Langere herhalingsoefeningen voor het reservepersoneel m Frouwelijkc Jeugd bouwde stevige stellingen KONING IN zoekt Nederlandse emigranten op Prins Bernhard pleitte voor Europese vliegtuigindustrie Cardijn en de wereld van morgen Oproep tot priesters en leken Productie van AKU tot nu toe niet verminderd Gevangenisopstand geëindigd WONING EN KLEDING OP HET PLATTELAND Herhalingen zijn nu eenmaal nodig. Doch 7iiet op zh Oirschots a m m-Jmm Rebellen kregen hun zin Donderdag 24 April 1952 \DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Veestapel wordt t.b.e.-vrij gemaakt !-A ff .fff Westerling's vrijlating Neliroe niet naar Stalin Eigen zegening Politieke radio-uitzen dingen Geloof, gehoorzaamheid en gebed als pijlers Reis met verrassingen K.A.J. in de geest van het bedrijfsapostolaat Prijsverhoging Amerikaans staal Jacoba kwam uit de lucht vallen WEERBERICHT Herhalingsoefeningen Het andere wetsontwerp, dat deze middag aan de orde kwam was Ic.nging van de duur der herhalings oefeningen. Dit ontwerp verandert a*" de huidige situatie niets anders dan dat het reservepersoneeel kan worden opge roepen voor negentig dagen herhalings oefeningen gerekend tot 1954 dus over een tijdvak van drie jaar tezamen. Voor gewone dienstplichtigen blijft de situatie zoals zij was: namelijk vijf en tachtig dagen en dat in drie jaar. Dtt geldt voor de dienstplichtigen tot de leeftijd van 35 jaar dus óók voor de soldaten, die ln Af- .M 4 <>i Maandag behandeling van hoger beroep MM voor zilveren en gouden echtparen In verband met Kamer verkiezingen Mej. Vendrik in Uitvoerend Comité TEXEL HEEFT WEER VLIEGVELD HOGE VERWACHTINGEN VAN ENKALON-FABRIEK TE EMMEN BLINDENPROCESSIE OP 11 JUNI Volgende week beslissing over de lonen De Prins gast van „Life Magazin Spreiding noodzakelijk MOSKOU-NELLY1 Per lielicoptère naar Keukenliot Expositie voor de vrouw op de Landbouwbeurs BLOED VOOR DE MEDE MENS Badhoevedorp breekt record Weervervvaciting tot morgenavond: Vannacht <p vele plaatsen lichte nachtvorst en hier en laar mist. Morgen overdag wisselend bewolkt ei bijna overal droog weer met onge veer dezeïde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matije wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Vrijdag 15 April: Zon op 5.22 uur, onder 19.55 uur. Mian op 5.16 uur, onder 22.07 uur. SCHIfPAMSCHE COURANT 't Was mis in Oirschot s-GRAVENHAGE, 23 April 1952. Twee wetsontwerpen waren liet, die lieden de gemoederen der Kamer leden beroerden. Het eerste was de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en het andere de verlenging van de duur der herhalingsoefeningen voor liet reservepersoneel, waarbij Minister Staf biltere pillen kreeg te (likken over de gebeurtenissen in Oirschot. Met die bestrijding van de tuberculose onder het rundvee was de Kamer het wel eens. Deze zaak wordt zo geregeld, dat de boeren zelf 50 millioen voor deze bestrij ding bijeen brengen en de regering uit de tegenwaarde van de Marshallhulp ook 50 millioen. Het gaat erom de tuberculose onder het rundvee radicaal uit de wereld te helpen. De ïyders aan open t.b.c. moe ten daarvoor worden afgeslacht, waar voor de regering een premie geeft van 150 per stuk. Ér werd echter gevraagd voor kleine boeren een hogere premie te geven, daar anders het offer voor dezen te groot zou zijn. En minister Mansholt ging daarmee direct accoord in dier voe ge, dat dit bedrag kon variëren afhanke lijk van de marktsituatie en het tempo van afslachting. Er waren bij de strenge protestanten ook gewetensbezwaren gerezen tegen de tüberculinatie en het schetsen der runde ren. De minister zegde toe, dat deze be zwaarden ontheffing zouden kunnen luij- gen. maar natuurlijk op bepaalde voor waarden, namelijk, dat zij alleen tJxc.-vrR vee zouden gaan houden. Zij ™uden dus Juin veestapel dienen te vernieuwen, zo dit nodig was, De heer Cornelissen (V.V.D.) wenste inschakeling van de veehandel en muns ter Mansholt ging hiermede accoord voor wat betreft het vervoeren en het mark- teDeVheeVreDroesen (K.V.P.) was er ver heugd over, dat dit wetsontwerp tydelpk was opgevat, de regeling in haar geheel zou aan het Landbouwschap moeten ko men, wanneer dat zou zijn ingesteld en dat Landbouwschap zou dan autonoom moeten zijn. Minister Mansholt kon daar mee instemmen, dit was een taak voor het Landbouwschap, de wetgever zou alleen medewerkend moeten optreden. Overigens zou dit alles nader te regelen ziin als het Landbouwschap er eenmaal zou zijn en dan zou deze wet opnieuw op de helling komen. Tenslotte was er de kwestie van de berechting van onwilligen. Men was het er wel over eens, zoals ook de heer Droe- sen (K.V.P.) erkende, dat het wel niet anders kon of alleen de officier van Jus titie zou kunnen beslissen of een zaak voor do tuchtrechter dan wel voor de Strafrechter zou moeten komen. Maar deze afgevaardigde bepleitte toch drin gend een goede samenwerking tussen de officieren van Justitie en de gezondheids- d'He (^wetsontwerp werd tenslotte z.h.st. aangenomen met aantekening van tegen- stemming door de b.u.r. ïndie vochten. En zJc nu de communis ten. Die hadden al gauw een pamflet uitgegeven, waarin de goegemeente werd wijs gemaakt, dat de tijd voor de herhalingsoefeningen opnieuw werd ver lengd, wat lijnrecht in strijd was met de waarheid. Maar onder de misleide ar beiders van „De Waarheid" zal dit wel weer opgeld doen. De tirades, die de heer Wagenaar hier over dan ook ten beste gaf. zijn geen na dere beschouwing waard maar het is wel erg akelig, als men deze 'lieden zich hoort opwerpen als kampioenen voor de be dreigde zedelijkheid van onze soldaten, bedreigd namelijk door deze herhalings oefeningen, die helemaal niet worden ver lengd voor de gewone dienstplichtigen. En daarbij gunt de Kamer de communisten bovendien nog de volle winst zonder enige tegenspraak. Minister Staf kreeg het overigens hard te verantwoorden. De zaak van de volko- men mislukte herhalingsoefeningen in Oirschot, had voor minister Staf niet on gelegener kunnen komen. Do heer Van Vliet (K.V.P.) was de eer ste. die erover begon. Er was daar geen discipline geweest, geen organisatie, geen materiaal om te oefenen en de soldaten hadden niets te doen gehad Hij vreesde, dat het daar erg mis was geweest en vroeg waaraan dat te wijten was geweest. Hij stelde nu bij dit wetsontwerp de eis. dat de organisatie en de voorbereiding voor de herhalingsoefeningen zó zouden zijn, dat het doel ervan zou worden be reikt. Eerder zouden deze heerhalings- oefeningen niet mogen beginnen. En ver volgens zou de belangenverzorging van de militairen en hun gezinnen zo goed mo gelijk moeten zijn verzekerd. De heren Van Sleen (P.v.d.A.), Ritmees- (V.V.D.) en Roosjen (A.R.) sloten zich hier vrijwel bij aan. Zij begrepen dat de maatregel ter verdediging van onze vrij heid noodzakelijk was en wilden ook dit offer aanvaarden, maar dan niet zo als dit in Oirschot was geschied Minister Staf zal daarop morgen moeten antwoorden. Hij zal wel zeggen, dat het onderzoek in deze zaak nog niet beëin digd is, maar als er vanwege Oirschot nu door hem zal worden ingegrepen, is het toch niet voor niets geweest. Het was eigenlijk een pijnlijke geschiedenis, maar een goed ding was, dat dit hier in het openbaar kon worden behandeld en dat wierp de heer Van Sleen de blaffende communisten dan ook voor de voeten De behandeling van de exportnota wel ke oorspronkelijk zou plaats hebben in de avondvergadering van 8 Mei is wegens verhindering van minister Van den Brink op die dag nu verplaatst naar Dinsdag avond 6 Mei. F- s- aÉiC 1 sém De Amsterdamse rechtbank zal Maandagmiddag: a.s. om half twee raadkamer beslissen of Westerling alsnog in voorlopige hechtenis zal worden genomen. Naar bekend is willigde de rechter- commissaris, mr J. Knottenbelt, het ve'*zoek van het Openbaar Ministerie ?ht Westerling tijdens het door het O M. "1 te stellen gerechtelijke vooronder zoek in voorlopige hechtenis te laten hemen niet in en werd de ex-KNIL- kapitein de vorige week na verhoord te zijn weer in vrijheid gesteld. Tegen deze beslissing tekende het O. M. hoger beroep aan, dat thans door de rechtbank, onder presidium van mr B. de Gaay Fortman, in raadkamer zal worden behandeld. Of de recht bank Maandagmiddag reeds meteen een beslissing zal nemen, dan wel de uitspraak op een andere datum zal bepalen is te voren niet bekend. Het Sovjet-nieuwsagentschap „Tass" meldt, gemachtigd te zijn het bericht te gen te spreken, dat India s vroegere am bassadeur te Moskou aan de Indiase pre mier, Nehroe, zou ver£-a 1 Stalin op 5 April J.l. hem°ver een plan voor een vredesconferentie zou hebben 6 Tasfnoêmt ook het bericht, dat Neh roe in Juni of Juli naar Moskou zou gaan voor een bespreking van sen voor een vredesconferentie met een puur verzinsel, dat alle grond waarheid mist. "W'wkv;.*. De opstand in de staatsgevangenis m Jackson is ten einde, maar niet dan nadat er enkele doden en gewonden Vielen en een schade van twee millioen dollars was aangericht. Het is er heet aan toegegaan. Politiehulp uit alle hoeken van de staat was naar Jackson ge.comen, vooral om pogingen tot uitbraak te verijdelen. Boven: ln gesloten gelederen trekken politiemannen met geweer in aanslag door de gangen van de gevangenis de opstandelingen voor zich uitdrijvend. Op de grond projectielen, waarmede de gevangenen de politie bekogelden. Deze foto is uit de gevangenis met een draagbare tele-zendinstallatie naar de buitenwereld overgebracht. Onder: Tevoren kwam het buiten tot een treffen. De oproerlingen staken verscheidene gebouwen in brand (op de achtergrond), bewakers richten machinegeweren op enkele honderden van de opstandelingen om hen tegen te houden. In de dezer dagen verschenen nieuwste druk van het Rituale Romanum. welke bij de Vaticaanse drukkerij het licht zag, wel een der meest opvallende aanvul lingen een. eigen zegeningsformulier van zilveren en gouden bruidsparen. Men zou zich kunnen afvragen-, waarom ae Kerk tot heden heeft gewacht een coogtijaag in het huwelijksleven met een bijzondere zegening te verrijken. Maar beter lijkt het dankbaar te zijn, dat deze aparte benedictio door opneming in het rituale thans gemeengoed gaat worden. De zegening wordt uitgesproken na de H. Mis van dankbaarheid en ook het Te Deum maakt or d van uit,-dat of gere citeerd of gezongen kan worden. De ze gening is gebonden aan een H. Mis en Kan er niet buiten worden gegeven. Als votiefmis kan genomen worden de votief- ?"-Sj i* j°rc van dc Heilige Drievuldig heid o- die van de H. Maagd. Als tweede gebed onder een conclusie wordt dan in- - Sebed tot dankzegging. Deze votiefrms geniet dezelfde voorrechten als de Mis voor bruidegom en bruid. Voor de politieke radio-uitzendingen in verband met de aanstaande verkie zingen zal een regeling komen, zoals in .f® is getroffen. Aan de politieke partijen zal daarbij bepaal de gelegenheid worden geboden zich door de raaio uit te spreken. Dit brengt mee, dat de omroeporganisaties zich gedurende de verkiezingstijd moeten onthouden van uitzendingen die een p°r?r21SC P°litiek karakter dragen. Under de verkiezingstijd wordt ver staan de periode tussen de goedkeu- "nS Yande candidatenlijst door het hoofdstembureau en de dag van de verkiezingen. Op de slotvergadering van het congres der Katholieke Vrouwelijke Jeugdbewe ging, dat te Rome werd gehouden, is mej. Christine de Hemptinne tot presidente van de Federatie herkozen. In het uitvoe rend comité werden de volgende dames gekozen: M. Beckers (Duitsland), E. dell' Acqua (Uruguay). M. J. de Moer (België), C. Enriquez de Salamanca (Spanje), J Giens (Frankrijk), J. Guedes (Portugal) A. Micelli (Italië), N. Néaut (Canada) J van Parijs (België), R. Vendrik (Neder land), D. Willmann (Amerika), T. Wald- stein (Oostenrijk). M. Neville (Engeland) G. Spiesa (Duits Zwitserland) en G. Cha- tillon (Frans Zwitserland! De resoluties van bet congres, we'ke in vijf talen worden uitgegeven, zijn geba seerd op de volgende stellingen: Overtuigd, dat het Christendom de on uitputtelijke bronnen van kracht bezit om in welk tijdperk ook, zelfs in een zo tra gisch en somber complex als het tegen woordige. herleving te brengen, wi! de Katsolieke jeugd haar geioof in God Vader en Wetgever en bron van de on veranderlijke moraal, in Christus en Zijn Kerk versterken. Door vrijwillige onderwerping wil de jeugd in haar leven de aansporing van de H. Vader verwezenlijken, toen deze zeide: „Het, geloof moet een biddend geloof zijn terwijl de jeugd trots moet zijn op het geloof en zich gewennen moet offers er voor te brengen". In geestelijke vereniging met de ver volgde broeders in het geloof wil de jeugd met en voor hen bidden en een beroep doen op de wetgevers in de verschillende landen en op internationale organisaties om tegen de schending van de rechten van God en van de menselijke persoonlijkheid te protesteren. Door een daadwerkelijke belijdenis van het geloof wil zij zich in haar milieu meer en meer de missiegeest eigen maken en door het gebed en de daad medewerken aan de verspreiding van het geloof op aarde, een werk, dat vandaag zeer drin gend Is met het oog op het dynamische van de positief-goddeloze leerstellingen welke in de missielanden worden ver spreid. Kinderlijk gehoorzaam aan de richt lijnen van de H. Vader, gegeven tegen over de „nieuwe moraal" en de „moraal van de situatie", wil de jeugd er met ijver voor zorgdragen, dat het geweten van de jongeren naar rechtvaardige cn gezonde beginselen wordt gevormd! Het vliegveld Texel, dat in de oorlog werd opgeheven zal Zaterdag 24 Mei op nieuw in gebruik worden genomen. Het zal hoofdzakelijk worden ge bruikt voor de sportvliegerjj. Mocht de K.L.M. er ooit toe overgaan de binnen landse lijndiensten te heropenen, dan kan Texel als landingsplaats worden ingeschakeld. De K.L.M. die op de openingsdag vertegenwoordigd zal zijn, zal trachten een Dakota vrjj te maken voor het maken van rondvluchten bo ven het eiland. Het Rhenense veer. Met ingang van 29 April a.s, zal de zomerdienst wor den ingevoerd bjj het Rhenense veer, Dit betekent ,dat deze verbinding tus sen Rhenen en de Betuwe over de Rjjn zowel overdag als 's nachts door het verkeer kan worden gebruikt. Nadat Koningin Juliana de tweede dag van haar verblijf in Canada besteed had om zich een indruk te vormen van Canada's groeiende macht op het gebied van industrie en defensie o.a. werden zes laboratoria van de „National Research Council", waar b.v. gewerkt wordt aan de ont wikkeling van straalvliegtuigen, bezocht 's middags de thee had gebruikt ten huize van de presidente van de Canadese Vrouwenclub, mevr. B. Af. Alexandor en 's avonds een diner had gegeven ter ere van de gouverneur- generaal, Vincent Massaey, waarbij o.a. de Canadese premier St. Laurent, minister Brooke Claxton en generaal Foulkes aanzaten, heeft Zij van ochtend om acht uur Ottawa met onbekende bestemming verlaten. Op het programma stond voor vandaag en morgen vermeld, dat H. M. incognito in Canada zal verblijven. Uit wat thans bekend is geworden, blijkt, dat de Koningin Nederlandse emigranten in het binnenland gaat bezoeken, doch de plaatsen zijn strikt geheim gehouden. De Koningin stelt er prijs op de emigranten gade te slaan bij hun dagelijkse tverkzaamheden en zal daarom plotseling temidden van hen staan zonder voorafgaande waarschuwing. Alle maatregelen zijn getroffen opdat de Koningin een zo reëel mogelijk beeld zal krijgen van hun leven. Slechts een zeer beperkt aantal journalisten zal de Koningin op deze tocht in het onbeken de volgen. Ook zij tasten volkomen in het duister over hun bestemming. De verslaggevers van AP, UP, het Canadese Nieuwsbureau en de verslaggever van het ANP hadden de mededeling gekre gen zich om half acht 's ochtends te mel den op een bepaalde plaats. Hun is niet medegedeeld, of de tocht per vliegtuig, per auto of per trein zal geschieden. Er zal op deze reis een cameraman meegaan en wel de heer Piet Buis van Polygoon Profilti in Haarlem, die d'e taak heeft overgenomen van zijn overleden collega Itz. I Frits Wassenburg. Polygoon Pro- „Ieder jaar zien wij 20 millioen jonge mensen hun intrede doen in het we reldproductieproces. De bevolking der wereld neemt iedere dag niet 60.000 personen toe, van wie slechts 2 pet Katholiek zijn. Hoe zal de werekl er over 20 en over 50 iaren uitzien?" Deze vraag stelde mgr Cardijn stieh ter van de Internationale Katholieke Arbeidersjeugd, tijdens de prfesterstu- ontslag van werknemers de directie zich nog niet gedwongen, wel is vervan ging van het gewone verloop op het ogenblik reeds zoveel mogelijk beperkt In de eerste drie maanden van dit iaar bleven oe financiële resultaten niet ach ter hij die in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, doch zij bleven wel beneden de gemiddelde maandopbrenest van 1951. Van de duur van de slapte in de tex tielbedrijven hangt af of in de toekomst de productie ongewijzigd gehandhaafd fcan blijven Een extra moeilijkheid waar- voor wij ons zien gesteld is de verzwa ring van de importbeperkingen, welke verschillende landen toepassen. Van de Fnkalcn-fabriek te Emmeh, welke nu ge leidelijk in productie komt,verwachten In de laatste vergadering van de on dernemingsraad van de Algemeene Kunst, zijde Unie N. V. te Arnhem heeft de Pfe" sident-directeur, ir Th. van Schaik, enige mededelingen gedaan over de gang van zaken, hij zeide o.m.: „De reeds in de tweede helft van 1951 gesignaleerde ken tering in de afzet van textielgarens heeft aangehouden en heeft in tal van landen over de gehele wereld tot productiever mindering geleid. De vraag naar banden garen is langer op peil gebleven, doch ook 'hier is een zekere verzadiging op de markt merkbaar geworden. Het stemt tot tevredenheid, dat on danks deze moeilijkheden de productie in onze bedrijven in Nederland tot nu toe &let behoefde te worden verminderd. Tot problemen met zich mee, al ware alleen reeds het vraagstuk van voeding, kleding en huisvesting. diedagen, welke in het bisdom Roer mond zijn gehouden. Deze eminente leider der Katholieke Arbeidersjeugd, die OP het "951s toon" Leken-apostolaat te Rome - de een brede visie te bez!H®n 0ntwikke- standen, waarin de sopJI°p_t h„ ling van de wereld zich be g- toogde, dat zelfs sommige P"eJters altijd voldoende schijnen m teoz'enn- zich in de wereld van heden afspee Mgr Cardijn gaf cijfers over de enor me groei der wereldbevolking, we ke enkele honderden jaren tqds 1S viervoudigd. Deze groei brengt ^grote de Voor al deze mensen moet er ook arb®jd zijn, arbeid, die hun bestaan op ue hogere dingen moet richten. Maar nee betrekkelijk geringe percentage Chris tenen onder hen, om nog niet te spre ken van de slechts 400 millioen Katho lieken onder hen, doet het ergste vrezen voor de afglijding der massa naar het communisme. In verhouding zal de macht van het communisme steeds gr°* ter worden, indien het apostolaat door de Katholieken niet intens wordt be oefend. Wijl de priester niet overal kan k°" men en de arbeidersmilieu's meestal niet De jaarlijkse processie van de blinden, georganiseerd in de R K. Blindenbond wij in de loop van dit jaar een belang-1 „St Odilia" naar Sweykhulzen, zal op rijke bijdrage. 11 Juni,aj, wor.den gehouden. kan bereiken, daar moet de leek en voornamelijk de arbeider de kerste- nin8 in het bedrijf verzorgen. Mgr Cardijn wees daarna op de grote mogelijkheden, die de Katho lieke arbeidersjeugd voor de verbe tering der wereld kan bieden Hij deed ?en beroep op de priesters zich zeer 'n het bijzonder op het sociale werk te prepareren en de jeugd in de geest van het bedrijfsapostolaat op te voeden. __P® Amerikaanse regering heeft giste- If" toegestemd ineen verhoging van de staalpnjzen met bvjna 3 per ton, d.i. >,i vnUrwat,fJe leiders van de staalindustrie volgens hun zeggen, noodzakelijk achten om de gevraagde loonsverhoging te kun nen geven. ™Zeais b,ekend h®efi President Truman P o April de staalindustrie overgenomen T.', voor het moment, dat een omvang rijke staking zou uitbreken, omdat arbei ders en ondernemers niet tot overeen stemming konden komen over de loon eisen. Volgens Roger L. Putnam, de „econo- mie stabiliser" zal het wel volgende week woiden voordat hij klaar is met zijn aan beveling betreffende de loonsverhoging, de regering eventueel zal opleggen. Het Witte Huis heeft formeel bevestigd dat de „National Advisory Board on Mo bilisation Policy" samengesteld uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, de arbeiders, de landbouw en de bevol king in het algemeen beslist heeft, dat de aanbevelingen tot loonsverhoging, wel ke gedaan zijn door de „Wage Stabilisa tion Board" in het schema passen; of vol gens de letterlijke tekst: vallen „within the established pattern". filti hoopt in staat te zijn ds gehele re portage van de reis te vertonen op de verjaardag van de Koningin in de bio scoopzaal van Paleis Soestd'ijk. In een radiotoespraak, die Koningin Juliana hield voor de Internationale dienst van de Canadese omroep richtte Hare Majesteit zich speciaal tot de land genoten in het vaderland. Onze emigran ten, zo zeide de Koningin vormen een leger van „goodwill ambassadeurs" over de hele wereld. Wat ook hun papieren mogen zeggen over hun nationaliteit en wat voor loyale burgers zij ook geworden mogen zijn van hun aangenomen land. toch beschouwt Nederland hen nog als leden van de Nederlandse familie, en de hele wereld doet hetzelfde. Hun stam land is zeer trots op hen. Terwijl de Koningin in Ottawa ver bleef, was Prins Bernhard in New York, waarheen hij onmiddellijk na 't bezoek aan de Westkust is weerge keerd, gistermorgen de gast op de we kelijkse lunch van de redactie van het weekblad „Life Magazin". In een in formele bespreking werd over verschil lende onderwerpen in het bijzonder op inteimationaal gebied, van gedachten gewisseld. 's Avonds heeft de Prins aan een diner, georganiseerd door de „Society of Auto- mative Engineers" in het kader van in New York plaatsvindende luchtvaartda- gen een uitvoerige rede gehouden over „De betekenis van Europa op luchtvaart gebied in de samenwerking der Atlanti sche Naties". De Prins vond een aandach. tig gehoor van ongeveer zevenhonderd vooraanstaande personen op het gebied van de luchtvaart, handel, militaire za ken en economie. In zijn rede besprak Prins Bernhard o.m. de noodzaak van een spreiding van de productie in de vliegtuigindustrie, die ook voor de V.S. van belang zou zjju De moeilijkheid voor Europa is. dat waar in deze industrie zoveel Amerikaanse machi nes en motoren worden gebruikt de levertijd van essentiële onderdelen door allerlei oorzaken vrij lang is. Een ver betering van deze situatie blijkt nog niet in het vooruitzicht. Echter, aldus de Prins, vele van deze onderdelen kunnen in Europa worden vervaardigd ten voordele van alle huidige en toekomstige klanten van de Ameri kaanse civiele vliegtuigindustrie. Dan is samenwerking echter noodzakelijk. Nu de Amerikaanse fabrieken zo in beslag wor den genomen door de ontwikkeling van militaire vliegtuigtypes en nauwelijks kunnen werken aan de ontwikkeling van nieuwe burgervliegtuigen hebben de Europese en in het bijzonder de Engelse fabrieken bij gebrek aan orders volop ge legenheid nieuwe typen te ontwerpen. „Het zal u echter verbazen, dat het geen ik zeide over een gebrek aan orders evenaecr slaat op de productie van mili taire vliegtuigen op het Europese conti nent. Met cijfers toonde de Prins dit aan en wees o.a. op het verschil tussen deze industrie in Engeland en op het vasteland Als er geen nieuwe orders worden ge plaatst. dan zal in 1953 5.500.000 vierk. voet vliegtuigfabrieken ongebruikt blij ven. „En moet er dan niet op volle kracht gewerkt worden voor de Europese be wapening" De Europese fabrieken hebben nodig: verbeteringsmogelijkheid, uitvindingsver mogen en de ambitie deze te gebruiken lYf ELLY" heeft in het gehele land 5«i I een grotere vermaardheid gc- kergen dan haar beste kunstje zou kunnen geven. Wij bedoelen om niet misverstaan te worden er zijn onge twijfeld heel wat meisjes, die Nelly heten en yan wie wij niet willen beweren, dat zij in dit schrikkeljaar ongevaarlijk zijn zoals gezegd, tvij bedoelen de boos aardige leeuwin met deze welluidende naam uit het circus Mikkenie, welk beest eerst een persfotograaf en vervolgens de dompteuse miss Belita aanviel. Haar plaats is tussen de tralies thans ingeno men door de heer Klant, die zich' door deze „dame" Nelly geen knollen voor citroenen laat verkopen. Je zou haast gaan geloven, dat een vrouw tenslotte alleen maar door een man er onder ge houden kan worden, al is de schijn vaak tegenovergesteld. Doch laten wij daarover niet filosofe ren. Wij houden graag vrede met onze lezeressen. Wij wilden er eigenlijk meer op wijzen, dat men nooit tc goed van vertrouwen kan zijn. Toen wij een der eerste voor stellingen van bedoeld circus bezochten, kwamen de leeuwinnen ons nogal vreèd- zaam voor. Aardige dametjes, die wei- eens gromden, doch dat komt in de beste families voor. Maar die Nelly bleek ach teraf niet zo beminnelijk te zijn. Een fotograaf, die een mooi kiekje maakte, werd lelijk uit de kooi geklauwd en een paar dagen later moest 'de dompteuse het ontgelden. Ja, men moet altijd oppassen. En laten wij nu hierbij aan Stalin denken! Die zit wel niet achter ijzeren tralies doch ach ter een IJzeren Gordijn. Wat te denken van zijn zachtmoedige houding van de laatste tijd? In Moskou worden momen teel zulke aanmoedigende Jonkies" ge geven naar het Westen om eens te ko men praten Nu moet men voor „lonkies" de meesten weten dat uit ervaring ten zeerste op zijn hoede zijn, maar bovenal wanneer deze van Moskou-Nelly komen! Denk dan maar aan circus Mikkenie! ANALYST Er kwam gisteren een charmante travin gevlogen naar de Keukenhof. De eeuwen ontmoetten elkaar, toen Jacoba van Beieren des middags, gekleed in een sierlijk middeleeuwse gewaad, „er gens in Nederland", plaats nam in een hypermoderne helicoptère. Op het ter rein van de Keukenhof trappelden on geduldig de paarden, die in de jacht stoet stonden te wachten op het ogen blik. dat de gravin per luchtpost zou arriveren, want de komst van .lacolua valt Beieren hing .,in de lucht". De hooggeboren vrouwe, voor wie de ze luchtdoop ongetwijfeld een evene ment betekende, werd nadat het toestel op een grasveld van de Keukenhof was neergezet, bfj het uitstappen geholpen door haar gemaal Frank van Borsselcn. Toen Jacoba weer met beide benen op de grond stond, lachte zij monter en groette de vele gasten, die haar op haar oude jachtgronden verwelkomden. De gravin werd toegesproken door twee luchtvaartautoriteiten, de directeur van de K. L. M., dr A. Plesman cn de direc teur van de Belgische zustermaatschap pij de „Sabena", de heer A. Vernieu- we, die de helicoptère naar de Keuken hof had gevlogen. Na de luchthartige speeches trok Jacoba zich weer terug in het grijze verleden tussen de mu ren van het kasteel Keukenhof. Voordat ze de klok een paar eeuwen terugzette beloonde zij de twee bestuursleden van de Keukenhof, de heren Van Waveren en Hogewoning, eerst nog met 'n reeks klinkende klapzoenen. Omstanders tel den er zeven in totaal. Weg HeerlenSittard afgesloten. Daar een gedeelte van de provinciale weg HeerlenSittard wordt verbeterd, is deze weg, naar de K.N.A.C. meldt, van 23 April tot 18 October voor het door gaande verkeer gesloten. Dit zal moeten omrijden over Brunssum. (Van onze correspondent). Onder het motto „De consument kiest, wat men op de tentoonstelling wil zien" zal tijdens de Internationale Bturs voor Landbouw, Zuivel, Visserij en Tech niek. welke van 1 tot 7 Mei a.s. te Utrecht zal worden gehouden, een speciale ten toonstelling worden ingericht, genaamd: „Woning en Kleding voor Ons". Deze tentoonstelling is georganiseerd in samenwerking met de gezamenlijke bonden van Plattelandsvrouwen en op de eerste plaats erop gericht, speciaal de plattelandsvrouw op de hoogte te stellen van alles, wat zij graag ter voorlichting daar wil zien. De goede gewoonte als man en vrouw 'samen naar de Beurs te gaan zal thans zeker gehandhaafd blij ven, nu er voor de vtouw een speciale attractie is verbonden aan het bezoek aan Utrecht. De industrie heeft van alle zijden haar medewerking verleend door o.a. uitsluitend meubelen te exposeren, welke op het platteland verkrijgbaar zijn. De afdeling „woning" zal worden on- De 170 opstandelingen in de staatsge vangenis van Jackson (Michigan), een van de grootste gevangenissen 'n de wereld, hebben vanmorgen besloten hun verzet te beëindigen. De gouverneur van de staat Michigan is accoord gegaan met hun eisen. Zoals men weet, is de opstand Zondag avond begonnen. De gouverneur kwam Woensdag tussenbeide, nadat „dolle Jack" Hyatt de leiding over de opstan delingen op zich had genomen. Deze be ruchte bandiet dreigde, dat hij alle gij zelaars tien bewakers zou doden, als men niet onmiddellijk een bevredi gende regeling tot stand zou brengen Kort voordat de overeenkomst werd bereikt, poogden de opstandelingen een uitbraak naar het tuighuis van de gevangenis, waarmee hun barak door een tunnel in verbinding staat. Zwaar be wapende politie-afdelingen, die door het getimmer op de tunneldeur gewaarschuwd werden, brachten snel versterkingen naar het bedreigde punt en wisten met hun geweren een bestorming te keren. Ook gisteren werden weer een aantal gevangenen door hun makkers uit de belegerde barak gesmeten. Het zestaf dat het verzet op had willen geven, was zwaar door slagen met ketenen mishandeld en bloedde hevig. Twee hunner verkeren in een levensgevaar lijke toestand. De rauwe methoden, die door de re bellenleiders werden gebruikt om hun gezag te handhaven, en het feit dat de bedreiging van de levens der gijzelaars ernstig moest worden genomen, is voor de gouverneur aanleiding geweest om voor de gestelde eisen te zwichten. dergebracht in hal L op het Croeselaan- terrein. Men zal daar o.m. een Groningse boerderij kunnen bezichtigen, ingericht met modern meubilair volgens de eisen des tijds. Diverse suggesties zullen wor den gegeven omtrent de mogelijkheden om een zo efficiënt mogelijke indeling van de woning te verkrijgen met toepas sing van alle moderne middelen. Wat de kleding betreft, zullen door lopend korte demonstraties worden ge geven van goede en smaakvolle kleding, aangepast aan het werk en de speciale omstandigheden van de plattelands vrouw Ook een schoenen-show zal wor den getoond, terwijl de vakgroep electri- sche bedrijven de modernste apparaten op het gebied van koken en wassen zal demonstreren. De organisatrice, mevr. H. van Waas- dijk-Kuntze sprak de verwachting uit, dat niet alleen de plattelandsvrouwen, doch ook de huisvrouwen uit de stad veel plezier en profijt van de tentoon stelling zullen beieven. De inrichting van de expositie is toevertrouwd aan architect G. Rietveld. Na de officiële opening van d'e Beurs voor LZVT door minister Mansholt, zal diens echtgenote zelf de speciale afde ling voor de vrouw openen. Dinsdagavond werd in de openbare school aan de Roerdompstraat te Bad hoevedorp een z.g. „afname-avond" van de Bloedtransfusiedienst (plasmadienst) van het Nederl. Roode Kruis gehouden voor donors, woonachtig in de onderafde ling BadhoevedorpSloten van de afde ling Haarlemmermeer. Deze avond brak het landelijk record, dat tot heden op naam van Mierlo stond met 467 flessen bloed, daar in Badhoerc- dorp niet minder dan 511 flessen werden afgenomen. De actie was voorbereid door huis. aan- huis verspreide folders en huisbezoeken door leden van de R. K. E. H. B. O. „Sint Damianus" en de neutrale EHBO- vereniging en van het Roode Kruis Korps, die alle ook op de afname-avond hun medewerking verleenden. Van 31 personen werd tegelijk bloed afgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1