Werving 200.000 vrijwilligers een maand vertraagd oudere" dienstplichtige Ook militairen kunnen zich melden Bewerken en bewaren van exportjruit Statenleden toerden op Flakkee Hunkering naar hartelijkheid Twee Nederlandse militairen in België verdronken Veiligheid is niet zó eenvoudig. - Het zal vrt teers eisen Ford gaat sluiten Vrijdag 13 Juni 1952 [DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bescherming Bevolkingzal 100 millioen kosten Opa Klijzing scheids rechter LAGEN Transport behoeft volgens Min. Mansliolt nog grote verbetering Mgr A. v.d. Bronk De opzet-affaire in hoger beroep Burgemeester Rijnders sneed weer hèt probleem aan Philips-licht van hoog gehalte Tijdens oefening Uilenspiegel „Half track*' kwam iu kanaal terecht De grenscorrecties WEERBERICHT SOCI4LE VOORZIENINGEN NOG NIET GEREED Ook voor buitengewóón- dienstplichtigen Zeshonderd „kleine' schuil kelders Lichtblauwe uniform-overall DE GIJZELING YAN HOMMERSON MET VERSTAND .EN HART Radio-uitzendingen Van Amsterdam naar Berlijn Apostolisch vicaris van Kumasi Midden in de als staalstaking voortduurt Ook Duitse tegenspraak De weerverwachting van De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, luidt: Wisselende bewolking met vooral aanvanke lijk enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Westelijke Tich- tihgen. Minder hoge temperaturen overdag. Zaterdag 14 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.01 uur; Maan op 0.32 uur, onder 12.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze redacteur) Te velen menen nog, dat daar een eventuele oorlog spoedig tot algemene ver nietiging zou leiden, de organisatie van een dienst als Bescherming Bevolking geen zin heeft Een dergelijke défaitistiscne houding zou de gevaren eerder ver meerderen dan verminderen en de ervaring in de afgelopen oorlog en proefonder vindelijk wetenschappelijk onderzoek daarna hebben uitgewezen, dat het zeer wel mogelijk is dc burgerij te beschermen tegen de gevolgen van een moderne oorlog. Aan de Bescherming Bevolking, die als een zuiver burgerlijke organisatie is opgebouwd, dient iedereen zonder uitzondering mee te werken, reeds alleen uit zuiver begrepen eigen belang, doch voor de feitelijke functies worden op basis van vrijwilligheid 200.Ó00 krachten opgeroepen. De werving van deze vrijwilligers moet ongeveer een maand, n.l. tot eind Sep tember of begin October, worden uitge steld, omdat men nog niet gereed is met de sociale voorzieningen voor de adspi- rant-vrijwilligers. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het ontwerp, dat door het departement van Binnenlandse Zaken te dier zake is ingediend, niet de goedkeu ring heeft kunnen wegdragen van de particuliere stichting „Bevordering be scherming bevolking", welke door de overheid Is belast met de propaganda voor en werving van vrijwilligers. Thans is een nieuwe commissie ge vormd, waarin o.m. de personeelsdeskun- digen van de K.L.M., P.T.T. en Staats mijnen zitting hebben en welke op korte termijn een nieuw ontwerp voor sociale Voorzieningen zal maken. Deze vertraging in het opbouwplan l>eeft echter geen nadelige gevolgen voor georganiseerde zelfbescherming in. de Gemeenten. De installatie van het offi cieel eerste actie-comité zal binnenkort geschieden door minister Teulings. Ook tÜn inmiddels in tal van gemeenten reeds Wijk- en blokhoofden aangewezen. Wanneer de gelegenheid tot aanmel ding zal zijn opengesteld, zullen de dienstplichtingen van de lichtingen.1941, 1942 en 1943 en de buitengewone dienst plichtigen van de lichting 1944 zich XrD" willig kunnen melden voor de organisa tie bescherming burgerbevolking". Uit geldt niet voor die jongemannen van deze lichtingen, die al een verbinte- Ï'LHË. 'tö gewapende strijdkrachten hebben aangegaan of ziin afgestudeerd of nog sttacleren voor arts, tandarts, apo theker of ingenieur. Voor zover de buitengewone dienst- plichtingen van de lichting 1940 en vroe gere jaren in of na 1945 niet in militaire dienst zijn geweest kunnen zij zich ook voor de bescherming bevolking, aanmel- Uiteraard kunnen ook de dienstplich tigen die in 1952 de leeftijdsgrens berei ken of bereikt hebben waarop ze met meer opgeroepen kunnen worden voor dienst by de gewapende macht, zien straks ook voor de bescherming bevol- K15g aanmelden. Uie leeftijdsgrens is volgens de wet voor soldaten en korporaals bepaald op De nieuwe uniform-overall voor toekomstige B.B.-ers, blauiv van kleurvoor de vrouw iets lichter dan voor de man. 264 auto-spuiten, 580 motorspuiten, 132 trekkers, 44 gereedschapswagens en 24 pomp-aggregaten voor varende colon nes aangeschaft moeten worden. In totaal vraagt dit een bedrag van 25 72 millioen, waarvan alleen reeds 7% mil lioen voor ongeveer 700 km. slang no dig is (uitgerold een lengte van Am sterdam naar Berlijn). Voor de brand weer is practisch reeds alles in bestel ling. Voor de Geneeskundige Dienst werd ƒ3.760.000 uitgetrokken, o.m. voor 10.200 reserve hospitaalbedden; voor de Op ruim- en Reddingsdienst 3.100.000; voor de Sociale Verzorgingsdienst, die drie rijdende keukens met een capaciteit van 20.000 xiter voedsel per 24 uur krijgt, 1.500.000. Ket plan bestaat om 600 schuilkelders te beuwen voor in totaal 50.000 personen. Deze kelders worden klein gehouden, omdat de ervaring in Engeland hij bom bardementen geleerd heeft-, dat bij te grote concentraties van mensen in een kelder de meeste slachtoffers vielen. Voor drinkwatervoorziening worden 8 grote waterzuiverings-installaties in En geland besteld en 65 kleine mobile in stallaties hier te lande, hetgeen begroot is op j 250.000. Om op te treden bij eventuele gas aanvallen heeft men zich ongeveer 39.000 mobile colonnes gedacht, waarbij 6 mo biele badinrichtingen. De techniek om de invloed van de atoombom tegen te gaan heeft zich de laatste twee jaar zo snel ontwikkeld.dat hiervoor nog geen bedrag op de begro tingen was uit te trekken, doch wel is voor het nodige instrumentarium ter be. studeiing ƒ230.000 beschikbaar gesteld. Aan materieel is tot heden voor ƒ31.852.000 besteld, terwijl tot een be drag van ruim 800.000 in vergaande staat van voorbereiding verkeert. In technische voorbereiding, waarbij naar wegen gezocht moet worden waar voor het beschikbare geld het best mogelijke verkregen kan worden, is voor 800.000. Reeds werd een bedrag van 10% mil lioen betaald. Van al dat materiaal zal het grootste deel in Nederland aange schaft kunnen worden. Aankopen in het buitenland zullen ongeveer 14 millioen vergen. De kleding van het personeel, waar voor ƒ6.100.000 werd uitgetrokken, be staat uit een zg. uniform-overall van lichtblauwe stof, voor de mannen een overall rnet helm of pet, voor de vrou wen een blouse, rok en een andere meer flatteuze pet. Bij een confectie-industrie in Zeödr.m hebben wij de helft van het uit 70 personen bestaande personeel, voornamelijk meisjes, naarstig aan de vervaardiging van 20.000 kledingstukken b^zig gszien. Elke drie minuten komt een overall bestaande uit 70 delen, die in ruim 160 bewerkingen aaneen genaaid worden, gereed. Epauletten wijzen de verschillende on derdelen van de Bescherming Burger bevolking aan, waarbij rood; brandweer, oranje: sociale dienst, groen: geneeskun dige dienst; geel; redding- en opruim- dienjjt, grijs; administratie en blauw: de leiding beduidt. Verder zijn er op blau we grond geweven witte distinctieven in den verscheidenheid van 170 stuks. Op eik uniform wordt het embleem van de Bescherming Bevolking, waarin tw--e B's en de Nederlandse Leeuw ver werkt zijn, genaaid. Opa Klijzing, de wereldkampioen pijproken, is gisteren als jurylid opge treden nii een pijprokerswedstrijd van 60 gepensionneerden van de Philips Fa brieken te Eindhoven. Opa, die 74 jaar oud is, maakte daartoe voor de tweede keer in zijn leven van de trein gebruik. Niet minder dan zestig deelnemers staken om 3,01 uur het vuur in de pijp en weldra dampte de 2% gram Burley-, gemengd met Java- en Maryland-tabak lustig. De oudste deelnemer, de 88-ja rige J. v. d. Goorbevg, bracht het tot 39 minuten. Na vijftig spannende minuten waren er nog 13 rokers over. Na een uur was dit aantalgeslonken tot acht en toen verdwenen er binnen een mi nuut niet minder dan zes. De twee over gebleven dampers hielden het vol tot 63% minuut, maar toen moest er weer een afvallen. E. de Langen werd ten slotte winnaar met 70% minuut de brand in zijn pijp te houden, wat wel iswaar nog een heel eind van het we reldrecord van Opa Klijzing 92,6 minuten afligt, maar toch zeker een prestatie genoemd mag worden. Op de gisteren in Utrecht gehouden algemene ledenvergadering van de afde ling Midden-Nederland van de Kath. Ned. Journalisten Kring js ernstige ontstem ming uitgesproken over de gijzeling van de journalist Hommerson. In een motie wordt aan de federatieraad verzocht het federatiebestuur op te dragen zich tot de regering en het parlement te richten met het verzoek te bewerkstelligen, dat aan het verschoningsrecht van de jour nalist een wettelijke basis wordt gege ven op de wijze als dit voor de notaris sen is gedaan. verkiezingsstr ij d, Koning Talal van Jordanië (op voorgrondheeft het zoeken naar koningin Zain, zijn echtgenote, tijdelijk onderbroken voor enige ont spanning met een waterfiets te Lausanne. Koningin Zain zou in haar geheime verblijfplaats ergens in Frans-Zwitserland verklaard hebben dat zij bereid is weer bij de koning terug te komen, maar pas nadat hij zich aan een geneeskundige behandeling heeft onderworpen. De mmister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholtj heeft gisteren te Wageningen het nieu-we gebouw van het instituut voor Bewaring en Verwerking van Tuin bouwproducten geopend. Men hoort vaak zeggen, zo zei de mi nister Sij deze gelegenheid, dat indien 35 jaar, voor onderofficieren op 40 jaar en voor officieren op 45 jaar. Leden van het Nederlandse Rode Kruis flie uitsluitend worden opgeleid voor een Medische taak bij de strijdkrachten in S®Val van oorlog en leden van de Na tionale Reserve, Reserve Grensbewaking, ueserve-poiitie en Luchtwachtdienst en de Uitkijkdienst van de mijnen kunnen liet in 'de organisatie van de bescher ming bevolking worden opgenomen. Van eind Juni tot eind September zal getracht worden in 18 radio-uitzendingen het publiek begrip voor de betekenis van de Bescherming Bevolking bij te brengen, teneinde het aanmelden van vrijwilligers niet alleen te animeren, doch eigenlijk iedere ingezetene van ons land paraat te tnaken. Voor de bescherming van huis en haard is voor 1951 en 1952 in totaal 61.500.000 Kulden uitgetrokken Op de begroting voor 1953 zal opnieuw een aanzienlijk bedrag l'oor dit doel voorkomen. Aanvankelijk had men gedacht, dat het aanschaffings- Programmn in totaal rond 80 millioen zou vragen. Er zijn zo vernemen wij ech ter, tekenen, die er op wijzen, dat het totaalbedrag eerder rond de honderd millioen zal liggen. 1 Len belangrijk onderdeel vormt de te lecommunicatie, als het aanleggen van miefoonleidingen en een radio-net, voor het geval door een ramp de gewone tele foondienst buiten bedrijf zou raken. Er komen 212 complete telefoon-centrales, waarop alleen voor de Bescherming Be volking ruim 6000 toestellen worden aan gesloten. Verder worden 42 netten in A-gemeen ten en 37 netten in B-kringen onderge bracht. Ten behoeve van de radio-verbinding gorden 1300 grote radiozenders voor het hoofdnet gebouwd, terwijl gedacht wordt Eon 939 mobilofoons voor A-gemeenten m B-kringen. Daarbij komen nog 1736 Palkiè-talkies. Voor radio en telefoon is 1 11.200.000 uitgetrokken. h Voor de alarmering, die 1000 sirenes 1cdig maakt, buiten de nog bestaande fpn de vcrige oorlog, is een bedrag van f-'ee millioen nodig. De Voornaamste post vormt de uit breiding van de brandwacht, waarvoor Lnibleem voor de Bescherming Bevolking er peen handelsbelemmeringen zouden zijn, wij alle kanten uit konden. Maar dit is niet geheel waar. Wij zijn hier en daar wat achter bij het buitenland. Als men duurzaam een markt wil veroveren, moet men de kwaliteit van de produc ten zo hoog mogelijk opvoeren. De pro ductie is niet zo belangrijk als de kwali teit. Het gaat er niet om hoe het pro duct de tuin verlaat, maar hoe het de consument bereikt. De lange weg tussen producent en consument is een kwestie van bewaren en bewerken. Bewaren is van grote betekenis: de productie moet worden uitgesmeerd over een groot ge deelte van het jaar. Het transport vraagstuk is nog belang rijker. Hierin moet nog een omwenteling tot stand komen. Als men ziet op welke wijze fruit in kistjes naar het buitenland wordt vervoerd, kan men zich afvragen hoe het product, met zoveel vreugde ge kweekt. er aankomt. De kwaliteitsbe- waring is van zeer grote betekenis. De overheid heeft grote bedragen in dit Instituut geïnvesteerd. Als het, goed gehuisvest als het nu is. goed wordt ge bruikt, kunnen de kosten niet hoog ge noeg zijn. zei de minister, die groot ver trouwen had in het bestuur en hoopte, dat het instituut een zegen zou zijn voor de Nederlandse tuinbouw en het Neder landse volk. Z. H. Exc. mgr Andreas N. A. van den Bronk S.M A. (van de Missionarissen van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën van Cadier-en-Keer)Apostolisch Vicaris van de Nijl-Delta en titulair-bisschop van Tentiri is benoemd tot Apostolisch Vicaris van Kumasi aan de Goudkust, als opvol ger van Z.H. Exc. mgr H. Paulissen SMA. Mgr Van den Bronk werd op 24 Dec 1907 te Velsen (NH) geboren. Hij werd op 19 December 1931 priester gewijd. Zijn bisschopswijding volgde op 29 Desember 1946 te Cope Coast. In 1947 werd mgr Van den Bronk benoemd tot coadjutor van mgr Jules Girard, bisschop van de Nijldelta die hij later opvolgde. Het in 1950 opgerichte Bisdom Kumasi omvat het vroegere koninkrijk Asjanti Men telt hier 80.000 katholieken op een millioen inwoners. (Van een Utrechtse correspondent) Naar wij vernemen heeft de officier van Justitie, mr J. van de Berg, hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de economische kamer van de Utrechtse rechtbank van 3 Juni j.l., waarbij zes aannemers werden vrijgesproken van overtreding van het Prjjsvorderingsbesluit 1941 in verband met de aanbesteding van een tehuis voor ouden van dagen te Mij drecht een zgn. „opzet-affaire". De zaak zal dus eerlang voor de economische ka mer van het Amsterdamse gerechtshof dienen. waarbij woorden worden gelan ceerd, die nu niet bepaald stroken met de raadgevingen in de brief van de Apostel Jacobus, kwamen redevoerin gen tot ons. die toch getuigen, dat het soms amechtige streven naar vernieu wing van een maatschappelijke orde meer geesten bezig houdt dan men bij de dagelijkse porties roddelpraat en liefdeloos handelen zou vermoeden. Zo merkte de voorzitter van de St Adelbertvereniging, Baron van Voorst tot Voorst in de jongste vergadering op: Het is bepaald onjuist, indien ge meend wordt, dat het sociale getij gekeerd is, aan het keren is, of gaat keren in die zin, dat krachten aan het werk zijn, die vooruitgang in arbeiderskringen, in sociaal en cul tureel opzicht wensen tegen te gaan. Deze sociale vooruitgang, deze wense lijk geachte en nastrevenswaardige vooruitgang moet echter economisch mogelijk en in dit verband verant woord zijn. De St Adelbert-lieden moeten maar niet te bang zijn, dat het met die voor uitgang zo'n vaart zal lopen. Of men moet daaronder alleen de „centen kwestie" verstaan. Voor sociaal bloeiend leven komen nog andere factoren mee spreken. Ook daarop wees genoemde voorzitter. Immers in zijn eindbeschou wing constateerde hij: Voor wat de samenwerking der standen betreft, er is een begin van groei naar elkaar, zij het nog huiverig en afwachtend. Toch is er onder de katholieken nog een ernstig tekort: het zich te weinig één,, te weinig ver bonden voelen. Een duidelijk gebrek aan christelijke liefde. Korter en radicaler kan het bijna niet worden gezegd. En deze uitspraak kunnen wij ons allemaal voor gezegd houden. Overigens denken wij katholieken niet alleen over al deze zaken na. Dat bewees nog zo juist de jaarvergadering van de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid, waarvan we gisteravond op de voorpagina een uitvoerig uittrek sel publiceerden. Op deze bijeenkomst verklaarde dr Lievegoed immers o.a.: Algemeen is de mening, dat de diverse scholen wel een steeds grotere hoeveelheid intellectuele in houd geven, doch te weinig voorbe reiden voor sociale functies, waar onder men dan verstaat het leren samenwerken met anderen en het kunnen leiding geven. Onder het opvoedings-ideaal van de sociale mens verstaan wij de con crete sociale mens, die op de plaats, waar hij staat, contact kan vinden met zijn medemensen. En wat lanceerde mr van der Man- dele als een voornaam beginsel? Willen wü onze persoonlijkheid ook in het economische leven weer tot gelding laten komen, dan kan dit alleen geschieden, als wij als toe komstige ondernemingsvorm de stich ting kiezen, de werkgemeenschap, die niet op winstbejag gebaseerd is maar op wederkerige bijstand en waarin ieder èn deelgenoot èn mede werker is. In deze tijd van kapitaalschaarste biedt de Stichting de zekerheid, dat alle winst ten behoeve van allen ge kapitaliseerd zal worden, zodat een tijd denkbaar is, waarin niet de s'aat en niet een bepaalde partij, maar da bedrijfsgemeenschap de inspiratie en het voorbeeld tot de sociale voorui - gang geeft, zoals de kloosters in de Middeleeuwen en de kastelen in de Renaissance het middelpunt en het uitgangspunt van het sociale leven vormden. De leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland vertoefden enige lijd op „De Punt" te Ouddorp om te genieten ran het fraaie en uitgestrekte duinlandschap en tevens van verversingen, die teerden aangeboden door in Flakkeese klederdracht gestoken dames. De akkers, dc dijken en de wegen van Flakkee, de duinen en de bosschages van Goeree, dat alles toont nu de volle pracht van dc natuur en daarvan heb ben gisteren de leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland kunnen genie ten tijdens een werkbezoek, dat het ge bied van de Zuid-Hoüandse eilanden, maar zeer In het bijzonder Goerec- Overflakkee gold. Vrijwel alle leden van het hoogste gewestelijke college waren aanwezig, daarbij ook de Com missaris der Koningin mr L. A. Kesper en de leden van Gedeputeerde Staten. Flakkee is in de laatste jaren al menig maal in de statenzittingen naar voren ge komen, thans kon men met eigen ogen gaan zien hoe het op het eiland gesteld is. Drie grote autobussen haalden het ge zelschap aan het Havenhoofd te Middel- harnis af om daarna in een ruk door te gaan naar het duingebied van Ouddorp om op een der mooiste plekjes van Ne derland, De Punt, enige langere tijd te vertoeven. Vanaf de hoogste duintoppen keken de dames en heren over het natuurreservaat van De Punt, over het Brouwershavense Gat naar Zeeland en aan de andere kant de Grevelingen over, langs de dijken en de groene landerijen van Goeree. Burge meester Kleijnenberg van Ouddorp was hier de gastheer en meisjes in Flakkeese klederdracht serveerden een verversing. In groepjes wandelden de statenleden over het uitgestrekte gebied en menigeen bukte zich om de hier in groten getale groeiende lamsoren eens goed te bekij ken. Terug van De Punt reed men de mooiste weggetjes en laantjes van Oud dorp door, die op sommige plaatsen maar net passage boden aan de grote bussen, om vervolgens via de haven waar de fraaie, keurig opgeschilderde reddings- vlet van schipper Pau Bezuyen te kijk stond terug te gaan naar Middelharnis, tijdens welke rit men andermaal kon ge nieten van het fraaie landschap, dat juist in deze tijd van het jaar het eiland zo'n welvarend uiterlijk geeft. In de raadzaal van Middelharnis ont vingen burgemeester Rijnders en de wet houders Van Eek en Vroegindeweij, het grote gezelschap, waarbij ook de andere burgemeesters van de streek aanwezig wa ren. Met grote interesse bezagen de sta tenleden de fraaie hal en de schilderijen in de raadzaal, waarbij uiteraard de copie van het beroemde Laantje van Middel harnis van Meindert Hobbema wel zeer in de belangstelling stond, natuurlijk met het nodige betreuren om de afwezigheid van het origineel. Burgemeester Rijnders sprak een har telijk welkomstwoord en zei er verheugd over te zijn, dat Flakkee na alle hoog bezoek, dat men al eerder genoot nu ook de Statenleden in zijn midden had, waarvan de eilandbevolking weet, dat het vrienden zijn, „U bent hier temidden van een arbeidzame, welvarende bevolking op een rijke bodem, maar helaas zit de wel varendheid aan de buitenlant, want Flak kee heeft enorme problemen, waarvan het grootste dat van de grote werkloosheid, die in de eerste drie maanden van dit jaar het rijk f 350.000 gld aan overbrug- gingsgelden kostte. Dit probleem met de vele andere heeft de gemeentebesturen juist deze week uit nood doen besluiten om zelf de hand aan de ploeg te slaan en een N.V. op te richten voor de bouw van een brug over het Haringvliet". Burgemeester Rijnders vertrouwde ook voor de toekomst op de medewerking van Provinciale Staten en verzocht een dronk uit te brengen op het welslagen van de plannen. De Commissaris der Koningin betuigae in een hartelijke speech de dank voor de mooie ontvangst, niet het minst van de zijde der bevolking, die met viaggen en wuiven blijk had gegeven zeer inge nomen te zijn met het bezoek. To* de bur gemeester 'zei de Commissaris: „U weet in uw hart dat de provincie haar best doet voor een brug, maar dat er vele moeilijk heden zijn. Wij verheugen ons over het besluit van Flakkee en wij hopen, als wij weer hier komen, opnieuw de vlag uit te zien!".- 'Van onze speciale verslaggever). Vele vooraanstaande figuren uit het Nederlandse bedrijfsleven woonden de jaarvergadering bij, die de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gisteren te Haarlem hield en waarop zij tevens haar 175-bestaan vierde. Van regeringszijde waren aanwezig de mi nisters prof. Albregts en mr Teulings en de Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr Van Rhijn, terwijl ookide chef van de M.S.A.-missie in Nederland, Clarence E. Hunter, acte de présence gaf. Prins Bernhard was wegens ziekte ver hinderd om de bijeenkomst bij te wonen. Minister Albregts bracht de jubileren de Maatschappij de gelukwensen ovei van de Nederlandse regering enF" streepte na een historische k de vooraanstaande plaats, die de Maatsc ap- pij in ons openbare leven m 't verleden heeft ingenomen en nog steeds inneem,. De secretaris van de Maatschappij, mr J Bierens de Haan, die ëlsteren 25 jaar als zodanig in functie was bij de Maat schappij, mocht van de minister verne men dat H. M. de Koningin hem be noemd had tot officier m de orde van Oranje Nassau. Vervolgens hield de vergadering zich bezig met het vijftal prae-adviezen over „de Jonge generatie-Nederands toekomst" waaraan gisteren in ons blad reeds de nodige aandacht is gewijd. Veel nieuwe gezichtspunten zijn hierbij niet naar vo ren gekomen. Ir F. J. Philips'bepleitte eerlijkheid in het p: rsoneelsbeleid en een werkelijke belangstelling voor onze medemensen als uitvloeisel voor het bedrijfsleven van een noodzakelijk geworden herwaardering der christelijke waarden, die wij thans te verdedigen hebben. Als er iets is. waarnaar de wereld hun kert da" !s,dat werkclijke hartelijkheid, alous ir Philips. Vervolgens begaf men-zich naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur van HaaiJem het gezelschap officieel ontving. +,,L Lremers herinnerde aan de band iu-sen Haarlem en de maatschappij en spiak de wens uit, dat de samenwerking van even goede aard zal blijven. Dat is andere taal van niet-kaiholie- ken dan het bittertafel-gezwam van vele katholieken, dat het „nu zach jes aan welletjes moet zijn met die K.A.B.- ac'ies en verlangens". Nóg heeft men niet voldoende ge leerd en begrepen, dat een gezond en bloeiend bedrijf niet alleen gebaseerd kan zijn op behoorlijke lonen. Er moet sfeer zijn in de onderneming. Dan bloeit werklust vanzelf op hoge sten gek Dan gaat men ook gaarne zijn arbeids plaats tegemoet. Men moet de wierook van waardering en hoogachting kunnen ruiken. Teveel hangt er nog de sulfer- walm der verachting. Richten en goed richten van de mentaliteit. Mogen we alvast voor de a.s. wintercursussen ter behandeling door de standsorganisaties aanbevelen de brief van de aan het begin van deze bijdrage genoemde Apostel Jacobus. Met name voor uitleg en verklaring de bewerking van pater Wilbers. Al* is dat boekje al weer van. 1906. Boe ken en mensen zijn nooit te oud om van te leren. HENK VAN DER MAZE. De leiding der „Ford Motor Company" te Detroit heeft aangekondigd, dat zij "yfl. ee: weken zal beginnen haar abrieken in de Ver. Staten te sluiten, tenzij er een einde komt aan de staking b« de Amerikaanse sta-lindustrie „Ford heeft in de V. S. ruim honderd duizend werknemers. De Amerikaanse senaat heett met 58 tegen 18 stemmen het wetsontwerp aan genomen, waarbij aan Truman wordt verzocht de Taft-Hartleywet toe te pas sen voor een poging tot regeling van 't eenfltet in de staalindustrie. Twee Nederlandse militairen, de dienstplichtige huzaar J. E. Sassen uit 's-Gravenliage en de dienstplich tige soldaat eerstc-klasse der genie J. W. Schut uit De Lier, zijn gister ochtend om het leven gekomen bij een ernstig ongeluk tijdens de Bel gisch-Nederlandse legermanoeuvres, die dezer dagen gehouden worden in de s'rcek tussen Eindhoven en Leo- poldsburg. In de omgeving van Lommei in België zakte nl. een zgn. „half track", een voer tuig met een rupsband-achteronderstel, waarop zich zeven Nederlandse militai ren bevonden, in de zachte berm van een kanaaldijk weg. Vijf militairen wisten zich te redden, toen het voertuig in het kanaal terecht kwam. De twee overigen zagen daartoe geen kans; zij verdwenen met het voertuig in de diepte en ver dronken. Hun stoffelijke overschotten zijn naar Leopoldsburg overgebracht en zullen vandaar naar het militaire hospitaal te 's Gravenhage worden vervoerd. Het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft thans ook de be richten in de Duitse pers tegengesproken, volgens welke besprekingen tussen de Nederlandse en de Duitse regering zou den zijn begonnen over de Dollard kwestie en in verband daarmee over een ongedaan maken van de in 1949 toege paste oorrecties jler Nederlands—Duit se grenr. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1