Lonen en rust in de glasindustrie Nieuwe Russische „vergissingen Westduitse arbeiders demon streerden voor medezeggenschap Wat is men waard de practijk Duitsers op achterste benenterwijl Russen zich vergisten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM.ENJ)MSTREKEN Communisten zien prachtige kans voor agitatie Vlaggetjesdag zonder loggers? Noodlijdend Land van Maas en Waal Einde van Amerikaanse olie-staking in zicht Ruppert heeft critiek op de A. R. Geallieerde patrouilles weer aangehouden Compensatie voor huurverhoging Ontslagen hij Philips Roosendaal Spoedig nieuwe aardappelen van Geen achterstelling van „gewone" M.T.S.-ers WEERBERICHT „Sociale Zaken" zwakste departement van ooit Kortere werktijden van de baan Als „Delft" zijn deuren voor sommige begaafden opent Daar, aansluitend op het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen, ook de Lage Maaskant, de Bommelerwaard, het Land van Heusden en Altena en, meer Zuidelijk, de Brabantse en Lim burgse Peel de aandacht vragen, is de minister van mening, dat de problemen in deze gebieden in onderling verband beschouwd dienen te worden. Bij de mondelinge behandeling van het wetsontwerp in de Kamer heeft de mi nister dan ook zijn voornemen kenbaar gemaakt een commissie in te stellen, wel ke hem van advies zal dienen aangaande deze probleemgebieden. Ter uitvoering hiervan is een uitnodiging gericht tot de provinciale besturen van Gelderland, Noord-Brabant en Limburg om een ver tegenwoordiger aan te wijzen in deze commissie. Het ligt in de bedoeling van de minis ter de directeur-generaal voor de indus trialisatie met het voorzitterschap van deze commissie te belasten. Nadat gisteren de Ioonstabilisatieraad beslist had, dat de lonen in de Ameri kaanse olie-Industrie zouden mogen wor den verhoogd met 15 dollarcent per uur, zijn voor vandaag tussen vijftien Ameri kaanse oliemaatschappijen en de bij de C.I.O. aangesloten vakbond van arbeiders In de olie-industrie ontmoetingen gearran. geerd om aan de oliestaking een einde te maken. De voorzitter van de vakbond, Knight, toonde zich gisteravond zeer optimistisch. Hij verklaarde, dat men thans bezig is aan de beëindiging van het olieconflict, welke tot de staking van 90.000 arbeiders heeft geleid en ernstige moeilijkheden heeft op geleverd voor de luchtvaart, die met een toenemend tekort aan benzine te kampen heeft. Tijdens een gisteravond in Koog aan de Zaan gehouden bijeenkomst van de Anti- Revolutionaire kieskringen uit de Zaan streek, heeft de voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, de heer C. M. Ruppert, die zoals hij zelf zeide niet sprak als voorzitter van het C.N.V.. doch als gewoon burger, ernstige critiek gele verd op de gang van zaken in de Anti- Revolutionaire Partij. Deze critiek hield o.m. in het volgens de heer Ruppert verwarrende standpunt van de A.R. over de geleide economie, het feit, dat de meerderheid van de Eerste- en Tweede-Kamerfracties der A.R. tegen de wet op de P.B.O. had gestemd, I _ar wij vernemen is het rapport van de Sociaal-Economische Raad over de eventuele compensatie van de huurver hoging gereed gekomen en zou het van daag in de plenaire zitting van de raad worden behandeld. Na de vaststelling wordt het dan aan dc regering toegezonden, welke t.z.t. zal beslissen over de publicatie. Binnen twee weken verwacht men nieuwe aardappelen van de koude grond. De aardappelen blijven zioh in dit voor jaar goed ontwikkelen, maar langzamer hand begint er op het zwaardere land ei enige behoefte te komen aan regen. (Van onze correspondent) Donderdag is de directie van de Phl- iipsfabnekei" te Roosendaal er toe over gegaan om 73 personeelsleden op de T. L. -afde'ing inclusief startersafdeling en magazijnen te ontslaan met ingang van vandaag Het ontslag is aangezegd aan 26 ge huwden en acht meisjes, benevens aan 39 ongohuwden. Hiermee is de proviso rische kortere werktijd, die op 3 Maart jl. ingmg, van de baan. Zoals gemeld werd begin dit jaar reeds een selectie toegepast, waarbij 20 personeelsleden ontslagen werden. Met ingang van 1 Juni wordt door het huidige personeel weer normaal gewerkt. In Dusseldorp, Keulen en Brunswijk is het Westduitse vakverbond gisteren zijn campagne begonnen voor de uitbreiding van de medezeggenschap der arbcidcis in dc industrie tot alie bedrijven. Gedurende twee uren stond in deze steden het tram verkeer stil en de arbeiders van vele be drijven verlieten het werk om protest demonstraties tegen de regering bij te wonen. Onder de duizenden arbeiders, die in deze steden aan de protesten deelnamen, velen slechts in Dusseldorp enkele ken nelijk communistische groepen op. Het vakverbond had te elfder ure nog een waarschuwing aan zijn leden gericht om er tegen te waken dat de communisten misbruik van de demonstraties zouden maken. Toch is het na de demonstratie van de 15.000 betogers te Dusseldorp tot een schermutseling gekomen tussen politie en de naar schatting honderd communisten, die met rode vlaggen en spandoeken op marscheerden. De politie voerde een charge uit met de knuppel. Sommige com munisten verzetten zich met gebruik making van vlaggestokken. Volgens de politie duurde het gehele incident tien minuten en werd niemand gewond. Leiders van het vakverbond hebben tijdens de demonstraties, die overigens een ordelijk verloop hadden, de arbeiders op geroepen tot actief verzet tegen het wets ontwerp voor een bedrijfswet, dat eind dezer maand in het parlement in behan deling zal komen. In een resolutie wordt met algemene staking gedreigd voor het geval het huidige ontwerp niet zal wor den gewijzigd. De felle actie van het vakverbond heeft in Bonn, behalve bij de socialisten, aller wegen afkeuring gevonden. Politici der regeringspartijen hebben het onbehoorlijk genoemd, dat het verbond door stakingen druk op het parlement wil gaan uitoefe nen. Bovendien achten zij het tijdstip voor de actie slecht gekozen, daar men er thans slechts de agitatie van dc communisten mee in de kaart zou spelen. Het vakverbond hoopt door zijn actie een splitsing teweeg te brengen in de regeringscoalitie en wel met name in de christelijke partij, welker voormannen zich vroeger herhaaldelijk voor een recht van medezeggenschap hebben uitge sproken. Enige tjjd geleden is bjj de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waar in wordt voorgesteld aan afgestudeerden van een M.T.S. onder bepaalde voorwaar. den toegang te verlenen tot de examens van de Technische Hogeschool. Naar aan leiding van dit ontwerp heeft het bestuur van het Ned. Instituut van Middelbare en Hogere Technici te Den Haag verklaard het niet juist te achten, dat aan het bezit van een diploma het sleutelrecht wordt verbonden voor de toelating tot bepaalde posities met uitsluiting van. alle anderen, hoe begaafd overigens ook. Deze mentaliteit, aldus het genoemd bestuur, staat lijnrecht tegenover die welke het Amerikaanse bedrijfsleven ken merkt. Verruiming van studie-mogelijk heden op welk gebied ook kan niet anders Het is nog een open vraag of de fees telijkheden op vlaggetjesdag althans dat deel van het programma, waaraan de loggers zullen deelnemen zullen doorgaan. Ongeveer 800 ^haringvissers, die zijn georganiseerd in de centrale bond van werknemers in de transport bedrijven, hebben op een gisteravond in het gebouw ,.Padro" te Scheveningen gehouden buitengewone ledenvergade ring namelijk besloten de schepen, die aan de loggerrace zullen deelnemen, niet te bemannen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1