LJ.H.COORS] Legio mogelijkheden om zelf smakelijke belegging te maken Ons succes-pafroon van dei® week Rosa Venerini wordt Zondag zalig verklaard Ons De Boeren-Baron Eens iets ainlers bij de boterham HOE BESTEL IK MIJN PATROON? J Vee hts ter voor katholiek onderwijs ZATERDAG 3 MEI 1952 Otto van Neyenhoff aan het nerk. Kleurenfilm over Noordwest-Veluwe. Sam Goldivvn en Denen hebben strijdbijl begraven. „Als ik se kan helpen, hoeven ze maar een seintje te geven'. Marius Goring. Jimmy („Schnozzola") Durante en gevolg. - George Formby ernstig ziek. Boodschap van koningin Mary aan Engelands komiek. Geestelijke vader van de „Saint trouwt met filmactrice Audrey Long. Baden de Amerikaanse vrouwen in weelde? et&l&gebouw winkelbenmmeringen verbouwingen VERKEERSCURSUSSEN VOOR MILITAIREN EN BROMFIETSERS AMSTERDAMSE GRAANMARKT f16"!. r°or *e 2'in en kem van ontrouw l6 betichten. Maar Betty beantwoordde iP WsttiBijte blik me trustige ogen en Rita knarste met haar kleine witte tandjes van razernij. Aan de Nederlandse filmer Otto van Neyenhoff Is door de Kamer van Koop handel voor de Noordwest-Veluwe op dracht gegeven een kleurenfilm te ma ken over de bedrijvigheid in dit aan natuurschoon rijke gebied, waar zich voortdurend meer industrieën gaan vestigen. Vraagstukken op economisch en so ciaal gebied en op het gebied van het verkeer, welke samenhangen met deze vestigingen, de kwestie van de arbeids krachten, die vrijkomen, wanneer de IJsselmeerpolders droog zijn, alsook het behoud van het evenwicht tussen natuurschoon, cultuurgrond en in dustrie vormen de stof van het sce nario. Alvorens met het maken van de film te beginnen, heeft van Neyenhoff uitge breide proeven genomen met kleuren- materiaal en d'e modernste belichtings technieken. De meeste grote bedrijven, waaronder de Amsterdamsche Bank-Incassobank, steunen de onderneming en ook de ANWB heeft grote belangstelling voor het project. Samuel Goldwyn en het Deense minis terie van buitenlandse zaken hebben de strijdbijl over de film „Hans Christian Andersen" met Danny Kaye in de hoofd rol begraven. Mr Goldwyn zal de film produceren, zoals hij dat wenst en op hun beurt zul len de Denen een kortere film maken, waarin ze het leven van Andersen zullen vertellen zoals zij dat zien. Zij zouden het op prijs stellen, als hun film gelijk tijdig met de film van Mr Goldwyn in Denemarken werd vertoond. Mr Goldwyn en de Denen kregen het, zoals men zich zal herinneren, met elkaar aan de stok, toen het Deense ministerie van buitenlandse zaken de Hollywood- film „onjuist" noemde. Mr Goldwyn gaf toe, dat zijn film geen historische bio grafie was, maar dat zij In overeenstem ming was met de geest van Andersen's leven. Thans heeft het Deense ministerie verklaard, dat het overtuigd is van Mr Goldwyn's „goede bedoelingen", Waarop Samuel Goldwyn antwoordde: „Ik houd van de Denen en ik ben blij, dat ze mij óók mogen. Het zou me pleizier doen, als men in Denemarken een documentair filmpje maakte met historische feiten over Hans Christian Andersen. Als ik de Deense regering daarmee in enig opzicht zou kunnen helpen, hoeven ze me maar een seintje te geven". Marius Goring, die in de film ,,'s-Nachts langs de weg", de nieuwste productie van Eric Pommer, de rol speelt van de in de oorlog gewonde jongeman, die verslaafd is geraakt aan verdovende middelen, is een van de beste karakter spelers van het ogenblik. Marius Goring is op 23 Sfei 1912 ge boren te Newport op het eiland White als zoon van dr Charles Backman Goring Na zijn voorbereidende studies te heb ben voltooid, volgde hij de lessen aan de Toneelschool van „The Old Vic", stu deerde vervolgens literatuurgeschiedenis in Frankfort en München en voltooide zijn opleiding in Parijs en Wenen. In 1921 maakte hij zijn toneeldebuut met „The Old Vic Company" in „A Mid summer Night's Dream" en in 1931 maakte hij met de „English Classical voorhaven ioi - tel 5492139612 rt.oA-t Players" een tournee door Frankrijk en Duitsland. Na zijn eerste optreden in het Londense West End volgde een tournee van twaalf maanden door Frankrijk, Bel gië en ons land met de „Compagnie des Quinze", en Frans gezelschap, om ver volgens weer in het West End op te tre den, tot hij in 1939 met zijn vrouw Lucie Mannheim, die hij in 1936 in de Engelse hoofdstad had leren kennen, een eigen gezelschap vormde, dat het Duke of York Theatre in Londen bespeelde. In 1940 nam hij dienst in het Britse leger, doch werd later aangesteld bij de BBC als inspecteur van de uitzendin gen, in de Duitse taal terwijl hij tevens zelf onder de naam Charles Richardson Duitse uitzendingen verzorgde. Als filmacteur heeft Marius Goring leeds vóór de oorlog naam gemaakt. Tot de films, waarin hij kleine, maar belangrijke rollen vertolkte, behoren „Pastor Hall", „The Night Invader", „Nightboat to Dublin", „Een zaak van leven en dood", (in deze film was hij de Hemelse Boodschapper), „De Rode Schoentjes", „Mr Perrin en Mr Trail", „Highly Dangerous", „Odette', „Pandora and the Flying Dutchman" en „So little time" (in welke film hij evenals in .Nachts auf den Strassen", samen met zijn vrouw Lucie Mannheim optreedt). In de film, „So little time" die hier tc lande nog niet is vertoond, speelt hij de rol van Kolonel von Hohensee, de com mandant van een door de Duitsers bezet Belgisch stadje, die daar in contact komt met een jong meisje Nicole (Maria Schell). Jimmy („Schnozzola") Durante heeft graag een massa mensen om zich heen. Toen hij dan ook onlangs met de „Que en Elizabeth" naar Engeland overstak om daar in het Londense Palladium op te treden, had hij een „gevolg" van veer tien personen bij zich. Daarmee is de record-hofstoet van de bokskoning Sugar Rey Robinson, die op zijn reis naar En geland negen man (met inbegrip van een dwerg) bij zich had, met stukken geslagen George Formby heeft last van zijn hart en het kan maanden duren, eer hij zijn werk in de show „Zip goes a million" in het Londense Palace Theatre zal kun nen hervatten. Kort vóór Pasen kreeg Formby, die deze maand 43 jaar wordt, tijdens een autorit met zijn vrouw een hartaanval en moest in een Londense kliniek worden opgenomen. In deze kliniek heeft koningin Mary van Engeland de bekende komiek een boodschap doen toekomen, waarin zij hem waarschuwt „niet zo hard te wer ken". Mevrouw Formby heeft meege deeld, dat koningin Mary naa* de toe stand van haar man had geinfprmeerd en dat zij er in haar boodschap sin had toegevoegd: „George Formby heeft in zijn tijd prachtig werk gedaan". Sih Horace Evans, de koninklijke lijf arts, heeft Formby minstens zes weken volledige rust voorgeschreven. George Formby is verscheidene jaren lang de best betaalde Britse komiek ge weest: tienduizend gulden per week. Voor een tournee van zeven weken door Canada ontving hij 350.000, Herinnert u zich ne- venstaanl poppetje met de stralenkrans boven zijn hoofd? Precies, het is de „Saint". Of liever de „handtekening" van de „Saint". Het is een creatie van Leslie Char- teris, de in Engeland geboren 45-jarige schrij ver van alle „Saint"- verhalen. Charteris, die in 1945 Amerikaans staatsburger is geworden en die, naar verluidt, 90.000,— ver- dient met elk „Samt"-boek, dat hij schrijft, is verleden week te Santa Bar bara in Californië getrouwd met de 27- jarige filmactrice Audrey Long 'Peri lous Holiday", „A Game of Death „Song of my Heart"). De „New York Herald Tribune" meldt, dat Metro Goldwyn Mayer de titel van Robert Taylor's nieuwste film „Eagle on his Cap" (Arend op zijn pet) heeft ver anderd in „Eagle on his Hat" (Arend op zijn hoed), omdat „in Enge land géén petten worden gedragen door nette mensen". Naar het voorbeeld van Norma Shearer zal een tweede ster van Sadler's Wells- ballet voor de film optreden. Violetta Elvin, een 27-jarige in Rusland geboren danseres, zal een hoofdrol spelen in de nieuwe Britse film „Twice upon a time' Miss Elvin, geboren Violetta Prokhoro- va, heeft van Sadler's Wells toestemming gekregen om in deze film op te treden. Ze heeft haar opleiding genoten in Mos kou en leerde haar man, Harold Elvin. kennen op de Britse ambassade aldaar. Hollywood is zonder enige twijfel ge deeltelijk verantwoordelijk voor de ver spreiding 'van de idee, dat de Ameri kaanse vrouwen in weelde baden. De resultaten van een door de Ameri kaanse minister van arbeid ingesteld on derzoek laten evenwel een heel ander beeld zien. De minister wilde eens na gaan, waarom zovele Amerikaanse vrou wen uit werken gaan en uit zijn onder zoek bleek, dat de overgrote meerder heid van de gehuwde vrouwen blijft werken om haar aandeel bij te oragen tot d'e kosten van het levensonderhoud, tot de bouw of de aankoop van een huis, of tot dc opleiding van de kinderen Het rapport van dc minister besluit: „De meeste werkende vrouwe'» hebben weinig keus wat het besteden van haar verdiensten betreft. Meer dan de hent harer geeft iedere dollar, die ze verdie nen, uit aan het dagelijkse brood". Vivien Leigh, die met haar spel in de film „A Streetcar named Desire" Hol lywood's laatste „Oscar" won, heeft verschillende aanbiedingen om nog in andere Amerikaanse films op te treden, van de hand gewezen. Verleden week is ze uit Amerika in Londen teruggekeerd, samen met haar echtgenoot Sir Laurence Olivier. „Ik zou graag op die aaanbiedingen in gaan", verklaarde ze, „maar ik wilde nu wel eens een poosje thuis blijven. De films moesten in Hollywood worden ge maakt en dat zou hebben betekend', dat ik direct weer naar Amerika had mue- ten vertrekken". Viermaal Marius Goering: als de Hemelse Boodschapper (links boven) in de film „Een zaak van leven en dood; als Mr Trail (rechts boven) in „Mr Perrin and Mr Trail"; uls de aan verdovende middelen verslaafde jongeman links beneden) in ,,'ri Nachts langs de teeg"; en zoals hij er in het dagelijkse leven uitziet (rechts beneden). „Wat zullen we nu weer op het brood nemen" is een veel gehoorde opmerking in ons land, waar misschien wel het meeste belegde brood gegeten wordt van de gehele wereld. Vaak klinkt dat als een verzuchting. Toch hoeven de brood beleggingen ons niet zoveel hoofdbrekens en.... geld te kosten; gunnen we ons even de moeite om in de keuken hiervoor iets klaar te maken, dan ziin de moge- liikheden haast onuitputtelijk! En het is niet alleen smakelijk maar ook gezond om iedere dag iets op het brood te eten mits dat „iets' dan ook voedings waarde heeft- In de 'eerste plaats kunnen we bij het bereiden van de tvarme maaltijd alvast met de broodbelegging rekening houden. Misschien kan er iets méér worden ge kookt, zodat er een restje voor de brood maaltijd overblijf'- Of we kunnen een gedeelte van groente of vruchten al vóór het koken achterhouden om er een slaatje bij de boterham van te maken. Wellicht ook nemen we iets aparts voor de broodmaaltijd en geven dan vlees, vis, kaas of ei inplaats van bij de aardappelen en groenten. Een zelfgemaakt broodbclegsel kan heerlijk zijn en de bereiding hoeft niet veel tijd te" kosten- Laten we de restverwerking eens als voorbeeld nemen. Staat cr vis op het menu, dan een extra wijtinkje of schol letje meegestoofd of een stukje schelvis of kabeljauw achtergehouden voor de eerstvolgende broodmaaltijd, en ook een laagje saus in dc Pan gelaten. Vóór de afwas begint, kunt U daarmee al een smakelijk belegsel bereid hebben óf U maakt een paar gekookte aardappelen fijn, mengt de vissaus er door en voegt een scheutje azijn, tvat gesnipperd ui en peterselie en de fijngemaakte, goed ont- grate vis toe. Voor een slaatje maken Wg dit mengsel stevig, voor een pasta om op de boterham uit te sti ijken wat dun ner. Wat koude kaassaus, overgebleven van bi.jv. de bloemkool, is a' "ec' gemakke lijk als broodbelegging te gebruiken. Is de saus stijf geworden, dan roeren we hem even glad met wat melk cn mengen er extra kaas. groene kruiden of iets nootmuskaat door. Van een beetje achtergehouden vlees, gehakt of worst is veel tc maken. Met gekookte aardappel, augurk en biet, ap pel of sla alles heel fijn gesneden en vermengd met azijn of slasaus wordt het een huzarenslaatje. Mc1- L'en sausje van boter of margarine, bloem en bouillon of water wordt het een boterhampasta, warm of koud En zal als extraatje niet in de smaak vallen een pannekoekje, waarin een restje, */ati droog geworden, plakjes worst verwerkt is? Ook met een half ons mosselen, een ei of viswaren kunnen we, door ze op een dergelijke manier te ver werken, heel wat boterhammen smake lijk maken. En zo zijn er nog heel wat mogelijkheden, ook roet gekookte groen ten, bonen, aardappelen en rijst. Koekjes, slaatjes, .ragout en andere gerechten naar eigen fantasie zijn daarvan op allerlei manieren te maken. Nauwkeurige re cepten hebt U daarvoor niet nodig; met wat proeven en proberen krijgt U een smakelijk resultaat! Vlug klaar zijn bijv. sla van aardappelen me rauwe spinazie en witlof, warme gefruite ui met kerrie Cs zomers met paprika of tomaat) cn gebakken plakken selderijknol. Hebt U verder wel eens romige tomatencrème gemaakt van weekgeroerde boter of mar garine met tomatenpuree en peterseüe- groen, of een smeersel van fijngesneden augurkjes en uitjes in een slasaus met een prikje mosterd (en wat fijngehakt ei of worst erdoor geroerd?) En dan zijn er nog de rauwe groenten en vruchten, die de broodmaaltijd direct zo'n fris cn fleurig aanzien geven: knol selderij, witlofsla, geraspte wortel, radijs, tomaat, komkommer, selderijknol, reep- C 700 De meeste dames, die iets forser van bouw zijn, dragen niet graag een combine met smalle schouders, omdat die handjes nog al eens gauw afzakken en daardoor vlug kapot zijn. Een brede aangeknipte schouder voldoet dan ook meestal heter. Dit model, waarvan de rok 4 baans klokkend is, is dan ook verkrijgbaar in maat 4446485052 a f 0.50. Hiervoor is 3,25 tot 4,00 meter nodig. Het bovenstuk is ruim aan liet puntige tussenstuk gezet. Voor afwerking wordt een smal kantje genofnen. Van achteren valt er alleen maar een punt naar beneden. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten de frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROON, BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam. adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1— op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve 's Zaterdags. jes rode en groene paprika, appel enz. Het schoonmaken kost U misschien twee minuten, evenais het raspen of snijden en dan hebt U nog slechts een oogwenk tjjds nodig om met zo^h azijn of slasaus de broodbelegg'ng „af" te maken. In de behoefte aan „zoete" beleggingen kan o.m. voorzien worden door een restje rabarbermoes of gebakken appelschijven met suiker en kaneel- Voor de gezinsleden die hun twaalf uurtje buitenshuis opeten, kunnen we met een dergelijke belegging een jam potje of perkamenten bekertje vullen, dan trekt dit niet in het brood. Wanneer we dan zo af en toe (bijv. op Zon- en feestdagen) nog eens een ei, vleeswaren of vis zo kant en klaar kopen, dan genieten we daar dubbel en dwars van, vooral wanneer we die eens feeste lijk opdoen op een schaaltje, versierd met een randje groen, sla of wat radijsjes! Zoals aangekondigd, zal Zondag V Mei a.s. in de SinL Pietcr de Eerbied- waardige Rosa Venerini plechtig worden zalig verklaard. Deze zaligver klaring, alsmede liet Pauslof, dat in de namiddag plaats vindt, zai door Radio Vaticana worden uitgezonden. Rosa Venerini, dochter van Godfridus Venerini en Martia Zampichetti, werd op 9 Februari 1656 te Viterbo, een middel eeuws stadje, op 54 km. ten Norden van Rome gelegen, geboren. Rosa, die op zeer godvruchtige wijze dor haar godsdien stige ouders werd opgevoed, was van nature begaafd met vele goede eigen schappen. Öp 17-jarige leeftijd trad zij in het klooster van de H. Clara te Viterbo, maar de plotselinge dood van haar vader deed haar dit klooster na een jaar reeds verlaten om haar moeder thuis bij te staan. Na de dood van haar moeder begon Rosa onder leiding van haar geestelijke leider, de rector van het Jesuitenkloostcr, ibij haar dagelijkse bezigheden in de avonduren vrome vrouwen cn kinderen om zich heen te verzamelen om met hen het rozenkransgebed te bidden. Van het gebed ging Rosa over tot het onderricht in de kaetchismus. Zij stichtte met twee vriendinnen scholen en vestigde zich in een woning te Viter'bo, welke een vrome, rijke dame voor dit doel aan de drie meisjes had afgestaan. Dit huis kan worden beschouwd als de wieg van de Congregatie van de Zusters onderwijzeressen, welke Rosa later heeft gesticht. Rosa zelf werd door de kardinaal-bis schop van Montefiascono, tot de provincie van Viter'bo behorend, in 1692 uitgenodigd in deze plaats een soortgelijke school te openen. Deze school vertrouwde zij spoe dig aan de zorgen van haar medezuster Lucia Filippini toe. die, evenals Rosa, een zeer heilig leven leidde en in 1926 door Pius XI werd zaligverklaard en op 11 Juni 1930 door dezelfde Paus is heilig- verklaard. De gelukzalige Rosa Venerini 15 in Rome op 7 Mei 1723 gestorven en is in de kerk van de paters Jcsuieten ,,de Gesu" begraven. D Congregatie van de Zusters Onderwijzeressen telt ongeveer 60 huizen in de voornaamste steden van Italië met daarenboven nog een novi ciaat en twee huizen in de Verenigde Staten van Amerika. In de gisteravond gehouden vergade ring van de nieuw ingerichte vereniging voor Veilig Verkeer Naaiden, Bussum, Huizen, Laren en Blaricum, tot wier res sort de gevaarlijke Rijksweg no. I (Am sterdam-Het Gooi) behoort, werd mede gedeeld, dat ter bevordering van een vei liger verkeer, na gepleegd overleg met de chef Generale Staf en de commandant van het kampement Laren, dit jaar een begin gemaakt, zal worden om in samen werking met de Rijkspolitie district Am sterdam, cursussen en lezingen te geven op het gebied van de veiligheid aan mi litairen uit het kamp van Laren. Men begint met. 200 militairen en hoopt in de loop van dit jaar nog 1000 militairen te kunnen bereiken. Ook zal men verkeers- lessen gaan geven aagi bromfietsers. Bovendien zullen in 1952 ongeveer 1200 kinderen deelnemen aan verkeersexa- mens van vijf Gooise gemeenten. AMSTERDAM, 3 Mei. Voor de 15.000 ton maalmais, welke het bedrijfsschap voor de maand Mei ter beschikking stel de, bestond goede kooplust, zodat meer dere transacties werden afgesloten. De overig» buitenlandse granen trokken slecht.-, weinig belangstelling. Vrije bui tenlandse granqn hadden een kalme markt Enkele zaken kwamen tot stand In Canada. feedgei-»t op April/Mei afia- ding en Amerikaanse mais no. s, aoch overigens ging er zeer weinig om. Voor inlandse granen verkeerde de markt eveneens in een kalme stemming Door gebrek aan kooplust zakten de prijzen voor haver weer in. Haver S5/58gk. per levering Mei was te koop -iij 29 levering Juni voor 29.25 en Juli voor 29.50. Zomergerst was aan de merkt voor 34.25, met kocers bij 34. Rogge doorsneekwaliteit werd ge laten bij 32 en rogge met 17/18 pet vochtgarantie voor 32.50 (Advertentie) MN ROMANBIJVOEGSEL 21). Ik denk. zei Rita langzaam, dat Roger, zodra hij hoorde van onze verlo ving, Betty vroeg om mij te plagen. Het is net, of "hij toen het eerste het beste meisje maar nam. Dat hoop ik niet!, riep Dick uit. Dan zou het gr beroerd voor hem uitzien. Ik had liever gehad, ging hij een bee'je ge prikkeld voort, dat hij iemand anders had genomen. Maar laten we dat alles nu maar vergeten. Het was met )ullie maar een gril van beide kanten. Een gril?, kreet Rita en haar ogen begonnen boog te glinsteren. Van mijn kant misschien, maar van de zijne zeker niet. Ik vind het misselijk van je om zo iets te zeggen. Ik vind je helemaal niet leuk. Ga weg, ga maar wat voor me zin gen. Ja ik meen het,ga weg. Moeder, wilt u me begeleiden?, zei Dick onwillig. Rita zou me graag wat horen zingen. Lady Anna, die het gesprek met mijn heer de ia Riva vreselijk saai vond, stond graag op en spoedig klonk Dicks' stem door de salon. Mijnheer Hornock probeerde met Rita te praten, maar zij zat met haar voetje op de vloer te tik ken en hield het gelaat afgewend. Dick had al een of twee liederen ten beste gegeven, zonder dat zijn verloofde zich verwaardigd had. er een woord over te zeggen, toen Betty en Roger binnen kwamen en n^ar een sofa aan het an dere einde van de kamer gingen. Rita bespiedde hen nauwkeurig, toen zU naast elkander zaten en riep plot seling iets, dat in de muziek verloren ging. Lady Anna liet haar handen van de toetsen glijden en Dick vroeg: Zei je iets? Ik had het niet tegen jou, "ant- woorde zij. Ik plaagde Roger maar een beetje. Waarom houd je Betty's hand niet vast, kluizenaar? Roger kon niet antwoorden, verstomd van verbazing als hij was over deze vraag en de venijnigheid in haar stem. Na een ogenblik zei Betty: Roger en ik houden niet van uiter lijkheden. Dat zou ik haast denken, riep Rita. Kom hier, Dick, dan zullen we Betty eens laten zien, hoe twee verloofden zich behoren te gedragen. Je moet pre cies hier gaan zitten, waar je zat, vóór je naar de piano ging. Kijk, Betty, Ro ger heeft geen oefening gehad, de laat ste tijd. Het kostte als regel heel wat om Dick's kalmte te verstoren, maar nu nam hij toch minder gewillig plaats, daar waar Rita hem bevolen had te gaan zitten. Toen Rita hem echter toe lachte en hem over het haar streek, veranderde zijn uitdrukking, hij glim lachte terug en vergat alles en ieder een, behalve haar. Onderwijl was Sam bezig een theorie over de handelsbetrekkingen tussen Amerika en Engeland te ontwikkelen voor mijnheer de la Riva, maar deze bracht slechts zelden een woord in het midden. Lady Anna was met een blos op de wangen van de piano weggegaan en bij hen gaan zitten. P-ven later duw de Rita, door een of andere gul bevan gen, Dick van zich af. Je moest een beetje met je moeder gaan praten. Ik denk. dat zij het niet prettig vindt, er zo voor spek en bonen bij te zitten. Of laat haar hier komen zitten. Ik ga naar Betty. Voordat hij wist wat hem te doen stond, was zij naar de andere zljjde ge fladderd en ging naast Roger zitten. Kijk eens, riep zij met een vreem de lach uit. Dit is nu de illustratie van het liedje: Wat zou ik met een van de twee gelukkig kunnen zijn. Helemaal niet, antwoordde Roger bedaard. Het is het liedje: Wat zou ik gelukkig kunnen zijn met alle twee. Wanneer gaan jij en Dick trouwen, Rita O, ik weet het niet. Paps zal wel een datum vast stellen, denk ik. Hij wil Dick eerst aan een baantje helpen. Wanneer gaan jullie aan de ketting? Gauw, hoop ik, zei Roger. Zo gauw als het huis voor Betty in orde ge maakt kan worden. Al sprak hij tegen Rita, toch keek hij naar zijn meisje en dit maakte Rita woedend. Zijn gezicht stond stralend, vol diepe verering, die zelfs Rita's spotten- den blikken niet kon verjagen. Dat zal nog wel even duren, bitste Rita. Tenzij je in de keuken gaat eten, Betty. Neen, zei Betty snel. Dat zal niet nodig zijn. Toen begon zij hun plannen voor Beckford uit te leggen, niet zozeer om dat Rita met veel animo zat te luiste ren en Dick in een toestand van on rust er bij wxs komen staan, maar meer om de anders ondragelijke span ning wat te breken. Dick wierp er zo nu en dan een vraag of een woord tus sen. Roger bleef zwijgen met dezelfde blik in zijn ogen en Rita sprak ook geen woord. Even later meende Lady Anna, dat het tijd werd om naar bed te gaan en de twee meisjes volgden haar naar boven. Berry had wel even met haar moeder willen praten, maar deze zei haar goe- dennacht en bleef op de drempel van haar deur staan, zodat Betty begreep, dat zjj alleen wenste te zijn. Het hart van de arme moeder was dan ook tot harstens toe vol en zodra zij de kamerdeur gesloten had, viel zij op haar knieën voor het bed neer en snikte: Vreselijk, vreselijk. Mun enige jon- gen. De volgende morgen kwam Rita be neden in een geheel andere stemming. Zij was lief en zacht en vol leuke zet ten, die zelfs mijnheer Hornock aan het lachen maakten. Dick was in de zeven de hemel, want Rita scheen het er op gezet te hebben zijn ketens nog vaster te smeden. Haar houding tegenover Roger en Betty liet niets te wensen over en was eenvoudig en natuurlijk. Zelfs Lady Anna was gerustgesteld. Het was gisteren alleen maar ge wonde trots, dacht zij. We moeten ook wat geduld hebben met een verwend kindje. -Ik geloof, dat het wel gaan zal, zei Betty tegen Roger, Ik denk, dat zij en Dick het wel zullen kunnen vinden. Roger sprak niet en zfj begreep, dat hij niet graag over zijn vroegere ver loofde sprak. Laten we over Beckford spreken, zei ze en de tijd verliep snel met het bespreken van de plannen voor de toe komst. Kort voor de eerste gong kwam Roger in de salon, waar hfj volgens afspraak Betty zou vinden, om een half uurtje vóór het diner te praten. Er was alleen maar het licht van de haard in de ka mer. Sam Hornock hield er zoals veel rijke mensen niet van, dat er iets ver morst werd en had zijn bedienden goed ingeprent, het licht spaarzaam te gebrui ken. Het was daarom gewoonte, dat de knecht het licht pas aandraaide, als hij voor de tweede maal de gong luidde. In het onzekere licht zag Roger een lichte gestalte in de stoel van Betty en hij liep er vlug heen. Ben jij er nog eerder, schat! riep hij uit. De gedaante in de stoel stak hem een hand toe, die Roger vast greep, maar bijna onmiddellijk weer losliet. Dadelijk had hij gevoeld, dat het de verkeerde was. Neem me niet kwalijk, Rita, zei hl). Ik zag niet. dat jfj het was. Maar Rita greep zijn hand weer. Roger, vroeger was ik je schat, fluisterde zij. Heb Je dat allemaal ver geten? Hij trachtte zijn hand terug te trek ken. maar zij hield stevig vast. Heb je het vergeten? vroeg zij snikkend. Hij trok. zich los zonder medelijden. Dan liep hij de kamer door en stak het licht aan. Dit moeten we allebei vergeten, zei hij, weer teruggekomen bij de haard. Schei nu uit met huilen, Rita. dat is kinderachtig. Niet waar ,zei Rita en haar ogen bliksemden door haar tranen heen.' Eerst was ik een kind, maar nu niet meer, Roger, ik 'kan het niet verdra gen'. Je moet me vergeven. Je moet me t rug nemen, je hield van mij het eerste. Ik geloof, dat je nog van mij houdt. Praat niet zo gek, zei Roger. Denk aan Dick. O. Dick, riep Rita uit en stampte met haar voet. Ik geef geen zier om Dick. Roger, één woord en ik laat hem lopen. Roger keek haar aan met iets van afschuw, maar zij ging smekend ver der. Toe nu, toe nu maar. Ik zal kome zonder een cent, als je wilt. Ik.j *1* je bent van, mij Rogerje kunt z S- gen. wat ie wilt je bent van mu- zal Dick laten lopen. Ik geloof, dat je hem in elk maar moest, laten gaan. zei Roger zaam. "pita Hij wilde verder gaan, maar klapte in haar handen. - Doe je het, Roger? Doe je het? Je houdt van mij het meeste. Ik houd van Betty m^ heel *iim hart, zei Roger. Juist om haar op, dat je Dick los laat. Rita veegde haar tranen wee en berstte in lachen k^en8>r> wat ben je er in gelopen.En zo gemakkelijk Zou ik mirn lieve Dick zo maar laten open, omriVt (h het zegt? Nee. dank je. Ai vimd je mij niet goed genoeg ais schoonzus.^ geen yr voor de broer van Be'ty, zei Roger. Als jij hem niet iaat gaan. moet jij het afma.leen. Te stelt ie aan, zei Rita. Toen hü haar ernstig bleef aanzien, veranderde zij .van taktiek. Haar ge zichtje vertrok zich van woede, zoals op de dag. dat zij hem haar ring had toegesmeten. ik vind je gemeen riep zjj ujt_ Ik heb nog nooit «ezien. dat een man een meisje zo lelijk behandelde. _Ik wil niet,.,,dat Dick 2yn leven verknoeit. n©Jh tyouwt zonder liefde, dan gebeurt dat. Het kan zo niet doorgaan, je moet. er een eind aan ma ken voor ik hier morgen wegga. wat denk je dan te doen? vroeg Rita. Dick zeggen, dat ik met je geflirt heb? Roger zweeg, het was zonder twijfel een moeilijk geval. Dat niet. zei hij. Maar ik ben vast besloten, dat huwelijk te verhinderen. Dwing me niet tot onaanger,aamheden. Betty's voetstap klonk in de gang. Het licht al aan? riep zij uit, toen zij binnenkwam. Wat zal vader zeggen? Het spijt mee, dat ik zo laat ben, Roger. O. ben je er al, Rita? Rita antwoordde niet en Betty zag, ciat. haar gelaat rood was. Ook Roger's opwinding ontging 'haar niet en na een korte stilte kwam zij naast hem staan. Wat is er? vroeg zij. Hij heeft geprobeerd, me te dwin gen mijn verloving met Dick te verbre ken, riep Rita woest uit. Ik vind het schandelijk. In Dick's eig enhuis en hij i„ verloofd met jou. Roger was absoluut verstomd door die plotseling» ommekeer. Het duurde even, voor hij begreep, dat Rita van plan was, Misschien, riep zij uit, met bevende stem. oen jij hem even graag kwijt als ik- ,lk wist. dat hij gek was, maar ik wist niet, dat hij laag was. Toen hij me zo juist hier alleen vond, kwam hij met uitgestrekte armen naar mij toe en roemde me schat. Betty lachte. Dat was vóór je het licht aan draaide, niet, Roger? Roger heeft ge lijk, als h;i zegt, dat je het uit moet maken, ging zij ernstig voort. Daar moet Dick over oordelen, sooof Rita. Je moest hem maar met op de proef stellen, zei Betty waarschuwend. Misschien vertrouwt hij me wel even hard als jij Roger, spotte Rita weer. Roger en Betty wisselden een blik van verstandhouding en toen zei Betty; Neem nu maar een besluit, Rita. het is beter, dat jij het doet. Haar houding wilde zeggen: Roger en ik zullen dat zaakje wel opknappen. Zo-der spreken duwde Rita hen opzij, om, zoals zij dachten, de kamer te ver laten, maar tot hun verwondering bleef zij voor de spiegel staan en begon met schokkende schouders haar neus te poe deren. Even later was zij weer rustig en toen de gong luidde, stond zij doodkalm bij de haard. Het direr was ongezellig, niemand wist waar die spanning vandaan kwam. Rita's barometer was erg gedaald. Haar lieve zachte humeur van die morgen was veranderd in «omber stilzwijgen, alleen zo mu en dan verbroken door schampere opmerkingen, die Sam Hor nock inwendig deden koken. Hij was er juist bijna in geslaagd, het huwelijk van Dick tegenover zichzelf goed te pra ten en had een tamelijk bevredigend gesprek met de oude heer de la Riva gehad. Het was voor Sam een opluch ting geweest, te horen, dat mijnheer de la Riva niet van plan was, het jonge paar geheel onafhankelijk t'e maken. Zij is dol op hem. had hij gedacht. Maar nu zat die kleine kat daar Dick te sarren, sprak hem botweg tegen en antwoordde op een manier, die hij niet anders dar, 'brutaal kon noemen. Het toppunt werd wel bereikt, toen ;:ij tegen het einde van het diner ineens over de tafel heen tegen Betty riep: Is dat je verlovingsring, met dat kleine blauwe steentje? Ja, zei Betty blozend. Niet half zo mooi als die hij me gaf antwoordde Rita. Wat heb je daarmee gedaan, Roger? Die had je Betty moeten geven. Ik heb hem aan Betty gegeven, zei Roger bedaard. Waarom draagt^ je hem dan niet? bitste Rita. Ik zou zo'n schunnig ringe.ja niet willen dragen. Ik vind het een lieve ring, zei Betty en keerde zich tot mijnheer de la Riva, met wie zij in gesprek was geweest. Betty vindt het niet leuk, de tweede V1 r. sPelen, zei Rita tegen Dick. De tweede liefde Is dikwijls de bes- e, citeerde de verbaasde Dick. Voor jou en mij in ieder geval. Zij keek hem aan met een spottend lachje en hij ging haastig verder: .Te hent plagerig vanavond, maar ik bijt niet. Niet?, zei Rita. Ik zal je dadelijk eens wat laten beleven. Neem een zoute amandel, zei Dick, en hield haar een schaaltje voor. O, wat een grote ogen. Ik word er bang van. Rita keek een andere kant uit en duwde het schaaltje weg. Sam hoorde niet wat zij zeiden maar merkte wel, hoe treurig Dick keek en hoe boos Rita was. Hij zocht een middel om de goede verstandhouding weer te herstellen. Toen het dessert op tafel stond en de bedienden de kamer verlaten .had den. hief hij zijn glas op en keek de tafel rond. Anna. lieveling, zei hij. Ik hoop, dat je ook wat port genomen hebt? Goed zo. Nu, laat ons drinken op de gezondheid, van de twee jonge paren. Rita en Roger, ik heet jullie beiden welkom in de fa milie. U hoeft mij njet verwelkomen! riep Rita heftig uit, Want ik kom er niet in. Zij trok haar ring van de vinger en wierp hem over de tafel. Hier, Betty, voor je museum. Rita! riep Dick verblekend uit en greep haar hand. Dat jg geen aardige grap. Helemaal geen grap, zei Rita. )k meen het. ik zaj me (j0or paps terug la ten brengen naar Amerika. Ik heb meer dan genoeg van jullie allemaal. Er is .geen enkele kerel onder jullie. Jullie maakt me ziek. IWordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4