Dertien opvarenden en piloot vonden de dood m Slechte positie voor werkende - vrouw in Frankrijk I recies genoeg loon voor droog brood Bankroet Amerika maakt weg voor Kremlin practisch vrij Eisenhower opent zijn campagne Stemmen bij volmacht Christelijke Arbeidersbeweging herrijst in West-Duitsland DIRKZWAGER OPENDE NIEUW GEBOUW IN MAASSLUIS Er is nog veel te strijden. Doorvechten tot de overwinning en in andere gemeente Donderdag 5 Juni 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Marine nam reddings werk over Staalconflict in V. S. Conferentie op 't Witte Huis Vliegtuig vloog waar schijnlijk tegen mast op Tocli sleclits één overlevende Toen het werk af was Geen postiljons meer van node Belangrijke verbetering voor scheepvaart berichtendienst Nog 35.000 in bedrijf boven de... 80 jaar Rede in zijn geboorteplaats Abilene H. Vader licht ziek De loonswijzigina; in het bakkersbedrijf WEERBERICHT K.. Engelsman dreef af Vliegtuig stortte neer in Zeeuwsch-Vlpanderen 300.000 telefoongesprekken per jaar Levensader van het bedrijf nieuwe LAATSTE 10 JUNI Winnen of verliezen! MEELIJ Deze Week nog geen compensatie regeling DOOR AUTO GFDOOD 1 T De weerverwachting, geldig tot morgen avond, luidt: Halr tot zwaar bewolkt, met later kans op enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In het Zuid-Oosten Van het land nog warm, elders iets lagere mld- dagtemperaturen dan vandaag. VrUdag 6 Junt. Zon op 422, onder 20.55 uur. Maan op 19.35, onder 2.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Thunder] et stortte op Engels patrouillevaartuig DEN HELDER, Donderdagochtend. Groot was de ontsteltenis bij de deelnemers van de NATO-oefening, die op liet ogenblik rond liet ïjsselmeer tussen de Gecombineerde zee> lucht- en landstrijdkrachten van Nederland, België en Engeland gehouden wordt, toen vanochtend vroeg het bericht kwam dat om kwart over zes, een Nederlandse Thunderjet hij het maken van een duikvlucht in 't Marsdiep tussen Texel en Huisduinen, drie kilometer uit de kust van Noord-Holland bij Ren Helder, neerstortte op een Engels patrouille-vaartuig. Het toestel vloog onmiddellijk in brand en *ette ook het grotendeels houten vaartuig, dat een bemanning van 15 koppen aan boord had, in lichterlaaie. Zowel het vliegtuig als het Engelse scheepje zonken spoedig daarop. Voorzover bekend zijn slechts twee van de vijftien opvarenden, met brandwonden overdekt, gered, öe rest van de bemanning alsmede de piloot vonden bij deze ramp een afgrijselijke dood in de vlammen of in de golven. De reddingboot „Prins Hendrik" van de Kon Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij, die met Nederlandse, Engelse en Amerikaanse sleep- en marineschepen terstond uit de haven van Nieuwe Diep en Hen Helder was uitgevaren om de omgeving af te zoeken naar slachtoffers, keerde om kwart voor negen in de Noordhollandse havenplaats terug met het stoffelijk overschot van een der slachtoffers. Vissers, die onmiddelijk na het onge val met een vletje te hulp schoten, vis ten oen van de overlevenden, een ma chinist van de Engelse boot uit het water. De man had, hoewel hij gewond een reddingboei weten te grijpen. Engels schip nam hem over en zette bij het havenhoofd te Den Helder ®an wal. Vandaar werd de man naar het hiarine-hospitaal „De Centrale Zieken boeg" te Den Helder overgebracht. Zijn toestand, was vanochtend „zeer goed" er bestot d niet het minste levensgevaar. Later werd bekend, dat er nog één op varende was gered. Op de plaats van de ramp bleef de brandende motorolie nog Uren lang nabranden Dt bemanning van de motorredding- boot „Prins Hendrik" vond het totaal verminkte lichaam van een tot op he den nog niet geïdentificeerd beman ningslid (men weet niet of het de piloot van de Thunderjet of een opvarende t<ln het Engelse schip is) by de zand- Het Witte Huis heeft gisteren de lei ders van de staalondernemingen en van de vakbond van arbeiders in de staal industrie uitgenodigd voor een bespre king van de door de staking ir^ deze in dustrie gerezen moeilijkheden. Zowel de ondernemers als de arbeiders hebben de Uitnodiging aanvaard. De staking der 650.000 arbeiders in de staalindustrie heeft reeds tot gevolg dat 75.000 arbeiders in andere takken van industrie werkloos zijn geworden. bank „De Razende Bol". Schipper Bot zocht de omgeving van de plaats waar het ongeluk gebeurde af, maar kon geen enkel levensteken meer waar nemen. De „Prins Hendrik" keerde daarop met de vlag halfstok naar Den Helder terug, om niet meer uit to va ren. De marine nam daarop het red dingswerk geheel over. We zagen de verschrikkelijke ramp n*en gebeuren, toen we met Z'n drieën zaten te vissen aan de dijk bij het Marsdiep", zo vertelde ons Kees Pronk, die met zijn broer Freek en zijn collega Jan Tuithof uit Den Helder het vletje bemande, dat de eerste overlevende oppikte. „Het was zeer heiig. Twee vliegtuigen voerden een schijnaanval uit op het Engelse marinevaartuig, ze doken niet grote snelheid op het schip. Ik zei onmid dellijk tegen mijn broer: dat gaat fout. i Een der vliegtuigen, die de duikvlucht uit- voerde, scheerde rakelings over het schip. Het andere vliegtuig raakte de boot echter. Ik vermoed, dat het tegen de mast is opgevlogen. De hele zaak vloog onmid- dellijk in de brand. Met het vletje roeiden we dadelijk naar de plaats van het onge luk, Het was een heel stuk, zeker drie kilometer. We manoeuvreerden ons bootje om de brandende oliemassa's heen, die het water bedekte. Ik zas een man drijven met een boei, doch inmiddels was de eb ingetreden, waardoor de man afdreef Gelukkig zagen we kans hem te berei- I ken. We trokken hem op het vletje. Het i was een Engelsman. Hij kon geen woord i zeggen, want hij had zware brandwon- den. Inmiddels was een Engels schip naderbij gekomen, waarop we de Engelsman over brachten. Mijn broer Freek stapte ook op de Engelse boot en ging mee naar het marinehospitaal, daar cr Voor ons toch verder niets té doen vie), hebben we het vletje weer naar de dijk teruggebracht. Vanmiddag nam men als vrijwel zeker aan, dat er toch slechts één overlevende van dc ramp bü Texel is. Het is de sto ker Johnson van het Engelse „motor- Iaunch"-patrouillevaartuig. Bij het scheiden van de markt is gis teren in Retranchement een besproei ingsvliegtuig van de N.V. „Meteoor" te Amsterdam verongelukt. Het toestel had sedert enige weken in West- Zeeuwsch-Vlaanderen de gewassen op de akkers besproeid om ze te bescher men tegen ziekten en insecten. Als „vliegveld" gebruikte het daarbij een weiland in Retranchement. Gisteren zou het werk aflopen en de machine was juist gestart voor de laatste vlucht, toen zij eensklaps neerstortte. Toesnel lende helpers vonden het vliegtuig zwaar beschadigd op de grond liggen, maar de piloot, de heer F. Traa had tot hun opluchting niet meer dan enkele schram men opgelopen. Het ongeluk is waarschijnlijk een ge volg van motorstoring. Het ging allemaal zeer gebrekkig, maar bet was nodig en men deed het er mee. Dat was in de tweede helft van de zeventiende eeuw toen zekere heer Jacob Quack, postmeester van professie, het belang van een scheep vaartberichtendienst ging inzien en ten behoeve van de heren in Rotterdam, alsook ter vergroting van het aantal geldstukken in zijn beurs een dergelijke dienst in het leven riep. Gaf in die jaren de postiljon van de heer Quack «ijn paard tot bloedens toe de sporen om dc gegevens over schepen, die Rotterdam wilden aandoen, verzameld door een post jacht in de Maasmon ding, zo snel mogelijk aan de Rotterdamse Beurs te kunnen afleveren, Jhans glimlacht men om een dergelijke energie-verspilling en geeft belang hebbenden snel en secuur alle gewenste inlichtingen zonder dat een paard er één stap voor hoeft te verzetten. Dit kon, omdat men in de loop der eeuwen de beschikking kreeg over een uitgebreid technisch apparaat; het werd eerst efficient in practijk gebracht dank zij een grote dosis initiatief, durf en eneigie, nauw verbonden met de naam die in scheepvaartkringen en vooral in Rotterdamse, een vertrouwde klank heeft gekregen: Dirk- zwager. Deze naam staat nu in forse letters boven =en in lichte kleuren opgetrokken gebouw" dat in korte tijd - October 1951 begon men met de eerste werkzaam, heden - aan het Westelijk havenhoofd te Maassluis is verrezen. Een bouwwerk, dat als een, geenszins grimmige, burcht ir de gehele omgeving domineert en reeds vei op de Nieuwe Waterweg te zien is. In dit, naar een ontwerp van de Rotterdamse architect B. van der Lecq Vervaardigde pand, dat vandaag officieel in gebruik is genomen, heeft Dirkzwager de Maassluisse afdeling van zijn dienst ondergebracht, waardoor de mogelijk heid tot nog doeltreffender werken ge schapen is. Want dit laatste i« met het oog op het steeds toenemend scheep vaartverkeer een eerste vereiste. Zou loijvoorbeeld de exporthandelaar G. Dirkzwager Mzn. die in de tijd, dat de Nieuwe Waterweg gereed kwam, op "trznek van vrienden in de Maasstad oen scheepvaartberichtendienst opende on aldus het werk van meergenoemde Postmeester Quack voortzette, ooit ver moed hebben, tiat de telefoonverbinding, die op zijn initiatief in 1881 tot stand h'.vim, in de loop der jaren een dusdanige verbetering onderging, dat het mogelijk werd 300.000 telefoongesprek ken per jaar te voeren? En dit is dan oen getal dat nog op de vóóroorlogse Periode betrekking heeft. Die telefoonverbinding, levensader van het bedrijf, had een verbetering nodig, uie de oprichting van een nieuw pand alleen al noodzakelijk maakte. De P.T.T. nae^t op dit punt een mooie prestatie geleverd. Om aan eisen van snelheid en een-voud zoveel mogelijk tegemoet te komen, werden bedieningstafels gemaakt voorzien van druktoetsbediening en lampsjgnalermg. De druktoetsbediening maakt het mogelijk alle lijnen en ver bindingen binnen het handbereik van iedere telefonist te brengen, waardoor stagnatie in de dienst, ook op zeer druk ke telefoonuren" kan worden verme- oen. Een belangrijke verbetering aldus voor de tapportage-afdeling, die o.a. tot taak heeft alle gegevens omtrent sche pen boor Dirkzwager's afdeling in Heek van Holland doorgeseind zo snel mogelijk te verwerken. Het belang hier van moge b.v. blijken uit het feit, dat in Rotterdam hierdoor alles in gereed heid kan worden gebracht, om het be- trokken binnenkomende schip, zonder tijdverlies, te ontvangen. Naast deze afdeling is in het nieuwe pand voorts de radio-luisterdienst ge- vestigd. rollen er de telexen en is een ruimte vrijgehouden waar t. z. t. een complete radar-installatie kan worden gebouwd. Ai met al is het gebouw een aanwinst voor het bedrijf en voor het Maassluisse havenbeeld, terwijl het voorts als uit kijkpost uniek is, want men heeft er een prachtig vergezicht over de Nieuwe Waterweg. te Maassluis van bcheepsagentuur N.V. zwager s In verband met het gunstige weer in Mei begint de aardbeienpluk dit jaar zeer vroeg, zodat vandaag reeds in Beverwijk de eerste grote exportveilingen kunnen worden gehouden. Met man en macht is men aan de pluk. De vrouwelijke leden van de C.F.T.C. de Christelijke Federatie van Vakver enigingen, heeft met Rinks'eren drie nationale dagen gehouden waar gede legeerden uit heel Frankrijk bijeen kwamen om jfle situatie van de werken de \touw te bespreken. In een akelig koud ongezellig zaaltje van het C.F.T.C.-gebouw vergaderden dus 'n honderdtal gedelegeerden, jonge en niet meer jonge vrouwen en enkelen die de zestig waren gepasseerd. Deze laatsten waren vermoedelijk leraressen, onderwijzeressen en ambtenaren, ter wijl de meeste anderen fabrieksarbeid sters waren of op kantoren werk'en. Ze kwamen uit alle gedeelten van het land, maar het Noorden en Lyon had den de grootste delegaties gestuurd. Daar zijn de meeste vrouwen in de tex tiel werkzaam en die arbeidsters treden makkelijker in een vakvereniging dan anderen. Ook de vrouwèn uit de me taalindustrie zijn georganiseerd. Het bestuur klaagde er over, dat de vrouwen voor de oorlog eerder in een vakvereniging toetraden dan tegen woordig. Zij zien er dikwijls het nut niet van in, terwijl ze het ïn kleine s eden bijna niet durven uit vrees haar baantje te verliezen. Zo hoorden, wij buitenstaanders, meer dingen waar wij van opkeken, maar die voor de vergadering geen nieuws bleken te zijn. De situatie van de werkende vrouw in .b rankrijk is dan ook over het alge meen genomen treurig en ronduit ge zegd veel slechter dan gedacht wordt. Van de /.852.826 werkende vrouwen, die Frankrijk telt zijn 4.854.259 arbeid sters, kantoorbedienden of behoren tot de ondergeschikte kaders. Die 4.854.259 vrouwen zijn verdeeld in 1.528.817 ge huwden en 3.325.422 ongehuwden, we- 'duwen of gescheiden vrouwen. De statistiek die werkelijk ongelofe lijk lijkt maar die ook met de jongste algemene bevolkingstelling in 1946 werd gedaan, betreft het aantal wer kende vrouwen boven de tachtig jaar! Dit bedroeg m zijn geheel 33.006 van wie 14.858 eigen zaken of een leidende functie hebben en de overige 18.148 tot de arbeidsters, kantoorbedienden of de ondergeschikte kaders behoren. Van de 4.854.259 werkende vrouwen zijn er verscheidene honderdduizenden die niet .genoeg verdienen om meer dan één keer per dag te eten en dan ^ïog maar een mager maal. Ze worden hier toe gedwongen, omdat ze in haar werk behoorlijk gekleed (natuurlijk zonder enige luxe) voor de dag dienen te ko men. Alleen in Parijs al verdienen veel vrouwen slechts tussen de 17.000 en 25.000 frs. pei maand. Door de woning nood zijn ze genoodzaakt een gerheubi— leerde kamer te huren, waar ze onge veer 10.000 frs. per maand betalen. Wat er dan overblijft voor levensonderhoud is makkelijk uit te rekenen. Het is natuurlijk absoluut onvoldoende Is de vrouw ongehuwd en moet ze geheel al leen voor zich zelf zorgen dan kan ze Wie van deze mogelijkheid wenst te maken, moet zo spoedig mo gelijk aan het Raadhuis van z,Un ge meente een (kosteloos) formulier ha len (of laten halen). Dit formulier moet, nadat het volledig is ingevuld en onder tekend door ten eerste: de kiezer zelf, ten tweede: zijn/haar gemachtigde en Generaal Eisenhower heeft in zijn ge boorteplaats, Abilene, met een grote rede zijn campagne voor het presidentschap der V.S. geopend. Het kleine stadje (7.000 in woners) kreeg een stroom yan duizenden bezoekers te verwerken, die uit alle delen van Amerika het begin van Ike's campag ne wilden meemaken. In deze rede, die hoofdzakelijk over bin nenlandse kwesties handelde, spoorde hij met klem aan tot het bereiken van 'n na tionale eenheid. Amerika, zo vervolgde hij, heeft mil- liarden uitgegeven om belangrijke gebie den aan het communisme te onthouden en krachtjge geallieerden aan zich te binden in een ideologische wereldoorlog. Maar de V. S. moeten toezien zelf financieel gezond te blijven. Een bankroet Amerika maakt de weg voor het Kremlin practisch vrij. Het bereikte succes recht vaardigt de mening, dat de huidige aan het Congres voorgelegde rekeningen top- cijfers vormen, voorzover zij betrekking hebben op de meeste N.A.T.Ó.-landen. In de toekomst, meende Eisenhower, zouden de cijfers kunnen dalen, zonder dat essen tiële belangen opgeofferd zouden worden. Eisenhower stelde voorop, dat Amerika's bedoelingen t.a.v. de buitenlandse politiek duidelijk voor binnen- en buitenland uit eengezet dienen te worden. De Amerika nen hebben een instinctieve afkeer van de geheimzinnigheid, die bijvoorbeeld Jalta omringde. Amerika wordt in steeds toenemende mate bedreigd door onenigheid, inflatie, zware belasting en bureaucratie, zo ver volgde hij. Het is nodig, dat ieder zich een verantwoordelijk burger toont, bezield door het geloof en de idealen, noodzakelijk voor een systeem van vrijheid, opdat het niet nodig zou zijn een lange reeks'straf- wetten in te voeren, hetgeen uiteindelijk zou leiden tot de reglementering van de arbeiders en een bureaucratische controle van alle productiemiddelen. Inflatie kan zelfs de ondernemersvrij heid, „de onmisbare economische steun van de menselijke vrijheid", ver nietigen. Dit gevaar betekent een der spre kendste argumenten tegen een overcon- centratie van macht bij de federale rege ring. Het dient, volgens de generaal, als een cardinaal punt gezien te worden, dat de wettige macht van de regering en haar grote invloed gebruikt worden om inflatie, zowel als deflatie tegen te gaan, teneinde het land in staat te stellen op een regel matige koers voort te gaan. Met het oog op het gevaar van een oorlog dient men zich grote opofferingen te getroosten. Een ander gevaar wordt echter gevormd door de centraliserende neiging van de rege ring. Generaal Eisenhower vertelde op z(jn reis naar Abilene aan de journalisten die hem vergezelden, dat, nu hjj eenmaal be sloten had om zich voor het president schap candidaat te stellen, h(j ook zou vechten tot het einde. Een „morele over winning" is niet voldoende, zei hij Ais je ten oorlog trekt gaat het om overwin ning of nederlaag". In Zuid Dakota, waar Dinsdag voorver- kiezmgen werden gehouden, zijn de uit slagen nog niet bekend. Eisenhower heeft hier reeds een „morele overwinning" ge boekt door bij de tot dusver bekende uit slagen senator Taft in stemmenaantal practisch gelijk te blijven. Het is een nek aan race §eworden, in een staat waar van Taft zeker meende te kunnen zijn van een grote overwinning. De staat zendt maar 14 gedelegeerden naar de republi keinse conventie, maar in het kritieke sta dium van thans, waarin Eisenhower Taft ook in het aantal gedelegeerden vlak op de hielen zit, telt elke man. Bij de voorverkiezingen in Californië kreeg de presidentiële candidaat Warren, die zelf gouverneur van Californië is, ge makkelijk het republikeinse blok van 70 gedelegeerden achter zich. Warren's aan hang gaat, voor het geval de gouverneur zelf geen kans maakt, naar Eisenhower. Kefauver won bij de democraten, zowel in Californië als Zuid-Dakota, en verste vigde daardoor ten zeerste zijn ppsitie. Er zij nogmaals aan herinnerd, dat stemgerechtigden, die hetzij wegens uitstedigheid, hetzij tengevolge van hun lichamelijke toestand (hieronder vallen ook vrouwen, die omstreeks de verkiezingsdatum zullen bevallen) vermoedelijk niet in staat zijn zelf aan de stemming voor de I Tweede-Kamerverkiezing op Woensdag. 25 Juni a.s. deel te nemen, EEN ANDER VOOR ZICH KUNNEN LATEN STEMMEN (het z.g. stemmen I bij volmacht). DAG ^®ventueel) ten derde: een nrts (wan- trebmik a f- de lichamelijke toestand van 1 kiezer een beletsel vormt voor het zelf-stemmenuiterlijk op 10 Juni a.s. weder ten Raadhuize (Afd. Verkiezin gen) worden ingeleverd. Als gemachtigde kan alleen optre den iemand, die ook zélf aan de Twee de-Kamerverkiezing mag deelnemen; gemakshalve wijze men bij voorkeur een der huisgenoten hiertoe aan, althans iemand, die in hetzelfde bureau moet stemmen als de volmachtgever zou moeten doen. Men mag slechts voor één kiezer ge- i machtigde zijn, behalve wanneer het huisgenoten betreft in welk geval men door twee personen kan worden ge machtigd. Een stemgerechtigde zoon (of dochter) zou dus voor zijn (of haar) vader èn moeder bü volmacht kunnen stemmen, wanneer beiden ziek zijn. Degenen, die willen stemmen in een andere gemeente dan die, waar zij in het kiezersregister zijn opgenomen, moeten zich vóór 11 Juni a.s. in per soon vervoegen bij de secretarie ener gemeente onverschillig welke in Ne derland voor het doen- opmaken van de desbetreffende verklaring. Dit laatste geldt dus enerzijds voor hen die op de verkiezingsdag op vacantié of anderszins binnen ons land op reis zijn en anderzijds voor degenen, die nog maar heel kort in een gemeente woon achtig zijn, zodat zij door nog niet in het kiezersregister staan ingeschreven. TT ET nationaal weekblad Burger- J recht" heeft in deze verkiezings tijd „meelij" voor de heer Andries- sen, de voorzitter van de K.V.P. Volgens het blad moet hij èn de arbeiders tevreden stellen èn de middenstand. Nu is „meelij" een schone deugd, wan neer dit medegevoel maar niet sarcas tisch xoordt geuit. En zulks is hier na tuurlijk het geval en als 'n stoute jongen wordt de beklaagde verweten, dat het allemaal zijn eigen schuld is. Want vol gens Burgerrechtmoet de K.V.P. aan gewezen worden als de grote schuldige van alles wat niet naar wens ging in de politiek en het maatschappelijk leven. De K.V.P. mag zich al lang in een grote belangstelling verheugen, tenmin ste van de zijde harer tegenstanders; uit eigen kring kon die groter zijn. Het ligt er dik op, dat de K.V.P. de voornaamste vijandelijke vesting geacht wordt; als deze maar zou bezwijken,- dan zou de strijd half gewonnen zijn. Echter geeft de K.V.P. zich niet zo spoedig gewonnen, zoals het verleden bewezen heeft; evenals, dat zij, die hopen op scheuring van enig belang in onze kringen, bedrogen uitkomen. En wat nu die arme mijnheer Andries- sen betreft, men zij aan de overkant ge rust; deze weet opperbest de politiek van de K.V.P. te verdedigen en hij kan er daarbij op wijzen, dat verschillende maatregelen, welke de K.V.P. nuttig achtte in het belang van het land, niet genomen konden worden juist door dt tegenstand va,n de andere partijen. Bovendien kan men wel komen aan- dragen met allerlei materiële aan gelegenheden, de KW1 blieken zullen niet vergeten, dat het b< ->< al gaat om- hogere belangen, nl. principiële inzichten in staats- en maatschappijleer. En de tegenstanders maken het de Katholieken heus niet moeilijk om te onthouden, dat onze eenheid dringend nodig blijft en stemmen op dc K.V.P. het parool moet zijn. ANALYST. misschien rond komen als ze nooit an ders dan droog brood eet. Als een Leitmotiv hoorde men het hele congres door: alleen als de vrou wen in vakverenigingen toetreden krij gen ze het vastgestelde minimum loon, want maar al te dikwijls houdt men zich niet aan het wettelijk vastgestelde sa laris. Zo werden nog tal van zaken be sproken die een schril licht wierpen op veel wat anders hoorde en kon zijn. Waren die verbeteringen op tijd toege past, dan zou 't communisme in Frank rijk stellig nooit zo'n vlucht hebben ge nomen. Zijn in de arbeidersklasse de vrou wen geholpen door kindertoeslag etc. eerder geneigd thuis te blijven, in de bourgeoisie neemt het aantal vrouwen die werk voor 3 of 4 uur per dag zoe ken, steeds toe. Maar dit is een heel andere kwestie, die op het congres maar even werd aangetipt. DINY K.—W. (Van onze Romeinse correspondent) Gisteren werden de algemene audiën ties, die de H. Vader zou verlenen, afge last wegens een lichte ongesteldheid. De Paus, die enkele dagen geleden een lichte kou heeft gevat, liet aanvankelijk de vastgestelde audiënties, redevoeringen en radioboodschappen gewoon voortgang vinden. Toen echter gistermorgen koorts op trad, werden de audiënties van die dag op het laatste ogenblik afgelast. Duizen den pelgrims waren reeds in'het Vati- caan verzameld. Bij het vernemen van het nieuws begaven zij zich gezamenlijk naar de Sint Pieter om voor het herstel van de H. Vader te bidden. Prof. Galeazzi, de lijfarts van de Paus, noemde de ongesteldheid niet ernstig. Er is geen reden tot ongerustheid. De H. Vader ontving gisteren enkele van. Zijn naaste medewerkers en vandaag zullen de audiënties op beperkte schaal weer worden gehouden. De H. Vader heeft volgens prof. Galeazzi enige tijd rust nodig. Het aantal audiënties, dat Hij verleent, is te groot. .i Het lid van de Tweede Kamer F. H. van de Wetering (C.H.) heeft, in ver band met de loonswijziging in het bak kersbedrijf, waarvoor een compensatie regeling nodig zou zijn, aan minister Mansholt een telegram van de volgende inhoud gezonden: „Nu door de broodbakkerij Zaterdag aanstaande verhoogde lonen moeten worden betaald en de beslissing van Uwe Excellentie inzake de toegezegde compensatie daarvoor nog steeds niet bekend is, moge ik er met klem op aan dringen deze alsnog ten spoedigste en in elk geval tijdig vóór Zaterdag 7 Juni a.s. kenbaar te maken. Indien zulks niet mogelijk is verzoek ik in belang van de bakkerij mii mede te delen wan neer uw besluit kan worden verwacht". Naar aanleiding van dit telegram werd van bevoegde zijd» ann het A.N.P me degedeeld, dat niet meer deze week, doch binnenkort, de beslissing van de minister van Landbomv over deze com pensatieregeling kan worden tegemoet gezien. Op het Stationsplein te Hilversum werd gistermiddag het driejarige jongetje D. K., dat onverwachts de rijweg overstak, door een vrachtauto aangereden. Het jongetje werd öp slag gedood- In de rubriek Persberichten met Commentaar" maakten we reeds ver scheidene malen melding van de be roering onder de katholieke werkne mers van West-Duitsland ingevolge de houding van het steeds feller socialis tisch handelende Duitse Algemeen Vak verbond- Het blijkt dat die drieste houding ook de christelijken niet „onaangedaan" heeft gelaten- Althans een bericht uit Essen meldt, dat tot de heroprichting is beslo ten van het „Centraalverband van Evan gelische Arbeidersorganisaties in Duits land" door de gedelegeerden der Protes- tanse arbeidersbeweging in g„heel Duits land besloten, die in de afgelopen week in i Essi de industriestad Essen bijeen waren ge komen. De plechtige proclamatie van de herre zen Evangelische Arbeiders Beweging" (E.A.B.) zal op 8 Juni a-s. in het "Hans Sachs-Huis" te Gelsenkirchen geschieden, ter gelegenheid van de viering der op richting van de Evangelische Werklieden- bond te Gelsenkwchen-SchaLke, nu ze ventig jaren geleden. De nieuwe organisatie stelt zich ten doel te strijden voor de verwezenlijking van de Christelijk-socigle gedachte onder de arbeiders- Algemeen voorzitter en te gelijk plaatselijk voorzitter in Berlijn wordt Oberregierungsrat Otto Klein uit en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1