ONTROERENDE „DAG DER KINDEREN Hernieuwing van de eerste H. Communie Grote Drieen hulp aan Indo-China Bloedige botsingen Rood gestook tegen generaal Ridgway m Par ij Meer dan 1000 doden Volledige compensatie alle werknemers Ondernemers krijgen tegemoet koming van 1,2 procent voor 76 Maal de Bruidsmars v. r> De DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 29 Mei 1952 In Franse hoofdstad vloeit bloed. Germanje spant prikkeldraad HET 35ste INT. EUCH. CONGRES J Achttien doden bij tramongeluk Auto botste op vrachtwagen En 22.000 gewonden bij verkeersongevallen PREMIE WERKLOOSHEIDSWET Mariniers „herhalen" niet De twintigduizend Boudewijns a.s. bruid Italiaanse prinses? WEERBERICHT Opvoering van drama van Calderon Homenajeacte van eerherstel Nederlanders in Barcelona Calderotis mysterie-spel Om tien uur vanavond had op de ver hoging boven de crypte van de Sagrada Farnilia de eerste opvoering plaats van het religieuze drama van de beroemde Spaanse dichter Pedro Calderon de la Barca,,E1 pleito matrimonial del cuerpo y el alma", het huwelijksgeschil tussen, het lichaam en de ziel. „Veel begrip voor liet Franse standpunt" Meer dan 700 arrestaties De EERSTE voor de Koningin Katwijkse delegatie op "Socstdijk GEEN LEVEN Naar wij vernemen heeft de regering tlians een beslissing genomen over het compensatievraagstuk in verhand met de premie voor de werkloosheidswet, welke wet op 1 Juli in werking treedt. Dodelijk ongeval op onbewaakte Vier zwaargewonden bij autobotsing BUS REED OP GROEP WIELRIJDERS IN Eén gewonde Amsterdamse goudeti echtparen door oud-stadgenoot bedacht i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van De Bilt, geldig van. Donderdagavond tot Vrijdagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Vannacht In het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 30 Mei: Zon op 4.27 uur, onder 20.40 uur. Maan op 10.34 uur, onder 0.58 uur. Door FRANS SCHNEIDERS. BARCELONA, Woensdagavond. Op de grote ruimte achter de voorgevel van de nooit geheel afgebouwde kerk van de Sagrada Familia in Barcelona de kerk bestaat alleen maar tiit een voorgevel en een crypte zaten vanochtend alle kinderen van deze stad, die dit jaar hun eerste H. Communie hadden gedaan, allen met hun ouders. En aan het altaar achter de voorgevel, in de openlucht, werd het Heilig Misoffer opgedragen. Al die kinderen waren daar eigenlijk in hun bruidskleed: een lange, witte jurk met sluier of in een matrozenpak met lange broek, wit of blauw, de jongens allen gesierd met een soort hisscliopskruis om de hals aan een dik, gouden koord. De kleding was zeker niet óngewoon. We hadden in deze dagen de kinderen al zo dikwijls zo gekleed door de straten zien gaan, als zij met hun moeders of hun tantes op bezoek gingen. Zij gaan dan in hetzelfde kleed, waarin zij hun eerste H. Communie hebben gedaan. Daaraan wordt in Spanje nogal wat aandacht besteed. Dc jurk voor de meisjes met de lange siuier kan men thuis maken, maar voor de jongens moet men hun costuum laten maken. We zagen ze in een etalage, pak ken van verschillend model. Maar men kon die niet kopen, het waren alleen maar modellen. En toen wij in de winkel naar de prijs vroegen voor' het maken van zulk een communie-costuum zei men ons, dat dit rond de duizend pesetas, dat is rond de honderd gulden lag. En tóch droegen alle jongens zulk een costuum. Terwijl de H. Mis werd opgedragen gin gen tientallen priesters rond met de cibo ries om de H. Communie uit te reiken en de menigte, die geen plaats had maar met godvruchtige belangstelling toezag, kniel de telkens weer opnieuw in het zand en grind als een der priesters met de ci borie voorbijging. Daarna klonken de gebeden door de luidsprekers, die men ook in ons iand kent. Sangre de Cristo santificame", Bloed van Christus, heilig mij. Er gebeurde deze dag nog meer. Niet alleen was het de dag van de komst van franco en de dag van de kinderen der eerste H. Communie, maar vanavond om *es uur had op de Plaza Pio Doce, het Plein Pius XII, een plechtigheid plaats, die waarlijk ontroerend was. Het was het gebed der kinderen voor de vrede in de wereld en een „Homenaje", een eerbewijs van de katholieke gezinnen aan de Heilige Eucharistie. Men had de schone gedachte gehad om de ouders van de grootste gezinnen en die gezinnen, waaruit de meeste priesterroepingen en religieuzen waren voortgekomen, maar ook die gezinnen, waarin men de meeste slachtoffers van de kerkvervolging tijdens de burger oorlog telde, een acte van toewijding te laten bidden aan Christus in de Heilige Eucharistie. Meer dan tweeduizend priesters zijn er tijdens de verschrikkelijke kerkvervolging gedood, maar men vertelde ons ook dat nu, dertien jaar later, het aantal priesters weer groter was dan vóór de burgeroor log. In dertien jaar tjjds was het tekort aan priesters, door de moorden in de bur geroorlog veroorzaakt, volkomen over wonnen. Het was stil, dóódst-il, toen deze acte van eerherstel aan Jesus in het H. Sacra ment plaats had en het was diep treffend BARCELONA, Woensdagavond. Zoals, bekend maakt de rector- magnificus van de Nijmeegse uni versiteit, prof. dr Goemans O.FM. als gast van het Eucharistisch co mité in Barcelona als ye^®'I®1,." woordiger van katholiek land. dit Eucharistisch Congres mee Prof. Goemans heeft onder dak gevonden m een kamer in een kliniek. De Nederlandse pelgrims, die het officiële gezelschap vormen, heb ben onderdak gevonden in een schoolgebouw, waar men proviso risch slaapgelegenheid heeft inge licht. toen daarna de kinderen aan hun ouders de eerbied bewezen, die hun toekomst, door hun als een symbolische offerande de geestelijke gaven aan te bieden, welke men in Spanje verwacht van dit Eucharis tisch Congres. Een heilige, kinderlijke belofte was het. Die offergaven waren de gebeden der kin deren, die ver over het grote plein en de lange, onafzienbare Avenida del Genera lissimo Franco klonken. De ijle kinder stemmen, versterkt door luidsprekers en de zware stemmen van de vaders ver enigden zich met elkaar rond het hoge altaar. Het was een plechtig en Indrukwekkend uur. Achter de voorgevel was een toneelge bouw in verschillende verdiepingen opge richt en daar werd de strijd vertolkt, de geestelijke strijd tussen het lichaam en de ziel, die tezamen huwen in de mans en welke mens moet zorgen, dat dit Hu welijk tussen zijn lichaam en zijn zi ongerept bewaard blijft, het huwelijk dat door God bekrachtigd is. Dit was het einde van deze tweede dag van 't Eucharistisch C«ngres. Dc nacht daarvoor had er echter nog iets plaats gehad: de eucharistische nacht wake in het heiligdom van Tibidabo, boven op de berg ten Westen van Bar celona. Het is een kerk op een heuvel, zoals de Sacré Cocur in Parijs. Maar deze kerk is pas Zondag ingewijd door dc Bisschop van Barcelona. Daar had de heilige nachtwake plaats, waarover we U nog zullen verhalen. :-• Ji v.w. H. M. de Koningin bracht Dinsdagmorgen een bezoek aan de Prins Hendrik school, internaat voor schippers kinderen te Vreeswijk, van welke school zij Beschermvrouwe is. De Koningin werd bij ami '°'ust or' lingen hartelijk begroet. Naast H. M., de voorzitter van het bestuur der school, dc hgrJ. van Heemstra. Geheel rechts met ambtsketen de burgemeester van Vreeswijk, jhr mr L- -• eerman c„ow. In de buitenwijken van Madrid wer den gisteravond achttien trampassagiers gedood en ongeveer 60 gewond, doordat een overvolle tram uit de rails liep op een brug over de rivier Manzanares en van een hoogte van 13 meter op de rivieroever neerstortte. De remmen van de tram zouden ge weigerd hebben. Minister Aclieson en zijn Britse collega Eden hebben gisteren te Parijs met leden van de Franse regering besprekingen ge voerd over de Westerse politiek in het Verre Oosten en Zuld-Oost-Azië. Van Franse zijde namen aan dc besprekingen deel minister Schuman, premier Pinay, minister van defensie Pleven, vice pre mier Queuille en de minister voor Indo- China Letourneau. Gesproken werd over Indo-China Ma- lakka, Korea, Noord-Afnka, het Brits- Egyptische geschil en de oprichting van een internationaal commando voor het Midden-Oosten. De Fransen drongen aan op meer hulp voor de strijd in Indo- China. Volgens Pinay hebben Acheson en Eden „veel begrip getoond voor het rian- se standpunt" en is men het eens gewor den over „de algemene beginselen van vermeerdering van de Amerikaanse hulp- Verdere besprekingen hierover worden vandaag gevoerd tussen de ministers Acheson en Schuman. Hun Britse collega Eden is Woensdagmiddag uit Parijs naar Berlijn gevlogen. Dit bezoek wordt offi cieel beschouwd als een geste ten bewijze van de Britse belangstelling voor de westelijke sectoren van Berlijn. De West- Berlijners hopen echter, dat Eden van zijn verblijf gebruik zal maken om con tact op te nemen met Sovjet-functiona rissen in Oost-Berlijn. Dc Britse minister vertrekt Vrijdag naar West-Duitstand, waar hij Britse troepen zal bezoeken. Zaterdag keert hij terug naar Engeland. 1 G!etrst«VOHnHS A1" HM- de Koningin I6 nü ands,> Nieuwe" aangebo den. Oin zeven uur ontving II M in het Valeis Soesjtdijk de burgemeester' van de gemeente KaUvuk mr w. J. Woldringh van der Hoop, de schipper der K.W 45. H. Messemaker en echtgenote en* de reder Joh- Parlevliet. Deze delegatie bood de Koningin twee vaatjes Nifuwe Haring aan, die gistermorgen door de K.W. 4:® „Neptunus in IJmuiden was binnengebracht. De vaatjes waren ge sierd met een vaantje m de Katwijkse kleuren. De Koningin toonde zich zeer verheugd over het geschenk. (Van onze Parijse correspondent) j Ondanks het krachtige verbod der politie hebben de communisten de de monstraties tegen de komst van gene raal Ridgway te Parijs toch doorgezet. Ze hebben echter de Place de la Ré publique, die het grote verzamelpunt zou moeten zijn, niet kunnen bereiken, daar het plein en de omgeving volko men ontruimd waren door de politie.. De winkels waren gesócten en de caféter rassen verlaten. De dag was begonnen met het in be slag nemen van 't communistische dag blad de Humanité, waarvan de hoofd redacteur zich in arrest bevindt, en het vermomd-communistische blad Libera tion. De gehele dag werden in Parijs papiertjes verspreid, waarin het publiek werd opgewekt aan de demonstratie deel te nemen. En vooral fle communis tische studenten toonden daarbij een grote activiteit. Tegen zes uur bleek wel. wat reeds verwacht was door de politie, dat de communisten de actie over de gehele stad zouden trachten te verspreiden. Nu de Place de la République voor hen onbereikbaar was zochten zij in de volkswijken en op enkele drukke punten oproerige bewegingen te or ganiseren. Overal was echter een enorme politiemacht paraat. Op de toegangswegen tot de stad werden demonstraties uit de banlieu, die zich per vrachtwagens naar het centrum wilden begeven, tegengehouden. Weldra deden zich enige hevige bot- singen voor. 'Dicht bij de beurs werd een politieauto omvergeworpen en zoda nig met allerlei voorwerpen bekogeld, dat de agenten in de lucht moesten schieten om zich te bevrijden. Hevige botsingen hadden verder plaats bij de Gare de l'Est, waarbij in het station zelf gevochtenwerd. Overal ech ter bleef de politie de toestand meester. Maar hier en daar vielen gewonden. In totaal zijn meer dan tweehonderd politie mannen verwond, waarvan een veertig tal ernstig. Hoe groot het aantal slacht offers onder de demonstranten is weet men natuurlijk niet. Wel zijn een aantal zwaar gewond naar het ziekenhuis ver voerd. Eén demonstrant is bij de botsin gen gedood. In de loop van de avond hadden niet minder dan 718 arrestaties plaats. De meest opzienbarende daarvan was die van de waarn. secretaris-gen. der com munistische partij en het hoofd van de communistische Kamerfractie, Jacques Ducios. Hij werd, tezamen met zijn echt genote, in zijn auto gearresteerd omdat er in dc wagen wapens werden gevonden. Aangezien het hier een betrappen op heterdaad betrof, werd Ducios niet door zijn parlementaire onschendbaarheid ge dekt. uy werd ingesloten in net politie bureau van het tiende arrondissement. De relletjes werden door de commu nistische centrale geleid vanuit een radio wagen, uitgerust op dezelfde wijze als die van de politie. Toen men zulks ont dekte trachtten burgers de auto te om singelen, doch de auto kon ontsnappen, echter niet, nadat men het autonummer had genoteerd. Het bleek de auto te zijn van een der communistische leiders van het centraal communistische comité. Dc Franse communistische partij heeft heden een beroep op haar volgelingen gedaan om met „een stortvloed van sta kingen, demonstraties en protesten" te reageren op de arrestatie van Ducios. Vanmorgen zijn de ochtenduitgaven van twee le Lyon en Grenoble verschij nende communistische dagbladen. „La République" en „Le Patnote" door de politie in beslag genomen, omdat daarin beroep op de bevolking werd gedaan te demonstreren voor vrijlating van Duqlos. In geen van beide plaatsen deden zich incidenten voor- De Franse minister van binnenlandse zaken Brune, noemde op een persconfe rentie' de betogingen „een samenzwering om de republikeinse instellingen omver te werpen*. „De naam van generaal Ridgway was slechts een voorwendsel. YV(j zijn er van overtuigd, dat de be togingen werden geleid door een perfha- nent goed georganiseerd commando, dat het bevel voert over alle communisti sche troepen te velde. Dit commando zond groepen gewapende communisten de straat op", aldus de minister. DE handel op de Effectenbeurs is gisteren weer hervat. Niet dat dit óns persoonlijk interesseert, want wij plegen geen zaken te doen op de Beurs. Zulks neemt niet wegdat wij terstond aannemen, dat met dit beurs- conflict nog andere belangen dan „kapi talistische* gemoeid waren en deze slut ting niet rechtstreeks in het algemeen belang was. Over de achtergrond en motieven Jtun- nen wij niet zo deskundig oordelen; daaromtrent is onze lezerskring voorge licht door onze financiële redactie. Wat wij wel ongewenst vondenis, dat een force als de beurssluiting weer nodig was om de partijen tot elkander te bren gen. In de briefwisseling tussen de Mi nister en de Effectenhandel geeft men- zoals gebruikelijk, elkander de schuld van het geval vanwege gebrek aan 01 er- leg vooraf. Ook hier willen wij oordeel vellen over de schuldvraagdoch wij hopen wel. dat deze les zal ter harte worden genomen ook door anderen, op dat men geleerd heeft, dat bespreking vóór een conflict veel beter is dan na het uitbreken. Enfin, liefhebbers kunnen weer een gokje op de Beurs wagen. Wij doen het. ook. maar slechts in dc Staatsloterij, welke vandaag begon te trekken. T'oor- lovig hebben wij intussen geen interesse; wij wachten op de honderdduizend...... Dat is nu eenmaal een onhebbelijkheid van ons, waarbij wij, als willende het onderste uit de kan, al verschillende keren het lid op de neus kregen. Telkens niettemin hebben wij vertrou wen, dat onze loterijbaas bij het kopen van de briefjes een goede neus heeft gehad en zo hopen wij En hoop doet leven! Laten wij dus lwpen op wat goeds en minder denken aan ruzies om Duitsland e.d. Want als men zich daar zorgen over maakt, heeft men geen leven ANALYST. Op de Helvoirtseweg nabij het buiten goed „Solskin" te Vught vond in de afge lopen nacht een vreselijk auto-ongeluk plaats, waarbij twee personen op slag werden gedood. Op de genoemde plaats stond langs de weg een Deense vracht auto met aanhangwagen geparkeerd, die aan de achterzijde goed verlicht was. Een personenauto, die bestuurd werd door de heer G. uit Tilburg, reed in volle vaart op deze wagen in. De botsing was zo hevig, dat de luxe auto geheel werd ver brijzeld en de heer G. en mevrouw W. uit Tilburg, die in de auto meereed, terstond werden gedood. Kapelaan Moeskops van de H. Hartparochie diende de slachtof fers nog hét H. Oliesel toe. De lijken der slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Vught overgebracht. Volgens de voorlopige gegevens vaaj het Centraal Bureau voor de Statistiek eiste het wegverkeer in 1951 niet min der dan 1045 doden. 12302 ernstig en 9559 licht gewonden. Uit een door de K.N.A.C. gemaakte vergelijking van de cijfers per leeftijds groep blijkt, dat bij de voetgangers het grootste aantal slachtoffers viel te be treuren bij de leeftijdsgroep tot 12 jaar. Het totaal aantal overleden, ernstig en lichtgewonde voetgangers, bedroeg resp. 350, 2852 en 1830, waarvan resp- 185, 1473 en 906 vielen In genoemde groep. Het aantal slachtoffers was eveneens groot in de groep „61 jaar en ouder", nl. ongeveer een kwart van het totaal aantal overleden voetgangers en een vijfde h een zesde van het totaal aan tal ernstig en licht gewonde voetgan gers. Hoewel bij de wielrijders de groep 63 jaar en ouder" een groot percen tage vormde van het aantal overlede nen, n.l. 101 van de 319. werd bij de „17- tot 25-jarigen" 't grootste aantal ernstig en licht gewond, n-1. 1085 1033. welke cijfers een vierde a en een Dc regering heeft zich op het stand- j werkloosheidsverzekering zodanig te punt gesteld, dat de werknemers in 1 verminderen, dat de lasten van het alle bedrijfstakken VOLLEDIGE com- j bedrijfsleven 0,2 procent lager zullen Het 35ste internationale Eucharistisch Congres is Dinsdag te Barcelona door Frederico Kardinaal Tedeschini als vertegenwoordiger van Paus Pius XII, plechtig geopend. Op de foto, genomen in de kathedraal te Barcelona, zien ive kardinaal Tedeschini op zijn zetel, luisterend naar hel voorlezen van de Pauselijke bul, waarbij hy tot legaat wordt gemachtigd. pensatie voor hun premie-aandeel die nen ie ontvangen. In verhand hiermede is dezer dagen een desbetreffende be schikking van het College van Rijks bemiddelaars te verwachten. De rege ring heeft echter gemeend, dat de positie van de schatkist slechts een ver laging van de vereveningsheffing toe laat met een '/j procent. Ter verdere tegemoetkoming zal een verlaging van de kinderbijslagprcmle met een '/2 pet tot stand worden gebracht Voorts Is besloten de premis toot de worden dan aanvankelijk berekend. In totaal zal op deze wijze de tegemoet koming voor de ondernemingen 1,2 pet bedragen Door de Stichting van de Arbeid was voorgesteld, dat de werknemers com pensatie zullen ontvangen voor hun premie-aandeel, terwijl tegenover de loonsverhoging, die daartoe nodig zou zijn, een verlaging van dc bedrijfslasten zou worden gesttcld door een verminde ring van dc vercveningshcffing met 2 procent. Od een onbewaakte overweg nabij Heiloo heeft zich gistermorgen een dode lijk ongeluk afgespeeld. Toen de trein, die om 11.35 uur uit Alkmaar was vertrokken, Heiloo nader de reed een 23-jarige motorrijder er vrijwel gelijk mede op. Of dat hij de trein niet heeft gehoord of dat hij ter plaatse niet bekend was, valt op het ogenblik niet te zeggen, maar de trein was het eerst bij de overweg, met het gevolg, dat de motor tegen het middelste rijtuig botste. De motorrijder H. v. D., afkomstig uit de omgeving was op slag dood. De bestuurder van de trein had niets bemerkt. Eerst in Castricum hoorde de bestuurder van het ongeluk. viifde vormen van het totaal aantal ernstig en licht gewonde wielrijders. Het aantal overleden wielrijders van 17 tot 25 jaar was relatief echter ge ring, n.l. 40* Bij de 17- tot 25-jarigen is het aan tal doden en ernstig gewonden onge veer even groot als het aantal licht „ewonde.i. Bij de oude verkeersdeel nemers daarentegen is 't aantal doden en ernstig gewonden ongeveer twee maal zo groot als het aantal licht ge wonden; zoals te verwachten is, spreekt de physieke gesteldheid hier 'n woordje mee, waardoor de gevolgen voor de oude slachtoffers gemiddeld ernstiger zijn dan voor de jonge. Gistermorgen omstreeks half acht ls een splinternieuwe luxe auto, afkomstig uit Winterswijk, nabij het kruispunt bij •t café Ten Benzei te Beek bij Didam in botsing gekomen met een vrachtauto van de fa. H. uit Elten. De luxe wagen, die uit de richting Zeddam kwam, werd in de lin kerflank gegrepen door de vrachtwagen, die uit de richting Elten kwam. De vier inzittenden van de luxe auto, de heer en mevrouw N. uit Winterswijk, hun dochter en schoonzoon werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. Het mag een wonder heten dat er slechts éen persoon gewond werd toen Woensdag op de weg Woensdrecht- Bergcn op Zoom een autobus vol per sonen op een groep wielrijders reed. Alleen de 40-jarige G. uit Hoogerheidc werd met inwendige kneuzingen opge nomen u; het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom. Het ongeluk is te wijten aan slecht en glad wegdek en een manoeuvre van een wielrijder, die genoemde groep voor bij wiioe rijden toen er een tegenligger aan kwam, terwijl de bus de wielrijder meteen achterop reed. De bus slipte en reed tegen de groep wielrijders op en kwan/ tegen een boom tot stilstand. De hlarineleiding heeft vanwege de kosten moeten afzien van het voornemen om dit jaar mariniers voor herhalings oefeningen onder de wapenen te roepen. Ook zullen er geen mariniers voor een korte mobilisatie-oefening worden op geroepen, zoals het vorig jaar is ge beurd, teen een bataljon met ondersteu ningseenheden in het marinierskamp te Doorn onder de wapenen !s geweest. Wel zal in de loop van de maand Sep tember een overigens zeer beperkt aan tal officieren van het corps mariniers een herhalingsoefening moeten door maken. De betrokkenen zullen vroeg tijdig worden gewaarschuwd. In de 516e Staatsloterij is de twintig duizend van de eerste klasse vandaag ge vallen op nummer 12168. e gramofoonplaat met de Bruidsmars uit Lohengrin had een drukke dag achter de rug:76 maal werd zij afge draaid en 76 maal pinkten twee verraste oudjes een traan weg bij de herinnering aan een heerlijke dag, vijftig jaar gele den. Die Amerikaanse Nederlander heeft dubbele vreugde gebracht in de harten van de 76 gouden echtparen, die Amster dam gisteren telde. Zoals wij in deze kolommen al eens ver telden, is een rijke uit de hoofdstad afkomstige en tot Amerikaan genaturali seerde Nederlander zijn goede vaderstad niet vergeten. Hij* wilde iets doen, maar wist niet precies wat. Totdat hij op het idee kwam op de dag van zijn gouden bruiloft naar Amsterdam te komen en daar persoonlijk aan alle Amsterdamse T echtparen, die eveneens op dezelfde dag in Kome gaat het gerucht, dat de hun vijftigjarig huwelijksfeest vierden een 1-jarige koning Boudewijn van België ca(jeau uit te reiken. Hij wilde echter za! huwen met de Italiaanse prinses bij dit menslievende werk vooral be- Margherita van Savoie-Aosta- Koning noeftige echtparen zouden bedacht wor- Boudewjjn zou vandaag naar Italië ver trekken. Prinses Margherita. die vijf maanden ouder is dan koning Boudewijn, is de dochter van Hertogin Anna van Bour bon en Herfog Amedeo van Aosta, die in 1942 in Kenya in Britse krijgsgevan genschap la gestorven. den zoveel mogelijk anoniem blijven Toen dan ook een dagblad zijn naam pu bliceerde, liet hij weten, dat hij niet naar Amsterdam zou komen. De gouden echt paren wilde hij van dit besluit echter niet de dupe laten worden en daarom werd de heer Koopman, secretaris van de Jeugdvrienden Associatie, bereid gevon den de tocht langs de jubilerende Amster. dammers te maken. Behalve dat de heer Koopman 76 maal de bruidsmars liet draaien de goede man kan het muziekstuk niet meer horen reikte hij 76 taarten, vazen met bloe men, dozen chocolade, kistjes sigaren, zakjes bruidsuikers, leverworsten, twee maal zoveel cadeaubonnen, elk ter waarde van 50 en enige honderden cadeaubon nen, elk ter waarde van 5, de laatste bestemd voor klein, of achterkleinkinde ren, uit. Heel vaak betekenden deze gaven een uitkomst, want onder onze oudjes schuilen vele stille armen. Maar bij alle paren zal deze geste fan de „grote onbe kende", wiens doel het was een straaltje zonneschijn te brengen in het leven van zovele bejaarden, een onvergetelijxe in druk hebben gemaakt. Reeds zijn bij de Associatie vele dank brieven binnengekomen, waarin vaak op ontroerende wijze wordt verteld, hoe goed deze gulle gaven te pas kwamen "De heer Koopman zal al deze brieven bundelen en ze het gouden echtpaar in Amerika als een geschenk van de Amsterdamse bruids paren overhandigen. De weldoener heeft ook een voorbeeld willen geven aan al diegenen, die ook in staat zijn dergelijk zegenrijk werk te verrichten, maar weten hoe het aan te pakken. niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1