Kabinet op smalle basis, even tueel zonder P.v.d.A. Beleid op economisch en sociaal gebied zal doorslag geven Sinds 1865 niet zoveel dagen warme Koningin en Prins in Frisco Burgemeester's ere-saluut aan Nederland TRUMAN: „Er1>REIGTNÖG STEEDS GEVAAR" Langs front van Christendom MAANDAG STARTEN TWEE AUTO-RALLYES N.-Limburg 's middags vrij-af op Koninginnedag sr-s? ff bts»:ss„' d Konink lijke vuurpijl in Frisco: Mensheid is sttjj ingevroren Pas in krijt op Minder mooi weer in aantocht n TROTS OP GELOOF EN BEREID TOT OFFERS Zaterdag 19 April 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM*ENjOMSTREKEN V,_ Nauwkeurig afwegen Ontsnapping per vliegtuig Glasgow-Londen- expres ontspoord Indonesië informeert naar Westerling Vliegtuigramp in Californië Deportaties uit Boekarest „Nederland's aandeel in Pacific-oorlog onvoldoende bekend" Daarom zijn onjuiste bezuinigingen funest „Desnoods hard tegen hard" 40.000 K.M. Werken op Nationale Feestdag Program voor de jeugd volgens de Paus WEERBERICHT V Het economisch beleid J S"7al'Cï' Sd.rïa»Sano™ „Dan in de oppositie! POLITIEKE MOORD BIJ FIATFABRIEKEN Smalle en brede basis Si het We,- Maar uitlevering is niet mogelijk MOORDENAARS VAN PASTOOR MULDER I VEROORDEELD A v..\ „De stunt van de dag voor de Prins Internationaal priester-duo rijdt oplegger-kerk door Duitse diaspora EERSTE PEULEN AANGEVOERD 14 meter lange mastodonten Grootse resultaten in 1951! Groot défilé op Koninginnedag MET EEN LOUPE! Weerverwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Heldere en tamelijk koude nacht met weinig wind. Morgen geleidelijk toenemende bewolking met later kans op enige regen; zwakke rot matige wind tussen West en Zuid en loop van de dag flinke daling van tempera tuur. In het Oosten van het land aanvankelijk echter nog zonnig en warm. .„10d7 Zondag to April: Zon op 5.33 uur. °ndej- 19.47 uur; Maan op 4.04 uun "hder 15.10 uur Maandag 21 April: Zon op 5.31 uur onoer 19.48 uur; Maan op 4.17 uur, onder 16.35 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE'COORAHT Niet gediend van Duynstee-geest Dat liet thans iloor tic Nederlandse regenng gevoerde beleid soms een ander resultaat lieeft opgeleverd dan bereikt zou zijn met het beleid, a de Partij van de Arbeid gevoerd zou hebben, indien zij liet voor het zeggen bad, is zonder meer duidelijk. Onder de gegeven omstandigheden lieelt de P.v.d.A. meestal slechts een deel, op sommige gebieden slechts een zeer be scheiden deel, van liaar doelstellingen kunnen verwezenlijken. Op grond van liaar verantwoordelijkheid tegenover de nationale zaak lieeft zij echter liaar medewerking aan de regering verleend, omdat zij van oordeel was, dat met haar opvattingen gezien de verhoudingen althans op redelijke wijze werd rekening gehouden. Zou evenwel in de toekomst te verwachten zijn, dat dit niet of in mindere mate het geval zou zijn, dan zou daarmee iet ogenblik kunnen aanbreken, waarop de partij de regeringsverantwoorde lijkheid niet langer meer kan dragen. Dit verklaarde mr A. Donker, voorzitter van de Tweede P.v.d.A.-congres, dat gisteren geopend en vandaag voortgezet ts m gl)™ee9*e „Vereniging". Alle socialistische ministers en P.v.d.A.-voormannen, alsmede bur gemeester Hustinx van Nijmegen woonden de opening bij. wachten geneigdheid bij de betrokken De partij is op grond van haar ge- Voel van verantwoordelijkheid tegenover de nationale zaak in beginsel bereid aan een kabinet deel te nemen, doch haar partners zullen moeten begrijpen, dat de beantwoording van de vraag, of en hoe lang zij dit zal doen ervan afhangt of zij haar ideeën, wier doorvoering zfl in 's lands belang gewenst acht, in redelijke mate tot verwezenlijking kan brengen. Mr Donker herinnerde er aan, dat se dert de bevrijding in 1945 bij voortduring een aantal socialistische ministers deel hebben uitgemaakt van de regering. Het aantal en de invloed van deze socialisti sche minister is dusdanig geweest, dat men zonder gevaar voor tegenspraak mag stellen dat het regeringsbeleid m de af gelopen zeven jaren in belangrijke mate mede door de socialistische opvattingen is bepaald. Daarmee kan niet worden gezegd, dat er een socialistisch regerings beleid is gevoerd. Mr Donker noemde de K.V.P.-minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, een zeer bekwaam man. Toch is er van de zijde van de P.v.d.A. nogal eens uiting gegeven aan bezwaren tegen zijn beleid. Hij vermeldde de socialisatie van de particuliere mijnen, die door de reeering werd afgewezen, terwijl verder ten aanzien van het leiding geven aan toch steeds een uitgesproken'voorkeur had voor een globaal tngrijpe p tegisch belangrijke punten en wehet liefst door indirecte middelen (belastin gen, credietpolitiek, e.d.), terwijl de Partij van de Arbeid daartegenover herhaalde lijk meer direct ingrijpen op de plaatsen waar dit nodig was, voorstond. De tegenstellingen tussen het door de regering op instigatie van de minister van Economische Zaken gevoerde beleid en het beleid op economisch gebied, zoals de Partij van de Arbeid dit gaarne zou zien zal zeker in de komende verkiezin gen'een rol spelen. Ten aanzien van de opmerkingen, dat de P.v.d.A. het staats socialisme zou voorstaan, merkte mr Donker op, dat de P.v.d.A. bepaalde sleutelbedrijven wenst te socialiseren. Genoemd zijn de mijnen en 1het verzeiie- ringsbedrijf. Doch maakt dit de P.v.d.A tot een staatssocialistische P J geneigdheid fracties om het kabinet te steunen. Aan al deze vereisten kan eerder op een voor de P.v.d.A. bevredigende wijze voldaan worden bij een kabinet op smalle basis, waarbij de P.v.d.A. betrokken wordt. Zjj gelooft dan ook, dat het algemeen wel zijn en daar gaat het om - in de meeste gevallen meer gediend is by een kabinet op een smalle basis in die zin, dat dan de kans op een daadkrachtig be wind meer verzekerd is. Dit kan er dan ook toe leiden, dat de P.v.d.A. onder be paalde omstandigheden er de voorkeur aan zou kunnen geven niet in een kabinet op brede basis zitting te nemen en de gelegenheid open te laten voor een kabi net op smalle basis, eventueel zonder P.v.d.A. Des avonds begaven de deelnemers aan het verkiezingscongres zich in optocht naar de Markthallen. Voorafgegaan door vaandeldragers en een muziekcorps gin gen de congresgangers in optocht door Nijmegens straten. Voorop liepen o.a. de minister-president Drees, de Britse oud minister Morrison, de ministers Joekes en Masholt. Vorrink hield een begroe tingstoespraak, waarna Morrison een rede hield. In de komende verkiezingsstrijd in Ne- derand, zo zei de heer Vorrink o.a., is er in werkelijkheid maar één front, ondanks het grote aantal partijen, dat er aan deel neemt. Dat front is voor of tegen de P.v.d.A., voor of tegen de partij van het democratisch socialisme. Dr W. Drees, die tot slot het woord nam, zeide, dat er in sommige partijen een stemming is van „het roer moet om". Dat kwam tot uiting in de kringen der K.V.P., waar men van oordeel was dat Nederland ook geregeerd kan worden zon der de P. v. d. A. Welnu, aldus dr Drees, dan treden wij in de oppositie. Wij zijn niet regeringsschuw. Wij zijn ook niet gediend van de geest-Duynstee. Zoals de verhoudingen thans liggen kan men niet anders regeren, dan met medewerking van de P. v. d. A. Volgens de politie in Turijn moet de moord op de afdelingen-directeur van de Fiatfabrieken, die Woensdag door een on bekende werd neergeschoten, worden ge zien als een onderdeel van een „intimida tiecampagne tegen de fabrieksdirectie" Op de muren van de fabrieken is met krijt geschreven „pas op! Eén heeft zijn verdiende loon ontvangen. Er zullen er meer volgen". De Fiatfabrieken, die grote orders uit Amerika verwachten op grond van het program van wederzijdse bevei- liging, hebben de laatste maanden gepoogd communisten van de belangrijke posten te weren. Passagiers van een Joegoslavisch vlieg tuig op de lijn Zagreb-Ljubljana hebben de bestuurder gedwongen in de Britse bezettingszone van Oostenrijk te landen. De piloot werd bedreigd met een mes en twee revolvers, waarvan het, ene onge laden en het andere defect was. Zes van de elf passagiers wensen zich in Canada te vestigen. Zij zijn voorlopig door de Britse bezettingsautoriteiten aangehouden. Het toestel is met de volledige beman ning en de vijf overige passagiers naar Joegoslavië teruggekeerd. vro6£> spr. Vwpstip Met betrekking tot de, Nieuw-Guinea ligt de zaak volgens spr aldus, dat de P.v.d.A. bereid is ae kwestie van Nieuw-Guinea in het ka der van de overige vraagstukken met Indonesië te bespreken. De andeie Partijen zijn daartoe niet bereid. Bij de P.v.d.A. is ten aanzien van de brede-basispolitiek geen beginsel in het geding. Of een brede basis aanvaardbaar is hangt in de eerste plaats af van de in houd van het program, in de tweede Het K.N.M.I. deelt mede; De uitzonderlijk lange periode van warm weer duurt nu al tien dagen. Op negen van deze dagen steeg de tempera tuur te Be Bilt tot boven 20 graden. Sinds 1865 was een zo groot aantal war me dagen niet meer voorgekomen, zodat deze warme periode een record kon wor den genoemd. De temperatuur was in dpze periode gemiddeld ongeveer zes ten een bedreiging van het opzetten en het ziet er nu n er inderdaad ^meTongewoon warm men aan de periode met on=® depressie weer. Onder invloed van eelAflinttSChe bij IJsland is n.l. °p d® Afstroming Oceaan een westelijke lucn s Vtrit" ontstaan, die koude lucht naar se eilanden tranporteert. Waarschijnlijk zal dit de loop van de ochtend het Westie" het land binnendringen en zich b deiijk naar het Oosten verplaatsen, Dit gaat gepaard met meer bewolking een flinke temperatuurdaling. In het Oosten van het land kan mor gen evenwel aanvankelijk nog flinke zooneschün voorkomen en daar zal de temperatuurdaling wellicht eerst in de namiddag of in het begin van de avond plaats vinden. Aangezien het front ook plaatselijk wat regen kan brengen is er nu dus inderdaad sprake van een omslag naar minder mooi weer die zich morgen in de loop van dag zal voltrekken. HELPT DE BISSCHOP KEKKEN BOUWEN/ Naar van de zijde van het Hoge Com missariaat vernomen wordt, heeft de waarnemende hoge commissaris van In- oonesie de heer Susanto, een onderhoud gehad met staats-secretaris mr N. S. Blom over de arrestatie en vrijlating van Westerling. pe staatssecretaris heeft toe gezegd, de Indonesische regering op de aanf va!f zVUen houden van de verdere zaken. De Indonesische regering instructies gezonden aan vno'r rit gGmv00l'di£ing in Ben Haag van WplfJ?fZOeken om de uitlevering lieeft d° Een der§elijk verzoek r.iet bereikt regering echter nog hierb« aan' hat uitlevering ljjk is aan Bidonesië niet moge- mogene*Nende, Bitleveringswet van 1875 vreemde stafrlanders namel«k niet aajl vreemae staten worden uitgeleverd. Op ongeveer veertig kilometer van Los Angeles (Californië is Vrijdag een twee- motorig passagiersvliegtuig met 28 inzit tenden J*e®rffestort. Allen kwamen om het leven. Het toestel was tegen een 300 meter hoge heuvel opgevlogen en in een kloof terechtgekomen. De rode regering van Roemenië is be gonnen met het verwijderen van alle „de regering vijandig gezinde elementen" uit de hoofdstad Boekarest, aldus meldt een correspondent van het Duitse pers bureau D.P.A. Tot deze categorie worden o.m. gerekend verwanten van naar het buitenland gevluchte Roemenen, verwan ten van gevangenen en gedeporteerden, gepensionneerden beneden zeventig jaar, ontslagen officieren en voormalige rech ters. De meeste gedeporteerden worden in barakkenkampen in de Baragansteppe ondergebracht. Voor het landgerecht te Tandjong Priok hebben Dul Gani en Musirin zich moeten verantwoorden voor de moord op pastoor Mulder, O.F.M., welke moord verleden jaar in de omgeving van Priok werd ge pleegd. Zij werden beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 jaren, met aftrek van voorarrest. Li 1 -1 V* v *4# Het prachtige voorjaarsweer, dat in korte tijd de vruchtbomen hun bloesempracht ten toon heeft doen spreiden, schenkt dc huisvrouwen volop gelegenheid de voorjaarsschoonmaak buitenshuis te verrichten. Een gecombineerd bloesem- en schoonmaaktafereeltje in de omgeving van Goes. Op de dag af zes-en-veertig jaar nadat op 18 April 1906 San Francisco vrijwel vernietigd werd door de grote aardbeving, hebben de burgers van de herbouwde stad Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvangen in de koepelhal van het in renaissance-styi opgetrokken stadhuis, een der weinige gebouwen, die de ramp van 1906 hebben overleefd/Staande op de marmeren trappen van het stadhuis, ge flankeerd door 175 meisjes en jonge vrou wen, die 37 nationaliteiten vertegenwoor digden, sprak de Koningin de in de hal samengestroomde inwoners van San Francisco toe. Alle meisjes waren ge kleed in de nationale eostuums van de streken, waarvan zij kwamen. Kersen bloesem fungeerde ditmaal als een smaak volle achtergrond voor de tulpen, waar mede de rotonde was gesierd. „Een trip in de Ver. Staten was niet compleet geweest zonder een bezoek aan de Westkust", zeide de Koningin. „Hier in San Francisco zo sprak ZU „is het de beste plaats om een vreedzame oplossing te vinden voor de meningsverschillen tussen de volke ren van Azië, Europa en Amerika, een plaats aan de Stille Oceaan, waar Oost en West elkander mogelijk eens zullen ontmoeten". De burgemeester van San Francisco, de heer Robinson, zeide o.a.: „De ban den van vriendschap, waardering en toegenegenheid tussen onze volken worden hier deze morgen wel zeer duidelijk gesymboliseerd, en wij hier in San Francisco, de toegangspoort tot de uitgestrektheden van de Stille Oceaan, kennen beter dan vele ande ren de heldhaftige en inspirerende rol, welke in de jongste Pacific-oorlog is gespeeld door schepen die de Neder landse vlag voerden. Het indrukwek kende en belangrijke aandeel van uw land in onze gezamenlijke overwinning in de Pacific is niet zo wüd bekend ais het zou moeten zijn. Maar wij in San Francisco kennen dat aandeel en in de harten van hen, die er van af weten rijst telkens weer een ere-saluut wan neer er van Nederland of uw volk sprake is". Tijdei;» het officiële diner, dat door de stad San Francisco werd aangeboden hield de Koningin een rede voor de „Commonwealth Club". De Koningin sprak over de huidige ver. heelde wereld en de verschillende men sengroepen, die van elkaar gescheiden zijn als waren zij „stijf ingevroren". „Het schijnt menselijkerwijs gesproken onmo gelijk ceze groepen tot elkaar te brengen. Doch de gedachte van de grote mense lijke gemeenschap is altijd op de achter grond aanwezig. Gezien tegen deze ach tergrond van het gemeenschappelijke lot van één planeet tekenen strijd en oorlog zich steeds meer af als een dwaasheid. Strijd er. oorlog dat is ondenkbaar tus sen de staten onderling van de Verenigde Staten van Amerika ondenkbaar in deze tijd in West-Europa en tussen de Amerikaanse en West-Europese landen. Éénmaal zal het niet meer kunnen voor komen tussen de grote politieke groepe ringen van deze wereld. Het uiterste wordt van ons allen gevraagd om de were d te redden", zo verklaarde de Koningin. Prins Bernhard haalde Vrijdag de „stunt van de dag" uit door zich midden in de stad te laten ophalen door een helicopter met straalaandrijving en naar de luchthaven te vliegen, waar hij met een ander type hefschroefvliegtuig vloog. Hij kwam daardoor te laat op de recep tie voor Nederlanders in het Fairmont Hotel, waar de Koningin intussen onver moeid bezig was twaalfhonderd handen te drukken. De locomotief en vijf wagens van de sneltrein Glasgow-Londen zijn te Helli- field Noord-Engelandontspoord. Veer tig personen werden gewond" de te hulp gezonden ambulances konden 5 Jiat! fl» dr'e kilometer bij c]e, JL„ °"heils komen om- plaats van de personen, die het program dat deze een afgelegen en moeilijk in het kabinet zullen hebben uit te voe- tofesankeli.j gebied ligt. Er zijn, voor zo- ren en in de derde plaats van de te ver-1 ver bekend, g en doden te betreuren. In het bijzonder viel Truman het hui» van afgevaardigden aan. „De heren daar zeggen met of wij bijv. op je Drodiirtie van straalvliegtuigen of tar.ks of or, het aantal soldaten moeten bezuinigen want lijk zullen zij later, na de verkleineer, meer geld beschikbaar stellen mil f nationale verdediging kan n,A a0 politiek wachten", aldus Truman °P De president wees er op. dat, als de door het huis aangebrachte bezuinigingen door het Congres zouden worden aange nomen, het opgestelde schema in de war zou lopen en cöntracten ingetrokken zouden moeten worden, „Al het werk dat wij op dit punt tot op heden hebben ver richt om een derde wereldoorlog te voor komen, kunnen wij dan weer ongedaan maken". (Van een correspondent) T) OOR een merkwaardige coïncidentie zal op Maandag a.s. het start- schot klinken voor twee verschillende auto-rallyes, die niet alleen in opzet organisatie, doch vooral in het uiteindelijke doel dat de deel nemers zich gesteld hebben, geheel uiteenlopen. De ene is de, in de nn-oorlogse jaren befaamd geworden „Tulpenrallye", 'West; de andere de uit de na-oorlogse nood de Rallye der Kapelwagens, georganiseerd In een tot de«oudstrjjders heTft president Truman er gisteren op p si ver Staten nog steeds gewezen, dat .,de ver «„„iet-aeressie in dodelijk gevaar van Sovjet agressie verkeren". Daarom drong hij er b_u zijn de pogingen in nei toehoorders op aan. - - t,orhPwanp. Congres om op fondsen VO r b«hewape_ mng en steun aan het J zuinigen, te helpen bestrgaeru „De Zuidafrikaanse regering, (lie ver antwoordelijk is voor wet en deze vastberaden handhaven, 1,1 t instantie door de politie en zo non B gebruikmaking van de weermacht was het antwoord van de Zuidatri premier, dr Malan, op de door de PI sitieleider en voorzitter der verenig partii, Strauss, Woensdag j.l. verklaring, dat het „de plicht van n volk is geweid te gebruiken, indien optreden der regering leidt tot anarc. die zij dan weer met geweld zou gaa bedwingen". Malan noemde „het toortscommando (een organisatie van oud-strijders, die (ie oppositie steunt), „een gevaarlijke organi satie" en zeide dat door de ontmoeting, die Strauss Woensdag met de leiding van bet toortscommando heeft gehad, ,.een nieuwe toestand is ontstaan, die gevaar lijke aspecten biedt". georganiseerd door de R.A.C.-JVest; de andere de uit de na-oorlogse nood geboren „Rallye voor God", de door de Actie Oost-pnesterhulp. Gisteren werden aan de centrale Veiling te Ter Aar (Z.H.) de eerste peultjes aan gevoerd door de kweker Th. van der Jagt. Koper was de heer J. Koeleman uit Ter Aar voor een prijs van 5,40 per kg. Waar het bij de „Tulpcnrallye" om te doen is weten we. Bij de „Rallye voor God" houden organisatoren en deelne mers een aeheel ander doel voor ogen. Zij slaan geen acht op kilometVet°zomp^ punten: zij willen binnen, het zomer seizoen een zo groot mogelijk aantal «e- len bereiken. Zij beginnen op een een traal punt: Königstein, in het Westduitse Taunsgebergte, en zwermen daarnaui naar alle windrichtingen. Het mate aal voor deze rallye is eveneens beproefd n tot in de puntjes verzorgd; het zyn 14 grote opleggers, soliede en betrouwbaar. Deze tot „rijdende kerken" omgebouwde autobussen komen met hun gemiddelde snelheid niet boven de 35 kilometer, doch gezamenlijk zullen zij er dit seizoen rond 40.000 afleggen, ruwweg de afstand rond de aarde over de evenaar. Als er daarbij gesproken wordt van de „zwaarste rallye ter wereld", dan wordt niet gedoeld op de rij-technische eisen die de chauffeurs gesteld worden. Deze zijn bij een sterrit naar Monte Carlo ze ker zwaarder, al wordt van de chauf feurs van deze 14 meter lange mastodon ten ook zeer veel gevergd. Zij moeten r, da „rijdende kerken" onder het bereik I de effectieve nulp aflezen die de kapel brengen van de over geheel West-Duits- land verspreid wonende vluchtelingen. De meesten van de 6 millioen katho lieke vluchtelingen kwamen terecht in volledig protestantse of heidense gebie den, de diaspora, waar geen priesters zijn, kerken niet ter beschikking staan en katholieke scholen tot de wensdromen behoren. Kinderen kunnen er niet ge doopt worden en zij groeien er op zonder katechismusonderricht. Jonge mensen trouwen zonder een katholieke huwelijks inzegening en ouden van dagen sterven er zonder de laatste Heilige Sacramen ten. Zelfs de minimale plichten kunnen onder deze omstandigheden niet worden waargenomen en dc massa glijdt steeds verder af op de fatale helling, die naar een volledige afval leidt. En toch zijn deze katholieken nóg vat baar voor het woord der Moederkerk, zo dit hen slechts bereikt; de resultaten van de Kapelvvagemactie in de zomer van 1951 bewijzen dit. Uit de cijfers opge tekend in de nauwkeurig bijgehouden logboeken der kapelwagens blijkt, dat er tussen de maanden April en October 1951 niet minder dan 70 procent van de bereikte katholieken aan de sacramenten deelnamen. Alleen al uit dit hoge per centage (in Amsterdam is het 55 pro cent, in München-Gladbach 27 procent, en in beide steden kan een „geregelde zielzorg" worden uitgeoefend), kan men wagens deze arme, in de meest berooide omstandigheden levende en vele jaren van elke zielzorg verstoten geweest zijn de vluchtelingen gebracht hebben. De eisen die gesteld worden aan cfe „bekwaamheid-in-de-zielzorg" der twee priesters, die deze wagens bemannen, zijn zeer hoog. Eén van hen is steeds een Duitse missiepater, de andere is een Benelux-priester. Zij worden, in een voorbeeldige samenwerking tussen de „Actie Oostpriesterhulp" en het „Katho liek Genootschap", gerecruteerd en uit gezonden, waarbij zij op zich nemen een taak te volbrengen, waarvan de zwaarte in alle omvang alleen gepeild kan wor den door hen, die zelf zulk een slopende en uitputtende dienst op een van de kapelwagens verricht hebben. Voor een groot deel werd de finan ciering van dit „Epos der Kapelwa gens" mogelijk door de giften van de Nederlandse katholieken. Zij mogen daarmede hun taak niet als beëindigd beschouwen. Zij moeten blijven mede werken en wel vooral in de vorm van een voortdurend gebed, opdat ook in 1952 de Kapelwagen-actie, die, gevoerd langs het „front van het Europese Christendom", volledig moge slagen. Het bestuur van de Fabrikantenkring I lichte en zware tanks. Drie „Squadrons"- voor Noord-Limburg heeft zich tot de Thunderjets van de Legerluchtmacht zul teden gewend met het verzoek om de'i^^het ^orMfrekk_eny?n_ de troepen fabrieken op 30 April des middags te één uur te sluiten teneinde de gehele bevol king op Koninginnedag gelegenheid te geven deel te nemen aan sport- en muziek, feesten, die onder auspiciën van net Oranje-comité worden georganiseerd. Ver wacht wordt, dat de directeuren der fabrie ken hieraan algemeen gevolg zullen geven en dat die middag ook alle andere be drijven, winkels e.d., gesloten zullen worden. De bedoeling, is om op de nationale feestdag, 5 Mei, geen feestelijkheden te organiseren, zodat die dag als volledige werkdag zou kunnen worden benut. Op Koninginnedag zal te 's Gravenhage een défilé worden gehouden door onder delen van de Kon. Marine, de Kon. Land macht en de Legerluchtmacht. Tot de troepen, welke te voet zullen défileren behoren een compagnie van de koninklijke marine, twee compagniën van het korps commandotroepen, twee batal jons infanterie en een compagnie van de luchtstrijdkrachten. In het gemotoriseerde gedeelte défileren o.a. verschillende batte rijen lichte en middelbare veldartillerie en lichte en zware luchtdoelartillerie. De cavalerie neemt deel aan het défilé met te voet, in formatie overvliegen. De muziekcorpsen van het regiment Huzaren van Boreel en van het regiment Limburgse Jagers verlenen medewerking tijdens het défilé. „De jeugd moet leren bidden, want het geloof van dc jeugd dient een biddend geloof te zijn. Zonder gebed is het on mogelijk trouw te blijven aan het geloof De jeugd moet trots zjin op het geloof en bereid zijn ervoor offers te brengen" aldus zeide de H. Vader, toen hij gisteren 2000 meisjes uit alle delen der wereld In audiëntie ontving en in het Frans toesprak. Met het bezoek aan Z. H. werd het delegaties uit de emigrantenwereld ver tegenwoordigd. Tijdens de algemene audiëntie in het Vaticaanse paleis boden de meisjes Z. H. een geestelijke bloemruiker aan van gebeden. De H. Vader wees op de steeds grotere vlucht die de jeugdbeweging sinds het jeugdcongres van vijf jaar ge leden heeft genomen. Hij bestreed be paalde ideeën van moderne nieuw tch- ters die de universaliteit der katho. eke Internationale Congres van jeugdorganisa- zedenleer verwerpen en daarvoor dv in- ties. dat in Rome gehouden werd be sloten Er namen 20 Nedenandse gidsen- leidsters aan deel Delegaties uit 85 lan den uit de gehele wereld hebben de pro blemen besproken der jeugdbeweging Europa was op het congres vertegenwoor digd door 21 delegaties, Afrika door 23 Azië door 11, Noord- en Zuid-Amerika door 22 en Australië door 8, De landen dividuele ethiek in de plaats willen stel len. De H Vader zeide tenslotte dat voor een waarlijk goed katholiek leven de goede bedoeling niet voldoende is, doch dat deze door de goede daad gevolgd moet worden. „Gij moet" zo besloot Z. H.. „bereid zijn om evenals de H. Maria Goretti en alle andere heilige mannen en vrouwen alles voor het geloof te achter het „IJzeren Gordijn" waren door I offeren" BIJ het lezen van een verslag over de begrafenis der slachtoffers van de ramp te Kampen trof ons een zin snede uit de rede van de predikant, die o.m. zeide, dat het medeleven, hetwelk de omgekomen gezinsleden gemist had den tijdens hun levennu te laat kwam. Wij kennen de omstandigheden van het betrokken gezin en wat daarmede sa menhing niet en weten ook niet, in hoe verre men tekort gekomen is in het be tonen van belangstelling. In elk geval klonk het verwijt bitter. Naar aanleiding nu van het Kampense geval gelukkig wordt er voor de ach tergebleven kinderen een steunactie ge voerd zouden wij willen vragen, of ook in andere gevallen niet scherpe klachten geuit kunnen worden door lien, die naar belangstelling uitzien, maar te vergeefs, of tot het te laat is. In onze eigen omgeving wordt vaak veel leed geleden, hetwelk verlicht zou kunnen worden door hulp, geboden in de vorm van persoonlijke of financiële steun. En dan kan er zoveel verdriet voorkomen worden door kwetsende woorden en on heuse behandeling achterwege te laten. Men vergeet te vaak, hoe ruïneus ons slecht of minder goed voorbeeld kan werken. Wij lazen dezer dagen in een verslag van priesters, die tijdens de Vas te» rionpascante parochianen bezocht hadden, dat velen van hen, die niets meer aan hun geloof doen, afgedwaald waren door onchristelijk, onrechtvaardig of liefdeloos gedrag van geloofsgenoten. Nu weten wij wel, dat dit motief geen reden mag zijn en is; de Kerk is niet haar leden, noch zelfs haar bedienaren. Maar wij moeten rekening houden met de realiteit en bedenken, dat ergern'ul veel kwaad kan stichten. Laat daarom niemand tevergeefs uit zien naar onze belangstelling en zorgen wij er nauwlettend voor dat ons gedrag geen ergernis geeft en oorzaak wordt van het afstoten van geloofsgenoten en anderen. En bij deze zorg zal het geen kwaad kunnen als men een loupe hanteert om des te scherper eigen tekortkomingen te zien en dannatuurlijk ter verbetering onder de loupe te nemen. ANALYST!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1