Finland, arm aan bodem maar karakter aan Een stoer en eerlijk volk levert harde strijd om grond v lieden in het Sticht Geheime wapenopslagplaats nabij Toulon LEVEND OP COMMENTAAR DE BIJBEL E Weer een Amsterdams pakhuis uitgebrand I Prisma der Bijbelse Kunst" in 't Prinsenhof Uithoek van Europa toekomstig sport centrum der wereld Klein paradijs temidden rcan rumoerige wereld Observator OPROEP: NOTICE: Grote hoeveelheid antiquarische boeken ging verloren ZATERDAG 14 JUNI 1952 PAGINE 3 Het Groothertogdom Finland Finland's patroonheilige Onafhankelijk Elke vierkante meter grond.... Ook strijd tegen het water! Geen gemakkelijke positie Finlands positie is nog steeds uiterst moeilijk. Zijn machtige na buur houdt cr nauwlettend oog op en tracht elke samenwerking met het IVesten te belemmeren. Maar dit jaar worden cr dan toch dc Olymp. Spelen gehouden. Sinds geruime tijd heeft het land er zich op voorbereid. Speciaal in de hoofdstad Helsinki zijn tal van maatregelen getroffen, om de bezoekers behoorlijk te huis vesten. Heel Finland leeft, met dit gebeuren mee, ook al omdat de Fin nen sportief aangelegde mensen zijn. ZOUTLAAG VAN 400 M. BIJ WINSCHOTEN Volksfantasie Unieke collectie I f|§l|É AUSTRALIË WIL MEER VOOR ZIJN BOTER ONTVANGEN Ecliter concurrentie van Denemarken en N.-Zeeland Dorado voor de watersport R. B. WATERHOUSE Mr. R. B. WATERHOUSE Vermeer en Rembrandt Onbekende meesters Fabrieksbrand in Wilp LAND. VAN 40.000 MEREN Zweedse koningskeuze, waartoe ze afge vaardigden naar Zweden zonden. Hun ge zag reikte inmiddels niet verder dan de handelsposten en landgoederen, welke ze bezaten. Dieper in 't schaars bevolkte bin nenland bleven de Finnen practisch onaf hankelijk. Hier drong aanvankelijk ook het Christendom nauwelijks door. Er is over het Fipland van die tijd niet „„j- zo heel veel bekend. Zweden werd trou- meren en de er vaak aan grenzende wens o.a. door de Duitse Hanzesteden tot 5?rang van een tweede mogendheid te- In de winter r'tjaen de Lappen op hun rendiersleden door liet Finse winter landschap. Voor skiërs vormen ze altijd een weihome afwisseling in het eentonige sneeuwlandschap. FtNLAND is liet land der duizend meren, het land der ruisende hossen en elegant glooiende heuvels. Het land van een stoer, zwijgzaam, eer lijk volk. Vóór dc tweede wereldoorlog stond Finland bekend als het enige land, dat zijn schulden uit de eerste wereldoorlog aan de Verenigde Staten betaalde. Finland is het land van uitgestrekte moerassen, waarhoven in de zomer wolken muskieten dansen. Het is tevens liet land der desolate toendra's. Ver uit elkander liggen de kleine steden, in welker kleuren gamma het grijs en wit overheersen. Grijs is de metropolis van het land, Helsinki, dat vroeger onder z'n Zweedse naam Helsingfors bekend stond, Daar wonen, evenals op het platteland, mensen van een tamelijk ineen gedrongen gestalte, met gezichten, die de inspanning verraden van hard werken. rassen en in steldheid van Finland hebben het vaak en lang voor vreemde invasies behoed. Hier toe werkte ook de Finse Golf mee, die hen voor invallen uit het woelige Polen vrijwaarde en tegen de Duitsers uit Prui sen en de Baltische landen een uitsteken de beveiliging vormde. De Finnen wei den aldus niet, zoals de Lijflanders, Est- landers en Lithaucrs door de Duitsers ge domineerd en evenmin door de Russen Iopgeslokt. Maar dit neemt niet weg, dat ze altijd grote moeite hebben gehad om hun onafhankelijkheid te bewaren. Een stukje historie I)e Finnen hebben het van meel af aan niet de Zweden aan de stok gekregen. Ze zijn er eeutven lang door overheerstmaar ofschoon ze vele gcivoonten van de overburen aan de Oostzee hebben overgenomen, I zijn ze toch nooit hun taal gaan spre ken, al was die dan zoveel gemakke lijker. Nog steeds spreekt slechts een klein percentage van de Finnen Zweeds, hoewel b.v. in het Zuiden van dc provincie Ostrobothnia boe ren van Zweedse afkomst wonen. Koning Erik IX van Zweden nam in de twaalfde eeuw de taak op zich, de Fin nen tot het Christendom te bekeren. Hij nam bisschop Hendrik van Upsala met zich mede en deze had aanvankelijk wel succes. Maar hij werd later door de Fin nen vermoord. Desondanks is hij Fin- lands patroonheilige geworden, Deze mis sionaris kwam evenals onze Sint Willi- brord uit Engeland en was dus geen Zweed. In 1293 breidde een Zweedse on derkoning de Zweedse heerschappij een heel stuk over Finland uit. Hij bouwde o.a het fort van Viipuri (Viborg), dat nog steeds bestaat. Maar hem werd daarna door de Russen een halt toegeroepen. Fei telijk waren het hier Noormannen, die met elkander in botsing kwamen. Rus land is voortgekomen uit een staat, door ruggedrongen en Finland bestond amper voor Europa. Pas onder de grote konin gen van de Vasa-dynastie werd het in de grote strijd om de macht in Noord-Oost- Europa gewikkeld- In 1536 stichtte de Zweedse koning het groothertogdom Fin land. Als zodanig bevond het zich nu eens onder de Zweedse, dan weer onder de Russische kroon, to't aan de Russische re volutie van 1917, En al die tijd heêft Fin land een eigen volksvertegenwoordiging gehad- In dit brokje historie kunnen we nu de inderdaad veelbewogen historie van Finland niet op de voet volgen. Genoeg zij te zeggen, dat de Finnen zich in de negentiende eeuw aan de suprematie der in hun land wonende Zweden wisten te ontworstelen en een eigen, nationale beweging schiepen, waaruit tenslotte het nationale Finland voortkwam, een land, welks volk op bij zondere wijze open stond voor nieuwe ideeën. De Finse vrouwen hebben een belangrijke rol in de emancipatie van de vrouw gespeeld. Finland was het eerste land in Europa waar de vrouw het kiesrecht verkreeg- Dit neemt intus sen niet weg, dat de bezoeker in Fin land menigmaal verbaasd staat over het zware werk, dat er door vrouwen moet worden verricht. De gelijkwaardigheid aan Se man heeft er ook haar schaduw zijde- In 1917 verklaarde Finland zich onaf hankelijk- Kort daarna verklaarde Rus land zich hiermede accoord, in een docu ment, ondertekend o.a. door Lenin, Trotsky en Stalin. Een bloedige burger oorlog verhinderde,' dat Finland rood werd- In de tweede Wereldoorlog stond een door Sovjet-Rusland verminkt Fin land in bondgenootschap met Hitier tegen dit Sovjet-Rusland, met het gevolg, dat er to1 °P het laatst van de oorlog toe door de Duitsers in Finland hard gevochten werd. Het slaagde er in zijn onafhanke lijkheid te bewaren, maar het kwam deer lijk gehavend en verarmd uit de tweede Wereldoorlog, met de verplichting aan Een klein juweel op de tentoonstelling „Prisma der Bijbelse Kunst": De Aanbidding van het Kind als mid denstuk van een drieluik van Jan Provost. Sovjet-Rusland zware schadevergoedin gen te betalen, terwijl het opnieuw grond- gebied aan Sovjet-Rusland moest afstaan, Noormannen gesticht, die van Moskou tevens aan dit land verschillende facili- uit steeds groter gebieden aan hun gezag onderwierpen. De Noormannen, of zoals we nu ten aan zien van Finland zeggen, de Zweden, werden in het laat-middeleeuwse Finland als het ware de regerende klasse. In 1362 namen de Finse Zweden deel aan de Stoer, stug en teruggetrokken, zoals hun land, zo zijn de Finnen, die met de Basken tot de merkwaardigste volken van Europa behoren. Niet tot de oudste- Want ofschoon' hun land geologisch gesproken fot het oudste gedeelte van Europa be hoort: het land van graniet, gneys en kris- tallijne leisteen, waarover slechts dunne lagen klei en kiezelzand gespreid liggen, zijn de Finnen pas betrekkelijk laat Europa binnen gekomen. Velen nemen aan, dat er vóór hen reeds Zweden woon den of in ieder geval een Scandinaafs volk. De afkomst der Finnen is onzeker. Ze behoren vermoedelijk tot de laatste volken, die Europa van Azië uit binnen kwamen en verschenen in twee grote groepen, de Tavastlanders en de Kare- iiërs. De eerste vestigden zich in het Wes ten, de tweede het Oosten, waar de naam Karelië nog aan hen herinnert. Het waren vooral de iiareliërs, die Zweedse invloeden ondergingen. Vijftien naamvallen De taal der Finnen is een heel merkwaardige en moeilijke. Een Finse schooljongen moet >.t'. met minder dan vijftien naamvallen leren. Het is een taal, welke verwant schap vertoont met het Turks, Ijon- gaars en Estlands. Bepaald gemakke lijk maakt men zich in Finland niet verstaanbaar. Maar de Finnen zijn vriendelijk van aard, behulpzaam en ze stellen er een eer in, de vreemde ling nader met hun land kennis te doen maken. Suomi ligt in een uithoek Suomi, zoals ze hun kleine staat noe men, ligt nog steeds in een uithoek van Europa. De taal vooral maakt het cultu rele contact met andere volken moeilijk. Toch is de Finse letterkunde ten onzent niet helemaal onbekend; in de loop der jaren is een aantal Finse romans in een Nederlandse vertaling tot ons gekomen. En studenten in de letterkunde weten, dat de Finnen in de Kalevala een natio naal epos van grote betekenis bezitten. Finland is de moeite waard gekend te -worden. Het veroverde trouwens een bij zondere plaats in het hart van het Neder landse volk, toen het in 1939-1940 zo held haftig de strijd aanbond met het over machtige sovjet-Rusland, onder de be kende maarschalk Mannerheim. Met veel enthousiasme heeft Nederland toen Fin land op allerlei manieren gesteund. Dui zenden hebben hun ski's afgestaan omdat de Finnen die nodig hadden. Nederlandse scheepvaartmaatschappijen zorgden voor gratis vervoer er van. En iedereen leefde mee met het wel en wee der stoere Fin nen. Ongeveer vier millioen mensen wo nen thans in Finland, nadat het in 1940 en later enkele flinke stukken aan Mos kou heeft moeten afstaan, o.a- het gebied in het Noorden, waar Petsamo met zijn rijke tinmijnen ligt. Het bezit een uit- ges'rektheid als die van heel Groot-Brit- tannië. Maar slechts een betrekkelijk klein percentage van het land is voor landbouw en veeteelt geschikt. Niet in de eerste plaats door de hardheid van de winter (de temperatuur kan er in het Noorden tot 45 graden onder nul Fahrenheit da- lent, maar door de lange duur er van. Gedurende ongeveer honderd dagen ligt elk jaar bijna geheel Finland onder de sneeuw. Zelfs in het Zuiden zijn de bin nenwateren dicht gevroren en moeten de zeehavens, met uitzondering van Hankö, óoor middel van ijsbrekers opengehouden Worden. Finland is geen rijk land en wat de delfstoffen betreft, aan de ontginning er van is pas betrekkelijk kort geleden begonnen. Het exporteert voornamelijk hout, maar het heeft op dit gebied felle concurrenten in de Scandinaafse landen en in Sovjet-Rusland en Polen. Nog steeds houdt de meerderheid der Fin nen zich met de landbouw bezig. Ze bewerken moeizaam hun karige grond. *-W. -V,- - Hun strijd om bebouwbare velden heeft iets weg van onze strijd tegen de zee. Hardnekkig wordt geprobeerd het vruchtbare land uit te breiden. De Fin moet elke vierkante meter grond, waar op hij voedingsgewassen telen wil, in een stug zwoegen aan de harde bodem ontrukken. En langzaam maar zeker verlegt hij de grens der vruchtbaarheid naar het Noorden. Hierbij wordt hij ge holpen door de merkwaardige klimaats wisseling, welke zich in het hoge Noor den aan het voltrekken is- De koude trekt zich allengs meer naar het Noor den terug en de korenvelden strekken zich thans tot bijna aan de Poolcirkel uit. Het Poolgebied is tevens een doelwit voor toeristen geworden. In Noord-Fin- land kan de toerist zijn prentbriefkaar ten posten in een postkantoortje, waar op „Poolcirkel" aangegeven staat.... Door het vele water der talrijke meren en stromen in hun land hebben de Finnen vaak met de gesel van het water te kam pen. Overstromingen brengen menigmaal grote schade toe aan de oogst, die dank •ij betere landbouwmethoden en het kwis tig gebruik van kunstmest echter geluk kig steeds meer opbrengt. Het ian[j der buizend meren hebben we i 1if w gen°emd. Maar in werkelijkheid telt het er meer (ian veertigduizend. En nog een dikke tienduizend en meer wer den er aan Sovjet-Rusland afgestaan, toen dit zijn landhonger ten koste van de Fin- ncn stildc_ Zowat tien procent van het Finse gebied bestaat ui^ water* Dg Fin nen weten dus evenals wij, Nederlanders, wat dG strijd tegen het water is* Dig Karakteristieke kop van een 1' inse boer, een echt volkstype. teiten moest verlenen. Het is het land van wereldberoemde hardlopers als Nurmi- Het is een land voorts, dat de bezoeker veel te bieden heeft, speciaal op het gebied van de folk lore. Het kent prachtige, honderden jaren oude boerenhoeven. Het Finse tinwerk is beroemd. En wat de Finse klederdrachten betreft, die vormen in kleurschakering en wat patronen betreft iets heel aparts. In het Noorden zijn het weer de zwervende Lappen met hun rendierkudden, die een bijzondere attractie voor de toerist zijn. Daar in het oude Noorden vindt men trou wens streken, zo ongerept en zo primi tief. als men in het oude Europa nauwe- O lijks zou vermoeden- Daar verplaatst de j t-j 11 in Pdii bont gehuld, langs eeuwenoude I Bekende en onbekende scnoon- paden, die voeren door eeuwig zingende bossen en over eindeloze toendra's- En op het Finse platteland zal de bezoeker me nigmaal een boer ontmoeten met de inte ressante kop van een patriarch. En als gast van zo'n boer zal hij zich verbazen over diens moderne, democratische idee- en, diens grote, algemene ontwikkeling en oud-Testamentische gastvrijheid. Op de rivieren zal hij de romantische houtvlot ters ontmoeten, die hun vlotten door' de stroomversnellingen heen voeren. Finland is voor de bezoeker een tot werkelijkheid geworden Noordse saga. En in ditzelfde Finland wandelt hij ver baasd door de fraai aangelegde, maar bijna zakelijk koele hoofdstad Helsinki, waar de karakteristieke voorliefde der Finnen voor de techniek tot een opmer kelijke manifestatie is geworden en hun moderne instelling zich op frappante wijze in een vooruitstrevende architec tuur uit. K.H. (Van onze Utrechtse redacteur) Iedere provincie liecft haar eigen be zienswaardigheden cn aantrekkelijkhe den en vaak zoekt men ver, wat dichtbij te vinden is. Bij een tocht, die wij met de Provinciale Bond van V.V.V. door het Sticht maakten, het centrum van Neder land, is het ons precies zo gegaan. Wij zijn op plekjes en in ontspanningsgele genheden geweest in ons eigen gewest, die wij daar nauwelijks vermoedden. Wat men ook van Utrecht zeggen moge, dc schoonheid i an het landschap is eer afwisselend en men kan cr zowel van de rust in dc bossen genieten als zich vermeien tc midden van het sap- niar groen van het polderlandschap. Fen typische gemeente voor rustbe- hoevenden, die werkelijk niet altijd be jaard behoeven te zijn, is Maarn met zyn In een huis tc Flayosc, ongeveer GO km. ten Noordoosten van Toulon, heeft de Franse politic Vrijdag een grote hoe veelheid wapens en springstoffen ge vonden. De eigenaar van het huis, een communist van Italiaanse afkomst, is aangehouden. Het onderzoek was een gevolg van bepaalde bij een communist te Toulon gevonden documenten. Volgens mededeling van de politie werden machinepistolen, geweren, re- i volvers. granaten en munitie gevonden. I Het zoeken naar wapens in het gebied i van Toulon wordt voortgezet. Twee j communistische leiders uil Toulon zijn I aangehouden. Dc zoutlaag die is aangeboord in het Winschoter Zuiderveen blijkt thans reeds een dikte van ruim vierhonderd meter te hebben Bij de boringen door de NAM en nebben. ö«outindl)strie wcrd het eerste de Ned. het zont aangeboord op 435 M. diepte cn nu op een diepte van 825 M. geboord wordt -men gaat tot 900 M. - wordt nog steeds zout aangetroffen. De verdere plannen over zoutwinning en fabricage in Z.O. Groningen worden nog met veel geheim zinnigheid omgeven. (Van onze redacteur) EN tentoonstelling in liet Delftse Prinsenhof is anders dan in andere expositiezalen. Er hangt daar in dat vroegere St Aagten klooster een geur van eeuwen geleden; de rust in de statige galen en uw galmende tred op de wenteltrappen geven U de suggestie werkelijk in een vroegere periode te leven; de gejaagdheid van alledag glijdt van U af en U voelt U één met de middeleeuwse mens aie nog de rust bezat om. van een goed geschilderd kunstwerk te genieten en het geloof dat op kon gaan in gewijde voorstellingen. Wie zonder die rust en zonder dat geloof naar Delft komt, en zich bijvoorbeeld alleen bekommert om het compositiegenie van Vermeer, het coloriet van Jan van Scorel of de plooicnval der Noordhollandse beeldhouwkunst, al aan het wezenlijke van de tentoonstelling „Prisma der Bijbelse kunst" voorbijgaan. Want het is minder de schoonheid der loutere vnrmensvraak dan de bezieling van een levend geloof die men hier bewondert En daarom past deze expositie zo goed in „Het Prinsenhof" lm -iiii sfeer uw denken en voelen eeuwen terugzet naar een tijd toen geloof en leven nog een hechte band vormden" Men verwachte van deze tentoonstel- verluchtingen, paramente ling geen volledig overzicht van^deVoor naamste religieuze kunstwerken van de middeleeuwen tot de moderne tijd. y**-®1" aard is beperking geboden keuze uit een zo onuitputtelijke rijkdom, zelfs etc. bijeen te brengen uit musea, o.a. van Antwerpen, Brussel, Keulen, Aken, Basel en New-York, uit vele ker ken in binnen- en buitenland lingen, In de catalogus is de Sang van het Bijbelverhaal gevolgd vanaf het boek der Schepping tot de apocriefe boeken «iet als sluitstuk lal van heiligenafbeeldin- gen. In de zalen lijkt orde willekeurig, maar men St. Franciscus, een gevoelig houten beeld van een onbekende Brugse meester uit de 15e eeuiv. UIL tJCIl CAJ UUUltJJUtLV-i'J"- -p. i r, wiuuv-u- *--- als men, zoals de organisatoren te ueiit. en uit particuliere verzame- niet verder wil gaan dan de Noord en Zuid Nederlandse Kunst van de lbe, en 17e eeuw. Er zijn van Jan van Eyck belangrij kere stukken te vinden dan het drieluik met het overigens zeer expressieve ge laat van Christus in het middendeel. We kunnen ons een schonere illustratie van het boek Genesis denken dan de prent van Pieter Cornelisz. Kunst waar God de Vader als een kamenier Adam en Eva bekleedt na de zondeval. Maar kan op boeiender wijze uitgebeeld wor den hoe het Bijbelverhaal een levende materie was voor de volksfantasie dan hier geschiedt? Zag men de naieve ver beelding der gelovigen ooit duidelijker geïllustreerd dan in het werk van de 15e eeuwse Utrechtse meester waar het Kind Jesus timmerles krijgt van Jozef of in het schilderij „De Mis van de H. Gregorius" met het chaotische vi sioen van Christus' Lijden boven het altaar Dat is <le voornaamste karakteristiek van deze tentoonstelling: dat zij laat zien hoe de kunstenaars de levende commen taar van het eenvoudige volk op de II. Boeken in beeld brachten. Op het voor gestelde komt het aan, meer dan op de wijze van voorstelling. N deze richting hebben de samenstel lers van de collectie gezocht en zij zpn erin geslaagd een unieke reeks schil derijen, prenten, bouwsculpturen, boek- croonen van Heinrich Douverman en het lesneden altaar met het hele Lijdensver haal uit de kerk van Orsoy. Urenlang kan men ronddwalen door het Delftse mvscüm waar het Licht van het "doof gevangen werd in het prisma der Bijbelse kunst cn waar het kijken tegelijk een aesthetische verrukking en een stil mediteren wordt, voor wie met een bewonderend oog en een ontvankelijk gemoed de. pronkstukken van gewijde kunst, die hier tot half Augustus blijven uitgestald, tegemoet treedt. De apostel Simon. Schilderij van Rembrandt op de tentoonstelling te Delft. De Australische minister van handel. Jolm Mc Ewen, heeft medegedeeld, dat Australië voor zijn boteruitvocr naar En geland meer wil ontvangen dan de vol- j gens het met Engeland gesloten con tract met pet verhoogde prijs. De minister verklaarde te zullen trach ten een prijs te verkrijgen, waarin de hogere productiekosten tot uitdrukking komen. Hij voegde er evenwel aan toe, dat Engeland waarschijnlijk niet in een grote prijsverhouding zal toestemmen j aangezien Nieuw-Zeeland en Denemar- ken, waar de kostprijzen minder hoog zijn, ook zullen trachten hogere prijzen te ontvangen. McEwen kondigde aan, dat de Australische producenten met ingang van 1 Juli ongeveer 7 pence meer voor een pound boter zullen ontvangen. De Australische kleinhandelsprijs, die wordt gesubsidieerd, zal ongeveer 11 pence ho ger worden en 4 sh 1 penny meer per pound gaan bedragen. uitgestrekte bossen. Een echte woonge- meente, die ook geen moeite doet om industrie aan te trekken. Ook Doorn in de onmiddellijke omgeving blijft uitslui tend recreatiegebied. Een attractie is daar nog steeds Huize „Doorn", waar de Duitse ex-keizer woonde. In de twee af gelopen seizoenen kwamen daar 80.000 mensen op bezoek, terwijl tot heden er al weer 4000 zijn genoteerd. Van een overweldigende schoonheid, waar de mens zich ineens buiten de ru moerige wereld geplaatst voelt is het 80 h.a. grote natuurreservaat „De Leer- sumse plas" onder beheer van de Ned. Heidemaatschappij. Met een naargeestig gekrijs vliegen kokmeeuwen, zeevogels, die elk jaar weer het land in trekken om broedplaatsen te vinden, over het ven. Wel 20.000 meeuwen hebben hier haar zorgen voor het nieuwe jonge leven, een getal, zo groot, dat aan deze verme nigvuldiging paal en perk gesteld moet. worden, omdat andere watervogels als de geoorde fuut, wilde eenden en talin gen bij zo'n grote macht zouden verdwij nen. Het is begrijpelijk, dat maar niet ieder een zo tot dit paradijs toegang heeft, maar V.V.V. en de Heide-mij. onderne men een paar keer in de week excursies. In Rhenen moesten de vacantie-gan- gers eerst eens gaan luisteren naar bur gemeester jhr Bosch ridder van Rosen thal, die uitstekend college weet te geven over werkelijk vacantie-genoegen, die niet in luidruchtigheid gezocht moet worden. Het natuurschoon leidt er tot aange name overdenkingen en zij, die iets die per willen „graven" kunnen terecht op de tentoonstelling van vondsten op het Frankische grafveld in het pittoreske Museum. In Soest klagen de beheerders van nieuwe établissementen over het niet verlenen van een vergunning is de vigerende Drankwet niet wat verouderd hetgeen het vreemdelingenverkeer niet bepaald bevordert. Loosdrecht, dorado voor de water sport, blijft steeds veel touristen trek ken. Daar zijn op een Zondag niet min der dan 12000 bezoekers geteld. Er varen gemiddeld 3500 boten, wat neer komt op één boot per ha. Zeilers: bij naderend onweer uw zeil strijken, maak er een tent van en ga bij een eilandje liggen. Deze waarschu wing nemen wij over van een ex-adju dant van de Amsterdamse rivierpolitie, die de plassen dóór en dóór kent' en ons in zijn watertaxi „overzette Advertentie FtLMKK RESEARCH INSTITUTE Stoke Popen (Engeland) roept dringend terug de Heer (Engelsman) op voettocht door Neder land. Vermoedelijk omgeving Utrecht- Delft-Rotterdam. Vliegtulgbiljetten be schikbaar bij K.L.M. Schiphol. Inlichtingen bij T. Breedveld, tel. 42618, Rotterdam of Röntgen-Technische dienst Overschie, Telefoon 82995, Rotterdam. FULMER RESEARCH INSTITUTE Stoke Poges (England) hiking through Holland neighbourhood Utrecht-Delft-Rotterdam is urgently requested to return Immediately to England. Returntickets available ad K.L.M. Schiphol. Information ad T. Breedveld, tel. 4261S, Rotterdam or Röntgen-Technische dienst Overschie, Telephone 82995, Rotterdam. de volg- moet de goede smaak bewonderen waarmee het prachtige decor van het Prinsenhofmu seum bij de opstelling der kunstwerken te nutte is gemaakt. Het is in dit bestek onmogelijk aan alle belangwekkende stukken aandacht te schenken; maar wat bij een vluchtige rondgang opvalt is reeds meer dan ge noeg voor een gang naar Delft. Uit het Metropolitan museum te New York is er Vermeer's „Allegorie op het geloof <no. 323) waarin de bezonkenheid van ae Delftse meester de gloed krijgt der gods dienstige bezieling. Rembrandt is vei te- genwoordigd met „De Apostel S mon een der indrukwekkendste doeken an de expositie, een meesterstuk van portret kunst. Van Rembrandt is er verder een goedgekozen selectie uit zyn etsen en het prachtige schilderij van de oude To bias (no. 96) aangrijpend door de sfeer waarin de vermoeide grijsaard bij het haardvuur ineengedoken zit. Zelden geëxposeerde werken van Jan Steen als „Haman door Ahasverus ge straft" doen deze Hollandse meester ken- pen in de volle pracht Van zijn religieuze werk dat zijn doet vergeten. befaamde genrestukken DAT zijn, met Lucas van Le.vdcn, Ge rard David (de sublieme Piëta no. 245) Jan Luyken en Jan van Scorel (de Madonna no. 144) de grote meesters op de expositie. Maar wat een verrassin gen worden hier geboden door kleinere of niet met name bekende kunstenaars. Een juweeltje als het Aanbiddingsdrie- luik van Jan Provoost, een met uiterste verfijning geschilderd landschapstuk ..De verzoeking van Christus" door Lucas van alkenborgh, een Madonna-drieluik van •Jacob Cornelisz. v. Oostsanen verbazen door hu" knapheid, t an een Meester van de irgo inter Yirgines zag men nimmer een meer wijdingsvol stuk dan de altaar vleugel met Maria Magdalena (no. 208). Fn met welk een eerbied schilderde Jan Mostaert de troostende Christus in de voorhei (no. 251)! Onder de-houten beelden trof ons de Kruisdraging van de Meester van Opper Gelre, een in alle soberheid van vorm leven ademende St Franciscus van een 15e eeuwse Brugse meester (no. 313), de merkwaardige gang van de Christus uit Oostrum (no. 288), twee expressieve (Van onze Amsterdamse redacteur) i tigde fietsenstalling hadden de kan- Voor de tweede maal hinnen 26 uur toormensen van de H.B.I zij waren is in een oud Amsterdams pakhuis Idirect gewaarschuwd door de stalling- haas door een lange keten te vormen van de gistermiddag brand uitgebroken. Dit maal werd „De Sparreboom", gelegen aan de Keizersgracht 487 hij de Leidse- straat door het verslindende vuur vrijwel geheel verwoest. In het 16e- eeuvvse gebouw dat als opslagplaats diende voor een enorme», hoeveelheid oude. wetenschappelijke boekwerken van de firma Swetz en Zeitlinger werd, even over half zes rook ontdekt uit de zolderverdieping. De brandweer die snel ter plaatse was, bestreed het vuur, dat zich uitbreidde naar lager gelegen verdiepingen, met zes stra len. Uit de onder in het pakhuis geves- ai vrij spoedig na het uitbreken brand 250 fietsen weten te behouden. Hoewel men nog enige boeken wist te redden staat toch vast dat talloze kost bare exemplaren een prooi der vlam men zjjn geworden. (Van onze correspondent) Gistermiddag heeft in het fabrieks complex van de Kon. Vleeswaren fabriek van B. Linthorst en Zonen te Wilp (Old), een korte, maar hevige brand gewoed, die vooral schade toebracht aan het oude gedeelte van de fabriek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3