Sacramentsprocessie door een wereldstad Vredesboodschap van H. Vader Achthonderd diakens zagen hun ideaal verwerkelijkt Cycloon teisterde en Boekei Biesthoek Belgische AUTOBUS te water r Vijf boerderijen zwaar beschadigd Nog Pinkstervuur in het hart Of weet ge niets van Barcelona Het 35ste IntEuchCongres Een kardinaalszetel bleef leeg Zó vielen de punten 33 personen stierven verdrinkingsdood Dinsdag 3 Juni 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM De H. Vader spreekt Intocht der wijdelingen ECHOPUT ANTWOORDDE NIET MEER Brandweer bracht uitkomst uit. Otto van Habsburg in de stoet Verkeer stond stil Wij gedenken De kathedraal van God Eiken werden honderden meters meegesleurd Het staatshoofd knielt neer EXTRA-UITVOERRECHT OP RUBBER VERLAAGD PRIJSDALING IN FRANKRIJK „Viva el Papa Geen geld, geen brood Bussumse en Naarder bakkers eisen boter bij de vis N WEERBERICHT fiHjfuint*.» "Mil lfwampn rip anrlpw crrruanpn* dp vpr- Ben der slotplechtigheden van't 35ste Int. Eucharistisch Congres werd gehouden in liet Palacw Nacional, de residentie van de Kardinaal-Legaat, die de bijeenkomst presideerde. Massale priesterwij din m Stadion Door FRANS SCHNFdDERS. BARCELONA, Maandagavond We stonden op de Plaza Calvo Sotelo Het was Zondagavond ses uur. Oorspronkelijk had de grote processie, het slot van ieder Eucharistisch Congres, om vier uur al moeten uittrekken. Op het laatste ogeiiblik ivas dit twee uur later gesteld. Wij stonden op dat uur op de Plaza Calvo Sotelo de processie af te jvach ten, die op de Plaza Victoria zou beginnen en zou eindigen op de Plaza Pio XII. Toen kwam de stoet langzaam en statig, in onafzienbare rijen. Door de luidspreker klonk het „Adoro Te". Het waren nog maar de eerste groepen, de groepen der volkeren, die met luid handgeklap begroet werden, omdat het vertegenwoordigers betrof van die landen, waar men niet meer vrij is zijn godsdienst te belijden, die in den vreemde moeten leven en die daarom als groepen aan deze processie mochten deelnemen. De vertegenwoordigers dus van de Kroaten, Tsjechen, Hongaren, Polen, Lilhauers en Chinezen. Eslovaquia fidel a Christo, Slowakije trouw aan Christus, stond op het bord dat ze meedroegen. Free China. Daar liepen een tivintigtal Chinese priesters met de pauselijke vlag. Proy for Hungary. En dan opeens zagen we de Poolse vlag met de Poolse adelaar. En daarachter liep statig met langzame passen naast de Poolse, van zijn burgerrechten beroofde bisschop Jozef Gablina generaal Anders. als het H. Sacrament het altaar wordt opgedragen. Nu is het enthousiasme van de Span jaarden niet meer te böïtwingen ..Fran co Fran-có", klinkt het en „Viva el De legacy del Papa"; „Vive el Jefe catoüco del Estado Espanol", „Leve de delegaat van de Paus" en „Leve de katholieke leider van de Spaanse staat". De monstrans wordt uit de schrijn ge nomen, het „Tantum Ergo" weerklinkt, meegezongen door deze ontzaglijke massa van honderdduizenden mensen. Op het podium voor het altaar staan de zetels voor de kardinalen onder een rood bal dakijn. Eén blijft er leeg. Het is de zetel, die men heeft ge reserveerd voor Kardinaal Mindszenty, om te getuigen van zijn lijden voor de - katholieke wereld. Dit is zijn zetel. Deze zal niet worden ingenomen. Hij zal het zelfs nooit weten. Dan geeft Kardinaal Tedeschini de zegen met het H. Sacrament. Het is intussen negen uur in de avond geworden. Maar nóg is het Eucharistisch Congres niet ten einde. Het slot vormt de bood schap van de H- Vader. De mensen wachten. Iedereen wacht totdat de stem van de H. Vader weer klinkt door de radio. Dan komt die stem en zij geeft de boodschap van de H. Eucharistie, die allen de vrede breftgen kan. De Paus sprak in het Spaans en deed een dringend beroep op de wereld om naar de vrede te streven. Gij, die dit Eucharistisch Congres Nu kwamen de andere groepen; de ver tegenwoordigers der stad in hun schilder achtige kleding met herauten voorop; de adel; de ridders van het H. Graf in hun witte mantel met het rode kruis; een groep Baskische politiemannen, in hun blauwe uniformen met de eigenaardige hoge hoed; een lange stoet van professo ren van universiteiten in toga, andere mannen in vurrode toga's. Aan weerszijden van de Avenida del Generalisimo Franco volgden dan de dichte rijen van priesters van alle or den en congregaties, in pij of in toog met superpli, priesters in het zwart, in het wit, in het bruin; allen met de ro zenkrans in de hand. De eerste groepen der vervolgde vol ken was reeds lang de Plaza Pio XII voor bij om zich in 't verlengde van de Avenida Franca op te stellen in afwachting van de kardinalen en bisschoppen waarbij ook mgr dr B J- Alfrink, mgr Albers, mgr Van Miltenburg en mgr Cobben en de processie met het Heilig Sacrament. In vele rijen opeen gepakt stonden de mensen; zij vulden alle vensters van de grote huizen langs deze weg; ze stonden in dichte groepen op de daken. Zo stonden ook de duizenden en nog eens duizenden processiegangers stil om te wachten op het grote ogenblik. Het werd kwart over acht voor de s.oet in het zicht kwam. De grootste verrassing was wel de wijze. waarop het Heilig Sacrament in de stoet werd meegedragen. De monstrans stond in hebt bijgewoond, dient nu verder te gaan de gouden schrijn van Toledo, die wij als laaiende toortsen om het heelal te Kerk wel nimmer zal worden herhaald. Tweeduizend priesters hadden de com munisten vermoord tijdens de burger oorlog. Spanje had er in enkele uren t^d ruim acht honderd terug. Door Frans Schneiders BARCELONA, Maandagavond. kit de donkere catacomben onder het Stadion van Montjuich traden de bisschoppen en priesters. En met hen (whthonderd-en-twintig diakens, die hier op deze Zaterdag Van het Eucharistische Congres, de Zaterdag vóór Pinksteren, tot priester zouden worden gewijd. Achthonderd-en-twintig diakens waren het, die nu de droom van hun jonge leven in vervulling zouden zien gaan. die straks jong-gewijdc pries ters zouden zijn, hetgeen nu eens niet geschiedde in de schemerige stilte vuil een kathedraal, maar onder de brandende zon in ecu stadion, waar anders de felle kreten of gierende verwijten over het veld loeien. De zon brandde fel en heet. Dp het groene grastapijt lagen nu grote, vierkante kleden gespreid, als tode vlekken en aan het eind van ieder kleed stond een altaar met een kruis. Reeds vóór negen uur in de morgen tvaren de tribunes geheel bezet. Heel Barcelona ivilde dit schouwspel zien, dit ongekend boeiende schouw spel van een priesterwijding in de open lucht, de wijding van meer dan Achthonderd priesters, onder wie ook vele vreemdelingen, priesters uit andere landen, die gewijd zouden ivorden door twintig bisschoppen, die Van de uithoeken der aarde hier heen waren gekomen. Pijf.en-zeventig duizend mensen in dit machtige stadion ivachten onder een laaiende zon dit grootse gebeuren af. Men had de waarschuwing uitgegeven zien, het H. Misoffer zouden opdragen, l'oor een of andere hoofdbedekking te borgen, omdat die indrukwekkende Plechtigheid uren zou duren en velen *1 die tjjd aan de onbarmhartige stralen van de Spaanse zon zouden zijn blootge steld. En zo zag men de duizenden, cpk Öe bisschoppen, die van deze plechtig heid getuigen waren, gewapend met een Soort kleine papieren parasol aan een stokje, dat ze beschermend boven hun hoofden hielden. Voor het overige waren ®r witte papieren mutsjes verkrijgbaar, tvaarop gedrukt stond: Congreso Euca- tistico Internacional. De intocht van de bisschoppen en Priesters en wijdelingen in het grote ftadion was zo ontroerend, dat zij het hart deed trillen. Voorop ging Kardi naal Spellman van New York, die de leiding had bij deze grootse gebeurte nis. Toen hij de indrukwekkende stoet het stadion had binnengeleid nam hij plaats bij de andere kardinalen, die hier aanwezig waren. Deze intocht deed een ogenblik denken aan de oude Romeinse arena's, waar de keizer ge zeten was om de priesters en christe nen te zien offeren by de spelen voor het volk. Hier was het anders. Hier was een £elovig volk, dat getuige wilde zijn 'n gebeurtenis, enig in de geschie denis van de Kerk. Re bisschoppen, die de H. Wjjding bden verrichten, gingen voorop En klonk het door de luidspreker: "L'Rvèque de Sydney a l'autel numéro heuf" Wjj herinnerden ons toen plotseling net Eucharistische Congres in Amsterdam, :°en wij zelf als student waren toege legd aan de oudste bisschop van de gereid in die dagen, mgr Radwood, de V'sschop van Sydney. Die was toen 92 laar. Rn voort ging het: de bisschop van "e Philipijnen aan altaar twaalf de Een paar opgeschoten jongens, die 2e Pinksterdag een bezoek brachten aan {le Echoput aan de Amersfoortseweg ce Apeldoorn wilden blijkbaar weten hoe het antwoord zou luiden, wanneer ze er een paar voetzoekers in gooiden. Maar de Echoput, die bijna een eeuw geleden op last van Koning Lodewijk werd gegraven en op de vraag „Wat is de koning van Wesel" antwoordt „ezel", bracht nu, een hevig gerommel voort als van een naderend onweer. Toen men hierna de originele vraag weer stelde, bleef het gebruikelijke ezel Dc Apeldoorne brandweer wist echter raad en spoot er 'n paar fikse stralen in en daarmede was de zaak weer gezond. Aan beide zijden van de Avenida del Generalisimo Franco stonden de toe schouwers in onafzienbare rijen. Toen hebben we ons gevoegd bij de i kleine Poolse groep en naast Generaal [Anders liepen we in deze grote processie, I Wij wilden U groeten, generaal, zei den we, verklarend wie we waren. Wat wenst U? Hij zei het heel vrien delijk. Niets, alleen maar U begroeten. Het is hier niet de plaats voor een gesprek, zeker niet over politiek, maar wij wilden bij deze plotselinge ontmoeting toch wel zeggen, dat Nederland U nog altijd dank baar is voor Uw bijdrage tot onze vrijheid. Mgr. Goblina, de Poolse bisschop, mengde zich toen in het gesprek. Hij vertelde, dat hij met generaal Anders bij Monte Cassino was geweest; hij liep nu met een stok. De H- Vader heeft mij gezegd, zo fluisterde hij, naar Polen terug te gaan, maar toen werden mij de burgerrechten ontnomen en werd ik tot staatsvijand verklaard- Nu leef en werk ik in Rome. Ik ben nog als legerbisschop in Rusland geweest en ik ben waarschijnlijk de enige, die daaruit is teruggekeerd. redacteur in Parijs van het Poolse blad „La Pologne Fidéle". Hij vroeg ons zijn groeten te willen overbrengen aan zijn vrienden in Breda, waarboven hij tijdens de oorlog was gedropt bij de eerste Poolse armee. De pas overleden burgemeester van Breda, dr Claudius Prinsen, was een goede vriend van hem geweest. Toen gingen we naar de Hongaarse groep- Daarin liep ook Otto von Habs burg mee. De spits van de groep was in tussen op de Plaza Pio XII aangekomen. Opeens pakte ons een Hongaarse priester bij de arm. Kent U mij niet meer? Ik zocht in mijn geheugen. Het was dr Groh, de man, die als Hongaars pleegkind bij een familie in Alkmaar was geweest, die ook van mij goede vrienden geweest waren en die nu in Oostenrijk werkte onder de Hongaarse vluchtelingen en die nog geen jaar geleden op uitnodiging van die Alkmaarse familie in Nederland is geweest en mij toen een, bezoek had ge bracht. Ik moest weg, want de groepen namen reeds hun plaatsen in. Daarna liepen we terug, de processie Toen trok de Poolse priester Florian langs. Al het verkeer was stilgelegd. Geen Kaszuboroski ons aan de mouw. Hij is nuauto reed er meer en geen tram- reeds beschreven in ons verhaal over de expositie van de Spaanse kerkelijke schatten. In dit schrijn door de Span jaarden Custodia geheten stond de gouden monstrans. Die gouden schrijn van 3.20 meter hoog stond op een praalwagen, die omstuwd werd door wel honderd priesters in een witte albe gekleed. Het waren honderd van de jonge geestelijken, die de dag tevoren in het stadion van Montjuich tot priester waren gewijd. Zij waren het, die de praalwagen voortbe wogen. En achter deze gouden schrijn en dc monstrans met de II. Hostie, helder ver licht vanuit dc schrijn zelf, lag beweging loos, neergeknield in gebed, de Kardinaal- Legaat Tedeschini. De wagen werd voorafgegaan door een doen gloeien van het heilige vuur van broederschap en naastenliefde, de enige basis voor een werkelijke vrede". Na erop gewezen te hebben, hoevelen zeggen naar vrede te streven, terwijl hun daden hiermee volkomen in tegen spraak zijn, zei de H. Vader: ,Voor ons is er slechts één ware vrede mogelijk, de vrede van Hem, Wiens naam „Vre- desprins" is en „Wiens koninkrijk niet bestaat in aardse genoegen, maar in de triomf van rechtvaardigheid en vrede". Z- H. de Paus besloot zijn toespraak, die met een ontzaglijk gejubel werd be antwoord, aldus: „Zoveel volkeren zijn er, zoveel rassen en zoveel riten, doch ze hebben één hart en één ziel". Tenslotte gaf Z. H. de Paus aan allen zijn vaderlijke zegen. Eerst dan is het Eucharistisch Con- is eindeloze stoet kanunniken, prelaten en gres v"an"— te„7lndë- Het - bisschoppen, waaronder van de Oosterse, inJniddcls tien uur jn de avond van dezR ritus. Ongeveer vijftig misdienaars met zwaaiende wierookvaten gingen voor de erewagen uit. En daarachter kwam een woud van witte vaandels en de trommen en trom petten, die de statige gang van de pro cessie begeleidden met doffe en met schetterende tonen. zien, het H. Misoffer zouden over de arm. Omgeven door vele assisterende pries ters stonden zij na enkele ogenblikken op het rode kleed voor het altaar en voor as bisschop, die hun de H. Wijding zou gaan toedienen. De menigte van ongeveer tachtigdui zend mensen was toen muisstil. Er werd gebeden. Om te zorgen, dat de plechtigheden aan alle twintig altaren practisch gelijk zouden verlopen, was een der altaren met een microfoon verbonden. En zo gebeurde het, dat bij de Litanie van Alle Heiligen al die acht-honderd- en-twintig wijdelingen aan alle twintig altaren zich tegelijk ter aarde wierpen en op hetzelfde ogenblik klonken door het stadion de orgeltonen en de aanroe pingen van deze litanie. Het leven in de stad ging voort, maar men wist dat in het Stadion van Montjuich zich een gebeurtenis af speelde, die in de geschiedenis van de in Een windhoos» die Zaterdagmiddag gepaard gaande met hevig onweer N.O.-richting van Volkel naar de gemeente Boekei in O.-Brahant trok, vernielde in een strook van vijftien nieter vrijwel alles wat op haar weg kwam. De cycloon, die in circa een minuut voorbij trok, ontwortelde vele ■bomen, sleftrde zware eiken over een afstand van soms driehonderd meter met zich mede en richtte aan een vijftal boerderijen grote schade aan. De boerderij van de heer Timmers te Biesthoek werd nagenoeg geheel vernield. De heer Timmers kwam onder een vallende muur terecht. Hij brak enige ribben, maar zijn vrouw en kinderen, die in het woonhuis waren, kregen in het geheel geen letsel. keer en het electriciteitsnet werden door de aangerichte ravage gestoord. Eleetrici- teits- eh telefoonleidingen werden ernstig beschadigd; het gehucht „Peelse Huis" bij Boekei kwam Zaterdagavond zelfs zonder licht te zitten. Intussen had voortdurend en zonder op houden de stem van een Spaanse priester door de luidsprekers geklonken. Vurige gebeden had hij urenlang tijdens het wachten ten hemel gezonden, in. het Spaans, afgewisseld door Frans, Duits of Engels. Wij gedenken hier, bad de Spaanse priester, Kardinaal Mindszenty. Hij is hier aanwezig met a^e vervolgden. Toen de Custodia met het H. Sacrament voorbij kwam zonk een ieder op de kmeen. Achter het gouden schrijn volgen zeven kardinalen, de laatste is kardinaal Spell- van van New York. De slepen der kar dinaalsmantels worden in volle lengte ge- aragen. De edelgarde begeleidt hen. Zo nadert deze processie het altaar op de Plaza Pio XII J En déar is dan Franco. Hij ligt daar geknield naast hem zijn echtgenote Pinksterdag. Ik wandel naar huis om, nog vers on der de indruk, deze regelen neer te schrijven. Ik ga door de langzaam stiller wordende straten van Buena Nova, de wijk. waar ik woon. Door de luidspre kers hoor ik weer de liturgische liederen en aan het einde weer die regels van de congreshymne, die me bij zullen blijven tot het einde van mijn dagen: „Christus en todas los almas Y en el mundo la paz". Christus in alle zielen En in de wereld de vrede" Met ingang van 1 Juni is het extra uitvoerrecht op rubber verlaagd van 25 tot 15 pet- Tegelijkertijd is de verhoging van de uitvoerwaarde voor uitvoer naar dollargebieden verlaagd van 10 tot 8 pet. De koers voor dollarexportbewijzen is met ingang van 3 Juni met tien cent verlaagd tot R 1,10. Het prijsindexcijfer van het gezinsver- bruik te Parijs, dat gebaseerd is óp 1049 is 100, bedroeg in Mei 144.5 tegen 146,6 in April j.l- Toen Timmers het weer in al zijn ver schrikkingen zag naderen, ging hij naar de schuur om de deur daarvan te sluiten, maar voor hij weer in de woning was, brak het geweld los en kreeg hij een in stortende muur op het lichaam. Een van zijn schuren werd geheel weggevaagd, de andere zwaar beschadigd. Het rieten dak werd bijna in zijn geheel opgetild en tegen de grond gesmakt. Het achterwoonhuis, d'sschop' van Nanking aan altaar utle Re menigte kon haar Spaanse enthou siasme toen niet meer bedwingen. Tot Fah toe had er een eerbiedige stilte ge perst in het stadion, maar toen galmde Set plotseling van de tribunes: „Viva el paPa, Espana por el Papa": Leve de ausSpanje voor de Paus! dat aan deze schuur grenst, bleef onge deerd. Twee boerderijen in de nabije omgeving en twee boerderijen in Boekei kregen het eveneens zwaar te verduren. Bij de boerderij van de landbouwer Van Grinsven werd' een gat in het achterhuis geslagen. De heer Van Grinsven, die de windhoos had zien aankomen, vertelde, dat in de draaiende luchtkolom vogels, riet en allerhande voorwerpen werden meegezogen. Het landbouwershuis van de heer Van Berlo te Boekei werd zwaar beschadigd, terwijl zijn schuur na het passeren van de hoos volkomen tegen de grond lag. Er deden zich in Boekei geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens verklaringen van de getroffe nen dekt in geen der vier gevallen ver zekering de schade. Burgemeester C. van Schafrat van Boe kei en burgemeester G. van Kemenade van Uden waren kort na het voorbijtrek ken van de cycloon ter plaatse. Het ver- De Bussumse en Naarder bakkers hebben gezamenlijk enige maatregelen genomen, teneinde hun bedrijfskapitaal, dat door de voortdurende stiiging van de prijzen der bakkerij-grondstoffen, brandstoffen en de belangrijke sociale lasten gevaar loopt, te beschermen. Uit gaande van de gedachte, dat dit be- drijfskapitaal op heden voor een groot gedeelte in de vorm van crediet onder de consumenten uitstaat, hebben de bakkers besloten van 15 Juni a.s. af bakkersartikelen uitsluitend tegen con tante betaling af te leveren. De afbetaling van vóór 15 Juni dient onmiddellijk met de betrokken bakkers te worden geregeld. De bakkers zullen de adressen van slechte betalers uit wisselen en niet eerder tot leverantie van bakkersartikelen overgaan, alvo rens de schulden aan de vorige bak ker zijn betaald. Voetbal Kampioenschap van Neder land. HaarlemAjax Willem II—Hermes DVS 3-1 Promotie 2ele klasse StormvogelsVolendam 3 u Stormvogels promoveert naar ae eerste klasse. HeraclesP.E.C V.V.H. '16—Sportclub Emma i—Z Eerste klasse C N.A.C3-1 Bleljerheide Iedere bisschop begaf zich naar v uissuiiup uegai z.iv.11 'lern door de luidspreker aangewezen al- J-aar. Het waren er twintig. En de wij delingen verspreidden zich in groepen an 41. Ze waren gekleed in witte albe *h zij droegen de paramenten waarmee 511 zich zo aanstonds met hun bisschop, zjj misschien nog nimmer hadden ge- het Een wervelstorm heeft Zaterdagavond Biesthoek nabij Boekei, in Noord- Brabant geteisterd. Het zwaarst kreeg de boerderij met bijbehorende schuren van de heer J. Timmers het te verduren. Vijf omliggende boerde rijen werden eveneens ernstig beschadigd. Vele bomen, waaronder zivare eiken, werden ontworteld. De foto toont de ravage, ivelke aan de boerderij van de heer Timmers werd aangericht (Tel. van onze Parijse correspondent) Een Belgische touringcar, die met ver schillende uit Gent afkomstige families, uit Calais de terugreis had ondernomen, is Zondagnamiddag om zes uur bij de brug over het Aa-kanaal, dicht bij de havenkom Vauban, juist toen het nog vloed was, in het water gereden. Slechts 15 der 48 inzittenden bonden gered worden. Een man gelukte net nog zijn vrouw en zijn kind uit ae onder water liggende auto te bevrijden, maar de pogingen om zijn moeder mee te trekken mislukten. Hulp was spoedig t«r plaatse. Maar de autocar lig zo ongelukkig, dat het niet mogelijk was de drenkelingen te bereiken. Drie en dertig drenkelingen werden later uit de car gehaald. Doch zij bleken allen reeds overleden. Een matroos, die met zijn schuit dicht bij de car lag, heeft nog duikend enkele drenkelingen kunnen redden, evenals een paar douanebeamb ten het konden doen. Brandweerlieden uit Grevelingen en Duinkerken, die spoe dig ter plaatse waren, hebben later de lijken uit de auto kunnen bevrijden. De ligging der lijken bewees wel, welk een wanhopige strijd in de autocar was gevoerd. De oorzaak der ramp is niet bekend. Op de bovenste foto: Middernacht in Barcelona. De gelovigen knielen in de straten om te bidden. Op de onderste foto: Meisjes, die banieren dragen, wonen de Vredes-Rallye bij in de historische basiliek van „Sagrada Familia". Dit eeuwenoude bouwwerk werd tijdens de burgeroorlog in Spanje bijna geheel verwoest. NIEUWE SCHIEDAMSCHE'COÜRAIF Weerverwachtlng geldig tot morgenavond: Licht tot half bewolkt droog weer. Zwakke tot Matige wind ln hoofdzaak tussen West en Zuid. Iets koudere nacht, maar morgen overdag Iets hogere temperaturen dan vandaag. Woensdag 4 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 20.53 Uur- Maan op 16.47 uur, onder 1.55 uur. Glorie van Eucharistisch Congres

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1