Nationale commissie gevormd H.M. de Koningin over het probleem der ontheemden Moskou houdt vol: „Catalina" schond gebied en schoot Toch onderhandelingen over grenscorrecties Meer verkopen op afbetaling in de Ver. Staten OLIE op Perzisch vuur De Rose Mary moet tot 15 Juli in Aden blijven VECHTEN met KOEL HOOFD EN KALME ZENUWEN Ergerlijke staaltjes van kinder arbeid 32 1 en 28 5 Meer ploege?i aan het werk in industrie en voor vluchtelingen Vrijdag 20 Juni 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* r Duidelijk bewijs van wil om te helpen LAGEN In Bonn verklaart men: Wil Nederland de Dollart indijken? Inflatoire invloed niet ernstig Entreekaart als pas Franse communisten leiders bekennen eigen onmacht Honderdduizendste volkswagen Wet op de ondernemingsraden Iabrieksarbeidsters hebben behoefte aan baraktervormend onderricht WEERBERICHT ~3mr V. Is helemaal niet hetzelfde Vertrouwen hervinden Al veel bereikt Het iverk moet gebeuren ZEDEN PRODUCTIE CORRECTIE AAN DE EEMS- monding? Heftig verzet „Geen ruilobject Meer verkocht door prijs verlagingen NU OOK SPAANSE DOORREIS- VISA DUURDER HUISHOUDEN IN APRIL Indexcijfer bleef onveranderd op 120 31"fa'Teheran6heemst grote verbolgenheid over het weinig bemoedigende lot van de/e eerste olielading, die Perzie ver liet Men ziet het hof te Aden als het willige instrument van het Britse im perialisme en het Britse oliekapitaal. Zullen de Perzen er de les uittrekken, dat het onbegonnen werk Is om tegen deze machten op te roeien? Waarnemers geloven, dat het gebeurde in ieder geval Ontwerpen voor vijf bedrijfs takken gereed Steun van iverkgevers Weerverwachtlng geldig tot morgenavond: Zwaar tot half bewolkt met enkele verspreide buien, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Overwegend matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Zaterdag 21 Juni zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 2.52 uur, onder 21.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT- Hulp aan millioenen verjaagden (Van een Utrechtse correspondent) „Het vluchtelingenvraagstuk behoort tot de meest brandende vraag stukken van onze tijd. Het is naast bet pauperisme van verschillende Aziatische landen het maatschappelijk vraagstuk, dat het meest de kiemen in zich draagt om de structuur der samenleving catastropliaal te verstoren. Daardoor kan het in belangrijkheid naast de politieke tegenstellingen'in de wereld worden geplaatst". Aldus betoogde prof. dr Sj. Groenman in zijn verhandeling over het vluchtelingenprobleem ter gelegenheid van de Donderdag te Utrecht gehouden installatie van de Raad van Advies en Aanbeveling en van het Werkcomité van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp. Wel zelden zal de stijlvolle Statenzaal van de provinciale Griffie Utrecht een zo •elect gezelschap gehuisvest hebben als deze Donderdagmiddag het geval was. Op bet overdekte voorzitterspodium, waarvan de balustrade met bloemen was versierd, had H.M. de Koningin plaats genomen, ge zeteld naast de voorzitter van de Na tionale Commissie, de heer L. Neher. De plaatsen, welke gewoonlijk door de leden van de Provinciale Staten worden ingenomen, waren thans bezet door de Commissarissen van de Koningin in de elf provinciën van ons land. Daarnaast zetel den de burgemeesters van de vier grote steden des lands en van de elf provinciale hoofdsteden- Verder werden nog opge merkt de nationale directeur van de Pau selijke Missie-Genootschappen, mgr H. J. J, van Hussen, de Bisschop van de Oud- Katholieke Kerk, mgr E. Lagerwey en de Voorzitter van „Oostpriesterhulpmgr F. K. J Hendrikx, die met enkele vooraan staande figuren uit protestantse en huma nistische kringen de Raad van Advies en Aanbeveling van de Nationale Commissie Met groeiende verbazing moet ik vast stellen, dat Uw blad meer op een ver kiezingsorgaan gaat lijken dan op een omwT ad- Dit verwondert mij te meer, hl a i' ZOaIs ik een dezer da£en in Uw ®iaa las de minister een. verbod heeft uitgevaardigd' voor verkiezingspropagan da ov.er de radio, waarbij met name de VARA en KRO genoemd werden. Heeft de KVP, nu de radio is uitgeschakeld de nieuwsbladen voor haar „karretje" moe ten spannen om haar kiezers te behou- den? Buitengesloten mijn mening, dat het niet tot de taak van een nieuwsblad be hoort om propaganda te maken voor een partij, vind' ik de wijze waarop dit ge beurt: unfair! Waarom moet steeds de indruk gewekt worden, dat een stemmen op de Hr. Welter afbreuk zou doen aan de Katho lieke zaak? Met name in het artikel van de Hr. H. v. d. Maze in Uw blad van Woensdagavond jl. staat letterlijk: Wan neer nu uit balorigheid om welke reden dan ook de uitslag zou worden 27 KVP cn 4 KNP, terwijl de PvdA zich zou handhaven dan is het Roomse hek van de dam" Is het niet genoegzaam bekend, dat de Hr. Welter in principieel Katho lieke zaken-eenzelfde standpunt mneemt als de KVP?! In welk opzicht doet de KNP dan afbreuk aan de Katholieke zaak? Het feit, dat de KNP met geheel met het KVP-beleid accoord gaat doet in deze niet terzake. Het KVP-beleid is in sommige opzichten nu eenmaal niet het juiste te noemen, en hoewel kritiek op dit beleid wel geoorloofd is, heeft bet weinig nut indien met deze kritiek niets te bereiken valt.. De actie van Prof. Duynstee en haar onbevredigende oplos sing staat nog vers in het geheugen. Rekenkundig is 32 1 wel degelijk hetzelfde als 28 5 en uit verkiezings oogpunt bezien is de laatste som beter en niet minder. K. LOUS. Naschrift. „Onze krant is meer dan een nieuwsblad. Zij heeft ook tot taak voor te lichten te steunen en actief te zijn, waar het ka tholieke belangen geldt. Anders zou zij haar roeping van katholieke kran ver geten en weinig reden van bestaan heb- ben „Rekenkundig is 32 1 wel degelijk hetzelfde als 28 4- 5". Jawel, rekenkundig- Maar niet als op kabinetsformatie en regeren aan komt. Dan komen partijen met hun aantal af gevaardigden aan bod. De katholieke af gevaardigden van KVP en KNP worden niet bij elkaar geteld, evenmin als de PvdA leden met de gekozene(n) van lijst 10 der Pronk-socialisten. Splitsing geeft altijd verlies- Daarom zien we een groot belang in een zo groot mogelijk aantal als hefboom. We moeten onder elkaar de zaken eens zien te worden. In volle waardering voor el kanders moeilijkheden. Zijn we het eens, dan nóg zijn er compromissen nodig.... met andere partijen, teneinde tot een ste vige regeringscombinatie te komen. Aan de katholiciteit van de heer Weiter en zijn aanhangers twijfelt niemand. He* gaat niet over een eerste of tweede soort Roomsen" doch om eerste klas politieke invloed. En die is bij de 33 KVP-ers of 33 KNP-ers sterker dan bij 33 katholieke af gevaardigden over 2 en mogelijk in de toekomst over 3 partijen verdeeld. Er zitten ook nog katholieken in de PvdA. Lie tellen voor ons toch ook niet mee bij regeringsvorming? Wie mag echter twijfelen aan de katholiciteit van de he- ren Ruygers en Willemse ujt die groep. Politieke eenheid blijft een buitenge woon belangrijk goed. Dat betoogden we, betogen we en zullen we blijven betogen. "3 van één groep is prachtig, maar 40 +er drieën verdeeld in 28 6 6 zou 'luikend zijn. De KVP heeft geen nieuwbladen voor daar „karretje" te spannen. Een dergelijke Pdracht accepteert geen 'krant. -Nogmaals het pro-eenheid-schrijven ®aat ui. van beduchtheid voor een ineen- '°rting van een met zoveel moeiten en rijd verworven gebouw- Men moet verder kunnen zien dan zijn ijortemonnaie. men nu arbeider is, mid- vhstander of groot-industrieel! H. v. d. MAZE. voor Vluchtelingenhulp vormden. Voorts was ook het Werkcomité van de Nationale Commissie in pleno aanwezig, alsmede prof. dr S. Groenman, vice-president van de Research Group for European migra tion Problems en directeur van het Insti tuut voor Sociaal Onderzoek van het Ned- volk. De bijeenkomst werd geopend met een kort welkomstwoord van de heer L. Ne her, voorzitter van de Nationale Commis sie, die er aan herinnerde, dat H- M. Ko ningin Juliana in bewogenheid met het lot van de millioenen ontwortelden een wezenlijk aandeel heeft willen nemen in de actie, welke de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp thans gaat uit voeren. Het gesprek, dat een aantal Ne derlanders, representatief voor verschil lende groeperingen, in Februari van dit jaar in de woning van H M. over deze materie mocht hebben met de Hoge Com missaris voor Vluchtelingen van de Ver enigde Naties, onze landgenoot, de heer Van Heuven Goedhart, js een vruchtbare bodem gebleken. Er is een krachtig co mité uit opgegroeid, representatief voor de gehele Nederlandse bevolking en in zijn brede opzet eert duidelijk bewijs van de ernstige wil van alle hier vertegen woordigde groepen om in samenwerking voor dit doel hun beste krachten te geven. Hierna hield prof. dr Sj. Groenman een korte inleiding over het vluchtelingen probleem, waarin hij in schrille kleuren de geestelijke en materiële nood schetste van de 50, 60 of 100 millioen van huis en haard verdrevenen. Van elke honderd mensen op deze aarde zijn er 2 4, die opgejaagd zijn door oorlogsgeweld en po litieke verdrukking en in sommige lan den zijn het er twintig. Mensen in nood, die zelf maar weinig kunnen bijdragen tot het hervinden van een evenwichtig be staan. Het wederinschakelen der vluchte lingen in het productieproces is van het hoogste belang, betoogde spreker, doch het lost de aanpassingsmoeilijkheden on voldoende op. Het gaat er vooral om, dat de vluchteling werk vindt, waarbij hij be vrediging vindt van zijn persoonlijke en maatschappelijke verlangens. Hij moet zijn plaats kunnen vinden in de nieuwe samenleving en zich op die plaats kunnen ontplooien. Hij moet het vertrouwen her vinden in'de medemens. Ten slotte betoogde prof. Groenman, dat niet alleen sociale bewogenheid met het leed' en het lot der vluchtelingen ons tot hulp moet aansporen, maar ook het welbegrepen eigenbelang. Zolang er in Europa en Azië een vraagstuk bestaat van millioenen niet aan de sa menleving aangepasten, staat deze sa menleving aan ernstige gevaren bloot. Massale volksverhuizingen zoals in Azië vormen niet alleen een gevaar voor de vrede, maar ook voor de grondvesten van onze cultuur. En de rust in Korea keert niet terug met het zo moeizaam bereikbare staken der gevechtshandelingen, maar eerst met het weer inschakelen in het volle so ciale verband van de ontelbare vluch telingen. Overigens spreken de verhoudingen in Duitsland door de nabijheid tot ons het meest. Naar verhouding van het zielen tal is Duitsland ook het meest geteisterd. Het Duitse vluchtelingenvraagstuk is een Europees vraagstuk en daardoor, omdat onze wereld steeds meal" e^n ye,re! wordt een brandend probleem, dat de gehele mensheid raakt. Vervolgens zette de lieer Neher zijn installatie-toespraak voort, waarin hy c o.ro. op wees, dat de tot dusverre gevoer de actie reeds belangrijke resultaten heeft opgeleverd. De hulpverlening werd geconcentreerd op het naburige Ncder- saehsen. Hierheen werd 275.000 kg inge zamelde kleding vervoerd; meer dan 5000 Duitse boeken, verzameld door onze Middelbare Scholen, reizen thans in zg. „ruilkisten" van kamp tot kamp. Drie mobiele consultatie-bureaux voor zuige- lingen- en kleuterzorg werden geschon ken voor geregeld bezoek aan afgelegen centra van vluchtelingen. Vier complete naaikamers werden ingericht om vluch telingenvrouwen in de gelegenheid te stellen hun eigen kleren te verzorgen en op bescheiden schaal naaicursussen voor jonge meisjes mogelijk te maken. Even eens werden twee complete schoenma- kerswerkplaatsen geschonken; in de eer ste dagen van Juli zullen twee dagver blijven voor kleuters in gebruik worden gesteld. Verder wees de heer Neher erop, dat door 't initiatief van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties de nieuwe activiteit hoofdzakelijk zal gericht zijn op niet-Duitse vluchte lingen, waarbij in dé eerste plaats aan de resterende zg. harde kern van de ont heemden aandacht zal worden geschon ken. Ten slotte gaf H. M. de Koningin aan de Commissie een woord ten geleide mede. H.M. wees erop, dat alle aan wezigen door de hier gehouden rede voeringen zeker diep gegrepen zijn d'oor de nood van de millioenen vluch telingen in verschillende delen van de wereld. „Wij zijn daar diep van door drongen en overtuigdvan de urgentie van het probleem. Het enige, dat ons hindert is, dat wij helaas slechts in staat zijn het omvangrijke ondersteu- ningswerk slechts mondjesmaat te kun nen verrichten. Eigenlijk moest het kwaad in de wortel kunnen worden aangetast, maar dit is ons nu eenmaal niet gegeven. Het werk moet gebeuren en het is verheugend, dat er hier te lande zulk een algemene bereidheid is om er de schouders onder te zetten. Laat ons dan doen", zo besloot H.M., ,.wat 'ons hart ons in deze te doen geeft en hopen, dat ons werk voel succes mag hebben. De Sovjctrussische minister van buitenlandse zaken, Visjinsky, beeft gisteravond aan de Zweedse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, zo meldt Tass. Daarin wordt gezegd, dat de Zweedse nota's van 16 en 18 Juni betreffende „het schenden van sovjet-gebied door Zweedse militaire vliegtuigen" in strijd zijn met de feiten. De Zweedse verklaring, dat een „Cata- ina"-vliegtuig alleen maar boven de internationale wateren had gevlogen en niet dichter bij Russisch grondgebied was geweest dan 15 mijl, stemde niet met de waarheid overeen De „Catalina" was BONN, Donderdagavond Van officiële Duitse zijde wordt thans toegegeven, dat sedert enige tijd door Nederlandse en Duitse instanties voeling wordt genomen over mogelijkheden om tot een wederzijds bevredigende regeling te komen van de tussen beide landen nog steeds hangende grensproblemen. Énkele dagen geleden was door liet Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken categorisch ontkend, dat er besprekingen over cieze problemen werden gevoerd. De mogelijkheden, die thans zowel in Den Haag n 11 ünn noK worden onderzocht, betreffen een nieuwe grensregeling voor de n^ Lri in 1947 reeds officieel door Nederland werd verlangd, en een herziening ine 5renscorrecties", die in 1949 door de geallieerden ten gunste van Ne- van Tudde aangebracht. Zij betroffen voornamelijk de sectoren van Elten en Door de Duitse regering zjjn deze cor recties nooit erkend en steeds als „een zijdig" gebrandmerkt. De Duitse regering, zowel als de landsregeringen in Dussel- dorf en Hannover, hebben zich op het standpunt gesteld, dat „eenzijdige grens regelingen tot aan het tot stand komen van een vredesverdrag een voorlopig ka rakter moesten behouden. Van Nederlandse zijde is daarentegen In het diplomatiek contact met de Bonds republiek, naar wg vernemen, het ver langen naar een correctie van de grens in de Eemsmonding, waardoor Nederland in staat zou worden gesteld de inpolde ring van delen vail de Dollart te verwe zenlijken, nooit prijs gegeven. Het voort durende contact dat over de grensproble men tussen beide landen heeft plaats ge had, heeft nu blijkens de inlichtingen van Duitse zijde tot een stadium van méér concrete onderzoekingen geleid. De Nederlandse grensycrlangens ten aanzien van de Dollart zpn in Duitsland tot dusverre op heftig verzet van de zijde van de haven en het bedrijfsleven van Emden gestuit. In uitvoerige rapporten hebben belanghebbende kringen in Em den zich steeds tegen wijzigingen van de Eemsmonding verzet. Zij vrezen voorna melijk, dat, als gevolg van oen indijking van de Dollart, de toegang tot de haven van Emden zou kunnen verzanden. Daar naast waren de Duitse bezwaren ook ge baseerd op de vrees, dat de inpolderingen een nadelig effect zouden hebben op de landbouwgebieden aan de benedenloop van de Eems. Hr Rudolf Beckmanji, voorzitter van de Bentheimse grenscommissie, heeft al gereageerd op bovengenoemde berichten. Hij verklaarde namelijk, dat de bij Ne derland gevoegde gebieden geen ruilob- jeet kunnen zijn ter vervulling van ande re Nederlandse wensen. Tot een inpolde ring van de Dollart zou het waarschijn lijk niet kunnen komen, daar hierdoor het bestaan van de havenstad Emden, met haar bevolking van bijna een half millioen m gevaar zou worden gebracht, aldus de heer Beckmann. binnen de vier mijl van Russisch grond gebied, toén het toestel werd ontdekt door Russische vliegtuigen. Voorts noemt de nota de verklaring, dat het Zweedse vliegtuig onbewapend was, onwaar. Er was geconstateerd, dat het Zweedse vliegtuig, de instructies van Sovjet-vliegtuigen om te landen nege rend, het vuur had geopend, „De Sovjet-regering vestigt er de aan dacht van de Zweedse regering op, dat Zweedse vliegtuigen de Russische grens reeds bij vorige gelegenheden hebben geschonden", aldus de nota. Intussen heeft Cheston Newhall. di recteur van de >,Babb Company" in Ca nada, te Montreal verklaard, dat dc neergeschoten Zweedse „Catalina" er één is van drie voormalige patrouillevlieg tuigen van de Canadese luchtmacht, die in 1948 aan Zweden zijn verkocht. Zü waren tevoren van de militaire uitrus ting ontdaan en uitgerust als opsporings- en reddingsvliegtuigen, zulks op ver zoek van de Zweedse regering. Het was „belachelijk aan te nemen, dat zulk een vliegtuig een schot zou kunnen lossen", zeide hij. Oud-burgemeester Oud is geheel hersteld en voerde gistermiddag in zijn nieuwe woning aan het Willemsplein te Rotterdam een bespreking met zijn opvolger mr G. E. van Walsum. De opschorting in de Ver. Staten van de bepalingen die de termijnen regelden voor de koop en verkoop op afbetaling schijnt van enige invloed te zijn geweest op de grotere verkopen van auto's en duurzame consumptiegoederen, maar heeft geen ernstige inflatoire gevolgen gehad. Door de Federal Reserve Board werd als gevolg van de uitgeoefende drang door auto-dealers en handelaren in huis houdelijke artikelen, op 7 Mei de beper kende bepalingen t.a.v. de koop en ver koop op afbetaling opgeheven. Door han delaren werd nl. beweerd, dat deze maatregelen onnodig hun verkopen druk ten. Ambtenaren van de F.R.B. daaren tegen waren de mening toegedaan, dat zij slechts een geringe invloed uitoefen den en dat de opheffing ervan van wei nig betekenis zou zijn voor de detail handel. Nu de beperkende bepalingen ruim een maand opgeheven zijn, blijkt dat de waarheid ongeveer in het midden ligt. De verkopen stegen meer dan de F.R.B. verwachtte, doch minder dan waarop de handel rekende. Hoewel nog geen volle dige cijfers beschikbaar zijn, schijnt het echter, dat de maand Mei een zeer goede maand is geweest voor de verkoop van nieuwe en tweedehandswagens. De ver koop van alle soorten duurzame cop- supmtiegoederen was eveneens hoger er» vooral voor televisieapparaten met eer stijging van 15—20 pet. veel beter. Toch is het hij lange na niet zeker, dat deze stijging in de verkopen, of het grootste deel ervan, toegeschreven moet worden aan de opschorting van de be perkende bepalingen op de koop en ver koop op afbetaling. Voor wat de stijging in de afzet van televisie-apparaten betreft, kunnen enkele andere factoren deze tot gevolg gehad hebben. Zo werd b.v. bij het op schorten van de credieitbeperkingen een grote advertentiecampagne begonnen, doch het is zeer waarschijnlijk dat wan neer eenzelfde bedrag voor een adver tentiecampagne zou zijn uitgegeven, in dien de beperkende bepalingen niet op geheven waren, de verkoop evenveel als nu gestegen zou zijn. Voorts heeft de opheffing van het verbod tot het stichten van nieuwe televisiestations, de aanvang van het baseball-seizoen en de grotere belangstelling voor de politieke strijd ongetwijfeld een flink aandeel gehad in de stijging van de verkopen der appara ten. Het is duidelijk, dat prijsverlagingen, zoals bijv. voor ijskasten en wasmachines eveneens een grotere verkoop van vele duurzame artikelen tot gevolg hebben kunnen gehad. De verkopen op afbetaling van de warenhuizen, die in Maart en April zich op ongeveer hetzelfde niveau bevonden als een jaar tevoren, stegen in Mei 20 pet. t.o.v. Mei 1951. Ondanks de stijging van dc verkopen zijn er nog geen tekenen van een nieuwe inflatoire druk of van een gevaarlijke expansie van het consumentencrediet. Sinds de beperkende bepalingen opge schort werden, bleven de voorraden van alle consumptiegoederen, behalve voor enkele van de populairste en beste stan dard auto's, overvloedig en ondergingen de prijzen, i.p.v. als gevolg van de gro tere vraag te stijgen, een daling. Denemarken, Noorwegen, Finland en Zweden willen het pastpoort in het reis verkeer tussen hun landen onderling af schaffen. Inmiddels, meldt het Deense blad „Berlingske Aftenavis", is de „pasvrij heid" al ingevoerd door de man. die er indertijd de stoot toe gegeven heeft- de vroegere Deense minister-president Hedtoft. Hij wilde deze week naar Zwe den reizen, maar merkte op het Kopen- haagse vliegveld, dat hij zijn pas niet bij zich had. Onder de papieren, die de oud-minister wel bij zich droeg, bevond zich een verlopen toegangsbewijs voor een tentoonstelling. De douane-ambte naar vond. dat het best als pas kon die nen. Hij plaatste een stempel op het stuk en Hedtoft kon vertrekken. De douane aan de overkant van de Sont speelde hetzelfde spel en op de terugreis 8in§ het al even vlot. zodat ord-minister Hed toft nu een tentoonstellingskaart met vier douane-stempels als historisch do cument kan bewaren. Na het veriblijfsvisum voor Spanje, dat van ƒ23.40 op ƒ32.50 is gebracht, zijn thans de doorreisvisa voor Spanje aan zienlijk in prijs verhoogd. Het doorreisvisum met een geldigheid van drie dagen is-van ƒ3.90 thans tot 13.verhoogd, terwijl heit visum met een geldigheidsduur van zeven dagen van 7,80 op 26.gebracht is. Rechter Campbell van liet gerechts hof te Aden verlengde gisteren het op de lading van dc ,R°se Mary" gelegde beslag tot 15 Juli. Tot dusver heeft de Anglo-Iranian dus succes gehad bij haar pogingen om te voorkomen dat de Perzische Oliemaatschappij de olie van de vroeger door de Anglo-Iranian gc- exploi'eerde olievelden aan de man brengt. De Anglo-Iranian verkreeg ver der van de rechter nog vergunning om monsters van de lading te nemen en voor onderzoek naar Londen te zenden. Kapitein Jafrate, gezagvoerder van de „Rose Mary" is niet op de zitting verschenen. Wel was er een vertegen woordiger van de eigenaresse van het Het totaal prijs-indexcijfer voor het gezinsgebruik per 15 April bleef t.o.v. 15 Maart onveranderd op 120 (1949 100), aldus blükt uit een publicatie van het C.B.S. Prijsstijgingen van voedingsmiddelen en prijsdalingen bij de andere artikelen compenseerden elkaar. De prijzen van aardappelen, rund- en paardevlees lie pen op. Ook de indexcijfers voor groen ten en fruit ondergingen een stijging. Bij de niet-voedingsmiddelen vertoon den de prijzen van bovenkleding en breiwol tussen 15 Maart en 15 April een daling. Een prijsverlaging van huis houdzeep deed het indexcijfer voor de groep reiniging met 4 punten dalen tot 111. Het „politburo" van de Franse communistische partij beschuldigdo zichzelf Donderdag van „opportunisti sche en sectarische afdwalingen" en verklaarde, dat er een „sterke stro ming bestaat, die ér toe neigt de par tij van haar ware weg af te leiden". Dit valt te lezen in een in de Humani- té gepubliceerd rapport van Etienne Fajon, lid van het politieke bureau, aan het centrale partijcomité. Dit comité had een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de mislukking van de communistische stakingsop- roep, n.a.v. de arrestatie van Duclos. „Wij moeten erkennen", aldus Fajon, „dat wjj te weinig doen om de slapheid te onderzoeken, die tot uitdrukking komt in het verlies aan stemmen bij bepaalde kiesdistricten, het verminderend aantal leden in bepaalde Partij-organisaties en de nauwelijks bevredigend te noemen verspreiding van onze dagbladen. Wan neer wij de fouten in ons werk nauw keurig onderzoeken, merken wij op, dat zij in de meeste gevallen te wijten zijn aan een onvoldoende politieke activiteit door partij-organisaties en verder aan opportunistische en sectarische fouten, die de verhouding tot de volksmassa af breuk doen". Het politieke bureau acht te Fajon voor deze gang van zalcen op de eerste plaats verantwoordelijk. Fajon noemde de oproep tot een „sit- down"-staking als protest tegen de arrestatie van Duclos „een fout ornaat geen rekening is gehouden met verschil lende omstandigheden in de vakvereni gingen en in de onderscheidene Fianse gewesten. Volgens Fajon moet de communisti sche propaganda op „de vrede" gericht zijn, en daarbij een kalmere toon gebrui ken. „Excessen kunnen slechts de ban den tussen de partij en de grote massa van de bevolking verzwakken. Wij moe ten vechten met een koel hoofd en kalme zenuwen", aldus het rapport. schip, de Teresita Mij, aanwezig. Deze maakte tegen de verlenging van het be slag, hangende de definitieve beslissing geen bezwaar. De agent van deze maatschappij te Aden, de heer Marinelli, verklaarde later aan de pers. dat het schip door de Epim gecharterd was om olie te halen uit „de Perzische golf". Deze ruime omschrijving sloot niet uit, dat het schip Shell- of Kuwait-olie zou moeten halen. De reder had tevoren echter gewaarschuwd tegen een lading, die i.v.m. het BritsPerzische olie geschil moeilijkheden kon geven. Pas in de Perzische golf kreeg de kapitein het bevel een Perzische haven aan te doen. Marinelli bevestigde, dat de Teresita Mij de kapitein op de terugweg °rd had gegeven naar Aden te gaan. herstelwerkzaamheden ze\ ,,'roi onwaarschijnlijke reden zal door iedereen geloofd morden. De U™s die het schip gecharterd heeft, is thans bezig de Teresita een proces aan te doen wegens, contractbreuk en eist Gisteren heeft de 100.000ste voor de export bestemde Volkswagen de fabrie ken te Wolfsburg verlaten. Deze auto gaat naar de Nederlandse - importeur waarheen in October 1947 ook de eerste Volkswagen werd geëxporteerd. Voor het eerst in de geschiedenis van de Duitse automobielhandel is de 100.000ste auto van hetzelfde type uit gevoerd. mogelijke gegadigden voor Perzische olie zal afschrikken om met de Perzen althans met hun olie „in zee t€ Te Londen werden aan minister Eden vragen gesteld over deze kwestie. Hij zeide dat kapitein Jafrate bij zijn aan komst te Aden, weigerde de lading aan de vertegenwoordiger der Anglo- Iranian over te dragen. Waarom is hij naar Aden gegaan, vroeg een parle mentslid. Eden antwoordde: „Dat zou ik niet weten". Het Lagerhuis lachte. Vele malen hebben we hier al betoogd, dat we bij ons streven naar een gezon de maatschappelijke orde individueel èn organisatorisch maar daarnaast plaat selijk, nationaal en internationaal pa raat moeten zijn. Een behoorlijk beetje van die inter nationale paraatheid levert op het ogen blik de internationale federatie van Ka tholieke Vrouwenorganisaties. Zij heeft de Internationale Arbeidsconferentie, welke momenteel te Genève wordt ge houden. verzocht de bepalingen omtrent de bescherming van het moederschap te wijzigen. - In een memorandum stellen de Ka tholieke vrouwen vast, „dat steeds meer moeders in het ar beidsproces worden ingeschakeld. Weliswaar is opvoering van de pro ductie nodig om een betere levens standaard te krijgen, maar niet min der belangrijk is het. dat de geprodu ceerde goederen op de juiste manier worden gebruikt Daarbij nu is nodig, dat de vrouw op de plaats staat, waar zij hoort en dat is voor alles in het gezin. Doch dat is slechts één aspect van het vraagstuk. Wil men de levensstan daard opvoeren en voor 190% rende ment van de»inspanning der arbeiders krijgen, dan moet men niet de vrouw laten meewerken; dan immers kan niet voldoende zorg aan de arbeider worden besteed. Ook de kinderen lij den eronder". Aldus het 'betoog der Katholieke vrou wenorganisaties. Een ..mededeling", die niet misverstaan kan worden. Als we al leen de productie als doel hanteren en haar omhoog pogen te krijgen, dreigen de sociale en zedelijke belangen uit het oog te worden verloren. Daarom is in dit verband ook een decreet van de pre sident van de republiek Costa Ric: van bijzondere betekenis. In dit decreet wor den zowel de Radio als de televisie ge bonden aan voorschriften die misbrui ken tegengaan. In het eerste artikel van het nieuwe decreet wordt verboden iedere openbare voorstelling die beledigend of minach tend is voor de grondbeginselen van de Christelijke moraal, welke het fonda ment is van het gezinsleven of het soci ale leven. Ook worden verboden voor stellingen, welke door hun vulgaire of obscene inslag met het oog op de cul tuur, de eerbaarheid of het decorum van de gemeenschap aanstoot kunnen geven. Vóór een opvoering of vertoning wordt gegeven, dient iedere impresario van theater, bioscoop of welke openbare vertoning ook eerst de goedkeuring te verkrijgen van een op te richten Keu ringsbureau. Aan het oordeel daarvan zijn onderworpen de teksten van dra ma s, blijspelen, operetten, revues en vaudeville-programma's, alsook van elk radio-theater. Zonder aan preutsheid of kleinzielig heid te lijden, kunnen we toch maar beter iets voorkomen, dan veel te moe ten genezen. Al blijft de opvoeding thuis natuur lijk van de eerste rang. Wat daar alle maal bij behoort weten de vaders en moeders in voldoende mate Maar het doen he, elke dag opnieuw! HENK VAN DER MAZE. hoiSL een aanla* sectoren van het der tl *?n nadert de voorbereiding met 1 en voorzieningen in verband met de uitvoering der wet op de Onder nemingsraden haar voltooiing. Ue, Sociaal-Economische Raad meldt l°tsiandkoming van ontwerp-ver- +d +n®e,n, betreffende de eerste vijf „tem1 J akken> waarin men in overeen stemming met de betrokken organisaties „et ?en aJferond project heeft kunnen r Het betreft hiei de volgende pearijfstakken: schoenindustrie, leder industrie, textielindustrie, vleeswaren- industrie en slagersbedrijf. KSjSe"1'let tijdstip van instelling van ue Dedrijfscommissie en dat van ingang de verPlichting tot instelling van sen Ondernemingsraad ligt volgens de ontwerp-verordeningen oen periode van Pe§e!+£ dagen. Verwacht wordt, dat de pedrijfscommissies deze termijn zullen benutten teneinde bijstand te verlenen bij de voorbereiding van de instelling van de ondernemingsraden. Blijkens een rapport van de Arbeids inspectie werd het verbod van kinder arbeid in het jaar 1950 behaaldelijk overtreden. hi/nr^6 gevallen werd de overtreding trertinc i5-®1 vastgelegd. Deze over ig flh?I1i had<Jen betrekking op arbeid hUliKl n of werkplaatsen (110), bezorgen (72), melkbezorgen (86), en bezorgen (50), loopwerk van andere aard 150 en verrichten van (153) andere werkzaamheden Er kwamen ergerlijke staaltjes van Kinderarbeid aan het licht, aldus het rapport. Zo werden in een steenfabriek twee jongetjes van twaalf en zeven jaar aangetroffen die tijdens vacantiedagen, met medeweten van hun vader, een oudere broer assisteerden.. Zij waren bezig op een vrijwel onbeschutte cir kelzaag steen te zagen, waarbij zij in een dichte stofwolk waren gehuld. In een centrum van huisindustrie bleken ook kinderen intensief aan de werkzaamheden deel te nemen. Het on- j derwijzend personeel klaagde over ge brek aan belangstelling als gevolg van j te weinig nachtrust en voorts over het feit dat talloze kinderen de beschik king hadden over veel geld. Zy snoep ten veel cn sommigen gingen zich reeds aan drankmisbruik te buiten. Een van zelf verdiend geld. een ander schafte zich een nieuwe fiets aan. In datzelfde jaar werd wederom een groot aantal fabrieksarbeidsters in de gelegenheid gesteld huishoudelijk en vormend onderricht te volgen. In zeer vele gevallen werd het on derwijs juist mogelijk omdat de werk gevers het loon doorbetaalden en een deel van de lesgelden voor hun re kening namen. Deze handelwijze is ten dele te danken aan sociale motieven, tendele aan het voordeel dat de bedrij ven hebben van het groeiend verant woordelijkheidsgevoel en de grotere rust en arbeidzaamheid van vele cur sisten. Laatstgenoemde verschijnselen en de ervaring der leerkrachten beves tigen de opvatting dat jeugdige fa brieksarbeidsters een dringende behoef te hebben aan karaktervonnend onder richt, dat haar helpt de moeilijkheden, aan haar leeftijd en omstandigheden eigen, op te lossen. Wanneer aan deze behoefte niet wordt voldaan ontstaat ernstige schade en vormt de fabrieks arbeid een rechtstreekse bedreiging voor een gezonde persoonlijkheidsontwik- keling van de jonge arbeidster. Nu tot het tegengaan van deze schade nog geen wettelijke maatregelen zijn ge nomen, is het verheugend, dat van ver schillende zijden aandacht en studie aan ji - .-v-iiuxenuu aanuauiiL e der leerlingen kocht een radiotoestel dit probleem worden gewijd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1