Duits ondernemersfront tegen algehele medezeggenschap Adenauer weer in het nauw Meer dan 30.000 emigranten voor Australië „MAURITS" HEEFT NIEUWE SLIKYIJVER NODIG RECLAME BIJ BRITSE T.V. eoRK De toestand in de Z.-Molukken Douwe Egberts Kremlin kent geen Satellieten moeten voor Rusland zwoegen v.. pardon Nog 1 keer praten met Moskou Persberichten FRANCISCANER-KLOOSTER TE VORDEN IN 'T GOUD De camera op 't buitenland GEEN DWANG BIJ DE GROEI DER P.B.O." Streven naar Europa's eenheid doorkruist door sociale strijd Aanhangers van Taft leiden partijconventie Geen zekerheid omtrent acceptatie voor aanmeldingen 11a 15 Juni Regering wil terrein in Urmond onteigenen Ondanks Morrison's waarschuwing Uuiversitaire opleidi n g in psychologie Onderwijsvernieuwing Moskou wil missie in Tokio handhaven J Hartelijk medeleven van de parochianen .Nationaal belang" is slechts een leus bij de propaganda Harry Prikker. fAGINE 3 DONDERDAG 12 JUNI 1952 Readies Katholieke bezwaren Washington gereserveerd WONING VOOR JOH BODE GRAVEN AANBESTEED Wetsontwerpen op komst met commentaar KARD. VON FAULHABER ERNSTIG ZIEK Tij rm acHX MIDDENSTANDERS NAAR O. L. VROUW TER NOOD Dt nieuwe Engelse Melange' met de rijke afschcnk Met het groene etiket 76 cent Met zijn haas op stap Apostolaatsvorm Nog een vorm A erhoging van sociale lasten lasten maakt concurrentie mogelijkheden kleiner (Van onze correspondent) BONN, 11 Juni. Ondanks liet besluit van de grote eenheidsvakorganisatie, de Deutsche Gewerkschaftsbund, de stakingsactie ter verkrijging van volledige mede zeggenschap vier dagen op te schorten, heeft dr Adenauer, gelijk wij gis teren reeds berichtten, zijn bespreking met de voorzitter van de D.G.B., Fette, welke gisteren plaats zou hebben, afgelast, omdat hij niet onder stakingsdruk wilde Onderhandelen. Vandaag nam Adenauer het besluit, dat hij Fette Vrijdagmiddag zal ontvangen. Of na de eerste stakingsgolf de strijd zich iu de komende weken zal ont wikkelen tot een directe bedreiging van het economische leven, kan nog niet worden voorspeld. Zeker is dat kanselier Adenauer zowel als de leiding van het vakverbond naar een compromis willen sturen. Adenauer had daai- loe reeds door middel van de sociale vooi mannen a an de christelijke paitij voeling met het Vakverbond genomen. Hij heeft er immers alle belang hij het radicale element in het vakverbond niet door een ontoegeeflijke hou- dine te versterken. De huidige leiding van het verbond heeft hem niet tegengewerkt in zijn ijver voor de verwezenlijking van het Schumanplan en van de Duitse bijdrage aan de defensie. Van een nog sterker van de socialis tische partij afhankelijke vakbondleiding zou de kanselier zulk een steun zeker niet meer kunnen verwachten. Fette. die de gematigde richting in het Verbond vertegenwoordigt, heeft reeds aangeduid in welke richting zulk een compromis gevonden zou kunnen worden- Hij wil op paritaire basis een economische raad voor de Bondsrepubliek bijeen roe pen. Daarbinnen zouden werkgevers en arbeiders naar een oplossing van het vraagstuk der medezeggenschap kunnen streven- Dat zou er in feite op neer ko men, dat de beslissing over het vraagstuk werd uitgesteld Zulk een uitstel zou de huidige Duitse regering niet onwelkom zijn aangezien zij de grote beslissingen in zake de Europese integratie niet gaarne doorkruist zou zien door een sociale strijd. Anderzijds ziet het er naar uit, dat het vakverbond de beslissing liever zou over laten aan de nieuwe Bondsdag, die vol gend jaar zal worden gekozen en die Waarschijnlijk meer socialisten in -iet par lement zal brengen. Twee krantenloze dagen zijn het hoog tepunt geweest, van de protestacties, waarmee de DGB de tweede ronde heeft ingezet van de door hem sedert jaren gevoerde strijd om de medezeggen schap der arbeiders. Wat het verbond met de inzet van zijn gehele prestige nastreeft is niet minder dan een sociale revolutie. Het wil de vertegenwoordi gers der arbeiders in de grotere bedril- vén practisch de zeggenschap over dc gehele bedrijfsvoering met de eigenaars laten delen. Vorig jaar heeft het vakverbond de eerste ronde van deze strijd gewonnen, toen het Parlement, onder de dreiging van een staking van 800-000 mijnwerkers en staalwerkers, de medezeggenschap in de mijnen en in de grote staalfabrieken aan de Roer invoerde. Het gold daarbij in lede een bekrachtiging van een onder 't Britse beheer van de Hoer-industrie ont stane toestand- Het Britse bestuur had het legertje van managers, opseleid door de machtige DGB, op belangrijke leiders- posten in de industrie geplaatst en daar mee de eerste steen gelegd voor een ge lijkmatige verdeling der zeggenschap over ondernemers en arbeiders- Het parlement heeft vorig jaar zijn be sluit slechts onder stakingsdruk geno- meP. De overwinning der vakbonden heeft inmiddels het ondernemersfront j vijftig procent slechts dertig procent zeggenschap in ,de hoogste bedrijfs organen. De zeggenschap zou bovendien in do meeste gevallen tot een recht van matie beperkt blijven. Daarnaast wil he der wetsontwerp kennelijk de managers vakbonden uit de bedrijfsleiding weren, oir. te voorkomen, dat de DGB tot een dominerende positie in het bedrijfsleven zou klimmen. Zonder deskundige mana gers acht het vakverbond echter elke zeg genschap bij voorbaat illusoir- De stakingen zijn hier vrijwel alp- meen, met uitzondering van (W socialisten die zich tenvolle achter de DGB nebben geschaard, veroordeeld als een ontoelaat bare druk OD bet parlement. De reacties onder de arbeiders zelf zijn zeer uiteen lopend geweest, In vele s eden hebben de demonstraties geen grote toeloop ge had cn was er voor staken kennelijk wei nig animo- Daarentegen is het in de grote industriële centra van de Roer, in Frank fort, Hamburg en Bremen tot massale be togingen gekomen. Opvallend is dat voor al de Beierse vakbonden zeer radicale nei gingen hebben getoond. Van deze zijde is zelfs de dreiging van een algemene staking uitgesproken. Men neemt hier aan. dat het vakverbond zelf voor zulk een grootscheepse actie zou terug schrikken. In hun eigen kringen, onder de uit vroe gere christelijke bonden komende lei ders, is de stakingsbeweging niet popu lair en met name de Katholieke Arbei ders Beweging is van mening, dat bet verbond zijn eisen te boog heeft gesteld Bovendien heeft de krantenstaking op de publieke opinie een voor het verbond ongunstige werking gehad. De leiders dtr beWeging staan voor de voortdurende dreiging, dat bun acties door communis ten zullen worden misbruikt voor directe politieke doeleinden. Zij zullen zich dus nog wel eens ernstig bedenken vooraleer zij tot het uiterste v.rzet grijpen. De voornaamste beschuldiging jegens het vakverbond is, dat het een ondemo cratische strijd tegen het parlement zou hebben aangebonden. Uiterlijk heeft de actie echter meer en meer het karakter gekregen van een strijd tussen vakbon den en ondernemersorganen.. Beide groe pen wedijveren thans in dagelijkse pu blicaties en laten ce'n papierstroom van argumenten en verdachtmakingen rege nen. De ondernemersorganen hebben ieeds gedreigd, dat zij het vakverbond zelf «iet zijn welgevulde kassen aansprakelijk zullen stellen voor schade tengevolge der stakingen. Zij hebben on langs eigen persdiensten gesticht als te genwicht tegen de reeds langer bestaan de „informatiedienst" van het vakver bond! Zij zijn thans ook begonnen met het afhuren van pagina's in de kranten. In één woord: zij zijn volop agressief geworden tegen de macht van het een- heidsverbond. Dat deze agressiviteit zich thans ook in bet parlement weerspiegelt wordt door de vakbondleiding toege schreven aan het feit, dat de regerings partijen in het afgelopen jaar met meer dan elf millioen mark door de industrie zouden zijn gefinancierd. Volgens een verklaring van de katho lieke tweede voorzitter van het vakver bond, M. Foecher, gaat de strijd niet om het verkrijgen van een economische machtspositie door het vakverbond, doch tegen een restauratie van de industriële concerns, .,die eens de staat en het po litieke leven beheersten en die door de overwinnaars moesten worden vernie tigd". De eisen, van het vakverbond moes ten volgens Foecher worden gezien als „bet antwoord op een valse tendenz in de politiek". In elk geval overheerst bij het vakverbond nog altijd de vaste wil om de oude industrie-koningen niet meer hersteld te zien in hun economische macht, die met Hitier gevallen is. Dit neemt niet weg, dat vooral onder de katholieke arbeiders ernstige bezwa ren tegen dc drastische koers van het vakverbond gerezen zijn. Daarbij speelt de bezorgdheid voor een te eenzijdig so cialistische politiek van het vakverbond de hoofdrol. Dit heeft uiteraard geleid tot een hervatting van de discussie over de wenselijkheid van een splitsing van de vakorganisatie. Ernstige pogingen in die richting tekenen zich echter nog niet af, voornamelijk uit vrees, dat afgesplit ste groepen bij de eenmaal gevormde machtspositie van het eenheidsverbond in het niet zouden kunnen vallen. De 46 leden tellende „commissie voor de regelingen", die belast is met de orga nisatie van de nationale conventie der Amerikaanse republikeinse partij, welke 7 Juli a.s. te Chicago begint, heeft gene raal MacArthur aangewezen als de man, die de „sleutel-toespraak" zal houden. Dit is de voornaamste openingsrede, die belangrijk is'voor de geest van de gehele conventie. Het aanwijzen van MacArthur is een overwinning voor de volgelingen van senator Taft. Gewoonlijk wordt degene, die de ope ningsrede houdt, ook als'tijdelijk voor zitter aangewezen. Dat, is ditmaal niet gebeurd en Walter Hallanan, eveneens m-ci. js verzocht een aanhanger van Taft, deze functie te vervullen. De afgevaardigde Joseph Martin, lei der der republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden, die zich indertijd heeft uitgesproken voor een candidatuur van MacArthur, is door de commissie met algemene stemmen als permanent conventievoorzitter aangewezen. De verdeling van deze belangrijke functies is in het kamp van generaal Eisenhower uiteraard met misnoegen ontvangen. Generaal MacArthur heeft inmiddels dc tot hem gerichte uitnodiging tot het uitspreken van de openingsrede aanvaard. Sommige experts op het gebied van de legervoorschriften, beweren dat de gene raal hierdoor in strijd met genoemde voorschriften handelt, indien hij niet te voren alle banden met het leger ver breekt. In deze voorschriften is n.l. be paald, dat officieren niet mogen deelne men aan „politieke acties inbegrepen het optreden op politieke bijeenkomsten". In een verklaring van het Amerikaanse le ger is echter reeds meegedeeld, dat. men niet voornemens is enigerlei maatregel tegen MacArthur's benoeming te treffen. De Franse ministerraad heeft gisteren, .na een bespreking over het komende geallieerde antwoord op dc jongste Rus sische nota over Duitsland, bekend gemaakt, dat Frankrijk een viermogend- hedenbespreking over deze kwestie voor staat Deze bespreking zou moeten wor den „beperkt tot nauwkeurig bepaalde vraagstukken van onmiddellijk belang". Te Londen is van gezaghebbende zijde vernomen, dat Engeland thans bereid is deze Franse opvatting tc steunen. Het standpunt.van Engeland en Frank rijk zal aan de V. S. bekend worden ge maakt op de drie-mogeiidhedeubespre.up- gen, welke thans te Parijs worden e,e:iOU" den over het Westelijke antwoord aan Moskou. Volgens welingelichte kringen in de Britse hoofdstad houden de V. S. vast aan de lijn, die in de vorige Weifelste nota is gevolgd. Hierin werd gezegd, dJ viermogendhedenbesprekingen slechts aan zouden kunnen worden gehouden, wan neer eerst een onpartijdige commissie een onderzoek zou hebben ingesteld naar de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Het aantal aanmeldingen voor emigratie naar Australië lieeft de 30.CM>0 overschreden en daarmede een zodanige^ omvang aangenomen, dat ree s thans vaststaat, dat de maximale vervoerscapaciteit voor 1932 met sol- doende zal zijn. In het Bouwcentrum te Rotterdam werd gistermiddag door het architecten bureau Sutterland namens de stichting Koningin Wilhelminafonds ter bevorde ring van d'e kankerbestrijding aanbesteed de bouw van een woning san de Sterre- laan te Hilversum ter verhuring aan de leider der Haak-in-actie der NCRV, de heer Joh. Bodegraven uit Utrecht. De hoogste inschrijver voor deze een gezinswoning was J. Duutiand uit Hil versum met een bedrag van 26 484, de laagste inschrijver was het bouwbedrijf Hartog en Van As te Huizen (NH) met een bedrag van 22.687. De gunning werd aangehouden. Amerika en West-Duitsland hebben een overeenkomst gesloten, waarbij de zen ders van „Stem van Amerika" te Miin- chen en Hof (Beieren) nog ten minste zes jaar ter beschikking van Amerika blijven 'na het inwerkingtreden van de conventies van Bonn. De cummissaris voor de Emigratie acht het dan ook gewenst, mede op grond van het feit, dat de voorwaarden tot emigratie naar Australië voor 1953 nog nipt bekend zjjn, er de aandacht van belanghebbenden, die zich na 15 Juni aanmelden, op te vestigen, dat geen en kele zekerheid omtrent hun acceptatie of vertrek kan worden gegeven. Wensen zij hnn aanvrage toch in te dienen, ten einde de prioriteit van hun volgnummer bil evpntuele behandeling te behouden, dan zal deze aanvaard worden. Het bo venstaande is niet van toepassing op ge vallen van gezinshereniging en op de genen, die over goedgekeurde huisves- tingsvcrUlaringen beschikken. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat ten aanzien van personen, werk zaam in de metaal-industrie en de a<"-aris<"he sector, alsmede huishoudelijk ••ers'otieel aangenomen mag worden, dat £„ze „I0epen in het programma 1953 een g-ote prioriteit zullen hebben. Regering huurde Nelly De Nederlandse regering heeft het 1.1.080 brt- metende m.s. ..Nelly" gehuurd voor een reis met circa 1250 emigranten naar Australië. Het vertrek is bepaald cn 11 Juli a.s. van de Lloydkade te Rot terdam. De passage is in handen gege ven van de fa Ruys. Het Britse Lagerhuis heeft zijn goed keuring gehecht aan het voornemen dfer regering om de Britse televisie-stations in de toekomst te veroorloven In be paalde uitzendingen reclame loe tc s'aan. Een motie van Labour-zijde waarin het regeringsbeleid werd afgekeurd werd met 304 tegen 276 stemmen ver worpen ondanks het pleidooi van Her bert Morrison die dc verschrikkingen schilderde waaraan de Amerikaanse jeugd bloot staat van de zijde der tele visie-advertenties. Huismoeders uit San Francisco hebben geklaagd over uitzen dingen voor de jeugd en Morrison las hun rapport voor waarin werd gecon stateerd dat tijdens vier uur televisie uitzending voor kinderen 13 moorden, zes ontvoeringen vijf vrijheidsberovin gen. drie explosies, -drie gevallen van chantage, drie diefstallen, drie roof- aanslagen, een lynchpartij en een mar- telscene werden vertoond Naar wij vernemen, is'dezer dagen een Koninklijk Besluit té verwachten houden de een regeling van de universitaire op leiding in de psychologie. Dc tot nu toe gebruikte vijvers voor de berging van steenslik en vliegas, welke afvalstoffen bij de ontginning van de Staatsmijn Maurits ..worden ge vormd, zijn alle volgeslibd. Voor eert goede exploitatie van de „Maurits is 'het thans nodig een nieuw slikdepot te vormen. De minister van Econo mische Zaken is van oordeel, dat daar voor het meest in aanmerking komt hei terrein, gelegen ten Noorden en wes ten van de kom van de gemeente Urmond, in het Maasdal. Het Westelijk gedeelte van bedoeld terrein is reeds eigendom van de Staatsmijnen, hei Noordelijk gedeelte zal zo nodig door onteigening moeten worden verkregen. Dit laatste gedeelte, waarop geen wo ningen en boerderijen zijn gebouwd, is groot ca 9 hectaren en gelegen tussen de Maas en een bestaande helling. Dooi de ondergrondse mijnontginning is dit terrein verzakt en het zal steeds meer verzakken, waardoor het bij hoge waterstand van de Maas overstroomt en binnen enkele jaren zo drassig zal zijn, dat 't voor de landbouw totaal waarde- Oh Shet Westelijk gedeelte van dit terrein is door de Staatsmijnen reeds een nieuwe, slikvijver aangelegd en in gebruik genomen. Op het te onteigeneri terrein bij de Tweede Kamer is daartoe thans een wetsontwerp inge diend zal een soortgelijke vijver worden aangelegd. Door uitvoering van dit plan, zou de slikberging van Staats mijn Maurits voor een tijdvak van een jaar verzekerd zijn. Verwacht wordt, dat in dit tijdvak een andere mogelijk heid van slikberging zal worden ge vonden. Dezer dagen kan de indiening bij 6e Tweede Kamer tegemoet worden gezien van een drietal wetsontwerpen van minis ter Rutten inhoudende de reorganisatie van het middelbaar, voorbereidend hoger en universitaire onderwijs. De Sovjet-Unie beschouwt de ver klaring van Japans onafhankelijkheid geen wettige basis om de sovjetmissie in Japan als opgeheven tc beschouwen, aldus een brief van de Sovjetdelegatie in Japan aan dc Japanse minister van buitenlandse zaken Okasaki. „De Sovjetdelegatie in Japan werd ingesteld overeenkomstig het te Mos kou genomen besluit der ministers van buitenlandse zaken van de Sovjet-Urne. Groot-Brittannië en de V. S„ waarbij later zich China voegde. De ontbinding van de bestuurscomniissie van 't Verre Oosten voor Japan is een daad van de regering der V. S.. die in strijd is met ■de bestaande viermogendheden over eenkomst, in verband staat met liet on wettige aparte vredesverdrag met Japan en geschied is zonder toestemming van de Sovjet-regering en de regering der Chinese volksrepubliek", aldus deze brief. De gezondheidstoestand van kardinaal Von Fauihaber, aartsbisschop van Muen- chen, is zorgwekkend. De Kardinaal heeft longontsteking en kreeg Dinsdag een beroerte. De laatste dagen heeft hij geen voedsel meer tot zich genomen. IP het parlement versterkt en zo is d: UGB bij zijn tweede aanval op een veel sterker verzet gestuit dan vorig jaar. Het vakverbond wil thans de medezeg genschap zien uitgebreid t0t het gehele industriële terrein. Het heeft door zijn stakingsserie willen aankondigen, dat het Reen genoegen zal nemen mét een rege ling. die geen effectieve „vijftig procent" Zeggenschap van de arbeiders en van de Vakbonden zelf zou garanderen. Bij het parlement is echter een wets ontwerp aanhangig, dat voor de DGB volkomen ontoereikend wordt genoemd. Het geeft de arbeiders inplaats van (Advertentie) vent en de paters, die deze dag te gast Waren bijna alle oud-gardianen en vicariï waren aanwezig weer naar buiten om te luisteren naar de lofrede van de oudste kerkmeester de heer Hel- mink, die namens de parochie eenenve- loppe met inhoud aanbood niet de vrij moedige wens het bedrag te bestemmen voor een H. Hartbeeld op het mooie grasveld voor het klooster, waar nu een fontein klaterde. In het klooster werd vervolgens een receptie gehouden, waar velen, onder wie vertegenwoordigers van het gemeente bestuur en pastoors uit de omtrek, hun gelukwensen kwamen aanbieden. Des middags bracht de harmonie „Concordia" een serenade en gisteravond hebben de „Kneupduukskes" voor het klooster, dat schoon verlicht was, boe rendansen uitgevoerd. OOK IN GROTE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS (Van onze verslaggever) Sinds de zeventiende eeuw oefenden de Franciscanen reeds de zielzorg uit in „Kranenburg" bij Vordcn, waar zij in het begin van de negentiende eeuw een statie kregen. Later, in 1902, kwani hier een klooster, dat gisteren zijn gouden jubileum vierde. Flet hartelijk,- meeleven van de katho lieke bevolking bewees daarbij ondub belzinnig, hoe de aanwezigheid van de Minderbroeders op prijs werd gesteld. De zegenrijke invloed, die van deze kloostergemeenschap over de gehele streek is uitgegaan, laat zich moeilijk beschrijven. Als wij dan toch een enkel getal noemen, kan dit hoe veelzeggend dit op zichzelf ook is, slechts bij bena dering de resultaten aanwijzen. Zo moge het zeker verheugend genoemd worden, dat Vorden 25 jaar geleden slechts 9 ka tholieken telde, terwijl er thans 52 ka tholieke gezinnen m de parochie zijn. De herdenking begon met. een plech tige H. Mis, die door de provinciaal van de Orde, pater dr Apomnaris van Leeu wen O.F.M. in de fraai versierde paro chiekerk werd opgedragen met assisten tie van de custos, pater Prudentius van Leusden O.F.M. a's presbyter-assistens; de gardiaan van het jubilerende klooster, pater Jacobinus Rosmalen O.F.M. als diaken en pater mr Lzechiël van der Holm O.F.M.. pastoor van de „St. Ppschalis" te Den Haag als subdiaken. Pater Juvenalis Post lneld de feestpre- Vele parochianen en vrienden van het klooster woonden de plechtigheid bij, waaraan het koor' onder leiding van de heer B Scholten luister Opzette met een drie-stemmige Mis van Perosi. terwijl na de H. Mis nog een „Ave Mana gezongen W De indrukwekkende stoet van officiant en assistenten, gevolgddoor monniken in bruine pij, begaf dan Weer van de kerk naar het k 1°° Het duurde niet tan» of Paters pro- vineiaal en gardiaan traden met het con- Twee Indonesische parlementsleden hebben in opdracht van liet parlement de kwestie van dc Republiek Zuid- Molukken bestudeerd. Zjj hebben ter pl?.:t(se een onderzoek ingesteld cn liet fanport van hun bevindingen is gisteren i'i een voltallige zitting van het parle ment uitgebracht. VVat de krijgsverrichtingen betreft, kwamen de rapporteurs tot de slotsom, 'Ht: op de eilanden Ambon. Ilaruku en Saparua dc troepen der R- M. S. op cell Paar mensen na nl. 23 personen Folledig zijn uitgeschakeld. Op Ceram ^erblijven nog kleine, verspreide een heden van de troepen der R.M.S., doch Hi hebben gebrek aan al het nodige voor 'p' voeien van een langdurige guerilla- t Overal is de verhouding tussen het :ffjer dei Rupubliek Indonesia en het "P'k uitstekend, aldus de rapporteurs, die voorts van mening zijn, dat het leger uersm een zware taak heeft door de «Sógrafische gesteldheid van dat eiland. aci,r'n "een wegen, het eiland is berg- cn dicht bebost; er komen vrij veel malaria-gevallen voor en er is ge brek eau geneesmiddelen- Met betrekking tot de gevangenen van Je R. M. S. in handen van de Republiek Indonesië concluderen rappor eurs, dat zij goed worden behandeld. Zij komen in hun rapport tot de vol gende ccnclusie: Gezien de internationale toestand dient dc R.M.S.-kwestie ten spoedigste te worden opgelost, waarbij een goede samenwerking nodig zal zün tussen de burgerlijke en dc militaire autoriteiten. Slechts de beste legereenheden moeten naar de Molukken worden gezonden in verhand met de zware taak en zU dienen goed te worden verzorgd. De troepen moeten Hechts gedurende een bepaalde periodp op de Molukken worden gesta- tiölircerd, omdat hun moreel achteruit gaa< als zij daar langer moeten ver blijven. Ten aanzien van de opstandige bewe ring in Zuid-Celebes, onder leiding van Kaliar Muzakkar, zijn rapporteurs van mëilin* oat een rechtstreeks contact met Krili?:"Muzakkar de aangewezen weg is om tc t een oplossing te komen. Ook dit jaar kwamen ruim duizend katholieke middenstanders hun zorgen voorleggen aan O. L. Vrouw ter Nood. De bedevaart naar Heiloo, die de Dioce sane Katholieke Middenstandsbond in bet bisdom Haarlem gisteren maakte, kreeg een bijzonder klemmend karak ter, omdat men het accent legde op de noden, waarmee de middenstand juist in deze tijd te kampen heeft. Trein en autobus brachten des i"or" gens de deelnemers naar de schilder achtig gelegen kapel, waar men om 10 uur de plechtige Hoogmis bijwoonde. Deze werd opgedragen door pater Ram- bertus O.F.M. Cap., hierbij geassisteerd door Rector Kraakman, geestelijk advi seur en kapelaan Te Meij uit Boven- karspei. Pater Rambertus wees in zijn predi cate op de moeilijke levensomstandig heden Omstreeks het middag uur hield men de H. Kruiswegoefening. Bij de 12e statie beschouwde kapelaan M. M. Out uit Rotterdam het lijden van de Moeder Gods. De Missiebisschop Z. Exc. mgr Jac. Buis celebreerde 'lpt plechtige Lof. In zijn predicatie vertelde monseigneur over de verwoestingen op Noord - Borneo door de Japanners aangericht. De collecte voor Noord Borneo, die daarna gehouden werd, heeft naar schatting 1000 opgebracht. Vraag ook de bekende Ceylon Melange'Pickwick thee met GEEL etiket.88 c, MET ZEER UITEENLOPENDE mid delen, welke echter steeds een terreurkarakter dragen, weet ne Kremlin de eigen bevolking en J.I de satellietstaten in bedwang te houden. Men heeft de politieke staatspolitie, welke de charmante naam van volKs- politie draagt; men heeft heropvoe dingskampen; men heeft uranium- mijnen en Siberië; men heeft ten slo te na'? nog vele andere methoden de be ruchte zuiveringen, al dan niet gevolgd door de even beruchte processen met levenslange dwangarbeid of de dood straf als laatste vonnis. Gewoonlijk luidt in al deze gevallen de beschuldiging op sabotage van de generale linie, afwijking naar rechts ni zelfs naar links. Maar de alles-over- heersende vraag, welke telkenmale, ook nu weer bij de gebeurtenissen in Roe menië, opkomt, is die naar het waarom Waarom worden personen, die toch de dragers van de communistische ge dachte waren, plotseling op de achter grond gedrongen of zelfs gedood? Wie zal daarop een antwoord kunnen geven? Men herinnert zich nog de gerucht makende processen van vóór de tweede wereldoorlog in Moskou, toen practiscli de gehele communistische oude garde, de mannen die het communisme in de Sovjet-Unie hadden verwezenlijkt; die bloed en leven voor hun ideaal hadden veil gehad, met één slag werden uitge roeid. Het was een armzalig hoopje mensen, dat vol zelf-aanklacht voor wrede en meedogenloze rechters stond, wetende welk lot hen stond te wachten, Er was in de wereld weinig medelijden met deze slachtoffers van het eigen regiem die zelf nooit een greintje medelijden met wie ook hadden ge voeld, aan wie elke menselijkheid vreemd was Wel was er een onmete lijke ontsteltenis bij het aanschouwen van het dieptepunt, waarop het recht- bewustzijn van regeerders en volken kon vallen. Diezelfde ontsteltenis namen we ook waar. toen Gomulka in Polen, Slansky en „medeplichtigen" in Tjsechoslowa- kije ten val werden gebracht; en nu weer. nu twee minister-presidenten in Roemenië; Luca en Georgescu en enigermate Ana Paukei h zovele voorgangers delen. Amdemjas voelt men dan toch een zeker omzag voor een maarschalk Tito, die het heeft aangedurfd zich tegen de almachtige kominform, d.w.z. het Kiemlm te ver zetten en daarbij zelfs succes heeft be haald. Maar Tito is dan ook. tot dus verre, de enige, die het waagstuk tot het bittere einde heeft doorgezet, doel bewust. zonder van zijn stuk te geraken bij de felle aanvallen, welke uit Moskou op hem zijn gericht; en die de gunst van het'Westen heeft verworven zonder enige concessie van betekenis aan het Westen te doen. Ana PAUKER heeft het er het best afgebracht. Wel is zij uit het Roe meense politbureau gestoten; o™31- zij behoudt voorlopig tenminste het ministerie van buitenlandse zaken dat haar zoveel ,roem" heeft gebracht, zuj is „slechts" schuldig aan onacbtza^"a~ heid en te weinig conti-öle. waardoo Luca en Georgescu te gemakken.! van de rechte weg konden afdwaï Maar deze mannen krijgen de laag. Deze mannen hebben, zo- het officiële orgaan van de ko „het socialistische bidustria van het land gesaboteerd. Als vijandige elementen remden zij doelbewust de investeringen vooral in de zware in investeringen W" rieutel IS van de dustne, welke. beperkten zij de nationale ecoi ,rrotc werken van het socfafisme zoals bijv. de bouw van hel 7Warte-Zeekanaal. De anti- marxistisch-antil^nimstische gediags- liin van Luca (tot voor enxeie maan den Roemeens minister van financiën) ufiikt uit een vertraging van hei rhvthme van de socialistische industria lisatie van het land en van de socialis tische hervorming van het platteland; uit de desorganisatie van de handel tussen stad en land; uit de aanmoedi ging van de speculatie; uit de sabotage van het nationale plan en van de aan koop en levering van graan en andere voedingsmiddelen". Door het. ijzeren scherm heen zijn de in deze beschuldiging opgesomde cor- cret- feiten al lang tot de buitenwereld doorgedrongen. Zij betekenen eenvou dig, dat de communistische economie in Roemenië, zoals trouwens in alle satellietstaten, volkomen heeft gefaald. Dragen de thans uitgestoten mannen daaraan schuld? Het is mogeliik: door onbekwaamheid, door slordigheid of zelfs door sabotage; maar de fout kan ook liggen en dat is hoogstwaarschijn lijk het geval, bij de communistische economie en bii de eis van Moskou om de nationale belangen volkomen aan die van Moskou ondergeschikt te maken, In dergelijke gevallen neemt het Kremlin niet de schuld op zich wat eigenlijk rechtvaardig zou zijn het werpt ze integendeel op hen, die wel- i licht met inspanning van al hun krach. ten de catastrofe hebben trachten te voorkomen. Maar ze zijn „de verant- woordelijken". Als Moskou's rekening niet klopt, moeten zij betalen, met hun gehele persoon, desnoods met hun leven. Pardon kent het Kremlin niet, evenmin als destijds het nationaal- socialisme het kende. Het geringste teken van rechtvaardigheid en mense lijkheid zou als zwakte worden uitge legd. Maar de verantwoordelijken kun nen noch voor- noch achteruit. Zij krijgen eenvoudig een onmogelijke taak toegewezen, welke zij zo goed mogelijk moeten vervullen. Zouden zij, bij ver rassing. eens slagen, dan zit hun noofd voorlopig tamelijk vast; al weien zij °j et) °eseffen zij ter öege. dat zij onder n systeem leven, dat zich slechts kan handhaven door de koppen (e laten rollen. TOEN RAGNAR ASTAD, directeur van de staalgieterij Sandnes Stoperi te Sta- vangar, midden 1950 dank zij het Tech nische Hulpprogramma van de toenma lige E.C.A. in staat werd gesteld, een studiereis naar de Verenigde Staten te maken, slaagde hij erin, ook T. Tollefsen, één van zijn vormers, van die gelegen heid te laten profiteren. Astad, die zich gewoonlijk temidden van zijn arbeiders in de gieterij bevindt en dan ook niet nalaat waar nodig zijn handen uit de mouwen te steken, heelt over één en ander zijn eigen mening: „Ik heb Tollefsen meegenomen, niet om dat hij een goede vriend van mij is, maar om hem iets te leren. Hij heeft met eigen ogen gezien, dat onze productie kan worden verhoogd en hij is hier terugge komen met een nieuwe kijk op zijn werk. Een nieuwe houding, waarin hij de an dere arbeiders laat delen". En de productie in Astad's gieterij steeg inderdaad met liefst 50 procent. In 1949 smolt men gemiddeld 22.3 ton per week, in Januari van dit jaar gemiddeld 33.2 ton, hetgeen volgens de directeur in de eerste plaats te danken is aan de hou ding, die de arbeiders thans ten opzichte van hun werk aannemen. De opvoering van de productiviteit is de arbeiders ten goede gekomen. Een ge schoolde vormer verdient bijvoorbeeld op het ogenblik 485 0re per uur, terwijl het gemiddelde loon van een vormer in Noor wegen 441 ('re bedraagt. Een zandstraler ontvangt 567 0pe per uur, aanzienlijk meer dan het nationale gemiddelde van 421 0re. Kraanmachinisten komen in aan merking voor een loon van 465 Ore per uur. Het gemiddelde voor hen bedraagt 422 0re. Voor wat, hoort wat. De Noorse pa troon zag dat klaar en handelde ernaar. DEZER DAGEN hebben te Medan weer drie nieuwe leden van de „Gezel len van Sint Joris" hun geloften afge legd. De „Gezellen van Sint Joris" is de naam van qrm lekeninstituut in wording, dat zich vooral toelegt op dienstbaarheid aan de Kerk door practisch apostolaat. De leden verzorgen bijvoorbeeld een rij dende kiosk en leesbibliotheek, die Ka tholieke lectuur in zes talen bevat. Daar mede rijden zij de steden rond. Langs de wanden van de wagen zijn fotoreporta ges aangebracht, die de alzijdige activi teiten van de Kerk in beeld brengen met begeleidende tekst in het Indonesisch en Chinees. Deze auto's trekken veel be langstelling. Bovendien wordt Katholieke lectuur geplaatst in wachtkamers van doktoren, bij kappers enz. Werk op alle fronten en in velerlei sectoren. Kan men u ook ergens voor de goede zaak aantreffen? DE PATERS Franciscanen in Djakar ta geven sedert het einde van de oorlog een tweewekelijkse Indonesisch tijd schrift uit, getiteld „Penabur". Dit blad beleeft de laatste tijd een ongekende bloei. De redactie hoopt „Penabur" bin nenkort als Weekblad te gaan uitgeven. Met zijn twaalf pagina's groot formaat, waarin een keur van artikelen en actuele verslagen, eeh vrouwenrubriek, feuille ton en kleurenfoto's, kan dit tijdschrift uitgroeien tot het Katholieke weekblad van Indonesië. Geen enkel errein mag ons vreemd zijn. Een ieder werke mee naar vermogen en talenten. Men kan de ondernemers niet van te weinig voortvarendheid betichten ten opzichte van de P.B.O., omdat, zoals voldoende bekend, de P.B.O. haar grote kracht zal moeten putten uit een element van geleidelijkheid. De synthese van kapitaal en arbeid dient vrijwillig tot stand te komen. Daarom is alles wat naar dwang zweemt, voor de nor male en wenselijke groei van de P.B.O. uit den boze. In vakbondskringen is een groeiend begrip aanwezig voor de vele problemen, die dc verwezenlijking van de P.B.O. met zich medebrengt. Dit zeide de directeur van Brocades- Stheeman, de heer J. W. Noorduyn, onder wiens voorzitterschap de Alg. Werkgevers Vereeniging gisteren in hotel „Gooiland" te Hilversum haar jaarlijkse algemene ledenvergadering hield. Ook de wet op de Ondernemings raden heeft de volle aandacht van het bestuur, zo betoogde hij. In A.W.V.- kringen bestaat een diep begrip voor de waarde van het instituut der onder nemingsraden als middel tot overleg en samenwerking tussen werknemers en werkgevers. In zijn rede wees de voorzitter voorts op de noodzaak bij het treffen van sociale voorzieningen in verband met de verminderde economische draagkracht van het bedrijfsleven, beperkingen aan te leggen. Reeds zo zeide hij is het bedrijfsleven gekomen op een punt, waar verdere verhoging van de sociale lasten de concurrentie-mogeliikheid. in het bij zonder op de buitenlandse markt, be paaldelijk zal verminderen. Een der gelijke situatie zal een onmiddellijke terugslag hebben op de werkgelegen heid hier te lande. Verheugend noem de hij het. te mogen constateren, dat men ook in werknemerskringen hier voor een open oog heeft. Tenslotte wees spr. de leden op de noodzaak zich niet slechts rekenschap te gtven van de diepgaande structurele wijzigingen op het sociale terrein, maar vooral op de plicht ook persoonlijk hun krachten ter beschikking te stellen om hieraan mede vorm te geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3