FEEST IN HET LAND VAN HET ZWARTE GOUD Bij 't gouden jubilé van kompel en directeur Belgische P.T.T. herdenkt de eerste postmeesters PRIJSVERLAGING! Opnieuw volledig veertarief op Westerschelde Politiek en standsorganisatie i Mijnstreek baadt in licht ShraStTS Vijf lig Staatsmijnen V.N.-voorstellen afgewezen prisma DE KUNSTZINNIGE VORMING VAN DE JEUGD VOORTREFFELIJK MIDDEL VOOR MODERNE MONDVERZORGING Persberichten Mijnwerkers hebben vier „vaders" f" VIRGINIA Leuke Zomerkleding voor JONGENS en MEISJES Maria Montessori in alle stilte begraven Prisma-herenhorloge leraren financieren Mgr. Kierkels naar Zwitserland Regering streeft naar invoering in aanstaande zomer Dr Hirschfeld verlaat regeringsdienst Tof ieders verbazing reeds wittere tanden na eenmaal poetsen Standpunt van het Amsterdamse Middenstandsbestuur J Harry Prikker. VRIJDAG 9 MEI 1952 PAGINA 3 STROOM VAN GESCHENKEN „Vaders" en „kinderen" BRUSSEL: Van ijlboden tot postboden Gouden erepenning en een fontein -J Kleine stijging per maat STATENWEG 184 WINKELSTAD - BUJDORP Chroom met staalbodem v.a. 49.75 EIGEN STICHTING GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEKEN DE JONG VERBETERD Eenheid in standsorganisatie heivaren Steun voor Walcheren? Voor wat betreft de waterstaatkundige toestand van Walcheren deelde de minis ter mede, dat in verband met de toe- stam' van zeeweringen en kustverdedi ging van dit waterschap belangrijke financiële offers worden gevraagd en dat hiervoor steun van de regering werd ver zocht. In welke mate deze steun wordt verleend zal nog worden bezien en of schoon geen toezeggingen kunnen worden gedaan is het Rijk wel bereid in deze constructief mede te werken. HOGERE PRODUCTIE IN MAART met commentaar We gaan door Eigenlijk treurig De formulering Naar sociale rechtvaar digheid (Van onze correspondent) Het is clan thans zover in de Mijnstreek. Het feest kan gaan beginnen, bet jubileumfeest van de gouden Staatsmijnen, dat grootser van opzet is dan welk ander feest ook, ooit in Limburg gevierd. Van liet zeer gecompliceerde programma, waarvan al maanden geleden de hoofdlijnen werden uitgestippeld, is nu ook het kleinste detail gereed. Alle vlaggetjes zijn gehesen; alle lampjes hebben proefgebrand. Duizenden vlaggetjes zijn dat en duizenden lampjes. Of tienduizenden? Wie zal ze tellen? Zij bedekken Nederlands kolenland van de Belgische grens tot bijna aan de Duitse met een tapijt van kleuren, 's avonds bovendien met een sluier van glinsterende stipjes, die zich rond de Wilhelmina, de Emma, de Hendrik en de Maurits verdichten tot plassen van licht en daar steken in floodlight badende schachten en koeltorens weer ver bovenuit. Zo donker en zwart als het in de Mijnstreek ondergronds ls, zo helder en licht zal het er de komende avonden tot na middernacht bovengronds zyn. Het meest van al baadt in licht 't hoofd bureau van de Staatsmijnen te Heerlen, waarvan geruime tijd geleden de rode bakstenen onder kalk verborgen werden. Rond dit witte huis rijen de schijnwer pers zich bijna tot in het oneindige aan een. Geen streepje schaduw krijgt dan ook daar in Heerlen de kans, om zich op de muren van het blanke hart der gouden Staatsmijnen te nestelen. Wel echter wordt op elke vensterbank het verblindende wit van die muren onder broken door bloempjes in velerlei kleuren en rond de ingang heeft men een guir lande van bloedrode anjers gevlochten. Met dat al zal de jubileumviering der Staatsmijnen niet alleen uit een spel van kleuren en lichtjes bestaan. Die vormen alleen de garnering van het feestmaal, even gevariëerd als de versieringen over dadig zijn. Een maaltijd, waarvan een grote op tocht in elk van de vier Staatsmyn- „zetels" het hoofdgerecht vormt: con certen, kermissen, circusvoorstellingen en andere vermakelijkheden de buge rechten en grandioze vuurwerkparty en om zo te zeggen de pudding. Twee hele dagen zullen de kompels nodig hebben om door het jubileum heen te komen en nog zal lang met ieder van elke schotel kunnen proeven. Morgen vroeg gaat men ten aanval over. De of ficiële plechtigheden, waarmee gisteren een zo luisterrijk begin werd gemaakt, worden vandaag geheel afgewerkt. Rest dus voor morgen en overmorgen alleen een genoeglijk „onderonsje" van de veer tigduizend leden der Staatsmbnenfa- mïlie. En onderonsje, waarvan intussen nok de buitenwereld naar hartelust zal kTlen P^fdlgenïs het de Mijnstreek aan te ziPem dat het feest staat te be ginnen. Vooral in Heerlen, waar het trouwens de gehele week al een beetje Zondag is geweest dank zij de tentoon stelling „Heerlen—Mijncentrum", die in tussen reeds tienduizenden bezoekers heeft getrokken. Daar hebben minia- „uurtrelntjes, die er dagelijks op en neer j ?i,.om de afstand van het centrum der Mijnstreek naar „HeerlenMijncen trum nog korter te maken dan hij al is, reeds een respectabel aantal kilome ters afgelegd en daar hebben nu reeds tallozen bewonderend de van de kelders tot de dakgoten versierde straten door kruist. In Heerlen ook hoorden wij gister avond voor een loterijkraam, welke daar onder het motto Help Heerlen Bouwen op de Bongerd is opgericht, een stand werker generale repetitie houden. He ren jubilarissen van de Staatsmijnen" zo riep de leperd naar een stel kompels. Jullie hebben de feestgave van de directie al ontvangen. Toekoop daar nu eens een paar dozijn lootjes voor!" Een schier onafgebroken stroom ge schenken werd Donderdagmiddag in Heerlen het hoofdbureau van de Staats mijnen binnengedragen; geschenken, afkomstig van het personeel cn van de dochterondernemingen, van mijnstreek gemeenten en van zakenrelaties, bedoeld als blijken van erkentelijkheid en van hulde voor al hetgeen de Staatsmijnen gedurende de afgelopen halve eeuw tot stand hebben gebracht. Zij werden in de hal van het hoofdbureau, waarin voor een haag van bloemen vrijwel alle leden van de bedrijfsstaf en met hen die van de Ondernemingsraad en de Ringen zich hadden opgesteld, in ont vangst genomen door de vier directeu ren: dr ir Ch. Groothof!, Pr"id®°'" directeur, dr ir J. van Aken, mr F. sen en drs A. Rottier. De aanbieding der feestgaven ging ver gezeld van hartelijke t0®fp5 *woord telkens even hartelijk werde door dr Groothoff. Allereerst trad de heer H T van der Heiden, lid van de Under- woordfg'e eandinhen ooTdè/roegere direc- tegenoet zijn getreden. Als blijk van die erkentelijkheid bood hij een door Harry Kooien vervaardigd schilderij aan, voor stellende de huidige directie en enkele glas-in-loodramen van Charles Eyck, be stemd voor de conferentiekamer van het hoofdbureau. Dat de arbeiders niet minder te spreken zijn over de wijze, waarop zij door de directie en haar staf worden behandeld, bleek daarna wel zeer treffend uit de toespraken van twee andere leden van de Ondernemingsraad: de heren L. Stokvis en H. de Vries. De eerste onthulde namens de arbeiders in de hal een groot bronzen mijnwerkersstandbeeld van J. Melis. Maar daar bleef het niet bij, want de arbeiders zo deelde hij mede waren zo aul geweest met hun bijdragen dat er ook nog genoeg was overgesehr,L„ ander geschenk. voor een Dit bleek te bestaan uit vie. horloges, met inscriptie. Zil gouden aangeboden door de heer De v,i zeide, dat de arbeiders, zich als kind ren van één grote familie beschouwend" hadden gemeend ook hun „vaders", dé vier directeuren, ieder persoonlijk 'iets te mogen aanbieden. (Van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdag DE in 1874 te Bern opgerichte in ternationale postunie, zal van 16 Mei aanstaande tot 10 Juli in de Belgische hoofdstad haar dertien de internationaal congres houden. Niet minder dan tachtig landen zijn bij deze unie aangesloten. De Belgische gastheren hebben be sloten, de dingen groots te doen. Zij werden hiertoe aangezet door de overweging, dat het op hun grond gebied was, dat het internationaal postwezen is ontstaan. In dit verband gaf de directie der Belgische poste rijen een bekende schrijfster op dracht, een boek te schrijven over het beroemde geslacht der eerste postmeesters, de familie de Tassis. De geschiedenis van dit geslacht is als een oude legende. 0 Van waar kwamen de Tassis. Ein de der vierde eeuw zou één der voor ouders te Milaan met succes in een toren een belegering hebben door staan. Om zijn moed te belonen kreeg hij de bijnaam van della Torre. Eeuwen later huwde een della Torre (de la Tour, in het Frans) met een dochter van de sire de Taxis, welke naam bij de eerste familienaam werd gevoegd. In de XVe eeuw was de familie te Cornello, in de na bijheid van Bergame gevestigd, waar, rond het jaar 1450, Frans - de Tassis werd gebo- ren, die later, op 1 Maart Gent door Filip de Schone tot ka pitein en meester der posterijen zou worden benoemd. Op dat ogenblik werd de basis gelegd van de eerste Europese postorganisatie, waarvan spoedig de zetel naar Brussel ward overgeplaatst. Vijf jaar later sloot Frans de Tas sis met dezelfde souverein een ac- coord om, tegen een vergoeding van twaalf duizend livres, een postver binding in te richten en te onderhou den tussen de Nederlanden en de hoven van Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië. In Me; 1512 werden Frans de Tassis en diens neef Jan- Baptist, door keizer Maximiliaan in de adelstand verheven en in Novem ber 1516 ontvingen zij van keizer Karei V de exclusiviteit van de post diensten. Frans overleed te Meche- len in 1517. Het paleis, dat de familie de Tassis te Brussel op de Zavel vlak bij de magnifieke gothische kerk van Onze Lieve Vrouw van de Zavel, bezat, was gedurende ruim drie eeuwen het middelpunt van al de grote postlij- ncn van Europa. Oude platen tonen ons een koerier, die door alle weer en wind en ook midden in de nacht Jan-Baptist te paard van de ene wisselplaat naar de andere rent. In een lederen tas draagt hij het nieuws langs we- Sfn yol hindernissen. Al en toe doet hij zijn hoorn schallen. Frans de Tas sis had met die koeriers als het ware bruggen door het Westen heen ge slagen. Van Vlaanderen ging de post naar Oostenrijk, van Spanje naar Gelderland, van Brabant naar Ve netië, enz.. HET waren ijlboden van Frans de Tassis, die geheime brieven van Mechelen naar Spanje brach ten, toen onderhandelingen aan de gang waren over het huwelijk van Filip de Schone met Joanna van Cas- tilië. Het waren ook ijlboden, die aan de oude keizer de geboorte, te Gent, aankondigen van zijn kleinzoon Karei. De afstand van Brussel naar Parijs werd afgelegd in 44 uren 's zomers, en in 54 uren in wintertijd BrusselInnsbruck vergde vijf da gen in de zomer; in de winter kwam er nog anderhalve dag bij. Voor Gra nada en Toledo duurde de reis re spectievelijk vijftien *en twaalf da gen. s - - ■- de Tassis. die Frans had opgevolgd deed zijn intrede 'in het beroep van opper- postmeester met overal in het Westen de verkiezing van keizer Karei tot Duits keizer te jaten aankondigen. Qezf, schonk hem 720 pond „peur son vin" en benoemde hem suc cessievelijk tot ridder paltsgraaf raadsheer, kamerheer en hofjonker Zó zeer waren de Tassis met hét postmeesterschap vergroeid, dat in elk der twaalf voornaamste steden van Europa een Tassis aan het hoof 1 van de postdienst stond. Het was ware dynastie. Dan zijn geleidelijk de diligences oftewel postkoetsen gekomen die met de Tassis begonnen te conc(irre ren. Niet minder dan 64 postkoetsen verspreidden zich elke week van Brussel uit over Europa. Die voor 's Hertogenbosch vertrokken aan de afspanning „De Hertog van Savoye" op de Putterij; die voor Amsterdam aan „De Wildeman" in de Berg straat nabij de Grote Markt. Een Tassis, Eugeen, verwierf de titel van prins. Enkele jaren later braken al de takken van de eens zo machtige Tassisboom, de ene na de andere af. Hij zal eerstdaags in por- pretten herleven, met de uitgifte in het kader van het dertiende congres der internationale postunie, van een speciale reeks van dertien postzegels, waarvan de elf eerste de beeltenis sen van de grootpostmeesters van het eens beroemde geslacht de la Tour et Tassis zullen weergeven. Dr Groothoff toonde zich zeer getroffen door deze geste. Als men ons „vaders" van onze arbeiders noemt, zo zeide hij, dan mogen wij wel vertrouwen, dat ons beleid en dat van onze voorgangers goed is ge weest. Maar dat was dan alleen mogelijk dank zij 't feit, dat het steunde op een zeer stevig een gra nieten fundament, ge vormd door onze arbeiders op „kinderen", op wie wij trots kunnen zijn. Na de geschenken van 't personeel volgden cadeaux van de districtsvertegen- woordigers der Staatsmijnen (een bank, vervaardigd door de sierkunstenaar Van den Berg te Utrecht en ook bestemd voor de hal van het hoofdbureau) en van enkele dochterondernemingen. Tot deze laatste behoorden het havenbedrijf „De Rietlan den" te Amsterdam en de scheepvaartmij „De Continentale" te Rotterdam, benevens de rederij Van Driel te Rotterdam. De eerste twee boden twee sierlantaarns aan, die reeds sinds enkele dagen bezijden de igang van het hoofdbureau prijken, na mens de rederij werd in de hal van dit bureau een relief van Marianne Goblus, voorstellende de samenwerking tussen mijnwerker en reder onthuld. Een soortge lijk relief, ook van Marianne Gobius, bo den ook de gezamenlijke mijnhouthande- laren aan. Voor wat de plechtigheid in de inmid dels tot een soort museum omgeschapen hal van 't hoofdbureau betreft, was daar mee de aanbieding der geschenken geëin digd. Maar even later begon de stroom op nieuw en nog veel overdadiger te stromen en wel in de conferentiekamer. Daar bood burgemeester M. van Grunsven namens de mijngemeenten een wel zeer bijzonder cadeau aan: een fonds, bedoeld om er door Limburgse kunstenaars vervaardigde kunstwerken, welke betrekking hebben op de mijnstreek, uit aan te kopen. Te vens bood de heer Van Grunsven als bur gemeester van Heerlen aan dr Groothoff de gouden erepenning van zijn stad aan De samenwerking tussen de Staatsmijnen Op de wapenstilstandsbesprekingen van gistermorgen deelden de commu nistische onderhandelaars mede, dat generaal Nam II het voorstel der V.N. „categorisch heeft afgewezen". De on derhandelaars vroegen niet eens naar nadere bijzonderheden omtrent de voorstellen der V.N., doch hielden een propagandarede, die volgens de VN- gedelegeerden „nergens goed voor was". De communisten handhaafden hun eis, dat 132-000 krijgsgevangenen naar Noord-Korea terugkeren. Generaal Mark Clark, de nieuwe op perbevelhebber van de V-N.-strijdkrach- ten in Korea, is in gezelschap van gene raal Ridgway naar Korea vertrokken voor besprekingen met de VN-delegatie bij de bestandsonderhandelingen. CHIEF WHIP Zuiver wollen JONGENSPAKJES met korte broek, leeftijd 8 jaar, vanaf 24.50 met korte broek en plusfour va"*' 33.50 VESTPAKJES leeftijd 4 jaar. vanaf 26.55 Katoenen OPKNOOPPAKJES leeftijd 3 jaar, vanaf 8.75 MEISJESJURKEN in bedrukt katoen, leeftijd 6 jaar vanaf 7.50 Zuiver wollen MEISJESMANTELS leeftijd 6 jaar, vanaf 29.75 MEISJESJOPPERS sportief model van zuiver wol vanaf 26.95 PLEINWEG hoek Wolphaertsboeht ,tWinkelcentrum Wereldhaven - Zuid" en de gemeenten in de mijnstreek roemde hu in zijn toespraak als voortreffelijk, Symbolisch overhandigde daar de Com missaris der Koningin in Limburg, mr dr r. Houten, n geschenk van de provincie dat zal bestaan uit een fontein, te ver vaardigen door Wim van Hoorn uit Am sterdam welke op de binnenplaats van het kasteel Hoensbroek, het cultureel cen- plaatst Staatsmijnen, zal worden ge- Nog méér geschenken volgden. Dr Thia- ?'r,ec'e"r van het Geologisch Bureau oor het Ned. Mijngebied, bood namens £isch® stichting Nederland, waar- v°° f voorzitter is, een door mot bureau samengestelde vitrine HidnerkSoo fossielen uit het carboon- nwmu„ Ir Raedts, directeur van de mko"^=nt*n'v0eg<le namens de gezamen- Summijnen een borstbeeld y?£ Koningin - evenals de fon- n, Wim van Hoorn daaraan toe. burgemeesters van Sit- ^•.n^nsbroek en Brunssum aan het handierton ™Poten en schilderijen over- vnicfH voorbeeld werd nage- tenslotte bodor, govens en LimaEas- En rclatioc wéér andere instanties en variiordon8 meer cadeaux aan, welke kindoron versnaperingen voor de .y bet Staatsmijnpersoneel, tot dat in het casino van staatsmijn Maurits zal worden geplaatst. Slechts zeer weinigen hebben gister morgen dr Maria Montessori een laat ste groet kunnen brengen. Op uitdruk kelijk verzoek van de overledene waren alleen de naaste familieleden by de be grafenisplechtigheid uitgenodigd en tal loze geestelijke en wereldlijke autoritei ten eerbiedigden deze laatste wens. In alle stilte en met een soberheid, die Dr Montessori ook tijdens haar leven ken merkte, geschiedde de teraardebestelling. Te half negen droeg pastoor W. E. N. Bende, geassisteerd door. kapelaan Har- togh en pater Chr. Peterse de Requiem mis op. Zonder enige praal vertrok hierna de kleine stoet van vff wagens naar de R. K. Begraafplaats te Noord- wijk-binnen. Langzaam droeg men het stoffelijk overschot naar het pas gedol ven graf, waar dr Montessori een waar dige rustplaats zal vinden. Geen enkele rede werd aan het graf uitgesproken, maar de gezichten weerspiegelden vol doende de dankbare gevoelens, die ons ten opzichte van de grote paedagoge be zielen. Over het graf spreidde men een kleed van bloemen en kransen. Bij deze plechtigheid had de dood niets afschrik wekkends meer. In de loop van de ochtend kwamen tallozen, kinderen en volwassenen, Ma ria Montessori hier een ogenblik geden ken. Ook enkele zwakzinnige patiëntjes van de Dr v. d. Bergstichting legden bosjes bloemen op het graf. Hel kwaliteits-horloge (Van onze Amsterdamse redactie). Leraren van het Openbaar, Prot. Christelijk en Rooms-Katholiek onderwijs in ons land hebben op 3 Mei j.l. de Stich ting W.I.K.O.R. opgericht. Zij zijn tot het stichten van dit Werk- en Informatie centrum voor Kunst, ten dienste van het onderwijs aan de Rijpere jeugd overge gaan na het grote succes van de jeugd voorstelling van Gijsbrecht van Aémstel in de hoofdstedelijke stadsschouwburg op 5 Januari j.l. De Stichting stelt zich ten doel om de kunstzinnige vorming van de leerlingen te behartigen en om aan de hoofden der scholen, docenten en bestuurderen van onderwijsinstellingen informaties te ver strekken omtrent de kunstmanifestaties die eventueel voor een bezoek door de jeugd in aanmerking komen. De Stichting yerricht dus de taak van een Scbool- impresariaat. waarbij wordt gepoogd om zoveel mogelijk de kunst naar de pro vincie te brengen en de jeugd naar de kunstmanifestaties in de grote steden. De inlichtingen worden verstrekt door het Informatiecentrum onder leiding van de Nijmeegse hoogleraar J. Ros S.J. Het Werkcentrum zorgt dan voor de uit voering van de plannen en het door geven van de informaties. De „drie zuilen"-gedachte zal streng worden door gevoerd. Men heeft er bij de oprichting reeds rekening mee gehouden, dat het theoretisch mogelijk is, dat een bepaalde voorstelling voor leerlingen van de R.K. scholen zeer interessant is en b.v. voor die van Protestantse zijde niet zo ge schikt is. Met bepaalde morele en confessionele Dfc Pauselijke Internuntius in India, mgr Leo Kierkels, van de Nederlandse Provincie der Paters Passionisten, heeft New Delhi verlaten om in Zwitserland volledig herstel te vinden. Acht weken lang heeft mgr in het Katholieke zieken huis van New Delhi gelegen wegens een zeer ernstige hersenbloeding. Hij maakte teven een kuur door voor een maag zweer, die zich eerst in het ziekenhuis openbaarde. Zijn toestand was levens gevaarlijk. .Op het vliegveld van Palam werd hem uitgeleide gedaan door enkele persoon lijke vrienden en de gezanten van België, Italië en Indonesië. eisen zal te allen tijde rekening worden gehouden. Dit nationale werk start begin van het nieuwe cursusjaar. Het lig in de bedoeling om ook de kweek- en nijverheidsscholen in het werk van de Stichting te be trekken. Het is een lofwaardig initiatief van de leraren om in eigen beurs te tasten en deze Stichting in het leven te roepen. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is in principe bereid om een geringe subsidie te geven, maar hier op hebben de leraren niet gewacht. Zij voelen de behoefte om de culturele en kunstzinnige vorming van de leerlingen ter dege ter hand te nemen. Verschillende kunstenaars hebben reeds hun medewerking toegezegd terwijl reeds twee experts zijn bereid gevonden in het bestuur zitting te nemen, nl. de heer Rutger Schoute voor muziek en mej. Paula Balma voor ballet. Met andere experts wordt onderhandeld. De gezondheidstoestand van Mgr W. de Jong, deken van Ouderkerk aan de Anistel, die Zondag een vrij ernstige inzinking kreeg, gaat gaandeweg vooruit. Monseigneur maakt het thans redelijk goed. Aanvankelijk vreesde de genees heer, dat mgr De Jong leed aan een hartaanval, maar na onderzoek is ge bleken, dat dit niet geval is. De regering heeft aan Ged. Staten van Zeeland de wens kenbaar gemaakt, op korf- termijn te komen tot wederinvoe ring van een volledig tarief voor de veer. diensten op de Westerschelde, en zodoen de de toestand van vóór 1945 te herstel len. Dit verklaarde de minister van Ver keer en Waterstaat, ir H. Wemmers, gis termiddag op een persconferentie, die aan het einde van zijn tweedaags bezoek aan Zeeland te Terneuzen gehouden werd. De achtergrond bij deze kwestie vor men de grote financiële tekorten, welke de veerdiensten op de Westerschelde op leveren. Ir 1938/1939 bedroeg het tekort circa 200.000, voor 1952 wordt het ge raamd op 2.250.000. Het ligt in de bedoeling der regering te komen tot een tariefstelling voor de passagiers, die overeenkomt met het derde-klassc-tarief op de spoorwegen voor dezelfde afstand, terwijl het tarief voor de auto's gebaseerd zal zijn op de rykosten voor eenzelfde afstand op de weg Zo deze tariefstelling wordt toegepast, zal het tekort op de veerdiensten voor ongeveer een derde worden gedekt. De ministei deelde voorts mede. dat indien een regeling kan worden getroffen, die voor het Rijk bevredigend is. de exploi tatie der veerdiensten in handen der Pro vincie kan blijven. Het lig in de bedoeling de invoering der tarieven zo spoedig mogelijk en waar schijnlijk nog in de loop van deze zomer te doen geschieden. Invoering der volledige tarieven bete kent met een grotere kapitaalsinveste ring voor verbeteringen van de veerdien sten. De minister is ervan overtuigd, dat een tweede fuik te Breskens nodig is, maar wanneer deze er zal komen hangt af var de mogelijkheden, die de begro ting b;edt. In verband met de desiderata van de gemeente Vlissingen ten aanzien van de terugkeer van de dagdienst der Stoomvaart Maatschappij Zeeland op Engeland naar Vlissingen, verklaarde de minister, dat in Juni een bespreking hierover zal worden gehouden tussen het departement het college van Ged. Staten van Zeeland, het gemeentebe- Naar wjj vernemen heeft dr H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris voor het economische en militaire hulppro gramma, reeds enige tijd geleden aan de regering de wens te kennen gegeven binnenkort zijn functie neer te leggen. In afwachting van een regeling voor de vervulling dezer functie zal de heer Hirschfeld op verzoek van de regering nog gedurende enige tijd zijn taak blij ven vervullen. Advertentie. Zolang geen knagende kiespijn de mens plaagt, besteedt hij doorgaans wei nig aandacht aan zijn gebit. Als het echter eenmaal zo ver is gekomen, ja, dan is geen tandarts goed genoeg om het onheil weer zo snel mogelijk te herstellen, 'doordat ons voedsel niet die kwaliteiten bezit, 'waardoor bijvoorbeeld in het wild levende volksstammen tot op vrij hoge leeftijd 'n gaaf gebit behouden, wordt er in-de beschaafde landen al het mogelijke gedaan om de verzorging van de tanden en kiezen op hoog peil te brengen. Deze verzorging begint met het geregeld, ja dagelijks poetsen met een goede tand pasta. Onder de vele middelen, die voor dit doe.1 worden gebruikt, valt Castella Tandpasta onmiddellijk op. Reeds na één keer horstelen is het verrassend te zien hoe blinkend wit en glanzend deze Cas tella Tandpasta Uw gebit maakt. Daarbij bevat Castella Tandpasta het element fluor dat tandbederf (caries) tegengaat. Daarom is het niet alleen voor U, maar in het bijzonder ook voor Uw kinderen van het grootste belang de dag met Castella Tandpasta te beginnen en te eindigen. (Van onze Amsterdamse redactie) Uit vorige berichten is reeds gebleken, dat er een diepgaand meningsverschil bestaat tussen het hoofdbestuur van de vVo?' K-K. Middenstandsbond en de Kath. Middenstandsvereiiiging te Amsterdam °ver het vraagstuk politiek cn stands- organisatie. Naar aanleiding van het feit, dat de afdeling Amsterdam in deze kwestie door het hoofdbestuur in de bekende Haar lemse vergadering is gedesavoueerd, hebben de heren A. A. Blessing en F. Henkus, resp. voorzitter en penningmees ter van de hoofdstedelijke vereniging, die verklaarden de mening van de grootst mogelijke meerderheid van het bestuur weer te geven, ons verklaard, dat de Amsterdamse vereniging al meer dan dertig jaar propageert, dat er geen poli tiek in de standsorganisaties bedreven moet worden. Dit is nu onlangs nog eens gedaan, toen bekend werd, dat op de Haarlemse vergadering gesproken zou worden over het onderwerp Middenstand en Politiek, waaruit de suggestie is getrokken, dat het Amsterdamse bestuur bestaat uit le den van de K.N.P.. hetgeen volkomen bezjjden de waarheid is. Het gevaar is dus niet denkbeeldig dat het hoofdbestuur voortaan de bestuursleden van de afde lingen politiek gaat testen en eventueel zuiveren, Het bestuur van de Amsterdamse ver eniging wil, aldus genoemde heren, van de standsorganisaties geen verlengstuk maken van de politieke organisaties. Beide moeten gescheiden zijn, omdat anders alle controversen die in het poli tieke vlak liggen in het sociale vlak worden geïncorporeerd. Wordt de politiek in de standsorganisaties geïntroduceerd, dan zet men een breekijzer in de stands organisaties. Op deze manier verbreekt men juist de eenheid, die men van andere zijde steeds zo vurig propageert. Amster dam moet dus geenszins gezien worden als de rebellerende afdeling, maar als de afdeling die de zaken principieel stelt en hiermede doorgaat. De N.R.K.M. heeft volgens de mening van de Amsterdamse bestuursleden de ontevredenheid die er bij de middenstan ders heerst, niet willen onderkennen; ontevredenheid ten aanzien van het re geringsbeleid, vooral op het sociaal-eco nomische en fiscale vlak. Die ontevreden heid wordt door de middenstanders niet onder stoelen of banken geschoven en hierdoor is het wellicht te verklaren, dat het bestuur van de N.R.K.M. maatrege len wil nemen, die onbillijk zijn. Het. standpunt van de N.R.K.M. dat het be stuurslidmaatschap van de middenstands vereniging onverenigbaar zou zjjn met een candidatuur voor de K.N.P. en dat het functionarissen van de middenstands- vereniging verboden zou zjjn or propa ganda te maken voor de K.N.P. acht het Amsterdamse bestuur onaanvaardbaar, omdat het volgens dit bestuur moreel niet te rechtvaardigen is. In dit verband merkte de heer Blessing nog op, dat ook ten aanzien van het verstrekken van adressenmateriaal voor propagandadoeleinden aan K.V.P. en K.N.P. geen wijziging is gekomen bij het hoofdstedelijke bestuur. Nadrukkelijk werd nog eens beklemtoond, dat het ver strekken van de adressenlijst destijds niet door een functionaris van de vereniging is geschied, zoals nog wordt beweerd, maar door het bestuur. Als de middenstanders grieven hebben, dan kunnen zij die doorgeven aan de politieke organisaties, maar dit wil niet zeggen, dat zij daardoor een gebonden heid tussen sociale en politieke organisa ties scheppen. De heer Blessing gaf nadrukkelijk als zijn mening te kennen, dat de midden standers en vooral de bestuurderen geen onberaden stappen moeten doen. Nu er onrust in den lande is gewekt, moeten de bestuurderen bij -de moeilijkheden, waarin zij zijn gedompeld, veelal buiten eigen wil, het hoofd koel houden. Zij moe ten niet deserteren, maar op hun post blijven om hun houding te bepalen en kenbaar te maken. De standsorganisaties zijn niet geroe pen om de eenheid in de K.V.P. te hand haven, maar wel om de eenheid in de standsorganisaties te behouden, was het besluit van deze verklaring. stuur van Vlissingen en de directie der Stoomvaartmaatschappij. Volgens het C.B-S. bedroeg de alge- me productie-index (basis 1938: 100) in Maart (23 (4 werkdag) 146 tegen 140 in Februari (23 werkdagen). De gemiddelde dagproductie steeg van 143 in Februari tot 146 in Maart. Enkele indexcijfers per bedrijfstak lui den: bouwmaterialen 130 (Fehr. 126) leder, schoenen en rubber 176 (170), waaronder leder en schoenen 141 (168) papier 141 (150) en openbare nutsbedrij ven 207 (206). DE OOSTPRIESTERHULP, die in Duitsland reeds zulk belangrijk werk heeft gedaan, is thans ook in Oosten rijk met haar werkzaamheden begon nen. Pater Petrus Toering O.E.S.A., as sistent van pater Werenfried van Straa- ten, is met de Oostpriesterhulp in Oos tenrijk belast. Pater Toering stelt zich eerst ten doel de gevluchte priesters, die vaak in zeer grote ontbering leven, materieel te helpen. De meesten en meest gebrekkigen onder hen wil hij enige tijd naar Nederland of België la ten komen om hen enige weken in Ne derlandse of Belgische gezinnen onder te brengen. Gedurende hun afwezigheid zullen dan Nederlandse priesters de zielzorg onder de vluchtelingen op zich nemen. Nederland werkt ook hier weer prachtig mee. DE WERELDUNIE van Katholieke Vrouwenorganisaties, die 45 millioen le den telt. heeft aan de Commissie der Verenigde Naties, die speciaal belast is met het vaststellen van een statuut voor de rechten van de mens, verzocht in een artikel van de te ontwerpen conventie de rechten van het gezin vast te leggen. Ook heeft zij een hernieuwde poging ge daan om in de inleiding tot het statuut een verwijzing ingelast te krijgen naar de Schepper als bron van alle recht. En dat in 1952! We moesten toch maar liever niet zo dik doen. We zijn toch allen bij elkaar slechts een stelletje tob- berds. dat we nu nog aan dergelijke onderwerpen moeten beginnen. HET ARTIKEL, waarop de Vrouwen organisaties aandringen, moet de volgen de punten bevatten: 1. Meerderjarige mannen en vrouwen bezitten het recht te huwen, een gezin te stichten en hun kinderen groot te brengen. Het huwelijk mag alleen wor den gesloten met volledige en vrije toe stemming van de verloofden. 2. Alle personen moeten voor de wet in alle huwelijkszaken gelijke reehten be zitten. 3. Het gezin, voortkomende uit het hu welijk, is de natuurlijke en fundamen tele eenheid van de maatschappij en maakt aanspraak op bescherming van wege maatsehappij en staat. 4. Het recht de opvoeding der kinderen te bepalen komt in eerste instantie toe aan de ouders. 5. De ouders hebben het recht, zo no dig met behulp en onder bescherming van de overheid, hun kinderen op een passend levenspeil binnen het gezin groot te brengen. DAARNAAST eist het memorandum nog vrijheid om een roeping en levens staat te kiezen. Bovendien moet erkend worden het recht om ia geval van ver volging asyl te vragen en te krijgen Ook komt het schrijven op voor het recb' e.n eigendom, zowel van het gezin alleer _1s van groepen, van gezinnen tezamen. Het memorandum vraagt herziening ven bet artikel over de lijfelijke onschendbaar heid en wenst, dat het recht on phvrieke en geestelijke onschendbaarheid *egen „medische en wetenschappelijke" prac- tijken wordt beschermd. Speciaal ten aanzien van het statuut, dat de economische en sociale rechten moet vastleggen, legt de Unie er de na druk op. dat beslist in een inleidend arti kel dient te worden vastgelegd, hoe eco nomische en sociale rechten zbwel door inspanning van de publieke overheid als door Darticuliere strevingen worden ver kregen. Het is schoon gezegd- Mogen de volken de ware wijsheid gadn bezitten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3