K.A.B.-discipline ten voorbeeld Katholieke Middenstand tone zelfbeheersing Staalstaking ten einde Betalingsbalans blijft nog steeds bijzondere aandacht vragen Misrekening bij manoeuvres Doden in een bloeiende Mei „OIRSCHOT IS EEN GOEDE LES GEWEEST" DERTIGDUIZEND NEDERLANDSE SOLDATEN NAAR DUITSLAND iDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zowel militairen als middenstanders staan in de belangstelling v. Toenemende kans op onweer Verboging .militaire uitgaven vormt! hm, een inflatoir gevaar f Geen 40.000 maar 60.000 Kinderbijslag kleine zelfstandigen verhoogd Zaterdag 3 Mei 1952 V Prof. A. A. Ariëns over politieke eenheid der katholieken C. de Jong trekt K.N.P.-catididatuur in Herhalingsoefeningen Murray pleegt rechtstreeks overleg met Truman Gevallen grootheden Belgische vakbonden schorten staking op Nieuwe Deviezen-nota van minister Lieftinck Nog geen tweede tech nische hogeschool? Minister Staf noemt oorzaken van onjuiste organisatie yLlleen eevste divisie neemt deel aan manoeuvres in September Het tekort aan dollars toegenomen Rijk gaat bijdragen voor militaire tehuizen VEERBERICHT Oproepen worden vóór 15 Mei verzonden in het rode Oosten DE DIENSTPLICHTIGE Ned. oefenterreinen in Duitsland Kampcommandant vervangen Converlihilileitsprobleem A Weervervachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondafavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk en kele buiei, hier en daar met onweer. Zwakke tot matbe wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Langs de Waddenkust iets hogere, elders deelfde temperaturen. Zonda; 4 Mei: Zon op 5.05 u., onder 20.15 u.; Maan o' 14.02 uur, onder 3.05 uur. Maariag 5 Mei: Zon op 5.03 u., onder 20.12 uur; Mian op 15.15 uur, onder 3.15. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het Dagelijks Bestuur van de Nederlandse Katholieke Middenstandshond heeft in een pers-communiqué medegedeeld, dat het Bondsbestuur van deze ®rf?anisatie zich in een dezer dagen gehouden vergadering op het standpunt heeft gesteld, dat het aanvaarden van een candidatuur en het actief pro- Paganda voeren voor een politieke partij, die de eenheid van de katholie ken op staatkundig terrein afbreuk doet, onverenigbaar is met het bestuurs lidmaatschap in de katholieke middenstandsbeweging. Ditzelfde geldt voor function arisen. Uit de beweegredenen, die tot dit besluit hebben geleid vloeit tevens voort, dat het ontoelaatbaar moet worden geacht voor propaganda-doelein- den ledenlijsten of ander materiaal te verschaffen aan politieke groeperin gen, die de katholieke eenheid op staatkundig terrein af! -uk doen. Vervolgens: dat het niet in strijd is met de Bisschoppelijke instructie op vergade ringen van de katholieke middenstands- beweging voorlichting te doen geven door functionarissen of leidende figuren van de katholieke staatkundige organisatie, die bij traditie het katholieke volksdeel in al zijn geledingen omvat. Tenslotte, dat bij deze voorlichting ■eventuele critiek op het gevoerde en te Voeren beleid uiteraard geenszins m strijd is met de bedoelde voorschriften, doch dat deze nooit mag leiden tot propaganda voor politieke groeperingen, die de katholieke eenheid afbreuk doen. Voorts stelt het dagelijks bestuur van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond het hogelijk op PrlJ® te kunnen mededelen, dat de heer C. de Jong, lid van het bondsbestuur van de Ned. Kath. Middenstandsbond, het be sluit van het bondsbestuur eerbiedigend, zich niet beschikbaar zal stellen, als candidaat op de lijst van de Katholieke Nationale Partij. Tenslotte heeft het bondsbestuur be- ftloten, met het oog: op «e moeilijkheden, tvaarin de middenstand verkeert, een ernstig en dringend beroep te doen op de K.V.F? in overeenstemming met de chr.s- telilkr maatschappd^c beginselen, bij- Sere^orgte wijden aan de positie van het middengroot- en kleinbedrijf en da?r- om de middenstandsparagraaf van het Verkiezingsprogram volwaardig in haar beleid te betrekken. In het orgaan van de Ned. R.K. Midden standsbond „Stuwing", dat heden is ver- '"•«n.n Is een uitvoerig artikel verschenen van de hand van de greestel^ke adviseur van deze organisatie, prof. dr A. A. AriënS, die zich in de aanvang van zijn artikel bezighoudt met de beroering, die met de verkiezingen in zicht opnieuw i, ontstaan over de vraag in hoeverre de katholieke sociale organisaties zich wel eu niet behoren bezig te houden met^dc po - tieke aangelegenheden en in het bij^n der wat de strekking is van de instructie door het Ned. Episcopaat dienaangaande (5 Februari 1918) gegeven. „In deze instructie" aldus prof. Ariëns, Wordt bepaald, dat de sociale organisaties zich „in het algemeen" behoren te ont houden van „zuiver politieke actie" met name van het uitoefenen van invloed op de candidaatstelling voor de vertegen woordigende lichamen. Reeds aanstonds verstond men hieronder het rechtstreekse optreden van de sociale organisaties op staatkundig terrein. Uit aard en doelstel ling van de sociale organisaties zelf volgt, dafzii zich onthouden van een dergelijke politieke activiteit, zo wordt verder be toogd. Nadat prof. Ariëns heeft uiteen gezet, dat de voornaamste beweegreden, die tot de bisschoppelijke instructie hebben ge leid, de bezorgdheid is geweest voor de staatkundige eenheid der katholieken en dat de katholieken er op het punt van de emancipatie nog lang niet zijn, zegt hij: „De Katholieke eenheidspartij is de beste waarborg voor het beantwoorden aan de zending, die wij als Christenen op het critieke moment van onze be schavingsgeschiedenis te vervullen heb ben, de bevestiging van.een Christelijke staat en een Christelijke maatschappij, ^genover het in alle landen opdringen de socialisme. En laat dan het accent onder dwang der omstandigheden nu eens naar de ene en dan naar de andere zijde worden gelegd, (vergeten wij niet, dat dit laatste in het verleden óók s gebeurd), over wat langere termijn gezien, zal de balans rond het juiste evenwichtspunt blijven schommelen, indien de Katho lieken op de critieke momenten hun zelfbeheersing weten te bewaren en zich ervan weerhouden de staatkundige een heid te' verbreken. Dat hebben in liet verleden de Katho lieke Arbeiders gepresteerd, toen voor de oorlog zich een dissidente pari'j afscheidde aan de linkerzijde. In die dagen zij„ de leiders van de K ®- ®1- zelfs niet voor teruggeschrokken het nu- maatschap van hun organisatie onver enigbaar te verklaren met het deelne men aan deze groepering. Na de oorlog hebben zij dezelfde beginselvastheid ge toond ten aanzien van de Pv- A- Van de Katholieke Middenstand mag men verwachten, dat hij, gezien zijn traditie in dc katholieke gemeenschap, op dit ogenblik eveneens die zelfbeheer sing toont, nu zich een dissidentie voor doet naar de andere zijde, en dat hij het beginsel van de Katholieke eenheid hoog zal houden. Prof. Ariëns besluit zijn artikel ten slotte aldus: „Met de grootste nadruk willen wij nog maals in herinnering brengen het woord van onze Bisschoppen, dat hoe belangrijk ook het meningsverschil onder katholie ken over staatkundige vraagstukken ook moge zijn, deze altijd ondergeschikt is aan het grote goed van onze eenheid." Het ministerie van Oorlog streeft er naar alle oproepen voor de herhalings oefeningen van dit jaar vóór 15 Mei a.s. de deur uit te hebben. Degenen, die rond deze datum geen oproep hebben ontvan gen, kunnen er dus nagenoeg zeker van zyn, dat zij dit jaar niet voor herhalings oefeningen onder de wapenen worden geroepen, aldus heeft ir C. Staf, dc minis ter van Oorlog en Marine, gisteren in Den Haag medegedeeld. Onder degenen, die niet opgeroepen worden, behoren onder meer de mannen var de tweede divisie met uitzondering van de staven, die wel werden opge roepen. Het K.N.M.I. te Dc Bilt deelt mede: De Meimaand is wat het weer betreft dit jaar bijzonder mooi begonnen. Op de eerste Meidag heerste vooral in het Zui den van het land een zomerse warmte met temperaturen van 25 tot 27 graden. Daarna is het wel iets koeler geworden, maar het weer bleef tamelijk zonnig. Het Zuiden van Nederland bevond zich daarbij aan de rand van een gebied met regen en onweersbuien, dat geheel Bel gië en Frankrijk omvatte. De buien, die in ons land vielen, hadden echter over het algemeen weinig te betekenen. In het Noorden van het land overheersten Noord-Oostelijke winden, die in stand gehouden worden door de betrekkelijk hoge luchtdruk boven de Noordzee. Deze winden voeren tamelijk koude lucht aan afkomstig uit het Oostzeege bied, die echter door de zonneschijn zo veel verwarmd wordt, dat zij vrijwel neen daling van de temperatuur heeft veroorzaakt. Langs de Waddenkust ble ven de temperaturen voortdurend vry laan en werden de maximumtemperatu- taag en graden. Inmiddels wordt. In het algemeen zal er wat der wind zijn. Murray, de leider van de vakbond, heeft de 650.000 stakers bevel gegeven de arbeid te hervatten. De staking begon Dinsdag jl„ toen president Truman's vordering van de staalindustrie onwettig werd ver klaard. Murray nam zijn beslissing op dringend verzoek van president Truman. Ook aan vaardde hij de uitnodiging, Zaterdag morgen naar het Witte Huis te komen om te trachten een regeling voor het geschil te vinden. De leiders van enkele grote staalconcerns wonen deze bespreking bij. De regering heeft Vrijdag het hoog gerechtshof verzocht, de uitspraak Ivan rechter Pine, welke de vordering van de staalindustrie onwettig verklaarde, onge daan te maken. Er is aangedrongen op een spoedige beslissing in verband met de nationale veiligheid, de belangen van de N-yyO- en de strijd in Korea. Ingeval het hooggerechtshof ongunstig beschikt op het verzoek der regering, blijft toch de uitspraak van het hof van beroep waarin het vonnis van rechter Pine wordt opge schort, van kracht, totdat dit college even tueel een andere uitspraak doet. In het grote staalccnfrum Pittsburgh verzamelden de arbeiders zich gisteren middag buiten de poorten van de fabrie ken om via luidsprekers de mededeling te horen, dat dc staking geëindigd was. Het merendeel toonde zich ingenomen met bet bericht. De staking in de Amerikaanse olie industrie duurt nog voort. De bespre kingen d'e aanvankelijk vlot verliepen, dreigen geheel te mislukken. In verband met de sterk verminderde olieproductie heeft de Amerikaanse luchtmacht be paald, dat alle vluchten buiten het Ko reaanse strijdtoneel 'moeten worden be perkt. Buiten Korea mogen slechts die vluchten worden uitgevoerd, welke nood zakelijk zijn voor opleidingsdoeleinden, het volbrengen van dringende opdrachten in het Verre Oosten cn het uitvoeren van strikt noodzakelijke opdrachten voor administratieve doeleinden De socialistische internationale heeft de namen bekend gemaakt van 61 Oost- europese communistische partijleiders, die in 1951 zyn gearresteerd of ontsla gen. Onder hen bevinden zich de gewe zen TsjechoslowaakSe minister van bui tenlandse zaken, Clementis, en de voor malige secretaris-getleraal van de com- r?n af *r-in Tsjechoslowakije, «In?- 95 m 'ls,; Eomen de namen JSrar, PnlL 5leCho-s1oWaken.11 Bul" nipnpri 9 Hongaren en 6 Roe- ;i 'v In tegenwoordigheid van militaire en burgerlijke autoriteiten is Vrijdag middag op de centrale begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting te Loenen (Veluwe) een eenvoudig monument onthuld ter nagedachtenis van die gevallen verzetsstrijders wier laatste rustplaatsen onbekend zijn. Een overzicht tijdens de plechtigheid. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) 1" ^'erJ>and met het bekende syndi- ^Ict hebben verschillende be- a^„„a ,®nde instanties gisteren weer rimren Uke en collectieve vergade- nrpsUU, g ouden, deze laatste onder Een <Wm Van de eerste minister. confW "'Oef resultaat hebben deze hebban d'e tot laat in de avond Er «fa geduurd, nog niet opgeleverd. resultnaT ®r wel een psychologisch hen rf dot de syndicaten heb- datnnWï" het bevel tot staken, den n! ®®ei moest van kracht wor- derhanm.1- schorten zolang de on derhandeling en zuHen duren. -t EN dienstplichtige betuigde ons j zijn instemming met onze Loupe van vorige week. waarin wij be pleitten. dat niet tot het oproepen van dienstplichtigen voor herhalingsoefenin gen zal worden overgegaan, wanneer er geen gelegenheid is om te oefenen, dus om dienst te doen. Onze dienstplichtige briefschrijver be trekt echter in zijn epistel nog twee andere kwesties. Op de eerste plaats vertelt hij „uit eigen ervaring" dat er tijdens de maanden van de op komst voor eerste oefening te veel ge legenheid wordt gegeven om te luieren. En verder klaagt hij er over, dat pa troons dienstplichtigen na hun terug komst niet terugnemen in hun diëtist, terwijl de gewestelijke arbeidsbureaux te gemakkelijk toestemming geven om tot ontslag van deze jongemannen over te gaan, ook als de bewuste patroon werk heeft. Wanneer inzender beweert, dat hij van 16 maanden diensttijd er 10 op de strozak heeft doorgebracht, dan komt ons zulks toch wel een beetje overdre ven voor. Nu lagen de zaken voor de dienstplichtigen, die op 1 Februari met groot verlof gingen aldus, dat bij hun opleiding rekening was gehouden met een diensttijd van 12 maanden. Op die voet werd dus gewerkt cn na een jaar waren zij dus „volleerd soldaat". Toen kwamen er vier maanden diensttijd bij, door te brengen veelal in kampen. En inderdaad heeft men toen niet altijd ge weten, wat met de „manschappen" aan te vangen. Thans kan de opleiding ge baseerd worden op de van te voren be kende langere diensttijd. Zodat, naar wij vertrouwen, het luieren bij eerste op komst minder zal voorkomen. Wat de kwestie van de ontslagen be treft, is er al meermalen van verschil lende zijden op aangedrongen, dat de dienstplichtigen niet de dupe zullen wor den van hun plicht tot opkomst voor herhalingsoefeningen, Het ligt ongetxeij- feld op 'de weg x:an de regering om de arbeidsbureaux ten deze op hun taak te wijzen, wanneer dit nodig blijkt. En de overheidsinstellingen cn de semi- overlieidsinstellingcn dienen zelf xxitcr- aard het goede voorbeeld te geven, ter wijl een beroep op het particuliere be drijf door bevoegde ixistantics steeds herhaald xnoet worden. Want de dienstplichtigen offeren veel: mexi eise echter niet liet onderste xiit dc kan, want zulks is xiiet goed voor de neus.' Een goede geest in het leger mag immers tot de eerste vereisten gerekexxd W0Tden! ANALYST. Uit bctalingslialans-oogpunt kan de ontwikkeling in het jaar 1951 niet onbevredigend genoemd worden, aldus ontlenen wij aan een Nota inzake de Deviezenpositie, die door minister Lieftinck, mede namens zijn ambt genoten van economische zaken, van buitenlandse zaken en van landbouw aan de voorzitter van de Tweede Kamer is aangeboden. Het convertibili- teitsprobleem is echter nog niet dichter tot een oplossing gebracht. Het dollartekort is zelfs nog toegenomen. len aanzien van de eerste maanden van dit jaar wordt opgemerkt, dat van een duidelijke seizoenomslag ten ongunste tot dusverre nog geen sprake is geweest. De regering wijst er echter op, dat binnen niet al te lange tijd op een toeneming tot een niet onbelangrijk hoger peil van de militaire uitgaven gerekend moet worden, hetgeen de inflatoire krachten zal versterken, terwijl ook de tot nu gunstige internationale factoren in hun tegendeel kunnen verkeren. Het wordt inmiddels onwaarschijnlijk geacht, dat externe impulsen een inflatoire ontwikkeling op gang zouden kunnen brengen. Naar ons ter ore komt, zou de kans niet groot zijn, dat de Tweede Kamer nog vóór de verkiezingen in behandeling zal nemen de thans aanhangige wijziging der begroting van Onderwijs, K. en W., welke behelst de kosten van voorberei dingen voor een tweede instituut voor technisch hoger onderwijs. (Van onze Haagse redactie). De ongeregeldheden in het kamp Oir sehot die bij velen in den lande ontevre denheid hebben gewekt, zijn volgens een verklaring van de minister van Oor- iog en Marine, ir C. Staf te wijten aan onoplettendheid en onvoorziene omstan digheden. Daar hei onderzoek in deze kwestie nog niet geëindigd is> had de minister zich nog geen definitief oordeel kunnen vormen. De legerleiding had er op gerekend, dat de parate troepen, die in de winter maanden in Oirsehot waren gelegerd vóór de komst van de voor herhalings- oefeningen opgeroepen eenheden naar de Ruim dertigduizend Nederlandse mili tairen zullen midden-September naar West-Duitsland trekken om deel te nemen aan de grote geallieerde manoeuvres. De Nederlandse eenheden, die geheel zijn uit gerust met Amerikaans materieel, omvat ten een volledige divisie, legerkorpstroe pen en de staven van de tweede divisie. De legeroefeningen zullen negen a tien dagen duren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling ook nog de tweede divisie aan de oefenin gen te doen deelnemen. Dit is door een tekort aan materieel niet mogelijk ge bleken. De luchtstrijdkrachten zullen ook bij deze oefening vertegenwoordigd zijn De manoeuvres in Duitsland zullen ongeveer half September beginnen en 9 a tien dagen duren. Degenen, die aan deze oefeningen deelnemen, zullen 12 dagen tevoren moeten opkomen voor voorbereidende oefeningen en 4 dagen na afloop van de manoeuvres naar huis terugkeren. De opkomst zal dus 25 a 2fi dagen duren. De Nederlandse regering onderhandelt nog steeds met de Westduitse Bonds regering over het gebruik van oefenter reinen door Nederlandse troepen in West Duitsland, aldus deelde de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf in Den Haag mede. Minister Staf verklaarde, dat ook door de SHAPE wordt ingezien, dat in ons land geen oefeningen m groot verband b.v. met een divisie, gehouden kunnen worden. In verband met vermelde onderhande. lingen houdt bet ministerie van oorlog een aantal bouwprojecten voor legerkam pen voorlopig nog in portefeuille. nieuwe VelU™ntei^\Mudeh kunnen verhuizen. De nieuwe kampen waren echter nog met klaar, daardoor kfe™ Oirsehot een dubloele bezetting met file onaangename gevolgen, van di!n et alle Er" kon niet intensief geoefend wor den Daar kwam nog bij, dat de instruc teurs niet voldoende op de cursisten wa ren" ingesteld. De vrijwillige wintercur- sussen voor de officneren hebben name lijk tot het verrassende resultaat geleid, dat de officieren, die in Oirsehot op kwamen ongeveer evenveel wisten als hun instructeurs. Ook hierin is verande ring gebracht. Overigens wees minister Staf erop. dat „men als er over „tijd ver lummelen" gesproken wordt, vergeet, dat de militairen veel meer tijd moeten be steden aan het ondertioud van hun ma terieel" De kampcommandant van Oirsehot is in middels vervangen. Deze vervanging moet aldus de minister niet gezien worden als een veroordeling. Er blijkt alleen uit, dat een andere officier meer geschikt werd geacht, om de organisato rische moeilijkheden op te lossen. De mi- nistei floot zijn verklaring met de woor den: .Oirsehot is voor ons een goede les geweest". De oorzaken van de alarmerende ont wikkeling in de eerste maanden van 1951 worden in de deviezennota voor een be langrijk deel gezocht in het internationale politieke gebeuren en het feit, dat deze externe factoren een verstoring van het binnenlandse monetaire evenwicht konden teweeg brengen. De getroffen regerings maatregelen, in belangrijke mate gesteund door andere invloeden, zoals de ommekeer in de internationale prijsbeweging en de reactie op de versterkte voorraadvorming, brachten in de tweede helft van het jaar een aanzienlijke verbetering van de toe stand teweeg. De ontwikkeling in het jaar als geheel genomen kan uit betalingsbelansoogpunt als niet onbevredigend worden gekwalifi ceerd. De kern van het convertibiliteitsvraag- stuk waarvoor Nederland zich, ook bij een Terwijl de tulpen en de seringen bloeien, n denken wij de doden, die nog altijd onder ons zo juist twaalf jaren geleden stonden zij zoals wij nu we®^ opnieuw bij de wiegelende tulpen en de bloeiende wuivende seringen. Het wern een wuiven tot afscheid. Want opeens barstten boven al die bloeiende bloemen de helse bommen en stierven zu als bouquetten van vrijheid dezelfde dood als die bloe men, de dood voor een rijker leven. Hier voor ons, hier boven voor hen. Ieder jaar bloeiden de tulpen en de seringen op nieuw. Ieder jaar waren er weer mannen en vrouwen, die die bloemen zagen vodr de laatste maal, omdat hun wrede dood een zaadkorrel moest worden voor een nieuw leven van vrijheid. De tulpen en seringen bloeiden ieder jaar. En ei kwamen jongemannén van over verre oceanen, die alles trotseerden. Ook zij zagen die De doden van de vijfde Mei, dat zijn de doden van vijf jaren oorlog en verzet. Onze doden. Die in die dagen van nood langs ons gingen op de traten met geheime opdrachten, met de geest van verzet tegen de terreur en de geest van vrijheid in het hart En wij wisten het niet. Wij wisten toen niet, dat er helden langs ons gingen, vrouwen en mannen, die de dood in de ogen zagen voor ons, de levenden. Die vrouwen en mannen gingen weg uit hun huizen, maar in hun huizen zijn zij nóg. Daar leeft hun geest. Een geest van vroomheid, omdat het een geest van de hoogste naastenliefde was. Ge zult misschien op deze dag der doden op een kerkhof staan bij een graf, zoals deze jongen daar staat. Een simpel graf. En als ge dan denkt over de grond, waarop ge staat en ge beseft, dat ge die grond zo onmetelijk lief hebt en ge laat misschien in dankbaarheid en eerbied een handvol van dat zand door uw vingers glijden, dan zal de dode, bij wie gij staat, ook leven in uw hart. Want het mag niet zijn, dat hij daar alléén zou leven, als de tulpen en de neringen bloeien en de rest van het jaar vergeten zou zijn. Er liggen, op kerkhoven als deze, vreem delingen, die de onzen werden, er liggen op vreemde kerkhoven kinderen van onze bodem, die geen vreemden zijn. Zij zullen gunstige ontwikkeling van de totale be talingsbalans. ziet gesteld, is gelegen in het dollartekort. In 1951 steeg het tekort op de lopende rekening ten opzichte van 1950 met 52 pet en was 14 pet hoger dan in 1949. Afgezien van gevallen, waarin leden van eenzelfde monetair gebied dollars „poo len", ligt de mogelijkheid voor het be reiken van in dollars converteerbare over schotten op landen met een gemakkelijker dollarpositie geenszins eenvoudig. De re gering is daarom van oordeel, dat een land als Nederland voor een toekomstige oplossing van zijn dollarvraagstuk niet te zeer mag vertrouwen op het eerder berei ken van een dollar-even wicht door-derde landen. Nederland zal daarom moeten trachten met andere landen tenminste ge lijke tred te houden. In de beschouwing over de betalings balans wordt onder meer gewezen op de stijgende omvang van de betalingsbalans met het buitenland. Men komt dan tot een drietal gevolgtrekkingen. In de eerste plaats houdt het feit, dat het lopende betalingsverkeer naar omvang nog voortdurend blijkt te stijgen, in, dat, voorzover de deviezenreserve niet toe neemt, de omvang van deze laatste rela tief vermindert. In de tweede plaats kan bij een toene mende omvang van de totale buitenlandse handel een vergroting van het absolute bedrag van het invoeroverschot slechts worden voorkomen, indien de uitvoer re latief sterker toeneemt. In de derde plaats ligt in de vergrote omvang van het lopende betalingsverkeer de tendentie besloten, dat schommelingen van een bepaalde absolute grootte eerder zullen optreden dan in het verleden. In een samenvatting omtrent het 2e half jaar 1951 wordt opgemerkt, dat de bui tengewoon gunstige ontwikkeling van de lopende rekening in het 2e halfjaar 1951 voor een groot deel moet worden toege schreven aan krachten, welker intensiteit in de toekomst zal moeten afnemen. Sedert 1951 zijn inmiddels weer enkele maanden verstreken en i«eds staat vast, dat van een duidelijke seizoensomslag ten ongunste, zoals deze op grond van de ervaring voor deze maanden kon worden verwacht, tot, dusverre geen sprake is geweest. Het zou echter naar het oordeel van de regering stellig voorbarig zijn de con clusie te trekken als zou het vraagstuk van de totale betalingsbalans niet langer de nauwlettende aandacht verdienen. De regering wijst er onder meer op, dat de militaire uitgaven zich nog steeds op een relatief laag niveau KEKKE* BOUWEN.' bevinden en dat binnen niet te lange tijd anoet worden gerekend met een toeneming, niet alleen tot bet be grotingsniveau, doch zelfs, ten einde de ontstane achterstand in te balen tijdelijk tot een niet onbelangrijk hoger peil. Bovendien zouden dezelfde internationale factoren, die de afgelopen maanden tot de ver betering hebben bijgedragen, weer in hun tegendeel kunnen verkeren. Inflatoire krachten Het gevaar is niet denkbeeldig, dat hgt opvoeren van het tempo der bewapening ook in andere landen de inflatoire krach ten zal versterken. Weliswaar zou een in flatoire ontwikkeling in het buitenland de afzet van onze exportproducten kunnen vergemakkelijken, doch daartegenover zou het gevaar staap van een verdere achteruitgang van de' ruilvoet. Het lijkt inmiddels onwaarschijnlijk, dat, tenzij de politieke situatie in de wereld zich onver hoopt ernstig zou toespitsen, externe im pulsen een inflatoire ontwikkeling in het binnenland op gang zouden kunnen bren gen van een omvang als de periode medio 1950 tot medio 1951 te zien heeft gegeven. Een volgende reden, waarom de ont wikkeling van de betalingsbalans in de naaste toekomst nog steeds de bijzondere aandacht blijft vragen, is de ontwikkeling van de afzet naar het buitenland. Een onverminderde krachtige stellingneming tegen bandelsbeperkingen blijft daarom geboden. Na de officiële sluiting van de K.R.O.- rubriek „40 x 1000 40.000" ten be hoeve van de door een aardbeving ver woeste missie in Tanganyika (Afrika) van de Witte Paters, zyn nog verschil lende belangrijke geldsbedragen binnen gekomen, zodat het aanvankelijke slot- bédrag 57.000 nog is opgelopen tot ruim 60.000. Monseigneur Van Sambeek heeft op 1 Mei het sein gegeven tot de weder opbouw van het vicariaat. ltiejLX.e"A^°L?pefns..4?.'^Hlltid ?ld,anks de treinen' die razcn over het dat nooit zijn. Beseft het wel": de vrijheid, juichend openbarstte als de enige bloem' knop van al die doden. wr' waarvoor zij hun leven gaven, wordt weer Want al die treinen en al dat leven opnieuw bedreigd. En de bedreiging Deze doden zijn er nu nog. razen langs de kerkhoven, waar de doden nadert tot U in het kleed van de vrede. Ondanks de trams, die door de straten liggen, de doden, die vielen voor ons, de Mogen de doden In ons leven, opdat de gieren, ondanks de voortsnellende auto'», levenden. vrijheid level F. S. De regering Is van mening, dat het thans aanbeveling verdient de oorspronkelijke opzet van de noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen te herstellen en de kinderbijslag voor het vierde kind over eenkomstig de strekking van het amende ment van het Tweede-Kamerlid Hooy (K.V.P.) te verhogen van 0.30 tot 0.34 per dag en per kind. Naar het oordeel van de regering is het evenwel billyk aan de voorgestelde ver hoging van het bedrag van de kinderbij slag voor het vierde en volgende kind ook een verhoging van het bedrag van de kin- derbyslag voor het derde kind te verbin den. Deze bijslag bedraagt thans 0.25 per dag, dit is de helft afgerond naar bene den, van hetgeen een loonarbeider thans voor zijn derde kind aan kinderbijslag ontvangt. Een verhoging van dit bedrag tot 0.28 per dag is redelijk te achten. Dat de kinderbijslag voor het derde kmd dan 0.02 meer zal bedragen dan de helft van de bijslag, welke een loon trekkende voor zijn derde kind geniet, behoeft naar de mening van de regering in de gegeven omstandigheden niet als een bezwaar te worden beschouwd, aan gezien er op deze wijze toch nog een voldoende marge blijft tussen de kinder bijslagen van de noodregeling en die krachtens de toekomstige definitieve re geling. Een bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp van wet bevat de hierboven aangegeven verhogingen van de kinder bijslagbedragen. De kosten van deze ver hogingen worden geraamd op ongeveer 350.000 per jaar. Deregering meende tot dit voorstel te kunnen overgaan omdat er zulk een aanmerkelijk verschil is gebleken te bestaan tussen de geraamde en de wer kelijke kosten van deze noodregeling. CVar onze Haagse redactie). Naar wjj vernemen, is de minister van Oorlog bereid belangrijke bijdragen te geven voor de bouw van militaire te- huizen bij afgelegen militaire kampen. Dit kan worden boschouwd als een mi nisteriële erkenning van het grote be lang van do militaire tehuizen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1