Nieuws uit STAD en OMTREK Doet mee met het S.G.-gesprek, Prot. Christenen Raad van Dominee Veldhuizen aan C.H.U. Kindertekenen geen bezighouderij het is levensnoodzaak ■pjJNEN P.HANOU LAATSTE BERICHTEN, Nieuwe Russische obstructie in Berlijn DE STEM VAN DE LEZER P. C. POPPEZIJN CHANTAGE AKKERTJES Ouer cle OVER OMGANG EN GEDRAG IN HET VERKEER Communie-geschenken Kermis een verkeerde basis Onderwijs moet op levensrliythme stoelen w zenuwpijn,kiespijn Mg v£m£mm$k 1 LOCOMOTIEF Lange Haven 40 Na Nederland-Zweden r-i DONDERDAG 15 MEI 1952 PAGINA 2 NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT C IN DE VOORZORG GESLAAGD BURGERLIJKE STAND NOG EENS H. B. HET MOTORPALEIS, SCHEPENSTRAAT 111, R'DAM-Büjdorp, Tel. 82950 Voor J. S. FLETCHER Vier auto's op elkaar gebotst HILVERSIJMS PREDIKANT WORDT NIET KATHOLIEK mm 5 PASSAGIERSSCHEPEN NED. VRACHTENMARKT Er waren hooguit 40 mensen in de zaal. De geachte spreker, drie leden van het dagelijks bestuur van de C.H.U., afd. Schiedam, vier journalisten en. Ja, die rest.... Was dat dan de fervente en grote oppositie, die in Christclijk-Historischekringen heet te bestaan legen de Sehiedamse Gemeenschap en tegen de Kermis? De politieke belangstelling is in alle kringen gering, maar dit onderwerp: „Hoe denken wij Unie-leden over de Gemeenschap? Denk vooral aan de kermis gedurende de laatste Vacantieweek" ging toch ver uit boven de •nge grenzen van het politieke spel. Er waren immers grote beginselen in het gedrang. Het betrof hier toch de verontwaardiging van een zeer groot deel van de Sehiedamse bevolking. Er waren hooguit 40 mensen in de zaal. Men kon dit met reden betreuren, want i men zeggen gemeenschap met een ideaal. de spreker, ds Veldhuizen, lid van het dag. bestuur van de Rotterdamse Ge meenschap en voorzitter van de Culturele Sectie, heeft interessante dingen gezegd- Juist aan het adres van de Prot. Christ. Deze predikant en herder over 10.000 2telen in Crooswijk begon met aan te ge ven, hoe hij zich door middel van de toegezonden artikelen in diverse bladen en tijdschriften, op de hoogte had ge steld van de in Schiedam levende kwes ties- Dat hij niettemin van het werk van de S.G- slecht op de hoogte bleek het waren immers alle polemische artikelen na.v. dit nauwe terrein: de kermis merkte een der aanwezigen, de heer F. de Wolf, met nadruk op. Terecht constateerde de dominee, dat een gemeenschap niet is «en optelsom van organisaties, die met elkaar een be paald aantal beperkte belangen zoeken te verwezenlijken. Een dergelijke belan gengemeenschap is geen gemeenschap; zij heeft meer weg van een zakelijke af spraak tussen concurrenten, waarbij leder toch zoveel mogelijk aan zijn trek tracht te komen. Gemeenschap veronderstelt juist Bijbels gesproken een gemeenschap met iets Christenen kunnen zeggen „met de Gemeenschap der Heiligen in Christus"; in beperkter betekenis kan mens te uiten- Spr. noemde als specifieke taken; excursies, sociologisch onderzoek, kinderspelen, massajeugdwerk, bejaar- denwerk. filmdienst e.d. De beer De Wolf merkte tijdens de ge- dachfcnwisseling op, dat de Sehiedamse Gemeenschap juist dit werk en veel meer ter hand genomen heeft. „Wij mogen zeggen, dat wij in dit opzicht verder zijn dan Rotterdam. Maar waar moet het geld vandaan komen?" Ds Veldhuizen hield ook later nog een prachtig pleidooi voor het vinden van een weg tot vreugde voor de mensen zonder kermis en zonder massamens- gedoe. Waar hij intussen het geld hier voor vandaan wilde halen, wist hij niet te zeggen. Hij moest zelf tot de conclusie komen 2 ton nodig te hebben voor zijn werk in Crooswijk- Geld, dat hij nergens kon vinden- Een pluim stak hij op de Sehiedamse hoed voor de subsidiëring van het massa jeugdwerk. Verder wijlde hij herleving van de historische optocht. De heer Th. J. L. v. d. Berg, voorz. van de C-H.U.-raadsfractie kwam de za ken weer 180 graden verdraaiend tot de conclusie, dat deze avond had geleerd, dat het tafellaken tussen S-G. en Prol Christelijke groeperingen niet was door gesneden en dat er dus alle reden was om het gesprek op brede basis voort te zetten- Terecht wees non der aanwezige journalisten, de heer Hagers, er op, dat dat gesprek van S.G.-zijde voortdurend gezocht en van CHU-AR-kant geweigerd is. Ook de woorden die de heer v. d. Berg dr v. Kinderen in de mond legde, waren door deze louter persoonlijk genoemd Dit vergat de politieke spr. wijselijk te vermelden. Als conclusie van de avond kan men wel zeggen, dat er een nadrukkelijke tip aan de Prot. Christ, groepen is ge geven mee te doen met het werk van de Schied. Gemeenschap. Werk, zoals ds Veldhuizen dit uitstippelde, wordt reeds gedaan- Alleen de financiële ba sis,«waarop zijn idealen verwezenlijkt worden, is, volgens hem, niet aanvaard baar. Hij is er niet in geslaagd om een andere basis te geven. En niet dezn financiële basis staan of vallen al de visioenen van gesprek en activiteit, die hij zo idealistisch en zo rhetorisch ge schetst heeft, maar die daar ophouden, waar de realiteit van een,begroting be gint. Advertentie Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, wanfAKKERTJES'verslaan alls pijnen snelen zeker. Weiger namaak. helpen direct Er is een nieuwe manier van handel ontdekt. ..Het Vrije Volk" heeft er giste ren over geschreven. Het betreft hier een handel in nylons. In zoverre is deze han del niet nieuw, dat ik een half jaar geleden stuitte op iets soortgelijks met betrekking tot handel in jenever. He spelletje gaat als volgt. Een fabriek begint een aantal formulieren onder de mensen te brengen. Nu loopt U iemand tegen het Uif. dle zo'n formulier heeft. Hij wil het U ver kopen voor 5.U koopt het en zendt het met bijbetaling van ƒ20.op aart genoemde fabriek, die er U een blad van vier voor terugzendt. Die vier probeert U te verkopen voor ƒ5.Hebt u dus ■het hele blad van vier verkocht, dan hebt U uw 20.die U oorspronkelijk aan de fabriek stuurde, weer terug. Aan de fabriek laat U weten, aan wie U de for mulieren verkocht. Van deze mensen wordt verwacht, dat zij op hun beurt het formulier aan de fabriek zullen opsturen met ingesloten 20.—. De fabriek ontvangt dus op een gegeven moment vier formu lieren met ƒ20.—, oftewel80.— De fabriek int het volledige bedrag 8.— per liter. Op dat moment zendt zij aan U 10 liter jenever af. Die hebben U dus in totaal ƒ5.— gekost. Het komt hierop neer. dat de gelukkige, die niet aan het eind van een reeks zit, goedkoper borrels dan thee drinkt, want 1 liter kost 50 cent. Wij zeggen met nadruk: „die niet aan het eind van een reeks zit". Immers het risico wordt steeds op de volgende afge wenteld. Aan de inzending is een limiet gesteld. Is binnen drie weken het formu lier met de ƒ80.— niet ontvangen, dan zendt de fabriek de 10 liter aan U af tegen kostende prijs of tegen zoveel als nog ontbreekt op de teruggezonden for mulieren. Het systeem is niet alleen vernuftig, maar het is zeer goedkoop voor de fabriek. Geen betere handelsreizigers dan mensen, die hun eigen geld in de transactie heb ben gestoken. Men kan er van op aan, dat die er achterheen zullen zitten en daar alleen formulieren zullen plaatsen, waar kans is, dat ook inderdaad verder gesneeuwbald wordt. Welke consequenties dit systeem van genoemde Maastrichtse distilleerderij heeft zijn schijnt voordien in Schiedam gevestigd te zijn geweest mag blijken uit bet „Vrije Volk"-bericht, waarin op dezelfde manier in nylons gehandeld wordt. Dat deze vorm van handel tot grote misstanden kan leiden, is duidelijk. Vooral als er geen contröle mogelijk is en er geen grens gesteld wordt aan de inleve ringstermijn. Want de kans blijft groot, dat men de volle mep moet betalen. Dat is niet zo erg, als het mensen betreft, die een stootje kunnen velen, maar als men plotseling voor het geval komt te staan om een half dozijn nylons niet tegen een riks, maar tegen 15.te betalen, zal dat vele huismoeders wel eens zeer zwaar op de maag kunnen liggen. Als zij ten minste geleverd worden, want uit het be richt in „Het Vrije Volk" zou men kunnen opmaken, dat men net zo goed zijn hele inzet zonder meer kan verliezen. Dat is tenminste bij de andere organisatie niet mogelijk. Men kan daar alleen behoorlijk in geldnood komen te zitten, maar de waar heeft men tegen de gewone kost prijs. DAMWACHTER. 04GBIAO HOOR SCMtDAM f.ï OIRSIRfKfH 74ste Jaargang No. 21847 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd op de Dam no 18, Schiedam, Telefoon 66152. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasoode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.— per maand, ƒ0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte 0.1S per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.S0 per millimeter hoogte. Bil contract gelden lagere tarieven, welke bi) de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 v/oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. met een doel, met een visie, die boven allen uitgaat en in welk ideaal, doel of visie de diverse groepen en mensen met elkaar contact krijgen. In de oorlog was dat boven allen uit gaande ideaal: ..Gooi de moffen er uit". Het bleek erg negatief toen dat gebeurd was. De vraag was toen: „Hebben we wel een positief deelgenootschap met el kaar?" liet gesprek primair Uit niets anders zou dat kunnen blij ken dan uit het gesprek. Dit gesprek i moet voorafgaan aan een gemeenschap en het moet voortdurend onderhouden worden- Wie het gespr.ek over boord zet, waarin men elkaar zoekt, verwerpt de gemeenschap. Het wonderlijke van een gemeenschap Is. dét men er een gesprek kan voeren. Waar elders komt dit voor? In de ge meenteraad, in de Staten, in de Kamer voert men geen belangeloos gesprek. Men is er op uit zaken te doen. Het komt er niet op aan te praten over incidentele kwesties, maar over de brede opzet van de gemeenschap. De opdracht, die de Christen in het gesprek heeft is: de ander <e bekeren! Zijn ideaal moet zijn zijn Christus te verkondigen. Waar dit gesprek ontbreekt, vervalt men in discussie en polemiek, er ontstaat erger nis. Wie het gesprek eenmaal kent, weet dat het zo waardevol is, dat hij niet door kan gaan met zijn „gemeenschap" als de ander ontbreekt. Met deze woorden, die aan het slot nog eens terugkwamen, drong spr. dus aan op een deelnemen van de Prot. Chr. volksgroepen aan het werk van de Schicd. Gemeenschap- Daar bij stelde hij het zo sterk, dat hij het „Zonde" achtte, als zij buiten dit gesprek bleven zo lang het niet zo is, dat men absoluut zijn beginselen in gevaar ge bracht ziet. Hij meende echter, dat hef aan de Schiedam v Gemeenschap was, om dit gesprek te openen, omdat weliswaar overleg was gepleegd met individuele personen, maar niet met officiële orga nisaties van de verschillende bevolkings groepen, Dit achtte hij de grote fout van meer gemeenschappen na de oorlog. Kermis geen vreugde Vervolgens hield spr. een beschouwing over de vreugde. Vreugde is meedelen van een blijdschap, die in je is en die je aan anderen wilt meedelen, zodat je armer en tegelijkertijd rijker wordt. Het is je gebonden voelen aan anderen- On der de kermis blijft de mens volmaakt eenzaam. Kermis doet niemand vreugde geven aan de naaste. De kermis is een plaats, waar de enkeling zichzelf ver liest. Het is weer een bron van lawaai meer in deze wereld, die angst heeft voor de stilte- De ondergang van werel den is gepaard- gegaan met kermis. In Rusland zijn geen kermissen. Het geld, dat men er oogst, wordt op den duur ver overtroffen door het geld, dat besteed moet worden aan het herstel van de schade, die is aangericht, Spr- gaf vervolgens enkele taken aan voor de Gemeenschap- Het gesprek op het allerhoogste plan, waaraan ook C.H-U. en A.R. kunnen meedoen. Dat is geen door braak; dit is als Christen temidden van de wereld staan en toch niet van de we reld zijn. „Weest blij, ziet ik heb gevon den. wat, ik verloren had". Wat de Gemeenschap allereerst zal moeten doen, is de onttrekking van de massamens aan zichzelf door hem gele genheid te geven zich persoonlijk en als (Advertentie) Voor l'w naar Hoogstraat 50 - Schiedam - Tel. 69663 Daar vindt U een ruime keuze Hnmmelbeeldjes - wU waterbakje* schilderijtjes - kerkboeken - rozen kransen - prentjes enz. In alle prUzen nok de goedkoopste. Gisteren was er weer verkeersexamen. Nadat het schriftelijke gedeelte was afge werkt en beoordeeld, kregen de geslaag den gistermiddag gelegenheid te tonen, dat zij ook in staat waren in de practijk vrijwel zonder fouten zich in het verkeer te bewegen. Dat het nog niet zo gemakkelijk is om zich ln het gewone menselijke verkeer te verplaatsen, bewees het hoofd van de Oranje Nassauschool, die ten overstaan van de leiding van de Ver. voor Vreem delingenverkeer, te kennen gaf weinig vertrouwen te hebben gehad in de eerlijk heid van het afgenomen schriftelijk examen. Het kwam hem, de heer De Lan ge, vreemd voor, dat van een school alle kinderen geslaagd waren. Het hoofd van deze school, de heer Rozendaal, is,zelf bestuurslid van de Vereniging voor Veilig Verkeer en een enthousiaste vechter voor verkeersonderwijs op de scholen. De heer De Lange suggereerde, dat de kinderen van tevoren aan de hand van de hem be kende examenopgave wel klaargestoomd zouden zijn. Juist om dit soort opmerkingen te voor- De Directeur van de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettings- dienst stelt voor 2 nieuwe sneeuwploegen aan te schaffen, aangezien de 2 sneeuw ploegen, die bij de Dienst aanwezig zijn, daterend van 1912, practisch niet meer te gebruiken zijn. De firma A. Jordaans, alhier, biedt een voorradige sneeuwploeg aan voor 1.975. Een nieuw aan te maken ploeg kost 2300. Zou tot directe bestelling van de ploeg, die in voorraad is, kunnen worden over gegaan, dan zou het crediet beperkt kun nen worden tot 4275. Geslaagd voor bet algemeen diploma Sportleider onze stadgenoot: B. P. H. Janse wonende Aleidastraat 131, leerling van C.I.O.S. te Overveen. GEBOREN: Richard z. v. C, in 't Veld en G. Kooij; Cornelia J. d. v. B. de Wit en G. S. M. Verburgh. OVERLEDEN: G. Scheepmaker 70 j.; A. J. Peltenburg 61 j„ wed. v. H. Lammers; S. S. van Woelderen 13 j.; P. v. d. Boo- ger, 1 mnd; E. de Graaff, 82 j., wed. v. H. Kuijper. komen, had men dit jaar dc opgaven door de verkeerspolitie eerst laten bezorgen op dc Maandag voorafgaande aan de examen- Dinsdag. Niettemin blijkt, dat men van bepaalde zijde een „opvoedkundig opti mistische" kijk op de betrouwbaarheid van collega's heeft. Men zou hier met recht mogen, zeggen, dat des hoofdonderwijzers eigen gezicht geschonden is, doér de haai, die over an dermans neusi gekrabd werd. Het was overigens de enige disharmo nische noot in een middag, die behalve een echte examensfeer ook die van een prettige voorjaarsdag had. Het parcours, uitgezet rond Franc0'? Haverschmidtlaan, Julianalaan, Ary prinslaan, was niet te moeilijk en men vermeed de grote stads drukte. Aanvankelijk was het alleen een kwes tie van tijdig han$ uitsteken cn opletten, maar later kwamdn de moeilijkheden. Er was een poort gemaakt met drie moge lijkheden. Door verkeersborden werd aan gegeven door welke poort de jongens en meisjes mochten rijden. Deze verkeers borden werden voortdurend verwisseld, zodat niemand kon „spieken". Ook was er een heus verkeerslicht geïnstalleerd, maar er moet bij gezegd wórden, dat er wel eens verwarring kon ontstaan, als het oranje en het groene licht tegelijker tijd brandden. De verkeersbrigade had de regeling weer uitstekend voor elkaar. Hoofdinspec teur Kloezeman kwam persoonlijk kijken, hoe alles verliep, maar hij was volkomen tevreden over het werk door inspecteur Knock en zijn mannen gedaan. De heer Edw. den Hoed, secretaris van de vereni ging, kon Voldaan zijn. Er is sinds enige tijd een grote itneresse ontstaan in de voortbrengselen van kinderen op het gebied van tekeningen, boetseerwerk etc. Niet op de eerste plaats, omdat hier sprake zou zijn van een bijzondere kunstvorm, maar wel, omdat men ontdekt beeft te doen te hebben met een zeer oorspronkelijke methode om zichzelf uit te drukken. Als men weet, boe men erin geslaagd is een doofstomme oorlogswees, die bij dc Amerikanen was komen aanlopen, na jaren van zorg er toe te brengen zijn belevenissen op papier te zetten met tekeningen, waardoor dc gruwelijke moord op zijn Joodse ouders bekend werd en zijn hele levensgeschiedenis; als men weet, dat men bierdoor de niet aangeboren doofstomheid beeft kunnen genezen, dan blijkt hieruit wel, dat expressie-tekenen meer is dan een rage vari psychologische nieuwlichters. Daarom was het.zo'n bijzonder goede gedachte van de Sehiedamse Gemeen schap om in samenwerking met Pro Juventute en het Stedelijk Museum door de heer P. Post, deskundige in dit op zicht een lezig te laten houden. Natuurlijk bestond de avond vooral uit het geven van praetijk-voorbeelden. Als algemene grondstelling kan men aannemen, dat ons leven rhythmisch verloopt. Wij observeren datgene, dat zich aan ons opdringt, verwerken het en willen bet op onze beurt naar bui ten brengen. De moderne opvoedkunde, vooral in het onderwijs, zoals dit in België o.a. wordt toegepast, houdt vooral met dit rhythme rekening. Het kind wordt niet alleen gezien, als iemand, die iets moet opnemen, het moet ook de kans krijgen het te ver werken en te uiten. Om te zien, hoe dit liet beste gedaan kan worden, laat men de kinderen vrij spelen. Men slaat hun spontane en natuurlijke spel gade. Men geeft hun gelegenheid zich te uiten in tekeningen, met verf, met hout, blok jes, klei, zand enz. Zo'n speelse uiting van een kind is even belangrijk als een hartSklop. Voor het geestelijke even wicht ls het onontbeerlijk, dat het kind zich kan uiten. Veel van deze dingen gebeurden vroeger vanzelf. Door bijzondere om standigheden is veel ervan verloren ge gaan en men tracht nu langs weten schappelijke weg die moderne methoden te vinden, die tegemoet komen aan de geestelijke behoeften van het kind. Tekenen is niet langer het trekken van lijnen, het natekenen van voor beelden, zoals dit vroeger op school werd geleerd. Dat was bezighouderij; geen expressietekenen. Van grote betekenis is deze methode voor de psycholoog. De tekening is ais een foto van het innerllik. Hij kan eruit lezen, hoe het er van binnen uitziet en bij gevallen van geestelijke verwondin gen helpen en genezen. Een der methodes hierbij is zeer ele mentair. Een gladstuk papier is met stijfselverf ingesmeerd. Het kind smeert de vingers vol en gaat maar tekenen. Dit op zich is echter niet voldoende. Vaak staat een kind zelf verwonderd over wat het geuit heeft en wil zich juist nog meer terugtrekken. De heer Post haalde enkele saillante voorbeelden aan van werk met kin dertekeningen in verband met moeilijk heden. Een jongetje, dat thuis erge mis handeling van zijn moeder door zijn vader zag en daardoor helemaal in zich zelf besloten was, wist door middel van tekeningen zijn eigen natuur lijk© levensdrang naar buiten te brengen slechts zeer moeilijk aanvankelijk, maar allengs door goede leiding beter en was zodoende na 14 dagen weer in staat met andere kinderen te spelen. Tal van bijzondere gevallen van therapie door expressietekeningen zijn van abnormale kinderen. Maar ook het gewone kind kan niet alles verkrop pen. Als vader veel weg is en moeder heeft nog andere bezigheden dan alleen het huishouden, zodat de kinderen niet de aandacht krijgen, die hun toekomt, dan wordt ook van deze kinderen het rhythmische leven verstoord. Een ge zond kind heeft dit natuurlijke rhythme van opnemen van indrukken en uit drukking ervan nodig. Krijgt het hier toe geen gelegenheid dan ontstaat ver dringing. Zo ziet men ln klassen, waar dit natuurlijke rhytlime door te strenge discipline verhinderd wordt, de hel losbreken als de juffrouw of de meester even weg zijn. Vernielzucht, ondeugend heid e.d. zijn de vaste uitdrukkings vormen. Vooral in school doet het gebrek aan uitingsmogelijkheid zich vaak funest voelen. Men kan deze nieuwe inzichten ln de psychologie van het kind en de mogelijkheden tot expressie, aldus het beste samenvatten; Men moet het leven en het levensrhythme zien als basis van het onderwijs. Daarbij moet de Kunst een belangrijke plaats in nemen. Kinderkunst is kunst. Het on derwijs zal in deze zin veranderd moe ten worden. Dans, muziek, toneel e.d. moeten de kinderen gelegenheid geven zich te uiten. Voorlezen moet een belangrijke bron van indrukken zijn. Niet voorlezen uit een leesboekje, maar gerust uit Vondel, Shakespeare, en an dere grote kunstenaars. Daar zal het onderwijs heen moeten om het kind te geven wat het noodig heeft en toekomt. De directeur van het Stedelijk Museum heeft het voornemen de collectie kinder tekeningen, die gisteren ter illustratie van het gesprokene aanwezig was, tot en met Zondag 18 Mei in de aula van het Stedelijk Museum ten toon te stellen. Bovendien zal er in het najaar door de drie organiserende instellingen onder lei ding van het Nutsseminarium een cursus gegeven worden voor jeugdleiders en on derwijskrachten om kinderen te leren zich in de vrije uiting door tekenen en andere middelen te uiten. Belangstellen den kunnen zich in beginsel reeds nu op geven aan het bureau van de S.G., G. Verboonstraat. Nadat gisteren drie geallieerde officie ren op het hoofdkwartier van het Sovjet- bezettingsleger te Potsdam met de Rus sen een bespreking hadden gevoerd over de door Russische soldaten sedert een week gevolgde tactiek, welke het de ge allieerde militaire patrouilles onmogelijk maakt zich op de „vrije" autoweg van Helmstedt naar West Berlijn in de Oost- zóne hun normale werk te verrichten, werd gisteravond voor het eerst sinds een week weer een Amerikaanse patrouille auto door de Russische wachtposten te Berlijn ongehinderd doorgelaten. In ge allieerde kringen te Berlijn meende men, dat aan de Russische obstructie een einde was gekomen. Dit optimisme bleek echter voorbarig. Hedenmorgen herhaalde zich het oude spelletje. Een uitrukkende Ame rikaanse jeep werd teruggezonden. Merkwaardig is, dat een kort tevoren vertrokken Britse patrouille geen hinder ondervond. Vanavond zullen de Ameri kanen het opnieuw proberen. De patrouilles, die van Helmstedt uit naar Berlijn komen hebben tot dusver van het optreden der Russen geen last gehad. Van Amerikaanse zjjde te Berlijn kwalificeert men het optreden der Rus- sen als een „kwajongenstactiek om de zaak vast te laten lopen". Berlijn be gint op Pan Moen Djon te lijken", zei een Amerikaanse woordvoerder. Nu er een schaap over de dam is, mag ik zeker de andere ook laten volgen? Want uw commentaar over de gebeurte nissen rond de H. B. winkelweek is zeer juist. Reeds voor de oorlog heb ik als functionaris van diverse verenigingen met klem betoogd, dat een plaatselijk dagblad als het uwe, zo zeer gesteund door een goede traditie, ingebouwd behoort te zijn in de stedelijke structuur. Het moet de spreekbuis, het klankbord, de mond zijn van het gehele stedelijke organisme. Het niet publiceren in de redact, kolom men van de wijziging in de attractie van de H. B.-winkelweek is daar een klein, maar zeer treffend voorbeeld van. Indien wij, b.v. onder de rubriek „stadnieuws" tijdig de veranderingen hadden gelezen, hadden wij geweten waar we aan toe wa ren. Nu ging het zo: Te goeder trouw Advertentie De data voor het internationale con gres voor muziekwetenschap, dat, te Utrecht wordt gehouden onder auspiciën van de société International de musico logie, zijn thans officieel vastgesteld. Het congres zal van 3 Juli tot 9 Juli duren. S.ll Mor* Een goéde fiets moet met de nauwkeurigheid van een uur werk gemonteerd worden. De vakmensen van „Locomotief", meesters in hun ambacht, wéten waar het op aan komt! Het resultaat: LOOPT LICHTERI Frame van hoogmagnesium-st**' Telefoon 67753 Woonhui»: Hoogstraat 41 stapten wij 'n zaak binnen met een H.B.- bordje, deden inkopen en kregen na be taling zonder meer enige bonnen toege wezen. Uitdrukkelijk was dagen te vo ren geannonceerd en gepubliceerd, dat voor iedere halve gulden een bon, be doeld als een lot, zou worden verstrekt. Alleen onder die conditie deden wij onze inkopen. Zonder die conditie waren wij elders voordeliger uit geweest. Of mag de klant zich niet op zakelijk standpunt stellen? In wezen zijn deze bonnen loten. En ieder lot bezit een zekere waarde aan geld, zolang de trekking van de lote rij niet heeft plaa's gehad. Wij zijn dus benadeeld, materieel te kort gedaan. Het is zeer zeker een vraag, hoe H.B. er vanaf zou komen, indien de zaak juridisch aan hangig zou worden gemaakt. Het omroe pen van de wijziging per loudspeaker zou dan wel eens niet voldoende kunnen blij ken! Trouwens ook dat hebben wij niet gehoord. Men had streng zakelijk be keken en zo behoort het toch in de za kenwereld op zijn minst de klant bij zijn aankoop persoonlijk moeten inlichten, dat de conditie vervallen was. Zijn er za ken, waar dat is gebeurd? En wat gebeurt er nu met de gedupeerden, die Zaterdag .11. met een handomdraai de drukke win kels werden uitgeloodst? Dupé's, die recht blijven bezitten op het hun toekomende? Juridisch hebben zij meen ik het recht te eisen, dat de desbetreffende winkeliers of de goederen terug nemen of zich alsnog aan de oude of nieuwe condities houden. Want ook volgens de nieuwe regeling hebben vele mensen nog heel wat loten te goed. Daarom deze suggestie. Laat H.B. een plaats, datum en uur bepalen, waarop de gedupeerden aan de hand van de nota, kwitantie of cassabon de bonnen alsnog kunnen verkrijgen! En wel spoedig, want fluit arena"! Dat is de weg naar de re habilitatie, ook al blijft het zeer vreemd dat men bij benadering niet heeft kunnen vaststellen, hoeveel bonnen er gedurende de H.B.-winkelweek zouden kunnen wor den uitgegeven. Helaas in deze dagen van Hermes-glorie, zou men moeten zuchten „Foei Hermes"! ABONNé. Je hebf me twee hele uren alleen gelaten. Hoe lang ben ie al klaar met eten? Ik zou je nodig gehad kunnen heb ben- Ik had wel wat anders te doen voor u zei Esther en trad recht op haar toe. Kijk eens hier, ik heb het. Mevrouw Mallathorpe's houding ver- anderde als bij toverslag. Haar oog viel op het pakje in Esther's hand en zij sprong bleek en bevend op. Onbewust strekte zij haar handen uit en kwam wat dichter bij de kamenier- Snel trad Esther achter de tafel en schudde haai hoofd- Neen, neen, zei ze, handen thuis. U wilde met Pratt onderhandelen, onder handel nu jnet mij. Ik ben niet zo gek als hij, ik: wil klinkende munt hebben- Met bevende handen de tafelrand vasthoudend fluisterde mevrouw Malla- thorpe: Is het heus het testament? Zonder antwoorden toonde Esther één voor één de stukken: Het testament, zei ze, Uw brief aan Pratt. De volmacht. - Twee stukken die U nog moet tekenen, i prachtige ringen- Zij legde alles op de Dat is alles. Nu zullen we handelen- Waar is hij? vroeg mevrouw Malla thorpe. Hoe ben je eraan gekomen. Weet hij ervan? Als u het precies wilt weten, zei Esther, hij slaapt heel vast in de toren kamer. Ik heb hem iets gegeven- Er is iets aan de hand in Barford, iets ver keerd gelopen en hij kwam hier langs., ergens anders heen. Dus nam ik de kans waar. Nou, wat zult u mij er voor geven? Mevrouw Mallathorpe meer en meer nerveus wrong de handen. Ik heb mets, riep zij uit. Je weet ook wel dat hij alles In handen had. Ik weet niet eens hoe de zaken staan. Nonsens, zeide Esther. Ik weet wel beier- Er is een hoop los geld in uw bu reau, u nam het een tijdje geleden op als reserve, het is er nog. En dan zijn er uw ringen en juwelen, die zijn heel wat waard. Vooruit maar, geef me de hele boel en geen gezeur. Mevrouw Mallathorpe blikte van de papieren naar het brutale, vastberaden gezicht van de kamenier, dan naar de haard waar een helder vuugtje flikkerde- Dan geef je ma alles? vroeg zij- Leg dat bankpapier uit uw bureau en die ringen en juwelen op de tafel tussen ons in. Gelijk oversteken. Wat moet ik er mee doen? Ik ben ze liever kwijt. Dit is nu uw kans. Mevrouw Mallathorpe haalde een bosje sleutels te voorschijn en trad op het bu reau toe. Binnen een minuut was zij terug met het geld en een half dozijn tafel en trok haar handen terug. Met een droog lachje wierp Esther de papieren neer en v»egde de losprijs in haar tas. Plotseling bedaarden mevrouw Malla thorpe's zenuwen- Met een diepe zucht nam zij de papieren en keek ze door- Dan scheurde zij ze in stukken, wierp die op het vuur en zag de vlammen opschieten. Dan keerde zij zich tot Esther en haar ogen flonkerden zo dat ze terugdeinsde. Maar zij was al bij de deur, verliet de kamer schielijk en liep de trap af. Zij was halfweg de hall, waar een of twee knechts stonden te praten, toen een scherpe uitroep van boven haar deed op zien. Mevrouw Mallathorpe herleefde, leunde over de balustrade. Houdt die vrouw tegen, zeide zij tot de knechts. Grijpt ze en houdt ze vast. Sluit ze ergens op. Zij heeft mijn ringen gestolen en een grote som geld uit mijn bureau. En bel dadelijk de politie van Barford op. HOOFDSTUK XXVIII Een vrouw in het zwart Nesta Mallathorpe schrok hevig, toen zij Eldrick en Collingwood naar zich toe zag komen rennen. Eldrick stapte zonder vragen in en riep de koetsier toe naar Normandale terug te rijden- Ondertussen wendde Collingwood zich tot Nesta. Schrikt u maar niet, zei hij. Er is iets gebeurd op Normandale, uw moeder heeft om politiehulp getelefoneerd, daar gaan ze al op die motor voor ons. Zei mijn moeder dat er gevaar dreig de, vroeg Nesta- Dat kan niet. zei Eldrick,'terwijl de koetsier de zweep over de paarden haal de. Zij gaf alleen order om te telefone ren- Pratt is er- En, maar dat weet u niet, de politie zoekt Pratt. Sinds de middag zoeken ze hem- heeft een moord be gaan- Wees maar met ongerust, juffrouw Mallathorpe, zei V°Wngwood sussend. De moord heeft niets met deze zaak uit te staan. E,®tv:s al maanden geleden ge beurd. En heb geen zorg over uw moe der, er zijn heel wat mensen om haar heen- Toch ben ik een beetje ongerust als Pratt er zeide zij. Hoe kwam hij er weer? Ik ben pas een uur weg. Ik geloof dat Esther Mawson er tussen zit. En we moeten nog zowat een uur wachten voor we er iets meer van weten. Het '3 de hele weg heuvel op en de paarden kun nen het niet vlugger doen. Eldrick, zei Collingwood, toen zij het Centraal Station naderden, waar een lange rij taxi's stond, „Laat de koetsier stil houden. We nemen een auto en zijn er dan in de helft van de tijd. We moeten juffrouw Mallathorpe niet zolang in on zekerheid laten. Vooruit, ging hij voort, toen ze overgestapt waren in een auto, die Eldrick onmiddellijk uitgepikt had als de snelste wagen uit de rij: nu vol gas naar Normandale. Eldrick gaf de chauffeur zijn orders- Hij zal die andere twee niet alleen inhalen maar voorbij rij den, zeide de advocaat, terwijl hij neer zonk op zijn zitplaats- Dit is een snelle wagen en we zullen er het eerste zijn. En Achcson waarschuwt De Amerikaanse autoriteiten nemen de groeiende inmenging der Sovjets in geal lieerde aangelegenheden zeer hoog op. Gisteravond heeft minister Acheson, zon der rechtstreeks naar de jongste inci denten te verwijzen, er nogmaals de na druk op gelegd, dat de V.S. vastbesloten z(jn hun positie in West-Berlpn onverkort te handhaven. Ook de Sovjet-Unie dient te begrijpen, dat wij ons daar niet uit laten verdringen. Zoals bekend hebben de geallieerden hun patrouilledienst tussen Helmstedt en West. Berlijn ingesteld, om als „wegen wacht" hulp te bieden aan geallieerde voertuigen, die onderweg pech hebben. De Russen verhinderen n.l. dat de be stuurders van dergelijke wagens zich op andere wijze hulp verschaffen, door iedereen, die zich van het wegdek af begeeft te arresteren, en niet zelden da genlang vast te houden. Woensdagavond om half tien, na af loop van de voetbalwedstrijd Neder- 1Zweden, zijn op de rijksweg ah1* sterdam—Den Haag, tussen de vijf" huizerweg en de Kruisweg, vier auto's op elkaar gebotst. Drie mannen, waar van twee uit Breda, werden hierbij ernstig gewond. Zij zijn in twee zieken huizen in Amsterdam opgenomen. Het derde slachtoffer kon later op de avond naar zijn woning terugkeren. Het plotseling afremmen van een voor dit viertal uitrijdende auto heeft de botsing veroorzaakt. De opstopping op de weg was zo groot, dat een zieken auto uit Amsterdam alleen via het rij wielpad de plaats vqn het ongeluk kon bereiken. Dezer dagen werd gemeld, dat ds J. Loos, Ned. Herv. predikant te Hilversum, ontheffing uit zijn ambt had verzocht, omdat hij voornemens was over te gaan naar de R. K. Kerk. Ds Loos heeft thans meegedeeld, van dit laatste voornemen te zijn teruggekomen. Wel heeft hij zijn ver zoek tot ontheffing gehandhaafd, omdat hij zich niet kan verenigen met de huidige kerkorde in de Ned. Herv. Kerk. Omtrent zijn verdere plannen kon hij nog geen mededelingen doen. Zaterdagmiddag woj-dt in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft de zomertentoonstelling geopend welke tot titel heeft „Prisma der Bijbelse kunst". Deze expositie omvat kunstwerken uit de vijftiende, zestiende en zeventiende eeuw. De burgemeester van Delft mr G. E. van Waisum, zal de openingsplechtigheid ver richten. (Advertentie) juffrouw Mallathorpe, wees maar gerust, nu wordt alles opgehelderd. Pratt ligt er in alle geval uit. Ik ben alleen maar een beetje bang, zei Nesta, omdat ik weet dat hij en Es ther Mawson thuis zijn, die halen vast iets uit. Binnen het half uur zijn we er, zei Eldrick toen zij de motor Inhaalden, waar op Puydale en Byner zaten. In die tijd kan er toch niet veel gebeuren. Niemand sprak meer, totdat zij met een ruk en remgeknars voor het hek stil hielden. De oude bediende ging het hek openen en toen hij Nesta zag, kwam hij voor het portier staan en zei: Er is juist een dame binnen gegaan die u speciaal moest spre ken, juffrouw Mallathorpe. Ik zei dat u naar Barford was gegaan, maar zij ant woordde dat zij van ver kwam en wilde wachten. Daar gaat zij op het huis toe. Hij wees naar een zwarte gestalte, die een smal pad naar het huis afliep. Nesta keek haar nog na toen de auto de poort doorreed en over de oprit stoof. Wie kan dat zijn, zei ze peinzend- Iemand van ver af om mij te spreken. Ze zal het huls spoedig na ons berei ken, zei Eldrick. Laten we die dringende zaken eerst afmaken. Binnen een paar minuten weten we wat er aan de hand is. Maar het was niet zo eenvoudig om er achter te komen wat er aan de hand was. (Wordt vervolgd). Bonaire 14 van Georgetown naar Para maribo. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam naar Sydney, passeerde 14 Algiers. Noordam. N. York naar Rotterdam. 14 op 440 mijl NW. van Flores. Sifoajak, Quebec naar Rotterdam,' passeerde 15 (5 u.) Scilly, 16 (12 u.) te Rotterdam verw Waterman, 15 van Rotterdam te Quebec. Westerdam, Rotterdam naar N. York, 14 op 810 mijl ZO. van Kaap Race. Willem Ruys, Djakarta naar oRtterdam, passeerde 14 Kreta. Zuiderkruis 15 van Wellington naar Sura- baja. ROTTERDAM, 14 Mei 1952. 13 Mei nam.: 200 ton balken Dordrecht; 230 en 40 ton id. Zwijndreoht; 90 ton betonpalen Hansweert; 115 ton amoniak Zwolle; 150 ton kompost Amsterdam; 549 ton suiker Putters- hoek; 60 ton zout Meppel; 4'15 ton kali Some ren; 160 ton klei Gouda; 25 stand hout den Bosch; 20 ton id. Lisse. Totaal 32 reizen, 8 vletreizen. 14 Mei voorm.: 51 ton erwten Schiedam; 500 ton mais Wageningen; 440 ton id. den Bosch; 68 ton katoen Enschedé; fiüO ton 'petr cokes den Haag; 55 ton ijzer Martnnsnoek; 1070, 1345 en 725 ton granen vletten; 336 ton kali Veghel (2 s.)ICC!) ten v? Deventer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2