Ie Aziaten Azië thans voor Nare dagen Noordzee breder dan PARIJS luidt de LENTE Nieuwe rol voor Japar RAAK ANTWOORD VAN DE PAUS Moeizame handelsbesprekingen met Engeland Nationale Herdenking camera op t buitenland De zaak-Westerling „Rembrandt" doorge licht Nederland als traditionele leverancier in het nadeel PAGINE 3 WOENSDAG 30 APÊ1L 1952 Nog meer juridische verwik kelingen Ook treinen twee minuten stil Een sigaar is toch maar je ware! Die zorgt steeds voor een goed humeur. Die smaakt en geurt heerlijk. En bovendien houdt sigarenroken u vrg van 'ÏNttAtOSE'. De minister antwoord Binnenlandse Veiligheid Verdrijf de periodieke pijnen An dat lome, lusteloze gevoel direct en afdoend met een paar PARIJS De triomf van de muguet Bi) de juridische problemen, die al aan de affaire-Westerling kleven, heeft zich er onverwacht nog een gevoegd. De Am sterdamse rechtbank heeft n.l. beslist, dat de beschikking van de rechter-com- missaris, waarbij de vordering van het openbaar ministerie tot in bewaringstel- ling van Westerling werd afgewezen, niet voldoet aan de wettelijke eisen (zij was n.l. niet „met redenen omkleed"); derhalve geen beschikking is, zodat het openbaar ministerie voor hetwelk ove rigens geen andere weg openstond ap pèl heeft aangetekend tegen iets, dat geen beschikking is en dus eigenlijk niet in beroep had kunnen gaan. Met andere woorden heeft de rechtbank dus beslist, dat het openbaar ministerie in z\jn be roep niet ontvankelijk is. Zo is de affaire Westerling terugge keerd in het eerste juridische stadium. Er zijn thans twee mogelijkheden: óf de rechter-commissaris is het met de uit spraak van de rechtbank niet eens en handhaaft zijn eerste beslissing, (in welk geval 't O.M. niet nogmaals beroep kan aantekenen, doch slechts bij de Hoge Raad in cassatie kan gaan) óf de rech ter-commissaris stelt na een noodzake lijk nieuw verhoor van Westerling in andere terminologie een nieuwe beschik king op, waarvan dan alsnog de officier van Justitie als. vertegenwoordiger van het O-M-, indien dit nodig geoordeeld wordt, in appèl zal gaan bij dezelfde Kamer van de Amsterdamse rechtbank, die het eerste beroep behandeld heeft. In verband met de Nationale Herden king op Zaterdag 3 Mei a.s., hebben de Nederlandse Spoorwegen bepaald, dat op deze dag in overeenstemming met de twee minuten algehele stilte van 20.00 tot 20.02 uur ook alle treinen en rangeerdelen op het gehele net op dit tijdstip zullen stilstaan. Ter gedachtenis aan allen, die tijdens de tweede wereldoorlog hun leven hebben geofferd, zal ook dit jaar op twee centrale punten in Nederland en bovendien in de vier militaire afdelingen en op Hr. Ms. oorlogsschepen en de walinrichtingen van de Koninklijke Marine, de nationale her denking plaatsvinden. Hiertoe wordt op 3 Mei a.s. te Den Helder bij het monument „Voor hen die vielen" de centrale herdenking gehouden voor de gesneuvelden en overledenen van de Koninklijke Marine en de koopvaardij, terwijl op de Grebbeberg de in de tweede wereldoorlog gesneuvelden en overlede nen van de Koninklijke Landmacht, de omgekomen verzetsstrijders en alle overige slachtoffers worden herdacht. De plechtigheid op de Grebbeberg vangt om 11.05 uur aan met een toespraak van de Minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf. Tijdens de plechtigheid te Den Helder zal spreken de commandant Zeemacht, schout bij nacht C. W. Slot. In de verschillende militaire afdelingen worden de respectieve herdenkingen gehouden te Rotterdam (Algemene be graafplaats „Crooswijk"), Almelo (Van Donkelaarsplein)Middelburg (Algemene begraafplaats aan de Nieuwelandseweg) en te Emmen (Jan Haddersbank). verloren. Ook dat kon Washington om de consequenties, welke daaraan verbonden zouden zijn, niet toelaten. De Verenigde Staten pogen nu 'n hecht steuntpunt in Japan op te bouwen. China is verloren. India heeft weinig vertrou wen in het Westen. Hoe zal het met en in Japan gaan? Dat is het grote probleem dat heel wat hoofden druk bezighoudt. een wereldoorlog, toen Rusland dooi Duitsland in de strijd werd meegesleurd wat bijna automatisch tot een uitbreiding van de strijd tot Japan en de Verenigde Staten leidde. Alle oorlogen ontstaan derhalve op de rand van Rusland en zo kunnen we ook we wezen er reeds vaker op ver klaren. waarom de Sovjet-Unie zich met een voorterrein van satellietstaten in Europa heeft omringd. Zij zijn slechts de dekking van het kernland als het ooit tot een groot conflict in Azië zou komen. Wat op langere termijn onverbiddelijk on- vermijdelijk zou zijn als Rusland er in zou slagen nog grotere gebieden van Azië onder zijn heerschappij te brengen. In deze gedachtengang is het ook duide lijk waarom Amerika onmiddellijk tot effectief ingrijpen overging, toen een com munistische gewapende aanval op Zuid- Korea plaats had. Korea is in de loop van de eeuwen herhaaldelijk de springplank der Chinezen naar Japan of de brug voor de Japanners naar China geweest. Daarom ook verzekerde Japan zich na de Russisch —Japanse oorlog van 1904 het protecto raat" over Korea, dat na 'het beruchte Marco-Polo-incident van Juli 193? een basis werd voor de verovering van geheel Oost-China. Overigens mag men de com munistische agressie op Korea ook zien als een revanche op de Russische neder laag van 1905. Moskou begeerde het prestige te herwinnen dat het in het begin van deze eeuw bij de Aziaten had Z. H. Paus Pius XII heeft sinds Zijn troonsbestijging tal van strenge voor schriften van de pauselijke hofetiquette aanzienlijk verzacht, zo o.a. betreffende de kleoing, die bij de pauselijke audiën ties dient te worden gedragen. Vooral geldt dit de eenvoudige gelovigen, die bij hun verblijf in de Eeuwige Stad zo graag door de H. Vader der Christenheid worden ontvangen, maar'niet altiid «ver gelegenheidskleding beschikken. Éea. po sitief misbruik van deze welwillendheid moet men echter wel het gedrag van enkele buitenlandse deelneemsters aan ten internationaal tennistournooi noe- nien, die door de pauselijke kamerheer moester: worden teruggestuurd om zich van «en meer passende kleding te voor zien. Bij dezelfde groep had zich ook een kampioen-wielrenner aangesloten. Deze meende zich tijdens deze audiëntie tot de H. Vader te richten en tussen neus c-n lippen door een audiëntie te kunnen aanvragen voor deelnemers aan de a.s. ronde van Italië. Daze audiëntie zou dan In een ziekenhuis te Bergen heeft men met behulp van roeBitfreustralen een val se Rembrandt „ontmaskerd". Het schilderij, een portret van.een oude man met baard, was w een Bergens schildcrijenmuseum binnengebracht met het verzoek, de echtheid te onderzoeken. Het duek was gesigneerd met de naam Rembrandt en maakte de indruk echt te z«n. In het ziekenhuis brachten de Roentgenstralen echter aan het licht dat in plaats van loodwit zinkwit als verf stof gebruikt was, en zinkwit kende men in Rembrandts tijd nog met. Loodwit is ondoordringbaar voor Roentgenstralen. Zinkwit niet. hoefde te bestaan dat een revisie voor de F. 221-ers ook voor de hele groep der gezuiverden revisie tengevolge zou heb ben. Een afwijkende mening dienaangaan de verkondigde alleen d« heer Van Lies hout (K.V.P.). Hij meende, dat er vooral wèl beroep mogelijk was, namelijk bij afwijking tussen het besluit en de mening van de commissie, maar hij vergat daar bij, dat juist de onbekendheid met het dossier, waarvan geen inzage mag worden verstrekt, dit advies niet altijd bekend doet zijn. Hij verkondigde de rechts opvatting, dat niet-inzage van de dossiers niet zo ernstig was en ook niet de onbe kendheid van de aanklager. Bij welke opvatting de minister zijn visie op de zaak prettig kon aansluiten. Deze en enige andere kwesties, zoals de zedenverwildering, behandelde minis ter Beel in de avondzitting. Dit laatste probleem had natuurlijk zijn aandacht. Voor de Ethische Raad, waarnaar mej. Nolten in de Tweede Kamer had ge vraagd, was eerst een zekere documen tatie nodig, vooraleer deze kon worden opgericht. De nationale leningen dit in antwoord aan de heer Van Walsum hadden de verwachtingen overtroffen. Geldleningen zullen echter niet boven het reetegamma mogen uitkomen. De getroffen gemeenten worden niet achter gesteld, zo zei minister Beel, bij de niet-getroffen gemeenten. Daarmee is bij het toekennen van het contingent reke ning gehouden. Maar, ging het daar wel om. De heer Berger (K.V.P.) had over de financiële kant der zaak voor deze ge meenten zijn bezorgdheid uitgesproken en juist daarover sprak minister Beel niet. Minister Beel bestreed de opvatting, dat de F 221'ers niet op de hoogte waren van de gronden hunner veroordeling. Dit is een hoge uitzondering. Van onrechtvaar digheid kan hier niet worden gesproken, er is in alle mogelijke gevallen revisie verleend. Ook is in vele gevallen de in houd van de aanklacht medegedeeld. Mededeling van de naam van de aanklager alleen kon de minister niet toestaan. Voor de steun van de heer van Lieshout een afwijkende mening was de minister erg dankbaar. De suggestie van de heer Van Walsum voor een parlementaire commis sie in deze zaak, achtte hij niet in over eenstemming met de ministeriële verant woordelijkheid. Het standpunt van de regering inzake de gemeenteclassificatie dit in verband met de amlbtenaarswedden zal moeten steunen op het rapport van de commissic- Kruyt (reeds een dag geleden verschenen Red.) en het advies van de S.E.R. Voor de benoeming tot burgemeester kan volgens de minister het lidmaatschap ener politieke partij niet doorslaggevend zijn. Hiervan kan men ten eerste niet op aan en tweedens zijn burgemeesters benoemingen in ons land geen politieke benoemingen. Wat de salariëring betreft kan het slechts mogelijk zijn op enkele onderdelen verbetering aan te brengen. Tot de heer Van Lieshout (K.V.P.)zelf wethouder, zei de minister, dat hij niet moest vergeten, dat een wethouder geen ambtenaar is. Minister Teulings brak weer een stevige lans voor de Binnenlandse Veiligheids dienst. Deze dienst is nu eenmaal onmis baar tot optreden tegen subversieve elemen ten, die niet stil zitten, als zij kans zien de demomocratie te ondermijnen. En toen kreeg de communistische heer Schalker een dikke veeg uit de pan. De communis tische methodiek werd duidelijk uit de doeken gedaan als de welbewuste propa ganda onder leiding van het Sovjet- imperialisme. Tegen deze subversieve elementen moet de regering optreden. Hij noemde nu man en paard, toen hij de leider noemde van een Tsjechische Han delsdelegatie Miroslav Maruska, die hier de communist Baruch aanstelde als ver tegenwoordiger van een Tsjechische hand schoenenfabriek, om een deel van het hier verdiende geld over te maken aan de communistische partij in Nederland. De minister noemde zelfs de datum, waarop de besprekingen hadden plaats gehad. Niet dat het enig resultaat had op de communistische repliek, maar toch is het goed, dat dit telkens weer gezegd wordt. Daarmee kwam de laatste begroting aan het eind in de Eerste Kamer, drie en halve maand vroeger dan verleden jaar. De begroting werd z.h.st. aangenomen met aantekening van tegenstemmen var de communisten. F. S. (Advertentie) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, Dinsdag. TE PARIJS luiden morgen de meiklokjes. Het geluid komt van de meer of minder gemeen de wensen, die ze begeleiden, want geen Parijzenaar is zo onwellevend, dat hij zou laten de nederige lelietjes van dalen, al is het maar in een bescheiden tuiltje, aan de dames aan te bieden, die hij kent. Als die voor het gebaar niet gevoelig zijn, dan zijn ze het toch voor het parfum. Het smetloos blank heeft ons altijd aan de naam van lelietjes doen vast houden, maar voor de Fransen was de geur het belangrijkste en zij spre ken van „muguet", dat dezelfde oor sprong heeft als muskus, een woord dat uit Ferzië schijnt te zijn ge komen. Reeds tijdens de Renaissance gaf men die naam aan de fats. die weer de gewoonte der Ouden namen om zich te parfumeren, ook al had den ze zich niet tegen de muskieten te verdedigen. Maar reeds meer dan een eeuw is er in Parijs op de eerste Meidag geen levend wezen, die niet de geuren meedraagt van een paar stengeltjes „muguet". Een dure liefhebberij Want aan alle dames die een Parijzenaar kent. zijn vrouw, zijn bruid, zijn dactyio, zijn vriendinnen heeft hij een, ,3®" metje aan te bieden, van een tuiltje tot een dichte bos toe, naarmate hu geapprecieerd wil worden. De jufs achter de toonbank, de meisjes op het kantoor, de midinettes op het atelier zouden staken zonder die attentie. Op het gebeier der mei klokjes, de vergezellende wensen, wordt minder gelet. Aan de wel voorzienheid van het tuiltje wordt de schenker afgemeten. BIJ TREINEN VOL zijn de laatste dagen de „nederige" bloempjes naar de hallen en de bloemen markten gezonden om over de bloe menwinkels te worden verspreid, waar een enkel takje al vele francs kost. Voor de grotere tuilen durft men honderden francs te vragen en, o wee als het voorjaar laat is en slechts kasplantjes te krijgen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3