komt niet weerom En hij Oorlogsschadewet" was struikel blok voor bewindsman Ommekeer in Korea-oorlog? Nieuwe aanval voltooide vernie tiging van Jaloe-krachtcentrales Regering kan het bedrijfsleven niet verder tegemoet komen Nieuwe lasten vereen al f 273 millioen Gruwelverhalen in Duitse bladen Lovett over Jaloe-luchtraid EXTRA OCHTENDBLAD <r Onaangenaam afscheid van Lieftinck. De Eerste Kamer zei: Nee Nog geen vast zomerweer Kabinet dient ontslag in Verkiezingen voorde Tweede Kamer r,at itzr - O»»»*». Regenramp in Japan Woensdag 25 Juni 1952 JDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. Verhoging van veergelden over Westerschelde voorlopig van de baan Kamer komt in Juli nog hijeen Kath. Thuisfront heeft leden nodig Gijzelaar in vrijheid gesteld Britse labour zeer ontstemd over „eigen machtig optreden" Compensatie werkloosheidspremie Oorlogsmisdadigers zouden in Nederland mishandeld worden O LAGEN Beslissing lag op militair terrein' DONDERDAG 26 JUNI met de VERKIEZINGSUITSLAGEN -J WEERBERICHT Zeer ontstemd Meer succes NOG GEEN MOTIES IN ZEEUWSE STATEN Vergoedingen voor particulieren Reeds 30.000 van de benodigde 300.000 geboekt „SCHADUWZIJDE VOOR BEPAALDE MIDDEN STANDERS" Internationale concurrentie positie NOG NIET OP PEIL Mark Clark: Liever wapen stilstand, maar „n^raal,u^ark C,ark- geallieerde opperbevelhebber in Korea, heeft Dins- ra lLn'( .OCAals de viJand wil kan Fleet wenst de vijand te verslaan Reeds 65 doden door aardverschuivingen AMERIKAANS SUPERFORT NEERGESTORT Weerverwachtlng geldig tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met aan vankelijk hier en daar motregen, maar mor gen overdag overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 26 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 18.21 uur, onder 23.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kamer contra Lieftinck Eerste 's-GRAVENHAGE, 24 Juni 1952. Minister Lieftinck zal dezer dagen aftreden als minister van Financiën. Dat was de conclusie uit de mededeling, welke de bewindsman hedenmiddag in de Eerste Kamer deed, toen de Senaat de behandeling van de wijziging van de wet op de Materiële Oorlogsschade wenste uit te stellen. Het was een motie van senator Molenaar (V.V.D.)welke hiertoe het sein gaf. Deze Weende, dat de voorbereiding te kort was geweest om een vruchtbaar debat °ver deze materie te kunnen houden. De behandeling ervan in de Tweede Kamer was én volgens de senatoren én volgens de minister maar zo-zo ge weest en daarom vond de Eerste Kamer, dat deze materie, welke de be vrijdende werking van de uitkeringen der Oorlogsschade betrof, opnieuw grondig zou móeten worden bezien en dat was gezien de voorbereiding te enenmale onmogelijk. De heer Kraaijvanger (K.V.P.) sloot zicli hierbij aan, alsmede de A.R. en de C.H.U. behoudens de heren Rcgout en Vixseboxsc, die tegen deze motie van uitstel waren. Toen nam minister Lieftinck het woord om te verklaren, dat het toch al te gek was, dat een wetsontwerp, dat reeds in de Tweede Kamer was aanvaard, door de Eerste Kamer eerst zou kunnen wor den behandeld met een andere minister Van Financiën. Daarom had de Kamer- Voorzitter aan prof. Molenaar gevraagd of dit voorstel was bedoeld voor een korte tijd. zodat hij nog zou kunnen antwoorden, óf voor langere tijd, zodat de nieuwe minister de nieuwe rege ring dit zou moeten doen. De heer Molenaar meende het laatste Want in enkele dagen zou dit ministerie demissionnair worden en het was toch Zeer ongebruikelijk, dat een demission, naire regering nog een wetsontwerp zou komen verdedigen. Waarop minister Lieftinck ten overvloede nog verklaarde, ,d.?' hi-i na 1 Jvli physiek in de onmoge lijkheid zou verkeren voor de Senaat ÜnYmf? nen' Hieruit was geen andere op i jifi i™ da" dat hij uiterlijk tinck zei iT auftreden' Minister Lief- niet mocofi'u33 V' dat het hem nu no« daarvan43 f Was een nadere verklaring aaarvan tc geven, nlaar jne parlemen taire kringen verluidde het al spoedig dat minister Lieftinck reeds Vrijdag a.s. zijn ontslag aan de Koningin- zou aan bieden. Melend11 wYr„d„ de motie van senator Vaard K VP t(Tpn 15 stemmen aan- rTT ?onder de heer Regout, en vvn «temrt hCCr Vixs«boxse, A.R. en V.V.D. stemden voor. En daarmee Werd minister Lieftinck een ontnomen, waarbij lijj voor de laatste •naai zijn zaak voor de Kamer had kun nen verdedigen. Reeds tijdens de stem m'r,g toen de uitslag reeds vast stond pakte minister Lieftinck zijn zaken bijeen en verliet hij met een hoogrode kleur en zeer ontstemd de zaai. Bij de aanvang der vergadering had minister Wemmers het deze laatste ver gadering hard te verantwoorden. Het betrof hier de bekende kwestie van de veerdiensten over de Westerschelde, waarvoor de minister tussentijds weer een volledig tarief had aangekondigd, on danks de toezeggingen van vorige minis ters om deze veren vrijstelling te ver leden na de geleden oorlogsschade. Minister Wemmers verdedigde dit door te zeggen, dat hij aan toezeggingen van orige ministers niet was gebonden en dat de toestand van 's Rijks schatkist !e„e" v®iere steun van de Staat ge doogde m het tekort van twee en een kwart millioen op deze veren. De heer Kramer (P.v.d.A.) hield hier over een interpellatie en de overige Het. K.N.M.I. deelt mede: Hoewel na het wel zeer sombere £«gin van de zomer op Zaterdag en zondag een weerverbetering is ingetre- wil het met de zomer nog niet LI vl°tten. De oorzaak hiervan is ee rt»®11 in het feit, dat het hogedrukte- de Azoren zich niet ver genoeg over West-Europa uitbreidt om de oceaandepressies tegen te houden zodat de ene storing na de andere naar onze omgeving doordringt Toch zijn er aan wijzingen, dat hier nu verandering in gaat komen en bestaat er een kans op enkele dagen droog weer met geleide- tijk oplopende temperaturen. Een echte periode met warm zomer- Weer is echter nog niet in zicht. partijen verklaarde zich alle zonder uitzondering met hem accoord, ondanks liet feit, dat ook minister Lieftinck als een waakhond over de geiden van deze veren aanwezig was. De lieer Kraaijvanger (K.V.P.) zei zelfs, dat het gelukkig was dat minister Lieftinck aanwezig was, omdat het moeilijk zou zijn geweest minister Wemmers zo iets aan te doen zonder ruggespraak met minister Lieftinck. Na schorsing bleek, dat de motie van de heer Kramer, waarin opschorting van de verhoging van deze veergelden gevraagd, totdat de Kamer deze verhoging bij de begroting 1953 met de minister had kunnen behan delen, zou worden aangenomen. Minister Wemmers kon dus niets anders doen dan de inhoud van deze motie over te nemen en daarmee was de verhoging der veer gelden over de Westerschelde voorlopig van dc baan. Aangenomen werd wel de wijziging van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941, op de Loonbelasting 1940 en de Vennootschapsbelasting 1942. Hier betrof het de kwestie van de charitatieve in stellingen, waarover de heer Regout (KVP) zich zeer onvoldaan toonde. Maar minister Lieftinck verdedigde zich met niets minder dan Deu-terono- mium XIV 28—29, waaruit hij citeerde, dat men te dien tijde alle tienden van Op 29 of 30 Juli zullen de Provinciale Staten van Zeeland in comité-generaal beraadslagen over de door de minister van Verkeer en Waterstaat bij Gedepu teerde Staten ingediende voorstellen tot herziening der tarieven bij de veerdien sten op de Westerschelde. Zij zullen te vens overwegen of het noodzakelijk is daarna in een openbare zitting deze kwestie te bespreken. Mr W. F. baron van der Feltz (CHU) verklaarde in de gisteren gehouden Sta tenvergadering een „lang niet malse mo tie" over de herziening der tarieven in portefeuille te hebben. Hij wilde deze motie echter wel vasthouden, doch re kende er daarbij evenwel op, dat de Sta ten na het comité-generaal gelegenheid krijgen hun mening te zeggen. Ook de heer L. F. du Bois (PvdA) had een mo tie meegebracht, doch ook deze werd voorlopig niet ingediend. zijn inkomen zou inbrengen. Welnu, zei minister Lieftinck: „Niets anders heb ik gedaan met het vaststellen van de grens van het percentage, dat men op zijn belastbaar inkomen in mindering mag brengen voor charitatieve doeleinden. Hier had minister Lieftinck meer succes, want dit wetsontwerp kon z.h.st. worden aangenomen. In de namiddag begon de Kamer nog met het wetsontwerp Bescherming Bur gerbevolking, welk ontwerp de regering in ieder geval nog voor het beëindigen van de parlementaire periode wenst te zien afgehandeld. Door de genoemde interpellatie van de heer Kramer en door andere strubbelingen was het echter wel wat laat geworden, zodat het toen reeds onmogelijk bleek de vergadering nog voor de avond te doen beëindigen. Algemeen werd hulde gebracht aan minister Teulings voor dit wetsontwerp en wel mij monde van de heren Kolf schoten (KVP), Wendelaar (VVD) en Van Walsum (PvdA). De vergoedingen, welke gedeeltelijk op de gemeenten zul len komen te rusten, wenste men soepel te zien toegepast. Ongerust toonde men zich alleen over de bedrijfsbescherming, daar er bedrijven waren, die deze be scherming welke vierhonderd a vier honderdvijftig gulden per werknemer zal bedragen niet zouden kunnen bekos tigen. „Denk maar eens aan een bedrijf in mijn gemeente", zei senator Kolf schoten. Maar minister Teuling stelde de senatoren aanstonds gerust met de mededeling, dat deze 80 millioen no» maar een begin waren, in ieder geval zouden die niet toereikend zijn en zou de staat nog meer moeten uitgeven. Particuliere bedrijven, die met de be scherming financiële moeilijkheden zouden hebben, zouden volgens de minister eveneens onder de vergoe dingsregeling komen te vallen. De be- schermingskosten voor onvermogenden (particulieren dus) zouden eveneens nader worden geregeld. Daarna had men over dit wetsontwerp en over dat van de vaststelling wet Oorlogsstrafwet, waarvoor de stemming in de namiddag was aangehouden, moe ten stemmen. Maar de meeste senatoren hadden in verband met de verkiezingen van morgen, hun penaten reeds moeten opzoeken en waren vertrokken om nog tijdig hun woonplaatsen te kunnen be reiken. Er kon nu niet worden gestemd over deze beide ontwerpen, zodat de voorzitter in het vooruitzicht stelde, de Kamer voor deze beide stemmingen op nieuw te zullen bijeenroepen op 8 of 12 Juli a.s. F. S. De leden-actie, w»lk»' het Nationaal Katholiek Thuisfront h:et vorig jaar heeft ingezet, wordt doorlopend met succes bekroond. Dezer dagen werd 't 30.000ste lid geboekt. Nu oris leger zich zo snel uitbreidt, heeft het Nationaal Katholiek Thuisfront vele zorgen om het grotere aantal soldaten op te vangen. Wil het Thuisfront aan alle behoeften op volko men bevredigende wijze voldoen, dan zijn er circa 300.000 contribuerende leden nodig. De hoofdleger-,aalmoezenier ver- trouwt .daarvoor qp dc belangstelling, die Katholiek Nederland immer voor de geestelijke verzorging van zijn soldaten heeft getoond. En dus: op naar de drie honderdduizend. VA N De journalist A. H. Hommerson is Dinsdag uit de gijzeling, welke ongeveer lijf weken geduurd heeft, ontslagen. De heer Hommerson zijn schrijf machine op de arm na het verlaten van het Huis van Bewaring aan dc Weteringschans te Amsterdam. Links zijn zuster, rechts zijn echtgenote. Vervolging tegen „N.N." ingetrokken De officier van Justitie te Amster dam mr H. A. Wassenbergh heeft gister morgen aan de rechter-comniissaris medegedeeld, dat hg afziet van een verdere vervolging tegen N.N., in wel ke zaak de Zaanse journalist H. Hom merson als getuige is gehoord. Ingevolge deze beslissing is de journalist Hommer son gistermiddag uit zijn gijzeling ont slagen. Vier van de vijf hydro-electrische eentrales aan de J aloe, waarop de geallieerden Maandag aanvallen hebben gedaan, zijn Dinsdag opnieuw gebombardeerd. Dc vijfde, die van Sjoeiho, werd bij de aanval van Maandag volkomen verwoest. De nieuwe aanval werd uitgevoerd door bijna tweehonderd zware bommenwerpers, die opstegen van vliegdekschepen voor de Oostkust van Korea, en door bommenwerpers van tientallen bases in Zuid-Korea. Men gelooft, dat ook de vier reeds zwaar beschadigde kracht centrales thaqs zo goed als geheel vernietigd zijn. Te Londen hebben de berichten over de bombardementen de toch reeds be staande onrust met betrekking tot de oorlog in Korea nog aangewakkerd. Ver schillende labours hebben in het Lager huis in fell€ bewoordingen betoogd, dat met Engeland overleg had moeten wor den gepleegd voordat 500 Amerikaanse vliegtuigen de belangrijke electrische centrales bij de Jal°e, aan de Mandsjoe- njse grens, bombardeerden. Terwijl van de banken der oppositie „schande" werd geroepen, verklaarde premier Churchill, dat de aanvallen geen uitbreiding van de tot dusverre gevoer de operaties op Korea schenen te bete kenen ,.Wat de Britse regering betreft is er geen verandering in de gedragslijn gekomen", aldus Churchill. Op een vraag van Bevan, de leider van de linkervleugel van Labour, of Engeland zich ,,niet ern stig diende te beraden over de gevolgen De regering is niet bereid zich alsnog te beperken tot een tijdelijke rege ling, waarbij de lasten, welke voor het bedrijfsleven voortvloeien uit de loonsverhoging in verband met de Werkloosheidswet, thans volledig worden gecompenseerd, terwijl aan bet na de verkiezingen optredende kabinet zou worden overgelaten een definitieve regeling te bevorderen. Zij zou bet onjuist achten een verder gaande belastingverlaging of verboging van uitgaven dan zij op dit ogenblik verantwoord oordeelt, toe te zeggen met de bedoeling aan een volgend kabinet over te laten of dit bet initiatief meent tc moeten nemen om daarop terug te komen. Dit o.m. antwoordt de minister-president mede namens de desbetreffende andere BONN, Dinsdag. In een aantal Duitse bladen circuleert kans opnieuw een serie gruwelverhalen 'h'er de behandeling, die Duitse oorlogs misdadigers in Nederlandse kampen en gevangenissen zouden hebben ondergaan. 9e meeste dezer verhalen knopen aan 9 een brief, waarmee de zogenaamde t?elangengemeenschap der verdreven eiland-Duitsers" een organisatie on- leiding van een bekend oud-Nazi k ederland bij de V. N. in staat van eschiiidiging heeft willen stellen. V ^olgens de „Neuer Deutscher Kurier", Mad voor vluchtelingen, dat in Mün- k?n Verschijn,t, moet Nederland door die lacht" worden gedwongen „zijn eigen bri -aden te bestraffen en het Duitse g 'Vebezit van 2Vi milliard terug te Sc, e.I\"- Een provinciaal blad „Luden- »n Nachrichten" spreekt van Uwelijks uit te denken kwellingen". „gruwelijk sadisme", „lage instincten". De in frankfort verschijnende „Ost-West Kurier beweert, dat in Nederland „ge moord is op een wijze, waarbij de oorlogs misdaden, waarvoor Duitsers zijn veroor. deeld tot de galg, verbleken". De gruwelverhalen, voor welker uit voerige publicatie sommige Duitse bladen thans de tijd rijp achten, zijn voor het grootste deel gebaseerd op de bekende brochure van dr Van der Vaart Smit. Zij zij'n er kennelijk op gericht de indruk te wekken, dat de tachtig Duitse gevange- nen, die nog in Nederland zijn, daar aan onmenselijke kwellingen bloot staan. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie heeft naar aanleiding van boven genoemde perscampagne tege Nederland nogeens verklaard, dat het ministerie sedert zeer lange tijd geen klachten over de behandeling der gevangenen heeft gehad en ervan overtuigd is, dat deze toehandeling volkomen correct ia- ministers op de vragen, welke het Tweede- Kamerlid Hooy (KVP) heeft gesteld in verband met de compensatie van de werk nemerspremie voor de op 1 Juli 1952 in werking tredende werkloosheidswet. Zoals bekend kreeg het bedrijfsleven een com pensatie van in totaal 1,2 pet (14 pet ver laging van vereveningsheffing, U pet ver laging van kinderbijslagpremie en Vi pet verlaging van zijn deel van de werkloos heidspremie) voor de loonsverhoging der werknemers van 2 pet. Mede op grond van grotendeels nieuwe lasten, van in totaal 273 mil lioen, die het rjjk ter wille van de be strijding der werkloosheid en ter ver lichting van de premielasten van de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring op zich neemt, acht de regering het niet verantwoord nog verder te gaan ten aanzien van de tegemoetkoming in de premiebetaling. De lasten, welke het Rijk op zich neemt zijn de volgende: 1) het voor rekening van het rijk blijven nemen van de uitkeringen aan alle werk lozen, die reeds vóór 1 Juli werkloos zijn: 12 millioen). 2) de helft van de werkloosheidspremie 30 millioen voor het tweede halfjaar 1952); 3) verhoging in de rijksbegroting 1952 van de post kosten van de werkgelegen- heidspolitiek ƒ36 millioen). 4) opneming in de rijksbegroting 1952 van een post voor de verlening van voor schotten voor werken, uit te voeren in het belang van de werkverruiming door lagere publiekrechtelijke lichamen 25 mil lioen)! 5) verlaging van de sigarenaccijns (f 20 millioen); 6) voorzieningen met betrekking tot de exportbevordering 70 millioen); 7) verlaging van het tarief van de om zet belasting voor diverse goederen 12 millioen); 8) versnelling van de oorlogsschade uitkeringen 43 millioen). 9) verhoging van de post woningverbe tering en woningsplitsing ter stimulering van het onderhoud 3 millioen); 10) verhoging van de post premiën ten behoeve van natuurlijke en rechtspersonen ten behoeve van de bouw van woningen 22 millioen). Ten aanzien van de vraag of de inter nationale concurrentiepositie van het be drijfsleven door de invoering van de werkloosheidswet zal worden geschaad, merkte de minister-president o.a. op, dat men de verzekering moet zien als onder deel van't gehele loon- en prijsbeleid. Voor de versterking van onze internationale concurrentiepositie is het van grote be tekenis geweest, dat dit beleid een gun stige ontwikkeling van het kostenpeil heeft mogelijk gemaakt, terwijl men in de meeste andere landen de ontwikkeling van het loon- en prijsniveau, minder goed in de hand heeft kunnen houden. Met betrekking tot de landbouw en visserij zijn maatregelen in overweging om de wachtgcldfondsen in deze bedrijfs takken vanwege het algemeen werkloos heidsfonds tegemoet te komen. Met be trekking tot dc havens van Amsterdam, Rotterdam, Zaandam en Dordrecht zal de subsidiëring van de thans geldende bc- staanszekerheidsregeiing worden gehand haafd, hetgeen voor deze havens van grote betekenis is. Voor zover doorberekening van de stijging der bedrijfslasten in verkoop prijzen niet mogelijk zal blijken, kan zulks zich meer in het bijzonder voor doen op bepaalde gebieden van de mid denstand. Deze omstandigheid moet op zich zelf genomen inderdaad als een schaduwzijde worden gezien. De rege ring wil hier echter tegenover stellen, dat het ontwerp van wet op de omzet belasting o.m. het voorstel bevat, de goederenleveringen door de kleinhandel aan particulieren van omzetbelasting vrij te stellen. Hierdoor zullen circa 100.000 middenstanden ontheven worden no da desbetreffende administratieve lasten en kosten, alsmede van uit hoofde van de betaling van omzetbelasting aanwezige liquiditeitsmoeilijkheden. Bovendien kan worden herinnerd aan het wetsvoorstel tot vermindering van de druk der omzet, belasting voor een aantal goederen, waar van de middenstand, zowel uit een oog punt van financiering als van afzetmoge lijkheden, zal kunnen profiteren. De minister-president besloot zijn beantwoording met de opmerking, dat er ten aanzien van de lonen nog an dere vraagstukken moeten worden op gelost, met name betreffende het huur. peil, en dat een volgend kabinet, ge plaatst tegenover dit probleem in zijn volle omvang, bij het zoeken, naar de meest wenselijke - oplossing naar zijn mening geen belemmering zal onder vinden in de regeling, welke de rege ring thans getroffen heeft. voor dc wereldvrede van een dergelijke onverantwoordelijke daad", antwoordde Churchill: ,.De centrales dragen bij tot de commu.nistische oorlogsinspanning in Korea. Zij voorzien vliegvelden in Mand- sjoerije, waar vandaan communistische vliegtuigen in Korea opereren, van elec trische stroom". Churchill was van oor deel. dat zij derhalve tot het gezags- gebied van de opperbevelhebber van de V. N. behoorden. Op aandringen van Attlee beldbfde Churchill een spoedig debat in het La gerhuis over deze kwestie. Labourleden bleven echter aandringen op een on middellijk debat en er ontstond ru moer. Boven het lawaai uit hoorde men Bevan roepen: .Indien gij oorlog wilt, waarom dit dan niet gezegd? Tenslotte zei Churchill, dat de rege ring er geen bezwaar tegen heeft dat Woensdag over deze kwestie wordt ge debatteerd, maar hij had liever willen wachten totdat de minister van defensie, lord Alexander, van zijn bezoek aan Korea te Londen is teruggekeerd. Laatst genoemde heeft de Washington ver klaard. niet van te voren te hebben ge weten, fiat het commando der V. N. de electriciteits-centrales wilde bombarde- De storm van protesten, die te Lon den is opgegaan en waaraan ook vele niet-labours steun verlenen, wordt nogal ernstig opgevat en is ter kennis gebracht van minister Acheson, die op het ogen blik in de Britse hoofdstad vertoeft en besprekingen voert met zijn ambtgenoot Eden. Men neemt aan, dat de beide mi nisters de agenda van hun besprekingen hebben gewijzigd om morgenochtend di rect te kunnen beginnen met de kwestie van de grootscheepse bombardementen in Korea te behandelen. Achter dit opschrift zoeke men geen goedkope aardigheid naar aanleiding van eenpolemiekje. Wie ons lezen wil hij leze; hij die ons niet ltan pruimen, moet maar denken: In elke 1. ant staan dingen, die als min of meer nderwaardig er uit zouden kunnen blijven. Waar wij het over wilden hebben. :s de ernstige zaak. Zondag in de markt hallen van 's-Hertogenbosch. de wapen smidse in strijd voor de naastenliefde, weer aanhangig gemaakt. De strijd voor de naastenliefde naast de strijd voor de portemonnaie. Werkelijke naastenliefde heeft eerbied en aandacht voor d£ moeilijkheden van elk individu en van elke stand. Wie levenservaring heeft, weet, dat achter kleine ruiten geluk en gezondheid kun nen wonen en achter grote vensters droefheid en ziekte kunnen rondwaren. Een groot pand is niet bij voorbaat de woning van het geluk, al dirigeert de jaloezie nog al eens in die richting; een kleine behuizing is niet persé een ellende-hok. gelijk de rode broeders zo gaarne schilderen In het Evangelie staat tot in onder delen aangegeven, wat en hoe naasten liefde eigenlijk is. Maar in de praktijk klungelen velen nog steeds met de ver buiging van de serie bijvoegelijke naam woorden als geduldig, edelmoedig, niet kwaaddenkend. Pater Loop zette de hoedanigheid van de liefde onder de schijnwerper zijner welsprekendheid als volgt: „Zolang er nog gezinnen op straat worden gezet, zolang er nog mensen zijn, die geen bed hebben om in te slapen, zolang er nog één mens, die het gevoel heeft uitgestoten te zijn en een zaam is, zolang er nog rechtelozen en verdrukten zijn, zolang moeten wij niet ophouden te ageren, tot het grote ge bod doordringt in de ziel van onze ge hele samenleving". En wat activiteit betreft: .•Wij hebben", antwoordde pater Loop, „het ganse land doorkruist „om de har ten open te praten". Sedert vorige D- Day werden door de B. Z. N. 3876 op allerhande terreinen liggende gevallen behandeld. Het aantal, promotoren en promotricen steeg van 8000 tot 8700. Er werden 2.600.000 Hefboomkaarten ver zonden. Daarnaast verlieten nog 50 000 andere poststukken het gebouw. Het ïS. Ann^onder Naam" had een oplage van 250.000 exemplaren, verspreid over het gehele land. Hoe staat het met onze „promotie" in dit opzicht? Zijn wij op peil? Laten we van heden af vóór alles de lefde kiezen. En zulks onder het motto van de dag van Zondag: „Denk durf en doe HENK VAN DEN MAZE. h»f S*n ,boodschaP hij het ingaan van net derde jaar van de Koreaanse oorlog w^J'e7waard: "W« wilhm liever een iiprïï aan de conferentietafcl hhïfML ^.Lhervatting van de hittere. paraat"® V3n 1950 en 1951> zijn w« aoht0etkeYel*le'5ker van het Amerikaanse Fw u 7er in Korea, genera,V Van "ee*t verklaard, dat iedere nieuwe aanval van de Noordelijken afgeslagen zal worden. „Wij hopen, dat de Noorde lijke aanvaller komt. Wij zouden de te genstander op het prikkeldraad ophopen ken"1°Seti'1C een einde aan de oorlog ma- De generaal zeide, dat er thans minder Kans op een offensief is dan enige weken geleden, daar het regenseizoen nu gaat intreden. De onderhandelingen te Pan Moen Djon duurden een half uur en de Noordelijken verzochten om een vergadering op Don derdag. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat het Kabinet heden bij H. M. de Koningin zijn ontslag heeft ingediend. Dit omvat tevens de ontslagaanvragen van de staats secretarissen. Op een te Washington gehouden pers conferentie heeft de Amerikaanse mi nister van landsverdediging, Lovett, het een en ander gezegd over het bom barderen van de krachtstations aan de Jaloe. „De beslissing om tot het bombarde ment over te gaan lag op militair terrein Ik weet niet, of de Britse regering te voren is gewaarschuwd. Mijn indruk was dat dit wel zou geschieden. De bombarde menten houden geen wijziging in van de tot dusverre in Korea gevolgde geallieerde politiek", verklaarde hg. In antwoord op de vraag, waarom niet eerder was besloten de krachtstations te doen bombarderen, antwoordde minister Lovett: „Dit werd tevoren uit militair Ten einde onze lezers zo snel mogelijk in te lichten over het verloop van de zal hedennacht een extra ochtendblad worden gereedgemaakt, waarin de namen ZZTi" "firkiezings-edilie Rpyn cj l, vroe?> mogelyk tydstip, ten huize van onze lezers te doen bezorgen. Slechts ,n de plaatsen waar wij voor deze bezorging op de postdienst zijn aangewezen, zal de uitreiking van het extra ochtendblad niet eerder unnen gesc ue en dan in de namiddaguren: een inconvenient voor onze post-abonnes dat wij betreuren, doch bij de huidige loop van de post treinen met de beste wil niet kunnen verhelpen. DE DIRECTIE. i oogpunt niet nuttig genoeg geacht". Hij voegde hieraan toe, dat de geallieerde opperbevelhebber in Korea het recht be zit luchtaanvallen te doen uitvoeren op Noordkoreaanse doelen, zonder hier te voren de commissie van chefs der Ame rikaanse generale staven in te kennen. „Doch de beslissing om één der aange vallen krachtstations te doen bombarde ren is tevoren aan de commissie van staf chefs voorgelegd, die zich er mede heeft verenigd", zeide hg. Lovett verklaarde voorts, dat de commis sie haar goedkeuring moet schenken aan elk besluit om ten Noorden van de Jaloe te doen bombarderen. In antwoord op een verdere vraag zeide hij, niets te weten omtrent een verband tussen de bombardementen op de kracht stations aan de Jaloe en de impasse in de besprekingen te Pan Moen Djon. Tenslotte verklaarde Lovett. dat de ge zamenlijke Amerikaanse stafchefs in een uiterst noodgeval hun goedkeuring zoto- den kunnen geven aan het bombarderen van Chinese bases in Mandsjoerije ten Noorden van de Jaloe, zonder deze aan gelegenheid aan de V. N. voor te leggen. Door overvloedige regenval zijn in Japan aardverschuivingen ontstaan, waardoor minstens 65 mensen om het leven zijn gekomen. Bovendien worden. 58 personen vermist. Bijna 4000 huizen en 24.000 ha. cultuurgrond zijn over stroomd. Een Amerikaans Superfort van het type B 50 is Dinsdag in de buurt van een vliegveld van de Britse luchtmacht te Lakenheath neergestort en in brand geraakt. Geheel de bemanning van 11 koppen is om bet leven gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1