KltEUGEK KREUGER KREEGER KREEGER Nieuws uit STAD en OMTREK DE WAARHEID OMTRENT HET KERMISVERMAAK WEEKEND SHIRTS LAATSTE BERICHTEN Communistisch „recht in China KA.- Bobbeltje", grootse creatie van Guus Hermus Seizoen 1951 bracht meer dan honderdduizend gulden op Amerikaanse hotel-service l'l 'N PINKSTER-TIP? ROOK H. Th. v. i VLERK i£)ver de f ADAMS Hoogslraal 76 REISARTIKELEN J Baileybrug bij Well? Wat de cijfers openbaren Herenmodemagazijn TIMCO HEREN ARMBANDHORLOGE Publicatie Willem II- Hermes-D.V.S. ADAMS' KEURCOLLECTIE VERLOVINGSGESCHENKEN ADAMS Hoogstraat 76 ^Vacant iekoffers^J Waanzinnige beschuldigingen K. V. P. propaganda- vergadering Meer dan honderd millioen CARL UPMANN Vlaardingen krijgt toeristenhotel VRIJDAG 30 MEI 1952 PAGINA^ BROERSVEST 6 De HEREN MODEZAAK van Schiedam BROERSVEST 8 BROERSVEST 6 voor Uw week-end shirt 9.50 12.90 13.90 BROERSVEST 6 't betere gen# tegen de laagste prijzen Wij vernwken ons VOOR in diverse mode-kleuren Broersvest 56 - Tel. 69642 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „SCHIEDAM" HONKBAL FILMAVOND VIRGINIA per 20 stuks i DRIE JAAR VOOR INBREKER GEEN ANGST VOOR TONEEL Goochelen met seizoenen Voldoende hotel- nccom modal ie Service, hoeft duur le zijn met Zeven dagen Nederland PASSAGIERSSCHEPEN Gemeente icil deelnemen in de financiering GRAFSCHENNER IN DE KRAAG GEGREPEN HOGERE PRIJZEN OP WOLVEILINGEN Advertentie. voor 'n goed passend OVERHEMD 10.90 11.9012.90 (Eigen berichtgeving') Door toeval kwamen ons een dezer dagen de cijfers onder ue ogen van de bedragen, die defichiedammers besteden aan belaste vermakelijkheden. Zij zijn bijzonder interessant en wij hopen dan ook in een tweetal artikelen eens oen beeld te kunnen geven van de wijze, waarop de Schiedammer zijn geld in zijn vermaak belegt. Wat ons vanavond echter primair bezighoudt is de vraag, of de cijfers do bezwaren ondersteunen, die van bepaalde zijde steeds weer worden aan gevoerd tegen liet organiseren van kermissen. Men is er van die zijde niet in geslaagd de principiële afwijzing waar te maken, wat niet wegneemt, dat er natuurlijk andere argumenten van practisclie aard zijn, die alsnog bet bonden van een vermaakscentrum ongewenst maken. Een dezer argumenten is dan bet door enkelen, o.a. door Tb. J. L. v. d. Berg, de fractievoorzitter van de C.H.U. naar voren gebracht cijfer van f 200.000.die op de kermis zouden zijn kapot geslagen. Een sociaal- ceonomiseb argument dus! ervaring, die men er op doet tot donkera inzichten over bepaalde vermakelijkhe den komt, ligt voor de hand. Wie steeds in de schaduw zit, weet de zonkant niet meer te vinden. Dat echter de werkelijkheid wel eens anders kon zijn, dan men vanuit dat pes simisme zo graag wil doen voorkomen, geloven wij aan de hand van boven staande cijfers afdoende te hebben aan getoond. Zij liegen er niet om. T.nat ons allereerst eens van dit bedrag uitgaan. Stelt U zich voor, dat inder daad 75.000 Schiedammers, ongerekend de vele vreemdelingen, die hun geld naar Schiedam brachten, met elkaar tw«r ton zouden hebben uitgegeven. Dan zou. gemiddeld per gezin 10 zijn uitgegeven gedurende een hele week kermis. Per Schiedammer zou dit be des? engeveer ƒ2.66 zijn geweest, ge- durende negen dagen. Per avond zou dus iedere Schiedammer nog geen dertig cent naar de kermis hebben gebracht, hetgeen betekent, dat de familie per avond één keer in de draaimolen en era: bij nog geen keer in de autoscooter heeft hunnen plaats nemen. Daarbij is de sfeer, de gezelligheid en een groot deel van de vertering van de kermis exploitanten in Schiedam terecht geko men. Nogmaals, ongeacht de vertering door vreemdelingen op kermis en in café's. Een reis b.v. naar Mojorca of naar Zuid-Frankrijk van een dag of tien kost een ƒ250. Wie dit zeer sober doet, kan met een 100 aan extra zakgeld rond komen Dit soort reizen behoort tot de zeur voordelige aanbiedingen, waarvan een betrekkelijk grote groep gebruik kan maken. Het aantal gebruikers kan als tnen. dit lage gemiddelde aanhoudt zeker geschat worden op 700. Deze 700 mensen, wien wij niets van hun genoe gen ontzeggen dit is het laatste wat wij willen suggereren maken dus in 10 dagen tijd op 245.000. Mtti zal het met ons eens zijn, dat 700 Schiedammers, die naar het buitenland zouden gaan voor ƒ350 gemiddeld, be slist aan de lage kant geschat is. Zie hier dus vergelijkende cijfers over de vacantiebesteding van 70.000 Schie dammers, die in de stad, blijven en 200.000 naar de kermis zouden bren ger en 700 Schiedammers, die naar het b".iteniand gaan en daar 245.000 voor offeren. Het allermooiste is echter, dat nog in geen enkel jaar de Schiedammers 200.0(10 naar de kermis hebben gebracht en dat het zeer de vraag is, of dit zelfs de helft van dit bedrag is geweest. Vóór de oorlog gaven wij aan belaste vermakelijkheden uit 155.604. Na de oorlog is dit bedrag enorm gestegen. Ten de'e, omdat men voorgaand bedrag uit 1932 moet verdubbelen om een verge- lijkbaar cijfer te krijgen onder de duurdere omstandigheden van na de oorlog zou men ruim 300.000 bij gelijke belangstelling hebben betaald; ten dele. omdat het vermaak een belangrijker rol is gaan innemen. In het jaar, dat als uitgangsjaar nog tuet voor 2/3 telt. nl. 1945 vanaf Mei, gaf Schiedam in één jaar ƒ908.304 uit. In 1946 was dit zelfs 1.378.115. Na de gcldzuivering begon men zuinig te wor den, al was de gewoonte om uit te - ijaar van de kermis): ƒ616.164 in 1951 (het tweede jaar van de kermis): ƒ620.486. (Advertentie) D4ÏBIAD vooft sen te dam tn OMsrtmiH 74ste Jaargang No. 21859 Zou men de cijfers van sommige oppo santen mogen geloven, dan had de reeks dolingen, die wat ander amusement be- trr-ft. min of meer tot rust was gekomen, zich in ce volgende lijn hebben moeten voortzetten: 1949. het laatste niet- kermisjaar ƒ635.121, 1950 416.164, 1951 t'2420.486. Dit, als men de o.a. door Ds Veldhuizen genoemde bedragen zou. moe ten geloven. De absurditeit van deze bewering is voor ieder, die enigszins be- grio heeft van statistiek, zo voor het afleren. Bovendien bevatten deze cijfers het oezoek van vreemdelingen, dat o.a. op de kermis zeer hoog was. Fr -vas echter een veel gevaarlijker tendeuz, die toch ook voor de tcgen- standeis van de Schiedamse Gemeen schap, van de Varwttieweek en vooral ook tot de zakendoiuide middenstand wel moet spreken. Aan vermaak anders dan bioscoop, toneel, sport en concerten nam vóór de rorlcg per jaar een Schiedammer nog geen one maal per jaar deeL Hij betaal de er 22 cent per keer voor. Na de oor- ,lo£ in 1945 nam hij bijna vier maal per jaar aan dit soort amusement deel en betaalde er per keer 76 cent voor. In 1949 was er door gebrek aan openbaar laven zo'n 'baisse ingetreden, dst hef cijfer toen de helft was van vóór de Advertentie. (Anker) 22. DAMES ARMBANDHORLOGE luxe model 37.50 1 jaar garantie ROTTERD.DIJK 268 - TEL. 67593 Nu er maar een 1500 Schiedammers naar Tilburg kunnen gaan om er de wedstrijd tegen Willem II te zien men betaalt er voor een zitplaats 3,50, voor een staanplaats 1,50, dus nooit meer mopperen wil ons blad ook de thuisblijvers in de gelegen heid stellen van doelpunt tot doel punt (de optimisten) het verloop to volgen. Daarom zal op Tweede Pinksterdag in de etalage van ons bureau Dam 18 een verloop van de wedstrijd wor den gepubliceerd. In die zin, dat wij onmiddellijk telefonisch contact heb ben niet Tilburg, wanneer daar door een van beide partijen een doelpunt gemaakt zon zijn, terwijl bjj een blanke stand om het kwartier het algemens beeld bekend zal worden gemaakt. Tweede Pinksterdag staan wij dus klaar voor alle belangstellenden, die voor lialf 5 willen weten, hoe laat het is. Advertentie HOOGSTRAAT 101-105 - TEL. 67800 Morgenmiddag '5 uur spelen de zwart- witten hun tweede thuiswedstrijd in successie- en weer tegen een Haarlems negental n.l. SC. Haarlem. De prestaties van de Schiedammers zijn veel verbeterd sinds het begin van het seizoen, getuige de twee over winningen. In het zwart-wit kamp wordt ook deze keer op een overwinning gerekend. nog nauwelijks één j wel heel eigenaardig Oorlog. Men gin; maal en wat war men bètaalde daar 92 cent. Ty- pisch aus vermaak voor een zeer bepaal- de groep. Onmiddellijk in 1950 met de komst van de Vacantieweek zet een ver. betering in. Het cijfer van bezoeken is nu 2.35 Der Schiedammer, per jaar en de gemiddelde prijs 55 cent; in 1951 stijgt de frequentie tot 2.41 en de prijs daalt tot 51 cent. In het laatste jaar vóór de kermis iet aaide men dus per feestelijkheid meer asn met de kermis. Dit zijn toch cijfers en conciusies, die wel even te denken mogen geven. Dat men in bepaalde kringen door de Advertentie Het orgeltje van de Aula van het Stedelijk Museum is heel oud en heel klein. Vandaar, dat het op de lijst van bijzonder waardevolle monumenten staat. Er is echter nog een heel klein en be trekkelijk oud orgeltje in Schiedam, dat daar niet op staat, maar dat zeker op de lijst van bezienswaardigheden hoort. Het is waarschijnlijk enig in Nederland. Waar het normaliter staat mag ik niet verklappen. Nu staat het bij Vester op de Hoogstraat en al was ik er in het verleden toen het niet ver van het Aula-orgeltje aankleding van een gang was verscheidene malen langs ge komen, ik zou er toen niet aan hebben gezien, dat het zo'n unicum was. Dat orgeltje dan, staat, onder een grote kap, bovenop een klok. Al vele jaren was die klok defect en daarom wist men niet, dat zij in staat was een heel orgelconcert te geven, gebruikma kend van vier registers. Waarschijnlijk is het een stuk Duits handwerk, dat een honderdvijftig jaar geleden door een zeer kundige meu belmaker in het soliedste mahonie werd opgetrokken. En soliede moest het zijn, want er hangt een gewicht in van over de 40 kilo. Als de klok op het halve cf hele uur staat, wordt een pal weggeno men, die het gewicht doet lopen. Hier door wordt een draaiende rol in be weging gezet, waaróp spijkertjes en strips geplaatst zijn. Die spijkertjes lik ken tegen palletjes én daardoor worden de kleppen van de echte orgelpijpjes boven op het orgel geopend. Het ge wicht heeft er ook voor gezorgd, dat de beide blaasbalgen aan het zuigen en blazen gaan, zodat een ononderbroken luchtstroom ter beschikking staat. Als de rol is uitgespeeld en het volgend half uur is daar, wordt zij zoveel ver plaatst, dat een andere melodie gespeeld kan worden. In totaal zitten er zeven wijsjes op. Helaas, ik kan er geen foto van laten zien. Dat zou trouwens niet voldoende zijn, want dat orgeltje moet ook beluis terd kunnen worden. Het is een pracht stukje vakmans- werk geweest. De rol bijvoorbeeld is niet gedraaid, maar uit segmenten rond ge lijmd; het uurwerk is zo prima, dat het na Vester's hospitaal behandeling weer precies loöpt. De kast, die bijna twee en halve meter hoog is, vertoont nog geen krasje. Maar ja, er lopen ook geen spelende kinderen omheen. Wie weet, gebeurt het nog wel eens, of U hoort, ergens wachtend, plots een orgelconcert. Dan weet U, dat U tegen over een heel zeldzaam stuk staat, U weet ook, omdat U het van mi) ge hoord hebt, dat die klok minstens twee maal per dag moet worden opgewonden, omdat het gewicht zoveel te doen heeft, dat het na een halve dag op de vloer staat. En het is niet mogelijk, om zoals bij de torenklok gebeurt, een paar gaten in de vloer te maken. Trouwens, dan zou de klok boven op zolder moeten staan. Daar is zij te otigineel voor en te weinig „Grootvader's" klok. DAMWACHTEH. Dinsdagavond om half acht is er aan de ierten van het Kath. Vrouwengilde een filmavond met lezing in Gebouw Irene. De avond gaat uit van de Nederland- sche Kunstzijde Industrie. Een zeer intedessant bedrijf om door de dames nader te worden bestudeerd. De apostolische prefect van Shaowoe, in de Chinese provincie Foekien, mgr Koenig, is door een Chinees communis tisch ..gerechtshof" veroordeeld, op grond van beschuldigingen, die zo af schuwelijk zijn, dat geen redelijk den kend mens er geloof aan kan hechten temeer daar het ,.hof" voor dé aan de missiebisschop ten laste gelegde mis daden slechts één jaar gevangenisstraf oplegde. Ter typering van de monsterachtige handelwijze der communistische aan klagers, sommen wij hier de aard der beschuldigingen op, n.l. ,.het uitsteken i an de ogen bij babies, het gebruikma ken van kihderlijkjes om zijn tuin te bemesten; collaboratie met de Japanners in de laatste wereldoorlog en ..sabota ge'' ten opzichte van de communistische beweging voor een onafhankelijke kerk". De beschuldigde prelaat is 58 jaar oud en Duitser van geboorte- Hij is afkom stig uit Diepoldshofen (Wuertembergi. Van 1934 af reeds is hij werkzaam in China. Het feit, dat er bloemen groeiden op de graven van weeskinderen, werd als bewijs aangehaald ,dat hun lijken als meststof" waren gebezigd. Een Duitse kloosterzuster kreeg zeven maanden gevangenisstraf wegens be weerde „veroorzaking van de dood van honderd kinderen". De uster, Ferdzinan- CHIEF WHIR. Woensdag 4 Juni, de§ avonds acht uur, zal in de groie zaal onder de H. Hartkerk Lekstraat Pen propagandaver- gadermg van de Katholieke Volkspartij afdeling Schiedam Zuid (Gorzen) plaats hebben. Spreker is de Kringpropagan. daleider, de weled. heer J. A. F. Snel- ders uit Delft. De afd. Schiedam Zuid heeft in haar, nog maar kort, zelfstandig bestaan een grote activiteit aan de dag gelegd, met, wij mogen het hier wel verklappen, verrassend goedé .J'ésultaten. Om dit alles twijfelen Wij er dan ook niet aan of voor deze vergadering zal, door het enthousiasme waarmede men in tie Gorzen nu éénmaal alles weet aan te pakken, iedereen zich haasten een stoel te bemachtigen. Zaa1 open 7 u. 30. Aanvang 8 uur precies. „Omnis Terra". Gisteren is op de missie-tentoonstelling „Omnis Terra", die in de veilinghallen te Venio wordt gehouden, de 10.000ste bezoeker de loketten gepasseerd. De tentoonstelling blijft nog tot en met Zaterdag geopend. De Amsterd. rechtbank heeft gister morgen de 35-jarige tegelzetter Th. M. K-, uit Amsterdam, wegens verduistering en diefstal door braak, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De Officier eiste veertien dagen geleden vier jaar. Advertentie. ds Gauss geheten, was werkzaam in eel katholiek vondelingentehuis in de pro" viricie Toekien. Een Chinese vrou^ kwam het ..gerecht" vertellen, dat ba- bies vaak in het vondeliugentehuis wer den gebracht, terwijl ze stervende wa ren. Maar haar werd dadelijk het zwij gen opgelegd. Zij had slechts te beschu- digen. niet te verdedigen. Zuster Ferdinanda is 63 jaar oud en afkomstig uit Lkbenau (Duitsland). Bij het scheiden van de markt leert men de koopman kennen. Na de sublieme ver toning van „Een meisje van buiten" voor de Katholieke Kring, werd ons gisteren een niet minder grootse demonstratie van Nederlands acteer-kunnen voorgezet in het blijspel van André Roussin „Bobbel tje". i Het is opmerkelijk, dat gegeven een goed geconstrueerd en als modern toneel .geconcipieerd stuk de Nederlandse ge zelschappen de eigen waarde van toneel onomstotelijk vermogen vast te stellen. Lagen er punten van overeenkomst tus sen beide genoemde stukken zij zijn bei den wat wij zouden willen noemen: „toneel op toneel"; de verschillen waren even kenmerkend .al die tussen een Frans man en een Amerikaan. André Roussin heeft in „Bobbeltje" op een wijze, die het probleem voortdurend omspeelt en er zelden direct want in een droom op zinspeelt de figuur van de „cocu", van de bedrogen echtgenoot ten tonele gebracht. Deze „Cocu", die als figuur in het Franse dagelijkse leven een plaats van groter be lang inneemt dan bij ons en die dus in zijn oorspronkelijke opzet gemakkelijker aan de Franse geest appelleert dan aan de Advertentie (Van onze verslaggever) Verleden jaar publiceerden ivij een foto van een zestal Amerikaanse dames, die in Duitsland voor het Ameriliaanse bezettingsleger de ont spanning „plannen'. Op uitnodiging van de A. N. V. V. maakten zij een tocht door ons land. Waarschijnlijk is het aan dit initiatief te danken, dat men thans in diverse soldatenclubs in Duitsland zelfs helemolens vindt, door G. I's gebouwd om hun makkers te vertellen, wat „re wonderful time" ze in Holland hadden. En belangrijker: dat Nederland thans bij het Amerikaanse bezettingsleger nummer één staat op de lijst van buitenlandse verlofcentra; en men momenteel overal in ons land de bekende gele auto nummerborden ziet. En de dollars rammelen hoort. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd op de Dam no 18, Schiedam, Telefoon 66152. Giro-nummer 590.943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prtj» op gewone Kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Btj contract geiden lagere tarieven, welke by de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advortenttën) tot ZO woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertantie-wezen Directeur; J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J, M, Hazelzet.2 Voor de oorlog verdienden wij aan de vreemdelingindustrie tussen de vier- en zes millioen (harde) guldens, de Duitsers gaven hier toen het meeste geld uit. In 1947 verbleven er naar ruwe schatting 178.000 buitenlandse toeristen in onze hotels, in 1951 waren er $at reeds 418.000 terwijl het aantal „overnachtingen" voor het eerst de millioen overschreed. Gemiddeld deden de Amerikanen voor de oorlog hoogstens twee dagen over ons week Ve*en bl'iven tegenwoordig een hele mihoen (harde) guldens waren m 47 toegenomen tot 19,5 millioen, het jaar daarop tot 27,5 millioen; in '49 heten de toeristen hier 34,5 millioen achter, in „0 zag men opnieuw een toe- neming tot 08. - millioen en verleden jaar steeg het bedrag (ot niet minder dan honderd en vier millioen! Tegenover deze „import" staat geen schadelijke export, niet minder dan 26 gaat naar de Nederlandse middenstand terwijl het wel geen betoog behoeft dat hier o.m. ook de transportbedrijven en het hotelwezen behoorlijk van profiteren. Over de Zuidergrens kwamen in 1951 niet minder dan zes en een half millioen vreemdelingen ons land binnen (hoofd zakelijk Belgen). Het was deze grote toeneming van het aantal buitenlandse toeristen, dat voor hotels, restaurants etc. het verregende seizoen van verleden jaar nog enigszins goedmaakte en een tegenwicht vormde voor de gedaalde cijfers van het binnen landse toerisme, toen het slechte weer en de duurte velen thuis hielden. Frankrijk oriënteerde zich voor zijn vacanlie meer dan ooit tevoren op Ne derland. Daarna gaf het aantal Engelse toeristen de grootste stijging te zien. Hoe nuttig een welgerichte propagan da werken kan, bewees het bezoek, waarloe men vorig jaar een aanlal ver tegenwoordigers van Noord-Franse dag bladen en radiomensen uitnodigde. De Fransen dachten, dat het hier altijd regende, dat Nederland por auto prac- tisch niet te doen was vanwege al die ponten, dat het bovendien enorm ver weg lag. De A.N.V.V. had echter tijdens die tour nogal geluk met het weer, re kende de Fransen voor, dat Lille even ver van Parijs lag als... Den Haag en werd voor zijn initiatief o.m. beloond met grote artikelen over ons land. (Eén dag blad publiceerde niet minder dan negen verhalen óp de voorpagina). Of er evenals verleden jaar ook thans weer zoveel Engelsen zullen komen, mag, gezien de grote deviezen- moeiljjkheden, welke de Britten hebben, betwijfeld worden. Vorig jaar werden ze wegens het Festival of Britain prac- tisch aangespoord om „abroad" te gaan, waardoor men hotelruimte vrij maakte voor de enorme stroom bezoekers, die naar Groot Brittannië kwam. Onze propaganda in de Scandinavische landen is echter sterk toegenomen. No ren en Zweden worden bewerkt om ons land te bezoeken in de lente (die voor hen bijna zomer is, wanneer wij tenmin ste echt lente hebben), terwijl men de Italianen vertelt, dat onze hoogzomer in vergelijking met de grote hitte, die dan in Italië heerst, eigenlijk een Italiaanse lente is. Veileden jaar was het de reis van Margret Truman, welke vele harer land genoten over hun angst voor een nieuwe oorlog tijdens hun vacantie in Europa heenhielp; dit jaar heeft men uitzon derlijke verwachtingen van de z.g. toe ristenschepen en de toeristenklasse op de transatlantische vlieglljnen. Tot nu toe is Nederland voor buiten landers het goedkoopste toeristenland, naast Oostenrijk (dat snel duurder wordt) en Spanje, men moet dan ook bij bovengenoemde cijfers wel degelijk met dit conjunctuurverschlmsel rekening houden, maar anderzijds blijkt duidelijk, dat de reclame haar nut bewezen heeft, en dat de „kosten" er dubbel en dik zijn uitgekomen. Nederland beschikt momenteel over oen hotelaccomodatie van 136.000 bedden welke ongeveer gelijk is met die van voor de oorlog. Bij informatie verzekerde men ons, dat de moeilijkheden, welke met Pasen een behoorlijke ontvangst van onze hoogge waardeerde gasten in de weg stonden, zich met name voor <le Pinksterdagen niet meer zullen voordoen. Pasen 1952 zorgde voor een record; het viel juist in de Bollen-Zondagen, er was een ongekend groot aantal buiten landers, en het was prachtig weer. De seizoenhotels waren toen bovendien nog niet open, maar het blijkt achteraf, dat een betere organisatie en meer efficiency de onverwacht grote stroom van vreem delingen wè! had kunnen verwerken: zelfs onder de rook van Amsterdam waren toen nog hotelkamers vrij en vele particulieren hadden evenals sommige pensions de gestrande buitenlandse toeristen ook wel uit de nood willen hel pen. Deze feiten hebben andermaal de nadruk op coördinatie en service gelegd, en zeker thans mogen we onze goede kansen voor de toekomst niet bederven door blunders, welke met enige „plan ning" ook voorkomen hadden kunnen worden. SIGAREN ALLEENVERKOOP S. K. V. d. BERG Sigarenhandel HAV-BANK - GALERIJ 0 - TEL. «8451 Uiteraard hapert er hier en daar ook in de hotels nog wel eens een en ander aan deze service, speciaal wanneer het verwende Amerikanen geldt. Vorig jaar troffen wjj in ren Ame rikaans hotel, niet eens zo duur voor Amerikaanse begrippen, op onze ka mers o.m. drie behoorlijke boeken aan (voor het geval we ons souden ver velen), hadden natuurlijk een radio-, konden bovendien televisie krygen, vonden een overvloed van postpapier, notitieboekjes, lucifers, ansichtkaar ten; men kwam ons vragen of we prijs stelden op de volgende, bijna on geloofwaardige serie artikelen, die ge heel gratis tot onze beschikking stond: een naaimachine, een strijkijzer, een „overniqhtbag"waarin zich alles be vond, wat iemand die haastig en zon der bagage op reis moet, nodig zou kunnen hebben, terwijl voor ieder die allergisch teas voor de vulling van het hoofdkussen, gaarne een dnder hoofdkussen werd bovengebracht. De Amerikanen zijn ontzaglijk verwend en nu hoeft men in Nederland de water glazen op de wastafel nog niet extra te laten steriliseren („for your protection" zoals er op het cellophaanpapier staat), noch hoeft men dit met hét toilet te doen, terwijl weinig hotels hier de vrachten handdoeken en twee, drie soorten ze»p op de kamers zullen kunnen fourneren, welke men in Amerika krijgt, maar1be leefdheid, zindelijkheid en vriendelijkhem kan zelfs het kleinste hotel °Pbren®®"j En het bewust overvragen van vreen - delingen, die „toch niets van ons gem en de prijzen snappen" doet meer kwaaa dan tien aardige en heel dure attic kunnen herstellen. Een te eenzijdig op al bezienswaardigheden gerichte propagan da lijkt ons tenslotte weinigreee 1. Het is nu eenmaal zo, dat er maar weinig toe risten zijn, die niets dan kerken, musea en oude kastelen willen zien. Dit geldt met name voor de Ajnerikaanse G.i/s, die hier hun verlof komen voorbrengen: ze willen vermaak, geen of weinig - „cultuur". Men mist daarom in diverse folders een foto van een gezellig Nederlands grote stads,.sidewalkcafé een caféterras, dat men aan de overkant van de Oceaan niet kent en dat voor alle Amerikanen en Canadezen werkelijk een openbaring is. Zoals bovendien het hele Europese gezelligheidsleven Uiteraard doet men pogingen de vreemdelingen zolang mogelijk hier te houdenwij zagen folders met. drie vaste toeristenroutes, één van drie dagen (Am sterdam pms net Noord-Oosten tot Arn hem), de tweede van vijf dagen (welke ook Limburg en alles Oostelijk van de lijn Eindhoven-Den Bosch-Utrëcht in de reis betrok), en een derde van zeven da gen (bijna 1100 mijl „Nederland"), waar bij ook Zeeland en Zuid-Holland een beurt kregen. Of toeristen de derde route zullen kie zen, of ze al hun vrienden thuis zullen vertellen van de fantastische dagen, die ze in ons land doorbrachten, óf ze terug zullen komen, hangt echter minder van de klompen in Volendam en de kleur van onze bollenvelden af dan van de houding van elke Nederlander. En eigenlijkhaten wij bovenstaand kopje: Toeristenverkeer mag dan „big busi ness" zijn, we mogen die dollars en pon den en kronen heel hard nodig hebben, belangrijker dan deze materiële over wegingen vinden wij nóg steeds het feit, dat vreemdelingen van een bezoek aan ons land een prettige indruk mee nemen. Een kleine dienst van één be langeloos hulpvaardige Nederlander weegt op tegen twee verregende vacan- tiedagen. is méér waard, dan de teleur stelling om zo weinig „windmills" of Cad dies, die helemaal niet in nationaal cos- tuum blijken te lopen. onze, is, volgens Roussin een te tragisch figuur om er voortdurend de spot van moppenblaadjes en roddelpraatjes mee gaande te houden. Roussin zou geen Fransman zijn en ze ker geen Frans auteur als hij deze stel ling zo zonder meer poneerde. Hij laat Bobbeltje eerst als acteur reageren op de boodschap, dat zijn a.s. bruid 'n uur voor hun huwelijk is weggelopen. Volgens het toneelstuk, dat hij in dit opzicht moet spe len, voelt hij de hele situatie aan voor men hem iets verteld heeft. In het werkelijke leven meent Tony de speler van Bobbeltje dat hij in niets op deze slappe alles-aanvaarder lijkt, maar ook nu blijkt zijn vrouw van hem weg gelopen. Hij kan niet anders doen dan berusten, tenzij in zijn gedachten en in zijn droom. In zijn droom heeft hij uit wraak zijn vrouw al vermoord en hij staat voor de rechter om deze daad te verdedi gen als die van heldendom, begaan ten gunste van alle „cöcus", die er bij duizen den op de wereld rondlopen. De droom en de kater liggen vlak bij elkaar maar dan is het opnieuw de schrij ver, die het spel der illusies van toneel, droom en werkelijkheid zo ineen weet te strengelen, dat de toneel-Bobbeltje, die weigert het verdwijnen van zijn vrouw te aanvaarden en op haar blijf4 wachten, samenvalt met de verlaten Tony en beiden hun geloof in de trouw van hun vrouw beloond zien door haar terugkomst. Zo eindigt dit stuk, waarin op zo geraffineer de wijze opnieuw tragedie en comedie door elkaar gevlochten woiden, niet op de tragische noot, maar op een waarach tig blijspel slot-accoord. Guus Hermus heeft van Bobbeltje een grootse creatie gemaakt. Hier was de mo derne speeltrant met ingeperkt tot een min 0f meer natuurlijk conserveren in een al dan met Puntige dialoog; hier werd spel gevraagd, dat z1Jn yas;s voncj ;n pSy. chologische observatie. minuten is hijalleen aan hfLak unWvest tijdens de gedroomde rechtzaak. Wie heeft er nooit in zijn leven JV gedachten een film af zien rollen, hoofdfiguur was, omdat hij 4 f onrecht ten strijde trok of zich ■f, °P vermeend onrecht. Hoe j h i ®ehruikte Roussin in dit gedeelte ende filmscènes van rechtbanken, ld n,^e strijd tussen verdachte en aan- figer 'n hoog dramatische werking heeft, vyf en twintig minuten lang nuanceer- ae Hermus deze rol door nu eens volko men weg te draven op zijn woordenstroom dan met bijna pijnlijke directheid zijn ge dachten en aanklachten op de zaal af te vuren. Een voortreffelijk stuk werk leverde Jan Teulings, zowel in regie als in vertaling. Hij plaatste rond Hermus een uiterst ko mische Bob Verstraete als stotterende radio-reporter, een Bep Dekker, die ver raste door haar spel als „Regine", resp. „Simone", een Steye van Brandenburg voor wie de clowneske kant van een rol gesneden „Kaye" is, terwijl hij ook de ernstige nuance deze keer in zijn macht had, de moeilijke ingénu-rol van Manon Alving kwam behoorlijk over, John Soer speelde met verve de schelm-oom John Soer en van Wim Hart was er een aar dige Jerome. Wim vaa Sierenbergde Boer had in zijn dubbel-rollen een Elsen- sohnse agent en een Remmeltse regisseur te pakken. Jeanne Verstraete was te weinig gela den om de korte tijd van haar aanwezig heid iedereen tevreden te stellen met de combinatie Bobbeltje—Mlnouche. De leden van de Schiedamse Kunstkring hebben uitzonderlijk genoten en dit ondubbelzin nig laten blijken in een applaus, dat voor de pauze en aan het slot Hermns zal heb ben bewezen, hoe men zijn spel op prijs stelde. Bonaire, W. Indië naar Amsterdam, pas seerde 29 Azoren. Cottica, Amsterdam naar W. Indië, 29 op 720 mijl NO. van Barbados. Indrapoera, Rotterdam naar Djakarta, 29 op 360 mijl ZO. van Socotra. Johan van Oldenl-arnevelt, Amsterdam naar Sydney. 29 op 300 mijl NO, van Diego Garcia. Nieuw Amsterdam, Rotterdam naar N. York passeerde 29 ScUly. Oranje, 29 van Djakarta naar Amsterdam. Ryndam 20 van N. York naar Rotterdam. Veendam 30 van oRtterdam naar N. YorK. Waterman 29 van Rotterdam naar Halifax. Westerdam. N. York naar Rotterdam, 29 op 480 mijl N. van de Azoren. Willemstad, Amsterdam naar Cristobal, 30 te La Guaira. Zuiderkruis 29 van Djakarta naar Rotter dam. Naar het „Dagblad voor Noord-Lird' burg" verneemt wordt dezer dagt'1' beslist over de bouw van een Baile)" brug bij Well in Noord-Limburg. Deze brug zou worden gebouwd in het raaid van de West-Europese verdediging- Het materiaal zal door Engeland wor den verstrekt, terwijl de bouw zal wol den uitgevoerd door eenheden van het Nederlandse leger, welke daarin dad tevens een oefeaing zullen hebben. De brug wordt een onderdeel van eed grote West-Oost wegverbinding, waar toe de bij Wa/erstaat reeds gereed lie gende plannen voor een weg door d« Peel zullen worden gebruikt en welk® tevens inhoudt de aanleg van een weS naar Weeze in. Duitsland, De brug zal iets Zuidelijker komen t« liggen dan de plaats welke voor eed eventuele vaste oeververbinding was ge projecteerd. Als de beslissing genomen i' zal de brug nog dit jaar worden gebouwd- Daar zij ook voor burgerlijke doeleinded mag worden gebruikt, zal ze de langge' wenste en noodzakelijke rivierovergang vormen, welke een deel van het Noord' I Limburgse noodgebied uit zijn isolemen1 bevrijdt. Dank zij ministeriële medewerking krijgt Vlaardingen een nieuw toeristen- hotel. De R'damse architect, ir Boks, heef' reeds een schetsplan ontworpen, waar uit blijkt, dat het gebouw o.m. zal be vatten 22 kamers met 44 bedden, 4 zit kamers, een cafégedeelte, restaurant, baf en «en drietal zalen. Er is niet naar g«' •■tresfd aan het hotel in de eerste plaalj een luxueus karakter te geven. Het lig' In het voornemen het hotel te bouwen op een aan de gemeente toebehoren» perceel grond, gelegen nabij de Maas boulevard ten Oosten van het Wagen veer, met een prachtig uitzicht op oe Hv*er, Met het oog op het lelt, dat de fina»" 1 cicrtng hoofdzakelijk zal móeten- ge-1 schieden door indirect belanghebbenden» is men van mening, dat het oprichten van een N. V. noodzakelijk is om to! j, een juiste ondernemingsvorm van he1 hote' te geraken. Eer groot aantal plaatselijke en in de omgeving van de gemeente gevestigde j bedrijven heeft toegezegd zich voor he' prc-ject financieel te zullen interesseren- B. en W. van Vlaardingen menen, da' het alleszins verantwoord is indien d» gemeente, ook haar financiële medewer king verleent. Zij stellen derhalve d* raad voer tot het deelnemen in de op t® richten N. V, tot exploitatie van eed -e stichten hotel c. a. aan de Maas ms' j oon bedrag van ƒ75.000, waarvan 30.00" j woidt betaald door de inbreng van 200" I m-: grond en ƒ45.000 in contanten. Dezer dagen is de 22-jarige Amstef' dammer B. op heterdaad bei'rapt, toe» hij op het R. K. Kerkhof te Oudorp ee'1 zestal zinken platen wilde stelen. J'e hij van enige graven had verwijderd- De man. die per motor trachtte te on'" snappen werd door de koster gegrepen en aan de politie overgeleverd. Bij na der onderzoek bleek ,dat hij zich oo" in t Gooi, o-a. te Baarn en Laren, ab' cok in Broek en Waterland en omge' ving en voorts in Koedijk. Limmen eï) de Egmonden aan eenzelfde misdrijf h'ad schuldig gemaakt. Behalve zinken pla ten roofde hij ook metalen gedenkpla ten en crucifixen van de graven. Te Sydney sloot de wolveiling Dinsda» vast voor alle merinokwaliteiten. terv/iJ, comebacks en crossbreds onverande1'^ bleven. De kooplust was goed. Van I aanbod van 10.728 balen werden er l"-584 verkocht. De veiling te Geelong was I Dinsdag zeer vast; de noteringen waren onveranderd t.o.v. de veiling op 22 MC te Melbourne. De mededinging was gof verspreid; het gehele aanbod van 9.988 balen ging van de hand. f Woensdag was de veiling te Sydtiw zeer vast op het niveau van de vorig® Qag, Alle merino-kwaliteiten vertoond''.'1 ëcu hogere tendens, vooral skirtings, pet stegen. De kooplust was ster"' Van het aanbod van 10.056 balen werd®1' er 10.027 verkocht. De veiling te GeeloP6 sloot voor merino, fijne comeback fleec® en skirtings onveranderd op het nivea» van Dinsdag. Grove comebacks en fij>lC crossbreds waren iets gemakkelijke'; Grove crossbreds werden in het voorde®' van verkopers verkocht. De kooplus' was goed; het aanbod van 9.206 ging ge' heel van de hand. Te Bradford bestond Donderdag eefl goede vraag. De noteringen v0or pick5 f en supers lagen 5 pet. boven die 'e Leicester »P 7 Mei, andere kwaliteitC1 stegen 10 pet., welke prijzen oveiet'i)' stemmen met de slotnoteringen op d" veiling te Londen Te East London be stond naar alle kwaliteiten een goed® vraag. De prijzen lagen tot 2 j pet. b ven die, welke op 19 Mei genoteef» werden. Van het aanbod van 4.325 balC1 werd 90 pet. verkocht. Amerikaanse B-36 verongelukt. E»'1 B"3? b°?Vmeowerper van do Amerikaan se luchtmacht is Woensdag bij landi'11' °P ,df hasis Carswell in Texas verob' gelukt. Zeven leden der bemanning kwa men om het leven, tien inzittenden moe6, len naar ziekenhuis worden overt?*:, bracht. De B-36, de grootste Amef' operationale bommenw-erpe Hen motoren, waarvan vier stro® motoren Stemrecht voor Griekinnen. HetGn4jL se parlement heeft een wetsontwc1/ goedgekeurd, waarbij aan Griekse vr°le- wen volledige burgerrechten worden C gekend. Alle vrouwen boven de 21 1*^ hebben stemrecht. Vrouwen boven 25 )B(, kunnen zich candidaat stellen voor ve kiezins"^*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2