naar Men is nooit te Oud om naar een politieke breedtegraad te zoeken De camera op buitenland Zaterdag 26 April 1952 tjDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerik, osie Adenauer verliest meer derheid in Bondsraad Waal en Lek verbonden Bij gouden jubileum der Staatsmijnen ER VROEG BIJ HELPT DE B/SSCHOP KERKEN BOUWEN Maandag j.l, 7ijn dertig Amerikaanse militairen gedood door een explosie op de kruiser St. Paul, die in Koreaanse wa teren voer. De kruiser beschoot stellingen aan de oostkust van Noord-Korea. toen zich in de geschutstoren een explosie voor deed. De oorzaak ervan is nog on bekend. Dit is do grootste ramp van de marine, welke aich totnogtoe in de Koreaanse oorlog heeft voorgedaan. Op 21 Juni j.l. liep een Amerikaanse torpedobootjager bij Wonsan op een mijn, waarbij 26 perso nen om het leven kwamen en 40 werden gewond. De zachte winter en het warme en droge voorjaar blijken uitermate bevor derlijk te zijn voor de grasgroei. In de Zuid-Westhoek van friesland is men reeds met maaien begonnen en het eer ste gras ging naar de grasdrogerij te VVorkiini, die reeds in werking is ge steld. Dit is een paar weken vroeger dan verleden jaar. 1) Week voor Pasen. Een kleine dam, die zich deze week nog achter de Prins Bern- hardsluis te Tiel bevond, is thans door de baggermolen opgeruimd. Hierdoor is de verbinding tussen de Waal en de Lek via het Am sterdam-Rijnkanaal definitief tot stand gekomen. Met het op diepte brengen van het kanaal wordt thans grootst mogelijke spoed be tracht. De meerderheid van bondskanselier Adenauer in de Westduitse Bondsraad (Eerste kamer) is Vrijdag verloren gegaaa door het vormen van een coalitie-regering van liberalen en socialisten in Stuttgart, de hoofdstad van de nieuwe Zuidwestelij ke Duitse staat. De regering van premier Mayer bevat vijf leden van de socialistische partij (in de federale regering te Bonn in de oppo sitie). twee leden van de vrije democrati sche (liberale) partij plus premier Mayer zelf en een lid van de vluchte- lingenpartij. Adenauers C.H.U., die bij de verkiezingen voor de Zuidwestelijke staat als grootste partij uit de bus kwam. werd in de oppositie gedrongen. De Zuidwest, staat zal vijf leden naar de Bondsraad zenden, die aangezien zij een uit aanhangers en uit tegenstanders van Adenauer's federale regering bestaan de regering vertegenwoordigen als neu traal kunnen worden aangemerkt. Thans staan in de bondsraad vijf door de sociaal-democraten en vrije democra ten geregeerde staten met tezamen 20 stemmen tegenover drie door de christen democratische unie geregeerde staten met 18 stemmen. De bondsraad kan de wetgeving door de Bondsdag (tweede kamer) ophouden en daardoor het regeren moeilijk maken. bladen zouden ook verklaard hebben, dat de Verenigde Staten „zekere formeel neutrale staten nodig hebben"; en dat het bezoek van Erlander als „een stap in de richting van een herziening der Zweedse buitenlandse politiek ten gunste van het agressieve Engels-Amerikaanse blok" moet worden beschouwd. Zoals de „Prawda" de artikelen uit de Amerikaanse pers samenvat, zijn ze zeker niet geschreven, dat kan men zonder ze te raadplegen veilig beweren. Het is ook verre van onwaarschijnlijk, dat in de Washingtonse besprekingen het vraagstuk van Zwedens mogelijkheid om zich tegen Russische agressie te verzetten is aange roerd en zelfs grondig bekeken. De om gang tussen de vrije volken, merkt „Mor gen Tidningen" zeer terecht op, verschilt wel enigszins van die tussen Rusland en C.A.O. metaalindustrie. De Staatscou rant van Vrijdag bevat een beschik king van het college van rijksbemid delaars betreffende de algemeen ver bindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst in de metaalin dustrie, tevens regeling van arbeids voorwaarden in de metaalindustrie. De directie van jle Staatsmijnen zal een bedrag van 3.600.000 gulden uitgeven aan feestgaven, uitkeringen en schenkingen ter gelegenheid van het gouden jubileum van dit bedrijf. Een millioen wordt, behoudens toestemming van de Staten-GeneraaJ, bestemd voor een belangrijk sociaal doel, namelijk de bevordering van het vormen van eigen bezit door de personeelsleden. De ondernemingsraad zal hiertoe nog nadere richt lijnen vaststellen. Alle personeelsleden boven 25 jaar zullen van deze feestgave kunnen profiteren. Voorts is een bedrag van 2,5 millioen gulden uitgetrokken voor uitkeringen aan alle personeelsleden, gepensionneerden en weduwen. Deze uitkeringen geschieden op basis van volbrachte dienstjaren op 6 Mei. De arbeiders ontvangen twee dagen verlofloon, een extra dag verlof met behoud van loon, 1.50 voor elk dienstjaar, een gezinsuitkering van 4.— en 4.— per kind. De gepensionneerden en de weduwen krijgen 1.50 voor elk dienstjaar met een minimum van 25.—. Beambten en maandloners ontvangen 1/10 van het maandloon; 7.50 voor elke vijf dienstjaren; een gezinsuitkering van 4.en 4.per kind. Gepensionneerde beambten en maandloners en weduwen van deze categorieën krijgen 1.50 voor elk dienstjaar met een minimum van 40.—. Ten slotte wordt 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor wederopbouw of nieuw bouw van Katholieke en Protestantse kerken in de mijnstreek en eenzelfde bedrag voor behocfligen in de gemeenten, waar minstens duizend personeelsleden van de Staatsmijnen wonen. Dit zijn Brunssum, Echt, Geleen, Heerlen, Hoensbroek, Kerkrade, Sittard en Stein. zijn satelliet-staten. Het kan de Verenig de Staten, zelfs de gehele Nato niet onver schillig zijn, of Zweden in staat is zich te verdedigen. En anderzijds moet er Zweden toch wel veel aan gelegen zijn, dat het het Westen duidelijk maakt, dat het niet van plan is voor een Russische aanval te capi tuleren, maar in staat is weerstand te bieden, tot eventuele hulp arriveert. We leven nu eenmaal niet in een droom wereld, maar in een van staalharde werkelijkheden. Een daarvan is, dat het jongste verleden getoond heeft, dat com munistisch Rusland uiterst agressief is; een andere, dat Zweden een buurland van datzelfde Rusland is, dat onloochenbare aspiraties naar een onbetwiste heerschap pij in de gehele Oostzee heeft. Zweden nu wil geen bondgenootschap, maar het spreekt in volle vrijheid met het land, dat wellicht eens aan zijn zijde zal staan. Rusland voert een bepaalde politiek; dan zal het ook de consequenties daarvan moeten aanvaarden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1