ZWART NIET AAN BOD IN ZUID-AFRIKA IMalan Apartheid-politiek ontketent stille burgerstrijd Jean du Pare schiep echte mensen levens- EUROPEANS BEVERWIJK REKENT OP VEEL AARDBEIEN En.... op lage prijzen WETENSCHAPPELIJKE ONDER ZOEKERS CONGRESSEREN DROOG WEEKEINDE Zaterdagse mijmeringen EEN VERTELLER, die wat te zeggen heeft Kortzichtig fanatisme, dat ernstige gevolgen kan hebben yP THt Land in onrust Observator Enige hoogmoed is niet vreemd aan ons Hoger Onderwijs VLAAMSE SCHRIJVERS EN BOEKEN (NV) Jan de Cler verlaat de K. R. o ast Mm f fHarry Prikken ZATERDAG 17 MEI 1952 PAGINA 3 De Zuid-Afrikaanse premier dr Daniel Malan heeft deze week weer eens duchtig van zich doen spreken. Terwijl hij in zjjn eigen land met steeds groter moeilijkheden te kampen krijgtbestond bij het, Dinsdag in de senaat van Zuid-Afrika openlijk stelling te nemen tegen de Engelse regering. Hij eiste, dat Engeland de drie z.g- protectoraten, Swaziland, Basoetoland en Betsjoeanaland, zou prijs geven en aan de regering van Zuid-Afrika overdragen, opdat deze ze in het staatsverband der Zuidafrikaanse republiek kan opnemen. Swaziland en Basoetoland liggen geheel door Zuidafrikaans grond gebied ingesloten en vormen er een soort enclaves in. Ze worden door negers beivoond en staan onder het directe gezag van een Engelse gouverneur, worden practisch van Londen uit bestuurd. Dit is Malan al sinds lang een doorn in het oog. Het „Toorts-commando Linten zonder „H. M." i,Lompenproletariaat dafbll00rfi015standigheden echter overvloedig nnemerland dit ^aar e0" PREMIER MALAN De leer der apartheid A achteraf houden. „Mevrouw Pilatus Zuiver Nederlands JEAN DU PARC als toneelschrijver bekend onder zijn eigon naam Willem En maar beschuldigen Kinderen helpen kinderen En morgen? Matrozen Malan, de grote tegenstander van dr Daniel Malan. Hij is een verre bloed verwant van hemeen oud- strijder uit de Tweede Wereld oorlog en leider van het Toorts Commando. y Malan wil Swaziland, Basoetoland en Betsjoeanaland bij het grond gebied van de Zuid-Afrikaanse repu bliek inlijven. Dat hij daarmede de zwarte bevolking van het land met bijna een millioen verhoogt, laat hem, naar het schijnt, onverschillig. En toch, de negérs vormen momen teel liet grootste probleem van Zuid- Afrika. Het is om lien en om de minderheid van Indiërs, Maleiers en Chinezen, dat er in Zuid-Afrika een stille burgerstrijd is uitgebroken, die feeds zulke scherpe aspecten heeft aangenomen, dat door sommigen al gesproken wordt over de komende burgeroorlog, alsof ze die onver mijdelijk achten. En in deze burgeroorlog zullen niet in de eerste plaats blanken tegenover negers staan, maar blanken tegenover blanken. Geen dezer blanken wenst hulp van de negers, maar het kan niet andeis dan dat Zc' er dankbaar gebruik van zullen maken, indien de nood aan de man komt. £>>t gebeurde ook in de Verenigde Sta ten, waar tijdens de burgeroorlog van I86064 beide partijen negers bewapen- n en mee lieten vedhten. Ernstige bedreiging De onverzoenlijkheid van Malan, een voormalige predikant van de Ned. Her vormde Kerk in Zuid-Afrika, is oorzaak, dat het probleem der „Apartheid", der strenge scheiding tussen blank en zwart (hierbij worden ook de kleurlingen ge rekend en de mensen van niet zuiver Europees of blank bloed) tot een ernsti ge bedreiging van de rust in Zuid-Afrika begint uit te groeien. Zuid-Afrika heeft een prachtige toekomst voor zich, het bezit talrijke delfstoffen, welke de Wes terse wereld hard n°dig heeft. Het is een modern, goed georganiseerd land, een sterke voorpost van Europa m Afrika. Europa is voor zijn toekomstige ontwik keling op Afrika aangewezen, maar een innerlijk verdeeld of door een dictatuur geregeerd Zuid-Afrika zou een ramp zijn voor de vreedzame ontwikkeling van 'n enorm gebied, voor welke ontwikkeling nog slechts de eerste schreden zijn gezet. Malan stuurt op een dictatorial gere geerde Staat van blanken aan, waarin de negers en kleurlingen vrijwel a le polrtie- ke rechten ^elke indertijd ting van „Aparxneiu vw vorm door een Smuts in .ve«\ volko- werd voorgestaan, is die Dit is in men overheersing derblanK cnze tijd een kortzichtig 'teen niet anders dan noodlo |e--ft Malan kan hebben. Dit fanatisme drijft Ma en Zijn Nationalstische Partij langF?f maar zeker in de richting van een bijna fascistische dictatuur en het is v°°5al hiertegen, dat de beweging van het z.g. toorts Commando zijn steeds meer Zlch heen grijpende actie ontplooit.. In het Toorts Commando hebben zich in sterke mate de oud-strijders uit de Tweede Wereldoorlog ver enigd. De Zuidafrikaanse troepen, die in de geallieerde legers als vlie geniers en als stoottroepen in Noord- Afrika prachtig werk hebben ge daan, bestonden voor zestig procent uit Hollandse Afrikaanders en voor 40 procent uit Zuid-Afrikanen van Angelsaksische afkomst. Ze wensen dat Zuid-Afrika een democratisch bestuurd land blijft en zien terdege in, dat het op den duur onmogelijk zal zijn, dat iets meer dan twee en een half millioen blanken bijna tien millioen niet-blanken politiek on mondig en in menig opzicht rechte loos laten. Ze constateren met een zekere be duchtheid, hoe in de laatste jaren steeds meer burgers van Zuid-Afrika, Afrikaan- ders zowel als Engels sprekenden., naar het Noorden trekken, om zich in he nog door de Engelsen bestuurde Rhodesia een nieuw bestaan op te bouwen, ver van het door innerlijke onrust bedreigde vader land Op hun bijeenkomsten des avonds branden de toortsen en deze toortsen be schouwen ze. evenals de naam van hun be wieging, als een symbool van de vrij heid en de democratie. Terecht zien ze in Malans streven een bedreiging van hun persoonlijke vrijheid en de vrijheid van geweten. En de Engels sprekenden onder hen zien een beledi ging in Malians streven, om het Afrikaans tot enige officiële taal van Zuid-Afrika te verheffen. Thans is het Engels er sa men met het Afrikaans officieel erkend. „Mayi Boeye Africka, Kosi Sikalara" (Mogen wij, Afrikanen, ons verheffen) zo zingen de negers thans reeds in een lied, dat hen tot verzet tegen de blanken oproept. Wanneer ze het zingen, steken ze hun rechterhand op, met de duim naar boven en roepen ten besluite „Africka!". Niet alleen de blanken hou den protestbetogingen tegen Malans poli tiek, maar ook de negers en de kleurlin gen! Velen zijn bang, dat Malan het voor nemen heeft, zich geheel van de Com monwealth los te scheuren om de volko men onafhankelijkheid van de Zuidafri kaanse republiek te proclameren. Reeds heeft hij o.a. bepaald, dat Zuid-Afrikaan- se militairen eigen, Zuid-Afrikaanse on derscheidingen; zullen ontvangen, in plaats van Engelse, zoals tot dusver ge bruikelijk is geweest. Hij heeft van de linten op de mutsen der matrozen het H.M. (het Hare Majesteits) laten weg halen en wil ook andere maatregelen doorvoeren, waardoor het onderscheid tussen Zuid-Afrikanen en Engelsen dui delijk gedemonstreerd moet worden De leiders van het Toorts Commando (het woord commando is aan de oude com mando's der Boeren 'ontleend) hebben er aan herinnerd, dat Malan in 1942 in „Die Transvalereen ontwerp voor een nieu we grondwet heeft gepubliceerd, die de rechten van het volk danig zal inperken. Als gevolg van de nieuwe constitutie zou de de blanken de titel „burger" krijgen, maar het hoofd van de staat zal met bij zondere bevoegdheden bekleed worden. Een tweetal paragrafen worden door het Toorts Commando met nadruk afgewe zen, ten eerste; de staatspresident (en dat zal Malan zijn) is alleen aan God verant woording schuldig, over het volk heen. ten tweede; voor hetgeen hij doet bij het vervullen van zijn ambtsplichten en in het algemeen ten aanzien van de vervul ling van zijn ambt als president is hij onafhankelijk van het parlement- dat niet tegen hem kan stemmen. Dit maakt van de president onder de nieuwe grondwet, als deze zou worden aangenomen, een persoonlijkheid, bijna boven alle crrtiek verheven. En zoiets is in een democratisch geregeerd land on denkbaar. Het vervult thans reeds velen in Zuid-Afrika met bezorgdheid, dat Malan met een minderheid regeert. Van daar zijn recente moeilijkheden in het parlement, dat zijn nieuwe maatregelen tegen de negers en de kleurlingen wei gerde goed te keuren. Malan contra. Malan Tegenover Malan staatMalan. Deze Malan heeft de bijnaam Matrozen Malan gekregen. Hij is een oud-strijder, die zich vele onder scheidingen heeft verworven. Het onder zijn leiding staande Toorts Commando moet reeds 200.000 leden tellen en wordt door deze oorlogs held ten zeerste begeesterd. Matro zen Malan ofwel Sailor Malan, zoals de Engelsen hem noemen, heeft bij zijn volgelingen Churchills Y-teken ingevoerd en hij heeft verklaard, tot het uiterste tegen Daniel Malan te zullen vechten. Naast hem staat de Partij der Verenigde Oppositie, waarvan Jacob Strauss de leider is. Deze is heel wat gematigder dan Matrozen Malan, maar hij verklaarde onlangs: „We zullen als tijgers vech ten, tot we de overwinning hebben behaald. Vooral de bijeenkomsten van het Toorts Commando zijn heel bewogen en de toortsenverlichting van de openlucht bijeenkomsten verleent er een bijna sinis ter aspect aan. Matrozen Malan verwijt de premier, dr Malan, dat verschillende leden van zijn kabinet tijdens de oorlog pro-Duitse sympathieën hadden en hij zelf eens de hoop heeft uitgesproken, dat Duitsland winnen zou. Zijn Nationa listische partij heeft kort geleden ver klaard, liever geen Engelse immigranten meer toe te laten en de voorkeur te ge ven aan Nederlanders enDuitsers. En door verschillende maatregelen tegen de pers en de persoonlijke vrijheid, voorts tegen de vakverenigingen, doet ze dë onrust in Zuid-Afrika steeds meer toenemen. Deze onrust uit zich in het bijzonder in de moeilijkheid, zwarte werkkrachten voor de mijnen te recruteren. De ronse laars moeten thans tot naar het hart van Afrika trekken, om er negers voor de mijnen van Witwatersrand etc. te kunnen werven. De negers van Zuid-Afrika ont trekken zich steeds meer aan het zware en slecht betaalde werk en stromen naar de grote steden, waar ze in vervuilde achterbuurten onder schrikbarende onhygiënische om standigheden samenhokken en een groot sociaal gevaar gaan vormen. Bij hen voegen zich de van elders ge- Negers in Zuid-Afrika protesteren tegen dr Malans „Apartheid". De onrust onder de zwarte bevoljting neemt hand over hand toe. Een demonstratie, waarop de leuzen van de dag worden rondgedragen: Weg niét „Apartheid", „Vrijheid", „Gelijke betaling", „Driehonderd jaren blanke verdrukking" De aardbeivelden in en rond Bever wijk vertonen een overdadig rijke bloei, zo rijk als in de laatste tien jaar niet meer is voorgekomen. Nu de zo ge vreesde nachtvorsten in de eeiste helft van Mei zijn uitgebleven en ook de „IJsheiligen" geen schade hebben aange richt, zijn de verwachtingen van de tuinders voor wat de opbrengst betreft over het algemeen zeer optimistisch ge stemd, al kan het weer alles-beheer- sende factor bij de aardbeienteelt de komende zeven weken in dit optimisme natuurlijk logenstraffen. Blijven sttee gedurende die perioae ui zienlijïeed1ae4ardb^erf-oogst en aan- iaar toen riT. ..Prijzen dan verleden hoogte opliedpeenPnj2en ongekende Hst optimisme van directie wordt overigens ?a„ers l* g' zwakt door de ongun4te®nmfrk®llj1^ veJ" export van tuinbouwproduct 16 Ü1 land. De besnoeiing v a n h p t ■1?aar Enge- programma met die periode ongun- - - uit, vooral de aardbeienkwekers in Kenne- merland gevoelige verliezen te bezorgen. Gunstiger zijn de perspectieven voor de uitvoer naar West-Duitsland, waar speciaal voor het verse product veel belangstelling bestaat. Bij een redelijk prijspeil zullen ue Westduitse importeurs waarschijnlijk behoorlijke hoeveelheden afnemen. De öeverwijkse veiling heeft zich in ieder ge. „'"P 'n Plotselinge snelle stijging van de export voorbereid door een ruime voor- raaa manden ter beschikking te houden. blanken superieur importeerde negers, die na afloop van hun contract niet meer in de mijnen willen, maar meestal ook niet naar hun oorspronkelijke woonplaat sen teruggaan. Deze mensen, zó van hun stam losgescheurd, zijn vol komen ontworteld. Ze bezitten de mentaliteit van het oerwoud nog en voelen zich in een moderne maat schappij niet thuis. Hun armoede drijft hen tot diefstal en daden van geweld. Reeds in Kaapstad ziet men in de haven een zwart lompenprole tariaat, dat er een beangstigende om vang heeft aangenomen. Toch is Kaapstad de stad, waar de half bloeden zich een zekere positie hebben kunnen verwerven en in hun eigen om geving ook tot een bepaalde welstand kunnen komen. Ze hebben echter niet dezelfde rechten als de blanken en wor den ook in het openbaar als negers be handeld. In dë dierentuin van Kaapstad waar „Non Europeans" staat. De „Euro peans", ofwel de blanken, kunnen het pinguinbassin bekijken op een plaats, waar zich geen neger of kleurling mag ophouden. De „Apartheid" of, zoals de Engelsen het noemen „Segregation", afscheiding, is geen nieuw probleem. Generaal Smuts verklaarde reeds, dat het tot de tradi tionele politiek van Zuid-Afrika behoor de. Maar hij vatte deze „apartheid" heel anders op dan Malan dit doet, al staat deze officieel nog op hetzelfde stand punt. De „Apartheid" heeft tot doel, een ieder, zowel blank als zwart, datgene te geven, wat hem toekomt. Maar. ze is er tegen, dat men uit de negers "caricatu- ren" van blanken maakt. Elke volksaard moet zijn eigen zeden en gewoonten be houden en de mogelijkheid bezitten, zich volgens zijn eigen geaardheid te ont wikkelen. De staat biedt hiertoe de hel pende hand. Begaafde zwarten en kleur lingen zullen zich in de scholen en op de universiteiten verder moeten kunnen mogen ze zich slechts daar ophouden, bekwamen. Zwarte dokters zullen echter onder de negers moeten werken. Zwarte rechters en advocaten zullen de recht spraak der negers moeten verzorgen De negers moeten onder hun eigen stam hoofden staan en door hun eigen politie in het gareel worden gehouden. Ze moe ten hun eigen scholen, kerken en gees telijke leiders hebben. Zowel in dorpen als in steden dienen dë zwarten echter gescheiden van de blanken te wonen. En een blanke mag geen negerin tot vrouw nemen of geen negerin een blanke tot man. In de geest van deze „Apartheid be taalt de Zuid-Afrikaanse staat elk jaar zes millioen pond sterling voor het on- d rhoud van scholen en hogere scholen voor de „inboorlingen", tien millioen pond voor medische en sociale voorzie ningen en een millioen pond voor agra rische verbeteringen ten behoeve van de negers. De staat heeft voorts talrijke nederzettingen voor negers, de z.g. loca- tions, aan de rand van steden als Pre toria, Port Elizabeth en Durban gebouwd. Velt negers beschikken daar over huizen met vier, vijf kamers en een badkamer. „Ik hem nog nooit een land gezien aldus verklaarde onlangs een vertegen woordiger dër Verenigde Naties. Mr N. E. Dodd op een persconferenlkaap stad waar door een betrekkelijk kleine, blanke bevolking zoveel voor de zwarte inboorlingen gedaan wordt. Het is me tevens opgevallen, dat deze inboor lingen over het algemeen weinig belang stelling tonen voor hetgeen in hun be lang wordt verricht en feitelijk niet be reid zijn, samen te werken, om hün eigen toestand te verbeteren. Het zal vermoe delijk verschillende generaties duren, vooraleer de negers in Zuid-Afrika be lang in hun land en zijn problemen gaan stellen", aldus Dodd. Heksenketel Dr Malan, de nationalistische premier, roert als het ware in een heksenketel. De ontevredenheid en de spanning onder de negers en kleurlingen neemt gestadig toe. Tegelijkertijd wekt hij felle tegen stellingen onder de blanken op, van wie de welvaart van liet land in eerste instantie afhankelijk is. Fouten uit het verleden wreken zieli. Het zwarte proletariaat begint zich steeds meer te roeren. In een stad als Johannesburg met zijn 850.000 inwoners vinden tweemaal zoveel misdaden plaats als in Londen met z'n acht millioen. Dit is een aspect van Zuid-Afrika, dat ter gelegenheid van de Jan van Riebeeckfeesten ook wel eens be licht mocht worden. Er zijn zekere elementen, die de onruBt daar met welgevallen gadeslaan en vermoede lijk bevorderen. De voorzitter van het Verbond van Wetenschappelijke onderzoekers, prof. dr F. L. Polak, heeft vanochtend te Utrecht het vierde Hoger-Onderwjjscongres van het verbond geopend. Spr., die de aan passing van ons onderwijs in het alge meen en van ons H.O. in het bijzonder bij de structurele omwentelingen van de laatste tijd van zo fundamenteel belang Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds blijft het voorjaar gul met mooi weer. Hogedrukgebieden blijven het weer in onze omgeving beheersën. Het hogedrukgebied boven Frankrijk, dat ons in het midden van de week enkele dagen met mooi weer bezorgde, is opgegaan in een uitgestrekt hogedrukgebied, dat zijn centrum tussen IJsland en Noorwegen heeft. Dit maximum veroorzaakt over Scan dinavië en Finland noordelijke winden die koude lucht naar Midden Europa transporteren. Verschillende Finse stations meldden gistermiddag een temperatuur van slechts 5 graden,' terwijl er bovendien sneeuw buien voorkwamen. Ook in Noordoost-Duftsland bleef het met temperaturen tussen 8 en 10 graden vrij 'koud. Een deel van deze koude lucht wordt nu door Noordoostelijke winden naar Nederland gevoerd. Afgezien van de wolkenvelden, die vanochtend het Oosten van Nederland binnendrongen, komt er in deze lucht weinig bewolking. De zon krijgt dus voldoende gelegenheid de aan stromende lucht te verwarmen en de tem peraturen zullen vrijwel met lager wor den. Aangezien geen storingen tot ons land kunnen doordringen, is er in het ge heel geen kans op regen. We kunnen dus rekenen op een droge en overwegend zon nige Zondag. noemde, dat men wel zonder enige over drijving mag stellen, dat zjj mce-bepalend is voor ons toekomstig bestaan, toonde zich zeer verheugd over de totstand koming van het Internationaal Acade misch Instituut, dat in hoofdzaak is be stemd voor studenten, die uit den vreem de tot ons komen. Met nog meer spanning verbeidde hij echter de hervorming ey vernieuwing van het hoger onderwijs voor onze eigen studerende jeugd. Spr zei zich wel eens af te vragen, of het accent bij het Hoger Onderwijs niet te veel valt op „hoger", ten koste van het onderwijs, dat in de termen „acade misch" en .universitair" geheel andere en brede voorstellingen omvat. Ons Hoger Onderwijs is een kweekplaats van toe komstige hoogedelgestrengen, hoogedel achtbaren. hoogeerwaarden en andere hoogwaardigheidsbekleders. Dit riekt nog naar de tijd van hunne hoogmogenden de tijd vanH.O. door, voor en van de hogere standen. Die gedachte is nog niet dood. Enige hoogmoed is niet vreemd aan ons H.O. Echter, wie hoog staat, zie foe dat hij niet valle. Tan de Cler, de man die wijlen Dico van der Meer, de ,^|2w"op voetbalschoenen" schiep en het program ma van „Negen heit de klok", de m^i die bovendien nog heel veel andere g^ede dingen deed voor de microfoon, galt de KRO verlaten. Op 1 Augustus zal de studio hem niet meer zien. want hij is van pian Zictl aan zijn geliefde schilderkunst t wijden en geeft daarvoor het zingen en (snel)dichten PrlJs- •«e Reeds eerder hebben wij aandacht gevraagd voor het werk van de schrijver Jean du Pare, die na de oorlog sterk de aandacht trok met de drie romans „Christine Lafontaine", „Marilou" en „Mevrouw Pilatus". De critiek was opgetogen over dit nieuwe geluid in de Vlaamse letteren en keer op keer moesten de romans door de Uitgeverij Vink, Antwerpen-Amsterdam, worden herdrukt. Pas later bleek, dat de schrijver niemand anders was dan Willem Putman, een zeer bekend en begaafd toneelschrijver, die reeds vóór de oorlog naam had gemaakt met een tweetal romans. Door het aannemen van een pseudoniem heeft Putman afstand willen nemen van zijn vroeger werk, dat inderdaad een geheel andere geest adeint. Jn de dierentuin van Kaapstad mogen de negers en kleurlingen niet op dezelfde plaats staan ah de blanken. Als „Non Europeans moeten ze zich Jean du Pare laat een positief geluid horen en dat is een reden temeer om zijn werk in Noord Nederland warm aan te bevelen. In het eerste boek verheerlijkt hij de trouw; in het tweede beschrijft hij de inkeer van een ontspoord meisje en in het derde boek laat hij de drang naar gerechtigheid zegevieren boven het persoonlijk geluk. Genoeg gegevens dus voor stichtelijke en zoetelijke verhaaltjes! Maar dat zijn de genoemde boeken 1 onder de hand van deze rasschrijver al lerminst geworden integendeel. Jean du Pare is wars van alle zoetelijk heid. Zijn figuren zijn levende mensen de goeden zijn geen engelen, de slechten geen duivels. Allen hebben hun conflic ten, geen krijgt zijn rust of inkeer of zekerheid zonder een zware innerlijke strijd. De hoofdpersonen zijn vrouwen: de mooie begaafde Christine, de levenslus tige Marilou en de onkreukbare vrouw van Pilatus. Diep is Du Pare in het ziele- leven van deze vrouwen doorgedrongen en men kan zich voorstellen dat men aanvankelijke achter de naam Jean du Pare een schrijfster gezocht heeft „om dat geen man zo feilloos de gevoelens van een vrouw zou kunnen begrijpen en weergeven". Knap opgebouwd ïn elk van zQn romans stelt Jean An Pare een probleem aan de orde, echter zonder het verhaal geweid aan te doen. Hij verstaat als weinigen de kunst om een boek goed op fe bouwen vermoe delijk dank zij zijn grote ervaring als dramaturg. Het probleem is harmonisch in het verhaal verweven, allengs gaat het een grotere rol spelen in het leven van de hoofdpersoon, die tenslotte voor een keuze komt te staan. Met vakmanschap houdt du Pare alle draden, die leiden naar dit dramatische hoogtepunt, in handen. Het moment van de keuze vormt in romans van deze ®005t" bet grootste ge vaar. Juist in de laatste bladzijden kan alles bedorven worden. Een niet met de karakters van de figuren strokende plot selinge inkeer zou onaannemelijk zijn. Maar Du Parc's mensen zijn, wij her-nog lange tijd bezig houdt en dat^hij het drukking komt, hem licht tot overda digheid zou kunnen brengen. Met „mevrouw Pilatus" deed Jean du Pare een hoge worp: in een groots opge zette verbeelding wilde hij laten zien hoe een vrouw verzaakt aan haar grote liefde voor de man, die met de gerech tigheid gemarchandeerd heeft om zich zelf veilig te stellen. Iedereen kent uit het passieverhaal de rol, die Pontius Pi latus in het proces tegen Jesus heeft ge speeld. Hij vond geen schuld in Hem en wilde Hem vrijspreken. Zijn vrouw Het hem van haar waarschuwende droom op de hoogte brengen; maar banggemaakt door de Hoge Raad, waste Pilatus zijn handen en leverde de onschuldige uit aan het opgezweepte Joodse volk. Op deze spaarzame gegevens heeft de schrijver zijn zinrijke fantasie gebouwd een boeiend verhaal, waar vaart in zit en dat verrast om zijn voortreffelijke architectuur, waarin verschillende knap_ pe vondsten onopvallend en harmonisch zijn opgenomen. Men mag dit vooral niet onderschatten; dat Jean du Pare met dit drama van de eerste orde iets heeft wil len zeggen, hetgeen hij ook doet, maar zonder de nadruk van de slechte strek kingsroman. „Mevrouw Pilatus" is een verhaal gebleven, geen verzameling van diepzinnige gedachten. De éne grote ge dachte, die aan dit boek ten grondslag ligt, is zodanig uitgewerkt dat het gehele werk er van doortrokken is, zodat elk nader uitspinnen van gedachten over bodig is. De lezer wordt, om het oneer biedig te zeggen, „en passant" tot zelf nadenken gedwongen. Hij beleeft het ver haal en doorleeft daardoor wat er in gezegd wordt. Hetgeen betekent, dat het boek hem ongemotiveerde argwaan jegens de boe ken van Vfaamse schrijvers te bestaan: vele lezers vrezen een dialect, waar ze vroeger ,toen het nog „gezapig" heette) maar niet genoeg van konden krijgen. Welnu, boeken als „Christine Lafon taine" en „Mevrouw Pilatus" zijn in volstrekt zuiver Nederlands geschreven. Wie Wiffiem Putman wel eens op een lezing gehoord heeft weet dat hij een uitermate bekoorlijk Westvlaams spreekt', maar in zijn boeken gebruikt hij, zonder zijn eigen uitdrukkingswijze geweld aan te doen, een Nederlands waar wij geen enkele moeilijkheid mee hebben, doch dat wij integendeel om zijn 'kleur en klank bewonderen kunnen. Wij hopen, dat de genoemde boeken in Noord Nederland hetzelfde succes zullen hebben als ze in Vlaanderen en in de Franse en Duitse vertalingen hebben on dervonden, Een Franse filmmaatschappij treft voorbereiding om van „Christine Lafontaine" een rolprent te maken, waar in de beste Franse spelers een ról zullen vervullen. Uiterlijk zien de romans er voortreffe lijk uit: een kloek formaat, royale en sierlijke letter én mooie linnen band. Als geschenk zijn zij buitengewoon geschikt. Lezers van boven de twintig jaar zullen er niet alleen schone uren aan beleven, doch er ook door verrijkt worden. Er zijn twee nieuwe romans van Jean du Pare aangekondigd. „Paula van Berkenrode" en „De Schaduw van mijn man". H. R. halen het, levensecht; zy krijgen niets cadeau. En als hun keuze tenslotte een morele zegepraal betekent, dan heeft zij veel, zeer veel gekost. Ook voor het gevaar van overdrijving heeft Du Pare zich behoed. Vooral bij tragische gegevens, als hier behandeld zijn, zou de dramaturg, die hij per slot van rekening toch altijd nog is, zich daartoe gemakkelijk kunnen laten ver leiden, Maar de schrijver heeft zich be heerst, hetgeen te opvallender is daar zijn onmiskenbare zwierigheid, welke vooral ook ln zijn schrijfwijs» tot **t- zal willen herlezen. Een roman dus, om te bezitten. Het heeft weinig zin, deze „tragedie van de gerechtigheid" na te vertellen. De rol, die bijvoorbeeld Barabbas en Maria Magdalena er in spelen, zou in een korte samenvatting.onmogelijk voldoende duidelijk gemaakt kunnen worden. En juist hun optreden behoort tot een van de vondsten van de schrijver. Sr blijft la Noord Nederland nog steeds een onb, -etimeeide en absoluut HET PHILIPPIJNSE parlementslid Estanislao Fernandez, heeft de Minister van Buitenlandse Zaken verzocht Mgr Egidio Vagnozzi, Apostolisch Nuntius voor de Phïlippijnen, persona non grata" te verklaren en zijn terugroeping te eisen bij het Vaticaan. Hij liet dit ver zoek vergezeld gaan van een serie Be schuldigingen, vooral inzake Mgr v ag- nozzi's beleid. Toen Mgr Vagnozzity- dens zijn reis naar Rome van de oescHul digingen op de hoogte werd gesteld, was hij zeer verbaasd en geschokt. In burd en later in Rome legde hij tijdens een persconferentie een verklaring af, waar in hij zeide de beschuldigingen als be lachelijk te beschouwen. Hij ™ees erop, dat zijn recente bezoek aan de Philip- pijnse president Quirino en aan cle Mi nister van Buitenlandse Zaken zeer hartelijk was verlopen. Tijdens dit be zoek had geen van beiden ook maar iets laten blijken van ontstemdheid of lan ontevredenheid over zijn gevoerde be- leid. Katholieke Philippijnseorganisaties en ook de bisschoppen hebben scherp geprotsteerd tegen de beschuldigingen van Fernandez. Achter de schermen van deze voor liet Philippijnse parlement onverkimkkelyke geschiedenis, staan naar K.N.P. meldt, enige vooraanstaande Philippynen. die blijkbaar financiële voordelen beogen by het verdwijnen van Mgr Vagnozzi. Zelf treden zij nimmer op de voorgrond, doch gebruiken enige bladen om hun aanval len te lanceren. Ja, als er geld valt te verdienen, kijken de meesten niet zo nauw. „HET IS moeilijk te zeggen, hoeveel kinderen over de gehele wereld jaar lijks hun kleine bijdrage leveren aan het werk der Kindsheid, maar het zyn er millioenen. Met zekerheid weet ik, dat meer dan drie miUioen kinderen in de kinderbewaarplaatsen, weeshuizen, op gewone scholen, naaischolen en ateliers over de gehele wereld met die gelden der kinderen worden geholpen". Dit ver klaarde de directeur-generaal van het Pauselijke Missiegenootschap, Mgr Adrien Bressolies, tegenover een ver slaggever van het K.N.P. Over de resultaten van de H. Kinds- I he id zeide de algemene directeur nog, dat volgens rapporten uit alle delen der wereld ontvangen, in één jaar door bemiddeling van de H. Kindsheid 5S7.357 kinderen konden worden gedoopt. Om het kind gaat het", zo vervolgde hij met nadruk. „De toekomst van de Kerk hangt voor een zeer groot deel af van de kinderen, die nu door het H. Doopsel in de Kerk worden opgenomen en in de leer worden onderricht." Onderschat derhalve het Kindslieids- werk niet. Juist die kleine offertjes bij duizenden effecteren vaak in groot werk. MORGEN is het Zondag. En dus of feren op de schaal voor de nieuwbouw. Dit niet alleen lezen maar ook doen. Anderen zijn volgens het stuk Jacobus- brief, dat morgen het Epistel uitmaakt, als de man die in de spiegel keek. Kijken en zo weer vergeten. Vragen en de methode daarvan leert het Evangelie. In Zijn naam smeken. Goede oefening in de volgende dagen. En voor de rest 'n schone Zondag met een gelaat als één, wiens vreugde vol komen is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3