Nieuws uit ST AD en OMTREK Stralende Koninginnedag met feestelijke taptoe geopend Volendam de lag gisteren heus bollenvelden SPORTNIEUWS uit Schiedam Arbeider in olietank door gas gestikt De K.A.B. 20 jaar in Kethel de LAATSTE BERICHTEN Grootse bloemenhulde voor jarige Koningin Zilveren jubileum dr P. A. Vos in NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TOENSDAG 30- APRIL 1952 PAGINA 2 STUDIEVRIENDEN Lex Bruiiiliof wint reis naar Helsinki Tien dagen naar Olympische spelen Kleuren nog steecis kwistig gespreid R. K. SCHAAKVER. S. R. O. P.D.V. DE BLAUWE DOFFER KETHEL Als de passagiers zo slech t betalen CHRIST. INT. FED. VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL Congres te Amsterdam VAKVERENIGINGSLEIDERS TE KHARTOEM GEARRESTEERD Slachtoffer zat urenlang beklemd in mangat Vader wist zich te redden Goed werk in het verledenmet vertrou wen de toekomst in ^p^xedacteur; Leo J. M. Hazelzet. Drie millioen tulpen en hyacinthen Voor paleis Soesldijk kleurige kaart van Nederland Volkomen verrassing Staaistaking omval 650.000 man Olie-staking in Y. S. Gasmasker uit Den Haag Platen doorbranden niet mogelijk NED. VRACHTENMARKT em.-pastoor J. van BLARICUM t Als chirurg van het Jhranciscus- Gasthuis te Rotterdam Dickens herleeft opnieuw Groot lentefeest in A Mam PROF. IR J. H. V. d. BROEK IN HET ZILVER NEDERLAND NAAR VERKEERS-CONGRES Al vroeg in de avond was de stad anders dan anders. Niet alleen, omdat men van alle kanten de harmonie-orkest leden met hfun instrumenten naar de verzamelpunten zag trekken, maar, om dat men zin had in wat feest. Het was mooi weer en het was al weer zo lang geleden, dat men een gemeenschappelijk uitje had gehad. Tegen 8 uur begonnen van alle kanten de harmonie-orkesten op te marcheren in de richting van de Grote Markt. Daar di'omlien de mensen samen voor de grote Taptoe en er was tegen half 9 dan ook geen doorkomen meen- aan. De burgemeester verscheen tegen 9 uur ten stadhuize .en toen duurde he.; niet lang meer, of hij kwam met zijn echtgenote op het bordes, gevolgd door de wethouders Mr M. J. M. v. Kinderen en Mr P. v. Boehoven, de gem -seer. Mir N. J. Post en het bestuur van de Vereniging Nationale Feest- en Gedenk dagen. Onder leiding van de heer De Graaf, dir. van het Pol. Muz. Gezelschap speel den vervolgens dit gezelschap St. Am- brosius. Gusto's Muziekvereniging, Har- pe Davids en St_ Radboud ide mars ..Death or Glory" gezamenlijk. Het tam boer- en pijpercoü-ps de Harmonie deed hierna van zich horen en de lage stem mingscorpsen O. B. K. en Wilton Fijen- oord bliezen onder leiding van de heer Feltzer een inspirerende .March of the trumpets" van A. Ney. Nadat het muziek corps van het Leger des Heiis van zijn aanwezigheid had doen blijken, was aan Si. Ambrosius de eer te bettgf gevallen de „Taptoe" te blazen. Onder leiding De teken- en schildersclub De Studie vrienden hield in haar ateliers aan de Hoofdstraat haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Muus, gaf in zijn openingsrede een overzicht van de werk zaamheden van het afgelopen jaar en sprak de overtuiging uit, dat gezien de intense zin der leden voor de studie en de goede verhoudingen in de club, de toekomst met vertrouwen kon worden te gemoet gezien. Inzonderheid sprak hij een woord van dank aan de leraar, de heer «lac. de Raat, voor diens goede onderwijs en zijn niet verflauwende arbeid, waar mede hij de leden steunt in het op hoger peil brengen van hun arbeid. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek dat de vereniging haar bestaansrecht op cultureel terrein ten volle heeft bewezen. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende voorzitter bij acclamatie her kozen. De plannen voor het aanstaande zomerseizoen (de leden beginnen deze maand weer met het werken in de open lucht) en de in het najaar te houden ten toonstelling werden breed besproken: De grote belangstelling die er is geweest voor de in het vorig jaar gehouden ten toonstelling, is voor de leden een aan sporing ook dit jaar weer het beste van hun kunnen te doen zien. Met een opwekking tot ernstige en vlij tige studie sloot de voorzitter deze ver gadering. van tie heer Heilker, de dirigent, wer den de hy mnen en de soldaten-marsen zeer goed gespeeld met speciale ver melding van de trompetters en het machtige tamboercorps. Hierna was het tijd geworden om af te marcheren. De lantaarns, die de Grote Markt in een feestelijk licht had den gezet, werden omhooggestoken en de 'uittocht >naa,r de verschillende stadsde len 'begon. Ieder korps kreeg zijn eigen aanhang mee en in korte tijd was de Grote Markt weer even verlaten als andere dagen om 's avonds 10 uur. In het centrum bleef het nog langer druk en dank zij het mooie weer bleef me nigeen nog op de terrassen genieten van de drukte en het feest. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. werd er omstreeks kwart voor 1 ge beld bij Bruinhof aan de Kamerling Ön- neslaan. Degelijke signalen voorspellen in de regel op dat uur weinig goeds, maar de heer Schmidt, een onbekende), die voor de deur stond, had voor Lex een blijde tijding. Een jury van tien man, waaronder de experts van de Neder landse reclamewereld, was het die avond juist er over eens geworden, dat de slag zin „Uw inktbak is er vol van!" de beste was, welke was ingestuurd op een door udolf Meyeifs drukink'tenfabriek uit geschreven prijsvraag. Met het- gevolg, dat op deze eerste prijs, de heer A. Bruinhof op 16 Juli op kosten van die fabriek een 10-daagse reis naar Helsinki gaat maken, om er een groot deel van de Olympische Spelen bij *e wonen. Als tekstschrijver en lay-outman van Drukkerij Steens N.V. had Lex Bruinhof deelgenomen aan do voor grafici en re- i rlamc-mensen uitgeschreven prijsvraag. Vier inzendingen stuurde hij op en van de 2.000 welke binnenkwamen bleek men na dagenlang 's avonds schiften de hier boven vermelde de sterkste te vinden. Eergisteren is de directeur van de fa briek, de heer v. Hessen, persoonlijk de uitverkiezing komen meedelen, waar bij hij bovendien toezegging kon doen, dat in Helsinki de vertegenwoordiger van de fabriek, die druk zaken op Fin land doet, de heer Taund Kahanpa ter beschikking van de Schiedamse geluks vogel zal staan. Deze logeert in een ho tel, maar kan van de relaties van ge noemde heer volop gebruik maken. Van de Olympische Spelen mag hij bijwo nen datgene, waartoe hij de wens te ken nen geeft. De reis gaaf. per Scandinavian Express, die in Stockholm aansluiting geeft op een speciale Olympiade-dienst. Èr zal in Finland ampel gelegenheid zijn tot het bezoeken van grafische bedrijven en reclame-ateliers. Het succes van de slagzin-vondst brengt tevens met zich, dat de heer Bruinhof tien mensen uit het bedrijf mag uitnodi gen voor een gratis bezoek aan de Olym pische Dag in Amsterdam op 22 Mei a.s. Op de boulevard van Noordwijk stopte een bus. Dat is niets bijzonders, want op de boulevard van Noordwijk stoppen in deze dagen veel bussen. En toch was er aan de bus, die wij bedoelen iets hsel bijzon ders, want toen het portier openging kwamen er dertig kaft-Kaatjes (cover- girls) van een ANVV-folder uit. De Algemene Nederlandse Vereniging voor VreemdelingÊn Verkeer maakt im mers in Amerika reclame met tulpenvel den en Nederlanders .die in Volendam- mer-costuums rondlopen en de Neder landers menen zelf. dat die reclame apekool is, omdat Volendam en de bol lenvelden kilometers uit elkaar liggen. Maar hier stonden ze dan. naar waar heid, aan het Noórdwijkse strand: veer tig echte Volendammer-meisjes even blozend als een bloeiend' tulpenveld met blauwe ogen als da zeespiegelende lucht en blonde haren als de blanke top van het duin, waar wij opstonden. Want wij waren ook in Noordwijk op de boulevard. Met zijn kleine honderden. In de Seinpost waren we komen pleis teren midden in de eerste CAB-tocht 1952. Het beste weer, waar U gisteren de hele dag over hebt lopen wat- een- uitgezochte-dagen, kregen wij in Noord wijk twee k:er te zien. Eenmaal In de lucht en eenmaal in het water en daar om kon biina niemand zijn plezier en zijn dagje uit op. Vooraf hadden we Heijboer gehuldigd. Waardig en direct. Met een grote krans van tulpen, die hem over ds witte ma nen geschoven werd ten teken van hulde bij zijn zeventigste verjaardag. Mevr. Jurgens kwam een kist sigaren brengen en de heer Schuddebeurs bleef evenmin achter in blijken van waardering. De 70- jarige zelf bedankte voor de vele blijken van stoffelijke en gelukwenselijke waar dering,. die hem bereikt hadden. Hij be val de gele busjes met de spreuk „Wij De uitslagen voor de huishoudelijke competitie, waren als volgt: A Broeren- W Steenhouwer 1-0; M Buckers-A v Zijl 0-1; J v Hees-A v Tienen 0-1; H Kloos- J v d Berg 0-1; J Mulder-J de Jong 0-1; J Brokling-H Sonnemans 0-1; J Zoetmul der-A de Jong 0-1; A v Kasteren-W v Riet 1-0 en Schuurmans-Kamman 0-1- De overige partijen werden uitgesteld. De 2e ronde gaf de volgende uitslagen: J de Jong verloor van W. Steenhouwer; A Broeren won wederom thans van J Mulder; A v Zijl boekte zijn 2de over winning nu tegen J v d Berg. De partij H Kloos tegen M Buckers werd afgebro ken- A v Tienen won reglementair van A Erftemeijer, A v Leerentveld verloor zijn partij tegen J v Hees; H Sonnemans won reglementair van de Gooijer evenals F Kemper van J Brokling; Schuurmans boekte een overwinning op W v Riet, M Loog-J Zoetmulder 1-0 door niet opko men van Zoetmulder. A de Jong wist zijn partij tegen Kamman in winst oni te zetten. De 3e ronde zal Donderdag 1 Mei ge speeld "worden, aanvang 8 uur, in de be nedenzaal van Café-Rest. De Amstelbron, Broersvest. Persoonlijk schaakkampioen schap van Schiedam In de 3e ronde won L Reitsma van J Holsker in een partij waarin laatstge noemde betere kansen had- H Domselaar gaf S Oosthoek geen k£\ns en wist zijn partij in winst om te zetten. J. Penning kon zich tegen J Meijer niet staande houden, hij verloor enige pion nen en toen zijn toren ook verloren ging gaf hij zich gewonnen. N v Heiningen geraakte kort na de opening tegen H den Uijl in moeilijkheden en verloor in een goed gespeelde partij van H den Uijl. J v Eden bleef de meerdere op A Spruijt. In de 4e ronde kwam slechts een partij uit nl. van S Oosthoek tegen J Penning welke gewonnen werd door S Oosthoek. De partijen A Spruijt-J Holsker, H den Uijl-J v Eden, N v Heiningen-J Meijer en H Domselaar-L Reitsma werden allen afgebroken. Aan de kop gaan L Reitsma en J Meijer beide met 3 punten en een afgebroken partij, gevolgd door J v Eden met 2D pt plus een afgebroken partij, J Penning met 2 punten, H. de Uijl, H Domselaar met lDpunt plus een afgebroken partij, S Oosthoek ID punt, A Spruijt, N v Hei ningen en J Holsker met 0 punten plus een afgebroken party. De 5e ronde zal in verband met Konin ginnedag niet Woensdag maar op Donder dag 1 Mei worden gespeeld- Aanvang 7.30 uur in de benedenzaal van Café-Rest. De Amstelbron, Broersvest. Bovengenoemde vereniging hield een wedvlucht vanuit Roermond. Afst. 120 km. De prijzen werden als volgt behaald: A. Broeders 1 47 61; T. van Duivenbode 2 23; H v d Steen 3 21 60; R Scheper Zn 4 63; M Putters Zn 5 8 11 20 552: A v Limborgh 6 78; J Hopstein 7 31 36 41 59 73; J Wen te Ier 9 14 27 30 32; J v d Linden 10; J Doejaaren 12 34 48 57 64; H Schafer 13 29; J Kazenbroot 15 44; H Bröckling 16 19 39; F v Wijk 17; P Wijn- ties 18 22; C Hersbach 24 55; J Christen Sr 25; Gebr. Schrumpf-Ekris 26 35 51; M Dries 28; A v Put 33 36; J Broeders 37; D Bakker 38 72 79; H v Gogh-Kosten 40; E Sebrechts 42 62 76; Gebr v Put 43 46; G Rost 45 50; C Verboom-Schafthuizen 47; A Brokling 53 58; J Dekker 54; C Paar- denkooper-v Wijk 65; J Oosterholt 66; J Legner-Hagen 67 69; B de Jong 68; Gebr Lems 70; G Domenie 71; J v d Hei den 74; C Heukels 75; C Koogje 77; A v Gogh 80; Dipl. J de Boer. De duiven werden gelost te 7.30 uur. Aankomst eerste duif 9-22-13- Aankomst laatste duif 9-34-38 uur. komen U iéts vragen; voor een invalide wagen" warm aan bij de aanwezigen; kon zelfs med?delen, dat van de geplaat ste busjes een reeds ƒ.76 had opgebracht -en een tweede, bij dezelfde pupil onder gebracht, "opnieuw gevuld en even zwaar was. Minder prettig .was het bericht, dat de vele duw- én z Elf be wrings wagens, die uog nodig zijn. duurder van aanschaf zijn geworden, zodat het extra noodzakelijk zal zijn", dat niet alleen de busjes, maar ook de extra cabaret-avond in Het Pas sagetheater met Mr Doodle op de plan ken, 5 Juni een succees wordt. De broodjes waren deze keer bijzonder luisterrijk gemeubileerd en deze „Pas- toe"-stijl harmonieerde uitstekend met de Tast-toe zin, die de meesten tijdens de koffieloze morgen ontwikkeld hadden. Waarom wij tot nu toe niets van de tocht zelf schreven? Omdat zo iets niet te beschrijven is. Wij kunnen U laten meeleven met de opschudding, teweeg gebracht door een bus vol Volendamse schonen. Wij kunnen U doen begrijpen, dat het erg knus en gezellig werd, voor al toen alle heren roekeloos zich aan de lenzen overgaven en met alle geweld getrouwd of niet getrouwd met een goed-gesteven en gemutste jongedame op de kiek wilden. Wij behoeven niet in details af te dalen om U te laten weten, hoe Volendamse dames met guitaar-be geleiding kleine Greetje uit de polder tot leven wekken. Maar die bollenvelden.,.. Dat ligt nu net een tikje anders, Op de tocht heen dachten we zo nu en dan: Is het anders niet? U weet wel. Zo'n en kel plekje, zo'n los kaveltje met een paar duizend van die tulpjes. Niet om te noemen. Aardig, maar niet waarvoor je bij wijze van spreken met tienduizenden dollars Amerikaanse belastingcenten en Belse shag-winst uit de Duitse bezet tingszone en uit Vlaand'erland komt. Daar verlang je meer voor. Wij weten wel. Er lagen langs de weg hele decoratie mozaieken van je reinste kunstenaars. Maar het was nog niet overweldigend. Het werd pas indrukwek kend, toen we, na een tocht langs het strand en een zitje op het terras de automobielen weer opzochten om de te rugreis te aanvaarden. Toen doken we van de duinen naar degeestgronden doorheen de prachtigste panorama's met kleurige lappen Holland'. Toen waren er kleuren zover het oog reikte en speelde de zon over combinaties van geel, rood en groen, zoals de wildste colorist ze niet uit zijn tubes weet te knypen. Iets werd er toen duidelijk van het waarom der bijna krankzinnige hoeveel heid mensen, die zich op de Keukenhof verdrongen en van het wagenpark, waar de parkeer-terreinwachter een weelde rig „niet-inclusief' zou oogsten. Zelfs een aantal wagens van de Ge laarsde Kat-sprookjesoptocht stond nog intact langs dé grote weg te pronken. Hst vlotte door de geroutineerde orga nisatie als altijd. Men reed over Scheve- ningen en het Westland terug om de drukte op de grote weg den Haag-Rot terdam te vermijdenen tegen 6 uur le verden in vele straten de automobilisten dankbare reizigers af. Zestig CAB-pupil- len haddeo de tocht meegemaakt. Zij keken al weer verlangend' uit naar de volgende op 12 Juni naar Oisterwijk. DE LIQUIDATIE VAN DE N.B.O. Daar het Centraal Beheer het werk van de Ned. Boeren Onderlinge afd. Kethel geheel heeft overgenomen houdt deze vereniging 30 April op tg bestaan. Het was dan ook de laatste vergade ring in café De Vriendschap waarop de leden bijeenkwamen en wel om te be slissen over de verdeling van een batig saldo van plm. 7000. Om tot een recht vaardige en billijke verdeling over te kunnen gaan had men mr Sandbrinck, rechtskundig adviseur, uitgenodigd van advies te dienen voor een juiste oplos sing. Het voorstel was de verdeling *e ba seren op de laatste vijf jaren, waarin de leden verloond hadden. Na enkele zake lijke discussies kwam men vrij spoedig tot de conclusie, dat andere mogelijkhe den te ingewikkeld zouden worden, en dat" men tenslotte niet meer zou weten waar men moest ophouden. De beslissing evenwel lag aan de kant van de leden. Door meerderheid van stemmen werd het voorstel, dat door het bestuur lange tijd bestudeerd en uitgewerkt was, aan genomen. De heer Veldhuizen, directeur van de N.B.O. was verheugd over het vlotte verloop van de vergadering en las vervolgens de uitkomst van de verdeling op, welke binnenkort zou geschieden. Met algemene instemming kreeg het bestuur de volledige macht voor de verdere ont wikkeling van de lib'Vdatie. Dit beteken de algehele vertroeven in het bestuur, daar de leden na 30 April geen enkel recht meer kunnen laten, gelden. Voor het laatst klopte de voorzitters hamer en de Kethelse N.B.O. was ont bonden. De prachtige voorzittershamer met zilveren knop. welke de vereniging by haar 40-jarig jubileum aangeboden was, werd ten geschenke gegeven aan de voorzitter, de heer p. Rodenburg. De trampassagiers in Djakarta zijn niet erg scheutig met betalen. De klachten over het meerijden zonder plaatsbewijs stapelden zich op. De tram-directie heeft er nu wat op ge vonden. Op de trams en de bussen in de stad is een premiesysteem voor de passagiers en het trampersoneel ingcoerd. Voor de passagiers fun geren de nummers van de gebruikte tramkaartjes als bewijzen van deel neming in een loterij, die maande lijks trekt en waarbij, behalve een geldprijs van 1000 rupiah. prijzen in natura beschikbaar worden gesteld. Conducteurs en wagenbestuurders krijgen 10 procent van de opbrengst der eerste honderd verkochte kaart jes, 1.5 procent van de volgende hon derd en 20 procent van de opbrengst der kaartjes boven dat aantal. De koster, van een ritje zijn overigens niet mis; de eenheidsprijs is gesteld op 60 cent! Tijdens het congres van de Christelijke Internationale federatie van Spoor- en Tramwegpersoneel, dat te Amsterdam wordt gehouden, is een drietal rapporten in commissievergadering besproken. De rapporten handelen over „De medezeg genschap van het spoorwegpersoneel", de vorming van een sectie wegvervoer in de Internationale en de vorming van een sectie luehtvaart. Voorts is men accoord gegaan met het bestuursvoorstel de heer L. Delsert (Frankrijk) te benoemen tot president en de heren Meines (Nederland), Schmidt (Zwitserland) en .Stoffel (Lu- xemburgJ tot vice-presidenten. De heren V. de Clereq (België) en J. M. Blom- mers (Nederland) zijn weer aangewezen voor de functie van secretaris en pen ningmeester. De door het béstuur aanbevolen sa menstelling van het bureau nam de ver gadering over: L. Delsert, president; V de Clereq, secretaris; J. M. Blommers, penningmeester en A. Meines, vice-pre sident. De politie te Khartoem heeft gisteren enige leiders van de Soedanese arbei dersfederatie gearresteerd, nadat dit vakverbond zyn naar schatting honderd duizend leden tot een algemene staking had opgeroepen. Tevens werd een einde gemaakt aan een kleine demonstratie in de Soedanese hoofdstad. Overigens was de toestand rustig. Het vakverbond heeft in de afgelopen vijftien maanden reeds vijf maal tot al gemene staking opgeroepen, ter onder, steuning van looneisen. Dit optreden heeft ernstige kritiek der regering tot gevolg gehad- In een verklaring zegt de regering dat het verbond onder commu nistische invloed staat. Van gistermorgen zes u«'r tot in de middag is men bezig geweest een arbeider, de 25-jarige classificeerder C. Snijder uit de Rubroekstraat, aan boord van bet W-6- «Kedoe", dat aan de Lloydkade te Rotterdam ligt, tc bevrijden uit een mangat, in een der machine-olietanks, waarin de man was klemgeraakt. Het slachtoffer was bedwelmd door trichloor- aethyleendampen, nadat de tanks met dit praeparaat waren schoongemaakt. De G.G.D. en een gereedschapswagen van de brandweer met vijf man per soneel is ter plaatse aan het werk geweest. Om ongeveer half drie slaagde men erin de man te bevrijden. Hij bleek te zijn overleden. Tezamen met zün vader was de clas sificeerder in de tanks afgedaald om nog een klein karweitje te doen. Bei den werden door de dampen bedwelmd, doch de vader zag kans uit de ruimte te ontsnappen. De 25-jarige C. S. raakte echter bewusteloos. Op( roepen en schreeuwen van collega's kwam geen antwoord en toen men ging kijken, zag men hem buiten kennis in het voorste van de drie mangaten hangen. Door deze openingen kan juist een man kruipen. Achter het gat, waarin S. beklemd is geraakt, bevindt zich een haakse bocht, hetgeen de reddingspogingen zeer bemoeilijkte. 04C.BIAD VOOR SCRtfOAM IR 0¥St»SBtN 74ste Jaargang No. 21834 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd op de Dam no 18, Schiedam, Telefoon 66152. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasoode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 1 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bi) contract gelden lagere tarieven, welke hij de administratie of bij de erkende advert en tie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend by vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. „Er zün in het leven momenten waar op men even stil wil staan om terug te zien op de reeds afgelegde weg". Met deze woorden opende de voorzitter J. A. Olsthoorn het feestprogramma, dat uit gegeven werd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Katholieke Ar beiders Beweging in Kethel. Vanzelfsprekend liet men het 4e lus trum niet, zonder meer voorbij gaan. Hoeveel reden was er niet deze 20 jaren in een feesteiyk bijeenzijn der leden te herdenken! In 1032 deed pastoor Saulen een radi cale stap en verzamelde de Kethelse katholieke arbeiders, en drong er met klem op gaan, dat zy zich aan zouden sluiten by de K.A.B. En zo kwam er bij de bestaande verenigingen een nieuwe beweging, die, gelfjk alle opkomende cor poraties, zich door een berg van moei- ïykheden moest werken. Maar juist daarom een reden te meer nu dankbaar en blfj gestemd te zjjn bij dit jubileum. Zondag 27 April werd om half 9 de plechtige gezongen H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden. Het was een H. Mis van dankbaarheid, want zonder de grote en bijzondere ge nade had deze nu zo bloeiende afdeling niet kunnen zijn wat zij thans geworden is met al haar onderafdelingen, zoals b.v. de spaarbank, Herwonnen Levenskracht enz. Maar ook houdt de K.A.B. nog een oog gericht op de toekomst, en blij ft pro pageren om nieuwe leden tot zich te trekken, daar het de achterblüvers een plicht is hun deel bij te dragen, daar zy reeds ten volle profiteren van de bereik te resultaten. De Kethelse K.A.B. vierde haar jubi leum, en 's avonds, zowel Zondag- als Maandagavond j.l. werden de leden door hun bestuur en ijverig feestcomité op een uitstekend geslaagde feestavond ont haald; hieraan werkte mee het R.K. To neel Gezelschap Brederode en de band „The Music Friends'' uit Vlaardingen. Gezellig by de tafeltjes en temidden van de bloemen luisterde men naar de openingsrede van de voorzitter. Tot zijn spijt moest hij mededelen, dat de heer F. Keesen, die zo'n groot aandeel heeft gehad by de oprichting, verhinderd was aanwpzig te zijn. Hij begroette allen, in het bjjzonder de heer Cb. Rulis, die on danks zijn veelvoudig afscheid, zijn Ke thel nog niet verlaten, laat staan ver geten kan, alsmede de nieuwe hoofd- onderwüzer P. J. Beekman, het bestuur van de L.T.B. en afgevaardigden der verenigingen en afdelingen. Oprechte dank uitte hij voor de leden en de besturen, voortgekomen uit de lo den. En als vanzelf doet men, na een blik in het verleden, aan de toekomst denken. Doch de toekomst kan ons niet beangstigen, aldus de voorzitter, wan neer wij goede leden blüven, niet zozeer door trbuw de afdeling te steunen, als- wel door een principieel katholiek te zijn, in de kerk, in ons gezin, en vooral bii en in ons werk. Een apostel behoren wij te zyn door onze arbeid en voorbeeld, zodat wij de goede sfeer om ons heen behouden, en deze geest, overdragen op hen, die met ons werken. 1 Dan is ook de toekomst voor ons en wjj zullen gelukkig zjjn, als een blij christenmens, die de stralende lach niet verleren kan. Brederode liet over deze woorden geen gras groeien, het belletje rinkelde, het doek ging open, ende zaal genoot intens. Vervolgens sprak de heer Meyer zqn gelukwensen uit namens de afdeling Schiedam. Hü was biy, dat Kethel zo sterk georganiseerd was, en hij begreep, dat er geen enkele reden bestond om ooit in de toekomst, over te gaan tot annexatie, temeer daar hij voelde, dat Kethel zelfstandig wil en kan blijven. „Daarom zjjn wij aangewezen tot. nauwe samenwerking, en tot nog toe was deze zeer goed! Moge dit zo in de volgende jaren biyven!" De heer Meijer zeide altijd bereid te zijn zich geheel open te stellen voor Kethel, en verheugend vond hU het feit, dat reeds ook van Kethel de sociale school bezocht wordt. Een warm applaus gaf biyk van grote waardering voor de spreker en zün afdeling. Thans kwam de geestelijke adviseur, kapelaan J: Rood aan de beurt. Hy ver ontschuldigde zich voor zijn laat komen. Heel de dag was hij met leiders een leid sters op zoek geweest naar een geschikt kampeerterrein voor de verkenners en gidsen. Tot zijn grote vreugde kon hy de aanwezige ouders mededelen dat zij vol komen geslaagd waren, en dat hun kin deren een mooie kampeerweek tegemoet gaan in het wonderlijke natuurschoon in het Zuiden. Maar dan ging. hij over tot de felicita- (Van onze speciale verslaggever) De hulde, die H. M. de Koningin vandaag op liaar verjaardag gébracht is, hield de dank in van de geliele Nederlandse bevolking aan onze beminde vorstin, voor hetgeen zij huiten onze grenzen, speciaal gedurende haar reis door Amerika gedaan heeft om de vriendschapshanden met djt land te versterken en voor de buitengewone gedachten, die H. M. daar uitgedragen heeft. Het gebruikelijke défilé door de tuin voor het Paleis Soestdijk, dat vanmorgen om half elf begon en waaraan tal van verenigingen en vele particulieren uit Baarn, Soest en omgeving deelnamen, was grootser dan ooit. Het was het resultaat van een „samenwerking" tussen de twee plaatselijke Oranjeverenigingen en de mensen ujt de bollenstreek, vooral van de „Keukenhof'. Terwijl de stoet langs H. M. trok, werd op hel middengazon de laatste hand gelegd aan een bloementapijt van 55 bü 34 meter, dat een voorstelling van de kaart van Nederland gaf, waarin de elf provinciën met verschillende kleu ren waren aangegeven, rood, paars, geel, Oranje en wit met de nodige nu anceringen, terwijl oranje-cirkels de provinciale hoofdsteden, alsmede Am sterdam en Rotterdam voorstelden. De kustiyn van Nederland en het IJssel- meer waren met blauwe hyacinthen gemarkeerd, het overige bestond uit tulpen. Onder de bekwame leiding van de heer v. d. Brink, tuinbaas van liet paleis waren hiervoor uit I.isse over gekomen meisjes, die in het leggen van bloemen, wat een speciale vaar digheid vereist, zeer bedreven zijn, in de vroege, prille morgen daarmee reeds begonnen, zonder dat dit aan da Konin gin kon opvallen, zodat deze hulde voor H. M. volkomen een verrassing is geworden. Om 6 uur waren 25 trucks naar Soestdijk gereden, clie gis teren reeds door een paar wagens voorafgegaan waren, om een kleine drie millioen dubbele tulpen en hyacinthen aan te voeren, waarvoor 135 man aan het snijden zijn geweest. Toen het défilé ten. einde was, had men de bloemenkaart gereed en in het Noorden van het land stonden 13 delegaties uit de steden, groepjes van zes personen, zoveel mogelijk gekleed in een voor hun stad karakteristieke dracht Amsterdam had b.v. Kloris en Roosje afgevaardigd. Zij droegen een grote bloemenmand met tul pen voor zich uit. De delegaties stelden zich vervolgens in hun eigen p'aatsen op. waarvoor zij langs een vrijgehouden pad wandelden, dat onmiddellijk daarna door de meisjes met bloemen belegd werd, zo dat men op het laatst niets dan bloemen zag. Een indrukwekkend ogenblik was het toen dan de fanfarecorpsen „Pieter Aafjes" uit Culemborg en „Wilhelmina" uit Volendam het Wilhelmus speelden, terwijl Jacoba van Beieren (Mej. S. M. van Parlevliet, gouvernante ten huize van Minister Mansholt) met de hulp van een achttal in het wit geklede meisjes, een krans van oranje-tulpen om het hoofd, een banier ontrolde, waarop in letters van 1 m hoog, ge vormd door witte tulpen van het spe ciale soort „Schoonoord", te lezen stond: „Nederland dankt U". Alleen hiervoor bleken reeds 400 duizend tul pen nodig te zijn. Gelijkertyd lieten dertien meisjes elk een mand met duiven los, ais symbool van de vrede. De Leidse studenten boden weer de gebruikelijke oorkonde met gelukwensen de Koningin aan. Van de huldiging is een rechtstreekse televisie-uitzending gegeven. Zonder incidenten is de afgelopen nacht de slaking begonnen bij de „United States Steel", een der grootste staalfabrieken ter wereld, zo wordt uit Chicago gemeld. Overal in het land worden de hoogovens gedoofd. Postende stakers nemen gelei delijk hun plaats voor de fabriekspoorten In. Vandaag zullen ongeveer 650.000 staal- arbeiders i.n staking zijn. De productie zal nagenoeg ophouden. De oiiestaking is één minuut na mid dernacht begonnen. Het stakingsbevel geldt voor 100.000 arbeiders in het gehele land. De vakbond C. I. O. heeft de arbei ders in de olie-industrie van Celifornië echter verzocht niet onmiddellijk het werk ne er te leggen, teneinde de produc tie voor militaire doeleinden niet in ge vaar te brengen. tie. In een overtuigende rede riep hy de actieve leden op tot de echte katholieke familieband. „Weliswaar hebben wy veel gepresteerd en niet minder resultaten bereikt. Zó zelfs dat andere standsorga nisaties enigszins bang worden om deze macht. De K.A.B. bloeit en groeit steeds, zodat anderen zich gaan afvragen: „Waar gaat dat heen?" „Gebruik onze kracht goed", zo betoog de de geestelijke adviseur, „en eis niet alleen de rechten op, maar vergeet voor al de plichten niet, daaraan verbonden. Wederom zyn wij in zeer moeiiyke tyden, en ook de andere standen hedden het geheel niet gemakkelijk. Heb een open oog daarom voor de medemens, wy wer ken 8 uur per dag, doch hoevelen zyn er niet die dag en nacht ploeteren om het hoofd boven water te houden! Mqchten er ooit ook van ons offers gevraagd wor den voor het economisch welzyn, door misschien wat langer te werken of wat dan ook, dan zal moeten blyken of wy onze sociale beginselen begrepen zullen hebben. Gezameniyk moeten wy ons va derland uit de chaos helpen en een hecht christendom, dat vol begrip en medele ven is, zal hiervan de basis moeten zyn. Wij moeten doorgaan met ons toe te leggen een waar christen te zpn, door ons een menswaardig bestaan te verze keren, maar daarnaast ons cultureel te verheffen en het inferioriteitscomplex van ons af te schudden door de zedelijke opvoeding en intellectuele ontwikkeling. Ten slotte feliciteerde de heer A. v. Dorp, mede-oprichter van de Kethelse afdeling, zijn jonge spruit, en ongetwij feld kon hü deze afdeling als volwassen beschouwen, Biy was hij, te weten, dat de K.A.B. en L.T.B. zoals vroeger, in hecht verband samenwerkten. Deze Ke thelse samenwerking van twee stands- organisaties is zeker een goed voorbeeld voor vele andere afdelingen. Verder on derstreepte hij hetgeen de geesteiyke ad viseur naar voren had gebracht. Juist het begrip voor en de samenwerking met de andere organisaties geeft evenredige en juiste resultaten. Wü kunnen zo ge- makkeiyk oordelen over anderen. Maar zy hebben het niet gemakkeiyk en heb ben hard te vechten voor hun bestaan. Immers, indien de uitgaven groter wor den dan het inkomen, dan kan niemand zich staande houden. Faillissementen blij ven ook niet uit en dit betekent voor ons werkloosheid. Een samenwerking evenwel kan tot een wederzyds begrijpen komen, begrij pen doet helpen, en gezamenlijk zullen wy opgewassen zyn tegen welke moeilijk heden ook. Met deze gedachten eindigde de fees telijke bijeenkomst van de K.A.B. Dank baar dus voor het verleden, en vol ver trouwen voor de toekomst. Met behulp van gasmaskers trachtte de brandweer 's morgens af te dalen. De apparaten, welke men hier in Rotterdam heeft waren echter te groot. Daarom is men in alleryl naar Den Haag gegaan, waar men bij een firma een kleiner gas masker met- een slang van 15 meter wist te bemachtigen. Het gelukte niet de man uit het gat te trekken. Evenmin slaagde men er in het slachtoffer omhoog te duwen, omdat het lichaam slap was. Men heeft eraan gedacht een gat in de platen te branden, doch dit was te riskant, omdat er zich nog olieresten in de tanks bevinden, ter. wijl de aanwezige dampen dit eveneens onmogelijk maakten. Daarna is men be gonnen gaten in de platen te boren. Dit werk nam echter veel tijd In beslag omdat het materiaal vrij dik is. Slechts één zuurstofmasker stond ter beschikking, zodat de brandweerman die was afgedaald in de tanks onder de ma chine van het schip, alléén zijn moeilijke reddingswerk moest verrichten. Verschil lende malen heeft men moeten aflossen. De mensen moesten door resten olie krui pen om bij het slachtoffer te kunnen ko men. Eerst na geruime tyd was men zo ver, dat de man kon worden bevrijd. ROTTERDAM, 29 April 1932. 28 April nam.: 670 ton gerst l.-varen; 115 ton kunstmest Amsterdam; 85 ton compost Amsterdam: 81 ton cellulose Arnhem; 250 ton stukgoed Amsterdam; too ton granlmex Breda; 3 X 1150 ton granen vletten; 130 ton oud ijzer IJmuiden; 100 ton balken Dor drecht; 60 ton erts Geertruidenberg. Totaal 39 reizen, 15 vletreizen. 2 9Aprll voorm.: 24!) ton mals Amersfoort' 45 ton id. Apeldoorn; diverse partijen mals l.-varen; 200 ton erts Arnhem; 100 ton hout Krimpen a. d. Lek; 40 ton balken Zwijn- drecht; diverse partijen suiker Roosendaal- diverse partijen suiker Stampersgat. Na een kortstondige ziekte is in huize „St Martinuï te Naaldwijk overleden em.-pastoor J. A B. M. van Blaricum. Pastoor van Blaricum werd in 1874 ge boren. In 1899 priester gewüd, was hij. na enkele kapelaansjaren te Vlaardingen, o.m- te bcheveningen werkzaam voor de gevangenen. In 1915 werd nij benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Fran- ciscus van Assisië te Rotterdam. Tydens dit pastoraat richtte pastoor Van Blari cum niet minder dan drie bijkerken op, Lharlois, Katendrecht en Tuindorp. Daarna Was de zeereerw. neer Van Blari- c im nog pastoor te Assendelft en Nes a. rast®l en in 1936 werd hij te Mon- 5JPastoor van de parochie van de H. Machutus. in 1948 bouwde de toen 74-ja- nge herder nog een bükerkje te 's Gra- venzande. Sedert Juni 1950 was hij rus tend te Naaldwijk. (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse boekverkopers zijn zo blij met de nieuwe vertaling van de werken van Dickens, dat zij besloten hebben op 16 Mei een Lentefeest in Dlekensstijl te houden in de zalen -vnn Bellevue. Dit ls mogelijk 'omdét Dickens een man was,' dié' een dergelijk feest,""" waarin zijn figuren en hijzelf verschij nen verdraagt, omdat hij typen heeft gecreëerd en niet karakters heeft be schreven, die na verloop van een aan tal pagina's veranderen om dan tenslotte geheel anders in het slot te treden dan zij in het eerste hoofdstuk zijn gelntrodu. ceerd. Godfried Bomans zal, zoals hij ook te Rotterdam deed. Dickens doen herleven en hij zal zyn eigen typen in terviewen. Dit lentefeest in Dickensstijl zal bestaan uit twee gedeelten. Van 8 uur tot ca. half twaalf zal een aantrekkelijk en ver. zorgd programma worden opgevoerd, be staande uit o.a. „sketches" naar werken van Dickens; menuetten en oude dansen; een geestige „Pickwick-tafel"muziek uit de 18e en 19e eeuw. Aan dit gedeelte van de avond werken o.a. mede: God fried Bomans (als Dickens), Wim Bij moer, C. J. Kelk, Clara Lennart, Emmy van Lokhorst, J. J. van Mechelen, Jan Nieuwenhuiü, de Studenten-balletgroep „Pantarhei" onder leiding van Kid Hoi- t'ngh, leden van het Amateur-toneelge zelschap „Proscenium", het Ensemble „Intermedia" van de Stichting ter be vordering van Paedagogische concerten en tenslotte vele bekende figuren uit de werken van Charles Dickens. Zo zal b.v. prof. Roeterink uit Eindhoven als Sa muel Pickwick verschijnen. Na ca. half twaalf zal dit lentefeest op geanimeerde wijze worden voortge zet. Er zal tot vroeg in de ochtend gedanst kunnen worden op de muziek van een bekende (moderne) band, doch óók de Uefhebbers(sters) van dansmuziek uit vroegere tijden zullen hun hart kun nen ophalen. Tal van medewerkenden aan het eerste gedeelte van dit feest zullen hun talenten óók aan de nachte lijke voortzetting wijden Er komen een „Old Curiosity shop" en enkele verras singen die eerst tijdens het feest zelf be. kend gemaakt zullen worden. Morgen 1 Mei, herdenkt de alom geëer de dr P. A. Vos de dag, dat hff voor vijf entwintig jaar werd benoemd tot hoofd van de chirurgische afdeling van het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam. Zelf geboren Rotterdammer uit een be kend geslacht in de Maasstad heeft dr Vos heel zijn medische practijk aan zijn stadgenoten ten goede doen komen. Na zjjn promotie aan de Rijksuniversiteit te Lei den werd hii in 1915 assistent aan het ge meentelijk Groot-ziekenhuis aan de Cool- slngei, waar h(j onder de beproefde lei ding van dr Noorderbos later hoogleraar aan de Universiteit te Amsterdam, een knappe chirurgische scholing vond. Toen de bekende dokter Spaapen na dertig jaren practijk in het St. Francis cusgasthuis, waarbij hy zich voornameUjk en steeds met succes aan de chirurgie had gewüd, tegen 1 Mei 1927 zün ontslag had aangevraagd als geneesheer-directeur en mede als eerste chirurg van het gasthuis, werd tegen dezelfde datum onder alge mene instemming van allen, die het voor recht hadden hem te kennen, dr P. A. Vos benoemd tot hoofd van de chirurgische afdeling van het St. Franciscusgasthuis, Een zeer verantwoordeiyke taak, die met de jaren in betekenis groeide, naar gelang het St. Franciscusgasthuis de laat ste decennia sleeds een grotere uitbreiding kreeg. Op 1 Mei heeft dr Vos zich vijfentwin tig jaren dag in dag uit, en een dag, die vaak in de nacht overging, van deze zwa re en gewetensvolle taak gekweten, een levenstaak die hem tot een levenswijding werd. Hoge opvatting als hij had van zijn nobel beroep, geniet dr Vos tot op de dag van heden op zijn verantwoordelijke post om zijn grote wetenschap en kunde en niet In het minst ook om zijn karakter volle persoonlijkheid, het volledige ver trouwen van het bestuur, zün collega's en van de duizenden patiënten, voor welke laatsten hij een ware weldoener der mensheid is geworden. Zij prijzen en noemen het St. Francis cusgasthuis en dr P. Vos in een naam en adem. Een gelijke erkenning en waardering vindt dr Vos ook bij de medische studen ten, die zich periodiek onder zün leiding in het gasthuis practisch komen bekwa men. Rotterdam kan deze trouwe stadgenoot en jubilerende chirurg morgen, 1 Mei, van twaalf tot één uur in het St. Franciscus gasthuis een huldigende receptie bereiden. Tot intentie van de jubilaris zal Don derdag a.s. des morgens om 9 uur door pastoor H. v. d. Ven uit Leidschendam, een familielid van de jubilaris, een plech tige H. Mis worden opgedragen. r. II. II. Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. .ir J. H. v. d. Broek zich ais architect te Rotterdam vestigde. Ontwer pen voor vele gebouwen in de Maasstad heeft deze architect in de loop van de jaren gemaakt. Zo maakte hij de plannen voor het flatgebouw aan het Ungerplein en na zyn associatie met ir Brinkman ontwierp hij het Diaconessenhuis en het gebouw voor de Holland-Amerika Lijn. Dit zijn slechts enkele gebouwen uit een lange reeks, waarvan hij architect was. Na de associatie met architect J, Bakema werd het warenhuis voor Ter Meulen, Wassen en Van Vorst ontworpen. In 1948 deed de heer v. d. Broek zün intrede als buitengewoon hoogleraar in de architectuur. te de Van 19 t.m_ 21 Mei a.s. wordt Londen een congres gehouden van Federation Internationale de l'Automo- bile, gevolgd door een bijeenkomst van 22 t.m. 24 Mei van afgevaardigden van de ï.I.A. en vain de Association Inter national du Tourisme die tezamen een overkoepelend orgaan vormen voor het toeristisch gedeelte. De K. N. A, C zal hierbij vertegen woordigd worden door de heren Jhr Mr J. Th. M. Smits van Oyen, voorzitter en. Mr B. Ph. Baron van Harinxma thoe Sloten, secretaris-penningmeester voor de A. N. W_ B., die aangesloten is bij de Association Internationale de Tou- risme, zullen de heren H. J. v. Balen, hoofdredacteur en C. J. v. Schaarden burg, directeur, aan de besprekingen van de O. T .A deelnemen. Zaterdag is bij akte, verleden voor no- iaris van Hellenberg Hubar te 's-Herto- sfenbosch opgericht de te Utrecht te ves tigen stichting R. K. federatie van dio' cesane muziekbonden in Nederland- Voorz'iter is dr Sweens, burgemeester i an Dongen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2