Molen kreeg zijn wieken weer Nieuwe kolenvelden aan de Limburgse grens in Tokio productiyiteitsdag VAN BOUWBEDRIJF Mevr. Steenberghe en mej. Romme te Rouw ve?'diend gehuldigd Vrijdag 2 Mei 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM, «JLAGEN De „Willem Sophia" en „Laura" kopen concessies aan Vermiste Stratocruiser verongelukt Drees over houding van zijn partij Gevangenissen en ziekenhuizen overvol WEERBERICHT BIJ EEN BEKERING P. v. d. A. laat zich niet in een hoek drukken Weerverwachtlng van De Bilt, geldig tot morgenavond: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen des nachts. Overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zaterdag 8 Mei: Zon op 5.07 uur, onder 20.08 uur. Maan op 12.50 uur, onder 2.53 uur. IN ONS BLAD van Woensdag heeft men het droevige verhaal van pater Tondi kunnen lezen. Priester en Jezuiet, is deze monnik overgegaan naar de communistische gelederen. Om twee redenen lijkt het nuttig aan deze „overgang" nog nader aandacht te wijden. Ten eerste de felle motivering van pater Tondi's heengaan uit onze rijen en het tegelijkertijd zich scharen onder de vaan van het Kremlin, bewijst eens een keer te meer, dat katholicisme en com munisme zijn als water en vuur. Er is wel eens meer een priester aan zijn ambt ontrouw geworden. Doch dan ver dween hij meteen van het openbar» toneel. Pater Tondi, met haat vervuld tegea de Katholieke Kerk, zoals hij zelf voor geeft, krijgt kans en grijpt die ook, om via communistische organen zijn anti- Roomse gal uit te spuwen. Do communistische partij maar ook zij alleen geeft de pater ruim baan om af te breken, wat hij eerst aanbad. Met deze daad heeft het communisme bewezen nogmaals dat het met ons geloof onverenigbaar is. „De Waarheid" kan van de bekering van deze „hoogwaardigheidsbekleder" (wei ja, toe maar) genieten. Volgens dit blad is pater Tondi tot zijn inzichten gekomen door misdaden van de katho lieke politici, zoals De Gasperi. Een poli tieke bekering van een „hoge geestelijke", die met eigen ogen gezien heeft, hoe het volk door de Italiaanse Romme's be drogen wordt. Dit is pure klets. Ondergetekende heeft in de loop der jaren in deze hoek, helaas, behoorlijk veel wantoestanden moeten signaleren, maar het is nooit een reden geworden om de Kerk te verlaten. In tegendeel, doorvechten zuhen we in eigen rijen, omdat het ware en blijvende heil alleen van Christus' Kerk kan komen. Uiteindelijk is Zij toch onoverwinnelijk, eeuwig jong, alle eigen mensenwerk ver ging. Er is echter een gevaar. Elke arbeid eist steun van Boven en een behoorlijk portie nederigheid. Want pater Tondi's val bewijst, dat onvoorzichtigheid ook een priester zijn roeping en geloof kan kosten. De tweede reden om enige aandacht te wijden is het kabaal. Kolommen vol zijn reeds over het geval Tondi gepubliceerd. Deze grote drukte is een eresaluut aan de tienduizenden hardsjouwende en mee levende priesters, hier, op het platteland, in de steden, als aalmoezenier op de slagvelden, in de missies van het Darre Noorden en het verzengende Afrika Als pries tér-afval immers „schering en in slag" was, zou er zoveel herrie om „die ene" niet gemaakt worden. Tot slot nog deze opmerking, nog al van belang: Zouden zij. die zulks tot nog toe ver zuimden, van nu af aan niet eens dage lijks ook voor hun priesters gaan bidden? Ondanks hun hoge uitverkiezing komt ook hun niet de heiligheid „aangewaaid". Ook zij moeten elke dag vechten. Aan strijd ontkomt geen enkele sterveling. Ook priesters zijn mensen, maar hun ver antwoordelijkheid is zo groot. Soms zo ontzettend groot. Bid voor hen. HENK VAN DER MAZE. Het was ongeveer anderhalf jaar geleden op een rustige herfstdag dat de molen van mulder Dieper ink in Terwolde, een plaatsje aan de IJsel vlak bij Deventer, plotseling twee zijner wieken verloor. Met oorverdovend geraas storten de bijna 2000 Jcg. staal en wat aan zo'n mdlenroedc dat zijn de beide wieken) vastzit, om laag zonder wonder boven ivonder meer schade aan te richten dan een groot gat in de akkers rond, de molen. De molen, die daar het landschap schilderachtig be heerst, bleef staan met twee wieken, troosteloos. Een kraai vond in de tot rust gekomen molenroede, geheel in de top, een veilig nestelplaatsje. Molenaar Dieperink deed het voorlopig met electrische aandrijving in plaats van met de wind. Maar de Terwoldenaren, aangevuurd door hun veldwachter, die „Plaatselijk Belang" er voor warm wist te maken, voerden actie: die wieken moesten terug aan die molen. Autoriteiten en verenigingen lieten de brave IJsel- licden in de steek, maar Dieperink zelf wilde ook het herstel van de ruim vijftig jaar oude molen. De molen was gebouwd in hetzelfde jaar, dat hij het levenslicht aanschouwde en mocht niet ondergaan! En nu anderhalf jaar na dat onbegrijpe lijke ongeluk, is de molenroede uit Hengelo vandaan gesleept (van een afbraak molen aldaar) en pasklaar gemaakt voor Dieperinks molen. Met lieren en man kracht is het moeilijke handwerk van het plaatsen van zo'n binnenroede door de as van de molen Dinsdag geschied. Een karwei van een hele dag. Maar in Ter wolde prijkt nu de oude molen weer als voorheen, met vier wieken en zonder kraaiennest in de top. Want de vogel is na deze stoornis gevlogen! Het was ook te gek. transacties. Hiervan kwam 136 miliioen uit de particuliere sector en 316 mil iioen uit E.C.A. hulp schuldvergroting etc. Het wrak van de sinds Dinsdag op een vlucht van Buenos-Aires naar New Vork vermiste „Stratocruiser" is gisteren nabij de stad Carolina in Brazilië gevonden. Het vliegtuig, dat het wrak ontdekte, meldde, dat men geen tekenen heeft waargenomen, die er op duiden dat iemand van de vijftig inzittenden 't onge luk heeft overleefd. Voor zover men kon waarnemen, is het toestel in tweeën ge broken en uitgebrand. De „Stratocruiser" had een bemanning van 9 personen en 41 passagiers aan boord, o.w. de Nederlander D. Radersma, onderdirecteur van het kantoor New York van de Borneo-Sumatra Handelmij. Het wrak ligt in een moeilijk bereikbaar ge bied. Amerikaanse en Braziliaanse artsen worden met valschermen op de plaats van het ongeluk neergelaten. Ook hef- schroefvliegtuigen zijn ingeschakeld, om de plaats des onheils te bereiken. De societé Anonymedes Charbonna- ges Néerlandais „Willem-Sophia", ge vestigd te Brussel, ontginningszetel te Spekholzerheide, heeft het Noordelijk deel van de in Duitsland langs de Lim burgse grens gelegen steenkoolconcessie „Melanie", toebehorende aan de Esch- weiler Bergwerks Verein te Kolscheid, aangekocht. Dit mijnveld kan van de bestaande schachten dér „Willem- Sophia" uit worden geëxploiteerd. De ontginbare hoeveelheid steenkool wordt geraamd op 11 k 12 miliioen ton mager- kolen. De Eschweiler Bergwerks Verein heeft tevens voor de duur van 15 jaar het ex ploitatierecht op het haar toebehorende mijnveld „Vorwaerts-Erweiterung", tot een diepte van 250 m., overgedragen aan de Societé Anonyme des Charbonnages Reunis de „Laura en Vereniging", geves tigd te Brussel (mijnzetels Laura en Julia te Eygelshoven). De ontginbare hoeveelheid steenkool in deze concessie wordt geschat op bijna 4 miliioen ton; de ontginning kan geschie den van de Nederlandse mijn „Julia" uit. Ten einde de exploitatie van bovenge noemde steenkolenvelden mogelijk te maken, zijn onderhandelingen gevoerd met de regering van de Bondsrepubliek Duitsland, welke hebben geleid tot een thans aan de Tweede Kamer ter goed keuring aangeboden verdrag. de garde naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. 15 politiemannen wer den licht gewond. Ook onder de betogers vielen gewonden. In de Portugese kolonie Macao zijn ook ongeregeldheden voorgekomen. In ge vechten tussen politie en arbeiders zijn achttien personen gewond, van wie acht ernstig. Overigens is de 1-Mei-viering overal ordelijk verlopen. In de landen achter het „ijzeren gordijn" werd deze dag van de arbeid gevierd met grootscheepse betogin gen en parades. In Moskou sloeg maar schalk Stalin in gezelschap van Molotov en Beria de parade op het Rode Plein gade. De minister-president, dr W. Drees heeft gisterenavond in Leiden temidden van vele partij- en vakbondbestuurders mede gelopen in de 1 Mei-optocht, welke voornamelijk door de Leidse arbeiders wijken trok. Tijdens een bijeenkomst in de Stads gehoorzaal heeft dr Drees de Mei-rede uitgesproken. Hij wees er op, dat de P.v.d.A. de verkiezingsstrijd niet schuwt. Kan men thans reeds geluiden verne men, aldus dr Drees. waaruit valt af te leiden, dat men de P.v.d.A. na de ver kiezingen maar het liefst buiten de re geringsverantwoordelijkheid zal houden, weer anderen wensen de P.v.d.A. wel in de regering, doch dan in een zodanige positie, dat zij in feite niets meer uit kan richten. „Hoe het ook zij, in ieder geval zijn wü niet bereid, straks een verant woordelijkheid te aanvaarden voor een beleid, waarin wjj zelf geen vertrou wen hebben." Tengevolge van de rumoerige 1-Mei- betogingen in Tokio zijn de gevangenissen en ziekenhuizen aldaar overvol. Voor zover tot nog toe bekend is, kwam één burger om het leven. Ongeveer honderd gewonden verkeren in levensgevaar, terwijl vijfhonderd personen lichte ver wondingen opliepen. De politie heeft 64 personen gearresteerd, voornamelijk stu denten. Minstens acht buitenlandse journalisten werden bij het vergaren van nieuws aan gevallen. Een fotograaf van „Life" werd bewusteloos geslagen, een verslaggever van „Time" werd met stenen bekogeld. Amerikaanse troepen, gewapend met machinegeweren, zijn gisteren in de na middag Tokio ingetrokken „teneinde de levens en eigendommen van Amerikanen en andere buitenlanders te beschermen". Ze hadden opdracht zich niet actief in de relletjes te mengen. De nieuwe Japanse minister van buiten landse zaken heeft de Amerikanen offi cieel excuus aangeboden voor de toe gebrachte schade en verwondingen bij de relletjes van gisteren. Zowel de Japanse pers als de nationale raad van de vakbonden stellen de com munisten aansprakelijk voor de onlus ten. De politie zoekt naar een zekere Iwata, die als de voornaamste commu nistische agitator wordt beschouwd en de organisatie van de gewelddadige actie heeft voorbereid. Ook in Noord-Frankrijk zijn de 1-Mei- betogingen niet rustig verlopen. In Douai en "alenciennes is het tot botsingen ge komen tussen Noordafrikaanse demon stranten en afdelingen van de republi keinse garde. De betogers weigerden in beide gevallen aan de bevelen van de politie gehoor te geven. Te Douai werden bij gevechten vijf leden van de garde ge wond, terwijl in Valenciennes een lid van uit Delft, die het onderwerp „Normalisa tie en standaardisatie" behandelde. Hoewel in de bouw reeds lang enkele gestandaardiseerde onderdelen worden toegepast, bestaat t.a.v. de afmetingen geen onderling verband, aldus spr. De traditionele bouw blijft in dit opzicht achter bij b.v. de machinebouw, auto industrie e.d. Het materiaalverlies op het werk en de kosten tengevolge van het pasmaken en bijwerken door de aannemer bewijzen de wenselijkheid van een onderlinge coördi natie van de afmetingen van bouwmate rialen en bouwonderdelen. Dit dringt in de richting van de aanvaarding van een grondmaat voor de standaardisatie. In de systeembouw bestaat tussen de verschil lende systemen weer geen coördinatie. Hoewel men ook in aannemerskringen tegenover de standaardisatie en bouw- modulus nogal onwennig zo niet af wijzend staat, is een grotere belang stelling voor dit probleem, aldus prof. De Heer, van groot belang voor de verhoging van de productiviteit van de bedrijfstak. Over de samenwerking tussen architect, adviseur en aannemer sprak ir W. Thun- nissen. Spr. pleitte voor bouwvergade- ringen, minstens eens per week te hou den, waar door architect en aannemer met de dagelijkse leiding en zo nodig met adviseurs, onderaannemers en leveran ciers de voortgang van het werk aan de hand van het werkschema wordt bespro ken. I-..,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1