Ros Bejaard doet zijn ronde in de stad van Dendermonde 19 om verder van te genieten 20 DE R. T. C. MET DE WEST m Bennaars en Odenthal keerden terug Belgische oorlogs-invaliden te gast in Nederland CMNTAGE ssssit* be8r»"' „Die van Aalstdie zijn zo kwaad Ommegang van liet fameuse paard kost millioenen francs Man,ga toch ook HUNTER token! Sherlock Holmes naar Amerika CENTRALE BOERENLEENBANK Morgen begint de zomerzegelverkoop Eeuwenoude „Deventer koek" verhuist Nieuwe redacties van het iverkstuk Kamerlid H. Dassen HOOFDPIJN! Voorlopig Oranje-team gekozen KLM-Convair vloog hen ^naar de bollen" Prins Bernliard bezocht Eisenhower Rallve van toerwagens naar Zandvoort WOENSDAG 30 APRIL 1952 PAGINA 3 Niet de eersten de besten H onderdd ui zend kijkers SLAAPWANDELAARSTER UIT RAAM GEVALLEN nm te proberen heerlyke HUNTER'S alle 20 van export "kwaliteit: GEEN OMZETBELASTING VOOR ADVERTENTIES Invoerrecht op courantenpapier verlaagd KON. VERENIGING „HET NEDERL. TRËKPAARD" Moeilijkheden zijn geweken Burgemeester van Schaesberg? Voor de wedstrijd, welke het Nederlands A-elftal Donderdag 8 Mei a.s. in het Feijenoordstadion te Rotterdam tegen Sunderland speelt, een ontmoeting die tevens gdldt als oefenwedstrijd voor de interlandwedstrijd tegen Zweden van 14 Mei te Amsterdam, is het Nederlands elftal als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse). Midden: Wiertz (D.W.S.), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.). Door J. S. FLETCHER wasS'kSmnl°™S 1",t fr1™,'11™100'' 8I Voor: Van der Kuil (V.S.V.), Lenstra (Heerenveen)Van Melis (Eindhoven)Bennaars (Dosko) en Clavan (AD.O.) Reserves: Landman (Sparta), De Jong (A.D.O.), Van Schijndel (S.V.V.) en Van der Bogert (D.O.S.). De B-ploeg, die Dinsdag 6 Mei in het Olympisch Stadion tegen de Engelse prof-club in het veld treedt, ziet er als volgt uit: Doel: Landman (Sparta) Achter: Bakers (P.S.V.) en De Jong (A.D.O.). Midden: Van Schijndel (S.V.V.) Hendriks (Vitesse) en Fanger (D.W.S.) Voor: Van der Bogert (D.O.S.1, Van der Tuyn (H.D.V.S.), Van Roessel (Willem II), Mommers (Willem II) en Van Overbeek (B.V.V.) Reserves: Hagenaars (Vole- wijekers), Utermark (B.V.V.)C. van der Gijp (Emma) en Krom- mert (D.O.S.). Sunderland met Shackleton NIEUW ZWEM-RECORD Snelle Hongaarse dames HERÓRIëNTATIE FINANCIëLE EN FISCALE POLITIEK NODIG GEACHT „BESCHERMDE" AUTORIJSCHOLEN Sinds mensenheugenis wórdt er in het Ros-Beyaardlied van de inwo ners van Aalst verteld, dat ze zo jaloers zijn op de Dendermondenaren. Die van Aalst, die zijn zo kwaad, omdat daar het Ros-Beyaard gaat. Wel, in Aalst volharden ze ook in deze eeuw van het stalen ros nog in hun afgun stige houding. Ze houden de. traditie in ere. De studenten licbhen al aange kondigd, dat zij de kop van het fameuse ros zullen stelen voordat „Beyaard" op 8 Juni a.s. in een grootse stoet geflankeerd door duizend figuranten meetrekt door de straten van Dendermonde. Voor de derde maal in deze eeuw doet het ros de ronde. De „Beyaard" wordt dit jaar van stal gehaald „als dankbetoon voor de bevrijding en als symbool voor de vrede en de wederopbloei'Aymon, de vader van de Vier Heemskinderen, zal nooit hebben durven dromen, dat het ros nog eens zulk een verheven symbolische functie zou moeten vervullen, toen hij het. kollossale paard „als zoenoffer' met, een molensteen om de hals in de rivier liet verdrinken. achterhalen is, maar die in elk geval een historische grondslag heeft of zijn ont staan dankt aan een legende. Het geheel is uitgegroeid tot een folkloristische waar de. die in het aan traditie zeer rijke Vlaanderen bijna uniek is. Over traditie gesproken: de Vier Heems kinderen die in de ommegang op het ros zetelen, zij„ zomaar niet de eersten de besten. Het moeten vier gebroeders zijn van ouders, die in Dendermonde woon achtig zjjn. Bovendien moeten zij elkaar in leeftijd nauwgezet opvolgen. Hun opeen volging in geboorte mag niet door de komst van een zuster onderbroken zgn. Op het tijdstip van de optocht moeten ztf bovendien juist oud genoeg zijn ora niet al te veel last mee te hebben (het Het is in het kleine Vlaamse stadje Dendermonde al sinds de 14de-eeuw traditie, dat bij zeer bijzondere gelegen heden de ommegang van het „Ros Beyaard" door de straten trekt. Om de bevolking te herinneren aan het fameuse paard, dat eens de vier Heemskinderen op zijn rug droeg, die er Karei de Grote mee bevochten, als de legende van de Karei-romans tenminste waarheid bevat Hoe het ook zij, In Dendermonde houden ze het er op, dat het „Ros Beyaard" heeft bestaan en dat de vader der Heemskinde ren, tevens Heer van Dendermonde in die dagen, het in de samenvloeiing van Den der en Schelde heeft laten verdrinken om de vriendschap van Karei de Grote die zijn schoonbroer was, te herkrijgen. De Ros Beyaard-ommegang van Den dermonde, die in de loop der eeuwen een stoet Is geworden waarin duizend figuranten van het stadje, dat In totaal slechts negenduizend Inwoners telt meetrekken, wordt dus slechts bij uit zonderlijke gelegenheden gehouden. Ge lukkig maar, zeggen de organisatoren van de ommegang van 8 Juni a.s., want dit evenement legt op het kleine stadje een zware financiële druk. De duizend figuranten dragen costuums, die •amen twee millioen francs kosten en de verschillende wagens vergen nogmaals een uitgave van 'n half millioen francs De ommegang vormt met al zijn wagens en groepen één geheel. Elk onderdeel heeft een oorsprong, die soms moeilijk te Morgen 1 Mei begiRt de verkoop van de zomerzegels 1952, welke tot en met 25 Juni a.s zal duren. Deze zegels blijven geldig tót en met 81 December 1953. De 'zomerzegels zuilen aan de postkantoren en postagentschappen verkrijgbaar zijn en de frankeerwaarden van 2, 5, 6, 10 en 20 pent met een toeslag van respectievelijk Jt, 3, 4, 5 en 5 cent. Zoals men weet, komt de toeslag op deze zegels ten goede aan Instellingen en verenigingen van sociaal en cultureel werk o.a. verenigingen tot bestrijding van tuberculose, asthma bij kinderen, rtieu- jnatiek, aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden, het Frin» Bernhard- fonds, enz. Het vorig jaar hebben de zomerzegels tam toeslag opgebracht 158.633,41 het geen 9,8 pot meer was dan het jaar ^He" Comité voor Zomerzegels, dat bin nenkort in een stichting zal worden om gezet, stelt bij de plaatselijke comité a ook prentbriefkaarten en een mapje met achaduwbeelden ten verkoop beschik baar. De prentbriefkaarten beelden een viertal dieren uit, die in de bossen op de Hoge Veluwe voorkomen. De tekenin gen van deze dieren zijn van Floris Tiele te Schaersbergen. De mapjes met schaduwbeelden bevat ten vrolijke silhouetjes, waarmede kin deren grappige briefkaarten kunnen maken. De opbrengst van de dierenkaarten en van de mapjes komt eveneens ten goede aan instellingen van sociaal en cultureel doel. Bij de verdeling van de opbrengst der zomerzegels en der prentbriefkaarten en mapjes wordt dit jaar 25 pet gereserveerd voor de provinciale instellingen, dit zich op aociaal en cultureel gebied bewegen. Als op 7 Mei a.s. de nieuwe fabriek van J. Bussinks Deventer Koekfabrieken N.V aan de Hanzeweg te Deventer offi cieel wordt geopend, dan is er een bedrijf verhuisd waarvan al in 1593 door Gerrit Schutte de grondslagen ziin gelegd: „De van ousher gekroonde allemansgading". Jacob Bussink heeft het bedrijf van Schutte overgenomen en van de Bussinks ging het, in familie-onvolging, weer over naar de Coldewey's. Thans is de heer C. J. Coldewey directeur van de in 1906 gestichte Naamloze Vennootschap. Maar naar buiten is nog steeds de naam Bussink verbonden aan de Deventer koek. Door de stijgende productie is de oude fabriek aan de Korte Assenstraat te klein geworden en in do binnenstad van Deventer kon van uitbreiding geen sprake zt)n- Daarom is de nieuwe fabriek, ontworpen door architect J. Postma, ge bouwd op het grote, nieuwe industrie terrein van de Koekstad, waar brede havenkommen door grote sluizen met de IJssel zijn verbonden. Dank zij de moderne installaties in de nieuwe fabriek kan met hetzelfde aantal van tachtig arbeidskrachten, dat in het oude bedrijf werkzaam was, veel meer worden gepro duceerd dan voorheen. Oud en nieuw vindt men hier dooreen. Er wordt gebakken in twee kettingovens van twintig meter lengte eik. De bergen van oranjeschillen uit Spanje en de West worden nog met de hand gesorteerd, voor ze worden gesneden en gestoofd in grote ketels, om daarna geconfijt te worden. Het malen en mengen van kruiderijen doet men zelf nog steeds volgens de be reidingswijzen van 1593. rossinant waarop ze zetelen is 6.20 M hoog) en juist jong genoeg om niet te zwaar te >jjc. Dit laatste is van belang voor de dragers, die toch al zeven honderd kilogram te torsen hebben. Die dragers op hun beurt moeten per se afstamme lingen zijn van vroegere leden van het z.g. Pijndersgilde, het gilde van de bier en waterkruiers. Men stelt er een eer in tot de dragers te mogen behoren. Om de studenten, die het voornemen hebben de kop van het ros te stelen, op een veilige afstand te houden, hebben de Dendermondenaren 'n permanente wacht post van twee politiemannen bij het reuzenpaard geplaatst om de snode plan nen te verijdelen. Hetgeen niet overbodig bleek te zijn. want reeds Zaterdagavond j.l. deden de Aalstenaren „terwille van de traditie" een uitval, die echter falikant mislukte. Toch laten „die van Aalst" de moed niet zakken. Dendermonde rekent op 8 Juni a.s. op ongeveer honderdduizend toeschouwers, die zij enige uren willen vermaken met hun ros, hun walvis met cupido, hun minnestrelen, hottentotten, knaptanden, ruiters, reuzen en wat al niet. Dimaal wil men vooral ook Nederland als Beneluxpartner voor deze merkwaar dige ommegang interesseren. En terecht Het 13-jarig dochtertje van de heer H. van de B. te Lemmer ging in haar slaap uit haar bed. In plaats van de kamerdeur te openen, ging zij door het venster en viel van vijf meter hoogte op de betonnen tegels. Zij brak beide armen en moest naar het ziekenhuis te Sneek worden overgebracht. Brt na hel-ecrtte pakje'volgen tonder twijfel vele andere! In de vergadering der Eerste Kamer is gistermiddag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot vrijstelling van omzet belasting voor het opnemen van adver tenties en goedkeuring van het kon. be sluit tot gedeeltelijke schorsing van de heffing van invoerrecht op couranten papier. Het opnemen van advertenties in dag bladen, weekbladen, tijdschriften en andere tenminste driemaal per jaar periodiek verschijnende uitgaven zal worden vrijgesteld van omzetbelasting. Wat het courantenpapier betreft, daar van zal in plaats van het invoerrecht van 10 pet der waarde tijdelijk slechts 6 pet der waarde worden geheven. Het wetsontwerp is zonder beraad slaging of stemming goedgekeurd. Naar de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" ons meedeelt, zijn de moeilijkheden, welke sinds enige tijd in de vereniging bestonden, geweken. Dit bleek uit een dezer dagen onder leiding van de heer G. O. Sneep gehouden vergadering van het hoofdbestuur, waarin weer van vertrouwen en onderlinge samenwerking getuigd kon worden. Op legale wijze werden de opengevallen plaatsen in het dagelijks bestuur aange vuld en werden de heren J. A. Stols, Em. Kallen, K. J. Kaan en D. J. Tonckens er aan toegevoegd. Besloten werd na de tentoonstelling op 5, 6 en 7 September te Brussel op 9 en 10 September a.s. de Nationale Trek paardtentoonstelling te Den Bosch te doen houden. voorzitters van de delegaties ter ?T m?t de West, die te Den Haag wordt gehouden deelden in de plenaire zitting, die gisterenmiddag in de Trcves- zaal is gehouden, mee, dat de delegaties tot overeenstemming zijn gekomen over verscheidene nieuwe redacties van het tW3,ksU'k- er(,er overleg zal in de cen trale commissie worden voortgezet. ™aa2z'en van de Positie van de overeenstemming verkregen Whts 'J mulerin& waarin de ver- wm/Z/éi'rs van de rijksdelen aan het V anïe tot uiting komt t.w.: de ®n,.bHift opgedragen aan H.M. om door haar en haar ïToninlrliuP gers te worden bezeten. De wordt in anngelegen- ^et koninkrijk uitgeoefend ninkriit ï.oninS als hoofd van het ko- ze aangelegenheden zijn o.a.: van de onafhankelijkheid en ÏÏÏh™ £2® ,vaa het koninkrijk, buiten- sohnn kotrekkinggn het Nederlander- J ',ng ridderorden alsmede van rijk en wapen van het konink- „_^£a jde behartiging van de aangele- van het koninkrijk door sa- menwerking Van Nederland, Suriname Nederlandse Antillen aangaat overeenstemming bereikt over van ministers van het ko ninkrijk is samengesteld uit de door de ÏS8rej0etndc ministers en de ge- ministers van Suriname, onderscheidenlijk van de Nederlandse Antillen. van Suriname en de »i vfe Antillen zijn gerechtigd, in- Paa' d ontwerp haar daartoe geeft. naast de gevolmachtig- I tevens een minister met doengdee"neem!nem 3811 het t6 krijgen vrijheid om zelf aan te geven, welke der koninkrijks- Volgens geruchten in de mijnstreek fa' het lid van de Tweede Kamer, de heer H M. J. Dassen (K.V.P.), landdrost van Tuddern, met ingang van 15 Mei a.s. worden benoemd tot burgemeester van Schaesberg De heer Dassen zóu dan voor een eventuele verkiezing tot lid van de Tweede Kamer bedanken. aangelegenheden naar hun oordeel hun belangen raken, de raad van ministers oordeelt hierover. Ten aanzien van de defensie van het grondgebied vari Suriname of de Neder landse Antillen, zomede van overeen komsten of afspraken betreffende een gebied, dat tot hun belangensfeer be hoort, wordt nu reeds aangenomen, dat deze Suriname, onderscheidenlijk de Ne derlandse Antillen raken. De mogelijkheid wordt geopend, dat een staatsraad van Suriname en een staatsraad van de Nederlandse Antillen aan de werkzaamheden van de Raad van State kunnen deelnemen bij behandeling van die aangelegenheden van het ko ninkrijk, welke deze landen raken. SHERLOCK HOLMES is naar de Ver- detective slories te lezen, zoals Franklin enigde Staten verhuisd. Dat wil zeg- gen, heel de kleine tentoonstelling, die Pe U.S.A. zijn het iand der millioen- verleden jaar te Londen duizenden en oplagon. van detectiveverhalen. Sommige duizenden vereerders van de grote detec- schrijvers worden millionnair. Neem b.v. tive heeft getrokken. E- s- Gardner. Die produceert de ene In Baker Street 221-B. waar hij volgens story na de ander met een capaciteit van Conan Dovle zijn intelligentie botvierde, tweehonderd dertigduizend woorden per waren enkele kamers precies ingericht, maand. De totale oplaag van zijn boeken zoals ze door hem in zijn boeken beschre- bedraagt dertig millioen exemplaren. En ven zijn. Vitrines met boeken over Sher- dan Agatha Christie, een reeds over de lock Holmes en verhandelingen over zijn 2estig zijnde dame. Ze produceert nog speurderstalenten verhoogden de „echt- steeds, heeft het getal van 13 millioen beid" van het geheel bereikt. Twee en vijftig boeken m totaal Inderdaad, wie daar in Baker Street staan °P haar naam. Toen het vijftigste 221-B een kijkje nam, kon werkelijk gaan verscheen, ontving ze een persoonlijke geloven, dat Sherlock Holmes geen pro- gelukwens van niemand minder aan Ati- duct ener litteraire verbeelding was, maar lee. Ofschoon ze Engelse is, worden haar een mens van vlees en bloed en met een ^e^en *0°® mees* Verenigde stel hersens, om zelfs de geraffineerdste Staten gelezen. misdadiger te doen sidderen en beven. ^ie a]s uitvinder van het genre erkend wordt, Edgar Allen Poe, is En nu is de expositie naar het land van 2ijn hel ieven arm gebleven. Maar hij Uncle Sam verscheept waar nog veel wJas literator geen bulinesman. Zijn „De meer clubs van bewonderaars van Sher- Dubbele Moord in de Rue Morgue" vormt lock Holmes zijn dan in Groot-Brittannie bet stramien, waarop ontelbare navolgers ze voortgeborduurd hebben. De Verenigde Staten zijn momenteel het Hoofdzakelijk echter in de Angelsak- paradijs van de detectiveroman en tevens sische landen en een klein beetje in van de schrijvers er van. Belangrijke Frankrijk, waar Lebianc met zijn „Ar- persoonlijkheden gaven en geven er het sène Lupin" Conan Doyle naar de kroon voorbeeld, door in slapeloze nachten dreigde te steken. Heel wat schrijvers zouden graag, door Sherlock Holmes geïnspireerd, de detec- tiveromans-millionnairs willen worden. Een Londense uitgever verklaarde on langs, in een jaar tijd duizend manuscrip ten als ongeschikt te hebben terug gezonden. (Advertentie) Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent Prins Rernhard is gisteren van de vliegbasis Twenthe vertrokken voor ccn kort bezoek aan hef, hoofdkwartier van generaal Eisenhower te Fontainebleau. 's Middags is hji in Nederland terugge keerd. Zijn toestel werd gevlogen door Gerben Sonderman. Pinksterpakketten „Plet Hein". Ter ge legenheid van Pinksteren bestaat tot 10 Mei a.s. gelegenheid om luchtpost-brief- pakjes te verzenden aan opvarenden van de torpedobootjager „Piet Hein". Deze pakjes mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Adressering: naam, rang of kwaliteit, marinenummer aan boord van „Piet Hein", Amsterdam-C.S.- Mariflt, Dezer dagen Byn vijftig Belgische xlSHPH™ae" Moveo", de Nederlandse stichting, dle zich ten doel stelt ernstige oorlogsgewonden meer ontspanning te bezorgen. De Belgische oorlogsgewonden, die voor het merendeel behoren tot de zeer ernstige gewonden uit de oorlog van 1914-1918, dm een of meer ledematen missen, ri)n Maandagmiddag na een krans- legging bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam in het ICC ontvangen door het gemeentebestuur van de hoofdstad. A ervolgens genoten zij op Schiphol van oen door de K. L. M. aangeboden vluch. in een „Convair" dié over zee- en bollenstreek ging. De dag werd besloten met een diner in het Amsterdamse yictoriahotel. waar- Dij o.a. staatssecretaris Moorman een ta felrede hield. Gistermogen om half tien stonden de 35 Mijnheer Mallathorne -u/a* dood? vroeg Collingwood. meteen Ja ja, en Gaukrodger en Marsen de schoorsteenbouwer die juist f en klommen was en nog een Daa! w£f" Cobcroft. Zij kregen geen kans U den aan de voet van de schoórfti praten. Ze werden allemaal samen ri nH gevonden. Dan waren er nog een Daar ernstig gewonden Daar stierven er ook nog enkele van. Neen mijnheer zo iets vergeet je met. 20 lels Dat geloof ik, gaf Collingwood toe Zoiets 'dringt diep m je geheugen Juist. En mijn geheugen ié zeide Cobcroft. Ik weet nog pr.eciess wat er die morgen gebeurd is. En g na hij voort, nu hij toch eenmaal oudé hert inneringen aan het ophalen was Er ee beurde nog iets, die ochtend, waar ik dikwijls over heb zitten piekeren Ik heh er „ooit over gepraat, het ging m'e eigen lijk met aan. Maar u is een advoóaat en ik denk, er worden u wel heel wat vreemde dingen in vertrouwen verteld Ik heb het wel eens meer wiUen vertel len, om te horen wat een advocaat er van dacht. «.uto's, die de Belgische oorlogsïnvaiia dezer dagen door ons land voêrem weer gereed op ae boulevard te Noord wijk. Tezamen met de marechaussee'/ die deze dagen voor een ere-escorte zo/-' gen. de Wegenwacht en de helpers van de transportcolonne van het Rode Kru£ De jeugd van Noardwijk had in aïï vroegte de autos versierd met tulpe/! slingers Over Heemstede en Hoofddorp c-ing het naar de bloemenveiling m Aals n,eer waar de invaliden, rustig gezeteó in hun auto's, stapvoets door de veiling. hallen werden gereden, zodat zij de blot, rrfenm acht op hun gemak konden be- wond ren Langs de Westeinder plasseCn werd vervolgens naar Den Haag gereden, de World Veterans Federation" neTgezdschap in hotel de „Witte Brug" een lunch aanbood- Ik zal alles wat u mij meedeelt als ik zaï mijnheer Cobroft, geheim beschouwen mu stelde Collingwood hem gert Gobroft voort, een geheim Nou, ging Cobroi dgnk is het niet Precies, wget Zq ig dat ik de eni^e gn van het ongeluk kantoor naast ons kantoor, bindingsdeur. Dit is nu nog zo. En dan gebruikte mijnheer Jan een, g jjj! naar, waaraan hij stond te sriinjvem Hij schreef nooit zittend, hoewel reau midden in de kamer stond, waaraan hij zat als hij de boeken na zoekers ontving. Zo ging ik dan gca Toen ik weer eens binnenkwam grootboek, dat naar de k' H- ho'„g stonden de heren alle drie bij e lessenaar, vlak bij het raam en 2® j t een stuk aan het tekenen. Tenminste Gaukrodger had juist getekend en g pen aan Marshall. Teken daar, Marshall, zei mijnlieei- Mallathorpe. En dan zei hij nog: Nu zui len we de andere tekenen, 't is ai -j goed, dat soort dingen in duplo te ne°" ben voor het geval, dat er een verlore raakt. Toen ging ik weer terug en dat is alles. En u heeft een idee. wat bet was, merkte Collingwood op, die Cobcroft nauwlettend bestudeerd had. Wat denkt u? Cobcroft glimlachte en keek rond of DONDERDAG 1 MEI „HILVERSUM I. (402 m) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. '■00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws, fTO Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. tl-OO Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de Ziele luistert", (caus.). 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Vocaai ensemble. (Intermezzo: Voor de plattelandsvrouw). 14.00 Verbondsdag van het meisjesverbond C.J.V.F. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Alt en bas. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 16.40 Viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Metropole orkest m.m.v. solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Harmonie-orkest 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Gram. 19.05 Levensvragen. 19.20 Gram, 19.30 Commen taar Familie Competitie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevar. programma ('21.00—21.35 Familiecompetitie). 22.15 Buitenl. overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Concertgebouwork. en solist. HILVERSUM II. (298 m.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Opening van het 1 Mei-Programma. 7.20 Nieuws. 7.35 Orgel. 8.00 Opening van het 1 Mei-programma. 8.20 Nieuws. 8.35 Kamerkoor. 9.00 Gram. 9.20 1 Mei-pro gramma. 10.00 „Voor de oude dag", (caus.). 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Programma gewijd aan C. S. Adama van Scheltema. 11.10 Gram. 11.35 Viool en piano. 12.00 Voordracht. 12.15 Intern. Soc. liederen. 12.50 „Vrijheid en Vrede", toespraak. 13.00 Nieuws. 13.15 Volksdansen en -muziek. 13.40 Orgel en zang. 14.00 „1 Mei-bijeenkomst". 14.30 Omroeporkest. 14.45 Gram. 15.20 „Jean Jaurès", (klankbeeld). 16.15 Voor de jeugd. 16.45 Dansmuz. 17.15 Regeringsuitz.: H. J. de Breu: „De ontwikkeling van het Socialisme in Indonesië". 17.30 „Ontwaakt" (deelamatorium). 18-00 Nieuws. 18.15 Promenade-orkest. 18.40 „Onze verantwoor delijkheid", toespraken. 19.10 Pianorecital. 19.40 1 Mei-viering. 20.00 Nieuws. 20.05 1 Mei-viering. 21.30 Cabaret. 22.00 Omroeporkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in esperanto. 23.2024.00 1 Mei-viering. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Amusementsmuz. 12 20 V. d. boeren. 12.30 B. cf. arbeiders. 12.55 Weerb. 13.00 Nws, 13.10 Mededelingen. 13.20 Filmprogr. 14.00 Schoolradio 15.10 Hoorspel. 15.40 BBC Northern Orchestra. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kinderen. 17.55 Weerb. 18.00 Nws 18.15 Sport. 18.20 Milit. muz. 19.00 Hoorsp. 19.30 Instrum. trio. 20.30 Gevar. progr. 21 00 Nws. 21 15 Klankb. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Wetensch. overz. 22.45 Parlementsoverz. 23.00 Nws. 23.03 Schaakreportage. Engeland. BBC Eight Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Parlementsoverz. 12.15 Lichte muz. 12.45 Orkestconc. 13.45 V. d. kleuters 14.00 v. d. vrouw. 15.00 Gevar. progr. 15,30 V. d. Soldaten. 15 45 Acoordeonork. 16.15 „Mrs Da le's dagboek". 16.30 Caus. 16.45 Variétr-ork. 17.30 Militair ork. en solist. 18.15 Hoorsp. 18.46 I-lem 19.00 Nws en radiojournaal. 19 25 boort. 19.30 Gevar. progr. 20.00 „Variety Fan fare". 20.45 Hoorsp 21.15 Pianospel. 21.30 Gevar, progr. 22.00 Nws. 22.15 Actualiteiten. -2.20 Dansmuz. 23.00 Voordracht. 23.15 Orgel spel. 23.56—24.00 Nws. Nordwestdeutsrber Rundfunk, 309 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.25 Orkest conc. 14.30 Verzoekprogr. 16.30 Dansmuz. 18.00 Symphonie-oi-k. en solist 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.10 Dans- en amusementsmuz. 24.00 Nws. 0.10—1 00 Dans muz. Frankrijk, Nationaal Progr., 347 en 249 M. 12.00 Gram. 20.00 Symphonie-ork. 21.00 Idem. 23.15 Kamcrmuz 23.30 Gram. 23 45— 24.00 Nws. Brussel, 484 en 324 M. 484 M. 12.08 Omroepork. 13.00 Nws. 13.10, 14.00, 15.30, 15 46 en 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.00 Omroepkoren en piano. 18.30 Omroepork. en solisten. 19.30 Gram. 19.45 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws 22.10 Gram. 22.50 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. 324 M. 11.45 Kamermuz. 12.20 Gram. 12.30 Weerb. 12.34 V, d landbouwers. 12.42 en 12.55 Gram. 13.00 Nws'. 13.15 Gram 13.30 V d. soldaten. 14.00, 14.45 en 15.05 Gram. 16.25 Arbeiders 1 Mei-viering. 17.00 Gram. 17.15 V. d. kin deren. 18 15 Koorzang. 19.00 Nws. 19.30 Ca baretliedjes. 1S.40 Politieke caus 19.50 Klank beeld. 20 20 Gram. 20.40 Actualiteit. 21.00 V d. vrouw. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Dansmuz. TELEVISIE DONDERDAG 1 MEI VARA 19.00 1. Eén Mei-toespraak. 2. De Meiboom. 3. „Slaaf geboornen ontwaakt, ontwaakt", televisiespel. 4. De 1 Mei viering in Oost- en West-Europa. Het elftal Sunderland is als volgt sa mengesteld: Doel: Mapson. Achter: Stelling en Hedley. Midden: Watson, Hall en Aitken. Voor: Wright, Kirtley, Ford, Shackle ton en Reynolds, Reserves; Robinson, Hudgell en Davis. De wedstrijd te Amsterdam wordt ge leid door scheidsrechter Horn, die te Rotterdam door Karei van der Meer. Beide ontmoetingen beginnen om 6.45 uur. Sunderland, dat op 4 April 1951 te Rotterdam een 21 overwinning boekte op het voorlopig Nederlands elftal, ein digde dit jaar met 42 punten uit 42 wedstrijden precies in het midden van de ranglijst van de eerste divisie. J O (Van onze correspondent) De toeschouwers, die gisteren langs t circuit van Zandvoort stonden opgesteld, zagen ditmaal geen racewagens, maar 40 autobussen, die hier hun klassements proef aflegden. Voor het eerst jn haar 70-jarig bestaan organiseerde de oudste organisatie op vervoersgebied in Nederland, de N.T.V.O., een toerwagenrallye, waarbij aan de kun digheid van de chauffeurs zeer zware eisen werden gesteld. Zo was er op de kaart een route aangegeven, die met een gemiddelde snelheid van 36 k.m. per uur moest worden afgelegd. De kilometer tellers en snelheidsmeters waren verze kerd, zodat de bestuurders „op gevoel" moesten rijden. Van vier startplaatsen. Amsterdam, Hoevelaken, Austeriitz en Zeist, ver trokken gistermorgen vroeg de veertig touringcars, met de VOO gasten, die de N.T.V.O. voor deze rallye had uitgeno digd Terwijl de bestuurders trachtten de hun opgedragen taak zo goed mogelijk te volbrengen, genoten de inzittenden van ejn prachtige tocht. Na de klassementsproef in Zandvoort reed men naar Keukenhof. Gekleed in karakteristieke costumes waren met de autobussen Friezen uit Balk en inwoners uit Holten (Overijssel) meegekomen. Hun bezoek aan Keukenhof vormde voor de met fototoestellen gewapende buitenlan ders een attractie te meer en men maak te dan ook talloze plaatjes. In Avifauna te Alphen a. d. Rijn wer den de prijzen uitgereikt door de voor zitter van de N.V.T.O., ir J. G. J. C. Nieuwenhuis. In het algemeen klasse ment bezette de Overijsselse Autobvs- iiensten te Holten en de Automij ..Zee land" Goes resp. de eerste en tweede plaats. Bij de behendigheidsproef werd een team van Lissone en Lindeman te Den Haag eerste. Tijdens zwemwedstrijden te Moskou verbeterde 'n Hongaarse damesploeg het wereldrecord 4 X 100 M. estafette vrije slag en bracht het op 4 min. 27.2 sec. Het oude record stond op naam van een Deense ploeg en bedroeg 4 min. 27.6 sec., op 7 Aug 1938 te Kopenhagen gemaakt. De toenemende activiteit der boeren leenbanken wordt weergegeven door de stijgende omzetten, aldus lezen wij in het verslag over 1951 van de Coop. Centrale Boerenleenbank, te Eindhoven. Op spaar- en lopende rekeningen be liepen deze omzetten in 1951 2.1 mil liard tegenover 1.8 milliard in 1950. Deze stijging vindt voor meer dan 95 pet haar grond in een stijging van de omzetten op lopende rekeningen. De groei van deze omzetten tegenover de omzetten op spaarrekeningen gaat dien tengevolge voort; zij waren in 1951 3.5 maai in 1950 2.9 maal zo groot als de totaalomzet op spaarrekeningen. De omzet op lopende rekeningen vorm- ®r niemand was, die hen beluisterde. Gch, zei hij. Ik zal u zeggen, waar ik over pieker. U weet, dat mijnheer Malathorpe zonder testament stierf? Dat stond in alle kranten. Ja, zeide Collingwood. Dat weet ik- Nu, ik dacht,, ging Cobcroft door, zou dat niet zijn testament geweest zijn, wat zh aan het tekenen waren? Maar dan kwamen ee weer andere gedachten. Eer- s ens dacht ik dan weer, dat zo'n rijk man als mijnheer Mallathorpe toch wel met zelf zijn testament zou maken. Ten tweede, heel gauw daarna gaf mijnheer Gaukrodger de jongste bediende een heie hoop brieven en grote enveloppen om te posten en het kon wel zijn, dat ze pas een meuw contract of zo afgesloten had den. En ten derde en dat is het voor naamste, er is nooit een testament ge vonden, hoewel ze het kantoor en zijn huis ook ondersteboven hebben gehaald. Maar denk eens na, mijnheer. Gesteld, als het een testament geweest is, wel, dé twee getuigen waren ook dood,'En toen erfden de neef en de nicht alles en daar bleef het bij. Maar toch heb ik vaak ge piekerd, wat voor stukken dat waren. Eén ding is zeker, besloot Cobcroft grim. mig, toen de heren het tekenden, namen zij voor het laatst een pen in de hand. Hoe lang na dat tekenen gebeurde dat ongeval, vroeg Collingwood. Het kan een tien of twaalf minuten geweest zijn, zeide Cobcroft, zover ik me kan herinneren. Even nadat ik uit het privé-kantoor gekomen was, kwam Gaukrodger «r alleen uit en stond te kijken, hoe de schoorsteenbouwer naar beneden klom. De andere stond daar op hem te wachten. Toen ging hij terug en riep mijnheer Mallathorpe en Marshall en met zijn drieën gingen ze naar be neden en de binnenplaats over. Daar stonden ze even te praten en toen ge beurde het. Collingwood dacht na. Als het werke lijk het testament geweest was, dat Cobcroft had zien tekenen, waar konden de afschriften dan heen gevlogen zijn? Per post weggezonden was hoogst on waarschijnlijk. Als Maljlathorpe ze in zijn zak gestoken had. zouden ze daar gevonden zijn na zijn dood. Als ze in het privé kantoor gebleven waren.... En u weet zeker, dat alle laden en. kasten doorsnuffeld zijn, na het over lijden, vroeg hij. En of, zei Cobcroft. Daar heb ik zelf bij geholpen. Er is geen oilde vracht brief of quitantie, die niet goed door gezien en opengevouwen is. Neen, ik geloof eindelijk ook maar dat het docu ment onmiddellijk per post verzonden is door de jor):en. Collingwood ging hier verder niet op door en drentelde weg. M ,ar hij peinsde lang en ernstig die avond én kwam tot een soort resultaat. Ten ^eerste: Wat Cobcroft had zien tekenen, was Jan Ma athorpe's testament. Ten tweede: Mallathorpe had het zelf gemaakt en al was het ongewoon, er ook nog een af- schrift van gemaakt. Ten derde: Jan Mallathorpe had naar alle waarschijn lijkheid het stuk in het kaarteaizakje van de Geschiedenis van Barford gestoken, dat op zijn kantoor lag voordat hij naar buiten ging om met de schoorsteen- bouwer te Veken. Ten vierde: Dat stuk had Linford Pratt in handen gekregen via Antoon Bartle. Maar nu kwam de grote vraag. Wat stond er in dat testament? En waar was het afschrift? Hij was nog niet klaar met het construeren van een antwoord, toen hij 's middags naar Eldrick's kan toor ging om de beloofde bespreking te houden met hem en Byner. 'HOOFDSTUK XX DE GROENE KAN De reden waarom Byner zijn adver tentie in de drie Barfordse bladen had doen herha'l'n was, dat hij Pratt aan het verstand wilde brengen, dat het onder zoek naar Parrawhite grondig en hard nekkig zou zijn. En ook, dat er meer dan een naar de verloren klerk zocht. Het kon haast niet missen, dat Pratt Eldrick's annonce ook gezien had, en nu zag hij de zijne weer. Hij verdacht Pratt ervan, dat hij Eldrlck maar de halve waarheid1 had gezegd en dat Pratt niets liever zou hebben dan dat Parrawhite's naam nooit meer genoemd zou worden. De adver tenties zouden hem duidelijk maken, dat hij daar niet op rekenen kon, de nieuwe advertentie in vette letters in alle drie de kranten zouden hem wel even doen schrikken. de bijna 78 pet van de totale omzet. De in 1950 ingezette ontsparing by de boerenleenbanken lette zich aan vankelijk voort. In de eerste helft van het jaar overtroffen de terugbetalin gen de inlagen met 18.5 millioen. In de tweede helft werd dit gedeelte lijk goedgemaakt door een overschot van inlagen van 15.1 millioen. Wegens hijgeschreven rente en andere factoren beloopt de toeneming van het saldo tegoed per saldo 8.7 millioen. Events in het voorafgaande jaar werd ae stijging van de bij de boerenleenban ken uitstaande credieten en voorschot ten gedeeltelijk gefinancierd door opne ming v8n tegoeden bij de centrale bank. Deze beliepen per 31 Dec. ƒ436.705.868 (v. j. ƒ455.159.1521 een daling dus met 18,4 (v. j. 24,5) millioen. Deze afneming werd gefinancierd door afstotiig van uitzettingen op korte ter mijn, hoofdzakelijk schatkistpapier en kasgeldle-ningen. Daarnaast had de cen trale bank de bedrijfsfinanciering der centrale coöperaties te verzorgen. Daar- ioe ward een krachtig beroep gedaan op de cenhale bank en de betreffende debi- teurenpest steeg dan ook met 20 mil lioen. De verlies- en winstrekening staat in het teken van de wrange vruchten van de lage rentepolitiek. Deze bleek voor het beleggingsbedrijf Luikend. Het credietbedrijf onderging de last van de credietbeperkingsmaatre gelen. Van wat er over blyft heft de fiscus meer dan 50 pet. De directie acht het hoog tijd, dat er een heroriëntatie van finan ciële en fiscale politiek komt en dat deze zich mede uitstrekt tot de las ten, die ook op het bedrijf van de centrale bank al te zwaar drukken. Na verschillende reserveringen resteert een winstsaldo van 134.700 (492.096). (Wordt vervolgd) De algemene bond van autorijschool- houders in Nederland heeft de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanlei ding van het ingediende ontwerp vesti gingswet bedrijven. De bond vraagt daarin de Kamerleden te bevorderen, dat ook de autorijscholen door deze wet be schermd worden. Daar er hier sprake is van een lesgevend instituut, meent de bond dat er in het wetsontwerp plaats Ja voor de bedoelde bedrijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5