Verlagi alg< Opruiming ing van sigarenaccijns ;emene instemming van restanten ga toch HUNTER roken! HET BEELD NA DE GROSLIJSTSTEMMING DE KUNST loopt om BROOD feLrss c z s,ssh- Abdij van Egmond krijgt nieuwe kloosterkerk De Valera in moeilijke positie „Onderwijspacificatie weer een brandend probleem De studentenwereld beheerst door nood 1 Loodgieter maakte misbruik van hulpvaardigheid I Minister Rutten gaf blijk van moed Persberichten MarshaU-millioenen voor de landbouw Geruchten over Joris Diels Nieuw experiment op kankerpatiënten DE CACpCftt VIRGINIA Moord in Den Haag De heer Jac. Groen lijsttrekker in Utrecht—Haarlem—Den Helder Treurige financiële toestanden bij de kunstenaars J Harry Prikker Mevrouw U spreekt met de politie WOENSDAG 23 APRIL 1952 PAGINE 75 Tabaksaccijns Rijbewijzen en parkeer gelden Hulp aan de landbouw ISRAEL-AVOND VOORPRET VAN HET FEEST Rumoer in Vughts Ambonezenkamp Tien jaar geëist tegen jeugdige daders STICHTING NED. NIEUW- GUINEA-BLOC Politiek in de aether Inschakeling van de ouders Salarissen De onderwijsnota V ortning van het fabrieksmeisje Hoger onderwijs Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) nam speciaal het hoger onderwijs onder de loupe. De hele organisatie van ons H. O. en de studentenwereld berust nog vol strekt op 19e-eeuwse liberale opvattin gen, zo stelde hij vast. met commentaar EXPORTNOTA IN DE KAMER Pauselijke richtlijnen Daar komen de Duitsers Rode bekeerling Adieu Wbitersom 's GBAVENHAGE, 22 April 1952. Het was kennelijk restantopruiming in de Tweede Kamer. Voordat zij op reces gaat en dat zal dit jaar in verband met de komende verkiezin gen weer eens ouderwets vroeg zijn - wilde men zoveel mogelijk de wets- ontwerpen afdoen, die al klaar liggen en waarover niet zo heel veel te praten valt en bovendien die, welke om redenen van dringende aard met Wen blijven liggen tot het nieuwe parlementaire jaar. Zo stonden er dus voor deze week negentien ontwerpen op de agenda welke niet allemaal zo erg belangrijk waren en in ieder geval met zoveel tegenspraak hadden opgeroepen, dat een uitgebreide discussie moest worden verwacht. Bij die restanten was o.a. bet wets ontwerp tot deelneming m het uit te breiden kapitaal van de Breedband N.V. te IJmuiden. Het betreft hier een deel- tieming met vijftien millioen en het wus Vooral de schrootpolitiek, welke daarbij om de hoek kwam kijken. Vooral in ver band met. de verkoop naar het buitenland Van de „Volendam" van de Holland-Ame- rikalijit, waartoe het Rijk toestemming had verleend. Het ging erom, dat de prijs politiek van de regering de smokkel en bet „weglekken" van schroot ten gevolge Zou hebben, waarvoor wij weer ertsen Zouden moeten invoeren, weike zwaar drukken op de handelsbalans. Maar mi nister Van den Brink zette uiteen, dat er Van een wereldmarktprijs van schroot hauwelüks kan worden gesproken. In zo goed als alle landen zijn de prijzen ver schillend wat de smokkel natuurlijk in de hand werkt. Hij streefde er daarom naar de verhouding tussen de schroot- en ijzerprïjzen hetzelfde te doen zijn als vóór de oorlog het geval was, om de na delige gevolgen zo veel mogelijk te voor komen. De lijn der schrootpolitiek zou ln het plan-Schuman worden bepaald door de Hoge Autoriteit. De export van de gesloopte „Volendam" was van groot be lang voor de werkgelegenheid hier omaa de opbrengst zal worden besteed noor bouw van een nieuw mailschip, wat voor ons land van het grootste belang moest Worden geacht. Het wetsontwerp werd aangenomen z.h.st. met aantekening tegenstemming door de communisten Ook de verlaging van de sigarenac- cjjns werd na een scherp debattussen de minister van Fmancienen de com munistische heer H°ogcarspeJ> JJ druk met „dichtgewerkte koppen (een elüking met een bepaald soort uga- vergelijking 1 ren) werd gesmeten, z.h.st. am geno men. Hierdoor zal de accijns op s garen worden gebracht van 27 °P cigarillos van 33 op 20%, WMxbf, voor de laatste tevens de bepaling van het gewicht is gewijzigd in dier voege, dat 1000 cigarillos 3 'A kg zullen mogen wegen (vroeger 3 kg)- De wijziging van de Wegenverkeers wet wierp weer wat meer vragen op. De heer Maenen (K.V.P.) zou maar het liefst het hele Centraal Bureau voor de afgifte van rijbewijzen opdoeken en deze taak overiaten aan de Provinciale Griffies Hij vroeg ook aandacht voor het grote aantal wedstrijden op de weg, welke de politie voor onoverkomelijke moeilijkheden zouden plaatsen. Deze zouden kunnen worden opgelost, als er geen vergunning zou worden verleend, voordat vast stond, dat het benodigde politiepersoneel beschikbaar zou zijn. De heer AlgTa (A.R.) wilde nog ver keersborden in het Fries en de heer Rit meester (V.V.D.) geen betaling van mrkecrgelden voor auto's, welke men wegens gebrek aan garageruimte 's nachts op straat moest laten staan Minister Wemmers was er echter w Fentraal Bureau voor de afgifte van rijbewijzen te handhaven. De' kwest™ de Verkeersborden m het Fries zou hij in de fand^ door bevelen van de c°??miss]a' 7aken de minister van Binnenlandse zal worden Ingesteld voor het onue zoeken van alle vraagstukken, die mei de Friese taal verband houden. Ook over de bromfietsen was het een en ander gezegd, maar de wettelijke regeling van deze zaak, zo zeide mi nister Wemmers. verkeerde nog in het stadium der voorbereiding. Zolang moest de bromfietser belast blijven met de wettelijke aansprakelijkheid tegenover derden. Het risico daarvan kon h« dekken door een premie van 8 Het" wetsontwerp werd eveneens z. h'Ookanogaa enkele andere meeontwer pen. behelzende wuzigingen va" ^15 begrotingen, werden zonder discussie en z. h. st. aanvaard. In de avondvergadering kwam aan de orde een wijziging van het elide ,*n het civiele proces tussen de 'aamse acteur Joris Diels ©n üe 'Nederlandse) vereniging van Toneel kunstenaars heeft de Amsterdamse rechtbank gistermiddag uitspraak gedaan. Zij veroordeelde do gedaagde toneelkunstenaars tot de gevraagde betaling van een symbolistdie scha devergoeding ad 1 aan Joris Diels, die eiser is in dit proces, maar bepaal de voorts, dat iedere partij zelf de eigen kosten van het proces zal moe ten dragen. De strijd tussen Diels en de kun stenaars begon, toen er het vorig jaar sprake van was, dat Diels directeur en regisseur van de Haagse Comedie zou worden De Verenig ng van toneel kunstenaars' kwam toen m het geweer en zorgde er voor dat er ding van Diels tijdens de 0 België inlichtingen werden ^JLren die weinig vleiend voor hem waren Die inlichtingen waren afkomstig Belgische illegale strijders. Diels bet daarop de Verenigmg g Vaarden. In het proces, dat vele maa den heeft geduurd, heeft de rechtbank ter staving van de beweringen der eniging eerst getuigen gehoord van kunstenaars, later van Diels. In de uitspraak werd gezegd, dat at rechtbank de verspreiding der gewraait- te berichten over Diels door de kun» haars een onrechtmatige daad acnt. Op Maandagavond 12 Mei a.s. zal 'n Avifauna te Alphen a.d. Rijn een Israei- avond plaats vinden. Een niet-Jooas comité wil hiermede iets doen ten bate van Israël, gegrepen als het is door hetgeen de Israëliërs dag aan dag pres teren. Op het programma staat de vertoning Van de nieuwe film der C. I. A. (Col lectieve Israël-Actie) „Zo was het". Mr A. Herzberg zal die avond, als kenner van Israël, het woord voeren Voor het verdere gedeelte van het Programma hebben spontaan medewer king toegezegd mevr. Charlotte Kohier, meyr. Rosa Spier en Paolo Gorin, gast- bariton van de Ned. Opera, de vertol ker bij uitnemendheid van het Joodse en Israëlische lied. hoofdstuk der Rijksbegroting, be helzende maatregelen voor financie ring van de landbouw met gelden van het Local Currency-Fund. De bedoe ling van deze wijziging is: maatrege len, welke gericht zijn op verhoging van productiviteit en rentabiliteit, te financieren met gelden uit de te genwaarde van de Marshallhulp tot een bedrag van 117 millioen. Tot het einde van het begrotingsjaar 1951 zal 47% millioen beschikbaar moeten worden gesteld. Bij de debatten hierover ging 't vooral over de wijze van besteding dezer gel den. De heer Groen (K.V.P.) drong er op aan, dat men zich daarbij niet geheel zal bepalen tot de economisch sterkeren. Men betreurde het algemeen (Groen, Bieweniga), dat bij investeringen de re gering geen grotere garantie wilde ge ven dan 50 pet. bij 25 pet. eigen geld. De andere 25 pet. moeten dan ergens an ders worden gezocht. Liever had men een norm gezien van 50 tot 75 pet., de banken en borgstellingsfondsen zouden dan iets meer ruimte hebben. Ook het systeem, dat in Denemarken wordt toegepast, voor de vuilverwerking, kwam ter sprake. Als dit systeem wordt toegepast, zo betoogde men (De Ruiter, C.H.), zou de overheid niets behoeven bij te passen. Alleen zou men steK moeten decentraliseren om een hogere compost-opbrenigst te bereiken, men vroeg of dit alles juist was. Zou een on partijdige commissie dit plan met kunnen onderzoeken? Men zou in die commissie ook iemand van d A. M. kunnen benoemen. M Overigens ondervonden de V.a. m. en de steun der regering aan deze m schappij weinig bijval. Hoe staan, zo vroeg men OMmeert», V.V.D) de gemeenten tegenover deze plannen? Zijn de gemeentebesturen be reid die hoge vervoerskosten naar de Veluwe of Brabant te betalen. De heer Droessen (K.V.P.). bracht nog de intensivering van het kleinbedrijf ter mratewISrtoor 10% millioen uit het Fonds 'ter beschikking werd gesteld. Als laatste spreker stelde de heer Vondeling aan minister Mansholt voor, een onderzoek in te stellen naar de lip'uiditeit van de landbouw, waarvan men eigenlijk nog veel te weinig weet. Hij vroeg een commisie in te stellen, die rapport hierover aan de minister zal uitbrengen, met de bedoeling, dat Z.Exc. daarvan- aan de Kamer medede ling zal doen. Hierop ging de. bewinds man onmiddellijk in en hij beloofde deze commissie te zullen instellen. Het antwoord van minister Mans- holt over de kwestie der compost- spreiding via de V. A. M. was wel zeer onbevredigend. Hij meende, dat de Kamer niet overzag wat de V.A.M. eigenlijk is- Deze zo v-ertelde Z.Ex. is nu gereorganiseerd en het kapi taal is uitgebreid. De overheid heeft nu het grootste deel van- bet kapitaal en is derhalve ook hiervoor verant woordelijk. Door deze reorganisatie zijn belang en ervaring bijeenge bracht. Het gaat dus nu in de V.A.M. om de research. Er is een werkgroep, die samenwerkt met de T.N.O. en zal nagaan op welke wijze het stadsvuil te verwerken. Voordat de regering besluit, <ip welke wijze dit zal moe ten geschieden zal zij de Kamer daar over inlichten. De minister constateerde voorts, dat het borgst ellingsfonds geen bezwaren bij de Kamer had ontmoet, maar wel de 50 pet., welke de regering daarin zal bijdragen. Men moet bedenken zo zeide de minister dat indien er geen fonds zou zijn de landbouw zelf voor 100 pet zou moeten investeren. Bij een bijdrage door het Rijk van 75 pet, zoals de Kamer wilde, zal er gevaar bestaan voor lichtvaardige investeringen-; dus grotere verliezen en snellere intering van het fonds, zodat bovendien in min der -gevallen zou kunn-en worden gehol pen. De heer Groen (K.V.P.) vroeg de mi nister nog ook de tuinbouw te willen helpen. Maar minister Mansholt ant woordde hierop, dat eerst de tuinbouw zal moeten worden gesaneerd, dan zal hij verder kunnen zien, hoe hier zou kunnen worden geholpen. Het wetsont werp werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In het Ambonezenwoonoord „Lunetten" te Vught is gisternacht twist ontstaan tussen een aantal inwoners van het kamp. De kwestie schijnt haar oorsprong te vinden in de financiële regeling van een o-p handen zijnd feestje, waarover overleg werd gepleegd tussen een 15-tal personen behorende tot de Molukken- groep. Twee Ambonezen kregen met deze groep van 15 onenigheid. Zij haalden er vijf .anderen bij en bonden met zijn zevenen de strijd aan tegen de groep van 15. Een barak werd belegerd en toen de inwoners vluchtten, werd alles kort en klein geslagen. De Vughtse politie moest ingrijpen en de voornaamste raddraaiers een zeven tal arresteren. Zij zullen aan de officier van Justitie in Den Bosch worden voorgeleid. Aan beide kanten is De berichten over successen met nieu we middelen, of nieuwe methoden ter ge nezing van kanker, dienen altijd met groot voor-behoud te worden aanvaard, zoals de ervaring geleerd heeft. Met deze reserve maken wij melding van een bericht in de „Wiener Medizinische Wochenschrift", volgens welke een Weense gynaecoloog, dr Kurt Schaeffer, 38 gevallen van kan ker bij vrouwen zou genezen hebben, welke reeds wegens ongeneeslijkheid als hopeloos werden beschouwd. Een niet door hem uitgevonden preparaat, „polydyn" geheten, werd door hem beproefd op de na mislukte operatie als absoluut ongeneeslijk opgegeven pa tiënten. De groei der kankerweefsels werd gestuit en tenslotte verdween de kanker geheel. Dr Schaeffer waarschuwt echter zelf zijn lezers tegen overijld optimisme en een gewonde, die ter plaatse verpleegd raadt hun aan, af te wachten, of de resul- kon worden. taten blijvend zullen zijn. 7y1 i- De Officier van Justitie bjj de Haagse rechtbank, mr Tonckens eiste gisteren een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering tegen de 22-jarige bakker A. L. en de 20-jarige slager J. K. beiden uit Den Haag. Mr Tonckens achtte be wezen, dat zij in de avond van de zeventiende Juli van het vorig jaar de 70-jarige Hagenaar M. O., die hen in zijn woning had uitgenodigd, zodanig heb ben mishandeld, dat O. aan zijn ver wondingen is overleden en dat zij daar na een aantal voorwerpen en wat geld van hem hebben gestolen. Rekening hou dende met de ernst van het misdrijf, de jeugd van de verdachten en het psychiatrische rapport, dat tot vermin derde toerekeningsvatbaarheid conclu deerde, kwam hij tot de hierboven ver melde eis. Terbeschikkingstelling vond hij in het belang van de gemeenschap noodzakelijk. De raadslieden van de verdachten bepleitten een lagere straf. De ver dachten vroegen de rechtbank hun nog eenmaal een kans te geven. De rechtbank zal op 6 Mei a.s. uit spraak doen. Enige Nederlandse verenigingen en or ganisaties hebben zich verenigd in de Stichting Nederlands Nieuw-Guinea-bloc. Het doel van deze stichting, welke werd opgericht op 5 April j.l., is het met alle wettige middelen streven naar de verze kering van de handhaving van de onver korte souvereiniteit van Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea met alle aan de (Eigen bericht) DEN HAAG, 22 April. Bij de behandeling van de begroting van O., K. en W. vandaag in de Eerste Kamer is naast het ondersvijs ook aan kunst en cultuur in het algemeen de nodige aandacht besteed. Wie nog niet mocht weten, dat de kunst om van de kunst te leven een hele kunst is, raadplege het binnenkort verschijnende rapport, dat door het Prins Bernhardfonds in samenwerking met de Ned. Federatie van Verenigingen van beroepskunstenaars is opgesteld en schrikbarende toestanden in de kunstenaarswereld bloot legt. Het was hedenavond de heer Witteman (K.V.P.) die dit rapport ter sprake bracht en een boekje daaruit open deed. Nederlandse souvereiniteit verbonden ge- volgen, welker handhaving wordt gezien lijk een gedeeltelijke herstemming, als een zedelijke plicht jegens de volken het Noorden van Limburg, plaats moe van Nederland en Nieuw-Guinea beide. Ofschoon de telling van de uitslagen der Zondag jJ. gehouden groslijststem- ming van de K.V.P. nog. njet voltooid is voora! districten met veel kies- comité s_ eisen bijzonder nauwkeurige berekening kan men zich wel een algemeen beeld van de huidige situatie vormen. a *N^f7eCOr5,')ineerde drie grote steden Amsterdam RotterdamDen Haag is d»„i ïll^o a! a Ci eus bekend. Op de 7 -"f'^tenlijst mogen maxi maal 21 namen voorkomen. Voor de grote steden zullen hoogstwaarschijnlijk 13 candidaten worden geteld, de eerste twaalf derhalve van het lijstje, dat wij gisteren publiceerden. Daarbij valt op te merken, dat mej. G. stringa, de voor zitster van ,le K.A.B.-vrouwen in het bisdom Haarlem epiT t, „n_ geschoven en derhah" bij een Tweede Kamer van 150 leden de eerste plaats vervangster is. ao^nGnr^77?in,eerde kieskringen Lei den DordrechtMiddelburg zal hoogst- g^n wijziging in de volg- P.olitiek advies komen. De kiescomité's hebben Ï7Ü niet omhoog kunnen hrf SiH aantal volgelingen van ^PiJ 7m0adVies **r groot wis. Zee- t al n 0g «iet geheel geteld. F t ion ?en Bosch veranderen mr terug Van 150 keert ook mr Van rMel *n g®C,°nibineorde kringen Gronin- I ir n~~Assen—Zwolle be houdt prof mr c. m. Romme onbe dreigd zijn leidersplaats Bij de tot dus verre getelde, overgrote meerderheid ilioi fnils prof. Romme ongeveer 18.000 maal als no. 1 geplaatst; de heer Engelbertink kreeg deze eer 6000 maal. In de kringen ArnhemNijmegen kampen de heren j, jj W. v. Koeverden en mr J. J. de Haas nog steeds om de vierde plaats, met 0p het ogenblik een voorsprong voor mr De Haas. In de kring Maastricht zal waarschijn- in ten hebben. Ofschoon de definitieve uit slag mogelijk pas de volgende week zal gepubliceerd worden, verwacht men nau welijks enige wijziging in het politiek advies. In de kring Tilburg is men nog druk aan het berekenen. Het ziet er echter naar uit, dat hier wel belangrijke wij zigingen zullen plaatsgrijpen. Het is echter nog te vroeg om zich een beeld van de definitieve candidatenlijst te maken. Tenslotte de kringen Den Helder, Haarlem en Utrecht. Daar is ongetwij feld de grootste roerigheid geweest in reglementaire kiescomité's en ook in zeker niet reglementaire, eer onder grondse activiteit. Ook daar is de bere kening nog niet voltooid, maar zoals de zaken thans staan, lijkt het verre van onwaarschijnlijk, dat de heer Jac. Groen door de actie van de Noordhollandse tuinders lijsttrekker zal worden, terwijl de heer Th. S. J. Hooy nummer twee wordt. Ir J. M. A. Penders komt dan pas in de tweede ronde (bij 150 Kamer zetels) in het parlement met mej. A. H. Nolte, die op de vijfde of zesde plaats van de lijst komt. Het lijkt waarschijn lijk, dat de heer A. C. de Bruijn, de binnenkort aftredende voorzitter van de K.A.B., de zevende plaats zal veroveren, met de mogelijkheid, dat als in deze kringen druk op de K.V.P.-lijst wordt gestemd, hij in de tweede ronde in de Kamer zal komen. Het blijft mogelijk, dat in de hoven- vermelde gegevens (behalve dan in de combinatie der grote steden) nog enige wijziging komt. Het definitieve beeld kan men eerst hebben als alle bereke ningen af zijn. Maai- belangrijke wijzi gingen zijn toch niet meer in het voor uitzicht. Speciaal vroeg de K.V.P.-spreker aan dacht voor de beeldende kunstenaars, waarvan 57 pet in 1949 met vrije arbeid minder dan 1000 per Jaar verdiende; 85 pet van de schilders en graphici heeft een inkomen van minder dan 2000 per jaar. Een kwart van de beeldhouwers be schikt niet over een eigen atelier. Nog veel cijfers gaf mr Witteman. Zijn conclu sie was, dat van een nieuw maecenaat nog geen sprake is. Met klem drong hij aan op een verho ging van de Rijksbijdrage aan het voor zieningsfonds. Hij pleitte verder voor grotere inschake ling van de kunstenaars bij de kunstpoli tiek en een aparte basis voor de cultuur- financiering, waarbij hij enige voorstel len deed om hiertoe te geraken. Ons volk moet bewijzen, dat het kunst beschouwt als een levensbehoefte en niet als een luxe. Bij de industrialisatie-politiek mag men de culturele planning niet vergeten, aldus mr Witteman. De heer De Jong (P. v. d. A.) sloot zich bij het laatste geheel aan. Bijzondere be langstelling vroeg deze spr. voor de stich ting van een cultureel centrum in En schede en Heerlen. De culturele ontwik keling is hier achtergebleven bij de econo mische. De heer De Jong ging ook nog uitvoerig in op de kunstpolitiek, waarbij hij waar schuwde voor het gevaar, dat de Overheid zelf gaat beoordelen, welke kunstuitingen al of niet gesteund moeten worden. Hij herinnerde hierbij aan de monumenten kwestie te 's Bosch en de subsidie aan het tijdschrift Podium. Wat het toneel be treft, merkte hij nog op, dat hier door de regering roofbouw gepleefd wordt. De regering stelt zware eisen aan de toneel gezelschappen. De heer Van Velthoven (K.V.P.) voerde een sympathiek pleidooi voor grotere cul tuurspreiding. De V.V.D.-spreker mr Wendelaar liet wel een heel merkwaardig geluid horen Hij gaf zowaar als zijn mening te kennen, dat de Regering meer leiding moet geven bij de culturele verheffing van ons volk. Dezelfde spr. sneed ook nog eens het onderwerp „politiek in de aether" aan. Vooral de VARA gaat zich aan politiek te bulten, vond hij. Hij herinnerde hierbij aan de bekende „rode bril" van de heer Vermeer en het aetherforum en betreur de het, dat de regering nog niet gereed Daar de thans vijftig monniken tellen de communiteit van de Regale Abdij der Benedictijnen te Egmond een uitbreiding van het klooste-r dringend behoeft, zal dit jaar nog een begin worden gemaakt roet de bouw van een nieuwe klooster kerk, hetgeen mogelijk wordt gemaakt c? zi-' de in Amsterdam geformeerde !?n Antonius Stichting. De kerk wordt 3U meter lang en 12 meter breed en de bouw zal ongeveer een jaar duren. De kloosterkapel is tot dusverre onderge bracht in de, met het oog op de toe komst reeds gebouwde ruimte voor het gastenverblijf. Deze kapel is nu te klein, omdat ook viele parochianen e.a. de plechtigheden in de Abdij plegen bij te wonen. Voorlopig zal het bouwplan, dat niet Mleen de kapel omvat, slechts voor een deel worden uitgevoerd. Het priester- *5oor, de twee torens, de kapittelzaal en de refter, die zal komen waar thans de bibliotheek is ondergebracht, zullen voor- loPig nog niet worden gebouwd. Voorts zal van het voor de gelovigen bestemde gedeelte van de kerk slechts een derde gebouwd worden, maar toch biedt dit teeds 100 plaatsen, eventueel nog tot het dubbele aantal uit te breiden. In het ge deelte voor de communauteit bestemd, zullen de monniken in de koorbanken plaats kunnen nemen. Practisch zal dus bu slechts het middengedeelte van de toekomstige kloosterkerk gebouwd wor den. (Van onze speciale correspondent) DUBLIN, 21 April. De precaire meerderheid van de Valera's regering in de Dail, het Ierse parlement, is door de dood van één der afgevaardigden van de Fian- na Fail, de partij van de Valera, tot één zetel geslonken. Bij deze becij fering is rekening gehouden met de zieken onder de regerings- en oppo sitiepartijen. Op het ogenblik is de Valera verzekerd van 71 stemmen, de oppositie telt er 70. Aange zien het bh' de herverkiezing voor de opengevallen plaats geenszins zeker is, dat opnieuw een aanhan ger van de Fia-nna Fail wordt ge kozen, ziet de toekomst van de Valera's regering er dus uiterst on zeker uit. Daarbij komt, dat de minister van financiën, Mac Entee, zojuist een nieu we begroting heeft ingediend, waarbij aan de bevolking mededeling wordt ge daan van belastingverhoging en prijs- DEN HAAG, 22 April. Constateerde de lieer Van Velthoven (K V.P.) vandaag hij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in dc Eerste Kamer dat thans algemeen erkend wordt, dat de pacificatie, de imanciele gelijkstelling dus van bijzonder- en openhaar lager onderwijs, een groot goed is, de heer De Jong (p. v. f], A.) merkte op, dat de pacificatie ï.v.m. hare toepassing op de andere takken van onderwijs weer een brandend probleem wordt. Hij gaf hierbij als zijn mening te kennen, dat de lijn der pacificatie niet per se behoeft te worden doorgetrokken van kleuterschool tot universiteit. Wat ten deze geldt voor het lager onderwijs, behoeft z.l niet te gelden voor het onderwijs op latere leeftijd. Vandaar het streven naar nieuwe vormen, in verhand waarmee hij wees op de gedachte van een federalistische schoolstructuur, zoals die in de P. v. d. A. zowel bij de voor- als de tegenstanders van bijzonder onderwijs wordt voorgestaan op het terrein van het Nijverheidsonderwijs en welke hierop neerkomt, dat de algemeen vormende vakken worden gegeven in overeenstemming met de levensovertuiging der ouders en de handvaardig heidsvakken in neutrale zin. Zowel de heer Van Velthoven (k v P als de heer Schipper (A.R.) hadden'te voren het denkbeeld van de heer De Jong als in strijd met het beginsel van de pacificatie van de hand gewezen Beide sprekers zochten de oplossing vari het vraagstuk der minderheden meer in de richting van een streekschool welke de leerlingen van een bepaalde 'levens overtuiging uit een zeker rayon tezamen brengt, al is, zo voegde de heer Van Velthoven hieraan toe, een volmaakte oplossing op dit punt niet te bereiken. Ta.v. de beheersvorm van het open bare lagere onderwijs doet zich de laat ste jaren het streven gelden naar inscha- keling van de ouders. Een voorontwerp omtrent een nieuwe beheersvorm _worat momenteel op het departement in ge reedheid gebracht. Verschillende spre kers wijdden aan dit streven enige aan dacht. De heer Van Velthoven merkte hierbij op, dat dit niet mag leiden tot miskenning van het karakter van de openbare school ais overheidsschool. Uit eindelijk moet de bestuursverantwoor- delijkheid blijven berusten bij de over heid. Verscheidene sprekers maakten zich ook ongerust over het gebrek aan schoollokalen i.v.m. de uitzonderlijk grote aanwas van leerlingen. Het opti misme van de minister ln deze konden zij niet delen. Natuurlijk is ook het een en ander gezegd over de salarissen van het onderwijzend personeel. Be gedeeltelijke werking van de ontknikkingsregeling is een bron van ontevredenheid, aldus de heer Van velthoven, die daarom voor invoering van algehele ontknikking pleitte. Dezelfde spr. informeerde ook nog naar de oorzaak van het dralen bij de onderhandelingen voor de leraren salarissen. Het was verheugend, dat enkele sena toren ook aan de zo belangrijke nota van minister Rutten inzake de reorgani satie van het onderwijs enige aandacht oesteedden. De minister verstaat de tekenen des tijds, aldus de heer De Jong, dio in het algemeen een voor de minister zeer welwillende speech hield. De publicatie van bedoelde nota ge tuigt van moed. Zij heeft de uitgedoofde discussie over ons onderwijs weer doen opleven. Hij meende evenwel de minister te moeten waarschuwen, dat niet te veel en te vroeg in wettelijke bepalingen mag worden vastgelegd. Hij lichtte dit toe met de Alg. Middelbare School (A.M.S.) .oot Eenvoudig Voortgezet Onderwijs (E.V.O.) als voorbeelden. Hij zag ten deze meer heil in experimenten op ruime schaal. Aldus wordt de research ook op onderwijsterrein een feit. Prof. De Zwaan (C.H.) ging ook op de achtergronden van de onderwijsver nieuwing in en schaarde zich hierbij aeh- ter -het bezwaar van prof. Gielen, onlangs j Tilburg uiteengezet, dat in de nota de eigenlijke doelstelling van het onder wijs gemist wordt. De heer De Jong hield ook nog een sympathiek pleidooi voor de vorming van dc jonge fabrieksmeisjes, waarvan het belang gelukkig meer en meer wordt ingezien. Hij pleitte voor een royale steun aan de Mater Amabilis- en Zonnebloemscholen. Hij gaf de mi nister de gedachte van een gedeelte lijke leerplichtverlenging voor deze meisjes in overweging en plaatste dit voorstel terecht in het kader van de gezinspolitiek. De vorming dezer meis jes voor het latere huwelijks- en gezinsleven kan als een belangrijk onderdeel van gezinspolitiek be schouwd worden. Het totale aspect van de universitaire wereld is echter na 1945 volkomen ver anderd. De studentenwereld met name wordt beheerst door de nood. Toch houdt men de oude 19e-eeuwse vormen en opvattin gen van het studentenleven nog onver minderd vast. De student is een vrijgestelde van de maatschappij. Zijn „salaris" is evenwel belangrijk gereduceerd. Men zou zijn po sitie kunnen vergelijken met die der pensioentrekkers. Spr. herinnerde hiermede aan de rela tief zo sterke verarming der intellec tuele middengroepen. Er is nu een „hang naar gisteren". Spr. bracht hierbij de gedachtenging van zijn college prof. Duynstee ter sprake, die in reactie op de nieuwe ver schijnselen, een weg terug probeert te gaan. De figuur van de werkstudent achtte hij maatschappelijk onverant woord. Ter oplossing van het vraagstuk in kwestie formuleerde de heer Schermer horn enige gedachten. Hij bleef hierbij echter rijkelijk in het vage, wat hij zelf op het eind ook toegaf. De maatschappij moet de beste stu denten in staat stellen zich voor te be reiden voor hun toekomstige taak. Hij sprak hierbij van studenten-zijn als be roep en aanstelling als student met de (maatschappelijke) plicht om te stude ren zonder tot nadere preciseringen te komen. De heer Van Santen (C.P.) introdu ceerde de idee van een studieloon en hield verder een langdradig betoog over de veramerikanisering onzer cultuur n.a.v. de aanwezigheid van Amerikaanse leraren aan sommige onzer instellingen van V.H.M.O. Op een gegeven moment wilde de communistische spreker in zijn ijver een, zoals hij zeide, strikt-objectief, n.l. niet-communistisch, tijdschrift als bewijs van een zijner stellingen cite ren. De hilariteit, die hierop in do Kamer ontstond, bracht de lieer Van Santen kennelijk in verlegenheid. „Strikt-objectief, n.l. niet-communis tisch"M.a.w AD INT. ingaande van de is met de regeling voor politieke uitzen dingen. De heer Woudenberg (P. v. d. A.) kwam tegen de klacht aan 't adres van de VARA in 't geweer. Het gaat niet aan te stellen, dat alleen de VARA de politiek in de aether brengt. Ook de AVRO doet dat bv. in de financiële beschouwingen en in „Even afrekenen, heren". Hij achtte het niet nodig terzake maatregelen te nemen zoals door de woordvoerder van de V.V.D. was gevraagd. Morgen komt de minister aan 't woord. AD INT. Val van kerkdak. Tijdens herstelwerk zaamheden aan het 30 m hoge dak van de Minderbroederskerk, in het centrum van Wenen, vielen drie arbeiders naar beneden. Een van hen was op slag dood, de tweede stierf enige tijd later in het ziekenhuis. De derde tenslotte wist zich aan de dakgoot vast te grijpen. Hij slaagde erin weer op het dak te klaute ren. Onderscheidingen. Bij K.B. zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heren C. Hobo, oud-burgemeester en thans wnd burgemeester van Gameren en Zuilichem en C. Dekker te Barendrecht, voorzitter van de kring IJsselmonde van de Holl. Mij van Landbouw. stijging der levensmiddelen, 1 Juli a.s. door intrekking regeringssubsidies. De Valera heeft aan de speculaties van alle politiek-geinteresseerde Ieren (en dat zijn er niet weinig!) over zijn plannen een einde gemaakt, door te verklaren, dat hij er niet over denkt ka merontbinding te vragen. In verband met de door hem voorgenomen finan- cieel-economische maatregelen is er voor hem alle reden om thans een volks uitspraak te vermijden. De Ierse premier hoopt blijkbaar zijn nieuwe budget uit het vuur te kunnen slepen, ondanks het felle verzet van de oppositie, die zich van deze impopulaire maatregelen een zo krachtig mogelijk wapen hoopt te smeden teneinde de regering ten val te brengen. Mocht hij in zijn opzet slagen dan behoudt De Valera de mo gelijkheid om in de loop van het ko mende jaar de juistheid aan de kiezers te kunnen tonen. Zo niet, dan zal de oppositie geconfronteerd worden met de Hercules-taak om de financiële po sitie van het land te saneren, waarbij de export-import-balans het grootste probleem genoemd kan worden. In 1951 bedroeg de import 200 mil lioen pond, tegenover een totaal aan 80 millioen voor export. Dit verschil van 120 millioen werd door touristen, naar het vaderland te rugkerende gepensionneerden, en hou ders van buitenlandse beleggingen met 50 millioen gereduceerd, wat nog een tekort van 70 millioen pond over Iaat. Iedere regering, die proberen wil de economische positie van het land op een gezonde basis te plaatsen, zal ge dwongen zijn zich impopulair te ma ken. De nota Inzake de exportpolitiek zal aan de orde worden gesteld in de verga dering der Tweede Kamer van Donder dag 8 Mei des avonds te acht uur ER ZIJN verscheidene audiënties op komst, die een speciaal karakter zullen dragen en tijdens welke de Paus belang rijke leerpunten zal behandelen, zo ver neemt het K.N.P. uit Vaticaanse kringen. Het valt op, dat de H. Vader de laat ste tijd herhaaldelijk uiteenlopende on derwerpen van bijzonder belang behan delt. Hij doet dit in verschillende étap pes, zodat hij eerst een probleem in het algemeen bespreekt en bij een volgende gelegenheid ofwel op bijzondere aspecten ingaat, ofwel zich bezig houdt met reacties, die in de wereld gevolgd zijn. Men kan zich niet aan de indruk onttrek ken, dat de H. Vader zich wel zeer intens bezig houdt met de geestelijke stromin gen. welke in de wereld gaande zijn en daarbij de katholieken een steun geeft, nu Hij hen heeft opgeroepen alle krachten in te spannen om tot geestelijke vernieu wing te komen. De Kerk blijft Jong, ziet en luistert, om daarna voor elke periode richtlijnen te geven. VIA de Resia-pas is in Italië de „Kara vaan van de veroordeelden" binnenge trokken. Een groep van 14 Duitsers die uit .enkele duizenden abonné's van Radio Stuttgart is gekozen en die naar aanlei ding van een wedstrijd, door deze omroep georganiseerd, openlijk hebben verklaard dat zij een of meer vooroordelen tegen Italië en de Italianen hebben vormt deze karavaan. Zij wordt begeleid door 18 jour nalisten en 4 radioreporters, die dagelijks een verslag zullen geven over de indruk ken, die de „gasten dank zij hun vooroor deel" in de voornaamste centra van Italië opdoen. Ik ben benieuwd, wat die Duitsers na afloop van de tocht zullen zeggen: „Mooi weer vandaag" of „es ist nicht wahr". UIT SORRENTO wordt bericht, dat de secretaris van de communistische afdeling aldaar zijn lidmaatschap van de partij heeft opgezegd en zich wil aansluiten bij de Democrazia Christiana. „Na vijf jaar voor de partij gewerkt te hebben als se cretaris van de afdeling Sorrento, als ver trouwensman van de „Camera del Lavo- ro" en als leider van de „Lega Braccian- ti", in de overtuiging daardoor het wel zijn van de arbeiders te behartigen, heb Ik moeten constateren, dat men in deze partij alleen maar desillusies ontmoet en vooruitkomt met leugens. Ik ben er zeker van, dat de huidige regering van de De mocrazia Christiana er werkelijk op uit is om de belangen van de arbeiders te verzorgen. Ik verlang daarom mij aan te sluiten bij de Demooratie en ik geef u de partijkaart terug. Ik weet zeker, dat mijn vrienden mijn voorbeeld zullen volgen. Het zal voor mij een eer zijn de zaak van de arbeiders te dienen in de gelede ren van de Democrazia. Met broederlijke groeten. Salvatore Fiorentino". Mogen inderdaad nog vele vrienden vol gen. Goede werkers moeten welkom zijn. OP 10 MEI verdwijnen de Ondervak groep Detailhandel in Brood en de Vak groep Groothandel in Koffie. Op 15 Mei worden de Ondervakgroepen Rijstspelle- rijen en Rijstmalerijen opgeheven. De op ruiming duurt nog voort. Dit is nu niet het bekende verhaaltje van de jongste bediende, die vrijaf wilde hebben van zijn baas om zijn schoon moeder te gaan begraven, hoewel het goede mens nog springlevend was, maar het geval van de Nijmeegse loodgieter, die zich gisteren wegens oplichting voor de Arnhemse rechtbank had te verant woorden, komt toch wel op hetzelde neer. Op een dag in December belde de lood gieter mevrouw de wed. M. en vroeg haar tweehonderd gulden te leen voor d'e begrafenis van zijn zuster. De loodgieter kende die mevrouw zo'n beetje van uit de verte. „Och dan toch. Is ze dood? Wat heeft ze gescheeld?" Met tranen in zijn stem moet de lood gieter toen een heel omstandig verhaal van het ziekteverloop hebben gedaan. En mevrouw vond, dat hier zeker de helpende hand moest worden gereikt. De man kon het geld wel even komen halen en hij deed het met bekwame spoed. Ondanks het feit, dat er van een sterf geval in 2ijn familie geen sprake was. Enige -dagen later belde hij de mild dadige Nijmeegse dame opnieuw op. „Hallo mevrouw, U spreekt met de Nijmeegse recherche. Bent u dezer dagen soms opgebeld door de heer J. met het verzoek hem 200 te geven voor de be grafenis van zijn zuster". „Ja, dat klopt!" „Nu, dat is een oplichter. Zijn zuster is niet dood. Hij heeft al meer mmsen op die manier bij de neus gehad. Wij zullen deze zaak maar meteen bij de an dere zaken van deze oplichter leggen. Het is dan ook niet meer nodig, dat u hiervan nog speciale aangifte komt doen. Het is toch allemaal hetzelfde. Wij heb ben nu genoeg materiaal om hem een poosje op te bergen". Of die dame de „recherche" nu al te bereidvaardig vond, of dat zij op een andere manier argwaan heeft gekregen, in ieder geval, waarschuwde zij toch de politie, en zo moest de loodgieter giste ren wegens oplichting terecht staan. De Officier van Justitie eiste tegen hem een jaar en 6 maanden gevangenis straf. De verdediger mr Zeegers uit Nijme gen verklaarde in zijn pleidooi te twijfe len aan de geestvermogens van zijn cliënt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3