Rumoer om twee werklieden priesters Verklaringen van mgr Feltin en van de politie-president DE KOLEN-FRAUDE BIJ DE NIJMEEGSE PGEM Monseigneur JOH. A. M. VOS Geestelijke gezondheidszorg in Amsterdam in gevaar Sociale zekerheid voor Europa PARTIJ- en LANDSPOLITIEK Lasten van Werkloosheidswet .tfsjgsatta&is r.a-1 - Bunker op Hoge Veluwe wordt Rijksarchief 1 Internationaal monetair stelsel is thans practisch mogelijk è- Persberichten 1 22.75 2 3.75 24.75 Het examen cadeau! J I5UDAG 13 JUNI 1952 PAGINA S Ongelooflijk, deze flatteuze zomer- japon voor 18.25 Het kopen van een japon bij ESDERS biedt de volgende 9 uitsluitend de allerbeste kwaliteiten; 9 van elk model slechts enkele stuks; 9 exclusiève dessins; 9 al onse stoffen zijn kreukherstellend ondanks al deze voor- delen, extra lage prijzen! Een uitgelezen collectie ZOMERJAPONNEN in bedrukte zijde 10.50 14.50 18.75 strandjurken STRANDPAKJES 2- en 3-delig TOPPERS zuiver wol in zeer moderne modellen vanaf 28. RHENEN'S DIERENPARK JUBILEERT Boze Brit reed tank op caféterras *n Echt Prisma ancre horloge v.a.49. Sierlijk en solide i PRISMA Met valse kolenmonsters werd handelaar bevoordeeld lil zijn parochiekerk te Amsterdam tot bisschop gewijd STATENWEG 184 WINKELSTAD. BLIJDORP PLEINWEG hoek Wolphaertibocht „Winkalcantrum Woroldhavon Zuid" Vlam in de pan WONING IN SILVOLDE AFGEBRAND Aanmeldihgsstop Medisch Opvoedkundig Bureau wegens tekort aan financiën VORMING VAN EEN ENKELE WOLMARKT? SPEELFILM VOOR DE TELEVISIE Intern. Arbeidsbureau ontwerpt conventies VADER LIET ZOON ONDERDUIKEN Twee maanden voorwaardelijk geëist LENINGEN UTRECHT, DEVENTER, ALMELO Inschrijvingen ten volle toegewezen Vreemde sprongen van de labourparly BELGIE BESCHERMT ZIJN TOMATENKWEKERS Ontstemming en ongerustheid bij houtindustrie Na o-/-ijze muizen"nu micro-films van doopregisters Mysterieus zenuw stelsel Ecn beetje pulver Op de bunkerzolder Vrij vervoer voor militairen duif en colorado kever expfdtttf, knecht VERDUISTERDE GEI D met commentaar Er u erd aangepakt Priester-landboutver Ze zaniken door Harry Prikker. VEEL HANGT VAN AMERIKA AF de Telefonisch van onze Parijse correspondent) Op 28 Mei bevonden zich onder de gearresteerden bij de communistische relletjes twee „prci-res ouvriers". De volgende dag bleek, dat beide priesters een aanklacht hadden ingediend wegens mishandeling door de politie. Onmiddellijk na het bekend worden daarvan, toonden zowel leken als geestelijken in katholieke kringen een grote beroering over „het meedoen Van priester-werklieden aan de communistische actie". Het geval was te ernstig voor overhaaste mededelingen, maar wij vernamen al spoedig, dat kanunnik Hollande, die zich in het aartsbisdom Parijs bijzonder met de tnissievorm der prètres ouvriers bezig houdt, het indienen der klacht liad goedgekeurd. Enige dagen later gaven de beide priesters hun lezing van het gebeurde, echter in communistisch georiënteerde bladen. Zij zouden zijn aangehouden pas geruime tijd na afloop van een bot sing met de politie en op het ogenblik, dat zij een gewonde communist weg brachten. Dat zij meegenomen werden naar het politiebureau voor het vast stellen van hun identiteit, zoals ge woonlijk bij straatmanifestaties ge schiedt, was begrijpelijk. Gedurende de nacht werden zij door de agenten goed behandeld. Bij het verhoor, volgende morgen, °ntstak de inspecteur, toen hij bemerk- £e> dat hij met priesters te doen had zodanig in woede, dat er een heftige discussie volgde en hij de beide pries ters met dé ijzeren opschriftdrager, van de manifestanten afgenomen, sloeg. Vandaar de klacht. Terwijl de aanwezigheid van de twee betrokken geestelijken bij uitgesproken communistische manifestaties zeer druk werd besproken, kwam een der op sen satie beluste boulevardbladen, uit met Advertentie voordelen alleraardigste modellen in be drukt poplin vanaf 14.®® ZOMERMANTELS van zuiver wollen stof vanaf 29.^® een mededeling, over. twee kolom afge drukt. dat de Kerk met name een drietal Franse kardinalen met mede weten van Rome een ultimatum aan de prètres ouvriers hadden gezonden. Te Lyon en te Parijs zouden kar dinaal Gcrlier en mgr Feltin op wei geringen zijn gestuit en twee der wel vaars werden met name genoemd. De beroering onder de katholieken, die over het algemeen nog zeer on wennig staan tegenover deze missie- vorm. nam dus in niet geringe mate toe. De mededelingen Van het avond blad werden echter onmiddellijk te gengesproken, ook door de betrokken geestelijken zelf, die met verontwaar diging de bewering van ongehoor zaamheid van de hand wezen. Van zeer gezaghebbende zijde °htvin- gen wij gisteren de volgende rechtzet-: ting. Het is juist, dat aan de Pr „i ouvriers een schrijven is gericht met niet zozeer instructies, als wei vader lijke aanmaningen. Dit is echter al in Maart j.l. gebeurd. Aangezien de gehele pers ®cn °P de zaak heeft geworpen, publiceerde net aartsbisdom gisteravond een rechtzet ting, waarin gezegd wordt: „ais ge volg van de incidenten van -o Mei 'J.l. betreurt de aartsbisschop van Parqs, dat de prètres ouvriers hebben deel genomen aan een manifestatie van die aard; maar hij kan "ieU 'a^n- dat mensen, wie het ook zijn, na hun ar restatie mensonwaardige behandelingen ondergaan". Voorts stelt de aartsbis schop vast dat de mededeling van het Parijse avondblad de vertrouwelijke aanwijzingen aan de prètres ouvriers in Maart gegeven, onjuist voorstelt en dat de houding aan die priesters toe geschreven (n.l. hun verzet) pure las ter is. Men had mogen hopen, dat met deze mededeling het betreurenswaardig inci dent uit zou zijn; hedenochtend komt echter ook de president van politie meespreken in een open brief aan mgr Feltin, waarin hij zich solidair verklaart, met de twintigduizend agenten van de crde-diecst. De president wijst mgr Faltin op een artikel van de „Temoigna- ge Chretien", waarin twee prètres ouvriers het gebruik van de „pancarte* (ijzeren borden) hebben goedgekeurd- Door het misbruiken van deze dingen zijn tweehonderd agentén zwaar ge wond geraakt. „De agenten", aldus de president, „kunnen zich dus ook bekla gen over mensonwaardige behandeling". Tenslotte volgt een formele tegen spraak van de lezing, door de beide priesters na hun arrestatie gegeven en via de communistische en communistisch gezinde pers verspreid. De president be treurt, dat, alvorens een veroordeling aaan de pérs werd gezonden welke twin tigduizend agenten in hun eer aantast, geen andere verklaringen onderzocht werden, doch alleen die „van twee gees telijken, die onmiskenbaar instrumenten zijn geworden van het communisme" Op 18 Juni van het jaar 1932, dus thans 20 jaar geleden, stelde de heer C. W. Ouwehand op de Grebbeberg te Rhenen zijn dierenpark voor t publiek open. Niemand kon toen vermoeden, dat het 14 ha grote park met zijn 6 km. lange wandelpaden en zijn moderne dierenverblijven zeer zwaar beproefd zou worden. Toen de hel om de Grebbe berg in de Meidagen van 1940 los barstte. werden nagenoeg alle dieren gedood en de gebouwen met de grond gelijk gemaakt. De bevrijding bracht een herhaling van het schouwspel, toen het herbouwde dierenpark opnieuw werd verwoest. Niettegenstaande al deze tegenspoed, slaagde de heer Ouwehand er voor de tweede maal in het verwoeste park te herbouwen. Sedert 1946 liggen nu plannen gereed voor een groot natuurbad met moderne accommodatie; binnenkort kan de eer ste spade in de grond worden gestoken. Het bad zal worden aangelegd naast het park met er omheen grote kano- viivers, die 's winters zullen worden gebruikt als ijsbanen. Ouwehand's Dierenpark trekt jaarlijks een half millioen bezoekers. Het bestuur van de Londense metaal- beurs beeft een besluit goedgekeurd, waarbij het aan leden met ingang van 24 Juli weer toegestaan wordt vrij Engels en Straits tin te exporteren. Een Britse tankoommandant is giste ren te Evendorf, een dorpje met 400 in woners in Neder-Saksen, met zijn tank het terras van een restaurant opgereden „omdat de eigenaar hem geen glas bier wilde verkopen'*'. De militaire politie onderzoekt de toedracht van het inci dent. Volgens de lezing van de eigenaar van het restaurant had een Britse sol daat hem een fles Franse cognac te koop aangeboden. Hij was daar niet op in®e«aan Even later bood de soldaat hem" 60 'Engelse sigaretten aan in ruil voor een fles Duitse brandewijn. Ook dit weigerde de eigenaar. Daarop was de soldaat die volgens de restauranthouder niet bepaald droriken was maar even min geheel nuchter, met zijn tank door de tuin gereden. Bloemen struiken en meubilair werden vernield. Op een me- ter afstand reed de tank langs enkele ligstoelen, waarin gasten lagen te sia pen. Voor het restaurant schoot de mi litair een granaat af. waardoor enkele ruiten sneuvelden. (Advertentie) V Ancre (Van onze correspondent). Voor de Arnhemse rechtbank werd gis termorgen de geruchtmakende kolenaf- faire behandeld, welke zich heeft afge speeld bij de PGEM te Nijmegen. In deze zaak stonden vier verdachten terecht, n.l. W. J.. werkman bij de PGEM, wo nende te Weurt, die valse kolenmonsters nam, waardoor de kolen hoger werden gequalificeerd en de leverancier hogere bedragen kreeg uitgekeerd dan geoor loofd was; verder de technisch ambte naar G. v. G. van de PGEM te Nijmegen, die opdracht gaf tot het nemen van deze valse kolenmonsters en die geldsbedragen Er werden dertien getuigen in deze van 500 en 3500 accepteerde: vervol gens de ambtenaar van het PGEM kan toor J. H. uit Nijmegen, die de facturen heeft geparafeerd, terwijl hij wist, dat deze niet juist waren en die eveneens verschillende bedragen van de kolen handelaar in ontvangst had genomen en tenslotte C. v. D., kolenhandelaar te Nij megen. die de leveranties van de kolen aan de PGEM verrichtte en daarvoor hogere bedragen ontving dan de kwali teit toestond. zaak gehoord en de Arnhemse rechtbank heeft zich bijna de gehele dag met deze kolenzaak beziggehouden. De officier van Justitie heeft daarbij heftige critiek uitgeoefend op het bedrijfslaboratorium van de PGEM. te Nijmegen waar men te weinig heeft toegezien of de genomen monsters wel klopten met de kolen, wel ke geleverd werden. Tenslotte eiste de officier van justitie tegen v. G. één jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 6 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar, verbeurdver klaring van zijn auto, welke verdachte had gekocht van de eerste gift ad 3500 en verder onder toezichtstelling van de reclassering en het verbod om 4 jaar als ambtenaar werkzaam te zijn. Tegen de boekhouder H.. werd 1 jaar, met aftrek geëist, waarvan 6 maanden voorw met een proeftijd van 3 jaar, onder toezicht stelling van de reclassering en het ver-, bod om voor de tijd van 3 Jaar in een ambtelijke functie te dienen. De werk man W. A. J., die de valse monsters trok, hoorde zes maanden voorw. tegen zich eisen, terwijl de zaak tegen de ko lenhandelaar Van D. werd aangehouden en terugverwezen naar de rechtercom missaris voor nader onderzoek. Uitspraak over 14 dagen. (Van onze Amsterdamse redactie) Met alle luister, waarover de rijk dom van de liturgie beschikt, is gistermorgen in de parochiekerk van de H. Vincentius a Paulo aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam mgr J. A. M. Vos tot bisschop gewüd. Consecrator was Z, H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en medeconsecratoren H. H. Excc. mgr J. W. M. Baeten, bisschop van Breda en mgr 3. Buis, apostolisch-vicaris van Jesselton in Brits-Noord Borneo. In de kerk hadden plaats, genomen mor TH H van Hussen, nationaal di recteur van de Pauselijke Mssieg^- nootschappen en father J. J plaatsvervangend algemeen °,vc,' nU de Congregatie van Mill-Hjll, de wethoU^ ders Steinmetz en Van Wijk en veie anderen, waaronder de drie zusters van de wijdeling en verdere familie. Om half tien precies werd de te we den bisschop tussen een erehaag van bruidjes door de geestelijkheid afge haald terwijl het parochiële zangkoor o.l.v. Eugène Adolfs het „Saeerdos et Pontifex" aanhief. Vlaggen in het Pau selijk geel-wit en de nationale kleuren waren door de buurtbewoners in groten getale uitgestoken, zodat de gehele Van Lennepkade in feestelijke tooi gesto ken was. Boven het met bloemen ver sierde hoofdaltaar hing te midden van een kroon van pauselijke wimpels het wapenschild van de nieuwe bisschop. Het zangkoor voerde de mis van W-w in fis phrygisch uit van de dirigent. Als presbyter-assistens fungeerde de deken van.. Amsterdam, mgr Van de Burg, terwijl deken J, Kuilman uit Haarlem en pastoor H. J. M. Nieuwen- huizen van de Vincentiusparochie troon- diakens waren., "wee ordebroeders van mgr Vos de MiH-Hi-1 paters Bruins en Klein waren diaconi ad missam. De kape laans L. Nijs en B. Wuant hadden ais cantores in het middenschip voor het priesterkoor plaats genomen. Ceremo- niarius was kapelaan J. M Spronk. Bij de aanvang vande Plechtigheid las de secretaris van de bisschop van Haar lem, de zeereerw. heer J. aolleveld, eerst in het Latijn, daarna in het Nederlands met luider stemme de pauselijke last brief voor. Onder doodse stilte begon (je con_ serrator nu het onderzoek in vol or naat gezeten voor het priesterkoor, ter- wiil de diepgebogen wijdeling met dui- deliike en sonore stem de vragen kort beantwoordde: Credo ik "tJlGGiauciyuvxuo v dfl Q(j 21 op het hoofd van de wijdeling; „Ontvang de H. Geest". Onder de zalving, de oplegging van het Evangelieboek, het overreiken van de herdersstaf en de overgave van de gezegende ring, klonk een massaal „Veni Creator" dat de gelovigen, die bijna het gehele kerkgebouw vulden, vol overtuiging medezongen. Na het „Ite Missa Est" en de zegen werd de jonge bisschop door zijn con secrator naar de troon van mgr Hui bers geleid, die hem onder doodse stilte de staf in de linkerhand gaf. waarna hij het „Te Deum" aanhief, dat tussen de gewelven van het kerkgebouw ont roerend en juichend omhoog klonk. Zegenend ging mgr Vos nu door de kerk, terwijl zijn medeparochianen die devoot getuige waren geweest van de grootse plechtigheid, neerknielden tus sen de banken. Voor het altaar terug gekeerd dankte hij driemaal zijn con secrator en zong telkens op hoger toon Ad muitos annos" „Nog vele jaren!" Onder het zingen van „Christus Vincit" verliet tegen half een de plechtige stoet bisschoppen en hoogwaardigheids bekleders het kerkgebouw. Om kwart over een werd in liet ver- enigingslokaal aan de Kanaalstraat tot twee uur een drukbezochte receptie ge houden, waar o.a. burgemeester d'Ailly de nieuwe bisschop zijn gelukwensen kwam aanbieden. Omstreeks half drie gistermiddag brak e-n hevige brand uit in het woonhuis van H S. aan de Marktstraat te Silvolde ;n ade Achterhoek. De brandweer, die direct ter plaatse was, kon niet voor komen dat de woning totaal uitbrandde en dc gehele inboedel in vlammen op- °mg Het gezin S., dat twee kinderen heeft van 2 en 1 jaar oud verwacht deze maand gezinsuitbreiding. Van beddegoed 1 w rt Tl Q A A A Het Katholiek Medisch Opvoedkun dig Bureau te Amsterdam heeft kort geleden per advertentie bekend ge maakt, dat het genoodzaakt was nieu- w aanmeldingen tot 1 Januari 1953 stop te zetten. Deze bekendmaking betekende in feite, dat een uiterst noodzakelijk werk voor de geestelijke gezondheid van Amsterdam gedeel telijk moest worden stopgezet wegens te weinig middelen. Het Katholiek Medisch Opvoedkun dig Bureau, een instelling, welko over de meeste grote steden in ons land is verspreid, legt zich voornamelijk toe op het geven van adviezen aan ouders en opvoeders by de opvoeding van kinde ren, die abnormale gedragsmoeilykhe- den vertonen. De bureaux worden op p d. kon niets worden gered. De oorzaak - - -- van de brand is een vlam, die in een pan wetenschappelijke bases geled met vet s'oeg. S. is slechts zeer laag ver- Het bureau te zekerd I thans alle nieuwe Amsterdam heeft aanmeldingen moe- Tijdens de internationale wolconfe rentie te Londen, waaraan 300 wol textielfabrikanten en -handelaren uit 16 landen deelnemen, zal de vorming van een enkele markt voor wolproducten in Europa bepleit worden en zullen voor stellen voor een Europese douane-unie voor woltextiel besproken worden. Ver der zal aan de conferentie verzocht worden resoluties goed te keuren, waarin een ingrijpen van de regering in de onaantastbaarheid van contracten wordt veroordeeld, evenalè de beper kingen door de regering aan de handel opgelegd. In het televisieprogramma van de KRO zal vanavond voor het eerst ook een speelfilm zijn opgenomen. Gekozen is daarvoor de bekende Italiaanse film „De duivel in het klooster" waarvan de Filmcentrale van de K.A.B. destijds de alleenvertoningsrechten voor Neder land verwierf en welke film in het af gelopen seizoen met veel succes in de plaatselijke afdelingen is vertoond. ten stopzetten, omdat de wachtlijst van nieuwe gevallen te zeer was aangegroeid dan dat zij door de te kleine staf kon worden verwerkt. Het gevolg is, dat er in Amsterdam geen enkele instantie is, waarheen ouders of opvoeders zich kunnen wen den om advies bij moeilijk opvoedbare kinderen. Wat dit betekent wordt duidelijk, wanneer men beseft, dat de misdadig heid onder de Amsterdamse jeugd een schrikbarende hoogte heeft bereikt. Het aantal bij de rechtbanken schuldig ver klaarden van 10 tot 17 jaar was in 1946 en 1947 in Amsterdam bijna dub bel zo hoog als in Rotterdam en Den Haag samen. Het feit, dat het Katholiek Medisch Opvoedkundig Bureau te Amsterdam een aanmeldingsstop heeft moeten uit vaardigen wegen gebrek aan financiën, onderstreept het jammerlijk tekort aan zorg onder de Katholieken voor het geestelijk welzijn van hun geloofsge noten Hoe zal het echter gaan, wan neer op 1 Januari 1953 de deuren van het Bureau weer open gaan. Het is im mers duidelijk, dat, wanneer het Bu reau niet- in staat wordt gesteld zijn staf uit te breiden en minstens twee psy chologisch geschoolde sociale werk sters aan te stellén naast de reeds aan wezige psychiater, het onmogelijk zal zijn de nieuwe stroom van aanmeldin gen op te vangen. De veertien ministers van buitenlandse zaken, die het ministerscomité van de Raad van Europa vormen, hebben bij de Raadgevende Vergadering voorstellen in gediend voor overeenkomsten ter regeling van de sociale zekerheid in geheel Europa. De bedoeling van deze ontwerp-overeen- komsten is gelijkheid van behandeling te verzekeren voor de onderdanen van de Europese staten en de voordelen van De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft gisteren tegen de Amsterdammer G. T., die zijn 25-jarige zoon, die in militaire dienst was, enige jaren heeft laten onderduiken door hem als schipper te laten varen op één van zijn schepen, twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van één jaar geëist. De zoon, wiens gezondheidstoestand te wensen overlaat, moet deze maand nog voor de krijgsraad terecht staan. De ad vocaat verzocht de rechtbank de vader tot een voorwaardelijke straf te veroor delen. Op 26 Juni zal de rechtbank uit spraak doen. Naar wij van emittenten vernemen zul len de inschrijvingen op de 4% pet 30- jarige leningen van de gemeenten Utrecht Deventer en Almelo, ieder ten bedrage van 2 millioen. ten volle worden toe gewezen. De exportheffing op tomaten, welke naar België worden uitgevoerd was voor heden vastgesteld op het ongekend hoge bedrag van 108 per 100 kg. Het geen dus betekent, dat er door deze heffing op de veilingprijs zoal meer dan een gulden per kilo wordt gelegd. Hoe zal dan tenslotte de detailprijs in België worden De Britse Labourpartij, thans in de op positie. publiceerde gisteren een verkla ring over haar inzichten in de buitenland se politiek. Los van de regeringsverant woordelijkheid komt zij tot formuleringen die de Britse regering, maar vooral de V.S. niet welgevallig zullen zijn. Zo is de partij van mening, dat de com munistische regering van China de wer kelijke regering is en vertegenwoordigd dient te zijn in de V.N.a E« duurzame politieke regeling i" het Verre Oosten acht zij niet mogelijk zonder erkenning van de regering te Peking. De verklaring steunt verder het Noord- atlantische verdrag weliswaar krachtig, maar benadrukt vervolgens, dat geen ge legenheid tot onderhandelen met Rusland moet verloren gaan. Zelfs wordt de opti mistische verwachting uitgesproken, dat als het Westen zich hiervoor blijft in spannen, men de Sovjet-Unie misschien spoedig bereid zal vinden over een rege ling te onderhandelen. Labour steunt de wens van het Duitse volk tot een verenigd Duitsland en ge looft dat dit alleen kan worden bereikt door vrije verkiezingen in het gehele land op basis van een accoord tussen de vier bezettende mogendheden. Bovendien is de party er voorstandster van tegen het ondanks geuite regerings standpunt in, maar overeenkomstig de wens der Duitse socialisten, dat in West- Duitsland nieuwe verkiezingen worden gehouden alvorens de regering Adenauer verplichtingen aangaat betreffende e bijdrage tot de Europese Defensie g meenschap. celnof" De geloofsbelijdenis van deze narochiezoon, die in dezelfde kerk 21 Maart 1902 gedoopt werd, er nadien zijn eerste HCommunie.deeen het H. Vnrmspl ontving en cue nu na op 18 Juli 1907 zijn eerste H\Ï1'S p\eara°pge.rtragen te hebben op dezelfde P s de vol- hem van het priesterschap mocht ont- vangen. A Onder de prefatie legden dg drie bis- schoppen achtereenvolgens beide handen ai i_ i ..ar» rc*e-ernstige gevolgen - merkbaar zullen wor- '"osheidswet heeft grote ongerustheid ge bekt in de diverse takken van de hout industrie en aanverwante sectoren van 1,et bedrijfsleven", aldus een schrijvem, dat door de ondernemersorganisaties in de *Oiele houtindustrie, verenigd in het Centraal Verbond Houtindustrie is gezon den aan de regering. Voor de houtindustrie waarin zeker ca. 'C 000 werknemers arbeid kunnen vinden, betekent de beslissing der regering, dat de loonkosten met tenminste 4 pet wor den verhoogd. Deze verzwaring van las- ten kan niet worden gedragen zonder dat van bedrijf. Daarbij komt, aldus de brief, dat in de houtindustrie de werkloosheid thans reeds het vijfvoudige is van die op het overeenkomstig tijdstip in 1951. Bij verdere teruggang van de werkgelegen heid zal de rentabiliteit in het overgrote deel der ondernemingen zodanig in ongun stige zin worden beïnvloed, dat de „ern stigste gevolgen' moeten worden ge vreesd". Door deze verzwaring van lasten wordt ook de positie van de houtindustrie op de buitenlandse markt en haar positie op de binnenlandse markt ten opzichte van de buitenlandse producenten in gevaar ge- (Van onze correspondent) Reeriï hü herhaling is er geschreven over de machtige radar-bunker die de Duitsers even buiten Arnhem op het landgoed van de „Hoge Veluwe" met mspanning van al hun krachten en met gedwongen arbeid van talryke Nederlan der^ bouwden teneinde hieruit een wakend oog te kunnen houden op de oorlogs handelingen van het geweldige luchtwapen der Geallieeerden, opererend boven West FufoDa Een Berlijnse architect kreeg de opdracht dit geweldige project m het on staal waarvan de uitvoering ongeveer 55 millioen heeft gevorderd op te bekken Toen dk werk gereed was, konden er ongeveer 3000 man, werkzaam ge steld bii het Luftwaffen worden ondergebracht. Een voornaam deel van hen, die hier werkten waren de zg grijze muizen de Duitse tefomsten cn administra trices die via een speciaal' spoorlijntje vanaf de bunker naar het krankzinigen- vpstlcht WolfhezC" hoen en weer werden gevoerd. De Duitsers hadden n.l. deze inrichting gerequireerd, waar de Duitse meisjes na diensttyd verpozing konden zoeken. genslaande dit gebied als gevarenzone werd verklaard, konden velen geen weer stand bieden aan hun nieuwsgierigheid om nu een kijkje te nemen in dit myste rieuze zenuwstelsel, dat de Duitsers in de dagen van de bezetting met grote geheim zinnigheid hebben opgebouwd. Dit gigantische bouwwerk is angstwek kend van massiviteit. Meters dikke mu ren moesten de waarborg geven voor alle veiligheid, want hier had de Duitse legerleiding de meest ingenieuze en meest kostbare radar-apparaten .ndergebracht, waarmede zij het luchtruim van geheei West-Europa konden aftasten. De indeling van deze bunker was zeer origineel, n.l. een grote middenzaal, waar in het grote radarscherm met de talrijke accessoires stonden opgesteld. Het maakt op het ogenblik de indruk van een graf kelder met de daar op uitlopende zijver trekken als even zo vele sinistere spelonken. Bij de aftocht van de vijand heeft men de kostbare apparaten vernield zodat da geallieerden bij hun komst niets anders vonden dan een ruïne, waarin het hoogst gevaarlijk was orde te scheppen. Niette- De PTT heeft naderhand behoedzaam de nog bruikbare kabels weten te ver zamelen, hetgeen in de eerste da(te" van materialennood, een ware uitkomst bleek. De Canadezen hebben geprobeerd om met pantserkanonnen deze gewel dige betonnen kolos te vernietigen, het geen geen ander resultaat had dan dat enkele muren enige onopvallende gaten kregen, waaruit een nauweiyks zicht baar pulver te voorschyn kwam. Een V-l zelfs, die de geallieerden op de bunker lot ontploffing brachten heeft wel enkele binnenmuren en pla fonds ontzet, maar het voornaamste deel is in tact gebleven. Op verschillende manieren is beerd dit bouwwerk een bestemmi g geven, toen algehele afbraak nie lijk bleek. Zo is bekend, dat A7nh®"" burgemeester er voor ëePort® richtcn. hierin een oorlogsmuseum m t Deze plannen zijn niet tot uitv komen. Middelerwijl had het g Rijksarchief te kampen met plaatsruimte. Diverse onderhandelingen hebben er nu toe gel.M dat enl<ehi ver diepingen aan de linkerhoek bunker thans zijn herschapen m ecn over- •pir-utfiHU'p arrhief-ruimte, waarin vijinon- derd duizend strekkende meter beschik- haar is In dit archief is reeds onderge bracht dat van de Justit'®'u't A"°n" dissement Arnhem en g zal hier worden gevestigd het provinciaal archief De ruimte in deze bunker is zo groot dat tn de toekomst 12!) km. lengte opgeborgen kan worden. Het Algemeen Rijksarchief, gevestigd in Den Haag, heefl zo in elke provinciale hoofdstad een af- delings-archief. In Arnhem werd het ver woest, dus het is vanzelfsprekend, dat de bunker op Schaarsbergen direct huisves ting heeft verleend. In tegenstelling met de troosteloze aanblik, die het grootste gedeelte van de bunker biedt, is deze ar chiefvleugel op verantwoorde wijze omge bouwd. Op de bovenste verdieping, die maar een geringe hoogte heeft en waarop men zich slechts in gebukte houding kan be wegen, worden de 8 millioen micro-opna men van de trouw- en doopboeken der onderscheiden gemeenten opgeborgen over het ttjdvak van voor 1811. Dit Is wel de meest efficiënte wijze van verzamelen Op het ogenblik is men doende de ar chiefstukken van de Burgerlijke Standen uit het tijdvak 1811—1842 te fotograferen Ook deze zullen hier een plaatsje krijgen Op deze wijze heeft de oorlogsbnnker bij Arnhem een bestemming gekregJL. welke zeer dienstig is voor de documentatie van het bestuurs-apparaat. Verder zijn in de bunker een gerieflijke woning, alsmede een aantal overzichtelijke bureaux voor concierge en ambtenaren aangebracht. reeds bestaande internationale conventies omtrent sociale zekerheid tot alle Euro peanen te doen uitstrekken. Men is tot het opstellen van deze ont- werp-overeenkomsten gekomen op grond van een in 1949 door de Raadgevende Ver gadering gedane aanbeveling. Het minis ters-comité stelde aanvankelijk voor, de multilaterale conventie inzake sociale ze kerheid, welke tussen de7 vijf staten van het verdrag van Brussel bestaat, tot alle vijftien leden van de Raad van Europa uit te breiden. De deskundigen waren echter van mening, dat deze werkwijze zeer tijdrovend zou zijn en adviseerden het sluiten van voorlopige veelzijdige overeenkomsten. Het Int. Arbeidsbureau werd uitgenodigd in deze geest ontwerpen te maken en heeft er twee uitgewerkt', één voor de ouderdoms-, invaliditeits- en levensverzekering en één voor alle an dere betrokken takken. Er is nog een derde ontwerp betreffende sociale en me dische hulp in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling, dat ook niet- leden van de Raad van Europa tot de overeenkomsten zullen kunnen toetreden. Gehuwden meer naar huis (Van onze Haagse redactie) Bij legerorder van 6 Juni is een wij ziging gebracht in het Voorlopig Re glement Dienst Landmacht, voor zover dit betrekking heeft op het vrij vervoer van militairen. Daarbij is bepaald, dat met ingang van 1 Juni j.l. gehuwde militairen, die niet behoren tot het be- roepspersoneel, in het vervolg driemaal in de vier weken, mplaats van eenmaal in de twee weken, recht hebben op vrij vervoer. Voor de ongehuwde militai ren, die eenmaal per kalendermaand vrii' vervoer kriigen, blijft de oude re geling van kracht Di laatste jaren worden geregeld klachten geuit over duivenschade op de akker en de duivenhouders hebben in verband daarmede vele en lange uren hun dieren op het hok gehouden. Wat echter te zeggen, wanneer al die beestjes van een stag zijn als dat van die 'ittif in Veldhoven. Daar bemerkte dezer dagen een dui- venhnuder dat een van zijn dieren zich niet lekker voelde. En toen het beeon te braken, dacht men al aan vergifti ging. Wie schetst, ech'er de verbazing van dj omstanii«rs toen de duif niet min der dan 33 Co'oradokevers uitwierp, waarvan er nog elf in leven waren. (Van onze correspondent). De 22-jarige expeditieknecht J. B. uit Groningen, thans kok on de kustvaart, verduisterde van zijn werkgevers bedra gen in totaal van ruim 300. Voor dit geld vloog hij naar Berlijnom zijn meisje uit de Oostzone te halen- Het bcMrag gyig er helemaal door en toen hij in geldverlegenheid zat om ziin expedi tie voort te zetten leende hij ook nog 100 Mark van de Consul- Thans stond hij voor de Groningse rechtbank terecht en hoorde tien maan den gevangenisstraf tegen zich eisen- Verdachte was reeds zes keer eerder ver oordeeld geweest. DANK ZIJ de grote toevloed van mi», sionarissen is op het eiland Mindanao in de Philippijnen het aantal Katholieken in 25 jaar tijds van 500.000 opgevoerd tot 2 millioen. In 1926 was er een bisschop met 25 priesters, nu zijn er vijf bisdommen en een aartsbisdom met 200 priesters. De bekering van dit eiland geschiedt zo snel, dat een der missionarissen ver klaarde: „Zelfs 14 jaar geleden konden wij ons nog niet voorstellen, dat dit nu zou gebeuren". Hulp van missionarissen, in welke vorm ook, is geboden. VIER EN DERTIG inheemse priesters hebben op de Philippijnen een landbouw- cursus gevolgd. Nieuwe priesters zullen deze zomer weer een andere cursus vol gen. Dit middel wordt nodig geacht om de priesters de noodzakelijke wetenschap bij te brengen bij hun werk in de land bouwdistricten. De cursussen worden door drie instan ties gefinancierd en wel de M.C.A., die ook Europa zoveel belangrijke steun geeft, het Philippijnse Departement voor Landbouw en de Kerk. Volgens deze me thode hoopt de regering het volk van de Philippijnen modernere landbouwmetho den te kunnen bijbrengen. Daardoor zal men er in slagen de voedselproductie op te voeren, met name van rijst en graan. Tot op heden zijn de Philippijnen niet in staat geweest de rijstvoorziening voor het eigen land op te brengen. Geen middelen, ook natuurlijke, onbe proefd laten. Pastoor Verburch en Pater van den Elzen weten daarover mee te praten. LEDEN VAN het uitvoerend orgaan van de Wereld Gezondheidsraad hebben uit Genève verklaard, dat zij zich niet gebonden achten door de uitspraak van de Raad van 19 Mei j.l. Zij menen, dat er geen beslissing is gegeven over de methode van geboortebeperking. Dit zou betekenen, dat de Wereld Gezondheids raad rustig met zijn propaganda voor de geboortebeperking verder zal gaan. De oppositie van de Katholieke landen als Italië, België, Libanon. Spanje, Pa nama, Ierland', Costa Rica en Frankrijk hadden, gelijk men weet, de voorstanders ertoe gebracht hun voorstellen in te trek ken. Ware dit niet geschied, dan zouden inderdaad verschillende landen ernstig hebben overwogen zich uit de W.G.R. te rug te trekken. Maar dat de voorstanders niet onmid- aelijk na die katholieke aanval op de vlucht zouden slaan, was te verwachten. (Advertentie) In het jaarverslag van de Bank voor Internationale Betalingen wordt op gemerkt, dat herstel van een voorgrond staand erediteurenland ter wereld. De verschillende landen moeten vol gens het verslag bereid zijn zich Ie onderwerpen aan aanpassingen. Welke inter- aanvaarding van een internationale mo- nationaal monetair stelsel een prac- tische mogelijkheid is geworden, aan gezien verschillende Europese landen thans maatregelen treffen om een voldoende mate van binnenlands evenwicht te bereiken. In het verslag wordt de hoop uitge sproken, dat er in 1952 constructieve pogingen zullen worden gedaan tot we derinvoering van een dergelijk stelsel. De duurzaamheid daarvan zal evenwel afhangen van een aantal factoren, waar van er vele onvermijdelijk verbonden zijn met de houding, welke door Amerika wordt aangenomen, aldus het verslag. De Ver. Staten moeten geen wijziging brengen in hun tegenwoordige politiek van tariefsverlagingen, maar moeten eerder helpen om de omstandigheden te scheppen voor een grotere omvang van de wereldhandel, indachtig aan hun verantwoordelijkheid als meest op de netaire standaard en deelneming aan een vrij economisch stelsel vereisen. In vele kringen heerst nog altijd de neiging, om opheffing van beperkingen op handel en betalingen in de eerste plaats te zien als een soort van con cessie tegenover andere landen en deze gedachte vloeit voort uit de overtui ging dat het stelsel van controlemaat regelen werkelijk voordeel voor bet betrokken land oplevert, doordat het mcdehelpt de uitgaven in het buitenland te verminderen en aldus hulpbronnen vrijmaakt voor byv. binnenlandse ont wikkeling. Maar het is gebleken, dat dergelijke voordelen allesbehalve blij vend zijn. De wereld is beu van twee voudige prijzen en meervoudige tarieven, van scheidsrechtelljke beslissingen van verstoorde markten en verlangt er naar terug te keren tot een eenvoudiger en eerlijker; stel^el,^ - ir'l1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3