PEETTANTES IN UNIFORM Vrouwen-organisaties actief in vele lanclen Op Tiengemeten kregen de autoriteiten ze uitgemeten Bruto winst '51 ruim verdubbeld r Nederl. Dok- en Scheepsbouw STRIJD OM AFGIFTE VAN DUPLICAAT-AANDELEN TOENEMENDE SPANNING IN ITALIË H1 Omzetten in duurzame consumptie goederen nog weinig bevredigend Nogmaals de brug voor Flakkee en de opening van een drinkwaterleiding Van NieveltGoudriaan Co. Dividend 15 (10) pet. V Detailhandel in Maart „De Zwarte Ruiter' Grote bedrijvigheid zette zich voort Holl. Amerika Lijn tegen Effectenregistratie DINSDAG 13 MET 1952 PAGINA 4 Enorme taak SchützengeV iSHMMi K Kremlin-parfum Stemrecht? INTERNATIONALE TARWE- OVEREENKOMST Glijdende schaal voor maximum- en minimumprijzen? DE OLIE- EN VETMARKT HAAGSCHE VAN 1805 EXPORTHEFFING OP JUTE IN INDIA ROME: Gevaarlijke verdeeldheid KAASMARKT BODEGRAVEN ENIGE HERLEVING VERWACHT Gunstiger verloop t.o.v. Februari ROTTERDAMSCHE DISCON- TEERINGSBANK Voor 1952 geen lioge verwachtingen Ned. Scheepsbouw en Ned. Dok ONVERANDERD DIVIDEND „BODJONG GEDEH" PROTECTIONISME IN DE V.S. BOUWSTOFFEN v/li A. E. BRAAT VALUTAHERVORMING IN BULGARIJE NAT. CREDIETVEREENIGING (Van een bijzondere medewerker WVS. Het staat voor „Women's Voluntary Service". En men ziet het in Londen en elders in Engeland op de donkergroene uniformen van vrouwen, die tot een organisatie be horen, waarvan velen denken, dat het een militaire is. Het is echter een burgerlijke. Alleen een flinke subsidie verbindt deze „service" met de overheid. Ze is volkomen onaf hankelijk en bestaat uit vrijwillig sters. Deze vrijwilligsters stellen lang riet al haar tijd voor de dienst be ech ikhaar. Sommige enkele dagen, andere slechts enkele uren per dag. Deze vrouwen in uniform richten zich tot hulpbehoevende mede mensen, al behoorden ze tijdens de oorlog tot de militaire formaties. Toen was de WVS o.a. vertegenwoor digster van het Amerikaanse Rode Kruis in Engeland. De WVS is Engelands grootste vrou wenorganisatie. Het centraal bureau er van te Londen staat onder leiding van Mrs Dunbar. Deze heeft onlangs aan bui tenlandse journalisten een uiteenzetting gegeven van de werkzaamheden harer organisatie. WVS'sters doen vooral so ciaal werk. Ze bezoeken eenzame zieken, ouden van dagen en helpen in gezinnen, waar de moeder ziek is of om andere redenen zich niet genoeg met de kinde ren kan bezig houden. Ze treden op als peettantes voor kinderen in kinderte huizen. Verder treden ze op als baby sitters en de organisatie zelf beheert talrijke kindertehuizen en vacantiekolo- nies. Ook ruilcentrales, waar moeders van grote gezinnen te klein geworden kleren voor andere kunnen ruilen. Met het leger heeft de WVS nog steeds het een en ander van doen. De organisa tie stuurt boeken en pakketten naar sol daten, die zich in overzeese dienst be vinden en uiteraard ook naar de in Korea strijdende Britse troepen. Ze werd in 1938 opgericht, op verzoek van de toenmalige minister van binnenlandse zaken. Sir Samuel Hoare en wel door Lady Reading, weduwe van Lord Rea ding, vice koning van India. Eerste taak van de WVS was, voor de evacuatie der grote steden te zorgen. Toen is een enor me taak verricht, waarbij de grondsla gen werden gelegd voor een onderdeel der burgerlijke verdediging, dat nog al tijd een belangrijk aspect van 's lands weerstandsvermogen uitmaakt. Ouden van dagen vinden in de leden der WVS trouwe vriendinnen. Via de British Restaurants, een soort volksgaar keukens, kunnen zij uiterst goedkope maaltijden betrekken, waardoor ze niet het gevoel hebben, ondersteund te wor den. In 18 tehuizen beschikken hulpbe hoevende ouden van dagen over een eigen kamer. De maaltijden worden evenwel gezamenlijk gebruikt. Met film voorstellingen en muziek wordt voor af wisseling in hun eentonige bestaan ge zorgd. En dit alles geschiedt in veler vrije tijd. Zoals gezegd, de een stelt enkele uren, de andere enkele dagen ter be schikking. Alleen de vaste staf wordt be zoldigd. Én niet alleen Engelse vrouwen, maar ook- vrouwen van andere nationa liteit, in Engeland wonénd, kunnen deel uitmaken van de WVS en de uniform der Organisatie dragen. Duitsland kent een merkwaardig soort vrouwen in uniform. Ze maken eveneens deel uit van een niet-militaire organi satie. Het zijn de „Schützengel" van West-Berljjn. In een grote stad als Ber lijn, waar in talrijke wijken grote ver woestingen werden aangericht en in vele buurten het politietoezicht ontoereikend is, werd al sinds lang de behoefte ge voeld aan een speciale bescherming van het kind. Ten eerste tegen het verkeer. Verleden jaar zijn in West-Berlijn ruim vijf honderd kinderen als gevolg van verkeersongelukken zwaar gewond, ver minkt of gedood. Dan dreigen er gevaren van de kant van ongure elementen. Het was een vader van vier kinderen, een man, die reeds vier maal een mede mens het leven heeft gered, die de „Schiitzengel" stichtte. Hij kende uit er varing de gevaren, waar kinderen In een grote stad door bedreigd worden en stichtte de „Deutsche Kinderschütz", welke organisatie zich tot taak stelde, kinderspeeltuinen te openen en op straat toezich op de kinderen te houden. Werk loze vrouwen engageerde hij, om in zijn organisatie werkzaam te zijn. Walter Oberreich kon niet bevroeden, dat zijn „Schiitzengel", die hij met een helgroene blouse en pet, alsmede met een hel- Een Schützengel in West-Berlijn waarschuwt de jeugd, dat een auto geen speelgoed is. groene regencape uitrustte, in West-Ber- Mohammedaans leider in Pakistan aan, lijn zo populair zouden worden als ze nu die hetzelfde betoogt. De ulema's hebben zijn. Hij slaagde er in, tienduizenden ou- in een plechtige verklaring gezegd, dat ders te bewegen, elke dag vier Pfennig het stemrecht de vrouw onteert en tegen te betalen, om aldus niet alleen hun haar natuur is. eigen kinderen, maar ook die van an deren, die zelf dit geringe bedrag niet kunnen opbrengen, door de „Schützen gel" te laten beschermen. En thans zijn (leze vrouwen in uniform in West-Ber lijn volkomen ingeburgerd. Ze nemen ook op zich, kinderen naar school te brengen en te halen, letten op katte- kwaad en sturen rondzwervende kinde ren naar huis. En nu iets anders. En wel over de Sovjet-Russische vrouw, waarover men zo weinig hoort. Een Amerikaanse, die haar man naar de economische confe rentie te Moskou vergezelde, heeft 't een en ander verteld, na haar terugkomst, over de indruk, die de vrouw in de scha duw van het Kremlin op haar gemaakt had. „De vrouw in Moskou is over het algemeen slecht en een beetje slordig gekleed", aldus Mrs Ann Henke. De coupe is niet bepaald bewonderenswaar dig. Het is opvallend, hoeveel blauw of donkergrijs er gedragen wordt. Men hoort op straat zelden een vrouw lachen en er ligt op de gezichten van de meeste vrouwen een vermoeide en peinzende trek. Maar ze lopen met een zekere zelfbewustheid snel en tamelijk resoluut, alsof ze altijd haast hebben en iets heel belangrijks moeten doen. De meeste vrouwen, waarmee Mrs Ann Henke ken nis maakte, droegen geen juwelen. Schoonheidsmiddelen worden weinig ge bruikt. Men moet lang zoeken, om een zaak te vinden, waar ze verkocht wor den. Even zeldzaam zijn parfums en de enkele, die men aantreft, zijn van mid delmatige kwaliteit". Mrs Ann Henke kon een tweetal merken kopen: serin- genwit en Kremlin. De eerste was niet slecht, maar wat de tweede betreft, ze kende geen bloem, die een dergelijke reuk verspreidt. Gezien haar eentonige kleding zou men van de Russiche vrou wen ook als van vrouwen in uniform kunnen spreken En ten slotte: koning Faroeks binnen landse moeilijkheden worden ook ver oorzaakt door een vrouw. De leidster der Egyptische suffragetten, tevens hoofd van de geüniformeerde „Dochters van de Nyl", de vrouwelijke militaire or ganisatie, die in de laatste tijd nogal van zich heeft doen spreken, door haar ge welddadig aandeel bij de plaats gehad' hebbende onlusten, heeft bij hem gepro testeerd. Haar protest gold een verzoek van de ulema's (priesters) van Damiate, om in het belang van de godsdienst de campagne voor het vrouwenkiesrecht te verbieden. Doria Shafik, zoals de Egyp tische vrouwenleidster heet, is de gade van een universiteitsprofessor en moeder van een groot gezin. Thans geeft ze ver schillende tijdschriften uit. Volgens haar staat de Islam ook aan de vrouw alle rechten toe, die hij aan de man toestaat en tegenover de ulema's van Damiate haalt ze de autoriteit van een bekend In een communiqué over de onderhan delingen over verlenging van de inter nationale tarwe-overeenkomst, die Vrij dag j.l. zijn verdaagd, heeft de interna tionale tarweraad medegedeeld, dat be paalde wijzigingen in de internationale tarweovereenkomst wenselijk zyn bevon den. Het is onder meer noodzakelijk ge bleken sommige der factoren, samen hangende met het. stelsel der minimum- en maximumprijzen onder de overeen komst aan een nauwkeuriger onderzoek te onderwerpen, en de tarweraad acht het gewenst na te gaan, of het aanbe ling verdient de maximum- en mini mumprijzen te koppelen aan een index, die het algemene prijspeil weerspiegelt. Besloten is een commissie in te stellen om deze kwestie van een glijdende schaal voor de maximum- en minumuprijzen en andere vraagstukken te onderzoeken. Zoals bekend, is uit betrouwbare bron vernomen, dat de onderhandelingen over verlenging van de internationale tarwe-overeenkomst zijn verdaagd, om dat geen overeenstemming over de prij zen kon worden bereikt. De onderbrekingen als gevolg van de feestdagen hebben natuurlijk de stilte op de olie- en vetmarkt gedeeltelijk beïn vloed, maar zonder dat was de animo van de zijde van de kopers waarschijnlijk niet veel groter geweest, aldus een be richt van de makelaars Bessem De Schepper te Rotterdam. Zelfs waren de afdoeningen in palmolie, cocosolie, harde traan en liquide olie aan de margarine industrie iets minder groot dan gewoon lijk, hoewel nog altijd bevredigend. De vetsmelterijen werden in dg gele genheid gesteld met MSA-dollars eetbare vetten in de Ver. Staten aan te kopen, waarvan zij ten dele reeds gebruik maakten. De markt aldaar is de laatste dagen wat vaster voor deze vetten. Ove rigens is de weerstand bij verkopers in het buitenland groter geworden. Doch de binnenlandse consumenten lieten zich daardoor nog niet verleiden om meer te gaan ondernemen. Do bedrijfsresultaten van de Haagsche van 1805 N.V. te 's-Gravenhage gaven in 1951 wederom reden tot tevredenheid. De premie-ontvangst steeg met 209.683 tot 1.676.585, waarvan 491.050 aan herverzekeraars werd doorbetaald. De premie voor eigen rekening bedroeg derhalve 1.185.535. Aan dividend over het verplicht ge storte maatschappelijk kapitaal ad 625.000 is beschikbaar 65.000 (90.000) of 65 (90) per aandeel. Over het on verplicht gestorte gedeelte ad 375, per aandeel wordt de statutair vast gestelde rente ad 4 procent vergoed. De regering van India heeft het ex- portrecht op jute goederen verder ver laagd en wel van 750 tot 275 rupia per ton voor hessian en van 350 tot 175 ru pia voor sacking. Voorheen gold een exportheffing van R 1500 voor hessian. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr L. A. Kesper bracht gis teren een ambtsbezoek aan het eiland Tiengemeten (gem. Goudswaard) en de gemeenten Nieuw Beijerland, Gouds waard en Piershil. Gistermorgen woonde mr Kesper oen vergadering van de raad van Gouds waard bij, welke voor deze gelegen heid werd gehouden in de directiekamer van de N.V. Tiengemeten. Daar werd de Commissaris der Ko ningin welkom geheten door Burge meester W. J. D. van Dyjck van Gouds waard. Burgemeester van Dijck schet ste het ontstaan van Goudswaard. Spr. vroeg zich in bescheidenheid af. of de Nederlandse regering wel voldoende rekening houdt met de belangen van de agrarische ge meenten, met die soms zo heel kleine gemeenten, die haar be staan vinden in de landbouw. In Goudswaard hadden na de oor log 28 woningen behoren gebouwd te worden, maar er werden slechts ne gen gebouwd. Het is het gemeentebe stuur nog steeds niet duidelijk, dat aan deze gemeente voor de jaren 1951, 1952 en 1953 bouwvolume voor slechts vier woningen werd toegewezen. De gezondheidstoestand der jeugd in Goudswaard is aanmerkelijk minder goed dan in een en twintig omliggende gemeenten, aangesloten bij de school- artsendienst Hoeksche Waard en Voorne en Putten. De heer L. I. Overmaker, directeur van de N.V. Tien Gemeten trad in een uit- Het jaar 1951 was voor rederijen in het bezit van trampschepen gunstig te noemen, aldus het verslag van Van Nievelt, Gou driaan Co's Stoomvaart Mij N.V. te Rotterdam. Als oorzaken worden genoemd het conflict In Korea, het graanvervoer naar India, het kolenvervoer van Ameri ka naar Europa en de herbewapening. Reeds in het begin van het-jaar was de vraag naar scheepsruimte zo groot, dat de Nederlandse regering, teneinde een regelmatige aanvoer van de benodigde ko len, grondstoffen en granen te verzeke ren, gedwongen was de Nederlandse sche pen voor dit vervoer in te schakelen. De vrachten hiervoor werden in gemeen schappelijk overleg tussen de regering en de reders vastgesteld, waarbij de regering er mede instemde deze aan te passen aan Mevr. Rosa Markmann de Gonzalez- Videla, echtgenote van de president van Chili, is door een internationaal comité tot „Moeder van de wereld" voor 1952 uitgeroepen, in verband met haar werk voor wezen en ver laten kinderen. Ze ivordt in Mei te New-York „gekroond"Hier ziet men haar met een kleindochtertje. (Van onze correspondent) ROME, Vrijdag REEDS een jaar geleden, toen de eerste ronde der gemeente raadsverkiezingen (en wel in Noord-Italië) werd gehouden, leef de het land gedurende enkele weken in een heftige en overprikkelde toe stand, die in geen verhouding stond tot de zaak, waar het tenslotte om ging. Dit jaar is het ongetwijfeld er ger en helaas niet alleen in de 36 provincies, of liever: in de 2596 ge meenten. waar op 25 Mei gestemd zal worden, doch wederom in het gehele land. Tengevolge van een aantal toeval lige omstandigheden staan de zaken zo, dat Italië gedurende niet minder dan vier achtereenvolgende lentes 'n verkiezingscampagne zal beleven. Zoals reeds gezegd, betrof het ver leden jaar de gemeenteraden in ge heel Noord Italië; dit jaar Centraal en Zuid-Italië; in April 1953 loopt de vijfjarige zittingstermijn van de in 1948 gekozen kamer van afgevaar digden ten einde, terwijl tenslotte in April 1954 de senaat, die voor zes jaar werd gekozen moet worden „vernieuwd". Het lijkt welhaast zeker intus sen, dat de president van de republiek vol gend jaar gebruik zal maken van een zijner weinige prerogatieven en tegelijk met de kamer ook de senaat zal ontbinden, zodat er gelijktijdig voor beide huizen kan worden gestemd. Maar het onprettige feit blijft toch maar, dat het land dus gedurende minstens drie jaren achtereen telkenmale in een gloeien de verkiezingsroes komt te verkeren, die de zo dringend nodige pacifica tie blijft verhinderen en die de gees telijke (en wel degelijk ook de mate riële) welvaart ernstig benadeelt. Dat de tussen alle partijen geslo ten overeenkomst „om binnen de perken te blijvan" zeer weinig waard was, is thans reeds veelzeg gend gebleken. Ook thans weer heeft het ene woord het andere uitgelokt en de propaganda is na enkele da gen al verworden tot een niet meer te stuiten stroom van beledigingen, beschuldigingen, tegenbeschuldigin- gen onthullingen en schandalen die' met „democratische manieren" zeer weinig en met goede smaak totaal niets gemeen hebben. "ET meest bedroevende feit fs intussen, dat alle pogingen om tot 'n aaneengesloten anti-com munistisch blok te komen, volkomen zijn mislukt. Om de eventuele ge vaarlijke consequenties hiervan te kunnen begrijpen, moet men voor ogen houden, dat de kieswet voor de gemeenteraden (die geheel verschil lend is van die voor het parlement) heeft vastgesteld, dat die partij of die groep van verbonden partijen, die de meeste stemmen behaalt, zon der meer 2/3 van de raadszetels krijgt toegewezen. Tengevolge nu van het mislukken der pogingen om een anti-communistisch front te vor men, zijn er in plaats van tw»e, thans drie grote blokken ontstaan die elkaar onderling fel bestrijden: het sociaal-communistische blok van Togliatti en Nenni, het centrale blok van Democrazia Cristiana en de verbonden liberalen, republikeinen en sociaal-democraten en tenslotte het extreem-rechtse blok, dat uit neo-fascisten en monarchisten be staat. Indien de beide laatstgenoemden zich omwille van de grote belangen, die op het spel staan, hadden ver bonden. dan was een vrijwel totale communistische nederlaag zeker ge weest. Juist op grond van bovenge noemde kieswet. Het dagblad .,11 Tempo" heeft de zer dagen een duide- lijk voorbeeld gegeven van de gevaarlijke si tuatie, die met name in de grote steden is ontstaan en die de vooruitzichten bepaald ongunstig doet zijn. Het voorbeeld betrof Napels. Het blad schreef: „Hier moeten 620.000 kiezers stem men. Laten we nu eens aannemen, dat hiervan 525.000 hun stemplicht volbrengen en dat de uit slagen als volgt zullen luiden: com munisten en bondgenoten 176.000 stemmen, extreem-rechtsen 175.000. Democrazia Cristiana en verbonde nen 174.000. In dit geval verkrijgen de commu nisten met hun 1000 stemmen meer derheid (maar slechts één enkele stem méér zou reeds vcidoende zijn) 53 van de 80 raadszetels. Terwijl de beide andere blokken de resterende 27 minderheidszetels onder elkaar zouden moeten verdelen". Met andere woorden: de 175.000 plus 174.000 anti-communistische stemmen in een stad als Napels in totaal dus 349.000 kiezers zouden door slechts 27 zetels vertegenwoor digd zijn. terwijl de 176.000 commu nisten de voorgeschreven meerder heid van 2/3 der zetels zouden beha len. Er is nauwelijks een duidelijker voorbeeld denkbaar om aan te tonen hoezeer onderlinge verdeeldheid slechts de gemeenschappelijke vijand ten voordeel is. de vrachten in de open markt, met uitzon dering voor wat betreft het vervoer van kolen, waarvoor vrachten voor een lange re termijn werden overeengekomen. Daardoor gebonden konden de Neder landse trampreders slechts bij uitzonde ring profiteren van de mogelijkheden van zg. driehoeksreizen, terwijl het contact met verscheidene gebieden verbroken werd met alle nadelen voor de toekomst daar aan verbonden. Ook de mogelijkheid een schip op langere termijn aan het buiten land te verhuren kwam te vervallen. Doordat Van Nievelt Goudriaan Co. schepen beschikbaar kon stellen voor 22 reizen in de algemene vrachtvaart en 12 reizen in lijndiensten yan Nederlandse en buitenlandse rederijen, kon worden geprofiteerd van dfe gunstige constella tie van de vrachtenmarkt. De resultaten met de kustvaart behaald waren zeer bevredigend. De resultaten in het lijnbedrijf bleven door de snelle stij ging van de onkosten, de congestie in ver schillende havens en andere oorzaken ten achter bij die in de algemene vrachtvaart behaald; zij waren evenwel bevredigend. Het saldo van de exploitatierekening be liep 20.048.850 (7.955.525). Incl. het saldo A.P. en andere baten bedraagt de totale bruto-winst 22.354.313 (10.272.704). Hiervan in mindering komen afschrij vingen op de vloot ad 7.486.223 (6.850.000) en op deelnemingen ad 3.685.178 (150.000); toevoeging aan do reserve voor vlootvernieuwing ad 1.665.699 (910.905), aan de reserve voor Verzekering eigen risico ad 1.125.700 (679.026) en aan de algemene reserve 4.500.000 (938.636) en tenslotte een dotatie aan de Stichting Pens.fonds ad 2.000.000 (nihil). Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 15 (10) pet en 844.059 (106.649) naar nieuwe rekening over te brengen. Ten aanzien van de verwachtingen over 1952 valt het de directie moeilijk een mening te geven. Weliswaar zijn de resultaten tot heden nog alleszins bevredigend te noemen, doch door het teruglopen van de wereldvrachtenmarkt en het verminderde aanbod van lading in de lijnvaart tengevolge van invoer- restricties in verscheidene landen moet met minder gunstige invloeden reke ning worden gehouden. voerige beschouwing over de waarde maar ook de talrijke moeilijkheden van Tien Gemeten. De heer Overwater be sloot zijn pleidooi met de verwach ting, dat door de verbinding van Flak kee en Hoekse Waard ook Tiengemeten uit zijn isolement verlost zou worden. Natuurlijk sprak daarna Burgemees ter Reinders over zijn geliefd onder werp de brug voor Flakkee. Het eiland heeft een grootarbeids- overschot. Momenteel staan daar nog 1100 werkloze arbeiders ingeschreven of 14 pet van het totaal aantal. Dezen ge nieten rykssteun 67 pet van het zijn tussen 20 en 49 jaar. De plaats, waar eventueel He brug moet komen is die, welke economisch het best geoordeeld wordt. Flakkee orientert zich op Rot terdam voor de verscheping van pro ducten en voor het vervoer daarvan naar de randstad Holland. Men wil nu een brug bouwen over het Haringvliet en liet Vuile Gat, waardoor Flakkee zich via de Hoekse Waard op het Zuid-Westen van Rotterdam kan orienteren. Indien als materiaal voor de bouw staal gebruikt wordt, zal dit een kapitaal van 100 a 120 millioen gulden vergen. In Frankrijk bezigt men de laatste tyd voorgespannen beton, wat wel meer pijlers eist doch belangrijk minder zou behoeven te kosten. Geraamd wordt 15 a 20 millioen. Het is aan de betrokken gebieden thans met plannen te komen, ook over de financiering. Voor de exploitatie wordt gedacht aan het systeem van bruggeld. In de Verenig de Staten zijn 200 a 250 maatschap pijen, die zich bezig houden met het exploiteren van bruggen en tunnels. Flakkee moet nu tussen de 800 en 900.000 gulden opbrengen aan veergel den. Vijftien samenwerkende gemeen ten zullen volgens spr een N.V. moe ten vormen, waarbij ook Zuid-Beyer- land en Goudswaard, waaronder Tien gemeten ressorteert, zuil n moeten worden opgenomen. Er zal 8 a 9 mil lioen door de N.V. geleend moeten wor den. Op de kaasmarkt werden heden 94 partijen kaas 'aangevoerd. Prijzen: eerste kwaliteit met ri.iksmerk 2.18—2.25; twee de kwaliteit 2.122.17. Handel kalm. Uit het cijfermateriaal, verzameld door het Economisch Instituut voor dc Midden stand, blijkt, dat 'n ta' van detailhandels branches de omzetten over Maart j.l. ten opzichte van dc daaraan voorafgaande maand enige stijging vertonen. Dc toene ming van de gcldomzet moet evenwel grotendeels worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat Maart een Zaterdag meer telde dan Februari. Van grote be tekenis was deze omzetvermeerdering dan ook niet. Over het geheel genomen kan ook in Maart worden geconstateerd, dat de koop lust van het publiek nog vrij gering was. Het is evenwel zeer waarschijnlijk, dat in de maanden na Maart omzethcrstel zal optreden, in verband met de normale voorjaarsaankopen door de consument. Daar de prijzen in het algemeen en die van duurzame consumptiegoederen in het bijzonder, wat meer stabiel zijn gewor den, kan met oplopen van de omzetten rekening worden gehouden. De relatief geringe omzetten in duur zame consumptiegoederen in de laatste maanden gingen gepaard met een stijging van de spaarbanktegoeden. Het opnemen van grote bedragen in het eerste halfjaar van 1951 viel samen met een belangrijke omzetontwikkeling in de branches, welke behoren tot de sector van de duurzame consumptiegoederen. Omgekeerd correspondeert het ontstaan van een saldo inlagen in de drie kwar talen daarna met een aanzienlijke om zetdaling in deze artikelen. Onderstaande tabel geeft een overzicht van het omzetverloop in de détailhandel in textiel, meubelen en schoeisel. (Basis 1/12 jaaromzet 1949 100). Textiel Meubelen Schoeisel Ie kwart. 1951 132 142 150 2e kwart, 1951 104 117 109 3e kwart. 1951 89 85 96 4e kwart. 1951 99 79 114 Jaar 1951 106 106 117 le kwart. 1952 80 86 87 De minder gunstige omzetbeweging in Maart j.l. treedt duidelijk aan het licht, indien de omzetten in deze maand wor den vergeleken met die in de overeen komstige maand van 1951. Deze vergelij king wijst namelijk uit, dat in vrijwel alle branches de Maartomzetten in 1952 lager waren dan die in 1951. De verklaring van de omzetverminde- ring in duurzame consumptiegoederen moet ten dele worden gezocht in de zeer hoge omzetten in Maart 1951, welke hun oorzaak vonden in de bij het publiek be- staande vrees voor voortdurende prijsstij gingen. Met betrokking tot het omzetverloop in de verschillende branches kan het hierna volgende worden opgemerkt. In de winkels in duurzame consumptie goederen moet het omzetverloop in Maart j.l. in vergelijking tot Maart 1951 onbe vredigend worden genoemd. Bij deze ver gelijking blijkt namelijk, dat een zeer sterke omzetdaling is ingetreden in de détailhandel in schoeisel (47 pet) en in het rijwielbedrijf (44 pet). Ten opzichte van Februari 1952 kon het bakkersbedrijf een toeneming te zien van resp. 9 pet, 2 pet en 3 pet. Zulks moet ten dele, zo niet geheel, worden toege schreven aan prijsstijging. Daarentegen was in het kruideniersbedrijf, de détail handel in zuivelproducten en in het slagersbedrijf sprake van een omzetdaling van resp. 6 pet, 4 pet en 1 pet. Vergeleken met dc corresponderende maand in 1951 gaven de omzetten in de gcnotmiddelensector in Maart j.l. een daling te zien. Het sterkst was deze terug gang van de gcldomzettcn in dc détail handel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken (27 pet), de détailhandel in par fumerieën, cosmetische en toiletartikelen (18 pet) en het chocolateriebedryf (17 pet). In het banketbakkersbedrijf en in de détailhandel in tabaksfabrikaten .waren de Maart-omzetten in 1952 resp. 14 pet en 7 pet lager dan die in 1951. Het aantal gesloten leningen was in 1951 iets lager dan in het voorafgaan de jaar, hetgeen op de uiteindelijk ver kregen winst niet van grote invloed is geweest. Het eindresultaat mag dan ook bevredigend worden genoemd aldus meldt de directie van de Rotterdam- sche Disconteerings Bank in haar ver slag. Het effectenbezit wérd verkocht, waardoor men na jaren eindelijk weer de vrije beschikking over de middelen heeft. Het exploitatiesaldo bedraagt 18.810. Na aftrek van onkosten resteert een winst van 5.734, waaruit een dividend van 354 pet wordt voorgesteld. Naar de reserve belastingen gaat 2.000 en onverdeeld blijft 304. Op de balans staat o.m. aan de debetzyde, contract leningen voor 135.779, debiteuren voor 4.466 en bankiers voor 12.462. Crediteuren staan credit voor 12.957. Het exploitatiesaldo diverse afdelin gen, interest en dividend deelnemingen over 1951 van De Rutten's Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter" N.V. beloopt 378.870 (366.077), Na aftrek van af schrijvingen en reserveringen voor 187.989 (186.043) resteert een winst van 190.880 (180.034), waaruit een dividend van 7 pet (onv.) wordt voor gesteld. Aan de byz. reserve wordt 26.037 (28.109) toegevoegd. De accijnsverhoging voor gedistilleerd had direct een enorme daling van de verkoop ten gevolge. Voor het café-be drijf, waarbij men indirect geïnteres seerd is, verwacht men ernstige ge volgen. De gewijzigde omzetbelasting betekende een nieuwe verzwaring van de lasten. Door de tariefsverhoging van de openbare nutsbedrijven moesten tien duizenden guldens meer betaald wor den. De resultaten van gelieerde onder nemingen waren bevredigend, met uit zondering van die van de dochteronder neming, welke vnl. cafe's exploiteert. Gezien de uitkomsten van het eerste kwartaal, en de verdere verzwaring wi_van lasten, welke te wachten staat, koes- ovcr het geheel genomen omzetstijging tert men t.a,v. de resultaten over 1952 worden waargenomen. Slechts in dc boék- geen hoge verwachtingen. Al acht men handel bereikten de omzetten in Maart «een reden tot optimisme aanwezig, de niei het peil van die in de voorafgaai (ie sterke ™n s.v Kcefl *"Ifi maand, in deze branche trad namelijk een aan1le_ nK, ..y.fU^chting,. dat men omzetdaling in van 4 pet. In de levensmiddelensector gaven de geldomzetten in Maart j.l. ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1951 in de détailhandel in vis, de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit alsmede in In het verslag over 1951 van de Ncdcr- landsche Dok- en Scheepsbouw Mij wordt aangaande de gang van zaken medegedeeld, dat de grote bedrijvigheid zich heeft voortgezet. Hoewel de staalvoorziening grote moeilijkheden opleverde konden alle me dewerkers volledig aan het werk blijven De totale productie kon, zij het in een gewijzigde samenstelling, gehandhaafd blijven. De directie meent, dat indien de materiaalvoorziening zich zal ontwikke len zoals zij verwacht, in dc naaste toe komst nieuw geoefende en geschoolde werkkrachten kunnen worden gebruikt. De machinefabriek deelde in de alge mene bedrijvigheid. De reparatie-afdeling was het gehele jaar z-cer behoorlijk bezet. De relaties met buitenlandse opdrachtgevers blijven zich gunstig ontwikkelen. De verbete ring van het productie-apparaat had ï.v. m. dé grote toeneming van de order portefeuille voortdurend voortgang. Een en ander vormt een zware be lasting voor de liquide positie, die niettemin voldoende krachtig is om de investeringen uit eigen middelen te financieren. Verdere investeringen zul len echter nodig zi.in om het bedrijf op het gewenste peil te brengen. Men stelt dan ook voor het dividend ge deeltelijk in aandelen uit te keren. In bedrijfs uitrusting werd in 1951 4.592.956 geïnvesteerd. Totaal werd afgeschreven 5.170.664 3.071.742). Voor uitkering aan het per soneel werd 1.500.000 1.050.000) ge reserveerd. Vennootschapsbelast, over '51 is bij de vennootschap onder firma onder crediteuren gereserveerd- Belangrijke be dragen zijn ontvangen wegens uitgekeer de oorlogsschade, waardoor de door de vennootschap onder firma gemaakte winst grotendeels wordt gereserveerd. Van het exploitatie saldo (na afschrij ving en reservering Voor fiscale verplich tingen), ad 3.488.795 (5.208.572) wordt een bedrag van 3.000.000 (4.500.000) ge reserveerd. Na toevoeging van interest en koersverschillen ad ,f 111,205 (108.175) resteert 600.000 (816.748). welk bedrag gelijkelijk onder de beide venmoten wordt verdeeld. Behalve haar aandeel als vennoot ad 300.000 heeft de Ned.. Scheepbouw Mij N.V. 247.277 ontvangen wegens nage komen uitkeringen en oorlogsschade. Voorgesteld wordt een dividend van 9 pet. waarvan 71/7 pet in aandelen en t 6/7 pet in contanten (v.j. 8 pet in con tanten). De Ned. Dok Mij N.V. heeft behalve haar aandeel als vennoot ad i oOO.OOO. een bedrag van 492.832, ontvangen wegens nagekomen uitkeringen en oorlogsscha de Hier wordt oen dividend voorgestem van io 1/3 pet, waarvan 8 1/3 pet in aan: delen en 2 pet in contanten <V'J' Pct in contanten). Op grond van het bepaalde in art. 84 van het Besluit herstel rechtsverkeer kan de Afdeling Effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel aan een N.V., welke effecten heeft uitgegeven, verzoe ken duplicaten af te geven van stukken, waarvan de nummers niet zijn aangemeld voor-de effectenregistratie indien deze nummers in de Staatscourant zijn gepubli ceerd. De nieuwe effecten gaan dan over in eigendom op de Staat. De Afdeling Effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel had aan de Holland Amerika Lijn verzocht duplicaten van een aantal aandelen af te geven, waarvan de num mers in de Staatscourant van 4 Juli 1951 waren gepubliceerd. De H.A.L. had zich nu in hoger beroep gewend tot de Raad voor het Rechtsherstel, Afdeling Recht spraak, 's Gravenhage. De H.A.L. ver zocht o.a. te beslissen, dat zij tot afgifte van de verlangde duplicaat-aandelen niet zal zijn gehouden, voordat haar volledige garantie zal zijn verstrekt ter zake van alle schadelijke gevolgen, welke uit die afgifte voor haar zouden kunnen voort vloeien. De Afdeling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel zegt in haar over wegingen o.m.; dat de Raad het met requestrante aller minst uitgesloten acht, dat de buiten landse houders van aandelen in reques trante de ongeldig verklaring van de door hen niet ingeleverde aandelen door een Nederlandse Wet niet zullen erkennen, en vermeende nog uit deze aandelen voort vloeiende rechten jegens requestrante voor buitenlandse rechters geldend zullen trachten te maken; dat uit de aard der zaak geen zekerheid bestaat, dat requestrante in hieromtrent voor buitenlandse rechters te voeren pro cedures steeds in het gelijk zal worden gesteld; dat mitsdien dc afgifte van duplicaat- aandelen voor requestrante een niet te begroten, doch in ieder geval niet volle dig te ontkennen risico van het ontstaan van dubbele verplichtingen met zich brengt; dat de Afdeling Effectenregistratie blij kens haar aan de Raad verstrekte toe lichting het bestaan van dit risico erkent; dat zij echter bij haar beslissing, requestrante tot afgifte van duplidaten te verplichten, met dit risico in het ge heel geen rekening heeft gehouden immers zich blijkens haar toelichting doch naar 's Raads oordeel ten onredite op het standpunt heeft gesteld, daarmede geen rekening te mogen houden; dat de Raad alsnog heeft te beslissen, ol «gegeven het bestaan van dit risico, bet verzoek om afgifte van duplicaten in redelijkheid mag worden gedaan; dat de Raad meent, dat te dien aanzien onder scheid moet worden gemaakt tussen effecten, die ingevolge art. 62 lid 1 van E 100 van rechtswege in eigendom over gaan op de Staat en andere effecten; dat het hiervoor omschreven risico met betrekking tot laatstgenoemde effecten (die welke geopponeerd zijn, Red, Msb) wellicht geringer is dan dat met betrek king tot aan de Staat vervallende effecten; dat het in ieder geval tegenover het be lang van de eigenaren van deze andere effecten niet onredelijk voorkomt, van de uitgevende instelling de aanvaarding van het hiervoor omschreven risico te vragen; dat het daartegen wel onredelijk voor komt, dat de Staat, niet aangemelde, ver moedelijk In handen van buitcnlandso houders zijnde effecten te eigen bate ont eigend, de uitgevende Instelling zou be lasten met het volle risico, dat de ont eigening in het buitenland niet zal wor den erkend; dat de Raad vooralsnog niet vermag te beoordelen, in hoeverre, hetzij door vast stelling van een termijn, waarna, hetzij door het bepalen van voorwaarden, waar onder de afgifte van duplicaten heeft te geschieden, met dit risico in redelijke mate rekening ware te houden; dat voorts niet blijkt, wie degenen zijd, diq ..recht hebben op de effecten, ten aan zien waarvan bij de beroepen beslissing in zake de afgifte van duplicaten verzocht is: dat de Raad het gewenst oordeelt, zich te dezer zake door de Afdeling Effecten registratie en requestrante te doen voor lichten. Alvorens verder te beslissen: Verzoekt de Afdeling Effectenregistratie van de Raad en beveelt de H.A.L. te ver schijnen op 28 Juni 1952 tot het verstrek ken van Inlichtingen. •ie komende moeilijkheden te boven zal konten. De N.V. Cultuur Mij „Bodjong Gedeh" heeft 1951 afgesloten niet een saldo winst van 88.418, waaruit een onveranderd dividend van 10 pot wordt voorgesteld. Tweemaal reeds is een interim dividend van 2Vi pet uitgekeerd, zodat het slot- dividend 5 pet bedraagt. Hoezeer de devaluatie van de rupiah de vennootschap heeft getroffen, blijkt uit een vergelijking van de reserves, die per ult0 1S50 452.000 bedroegen en per ulto 1951 64.000, terwijl het geplaatste kapitaal onveranderd, bleef op f 275.000. Aan de heropbouw van de verloren re serves zal opnieuw aandacht moeten wor den gewijd. In antwoord op de klacht van Enge land, dat de intrekking van tariefcon cessies door de Ver. Staten de Engelse uitvoerhandel in gevaar brengt, heelt het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken medegedeeld, dat er een apparaat in het leven zal worden ge roepen om de gevallen, waarin tarief- concessies zijn ingetrokken om Ameri kaanse industrieën te beschermen, op nieuw in ogenschouw te nemen. Het departement verklaarde van oor deel te zijn, dat de gevallen, waarin in voerrechten met gebruikmaking van de ontsnappingsclausules in tariefovereen komsten zijn gewijzigd, telkens opnieuw aan een onderzoek moeten worden on derworpen teneinde te verzekeren, dat de wijzigingen slechts van kracht blijven zolang en in zodanige omvang ais nood zakelijk is om schade voor de Ameri kaanse industrie te voorkomen of te herstellen. De N.V. Bouwstoffen v/h A. E. Braat te Den Haag heeft over 1951 een bedrijls- winst geboekt van 283.439. Na aftrek van lasten en belastingen over 1951 res teert een netto winst van 154.957, waar uit een dividend van 8 pet voorgesteld wordt. In het verslag wordt opgemerkt, dat de bouwnijverheid zich in 1951 door een grote levendigenheid kenmerkte. Hel lopende jaar wordt met een gezond zij het gematigd optimisme tegemoet ge zien. De Bulgaarse leva is aan de Sovjet- Russische roebel gekoppeld, waardoor een einde wordt gemaakt aan „de afhan kelijkheid van het Bulgaarse monetaire stelsel aan de onstabiele Amerikaanse dollar", aldus een mededeling van het Bulgaarse tclegraafagentschap. De valutahervorming is in een reeks regeringsdecreten bekend gemaakt- In een ervan worden de kleinhandelsprijzen van vele goederen verlaagd en wordt voorzien in de afschaffing van de voed selrantsoenering. De wisselkoers van de leva in verhou ding tot de roebel is 1.70 tegen 1. Het goudgehalte van de nieuwe leva bedraagt 0,130687. Voor honderd oude leva's ont vangt men een nieuwe leva De Nationale Credietvereeniging stelt voor na een dotatie van 165.000 aan de spaarkassen, verhoging van de pre miereserve eigen rekening met 12.053 tot 486.374 toevoeging van 24.587 aan de administratiereserve en reserve ring van 29.850 voor nog te ontvangen administratieloon alsmede 17.910,96 voor belasting over het gestorte kapi taal 5 procent dividend uit te keren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4