Spanningen in de woningbouw Werkloosheidsdreiging remt Afschrikwekkende schande dezer eeuw m Overste Pinto weet waar de verdwenen diplomaten zijn „Overal en nergens" Regering doet suggestie liuurega 1 isatief onds over Rode troepenconcentraties in Korea Engeland is de grootste debiteur in de E.B.U. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN* Huizenbouwerij heeft merkwaardige inslag. Niet te veel of klein Twee doden bij botsing c~ KOELE ZONDAG Gromyko naar Londen Ook tegenover huiseigenaren niet verantwoord huidig huurpeil te handhaven Zaterdag 14 Juni 1952 Minister rammelde in Tilburg met een uin sleutels doziji VJ S.E.R. bereidt huuradvies voor Bovenste huurgrens bereikt! Voorlopig accoord tussen Adenauer en Fette Slagers klagen over slapte Onderhandelingen vorderen niets Kinderverlamming blijft toenemen WEERBERICHT V. >LAN-OERLE STEDE BOUWKUNDIG GESLAAGD grote gezinnen Bouw van kleuterscholen JAARLIJKSE MARIA NO VENE TRUMAN ERELID VAN PURMERENDSE PIJP ROKERSCLUB EXPOGé'S TEGEN CONCENTRATIE. KAMP-SYSTEEM Compensatie-vraagstuk Diefstal of sabotage? BROOD-NUCHTER In Limburg nu vijftien gevallen De weerverwachting tot morgenavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Tamelijk koel weer. Zondag 15 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.02 u. Maan op 00.44 uur, onder 13.32 uur. Maandag 16 Juni: Zön op 4.19 uur, onder 21.02 Uur. Maan op 00.56 uur, onder 14.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze speciale verslaggever) ©p het bouwterrein Oerle in Tilburg, Waar 468 huizen tegelijk gezet worden, ston den gistermiddag de bewoners van de eerste twaalf gereed gekomen huizen met glunderende gezichten in de verzengende hitte, omdat zü uit handen van minister In 't Veld de sleutel in ontvangst mochten nemen. De arbeiders, die het werk voor even gestaakt hadden, stonden (of lagen) «n het zand met ernstige gezichten te luis teren naar hetgeen Z. Exc. over hun be langrijke taak te vertellen had. De minister beschouwde dit complex koningen als een belangrijke proefneming tot oplossing van het grote probleem, hoe de bouwkosten zo laag mogelijk gehouden kunnen worden, zonder dat aan de kwa liteit van de huizen tekort gedaan wordt. Het plan-Oerle van de Delftse architect ir S. J. van Embden is immers een van de Vijf, die als een gevolg van een contact van de Nationale Woningraad met een kerngroep van de Ned. Architecten-orga nisatie in Vlaardingen, Leiden, Henge lo en Katwijk is men ook bezig tot stand is gekomen. Zoveel mogelijk is in deze vijf plannen naar uniformiteit ge streefd, het begin dus van standaardisatie, al is deze volgens de heer W. Scheerens, secretaris van de Nat. Woningraad nog tdet geheel bereikt. Stedebouwkundig is het Tilburgse plan, baarbij een aparte wijk is gecreëerd en toch de verbinding met de stad werd ge handhaafd, zeker geslaagd. Voor de over heid is bij de woningbouw de exploitatie financiering steeds een giote zorg en hier legt zij gedurende 50 jaar ieder jaar 125.000 gulden toe. Minister In 't Veld noemde bij alle cri- tiek toch een groot voordeel van het t>lan-Bouma, dat men tot standaardisatie en normalisatie is gekomen. In de morgen was de bewindsman, die vergezeld werd door dr ir Z. Y. v. d. Meer, directeur-generaal van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, officieel door het gemeentebestuur op het paleis-raadhuis ontvangen, waarbij zowel burgemeester Van Voorst tot Voorst als wethouder Jans- sens nog vele wensen hebben geuit. De laatste deed o.m. een beroep op de minister om een tegemoetkoming te ge ven m de verhuiskosten aan de mensen, °°°r uitbreiding van hun gezin de i uiburcjuiug van null LiPi6x-woningen moeten verlaten. Tekort aan woningen voor Het woningtekort in Tilburg bedraagt nog steeds rond 4000 en er is vooral een tekort aan woningen voor grote gezinnen. Bij het Bureau Huisvesting staan inge schreven 370 gezinnen van 7 en meer per sonen, waarvan er 50 bij anderen inwo nen. Voor de arbeiders zou bezitsspreidlng te verwerkelijken Zijn> door het verkrij gen van een eigen woning mogelijk te ma ken, waarvoor de premie even hoog zou moeten zijn als voor de woningwetwoning. Is het ook niet mogelijk, zo vroeg de heer Janssens, dat huizen met drie of vier s'aapkamers gebouwd worden met een Srote open zolder, welke ruimte meege vend wordt voor de bijslagregeling? Voor het lager onderwijs zijn onmid dellijk nodig 31 lokalen en daarnaast nog ®6ns 3 scholen (19 lokalen). Verder zou nieuw politiebureau zeker geen luxe riin. In zijn antwoord verklaarde de mmis- '®r, dat een bijdrage voor de verhuiskos ten door het rijk niet gegeven kan wor den, doch wellicht de gemeente hier iets kan doen. Zodra de woningbouw voor beleggingsdoeleinden aan de orde komt, ware wellicht premieverhoging te over wegen. De minister herhaalde, dat de particu liere bouw zich ook op arbeiderswoningen moet toeleggen, omdat er voor' 50 pet. middenstandswoningen gebouwd worden, terwijl, gezien de arbeidersbevolking, daarvoor 70 pet. inplaats van 50 pet. ge bouwd moet worden. De premie gelijk te stellen met die by de woningwetwoning of hoger achtte hjj niet redelfjk en een open zolder als slaap- ruimte te rekenen, omdat er een paar ledikanten gezet worden, noemde hij erg moeilijk. Iets anders is het, wanneer daarvan een behoorlijke slaapplaats wordt gemaakt en de minister gaf in overweging eens met een plan te komen. Nadrukkelijk verklaarde Z.Exc. helemaal geen tegen stander van de woningbouw voor grote gezinnen te zijn. Alleen wenste hU diffe rentiatie. Tegemoetkoming voor bedrijfsruimte regardeert het Ministerie van Econ. Za ken, doch in verband daarmee deelde mi nister In 't Veld mee, dat de teruggang in de bouw voor industrie, hoewel niet verontrustend, algemeen is. Tenslotte maakte de minister duidelijk, dat niet te snel en te veel wederopge- bouwd mag worden en over een lange reeks van jaren een gelijk niveau in de bouwnijverheid bereikt moet woraen. Anders zouden te grote sociale spannin gen optreden en grote werkloosheid in de bouwnijverheid is nog ernstiger dan de woningnood. De scholenbouw geeft daar van een tekenend voorbeeld. Om de golf van leerlingen tengevolge van het geboorte-overschot na de oorlog op te vangen, zouden 2200 lokalen per jaar ge bouwd moeten worden. Na drie of vier jaar zou er een sterke terugval komen en 1955 is voor de bouwnijverheid een cri- tiek jaar, omdat in 1954 het militaire program afloopt. Binnenkort zal Z.Exc. in de minister raad voorstellen om in bijzondere geval len de mogelijkheid voor de bouw van kleuterscholen en gymnastiekzalen open te stellen. Aan de aannemers is een prys voor seriebouw van scholen gevraagd, die 10 a 20 procent lager ligt dan de richtprys. Voor gevallen van tweede urgentie zal aan de gemeente dan extra-volume wor den toegestaan. (Van onze correspondent) Bij een botsing tussen een motor en een vrachtauto gisteravond te B ar geroosterveld in de gemeente Emmen, is de bestuurder van de motor, de heer H. B. uit Nieuw- Dordrecht op slag gedood. De duo passagier, de heer W. H. uit dezelfde plaats, werd zwaar gewond naar het Diaconessenhuis te Emmen over gebracht, waar hij later overleed. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. ,.Het ongeluk gebeurde in een bocht, uie thans onoverzichtelijk is door het koren, dat er aan de binnenzijde op een akker staat. De jaarlijkse Maria-novene ter ere van Maria. Moeder van Altijddurende Bijstand, welke in de parochiekerk van O. L. Vrouw van A. B. te Santpoort van 21 Juni29 Juni a.s. zal worden ge houden, sluit ditmaal aan bij de Rozen kranskruistocht voor vrede, welvaart en wereldverbetering. De bedoeling is, gelijk het laatste Vastenmandement van de Nederlandse Bisschoppen heeft aanbevolen, het Rozenhoedje te propageren als 't dage lijks gezinsgebed. De heer R. N. G. Klijzing (zoon van Opa Klijzing, de wereldkam pioen pijproken), voorz. van de pijp- rokersclub „De Gesellighe Damp kring" te Purmerend, heeft dezer dagen een brief van het State De partment te Washington ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat president Truman zeer gaarne het ere-lidmaatschap van de pijprokers club te Purmerend aanvaardt. De president heeft een pijp ontvangen, waarop het wapen van Purmerend staat afgebeeld en die als clubpijp wordt gebruikt door allen, die bij de club zijn aangesloten. (Van onze correspondent) Tijdens de slotvergadering van het drie daags congres van de Expogé's te Den Bosch diende gisteren de afd. Amsterdam een motie in, waarin de minister van Ju stitie verzocht werd de gijzeling van de Zaanse journalist en oud-verzetsstrijder A. H. Hommerson te doen beëindigen. Op uuvies van de voorzitter werd deze motie echter eerst voorgelegd aan een commis- sie van juristen, gevormd uit vijf congres leden. Sprekend namens deze commissie bracht mr Prinsen Geerlings in de loop der vergadering mondeling rapport uit. De motie werd ontraden, doch voorgesteld werd dat het hoofdbestuur aan de minis ter van Justitie een schrijven zal laten uitgaan o.m. met het verzoek de wet in zake gijzeling op grond van beroepsge heim te willen herzien en reeds nu in het algemeen met betrekking tot deze gijzeling groter billijkheid en soepelheid te betrachten, met wel advies het hoofd bestuur zich verenigde. De secretaris, de heer K. R. van Staal, hield een inleiding over de sociale taai ®xP°Ge. Van de pl.m. dertigdui zend te behandelen „sociale zaken", zijn er thans zevenduizend afgewerkt. Er is in dit verband tot heden 310.000 uitgegeven ting 1940-ai945 COmmissie en de Stich' Een motie werd aangenomen, waarin by de regering werd geprotesteerd tegen de herziene gerechtelijke incasserings- actie van de tegenwaarde van negentig Zweedse kronen, zijnde f 47,50. Dit geld werd in 1945 uitgereikt aan zieke en verzwakte Nederlanders, afkomstig uit Duitse concentratiekampen, maar die op medisch advies eerst naar Zweden werden afgevoerd om daar enigszins op verhaal te komen, alvorens zij de terugtocht naar het vaderland konden aanvaarden. In de motie werd een ernstig beroep gedan op de ministerraad deze incasse- ringsactie te staken en in ieder geval de uitspraak af te wachten van de Tweede Kamer, aan wie deze zaak opnieuw na zeven jaren ter beoordeling door de ver- PROTFSTFFRTVFN Ieni§in2 zal worden voorgelegd. De motie werd met algemene stemmen aanvaard. Om wereldgeweten tvakker te schudden Tot besluit werd gisteravond onder aus piciën van de Internationale Federatie tot Bestrijding van Concentratiekamp-systeem op de Markt te Den Bosch een protest meeting gehouden, tegen de concentratie kampen zoals met name in Rusland en de andere landen achter het IJzeren Gor dijn deze met tientallen bestaan. De meeting, waarvoor grote belangstel ling bestond, werd geopend door de voor zitter der federatie, de heer J. de Swart uit Den Bosch, die zich in een klemmend betoog tot de verzamelde menigte richtte. Voorts spraken de heren dr George André, voorzitter van de Belgische Expogé-orga- msatie, en K. van Staal, zq allen wezen <net bewogenheid op het mensonterend concentratiekamp-systeem. Bekend is o.a., a.,..er e,k jaar in Rusland minstens twee m .n m®nsen omkomen door ontbering en mishandeling. Deze meeting had to* jj wereldgeweten wakker te schudden en de hele vrye mensheid op te roepen in de strijd tegen de afschrikwek kende schande dezer eeuw, die in het con centratiekamp gelegen is. Het K N.M.I. deelt mede: Ook ditmaal Is het warme weer van korte duur geweest. Slechts één dag, n.l. Vrijdag waren de temperaturen op vele plaatsen tot boven ^55 graden gestegen of er volgden onweersbuien, die een einde maakten aan het warme weer. Op ver schillende plaatsen brachten de onweers buien flinke hoeveelheden neerslag. Zo meldde b.v. Volkel vanmorgen 14 en Soes- terberg 18 mm. neerslag. Het zwakke lage drukgebied, dat de buien veroorzaakt trekt nu langzaam naar het Noord-Oosten weg, terwijl een rug van hoge druk op de Atlantische Oceaan zich geleidelijk naar de Britse eilanden uitbreidt. Tengevolge van deze ontwikkeling stroomt nu met Westelijke tot Noord-Westelijke winden koelere lucht Nederland binnen. Het ziet er naar uit, dat ons land enkele dagen in de koelere lucht zal blijven. De kans op buien neemt af. Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat de Russische plaatsvervangende minis ter van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, is benoemd tot ambassadeur te Londen. HU is als zodanig de opvol ger van Zaroebin, die ambassadeur te Washington is geworden. Infanteristen gaan aan de slag om een grote opruiming te houden op het eiland Koje, ditmaal in blok 85. Zij worden tegen eventuele aanvallen beschermd door een tank, die in de achterhoede blijft. Het blok wordt eerst grondig gereinigd en dan zó ingericht, dat de krijgsgevangenen over- zichtelijker in kleinere, gemakkelijk te regeren groepen kunnen worden ondergebracht. i. - i.«« Jam t?int I (Van onze correspondent) De „Daily Express", het Engelse boulevard-blad bij uitnemendheid, lioudt van stunts. De krant, die eigendom is van de verstokte imperialist Lord Beaverbrook, probeert altijd een bijzondere „news angle" te vinden en meestal wordt het gewicht van het nieuws bepaald door de sensatie, welke het in de lezerskring zal teweeg brengen. De laatste weken heeft de „Daily Express" vele kostbare kolommen besteed aan de geheimzinnige ver dwijning van de Engelse diplomaten MacLean en Burgess. Oud nieuws, zal men zeggen, doch de krant van Lord Beaverbrook meent dat er nieuw licht in het mysterie gekomen is. Ieder herinnert zich de feiten nog wel. MacLean en Burgess, die beiden in dienst waren van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken verdwenen in de nacht van 25 op 26 Mei van het vorige jaar uit Engeland. De Britse, de Franse en de Amerikaanse geheime dienst wer den op hun spoor gezet, doch dit liep dood in de Franse plaats Rennes. Een uitgebreide opsporingsactiè door West- Europa leverde geen enkel resultaat op. De „Daily Express" nu heeft een paar weken geleden met veel tam-tam aan gekondigd, dat ze de overste Oreste Pinto heeft opgedragen zijn neus in het duistere diplomaten-zaakje te steken. Deze (ex) overste, spionnen-vanger van beroep en Engelsman door naturalisatie, is geen onbekende voor Nederland. Hij is er namelijk niet alleen geboren, maar hij heeft zich tevens de haat van de Ne derlandse autoriteiten op de hals gehaald door wijlen Lindemans, alias King Kong, het débacle van Arnhem in de schoenen te schuiven. Pinto beweert en hij heeft zijn me ning door middel van een aantal publica ties wijd en zijd in Engeland verspreid dat Lindemans, die een vertrouwens positie in de Nederlandse verzetsbewe ging bekleedde, de geallieerde lucht landing bij Arnhem aan de Duitsers ver raden heeft. De Duitsers waren hierdoor in de gelegenheid troepen naar de Ve- iuwe te dirigeren en zich geheel op de landing vooi te bereiden. Nederlanders, die het weten kunnen, ontkennen echter ten stelligste dat „de verrader" Lindemans iets van de voor genomen aanval op Arnhem heeft ge weten. Ze noemen Pinto een snoever, een fantast, een op geld beluste schrijver van goedkope thrillers, kortom: een man, die de Nederlandse zaak veel kwaad heeft gedaan. Van deze kwalificaties trekt de overste zich evenwel weinig aan. Hij is met grote voortvarendheid aan zijn nieuwe taak begonnen en heeft uit Rarlis c'"n aantal artikelen naar de Express'" ge stuurd, waarin hij, zich beroepend op zijn ervaring van 34 jaar, lessen in het van gen van spionnen geeft. Over t algemeen houdt Pinto zich op de vlakte, of anders gezegd: uit de rapporten van deze tot krantenman gebombardeerde spoorzoe ker blijkt niet, dat hij nieuw bewijs materiaal tot MacLean of Burgess ge vonden heeft. Toch meent de overste een stelling te moeten poneren, die, wat onbewijs baarheid betreft, opmerkelijke over eenkomsten met die ten aanzien van Lindemans vertoont. Want wat ant- woordt Pinto op de zelf gestelde vraag: waar bevinden zich de beide diploma ten? Dit: „Ze kunnen zich overal op houden, behalve achter het IJzeren GordijnWat een verrassing voor al die mensen, die nu juist dachten dat MacLean en Burgess in communisti- fonds6' Sti€hten van een huuregalisatie- terUng Stewart uit Sioux City, student aan de universiteit te Washington, lndt het maaien van gras maar een zwaar en warm karwei. Indachtig het J^egde, dat het gemak de mens dient, construeerde hij uit oude onder- "'en een electrische machine, die thans dit werk voor hem opknapt. Het 'llge wat hij te doen heeft is „het monster", zoals de grasmaaimachine door lJn buren genoemd wordt, te dirigeren door middel van een schakelbord en een lang snoer Het huidige verre van homogene huurpeil, is uit het oogpunt van Volks huisvesting en daarnaast ook tegenover de huiseigenaren integraal niet meer te handhaven, aldus meent de regering en zij heeft daarom aan de Sociaal Economische Raad verzocht haar op zo kort mogelijke termijn over dit vraagstuk te adviseren. De S. E. R. heeft daarop een commissie ingesteld om dit advies voor te bereiden. Onder voorzitterschap van prof. dr J. Tinbergen is deze commissie bereids met haar werkzaamheden begonnen. In haar brief aan de S. E. R. stelt de regering o.m. de waag of de lasten, die voortvloeien uit de subsidiëring van de bouwkosten waaraan voor de eerste jaren wel niet te ontkomen zal zijn niet zouden zijn te ver minderen en resp. geheel weg te nemen door instelling van een huur- egalisatiefonds, dat gevoed zou worden door een zeker percentage te leggen op de liuren van de vooroorlogse woningen. De regering wijst er de S.E.R. op, dat voor het oude huizenbezit thans huren gelden van 115 pet t.o.v. het vóór-oorlogse huurpeil, terwijl de huren van de nieuw gebouwde woningen sterk variëren. In re cente gevallen moest voor woningwet woningen tot huren worden overgegaan van 160 170 pet van het vóór-oorlogse huurpeil. Voor woningen gebouwd volgens de premieregeling, moest nog groter soe pelheid bij de vaststelling van de huren worden betracht, aangezien anders voor deze woningen geen sluitende exploitatie te verkrijgen was. De regering verwacht echter dat thans de bovenste grens is be reikt daar de bouwkosten in de laatste tijd geen tendens tot verdere stijging vertonen. Ten opzichte van de huiseigenaren gaat het vooral om twee punten: t.w. de gestegen exploitatielasten en voorts om de vraag in hoeverre de huiseigenaren in verband met de algemene prijsstijging aanspraak kunnen maken op een, vergeleken met voor de oorlog, hoger nominaal inkomen uit hun bezit. Naast deze vragen betreffende de huur- politiek op kortere termijn vraagt de re- ering ook aandacht voor de huurpolitiek op langere termijn, t.w. hoe op den duur weer evenwicht zou zijn te verkrijgen tussen bouwkosten en huren. Daarbij is vooral van belang een inzicht te krijgen in het toekomstige verloop van de bouwkosten. Vervolgens doet de regering suggestie De regering wyst er voorts óp dat een eventueel door de Raad voor te stellen huurverhoging ook in het kader van de loon- en prijspolitiek aanvaardbaar moet zun. Dit impliceert, dat de raad ook het vraagstuk van de mate en wfo'ze van com pensatie onder het oog zal hebben te zien. Hierbjj dient uiteraard tevens aandacht geschonken te worden aan de brede groep van personen die een klein Inkomen heb- ben, niet uit loon. Tenslotte vraagt de regering nog aan dacht voor de huren van bedrijfspanden en voor de vraag of een eventuele huur verhoging gevarieerd moet worden naar gelang de gemeenteklasse. De commissie onder voorzitterschap van prof. dr Tinbergen is als volgt samenge steld: dr ir F. Bakker Schut, mr J. A. Berger, drs P. C. W. M. Bogaers, G. A. Collignon, drs J. H. Derksen, drs P. C. Hazenboseh, ir J. J. G. van Hoek, dr W. M. Holtrop, mr A. J. R. Mauritz, S. J. Mook, drs J. W. de Pous, prof. dr M. J. H. Smeets, J. G. Suurhoff, D. Swagerman, A. in 't Veld, mr J. Wilkens, prof. dr J. Zijlstra. sche handen zijn! Welk een visie en wat een onafhankelijk oordeel! Het is jammer voor de overste, dat de Engelsen slechts vier dagen over deze sensationele onthulling hebben kunnen praten Het zelfde blad, dat Pinto's on bewijsbare stelling heeft afgedrukt, heeft de vorige week twee lange verhalen ge publiceerd, waarin op vele manieren wordt bewezen" dat MacLean en Bur gess zich in Praag bevinden. Onder aus piciën van de Tsjechische regering zou den ze daar een import-kantoor hebben opgezet teneinde langs allerlei slinkse wegen te proberen strategische materia len uit het Westen achter het IJzeren Gordijn te doen verdwijnen. Belangrijke vraag: Denken de Engel sen nu net zo over Pinto als de Neder landers, of zal „de vergissing" door de vingers worden gezien, i.e. worden dood gezwegen? Er is slechts één gebied in Engeland, dat gedurende de oorlog door de Duit sers bezet is geweest, namelijk de Ka naal-eilanden Jersey en Guernsey. Naar Nederlandse maatstaven gemeten was deze bezetting licht en redelijk. De be woners der beide eilanden zijn ver schoond gebleven van honger, wegvoe ring van arbeidskrachten of massa-exe cuties. Zowel op Jersey ais op Guern sey hebben zich echter typische bezet- tingsnroblemen voorgedaan, zoals colla boratie, verzet, sabotage etc. Eerstdaags zal de Privy Council (te vergelijken met de Nederlandse Hoge Raad) een geval worden voorgelegd, dat zijn wortels in de bezetting van Guern sey heeft. Gedurende de oorlog werden namelijk zes politie-ambtenaren van dit eiland betrapt bij het leegplunderen van een aantal Duitse opslagplaatsen. De mannen hadden zich voor de plaatselijke rechtbank te verantwoorden en werden tot betrekkelijk lichte gevangenisstraf fen veroordeeld. Tevens werden ze voor goed uit de dienst ontslagen en uit hun pensioenrechten ontzet. Sinds de bevrijding zijn deze ex- politie-agenten nu al bezig eerherstel te kriigen. Ze beweren dat de raids op de Duitse opslagplaatsen onderdelen waren van een sabotage-plan, waartoe ze door de B B C. waren aangezet. Ze wensen dat de rechterlijke vonnissen te niet worden gedaan, daar het volgens hen een farce is da! Britse onderdanen door een En gels gerechtshof veroordeeld zijn wegens sabotage aan de vijand. Het is de eerste keer. dat de „Privy Council" over een zaak zal moeten oor delen. die een direct gevolg is van de Duitse bezettin0 vn Engels grondgebied Een historisch s"""1 daarom, dat meer oo de fantasie d=r E«-<»l<;en 7S] werken dan op die van de Nederlanders. HC LPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN.' ONZE a-politieke vriend vroeg ons om in deze verkiezingsdagen ook eens „nuchter" te zijn en dus niet telkens over het stemmen te schrijven. Nu vinden toy de stembuskamp wel zo belangrijk, dat o.i. daaraan niet te veel plaatsruimte besteed kan worden. Maar goed, dit maal dan een nuchterver haaltje. Gelijk gemeld, is de pnjs van het brood verhoogd en de borrel zou volgend jaar duurder worden. En wij het in dit verband niet moeüyk vinden om dan „broodnuchter" te zyn. Nu is de prijs van de margarine ver laagd, zodat men wellicht voordeliger margarine met brood dan brood met margarine kan eten. Wij zijn uerder na rijp beraad tt» on derhandelingen getreden met een tech nische vriend om te pogen uit margarine goedkoop synthetisch brood te fabrice ren. Deze kennis, vergrijsd als werktuig kundige aan de Delftse Technische Ho geschool, voelde er aanvankelijk meer voor om een goedkope borrel uit marga rine te winnen. Wij hem toen gewezen hebben op de volgorde in het gezegde „brood en spelen". Dus eerst brood! Onze vriend vrijgezel vond dit laatste een „brood-nuchtere" redenering, maar onze technische vriend en wij zelf zijn tenslotte vaders van een groot gezin en weten dus, wat fiet betekent, als je niet je brood hebt, hm van goed je brood hebben nog te zwijgen. Lukt het met dat synthetisch brood, wel dan zullen wy waarschijnlijk goed ons brood kragen. Doch zover zijn wy nog niet. Eerst gaan wij stemmen en laten wij allen brood-nuchter maar de eerste de beste candidaat nemen, nummer 1 van lijst 1. Dat is de K.V.P., de eerste en ook de beste! ANALYST Be dreiging van een nieuwe stakings golf in West-Duitsland i.v.m. het wets ontwerp betreffende de medezeggen- schap in de bedrijven, is voorlopig af gewend door een overeenkomst, die Vrijdag tussen bondskanselier Adenauer en de president van het Duitse vakver bond. Fette, werd bereikt. Besloten werd, dat het desbetreffende ontwerp vOC j jen comm'ssie van leden van de bondsdag en van het vakverbond zal worden besproken, alvorens het in het parlement zal worden behandeld. Zoals men weet, heeft 't vakverbond 6 *ÜC' verscheidene korte pro teststakingen georganiseerd, omdat het ontwerp, naar de mening van het ver bond, de arbeiders niet voldoende me dezeggenschap zou garanderen. Ge dreigd werd met nog gretere s'akin- gen doch hangende het thans ingeleide overleg heeft het vakverbond toege zegd. dat verdere demonstraties en sta kingen voorlopig zullen worden afge last. De slagerspatroonsverenigingen te Hil versum en Haarlem hebben gisteren 3an de besturen van de vakgroep slage rij en van de federatie van slagerspa troonsbonden 'n telegram gezonden van de volgende inhoud: Dringen er met de meeste ernst en klem op aan, dat U zich onverwijld met de minister in verbinding stelt in ver band met de onrustbarende prijsstijging van vee, meer in het bijzonder van de varkens. De omzet in onze winkels löopt zienderogen terug, terwijl het ons onmo gelijk is de ons toekomende prijs aan het publiek door te berekenen. Een verho ging van het subsidie op het veevoer en een afremmen van de zeer hoge vlees waren- en baconexport zouden reeds op korte termijn verlichting brengen". Officieren van het hoofdkwartier der geallieerde strijdkrachten te Tokio zeg gen, dat de communisten op het ogenblik ongeveer een millioen manschappen voor de strijd gereed hebben in Noord-Korea en In Mandsjoerije. De troepen der V. N. zien zich over een front van 150 k.m. ge steld tegenover Chinese troepen, welker artillerie- en mortiersterkte toeneemt en die ruim 1800 vliegtuigen, grotendeels mo derne straaljagers, bezitten. Alleen ter zee handhaaft het commando der V. N. zijn onaangetaste numerieke overmacht. Generaal Van Fleet blijft inmiddels rus tig van oordeel, dat de linie der V. N. met door een communistische aanval kan worden doorbroken, doch bevelhebbers aan het front tonen zich kennelijk be zorgd over het hoge percentage onervaren manschappen aan de zijde der V. N„ aldus Keuter. Sinds de laatste gevechten op Blijkens definitieve cijfers beliep het overschot van Nederland in het betalings verkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen in de maand Mei 42.609.000 11.213000). Van dit bedrag heeft Nederland overeenkomstig de geldende bepalingen 21 306.000 (5 5.607.000 ontvangen in U.S -'dollars, terwijl voor 21.303.000 5.606.000 door Nederland crediet is verleend De vordering van Nederland op de E.'B.U bedraagt thans 547.994.000 144.209.000) Het Ver. Koninkrijk had in de maand Mei het grootste tekort in de E.B.U. n-1. 49.4 millioen. Het totale Efigelse deficit in de E.B.V. is nu ge stegen tot 1096,2 millioen. grote schaal zijn bijna alle ervaren geal lieerde strijders vervangen door manschap pen, die de vuurdoop nog niet hebben ondergaan. De officieren van het V. N.-hoofd- kwartier zijn van mening, dat de Chi- nesen met een aanzeggingstermijn van drie dagen een grote aanval zoucen kunnen verrichten. Ten bewijze van de grote voorraad munitie der communis ten voeren zij aan, dat de Chinese artil lerie in de afgelopen weken sommige dagen ruim tienduizend granaten heeft afgevuurd. De gevechten nemen nog steeds in hevigheid toe. De communis ten blijven in de Westelijke en centrale sectoren hun plaatselijke acties voort zetten. Op de bestandsbesprekingen te Pan Moen Djon is men er inmiddels echter ook vandaag weer niet in geslaagd, op het punt van de uitwisseling van krijgs gevangenen vorderingen te maken. Beide partijen handhaafden hun stand punt. In de week van 1 t.m. 7 Juni j.l. zyn in het gehele land 25 gevallen van kin derverlamming aangegeven. Het waren er 2 in Friesland, 1 in Overijssel, 1 in Gelderland, 3 in Noord-Hollaml, 2 in Zuid-Holland, 1 in Noord-Brabant en 15 in Limburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1