I Eerste-Kamerlid speelde met reputatie van overh „Beschuldigingen zijn volstrekt uit de lucht gegrepen'' DUITSERS op Duitse bodem ONTPLOFFING IN PHILIPS- FABRIEKEN r Ruim 2000 invalide Belg en pelgrimeerden naar Schiedam Grootse bedevaarttocht in een J Jut arbeid bekwame mensen en probeert stromende regen ZWENDEL in afgevaardigden r Stormloop voor recht van kleinen en van rechtlozen onder ons Verontwaardigde minister en staats secretaris dienen Reyers van repliek mmmm Reddingboot sloeg om Van liefde tot haat Liaandag 23 Juni 1952 lDAGBLADL VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met Meuten werd minnelijke schikking getroffen Appel van JVlenten I niet vinden.' Minister erkent gedeeltelijke aansprakelij kheicl Gebied achter Oder- Neisse buiten „hereniging" varkenspest in Laboratorium door brand geteisterd PIDO' „Er kwam nog een klein bedevaartje na99 „Van Nassau" naar Korea De vijf en twintig duizend Eisenhower contra Taft Zó vielen de punten WEERBERICHT Gerechte twijfel DEDEMSVAART Ongegrond en insinuerend Tal van ruiten vernield ENKELS! MEER DAN 60 BUSSEN In Schiedam Natte tocht door Rotterdam's havens Benauwde ogenblikken van acht „schipbreukelingen" Ter vervanging van de „Piet Hein" LABOUR DOET BEROEP OP HET KREMLIN Welterianen, het denkende deel der katholieken? Weerverwachting geldig tot morgenavond: Vanavond en vannacht opklaringen maar mor gen overdag toenemende bewolking met later kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 24 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 5.55 uur, onder 22A6 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In zaak-Menten 180 getuigen „De heer Revers heeft in zijn verlangen om de zaak-Menten in het volle daglicht te stellen, op onwaarachtige en onwaardige wijze gespeeld met de reputatie van pereonen in overheidsdienst, die zulk een bejegening allerminst verdiend hebben. Het is een ongebruikelijke wijze van het voeren van hetgeen uitsluitend een Parlementaire strijd zou moeten zün. Niet de ambtenaren zijp verantwoordenjn, doch de minister. De ambtenaren kunnen zich in het parlement niet verdedigen. De aanval van de heer Reyers op de door hem genoemde ambtenaren is daarom Piet fair. De hoogheid van het recht, waarover de heer Reyers zo gaarnespreeKi, Wordt door zulk een optreden niet gediend". Aldus luidt het slot van een nota, weine minister Mulderije van Justitie Zaterdag aan de voorzitter van de Senaat nee doen toekomen naar aanleiding van de sensatie-verwekkende nota's van het jv Kamerlid de heer Reyers (C.H.TJ.) aan die Kamer. Ook staatssecretaris Kranenburg van Oorlog diende een nota J'jl mededeelt, dat door liet Commissariaat Oorlogsschade met de heer genten,aie in October 1951 van de staat een vergoeding eiste van 3,5 millioenter scnaue arote verscheidenheid van goederen, welke op onrechtmatige U t t» cf i ü».i JfiM ?!illl, OllttTOrC" loosstelling van een grote verscnetugni™-- „,,tfrni. j de bevrijding (o.a. door de B.8.) aan zijn vermogen souden syn onttrok kén, een minnelijke schikking is getroffen vooreen bedrag vaneen kicartmülwen toyze na Sie'heerlSentpiVCepjdSariCoóéhet comm^w^^~f^^Vi^9ogeven voor a\ zijn vérdere aanspraken, ienStij het ministerie van Oorlog bij n^nriaatZdoe% termen moclit vinden om nog andere posten door Ocnoemd commiss^af te d^en afhandelen. Zodanige termen sijn tot nu toe met gevonden, aldus de staatssecretaris. A '1 nota: „Men wilde evenwel de daders Toch heeft de heer Menten evenwel appel ingesteld van voormalig standpunt bij de beroepscommissie van het Com missariaat Oorlogsschade om ook het restant van zijn vordering door dit com missariaat te laten afhandelen. Dit appel is thans hangende en de staatssecretaris is van mening, dat deze door de heer Menten zelf gekozen rechtsgang zijn be loop behoort te hebben. De staatssecretaris heeft de vordering Van ƒ3.5 millioen persoonlijk aan een onderzoek onderworpen. Hij betwist na dit onderzoek deze vordering, voorzover zij het erkende en inmiddels uitbetaalde bedrag van 250.000 te boven gaat. Het bleek hem, dart die feiten, waaxop de aan spraak berustte aan een grondig onder zoek onderworpen waren geweest bij het gerechtelijk vooronderzoek door de Haarlemse rechter-commissaris mr. Smits. Minister Mulderije betoogt in zijn nota dat mr Smits ea. 180 getuigen gehoord heeft van wie sommige gedurende dagen achtereen. Er is alles gedaan, zelfs al scheen de kans op succes nog zo gering, om na vijf jaar de gebeurtenissen rondom het huis van de heer Menten zo goed mogelijk te reconstrueren en de daders der gepretendeerde diefstal len te achterhalen. De heer Reyers ontziet zich niet in zijn op 16 April 1952 in de Eerste Kamer gehouden rede te suggereren, dat de instelling van de Haarlemse Rechter-commissaris is geweest de zaak in de doofpot te doen. Nog schandelijker en voor de heer Reyers zelf wel^ uiterst disquaiifi- eerend, aldus de minister is echter zijn insinuatie op pag. 22 van zijn tweede De uit het gerechtelijk onderzoek gebleken feiten, gaven aanleiding om een splitsing te maken in de vordering. Ener zijds werd n.l. een grote verscheidenheid van goederen als vermist opgegeven, waarvan inderdaad vaststond dat deze door overheidsingrijpen in 1945 aan het vermogen van de heer Menten wiaren onttrokken. Hieronder vielen bijv. linnen en lijfgoederen en huisraad, zoals servieswerk, welke resp. ter beschikking kwamen van hospitalen en HARK en voorts grote hoeveelheden levensmidde len, zeep en dergelijke, welke aan de noodlijdende bevolking ten goede waren gekomen. Van andere goederen was het evenwel, aldus vervolgt de staatssecretaris zijn nota, aan gerechte twijfel onderhevig, of deze wel ooit tot het vermogen van de heer Menten hadden behoord en bovendien was niet vast te stellen, zelfs indien dit het geval was, dat en hoe zii daaruit geraakt waren. In ieder geval stond vast, dat zij nimmer door de over heid aan zich getrokken waren, laat staan ten behoeve van het ministerie van oorlog in eigendom zijn gevorderd. Deze goederen zijn b.v. diamanten, be weerdelijk verborgen in een autoband, welke op zijn beurt in een ingemetselde schuilplaats zou zijn verborgen geweest. Voorts contant geld, Amerikaanse effec ten en een aantal kunstwerken, schilde rijen en plaatwerken, waarvan bestaan, aard, waarde en uiteindelijke lotgevallen ondanks alle nauwgezette onderzoekingen, in het duister zijn gebleven. Een onderdeel van de getroffen schik king was, dat voor die heer Menten voor zijn vordering voor zover op deze niet geïdentificeerde goederen betrekking hebbende, de weg naar de burgerlijke rechter open bleef. Over en weer werd te dien aanzien niet gepraejudiceerd. De staatssecretaris is echter hierin teleurge steld, doordat de heer Menten zich toch aan het Commissariaat Oorlogsschade blijft vasthechten enerzijds en anderzijds voor dit standpunt blijkbaar steun zoekt langs politieke wegen en door publicaties in de pers. Dat de heer Menten deze steun inderdaad vindt in nota's als die van de heer Reyers, betreurt de staats secretaris, die er van overtuigd is, dat hij zijn toezeggingen in de Eerste Kamer ten volle is nagekomen, t.w. dat geen discri minatie op de heer Menten wordt toege past en dat de staat zich als een honora bele wederpartij gedraagt, in het bij zonder. Minister Mulderije, die zegt dat hij meer in details zal treden wanneer de dossiers betreffende het vooronderzoek in de strafzaak tegen de onbekende daders van de vermogensdelicten in de zaak-Menten welke dossiers sedert II Januari j.l. bij de vaste commissie van de Tweede Kamer berusten, weer in zijn bezit zijn, deelt mede, dat indien de heer Menten er in slaagt de rechtmatigheid van zftn nu nog aanhangige vordering te bewijzen, ook volledige vergoeding zal moeten volgen. de goeding zijn tot dusverre niet tot een einde gebracht kunnen worden wegens de moeilijkheid van de vaststelling van de waarde der onderwerpelijke schilde rijen. Door de directeur van het Neder landse Beheersinstituut de lieer De Vries zijn aan de minister geen onjuiste mede delingen gedaan. De uitlating van de heer Reyers in zijn nota van 29 April 1952, dat „de gedragingen van deze di recteur wel eens bestudeerd mogen wor den", is dan ook behalve insinuerend, volkomen ongegrond. De raadadviseur, mr W. G. Belinfante, is belast met civiel-reehtelijke werkzaam heden. Hji heeft niet te doen en zich dus ook niet ingelaten met het instellen of stopzetten van strafrechtelijke on derzoekingen, laat staan met die, welke door het departement van Oorlog wor den gevoerd. Niettemin schrijft de heer Reyers: „Door het doordrijven en het onregelmatig optreden van een ambte naar van Justitie, de heer Belinfante, is wonderlijk genoeg, dit onderzoek stop gezet". Het is voorts de procureur-generaal van Amsterdam, mr Van Dullemen ge weest, die reeds in 1950 het instellen der gerechtelijke vooronderzoeken heeft bevorderd, zodat deze hoge ambtenaar allerminst, zoals de heer Reyers doet, „zeer bevoordeeld" genoemd kan wor den, zo gaat minister Mulderije verder. Ook zou, aldus weer volgens de heer Reyers, de procureur-generaal er o.m. aan hebben medegewerkt het Bloemen- daalse politiecorps je hand boven het hoofd te houden, hi.i zou de rechter commissaris te Haarlem op ongeoorloof de wijze hebben hein vloed, ja erger nog: hij zou zich beijverd hebben de uitleve ring van Menten achter liet IJzeren Gordijn te bevorderen teneinde aldus de beweerdelijk tegen de beer Menten gepleegde wandaden te dekken. Deze beschuldigingen zijn volstrekt uit de lucht gegrepen. Men vraagt zich wer kelijk af of het geoorloofd is een amb tenaar in functie op een dergelijke grove wijze, in volstrekte strijd met de waarheid, in het openbaar te belas teren, aldus de bewindsman. Omtrent de klacht ingebracht tegen de raadsheer-commissaris bij het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof, die belast is geweest met het vooronder zoek in de Politieke strafzaak-Menten en het gerechtelijk vooronderzoek te gen een journalist inzake smaad en belediging kan de minister nog geen mededeling doen, aangezien het voor onderzoek in deze beide zaken thans nog niet is gesloten. Wel is te ver wachten, dat dege sluiting binnen kort zal kunnen plaats vinden. Eerst daarna zal kunneii worden beslist, of een strafvervolging zal worden in gesteld. Het sein voor vertrek is gegeven. De Nederlandse ploeg is van Amsterdam op weg naar de Tour de France. Vervolgens gaat de minister nader in op enkele eisen, die de heer Menten op het Nederlands Beheersinstituut heeft ingesteld. Enige bestanddelen van zijn vermogen waren te hoog gewaardeerd, zodat ook de heffing te hoog was berekend. Deze De Westduitse minister voor zaken be treffende geheel Duitsland, Jakob Kaiser, heeft op een massavergadering van vluchtelingen o.m, gezegd, dat zijn rege ring onder het begrip hereniging van Duitsland „voor dit ogenblik" slechts verstaat de vereniging van West-Duits- larid en het door de Sovjet-troepen be zette Oost-Duitsland. „Verkiezingen voor alle Duitsers kunnen thans slechts ge houden worden waar Duitsers nog steeds op Duitse bodem tezamen leven. Dit heeft betrekking op de 70 millioen men sen die. met uitzondering van de weini gen die in 't door Polen bestuurde gebied zijn achtergebleven, het Duitse volk vor men", aldus zeide de minister. Deze laatste zin betekent dus, dat mo menteel met betrekking tot eien Duitse hereniging niet aan de gebieden ten Oos- '®h van de Oder-Neisse wordt gedacht. In Dedemsvaart Is een geval van var kenspest geconstateerd op het bedrijf van de landbouwer J. v. d. Zwaag in De Ommerschans. Er zijn reeds vier dieren aan de ziekte bezweken. Dit is de eerste duidelijke uitspraak in deze geest. Reiser's collega's, evenals kanselier Adenauer, hebben het tot nu toe steeds zo gesteld, dat een hereniging ook de gebieden ten Oosten van de Oder- Neissellinie moest omvatten. kwestie is opgelost overeenkomstig wensen van de betrokkene. Hem is een bedrag van ruim 9000 terugbetaald. Onder de aanspraken op schadevergoe ding terzake van'het beheer van roeren de goederen speelt vooral een rol de kwestie van een viertal schilderijen, waarvan drie van de Poolse schilder Gottlieb, welke omstreeks Kerstmis 1946 zjjn medegenomen door een zekere Za- gaiski. Vast staat, dat de afgifte en uit voer hebben plaats gevonden op onvol doende bewijzen van Zagaiski dat hij de gedepossedeerde eigenaar van deze schil derijen was, zodat de Staat aansprakelijk blijft. De onderhandelingen tussen het Ne derlandse Beheersinstituut en Menten Vele Eindhovenaren werden vanmorgen om ongeveer lialf zes uit hun slaap opgeschrikt door een zware ontploffing, die zich voordeed in een laboratorium op de vierde étage van het Philips-gebouwencomplex aan de Emmasingel. De slag, die lot ver in de omtrek hoorbaar was, werd weldra gevolgd door het loeien van de brandweersirenen. Aanvankelijk liet de brand, die bij de explosie ontstond, zich ernstig aanzien. Het vuur kon echter ingeperkt worden en om ongeveer half acht was men het meester. meentebrandweer uit. Deze brandweer, die haar kazerne op slechts 400 meter afstand van de plaats van de ontploffing heeft, verscheen met twee motorspuiten, waarbjj later nog een derde kwam. Met vjjf of zes stralen bestreden beide brand weren gezamenlijk het vuur. Ofschoon aanvankelijk gevreesd werd, dat de ontploffing slachtoffers had ge- eist, bleek dit gelukkig niet het geval te zijn. De schade was aanvankelijk nog moeilijk te overzien, maar naar men aan neemt, is zjj zeer groot. Niet alleen op de verdieping, waar de ontploffing zich voordeed, maar ook op de daarboven en daaronder gelegen etages, is grote ravage aangericht. Onmiddellijk na de explosie kwamen de Philips-hulpdiensten in actie. Behalve de eigen brandweer rukte op verzoek van Philips ook de Eindhovense ge- UUriallUM" UCIlCcrBUlavlluUb CII ITlCllliRill /v j. j omtrent het bedrag van de schadever- de Spido-dienst kreeg de massa der Belgische invaliden te verwerken voor de rechten van deze, meestal niet Grote drukte voor de St. Liduinakerk te Schiedam. Niet minder dan 22o0 Bcigjsc]1(, gebrekkigen hebben gisteren een geslaagde bedevaart gemaakt naar Schiedam. Geslaagd, zeer zeker al trachtte het weer steeds spelbreker te zijn. „Awel, we sijn hier niet voor het schoon weer gekommen, eeh!", sprak een der deelnemers, toen wij onze spijt betuigden over de slechte weers omstandigheden, waaronder zij hun pelgrimage moesten ondernemen. Wie sprak daar niet van een waarlijk Roomse blijdschap Er bestaat in België een vereniging, die zich de Katholieke Vereniging voor Gebrekkigen en Verminkten noemt- Deze vereniging ontstond door de enthousiaste pogingen van de heer M. van Gorp, zelf invalide, om iets voor zijn lijdende medemens te doen, om de invaliden en gebrekkigen, die zo vaak min of meer buiten het maat schappelijk leven staan, hun geloof te rug te geven aan zichzelf en hun lijden- Hij stichtte in 1945 zijn vereniging en thans bestaat deze organisatie in Vlaams België reeds uit ca. 12.000 leden. In 1949 trok de KVGV reeds met ca 1200 invaliden op Liduina-bedevaart naar Schiedam- Sint Liduina is de patrones van de vereniging. Zondagmorgen trokken uit Antwerpen, Oost-Vlaanderen, Limburg en Brabant meer dan 60 bussen naar Schiedam, ter wijl later nog een extra-trein startte met ca 525 West-Vlamingen en Antwerpena ren- 2250 Gebrekkigen met hun begeleiders trokken op naar Schiedam om bijstand af te smeken en om hun dankbaarheid te uiten over de zegeningen die hun be weging ontving. Want de KVGV stelt zich niet alleen ten doel de invalidee, en gebrekkigen te ben op te voeden tot zelfbewuste chris tenen van de daad, die hun lijden opof feren tot meer eer van God. Het was rond de parochiekerken van de H. Liduina en St. jan de Doper gisteren uiteraard een drukte van be lang. De Zusters van de Dr Noletstich- ting, de E K. EHBO, voortrekkers enz. waren druk in de weer om al degenen die zich slecht konden verplaatsen, te helpen de autobussen, te verlaten en plaats te nemen in de kerken. Behalve de ruim 60 Belgische bussen was er een groot aantal wagens van de RET, die de treinreizigers vanaf het station DP naar de kerken in Schiedam vervoer den. De verkeerspolitie in Schiedam had handen vol werk- En over al deze druk te lag een grijze regennevel, die de vele gebrekkigen deed huiveren en wegduiken in hun natte regenjassen. In de kerk van St. Liduina werd de plechtige Hoogmis om twaalf uur opge dragen door Schiedams Deken, de hoog- eerw- heer Reynen, geassisteerd door rector J. Moorss van de Normaalschool te Wijneghem en de eerw. heer Heylen, onderpastoor van Boechout- In de kerk van St. Jan de Doper droeg pastoor A. Oorsprong O.P., geassisteerd door de péters J- Martin en H. van Aube] de Mis op- De predikant in de Liduinakerk was kapelaan Housen, proost van het ver bond Limburg der KVGV- Hij wees vooral op de betekenis die Sint Liduina voor alle lijdenden heeft als voorbeeld en als aanmoediging. Als aanmoediging om een heilig geduld te betrachten en het lijden op te dragen tot eer van God en om mee te werken in het verlossings werk. Na de H-H. Missen 'ging de tocht naar de havendienst Spido voor een rondvaart door de Rotterdamse havens. Nog steeds viel er een vieze, alles verkillende regen verenigen tej ontspanning, zij strijdt die de rondvaart nu niet bepaald tot een pleziertocht maakte, doch nochtans het optimisme van de Belgen niet vermocht te drukken- Bij het plaats innemen in de boten en tijdens de tocht werden de Bel gische bezoekers geassisteerd door een twintigtal mannen van de Rotterdamse Colonnen van het Rode Kruis. Deze men sen hebben prachtig werk verzet. De Belgen hebben van hun bezoek aan Diergaarde Blijdorp, waar men na de rondvaart heentrok, niet veel plezier go- had. De regen maakte het voor hen on mogelijk de diergaarde te bezichtigen en zij beperkten zich dan ook tot een bezoek aan de Rivièrahal, waar zij hun boter hammen nuttigden. Rond zeven uur vertrokken zij weer naar hun woonplaatsen en juist toen be gon de lucht op te klaren en brak er een kil zonnetje door de wolken. Als humoristische bijzonderheid ver melden wij nog het volgende- Togo" kwart voor vijf stopte er nog een Bel gische autobus voor de kerk van de H- Liduina- Deze bus bleek pech ge had te hebben in Meerssen (L.i en de inzittenden waren daar naar de k®rk gegaan. Zij wilden echter perse Sint Liduina nog gaan vereren en reden daarom, ondanks de twee uren vertra ging toch door naar Schiedam. De kos ter" van de Sint Liduinakerk consta teerde laconiek: „Er komt nog een klein bedevaartje na" en stelde de hoogeerw. deken van het geval op de hoogte. Deze wilde het enthousiasme van de bedevaartgangers niet beseha men en liet de organist waarschuwen, waarna er speciaal voor deze mensen nog een kort Lof gehouden werd- Deze Belgische bedevaart was wel de grootste die ooit naar de stad van Li duina ondernomen werd on getuigt, meer dar. wat ook, van de devotie die er in binnen- en buitenland bij de katholieken is voor Schiedams grote lijderes. BU het blussingswerk brak een lid van de Philipsbrandweer, dat een val lend raam op zijn voet kreeg, een middenvoetsbeentje. Omdat men aan vankelijk vreesde, dat er meer gewon den zouden zijn, rukten er terstond ver scheidene ziekenauto's uit. Door de explosie werden tul van ruiten vernield, niet alleen in het fa briekscomplex, doch ook daarbuiten, in woningen aan de Gagelstraat en de Willemstraat. Omtrent de oorzaak en de aard der ontploffing konden nog geen inlichtingen worden verstrekt. De Eind hovense recherche verricht het onder zoek naar de oorzaak. Acht opvarenden, o.w. drie passagiers, van de reddingboot „Albatros uit Wijk aan Zee, welke gistermiddag zijn maande lijkse proefvaart op de Noordzee hield, hebben benauwde ogenblikken meege maakt, toen de schuit scheef kwam te lig gen en op 76 meter uit de kant omsloeg. De mannen kwamen onder de boot te recht. Na veel moeite gelukte het hen weer op de omgeslagen boot te klimmen of zich aan de rand vast te klemmen. De golven sloegen de „Albatros" naar het strand terug. Bij de eerste zandbank bleef de boot echter steken. Zwemmend wisten de „schipbreukelingen" het land te berei ken. Een roeibootje, dat inmiddels te hulp was gekomen, bracht de laatste aan wal. Het ligt in de bedoeling, Hr Ms fre gat „Johan Maurits van Nassau" die een bemanning van 120 koppen heeft te bestemmen om te zijner tijd de torpedo- bootjager „Piet Hein" in de Koreaanse wateren te gaan aflossen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zou deze aflossing tegen het einde van het jaar geschieden. Al op de eerste dag der trekkingen voor de derde klasse van de Staatsloterij is de vijf en twintig duizend uit de bus gekomen. De prijs viel op lotnummer 3 8 2 3- Herbert Morrison, opvolger van wijlen Ernest Bevan als minister van buitenland se zaken in de vorige Britse regering, heeft aangekondigd dat de Labour-partij een beroep op de Sovjet-Unie zal doen om „werkelijke en radicale veranderingen" te brengen in de betrekkingen met Engeland na de aankomst van Gromyko als Russisch ambassadeur. Generaal Eisenhower heeft Zaterdag avond de aanhangers van senator Taft in Texas beschuldigd van „zwendel in afge vaardigden naar de nationale conventie". Hij noemde dit „Verraad aan de republi keinse partij en haar grondbeginselen". Voor de eerste maal viel hij in het open baar de politieke tactiek van de aanhan gers van zijn voornaamste mededinger aan. Opvallend was dat hij aandrong op „eerlijk spel" op de conventie te Chicago, volgende maand. Enkele uren vóór de felle aanval van Eisenhower op Taft voorspelde laatstge noemde, dat hij het op de conventie der republikeinse partij wel met de generaal eens zou worden over het programma der buitenlandse politiek en zo het gevaar van een partij splitsing zou weten te ver mijden. „Ik zie geen groot principieel ver schil tussen Eisenhower's en mijn ziens wijze over buitenlandse of binnenlandse aangelegenheden", zeide Taft, die geloofde dat Foster Dulles in staat zou zijn een „aanvaardbaar partijprogramma" op te ■tellen. Na de publicatie van re- en dupliek in het nummer van Vrijdag, wil ik rnjj gaarne voegen bjj het protest van de heer Lous tegen uw verkiezingspropa ganda. Het is een betreurenswaardig feit, dat het abonnementsgeld van ka tholieke dagbladen en van de Katholieke Radiogids tegen de wens van vele lezers en luisteraars in wordt misbruikt om verkiezingspropaganda voor een politie ke partij, die hun vertrouwen verloren heeft, te voeren. Het schijnt U niet duidelijk té zj.jn, dat, wanneer men zich van een partij heeft afgekeerd (en toegenegenheid slaat dik wijls om in felle afkeer), men haar getal liever ziet slinken dan ziet groeien. Zolang de K.V.P. aan de leiband van de P.v.d.A. blijft lopen en daarmee o.a. een belastingpolitiek ondersteunt, die de middenstand aan de rand van hel faillis sement brengt en door de nivellerende werking tezamen met de lonen- en prij zenpolitiek het volk langzamerhand naar de status van de „grauwe" massa voert, zal deze partij niet meer op groei, maar eerter op afval kunnen rekenen. Het is te hopen dat van steeds meer deren in de thans nog grotendeels braaf meelopende kudde de ogen zullen open gaan, zodat zij zich zullen voegen bij de denkende katholieken, die thans op de party-Welter stemmen. „o zaken nu staan zie ik liever 28 4- 4 dan 33. Dan zal de heer Romme de waarschuwing misschien voelen en het zou een waardig antwoord zijn op zijn weinig verheffende hetze tegen de K.N.P. en de weinig steekhoudende ar gumenten, die hij daarbij aanvoert. N. H. C. SCHMITZ Raamstraat 12, Delft NASCHRIFT Wijl om de directe, noodzakelijke politieke invloed Paus, Bisschoppen en leidende instanties (in de jongste „Opmars" komen pleidooien ten gunste van de K.V.P. voor van de topfiguren van werkgevers, middenstan ders en arbeiders!) aansporen tot het bewaren van de politieke eenheid, hebben wij als katholieke journalisten die een heid, zijnde een zeer belangrijk goed, zoveel mogelijk te steunen. Niet critiek- loos. Of op commando van de K.V.P. of van de heer Romme. Maar met begrip en met voorzichtigheid. Dat er groepen zijn, die het moeilijk hebben, weet iedereen; dat hij, die het hardst roept, ook wel eens het eerst uit het water wordt gehaald, is een mense lijk feit, maar wie nü nóg durft zeggen, dat de K.V.P. aan de leiband loopt van de P.v.d.A., is toch niet helemaal meer bij. We kunnen in dit korte bestek zulks niet nader uiteenzetten. Dat opengaan van die oogjes van de meelopende kudde is een goedkope fraze evengoed als de tweede alinea over het verkeren van toegenegenheid in haat- Als we nu eens zonder meer pro-V/el- ter schreven, waren we wellicht heldere koppen, die met een „juist, juist" zouden beapplaudisseerd worden. Of zou dan de „reactie" van die kuddedieren ziin als die van de heer N. S. n.l.: Na de publi catie enz., zie bovenstaande eerste twee alinea's. Mét de toevoeging: „Ons niet gezien, die Weiter stemt met de com munisten mee. Dat is een verkapte Rus sophiel?" Nogmaals, breng mogelijk verkeerde voorstellen of daden ter sprake, waar ze thuis horen. Alles behoeft niet goedkeu rend knikkend beantwoord te worden, omdat bjjv. Romme het zegt. Maar let wel, een splitsing van de katholieke ge lederen kunnen we ons niet veroorloven op het gevaar af nog erger en niet alleen financieel in de knel te komen. De zinsnede, dat de Welter-stenymers het denkende deel van de katholieken vormen lijkt ons gezien de reeds gesig naleerde houding van de hoogste kerke lijke instanties en topfiguren ook van werkgevers en middenstanders wel een beetje aanmatigend. Ook in verband met een feit, waaraan we tot nog toe geen ruchtbaarheid gaven uit. het oogpunt van begrip en voorzichtigheid. Maar als de Welterianen zich als de denkers menen te mogen voorstellen wat dan te denken van het volgende: In een der Brabantse dorpen was er Zondag voor een week Sacrament snro- cessie. Op die Zondagmorgen was de entree van de kerk volgekalkt met enor me letters voor de liist Welter. De mu ziektent was met K.N.P. K.N.P. K.N.P. besmeurd. Is dat een geste, die denkende katho lieken betaamt? Tenslotte voor de zo veelste keer: Denk gopd na. voor ge om wille van wat financiële frisheid geen ruiten ingooit van het. pand der katho lieke gemeenschap met de kans een do delijke longontsteking op te lopen. Dén helpt denken niet meer. HENK VAN DER. MAZE Om het Voetbalkampioenschap van Nederland HermesAjax22 Willem IIHaarlem 62 Promotic naar de Eerste Klasse ExcelsiorHelmondia 10 Excelsior promoveert Sportclub EmmaTEC 22 na vier verlengingen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1