Redeli jke hulp voor w erklozen Uitkeringen in gevaar Gegoochel met cijfers Tsjoeikof verbiedt geallieerde controle Op autoweg Helmstedt—Berlijn Het brood een cent duurder Pinksterboodschap voor Mgr Van Miltenburg OFM zoekt priesters en leken voor Pakistan Azië Vereenvoudiging van de loon administratie op komst Hoeveel kiezers zullen stemmen? REGENKANSEN BLIJVEN KLEIN HIJ WILDE IN"VRIJHEID ZIJN VERJAARDAG VIEREN Millioenen kunnen bespaard worden door andere administratie v.. rPf.r,t.s l „Hrriclige toestand is onhoudbaar'' zegt regeringscommissie Woensdag 11 Juni 1952 VOOR SCHIEDAM Liever arbeider dan aan de steunpaal Moskou verwerpt West. ontwapeningsplan Russen zullen voortaan tegen patrouilles optreden f Huis te Milaan stortte in Eerste Britse atoombom Prof. Romme antwoordt ir Weiter Offerbloklichter ont snapte uit gevangenis Margarine 4 cent per pond goedkoper Westelijke „grote drie" bijeen Tachtigjarige moeder begroette haar zoon Eén handeling minder: besparing f 7,5 millioen Van Est schonk fiets aan de Missie Adenauer weigert onder stakingsdruk te onderhandelen WEERBERICHT EX-WERKLOZE WERD ONWEL H. v.d. M. VERSTAND EN HART i Reeds tien doden geborgen op weg naar Australië Het knagende geiveten Op zoek naar mensen VERSCHILLEN IN LOON- BEGRIP IN ééN BIJZONDER TARIEF Nog moeilijkheden voor kleine bedrijven Strijd om de medezeggenschap KIESDELER ONGEVEER 51.800 Meer volmachten ,„De weerverwachting van de Bilt, geldig van woensdagavond tot Donderdagavond, luidt: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer, In het Noorden van het land vrij krachtige tot matige Westelijke tot Noordwestelijke wind en weinig verande ring in temperatuur. In het overige deel van het land matige tot zwakke Westelijke wind en vrij warm. Donderdag 12 Juni: Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 0.00, onder 9.15. H1E U WE S C HIE DAM S C H EICÖII RANT 'J hedrag na 13 weken werd teruggebracht door onderkruipers Hieronder volgt een nieuw debat naar aanleiding van de kwestie: steun werklozen, Gaarne laten we beiden aan het wootd, om aldus in onze '<iak van voorlichting tot een goed begrip en tot een goede houding omlet betrokkenen te geraken. Raar aanleiding van het artikel „Plei dooi voor werklozenin ,,Ilet Nieuwe Dagblad" van 30 Mei '52, wil ik u ver beken ook de volgende gedachten te Publiceren. ,.De schrijver verklaart daarin, dat de }Vc'rklozenzorg een zaak is zowel van het "art als van het verstand, waarbij de ?cllaal niet naar één zijde mag overhel- ien> maar waarbij helaas het hart steeds 'heer in de knel raakt. De oorzaak hiervan ligt volgens schrij ver ook bij de arbeider zelf en hij schaamt ?lph bijna als arbeider het te zeggen. Ik h°op, dot de schrijver er dan toch bij gebloosd zal hebben. Dat werklozen veelal, wanneer een Verslechtering voor de deur staat, plot- ®eling weer aan het werk gaan, is toch Heel gewoon, want men blijft zo lang 'hogelijk zoeken naar iets beters om ten slotte tussen twee kwaden de minst JJechte te kiezen, of men zegt ,.Nu ja, in D-ods naam, dan zal ik deze of gene baan hiaar nemen, al zijn daar dan nog zoveel hieer verslechteringen aan verbonden ten Opzichte van een vroegere baan of werk. Zelf ben ik ook werkloos geweest in ï6 jaren van 1933—'37 en kon ook tel- eDs weer aan de slag, maar, ik liep in üJh'loon telkens en telkens terug, in 1933 zoals de schrijver het nu ook weer doet. Misselijk vind ik dit, vooral omdat ik zelf heb ondervonden wat het zeggen, wil werkloos te zijn._ Waarom verslechtering in de uitkering bij langere werkloosheid? Waarom niet wat meer loon voor de werkende? Waar om nu altijd de andere kant heen? Of moeten het loon en andere voordelen er weer afgeperst worden zoals voorheen? Voor mij blijft het onbegrijpelijk, dat iemand met zoveel ervaring aldus kan schrijven. EEN EX-WERKLOZE In antwoord op bovenstaande schreef onze deskundige het volgende: Ex-werkloze grijpt terug naar 1937, de tijd van grote werkloosheid en beweert dat de uitkering van die tijd begrensd werd tot 65 pet van de loonnorm. Dit» is niet geheel juist. Voor georganiseerde werklozen was het grondbedrag, indien men van de werklozenkas was uitgetrok ken, voor man en vrouw 13.50, welk bedrag na 13 weken werd teruggebracht tot 12.50. Men was dan zogenaamd dub bel uitgetrokken. Aan kindertoeslag werd 1.35 per week per kind verstrekt, alsmede 2/3 ge deelte van het verschil aan huur tussen 3.50 en 8 per week. Nemen we hu een geval van man en vrouw en 4 kinderen en aangenomen huur van 6.50 dan werd het totaal 20.90 als uitgetrokkene of 19.90 als dubbel-uitgetrokkene (afkor ting U en D.U.) Dit bedrag werd getoetst aan het mogelijk te verdienen loon en mocht in dit geval tot 70 pet gaan. Ver diende hij dus 25 per week dan werd de uitkering als uitgetrokkene op 18 en als D.U. op 17.10 gesteld. Naarmate het ggzin groter was naar die mate werd het percentage hoger, zodat bij 10 kin deren het maximum 90 pet. werd be reikt. Zakkende lonen 12 cent in 1937, 50 cent per uur waarbij j ixi xaot, cvt ooui y- j ook nag weer kwam de kans van slechtere uitkering bij opnieuw Werkloos zijn 65 pet. van het loon. Al houden toen alle werklozen van de beste jy.il zijn geweest, was het toch onmoge- hjk, dat allen aan de slag gingen- Had men nu al deze mensen maar moeten laten lijden om wille van de on willige? Toch deed en redeneerde men toen. Het is wel aardig, dat ex-werkloze juist één van die facetten naar voren brengt waardoor, bij de bepaling van een steunnorm, het verstand boven het hart moet uitgaan. Immers, in die tijd zakten de lonen onrustbarend, niet individueel maar over de gehele linie. Zij, die aan het werk bleven, zagen hun loon steeds minder worden, maar zij, die b.v. in '34 werkloos werden bij een weekloon van 30 voelden er in '37 weinig voor om hetzelfde werk voor 24 of 25 weder aan te vangen. Dat is vanzelfsprekend te begrijpen, maar dat mag toch geen *e- den zijn om dan aan de steunpaal te blij ven hangen, zeker niet waar het hier al gemeen geldende lonen betrof. Het was toen weliswaar moeilijk aan werk te kunnen komen en het was ook geen tijd om met vreugde naar terug te zien. De steun was afgestemd op het ethisch-mi- nimum en iedereen herinnert zich nog wel het bloedend hart van de toenmalige bewindsman. Al was dus die mentaliteit te begrijpen, toch. moet ik daarvoor waarschuwe», want als deze zelfde men taliteit thans, nu er toch wel één en an der ten goede is ge-wijzigd, nog zou leven onder een groot aantal arbeiders, dan kan het niet uitblijven of bij da samen stelling van wachtgeld- en werkloos heidsreglement en vaststelling van de uit te keren bedragen zal hiermede re kening worden en ook dienen te worden gehouden. Zulks ten nadele van de goed- willenden. Daarom nogmaals: „Arbeiders let op uw zaak en stel ..onderkruipers" aan de kaak". Schone namen verdwenen Vervolgens meen ik bij ex-werkloze twijfel te moeten bespeuren omtrent mijn arbeider-zijn. Welnu, ik ben arbeider al is het dan hoofd-arbeider en ik ben er trots op Alleen vind ilc jammer, dat de woorden patroon en arbeider, woorden met zinrijke betekenis, zijn vervangen door werkgever en werknemer. Volgens mijn vaste overtuiging Zal, als de werk gever werkelijk patroon en de werk nemer werkelijk arbeider is in de zin van deze woorden, bij het nemen van alle maatregelen meer het hart dan het verstand kunnen spreken. Dan ook zal mijn blozen, voortspruitend niet uit ver legenheid maar van ergenis, spoedig overgaan. En zo zal ook, indien ex- werkloze eens rustig, maar dan heel rustig mijn gedachten van 30 Mei j.l. nog eens na leest, waarschijnlijk zijn misselijkheid ook zien verdwijnen. Het nieuwe station van 's-Hertogenbosch is giste ren in gebruik genomen. Doorzichtfoto van het nieuwe spoorweggebouw. Het K. N. M. I. deelt mede: Ons la'nd bevindt zich juist aan <5» rand van de invloedssfeer van een de pressie. die vanmorgen bij het Skager- rak lag en die zich in de richting van Polen verplaatste. Deze storing was oorzaak van de wolkenvelden, die van daag over ons land trokken. Het uitge breide neerslaggebied, dat de storing vergezelde, trok echter bijna geheel ten Noord-Oosten van Nederland langs. Tot vanmorgen was er ook in het uiterste Noorden van het land nog geen regen gevallen. De kans, dat daar vandaag nog wat motregen zou vallen, was echter aanwezig. De depressie heeft de westelijke wind tijdelijk doen toenemen en deze wind voert nu zachte en vochtige lucht van de Oceaan ons land binnen. Het ziet cr naar uit, dat ons land enkele dagen in deze Oceaanlucht zal blijven, waarbij het zacht weer zal zijn, aangezien deze lucht in de hogere ni- veaux tamelijk warm is. Regen van enige betekenis is op het ogenblik niet in zicht Dc Sovjet-gedelegeerde Jacob Malik heeft in de ontwapenings-commissic der V.N. medegedeeld, dat de Sovjet-Unie hel Westelijke plan om maxima te stellen aan de strijdkrachten der grote mogendheden verwerpt, omdat dit naar haar mening „onpractisch" is en niet de luchtmachten en grotere bestellingen in West-Berlijn te doen teneinde het economische leven van de stad te' versterken tegen druk van oostelijke zjjde. De minister van finan ciën en die van economische zaken zul len naar Berlijn gaan om over grotere hulpverlening te spreken. Later zal "e bondskanselier zelf gaan. cn de atoomwapens der betrokken landen in aanmerking neemt. In het Westelijke plan wordt voorge steld voor de strijdkrachten der V.S., communistisch China en de Sovjet-Unie een maximum van 1.500.000 man te stel len, terwijl Frankrijk en Engeland ten hoogste 800.000 man op de been zouden mogen hebben. Volgens Malik is hierbij geen rekening gehouden met de opper vlakte en het bevolkingsaantal der be trokken landen. Ook maakte hij er al be zwaar tegen, dat niets gezegd wordt over de verhouding tussen de grond-, vlooi en luchtstrijdkrachten van de genoemde landen. De Russische afgevaardigde zeide ten slotte dat, als het Westen het Russische voorstel aanvaardt om de strijdkrachten en de bewapening met ten minste een derde te verminderen, gekoppeld aan een verbod op atoombommen, de Sovjet-Unie op haar beurt geen bezwaar zal maken tegen het opstellen van „concrete richtlij nen" voor de vermindering van strijd krachten en bewapening. Het hoofd van de Sovjetrussische controle-commissie voor Duitsland generaal Tsjoeikof, heeft in een brief aan de waarnemende Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland de eis gesteld, dat de Amerikaanse bezettings autoriteiten onverwijld zullen ophouden met het uitzenden van gewapende pa trouilles op de autoweg tussen Helm stedt en Berlijn. Tsjoeikof verwerpt het Amerikaanse protest <egen het beiem meren van de patrouilledienst en kon digt aan. dat de Russen in het vervolg tegen de Amerikaanse patrouilles zul len optreden. sloten-zijn gewend, dat het de blokkade zelf voortzet. Aan zeven Duitsers, onder wie een man dip oereeeld als koerier tussen de Oost- duits! autoriteiten en Radio-Berlijn op treedt is de toegang tot het gebouw geweigerd Ook vier werknemers van Radio-Berlijn mochten niet binnen. De reden voor deze zelfblokkade'' schiint tp ziin dat het personeel an Radio-Berlijn nog geen instructies van de Russische autoriteiten heeft ontvan gen hoe te handelen. In 'n voorstad van Milaan is gister nacht door een ontploffing een huis van drie verdiepingen ingestort. Reeds z'jn tien doilen, onder wie drie kinderen, geborgen, terwijl vier ernstig gewonden van onder het puin gered konden wor den. Tweehonderdvijftig politiemannen en brandweerlieden werken koortsachtig om de eventuele overlevenden uit te graven. Een aantal personen wordt nog vermist. De redders werken met gevaar voor eigen leven, aangezien een muur op Het Britse vliegdekschlp „Campania" i met aan boord de eerste in Groot-Brittan- nië vervaardigde atoombom, is uit de I Britse oorlogshaven Portsmouth naar het tachtig kilometer ten Noord-Westen van Australië gelegen onbewoonde eiland Monte Bello vertrokken, waar de bom tot I ontploffing zal worden gebracht. Generaal Tsjoeikof zegt, dat op de bijeenkomst, die 29 Tuni 1945 op het hoofdkwartier -der Russische bezettings- strijdkrachten is gehouden en die van Amerikaanse zijde door generaal Clay en van Britse zijde door generaal Weeks werd bijgewoond, is overeengekomen, dat de Russische troepen de veiligheids maatregelen zouden handhaven, de diensten der militaire politie zouden verrichten en verantwoordelijk zouden zijn voor het verkeer op dé autoweg tussen Helmstedt en Berlijn. „Er is toen niet gesproken over deelneming door de Westerse bezettende mogendheden aan de militaire patrouillediensten op deze autoweg", aldus 't Russische schrijven. Zoals gemeld, hebben de Britten de blokkade van 't onder Russisch toezicht staande radio-station Radio-Berlijn" opgeheven. Alle prikkeldraadversper ringen zijn verwijderd. Het in he' ge bouw verbiiivende personeel is echter klaarblijkelijk zodanig aan het opge- Bondskanselipr Adenauer heeft Dins-1 instorten'staat. Men vermoedt, dat de dag alle departementen van de West- ontploffing is veroorzaakt door uitstro duitse regering ondracht gegeven, meer j mend gas. De heer Romme heeft gisteravond tg Breda gereageerd op de rede die de heer Weiter Maandagavond in Haarlem had gehouden. „Ik heb de heer Welter in Leeuwarden aangevallen", zo zeide pfof. Romme, „omdat ik het betreur wanneer er stem men vermorst worden en ik iedere stem, uitgebracht op een dwergpartij als de K.N.P. verloren acht". Wat prof. Romme van de heer Weiter niet begreep was dat hij op zijn politiek van aanhoudend mee gaan met de communisten nog zegt troti te zijn. „Weiter is even anti-communist als ik, maar er is geen Kamerlid dat* zoveel en zover met de C.P.N. is mee gegaan als hij. Hier gaan uitersten elkaar raken, die meer ten gunste van de com munisten werken, dan van de Katholiek Welter, die hun op deze manier wonder lijk in de kaart speelt. Weiter heeft zich het geweten van de K.V.P. genoemd, maar hü is belichaming geworden van het knagende geweten. Thans is geen enkele reden meer aanwezig om zijn for matie voort te zetten die hij heeft aan gediend als een duidelijk verschijnsel ter verandering van de politiek der K.V.P." „Ik geloof", zo zeide prof. Romme ver der, „dat Weiter en zijn aanhang zich overgeven aan een illusie en een ver keerde speculatie. Zijn illusie is, dat hij het tot drie a vier man in de Kamer brengt. Zijn speculatie is hierdoor de politiek van de K.V.P. om te vormen. Dit is echter een speculatie die van alle grond ontbloot is. Cisteren arriveerde voor een kort bezoek aan ons land de Australische Minister-president Robert Menzies op Schiphol. Na het verlaten van het vliegtuig, dat vele uren te laat was, een kort interview voor het vliegtuig. (Van onze correspondent) Ondanks ijverig speuren is de P°ut,e Piet in geslaagd de 27-jarige H. H. op te ?»oren, die uit de strafgevangenis te Haar. ie ebi wist te ontkomen. H., die onder meer v,!roordeeld was wegens het lichten van jtferblokken in Limburgse kerken, zag, hij gelucht werd, zijn kans schoon om behulp van een medegevangene over e" drie meter hoge muur te klimmen en 'e Ontkomen. Drie ongewapende bewakers hielden toezicht op een groep van onge veer 80 gevangenen, die op de buiten plaats van de Haarlemse „parapluie" wer den gelucht. Eén van hen zag tot zijn schrik H. over de muur klimmen, terwijl «en medegevangene hem hierbij letterlijk een handje hielp. Direct sloeg men alarm «u het gelukte nog juist bijtijds de helper, jjje langs een beddelaken naar boven klom, J1') zijn voeten te grijpen en van de muur trekken. H. was echter in geen velden wegen meer te bekennen. De man heeft een gevangenisstraf van v'jf jaar te ondergaan, waarvan er reeds ''"ee voorbij zijn. Hij maakte handig ge- j^üik van het feit, dat het .«*»gndeel der ^Wakers toevallig op excuSJWas. Zij ^zochten namelijk een imnchting in V"ght. Het is niet uitgesloten, dat H. de benen heeft genomen, omdat hij zijn verjaardag hl vrijheid wilde vieren; hij werd gisteren 27 jaar. Dit vermoeden wordt ver- .«rkt door de ervaring, die men met deze uitbreker heeft opgedaan, want ook enige maanden geleden ontvluchtte hij uit <le gevangenis, om in Maastricht een familie feestje bij te wonen. Bij zijn vorige ont- snapping ging hij echter veel gevaarlij ker te werk. Toen ontvluchtte hij via de hoge daken van de gevangenis. Zijn vrij heidsvreugde was echter van korte duur. omdat hij in Venlo pardoes tegen een re chercheur opliep. De rechercheur be stuurde een auto en H„ die langs de weg stond, vroeg prompt of hij mocht liften! Dat liet de rechercheur zich geen twee keer vragen! Tengevolge van de wijziging in de col. Af'» arbeidsovereenkomst voor de lectieve a bakkerijbedrijf, die héNben geleid tot een verbetering van de arbeidsvoorwaarden en. het invoeren van een bedrijfspensioen zijn de kosten v de bereiding van het brood gestegen. Naar de minister van Landbouw deelt, zal de maximumprijs voor net volksbrood met ingang van neden 11 Juni dan ook met één cent per broo van 800 gram worden verhoogd, terwijl een verhoging van de (vrije) witbrood- prii» met één cent per brood van 800 gr. redelijk wordt geacht. Ter compensatie van de hieruit voort vloeiende hogere gezinsuitgaven worden de producenten van margarine, bak- gram goedkoper af te leveren. Deze prijs verlaging zullen de fabrikanten ook kun nen geven over de afleveringen aan de detaillisten, welke zijn verricht na 2 Juni 1952 en aan grossiers na 26 Mei 1952, ten einde de verlaagde prijs terstond aan de consument ten goede te doen korrian. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland en de V. S. zullen 27 Juni in Londen samenko men om verschillende problemen te bespreken. Vooral zal aandacht worden gewijd aan de situatie in Korea. Minis ter Alexander zal 25 Juni van zijn lie- ae pruuueemcii van maz-ga tuit, - wr- J braadvet en spijsolie in staat gesteld hun zoen; aan Korea terugkeren en de be- producten van 11 Juni af 8 cent per kilo- sprekingen bijwonen. (Van onze correspondent) De bruine monnikspij domincerdcffis termiddag in sterke ma e het op ders pater dr Apolltnarus van Leeuwen aers, paier or e Franciscaanse en de secretaris van uu*® missie in het buitenland. pater «dul- phus v. d. Vat, bevond z'ch °P h®' vlleB" veld ter verwelkoming van ZJL Exc mgr Aleuin van Miltenburg O.F.M aartsbis schop van het diocees Karachi m Pakistan en chargé d'affaires bil het Vatusaan. De Convair Liner „Albert Cuyp was nog maar juist gearriveerd of mevr Van Miltenburg, dc moeder van de aartsbis schop die m Maart j.l. 8» jaar werd, vatte post aan de trap van het toestel Zo werd het weerzien niet langer dan strikt nood zakelijk voor haar uitgesteld Hoewel de moeder natuurlijk de ereplaats kreeg, wa ren ook tien van de dertien broers en zusters van monseigneur aanwezig, om hem hartelijk te begroeten. Ook de pas toor van Harmeien gaf acte de présence Na een verblijf van vijf jaar in Pakis tan keerde de aartsbisschop voor een kort verlof in land terug. Het is de bedoe ling in drie maanden uit-en-thuis te zijn De aartsbisschop kwam naar Nederland om voor zijn missie priesters en leken werkzaam in de geloofsverkondiging, dé ziekenverpleging en het onderwijs te zoe ken. Te Rome, waar mgr Van Miltenburg in een speciale audiëntie de toestand van zijn diocees met Z.H. de Vader besprak, werd de aartsbisschop opgezocht door de ver tegenwoordiger van Pakistan bij het Qui rinaal. Een ontmoeting, die zich kenmerkte door een hartelijk en ongedwongen ka rakter. In Barcelona maakte monseigneur het Eucharistisch Congres mee. Via Lourdes en Lisieux reisde de aartsbisschop naar Nederland. „Br heerst in mijn missie een groot gebrek aan personeel", zo verklaarde mgr. „Wij hebben een enorm gebied met millioenen-volkeren. Onze missie telt 17.000 katholieken, van wie het groo.1^ deel zich van elders heeft De moeilijkheden voor de missie liegen voornamelijk in de grote verscheiden heid van godsdiensten en het grote aantal talen, dat er wordt gesproken. De Islam met zijn fanatisme maaki het volk ontoegankelijk en alleen de in directe methode geeft ons kans. Daar om werken wij met ziekenhuizen en scholen. De missie bezit 2 ziekenhuizen, waar o.a. Duitse leken-missionarissen als artsen werken. De Medische Missie zusters doen hier prachtig werk. En dan zijn er overal scholen, lagere scho len en vcoral de Highschool, waar mede wij een enorme,invloed op de be volking hebben, omdat vele niet-ka'ho- lieken hier onderricht ontvangen. Dat is ook de reden, waarom ik hier in Nederland leerkrachten kom zoeken, ook leken, die zich aan het mooie werk in Pakistan willen geven". Mr. Van Miltenburg vertelde, da' hij Zaterdag officieel in Harmeien, zijn geboortedorp, zal worden ontvangen. Ook zal hij in Nederland de film „Waar woestijnen bloeien gaan" inleid »n en vertonen. Deze film is door mr Hustinx in het aartsdiocees opgenomen en nog slechts in Harmeien vertoond. De winnaar van BordeauxParijs en Ronde van Nederland, Wim van Est it1' St Willebrord, heeft spontaan een Af-s geschonken aan een van zijn sym pathiekst supporters: Father Willeme, 'J'-Hill-congregatie. Deze thans in Roosendaal rustende missionaris was in Midden Afrika een an de pioniers van het catechisten- r ®r*: Father Willeme zal dan ook geen meefiets kopen maar een gewone fiets °°r het buitengewone werk van de catechisten in Midden Afrika. De gecompliceerde administratieve werkzaamheden, die een werkgever bij het uitbetalen van loon, moet (laten) verrichten, worden belangrijk minder en gemak kelijker, als de maatregelen, die thans worden voorbereid op grond van de voor stellen van een door de minister van Financiën en van Sociale Zaken ingestelde commissie, wettelijk geregeld zijn. Op 't ogenblik moet de werkgever, die de administratie perfect wil uitvoeren, niet minder dan 60 kolommen op verschillende staten invullen. Eén handeling minder voor de 400.000 Nederlandse Werkgevers maakt 150 millioen boekjaren per jaar uit met een besparing van 7 millioen gulden. De totale besparing voor het bedrijfsleven van de voorgestelde vereenvoudigde regeling is niet te schatten, doch bedraagt volgens een hoge ambtenaar van het ministerie van Financiën zeker enkele tientallen millioenen guldens. De commissie, die in 1950 werd inge steld en die taak kreeg de mogelijkheid te onderzoeken van een coördinatie van de heffingen voor de sociale verzekerin gen en de belastingen naar het loon, is blijkens haar zeggen eenstemmig van oordeel, dat wijziging van de on houdbare toestand noodzakelijk is. Ook belasting over de wijze waarop een meer bevredi- ningsheffing 1941. gende toestand kan worden verwezen lijkt, is zij tot een eenstemmig oordeel gekomen. De heffingen, welke de commissie in haar onderzoek heeft betrokken, berus ten op de volgende wetten en besluiten: Sociale verzekering: ongevallenwet 1921, land- en tuinbouwongevallenwet 1922, ziektewet, kinderbijslagwet, zieken- fondsenbesluit en werkloosheidswet; Belastingheffing: besluit op de loon belasting 1940 en besluit op de vereve De aan de commissie verstrekte op dracht vloeide voort uit de algemeen be staande overtuiging, dat een coördinatie kan leiden tot belangrijke vereenvoudi ging, zonder dat aan de strekking van de heffingen tekort behoeft te worden gedaan. De commissie heeft haar taak aange vat met een behandeling van de punten van verschil tussen de heffingen en het aanwijzen van de te verwezenlijken coördinatie. Zij heeft gemeend daarmede niet te moeten volstaan, ^et betreft hier n.l. een zeer ingewikkelde wettelijke materie, zodat aan het ten uitvoerleggen van voorstellen tot ingrijpende wpziging grote moeilijkheden van wettechmsche aard zün verbonden. De commissie heeft deze moeilijkheden onder het oog gezien en het resultaat van haar overwegingen neergelegd in een wetgevingsbijlage, waarin concreet wordt aangegeven welke wijzigingen in de wettelpke bepalingen nodig zouden zijn om haar voorstellen te verwezenlijken. De commissie vleidt zich niet met de hoop, dat door middel van coördinatie van wetgeving en uitvoering alle proble men tot oplossing zijn te brengen. Met name wijst zt) er op, dat ook na de coör dinatie nog moe'lijkheden, zij het van geringere omvang, zullen blijven bestaan voor vele «Jeine bedrijven, waar soms een geregelde administratie geheel ont breekt. De voorstellen kunnen o.a als volgt worden samengevat: a. Alle verschillen tussen het begrip loon, dat ten grondslag ligt aan de hef fingen, met uitzondering van de loonbe lasting, vervallen. Van het loon, waar naar doze heffingen plaats vinden, kan het uitkermgsloon zo nodig hier en daar afwuken. b. De verschillen tussen het loon- begrip voor de premieheffingen krach tens de sociale verzekeringswetten en de vereveningsheffing enerzijds en het loonbegrip voor de loonbelasting an derzijds worden beperkt. De meest voorkomende verschillen te weten, de aftrek van de werknemersbijdrage voor de sociale verzekering, alsmede de kinderbijslag worden verwerkt in een bijzonder tarief, dat geldt voor alle ondernemingen die onder de wet telijke kinderbijslagverzekering vallen. De werkgever kan voortaan, als zich bij het loon van de werknemer niets bijzonders voordoet, terstond het bij zondere tarief van de loonbelasting toe passen op het loonbedrag, waarnaar ook de andere heffingen worden bere kend, Werkgevers, bij wie een afwij kende regeling inzake kinderbijslag be staat (erkende regeling of kindertoe lage), passen, evenals tot nu toe, het gewone tarief van de loonbelasting toe. c. De kring van werknemers en werk gevers, vallende onder de sociale verze- kerings. en belastingheffingen naar het loon, wordt zoveel mogelijk dezelfde. De bijzondere gevallen, waarop de ene hef fing wel, doch de andere heffing niet van toepassing is, nemen aldus belangrijk in aantal af. d. Aanbevolen wordt het doen over eenstemmen van bepalingen inzake be talingstermijnen e.d., alsmede nauwe samenwerking tussen de uitvoerende or ganen bij de wetstoepassing. A blijde begroeting (Tel. van onze correspondent) BONN, Woensdagochtend. Bondskanselier Adenauer en de presi dent van het Westduitse Vakverbond, Fette, zullen voorlopig niet bijeenkomen om de toestand te bespreken. ontstaan door de actie van de vakbonden voor een volledige medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven. Ondanks het voornemen der vakbonden alle stakingen vier dagen op te schorten, heeft de regering de voor Woensdag aangekondigde besprekingen af. gezegd, omdat zij weigerde onder stakings druk te onderhandelen. Ofschoon dit niet als een ultimatum aan de vakbonden is aangediend, is het duidelijk, dat een ver scherping van de tegenstellingen is inge treden. De rechtse groep in de regeringscoalitie heeft het been stijfgezet. Daarentegen gaan de linksgerichte politici der chrislen- democratische katholieken voort met bemiddelingspogingen. Zo zal minister Kaiser vandaag de vakbondspresidant I Fette ontmoeten en heeft ook dr Arnold. I de minister-president van Noord-Rijnland Westfalen, zijn diensten aangeboden. Naar wij bij informatie vernemen, bedroeg op 1 Januari j.l. het aantal 23-jarigen en ouderen in Nederland 5.984.906. Deze zijn niet allen kies gerechtigd. Bij de laatste twee ver kiezingen bedroeg het aantal kiesge rechtigden van hen, die 23 jaar of ouder waren 95.5 pet. Dit percentage kan ook voor de komende verkiezing veilig worden aangehouden. Bij de verkiezing van 1948 bedroeg het totaal aantal kiezers 5 433.663, het aantal uitgebrachte geldige stemmen was 4.932.959. Een aantal van 344.081 Ui - Ei inge geldig zijn. Houdt men het percentage van 6,3 pet aan voor de kiesgerechtig den die niet aan de stemming deel nemen, dan zullen plm. 5.350.000 kiezers naar de stembus gaan. De kiesdeler voor de komende verkiezing zai een getal worden dat niet ver ligt van 51.800. anta kiesgerechtigden had rïfet aan de stem' ming deelgenomen (6.3 pet). Telt men hierbij de blanco en overige ongeldige stemmen, dan kwam het stemrecht van 500.704 kiesgerechtigden niet tot zijn recht (9.21 pet). Thans zullen kiesgerechtigd zijn on geveer 5,71 millioen personen. Zou hier van ook dit jaar 9,21 pet afvallen, wan Bij deze berekening is geen rekening gehouden met het feit, da4 thans ver geleken me 1948. xuimer mogelijkheid pstaat om bij volmacht te stemmen, len gevolg hiervan kan zijn, dat een aantal kiezers, dat bij de laatste ver kiezing verstek moest laten gaan, thans zijn stem wel uitbrengt. Ook werd geen rekening gehouden met het aantal personen, dat na 1 Jan. j.l. 23 jaar werd noch met het aantal, dat sedertdien is afgevallen door ver trek, overlijden of anderszins. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1