschappen kunnen mee helpen om deze grootse gedachte van Paus Pius XII te verwezenlijken. Verder zullen moderne apostolaatsmethoden worden besproken, alsook de aanpassing van het kloosterleven aan de eisen van deze tijd. In Vaticaanstad wordt dit eerste natio nale congres voor religieuzen vooral daarom van zo grote betekenis geacht, omdat de Verenigde Staten als het jong ste land misschien een betere bijdrage zullen kunnen geven tot deze geest van vernieuwing dan landen met eeuwen lange en soms vastgeroeste tradities. Frisse wind vandaag in Amerika. MORGEN IS het inderdaad Pasen collega Analyst! Op dit hoogfeest na tuurlijk ook „paaseieren" voor de Bis schop op de schaal voor de nieuwe ker ken. Nu niet tegenpruttelen op ouder wetse toijze. Want we moeten vernieu wen op gezag van St Paulus. Immers hij zegt: Broeders, weg met dat oude zuur deeg, om aldus een nieuw deeg te zijn, benevens ongedesemd brood van zuiver heid en waarheid. Het evangelie verhaalt de verrijzenis. Is ook bij ons reeds de steen van ons hart afgewenteldOf lopen we op Pasen nog met een i'erhard gemoed. Zoek het eens goed uit. En dan in deze dagen een Zalig Pasen met een Alleluja-gelaat, geurend van de balsem der vernieuwing. Bekeerlingen krijgen na hun jntrede in de Katholieke Kerk vaak de indruk, dat zij er wat het cultureel milieu betreft niet op vooruit zijn gegaan. Niet alleen valt het hun op, dat hun nieuwe geloofsgenoten minder lezen en zich minder interes seren voor kunst en aesthetische ontspanning. Zij wor den tevens verrast door het dikwijls vrij luidruchtige gekrakeel, dat in het katholieke huis van tijd tot tijd schijnbaar op minder humane en beschaafde wijze de sfeer komt verstoren. Dat katholieken dikwijls hard, zelfverzekerd en onverdraagzaam kunnen zijn tegen over eerlijke andersdenkenden, wist de convertiet reeds. Het pistoolschot, waarmee een einde werd ge maakt aan de propagandistische ijver van een protes tants zendeling in het katholieke Columbia, klonk hem ai met zo vreemd meer in de oren, hoezeer hij zich er ook samen met alle serieuze weldenkende katholle- ken aan ergerde. tiid'Tot °tïidr bh whze d'e katholieken elkaar zelf van te schieten, zal hij zic^som^cnÉ" ni/® f® P'6fn is het mogelijk, dat christenen^ 3 verbazen: hoe een flitsende opmerking in de conversatie van „voor aanstaanden"; er is weinig kieskeurigheid meer bij het bepalen van onze defensieve methode. of een trap achterna geven, zoals dat om enkele klassieke voorbeelden te noemen - Arlëns, Schaepman en Van Duinkerken enkele malen overkomen is. Dit gaat gelukkig met alleen in de opvatting van neo- katholieken zozeer voorbij aan alle elementaire hoffelijkheid en aan het zelfrespect, dat men zichzelf als mens en als christen verschuldigd is, dat het nim mer door welke hypothetische ongerechtigheden van het slachtoffer ook verontschuldigd kan worden. Het is juist die schijnbaar verre van oppervlakkige neiging om af en toe de vuile was eens extra-goed zichtbaar boven de openbare straat te laten wapperen (vaak vinden oude buurtgenoten het zélf ook wel wat te gortig), die de nieuwe bewoners soms spontaan met twee vingers naar de neus doet grijpen. HOE KOMT HET, dat wij katholieken er zo'n handje van hebben slordig, onhandig en weinig gracieus met snderen en met elksar om te springen? Men zou toch juist vsn kstholieken verwschten, dat zij de liefde (die de samenvatting is van al hun geboden) ook demonstreren en laten binnendringen in hun omgangs vormen. Deze omgangsvormen kunnen voor ons inder daad méér zijn dan louter uiterlijke en conventionele formaliteiten. Als naastenliefde voor ons een werke lijkheid is, deel uitmakend van ons leven, dan zou men veronderstellen, dat deze werkelijkheid zich allereerst openbaart in de wijze waarop wij elkaar benaderen, elkaar onze eerlijke mening zeggen, elkaar verdedigen en aanvallen. Misschien valt in onze kringen al te eenzijdig de nadruk op de waarheid, die ons is geopenbaard, terwijl de liefde, die in onze harten is uitgestort door de H. Geest, in de sfeer van die waarheid wordt opgenomen, d.w.z. voorwerp van geloof blijft en te weinig wordt gezien als een goddelijke kracht, die wij werkelijk bezitten en waarmee gearbeid moet worden. Andersdenkenden worden meer benaderd vanuit dat waarheids-idee van ons (soms misgegroeid tot een waarheidscomplex), en niet zozeer vanuit de liefde, omwille waarvan de waarheid ons is toevertrouwd. Dit moet dan wel zijn weerslag hebben op onze onderlinge omgang. Hoffelijkheid is door dr van Doornik (Nabeschouwing in „Gij zijt niet langer pelgrims") eens de natuurlijke levensgezellin der naastenliefde genoemd. Zodra onze eigen (niet eens de goddelijke) waarheid, ook door goed menende geloofsgenoten wordt aangevallen, zijn wij geneigd deze levensgezellin terzijde te schuiven, om de uitrusting van onze grove wapenen te gaan inspec teren. Het praatje begint de ronde te doen, de laster wordt geïntensiveerd; hier een venijnig art'keltja, dóór ATUURLIJK, „het doel heiligt de middelen" wordt als beginsel verontwaardigd afgewezen; doch van de meest particuliere, profane en bizar re aangelegenheden of stokpaardjes weet men tenslotte een principiële kwestie te maken, waarop elke wille keurige aanval beschouwd wordt als onkatholiek en oneerlijk, zodat alle geschut gebruikt kan worden. Historisch gezien z(jn wjj er meer op ingesteld de waarheid te verdedigen tegen aanvallen en onze eigen positie te emanciperen, dan vrijuit in woord en daad aan elkander en aan allen de liefde te prediken van Hem, die het onkruid tussen de tarwe liet opkomen en die weigerde vuur te doen neerregenen over de onwillige stad. Bovendien: het grijpen naar een pistool is gemakke lijker en minder gecompliceerd dan het liefdevol en geduldig strijden voor waarheid en recht. Het pistool schot in Columbia heeft voor degene, die het wapen hanteerde, een massa tijd uitgespaard, welke anders besteed had moeten worden aan minder afdoende maar meer menselijke en christelijke argumenten. Het afscheid van iemand, die kwaad bloed heeft gezet bij een bepaalde groep huisgenoten des geloofs, kan kort en krachtig zijn: een zucht, een trap, een vloek, een lach, een traan Een woord van afscheid echter, dat tegelijk critisch en christelijk-humaan wil zijn, zal genuanceerd moeten zijn en niet de onbedekte pretentie hebben een eerlijke voorman met een flinke duw de eenzaamheid in te jagen. Christelijke hoffelijkheid is ook ten opzichte van geloofsgenoten geen luxe. GEMAKZUCHT kan ons ertoe verleiden, de stijl te verwaarlozen; zonder stjjl kan de hoffelijkheid niet leven en zonder hoffelijkheid vindt de chris telijke naastenliefde geen speelruimte. Het is goed telkens opnieuw voor de gemakzucht te worden ge waarschuwd door hen, die, jong van geest en nog onvermoeid, in onze gemeenschap hun intrede doen. Hun verbazing over ons is soms het meest leerzame dat zij ons te bieden hebben. S. JELSMA M.S.C. Naar de minister van Landbouw mede deelt, heeft de regering, naar aanleiding van de behandeling door de Tweede Ka mer van het vraagstuk van de prijs van het volksbrood, besloten enkele wijzigin gen aan te brengen in de prijzen van moei en bloem en plaatselijk van het volksbrood. Met ingang van Maandag, 14 April a.s. worden de prijzen van ongebuild meel en tarwebloem A (voor de bereiding van volksbruin, en volkswittebrood) met 50 cent per 100 kg. verlaagd en gebracht op 34.45 resp. f 35.40 per 100 kg De prijs van tarwebloem W (voor de bereiding van blankbrood) wordt met 70 cent per 100 kg. verhoogd en gebracht op 42.70 per 100 kg. Tevens wordt met ingang van dezelfde datum de maximumprijs voor volksbrood de gemeenten Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Enschede, Hengelo, Zwolle, Deventer, Dordrecht en Zutphen gebracht op 35 cent per brood van 800 gram bezorgd (34 cent per brood afgehaald), waardoor de prijs in alle provinciesteden op een gelijk ni veau is gebracht. Dit betekent, dat alleen in Breda, En schede en Dordrecht het volksbrood een cent duurder wordt, zowel afgehaald als bezorgd, terwijl in de overige genoemde gemeenten deze prijsverhoging alleen geldt voor het thuisbezorgde volksbrood. Bij deze wijzigingen is tevens rekening gehouden met de door de bakkerij naar voren gebrachte wensen ten aanzien van de prijsstelling van het brood in een aan tal provinciesteden. Het was de bedoeling van de overheid aan het geheel van de hangende vraagstukken van de broodprijs in één uitvoeringsmaatregel tegemoet te komen, maar dat is niet mogelijk, omdat voor het bereiken van overeenstemming tussen partijen in het bakkersbedrijf over lonen en arbeidsvoorwaarden en de goed keuring van het resultaat meer tijd nodig blijkt te zijn. Eventuele nadere wijzigingen in prij zen van meel, bloem en brood wegens verandering in de lonen e.d. zullen dan ook eerst kunnen worden aangebracht, zodra het bakkersbedrijf de vereiste goed keuring heeft verworven. Deskundigen hebben gisteren vast gesteld, dat voor de toren van de Ned. Herv. kerk te Sliedrecht onmiddellijk gevaar voor instorten bestaat. Direct is last gegeven, dat een aangrenzende kapperszaak en woning moeten worden ontruimd. De politie heeft het zware autoverkeer op de Merwededijk in de nabijheid van de kerk Omgeleid. De kerkdienst van gisteravond mocht geen doorgang vinden. Terwijl zij met een groep schoolkinde ren op weg was naar de kerk, om daar de Kruiswegoefening bij te wonen, werd gistermiddag he,t achtjarig dochtertje van de heer P. v. M. te St. Odiliënberg (L.) door een dorstkast aangereden en zo ernstig gewond, dat zij kort na aankomst ui het ziekenhuis overleed. Het jeugdige slachtoffer van dit ongeval kon nog tij dig voorzien worden van de laatste H.H. Sacramenten. Een ander meisje liep bij de botsing lichte verwondingen op. In de afgelopen nacht ig te Dokkum overleden op de leeftijd van 103 jaar en 10 maanden de vermoedelijk oudste in woonster van Nederland, weduwe Gees- be Ubels-Kemp. Zij zou op 9 Juni a.s. 104 jaar zjjn geworden. Sinds 1876 is zij weduwe van J. Ubels, Zjj wilde nooit ge fotografeerd worden zodat er dus geen foto's van haar zijn. De overledene wag b« haar dochter ia huk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3