KONINGIN betrad voormalig Gong Nederlands grondgebied Waar eens de wieg van Prinses Margriet stond REDDINGSWERK LANGS ONZE KUSTEN RODE VAKBOND DREIGT MET MASSALE STAKING Wie vandaag de krant goed leestzal raad weten met zijn geld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN LAGEN Koudere nachten Woensdag 23 April 1952 Excellent uitzicht Eindhoven tactische vliegbasis Het loonconflict in België Sociale nood of eerst en vooral kwade trouw? Het staalconflict in de Ver. Staten WEERBERICHT ZIJ GAVEN ALLES Naar school van de Prinsesjes 's Middags ging de Koningin, na de lunch by haar gastheer, de gouverneur- generaal, gebruikt te hebben naar de school, die haar twee oudste dochters gedurende de oorlogsjaren bezocht heb ben: de RocKliffeschool. Vooral de di recteur, de heer S. F. M. Wotherspoon, was enthousiast de moeder van twee van zijn oud-leerlingen te /mogen be groeten. Weerverwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke buien. Vannacht hier en daar mist en lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Donderdag 24 April: Zon op 5.24 uur, onder 19.53 uur. Maan op 4.57 uur, onder 20.46 uur. IN de jaren tussen 1940 en 1945 hebben honderden mannen en ook vrouwen hun leven gewaagd om dat van ande ren te behouden of te redden. Velen van de verzetsstrijders zijn gegrepen, gefusil leerd, doodgemarteld. Maar er waren vaak achtergelaten be trekkingen, ouders of gezinnen. We spre ken gaarne over onze helden en heldin nen, doch met een huidewoord, hoe warm gemeend ook, kunnen en mogen we niet volstaan. De daad moet hier echt bij het woord worden gevoegd. Permanent althans elk jaar, zo lang er nog hevige noden zijn te lenigen. In dit opzicht zullen we U de weg wijzen. Er bestaat voor deze hulp de speciale „Stichting 1940—1945". Telkenjare houdt deze Stichting een inzamelingsactie, in 1952 van 28 April tot 11 Mei. Z. Exc. dr Beel zal Maandag a.s. 28 April met een radio-rede die actie „inluiden". Allereerst, wat doet die Stichting? Zij betaalt de rijkspensioenen uit. Zij voegt daaraan toe, wat binnen rede lijke grenzen daarboven nodig is, on der andere voor de opvoeding van de kinderen. Zij verstrekt uitkeringen aan verzets- slachtoffers, die om welke reden dan ook buiten de rijkspensioenregeling vallen, ongeacht hun godsdienst, on geacht hun politieke overtuiging. Zy bezoekt de vaderloze gezinnen en adviseert bij moeilijkheden. Zy draagt by tot de kosten van verple ging van invaliden. Zy helpt genezen slachtoffers van de Nazi-terreur de weg terug naar het arbeidsproces vinden. Zy behartigt de belangen van de ver zorgden in de Buitengewone Pen sioenraad, schadecommissies, bureau's van volkshuisvesting en waar dit verder ook nodig is. Zy draagt de kosten voor de instand houding van de erebegraafplaats te Bloemendaal. Om al dat werk te financieren is geld, veel geld nodig. We zullen weer enkele toelichtende cyfers verstrekken. Ongeveer 5000 gezinnen ontvangen maandeiyks een uitkering. Bovendien worden honderden gezinnen inciden teel geholpen, honderden andere ge regeld bezocht en anderszins byge- staan. Aan die 5000 gezinnen werd in 1951 uit gekeerd circa 11.500.000. Hiervan kwam circa 9.000.000 uit de Ryks- schatkist en soortgeiyke bronnen, zo dat de Stichting 1940—1945 uit eigen middelen circa 2.500.000 moest by- betalen. Het Nederlandse volk heeft daartoe by- gedragen, in ronde cyfers uitgedrukt: in 1948 2.600.000; in 1949 2.100.000; in 1950 2.000.000; in 1951 ƒ1.300.000. De hulp wordt minder, geiyk uit de opgave biykt. Kunnen we zulks verant woorden? Om de vrouwen en kinderen in staat te stellen te leven in een gelijk waardig sociaal milieu als zy zouden heb ben geleefd, als de vaders niet als verzets mannen waren omgekomen, zijn aanvul lende uitkeringen nodig tot een bedrag van ongeveer 2% millioen gulden. Ken derhalve als Nederlander ook voor deze heilige zaak uw plicht tot geven. Elke gave wordt door de Stichting dankbaar aanvaard doch eigeniyk zouden de open bare collectes vervangen moeten worden door vaste contributies van blijvende vrienden en vriendinnen. De contribuan tenkring is de sterkste pyier van het „Stichtings"-gebouw. Daarom volle aan dacht voor de volgende redenering van het bestuur der Stichting: Per 1 Januari 1950 hadden we 140.102 contribuanten met een ingeschreven be drag van 811.203,48 per jaar. Twee jaar later, op 1 Januari 1952, waren er 127.064 met een jaarbedrag van 700.010,48. Het zou gewenst zyn met de jaariykse inzamelingen te kunnen stoppen. Dit ideaal kan worden verwe zenlijkt, als we er in slagen in 1952 het aantal contribuanten te verdubbelen. Indien wy het aantal personen po* gezin stellen op vier, dan menen we «je plank niet ver mis te slaan. Dal wil zeggen, dat op 1000 gezinnen er 54 con tribuant zyn, ls ruim 5 Het me-»t mogeiyk zyn dit te voeren tot 100 per 1000 gezinnen of 10 Naar onze mening is 6i« niet te haog gegif'nen, maar het is zehs mogelijk daar boren uit te komen. U zult die mening kunnen beamen. Offer dan mee die ereschuld. Geef iets; zü, die vielen, gaven alles. HENK VAN DER MAZE Toen de Koningin de rode-kruis- winkel, waar zij in de oorlog ge werkt heeft verliet, werd zij om ringd door Nederlanders en Cana dezen, die deze gelegenheid tenutte wilden maken om H.M. de hand te schudden of zo mogelijk een paar woorden met haar te wisselen. Zo dicht opeengedrongen srtond de menigte voor de winkel, dat de fotografen niet eens kans kregen hun fototoestellen te voorschyn te halen. Een zeer kleine Franse pers fotograaf was teneinde raad en probeerde zich uit de mensenkluwen los te maken, doch tevergeefs. In wanhoop richtte hy zich tot een fors gebouwde heer die naast hem stond en vroeg „wat moet ik doen. wat moet ik in hemelsnaam doen?" De aangesprokene antwoordde „klim maar op mijn schouders". Hij kraaide van blijdschap. „Wie bent u?" vroeg hij zijn weldoener. „Dat doet weinig ter zaken" antwoordde deze. Toen H.M. er echter in ge slaagd was in de auto te stappen ontdeed de forse gestalte zich van zijn last en maakte dat ook hij in de auto kwam. De Fransman stond sprakeloos. Hü begreep nu, dat iemand van het gevolg van de Koningin hem deze dienst had be wezen. De heer in de auto zwaaide nog even lachend naar hem Het was de Nederlandse ambassa deur in Ottawa, Z. Exc. A. H. J. Lovink. ser uit Leeuwarden, die in Ottawa als dienster werkt. Hij vertelde nog een aardig voorval: de kinderen uit de klas van Beatrix had den eens een gedicht moeten opzeggen. Beatrix zelf had ook haar vinger opge stoken en toen een of ander grappig versje opgezegd. „Maar dat was hele maal niet de bedoeling", zei de direc teur, „want ze moet een echt gedicht reciteren en dus was ik daar niet voor verantwoordeiyk". Hier viel de Konin gin hem in de rede: „Ik heb haar dit versje indertyd zelf nog geleerd". Toen zweeg de directeur. Toen Koningin Juliana de laagste klas binnenkwam, zag ze een jongetje zitten, dat ze onmiddeliyk herkende: het was haar petekind, Martin Feaver, zoon van de chef van het protocol. Tot slot legde de Koningin de eerste steen voor een nieuwe vleugel, welke haar naam zal dragen. Het hoogtepunt van de dag was het bezoek aan de „Superfluit Shop", de winkel van het Rode Kruis, waar ten bate van deze instellingen diverse arti kelen verkocht werden. H. M. werkte hier in de oorlogsjaren gedurende vier jaar twee dagen in de week. Dinsdag was het precies twaalf jaar geleden, dat de winkel geopend werd. Op de internationale tentoonstelling „De Suikerin het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, die hedenmorgen geopend is, kan men het gehele productie proces van de suiker volgen. Een der voorbeelden: een diorama van Sassenheim in de bloembollenstreek. Een detail uit het landschap in suiker, vervaardigd door de R. K- Banketbakkersvakschool St. Nicolaas te A'dam. Er werd 300 uur aan gewerkt en er is 75 kg suiker voor gebruikt. De Canadese Radio Omroep heeft gis teravond een rede van H. M. uitgezon den, waarin de Koningin Canada o.m. prees om zijn enorme gastvryheid. „In heel de wereld dwingt gü eerbied af en wekt gy vertrouwen, omdat gy aan de stem van uw grote gevoel voor verant- woordelykheid voor anderen gehoor geeft". De Koningin sprak deze rede in het Engels en het Frans uit en stak bo vendien in een paar Nederlandse zinnen onze emigranten een hart onder de riem. Met Ingang van 1 Mei 1952 wordt op gericht de tweede Tactische Vliegbasis. Deze basis zal gevestigd worden op het vliegveld Eindhoven. Tevens zal met ingang van 1 Mei 1952 worden opgericht het nr 314 Tactische ■Tachtsquadron. Zoals bekend is de tac tische luchtmacht in Nederland uitge rust met Thunderjets (Tel. van onze Brusselse correspondent) In verband met het bekend syndicaal conflict, dat door het socialistisch-com- munistisch syndicaat werd uitgelokt om de homogene CVR-regering te doen val len, en bij welke actie de katholieke ar beidersorganisaties zich hebben aange sloten, hebben gisteren de rode en de ka tholieke syndicaten afzonderlijk verga derd. De socialistisch-communistische syndicaten hebben door hun woordvoer ders o.m. laten verklaren, dat voor de arbeiders 3 milliard francs wordt geëist van de buitengewone winst van 20 mil liard, die in 1951 werd gemaakt een cijfer dat door de ondernemers wordt be twist en dat dit geld moet dienen voor een premie aan de arbeiders voor de acht laatste maanden van dit jaar en voor het financieren van een bijkomstige va- cantieregeling Daar de patroons gewei gerd hebben deze eisen in te willigen Ons land is de laatste dagen meer en meer in Oceanische lucht gekomen, met het gevolg dat de temperaturen zich thans op een lager niveau bewegen dan vorige week. De koelere luchtstroming is al tot diep in Europa doorgedrongen, overal tot een temperatuurdaling aanleiding gevend. Een hoeveelheid koude lucht, die zich gis teren in de hogere luchtlagen boven Z. Engeland bevond, bewoog naar onze om geving en was er oorzaak van dat er plaatselijk weer buien vielen. Uit het Westen komt nu evenwel een rug van hoge druk langzaam naderbij, waardoor de buiigheid gaat afnemen. Tijdens opklaringen gedurende de nacht kan daarbij lichte nachtvorst op treden. Naar thans biykt hebben de republi keinse voorsteilen in de Amerikaanse senaat, om president Truman te ver bieden regeringsgelden te gebruiken voor de uitvoering van zijn maatregel tot overname van het beheer der staal industrie weliswaar een meerderheid, doch niet de vereiste twee/derde meer derheid behaald. De voorstellen zyn dus niet aangenomen. De bank-commissie van de senaat be sloot gisteren het regeringsbeleid in het staalconflict aan een onderzoek te on derwerpen. Ondertussen zal de behande ling inzake de voortzetting van de loon- en prijsbeheersing stil liggen. Aangezien de regering heeft verklaard, dat deze controle moet worden gehandhaafd ook na 30 Juni, de dag waarop de wet op de huidige loon- eri prijscontrole expireert, kan de commissie op deze wijze pressie uitoefenen in de richting van een spoe dige regeling van het staalconflict.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1