l Min. Lieftinck nam afscheid van de pers Voor zijn vertrek nog een aantal nota's aan de Kamer Gong Si Acheson kalmeert Londen doch ontstemt Washington Opnieuw aanval op N.-koreaanse electrisclie centrales Extra-bedrag gevraagd voor de schade-uitkering Geallieerde wacht aan de Rijn vervangen door toeristen Peilstation peilde precies Mysterie van valse SOS-berichten opgelost Russen versterken benedenloop van de Elbe Min. Lieftincksprak over zijn zeven jaar Toer" aan financiën O voor de kabinets formatie „Engeland per abuis niet ingelicht VERBRUIK IN APRIL VERDER GESTEGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN Vrijdag 27 Juni 1952 V. «Wij van Financiën V oorbereidingen Meer erkenningen van koning Faroek Regering komt oorlogsslachtoffers tegemoet Ter bevordering van werkgelegenheid in bouwnijverheid De Hoge Commissie verhuist Rus begreep hem Belgische radio-technicus zond ze uit Onderzoek naar inpoldering Lauwerszee Marva's in beroeps- dienst Grenspolitie vervangen door militaire eenheden WEERBERICHT Reeds als jongen Lola schreef een briefje Koningin ontving Kamer voorzitters Een hele toer H.H. WIJDINGEN ,in Standpunt herzien Maar Marshall's praatjes waren staatsgevaarlijk Protest van Morrison NU GAAN WE NAKAARTEN BIJ DUURZAME CONSUMPTIE GOEDEREN INVLOED VAN PRIJSVERLAGING Begin met uitvoering van tienjarenplan BRUIDJES NAAR NIEUW- ZEELAND Wecrverwachting geldig tot morgenavond: Over het algemeen weinig bewolking en droog Weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Vannacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen ais vandaag. Zaterdag 18 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 10.43 uur, onder 23.39 uur. NIEUWE-SCHIEDAMSCHB COURANT; (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER Lieftinck, op het punt van scheiden, nam afscheid van de pers Men kan niet zeggen, dat die pers in de zeven jaar van 's ministers bewind nu zo bijzonder vriendelijk voor minister Lieftinck is geweest. Maar de minister is een sportief man en hij kwam binnen met een uitzonderlijke verzame ling van spotprenten en brievendie in die zeven jaar van hem waren verschenen of die hij in die tijd had ontvangen. En die mochten wij allemaal inzien. ,Ik heb niet zoveel persoonlijk contact gehad nxet de pers"zei hijmaar ik heb toch wel de indruk, dat V mij allemaal wel kent. Ik kan zelfs niet zeggen dat de publieke belangstelling mij bijzonder onaangenaam is geweest. Hier, op het ministerie van Financiën, zat nu eenmaal geen robot maar een mens, die maat regelen nam en die maatregelen konden gehoond of toegejuicht worden Neen, dat vond minister Lieftinck niets bijzonders. Hij had de publieke taak van de pers altijd zeer gewaardeerd, omdat een scherpe critiek een bewijs is van een gezonde democratische geest. En het speet hem dan ook voor ons, dat dit dankbare object van deze minister van Financiën ons nu na 1 Juli zou ontvallen. minister zeer vermoeiend maar het had hem altijd zeer geboeid. Hij vond het alleen teleurstellend, wanneer hij het gevoel had, dat niet de zaak, maar de politiek de motieven bepaalde, die de Kamer naar voren bracht. „Een wetsontwerp", zo zei minister Lieftinck, „heb ik gelukkig nooit ver loren. En ik ben altijd te zeer sportman geweest om een amendement of een mo tie niet te kunnen slikken, maar dan op zakelijke gronden en hij liet duidelijk doorschemeren, dat zijn laatste optreden in de Eerste Kamer meer door politieke dan door zakelijke motieven werd be paald. Wij menen, dat hij zich hier ver gist, maar dat is een andere zaak. Hij zette uiteen hoe veelomvattend het werk van een minister van Financiën na de oorlog was geworden, zeggende, dat hij natuurlijk hier niet zijn hele beleid van die zeven jaar onder de loupe kon nemen, maar toen hij hier op inging, leek het er toch verdacht veel op. Waar uit in ieder geval te concluderen was, dat minister Lieftinck zijn werk met hart ziel en overtuiging heeft gedaan, in ieder geval met zoveel ziel, dat hij toch weer die zeven jaar van zijn mi nisterschap aan zijn geestesoog liet voor bijgaan: het betalingsbalansprobleem, de subsidies, het oorlogsschadevraagstuk, de financiën buiten de overheidssector als: het financieel herstel der Spoorwe gen, de K.L.M., de Artillerie-inrichtingen en Breedband. Terugziende op die zeven jaar memo reerde hij, dat hij die periode achtereen alleen had gedeeld met de ministers Drees en Mansholt en hij releveerde de Vrienden, die hem in die tjjd door de dood waren ontvallen: namelijk de mi nisters Huysmans, Fievez en Van Maar- seveen, die hij herdacht om hun persoon en ook hun vriendschap. Goedgeteld had hij in die zeven jaren 37 ambtgenoten gehad. Was het vroeger zo, dat een thesaurier-generaal vier mi nisters versleet, nu had één minister (Lieftinck) vier thesauriers-generaal versleten en hij was nu al bezig aan zijn derde secretaris-generaal. Het meest dankbaar zeide hu te zijn voor de samenwerking met zun naaste medewerkers, die hem hadden geholpen, ongeacht hun eigen politieke overtui ging Het beste bewijs daarvan was de titel van het tijdschrift, dat Financiën Uitgaf namelijk „Wij van Financiën". Het contact met de Kamer had altijd zijn grootste belangstelling ge „Die belangstelling", ze.de h,j, had k reeds als jongen van l probeerde de overzichten en zelfs de Handelingen van de Kamer te pakken te krijgen. Van 1932 tot 1934 zo onthulde minister Lieftinck was ik werkzaam op Economische Zaken onder minister Verschuur, die hij een zeer groot figuur noemde en die hem in de gelegenheid had gesteld hem in het parlementaire werk bij te staan. Bat parlementaire werk bleek hem als in deze functie weten te verkrijgen en had opnieuw toegestemd onder de voor waarde, dat h\j vóór het einde van het kabinet zou kunnen heengaan. Die tijden van de kabinetscrisis vond hij namelijk het ergst. Die hadden hem het meest aangepakt in de overweging, dat men in een tijd als deze snel en doortastend moest kunnen handelen. Maakte de toe stand dat niet mogelijk, dan had hij de drang in zich gevoeld niet meer mee te willen doen. Nu had hü er echter behoef te aan dit werk neer te leggen. Hij wilde nu eens afstand nemen van zijn werk en dit objectiveren. Hij wilde zich en hier sprak de hoogleraar weer weten schappelijk gaan verdiepen en zich cul tureel wat bijwerken. En dan hü was overtuigd in Turkije nuttig werk te kun nen doen ten bate van de hele wereld. De heer Van Raalte, de deken van de Parlementaire Pers sprak een afscheids woord en meende het zeer nodig, dat minister Lieftinck nu eens met vacantie zou gaan. Maar dan kent men Lieftinck niet. Hij gaat over enige dagen voor en kele weken naar Amerika, waar de Her- stelbank is gevestigd en dan naar Tur- kpe. En wij konden tenslotte niets an ders doen dan hem waarschuwen, dat het in Turküe te heet was om redevoeringen van drie uur en drie kwartier te houden zoals hij in het parlement deed. (Van onze parlementaire redacteur) H. M. de Koningin heeft gistermiddag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag achtereenvolgens ontvangen de voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, mr J. M. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr L. G. Kortenhorst en lie vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, om hen te raadplegen over de aanwijzing van een kabinetsformateur. Men verwacht in politieke kringen, dat dr Drees als eerste door de koningin zal worden aangezocht om als kabinets formateur op te treden. Wel heeft de P.v.d.A. evenveel zetels behaald als de K.V.P., maar de winst van drie zetels voor deze partij is een zo sterk getuige nis der kiezers, ilat men meent moeilijk een andere keuze te kunnen verwach ten". Of dr Drees, indien hü als formateur kan optreden, direct zal slagen is een andere zaak. Zelf heeft hü direct na, de uitslag der verkiezingen reeds verklaard, dat deze de formatie büzonder moeilijk zal maken. Dit ligt voor de hand. De P.v.d.A. is, naar men weet, zeer gesteld op een smalle basis liefst alieen met de K.V.P. Prof. Romme zal na de uitslag der verkiezingen hiervoor evenwel min der voelen dan ooit. Met het oog op deze moeilükheden hoort men in bepaal de politieke kringen reeds een mogelijk heid opperen, welke gebaseerd is op het 303030. Niet alleen immers hebben K.V.P. en ~-v-d.A ieder dertig zetels, maar A.R., C.H.u. en v.V.D. eveneens. Dit zou de waarlijk brede basis kunnen zijn, wel ke prof. Romme voorstaat. Maar in deze berekening ligt de derde macht van de heer Oud opgesloten, welke reeds eerder door A.R. en C.H.U. is afge wezen. Intussen zijn er echter verkiezingen geweest en het woordje nooit bestaat nu eenmaal niet in de politiek. Maar voorop blijft natuurlijk de vraag staan, of de P.v.d.A. na haar verkiezingssucces hieraan zal willen meewerken. Intussen dient men eerst nog de keuze van een formateur af te wachten. Men verwacht algemeen, dat deze nog dit weekeinde zal geschieden. En hij vertelde vast, dat hij in de laat ste dagen van zijn bewind nog een aantal nota's aan de Kamer zou zenden o.a. over het Effectenrechtsherstei. Minister Lief tinck is nu eenmaal niet de man, die zaken onafgedaan laat liggen. Hij achtte de vraagstukken van het Binnenlands Monetair Evenwicht en het Begrotings evenwicht opgelost en ook het probleem van de betalingsbalans was gunstiger ge worden. Bewindsman had al eerder willen aftreden TOEN onthulde hij, dat hü verleden jaar bü de regeringscrisis reeds had willen heengaan. De Herstelbank had hem toen gevraagd voor een advi seursfunctie in Turkye. Hij had uitstel P tafel lagen de boeken met knip sels over zün bewind als minister. Wij bladerden er eens in. En wij lazen een briefje van Lola, die een Paasei had zien liggen in de Utrechtse- straat in Amsterdam. Maar Vader en Moeder hadden gezegd: „Dat ei moet je maar aan Lieftinck vragen En Eoia had met kinderlük vertrouwen dus een briefie aan Lieftinck geschreven om dat ei Dat had Moeder toch ge zegd! Lola kreeg haar ei En even verder lag in dat album het bedank briefje van Lola, die in haar enthou siasme het geval aan haar buurman had verteld en die buurman had onmid- dellü'k de krant opgeheld, die het had gepubliceerd. Dat vond Lola helemaal niet aardig. Zü had het veel leuker ge vonden als het een geheimpje tussen Lieftinck en haar gebleven was en zij schreef dan ook, dat zij zoiets nooit meer verder zou vertellen. Er lag een ietwat dartele ansichtkaart in dat album, gezonden uit een bar aan minister Lieftinck, waarop de groeten voorkwamen van „vier aangeslagenen", die alleen maar het bewijs leverden, dat hun aanslag waarschünlük nog iets te laag was geweest. Er was een briefje van een oude heer, die vertelde, dat hij leefde van wat ef- fecten. Maar die effecten waren bevro ren bij de bank en de oude heer vroeg nu aan Lieftinck of hij die bank maar even opdracht wilde geven die effecten aan hem terug te geven. Als beloning daarvoor mocht Lieftinck dan bij hem komen vissen. Er zat daar veel paling en hij zou ook voor wurmen zorgen, want dat was ook nog een hele toer. Dat was het afscheid dat minister Lief tinck nam van de pers. Ook de financiële redacteur van het Algemeen Handelsblad de heer Van Galen, sprak een prettig dankwoord tot de minister. Spanje, West-Duitsland en India zullen binnenkort koning Faroek als „koning van Egypte en Soedan" erkennen, aldus wordt in officiële Egyptische kringen ver klaard. Het bericht als zou Italië gelijk tijdig met Griekenland reeds tot erken ning van koning Faroek's nieuwe titel besloten hebben, schijnt voorbarig te zijn. Italië beraadt zich nog. In d'e kloosterkerk van de paters Car- melieten te Merkelbeek zal de Aposto- lisch-Vicaris van Malang, Z.H.Exc. mgr A. Albers O.Carm., op Zondag 13 Juli a.s. de H. Priesterwijding toedienen aan vier fraters Carmelieten: Eduardus H|-rae- link, Vasse (O), Gabriel Deenen, Den Bosch, Liberatus Egberink, Enschodé en Koning Leopold en drie journalisten Antoine Seijl (links), directeur van Belga; Ernest Storck, voorzitter van de Belgische Pers en Theo Bogaerts (rechts), correspondent van De Maasbode en voorzitter van de Buitenlandse pers, bij de reliëfkaart van Venezuela. Boven: de door koning Leopold uit het oerwoud meegebrachte papegaai. Dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft Donderdag op een besloten bijeenkomst van Britse parlementsleden ver klaard, dat Engeland „tengevolge van een administratieve fout" niet op de hoogte was gesteld van het plan om de electrisclie centrale aan de Jaloe te bombarderen, aldus heeft Reuter van betrouwbare zijde vernomen. Volgens aangehaalde bron gaf Acheson deze uitleg zonder te doen voorkomen, dat Engeland automatisch het recht had, te worden geraad pleegd. Is Achesons verklaring ;e Londen olie op de golven geweest, te Washington was zij olie op het vuur. De republi keinse fractieleider in de Amerikaanse Het V.N.-hoofdkwartier in Tokio deelde hedenmorgen mede, dat gisteren opnieuw bombardementen zijn uitge voerd op electrische centrales in Noord- Korea. Een luchtvloot van 150 straal- bommenwerpers deed een aanval op de krach tinstalla ties van Foesen en Tsjangjin. Bovendien werden installa ties in de omgeving van Hamhoeng, Naar het zich laat aanzien, zal het in de begroting voor 1952 voor de uitkeringen inzake oorlogsschade aan onroerende goederen en huisraad uitgetrokken bedrag ad 74 millioen gulden niet voldoende zün om aan alle getroffenen, die nog niet in aanmerking kwamen voor uitbetaling van de eerste termijn der aanvullende bij drage voor geleden huisraadschade, reeds dit jaar deze termijn ter beschikking te stellen. Als gevolg hiervan zou een aantal getroffenen deze termijn eerst in 1953 hebben ontvangen. Bij de Tweede Kamer is nu ingediend een wetsontwerp, dat, naast de bevordering van de werkgelegenheid, de mogelijkheid opent om aan de bedoelde groep van oorlogsslachtoffers reeds in dit jaar de hun toekomende eerste termijn der aanvullende bijdrage uit te keren. Voorgesteld wordt namelijk 43,5 millioen te voteren voor verhoging van het voor cleze uitkeringen voor 1952 uitgetrokken bedrag, t.w. f 28,5 millioen voor versnelling van de uitkeringen voor schade aan onroerende goederen en f 14,5 millioen voor versnelling van de uitjtering voor huisraadschade. Zoals de minister-president reeds in zijn antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Hooy (KVP) over de com pensatie van de werkloosheidspremie me dedeelde (zie ons blad van Woensdag j.l.) zal het Rijk 273 millioen uittrekken, voornamelijk ter bestrijding van de werkloosheid en ter verlichting van de premielasten van de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. In deze 273 mil lioen is ook, zoals wij reeds meldden, dit bedrag van 43,5 millioen begrepen. Minister Lieftinck, die Ce Memorie van Toelichting op het thans ingediende wets ontwerp nog ondertekend heeft, zegt, dat de regering zich in verband met de hui dige stand van de werkgelegenheid ge noodzaakt heeft gezien, het onlangs door de minister ingenomen standpunt, dat de temporisering van de oorlogsschade-uit keringen in 1952 niet verzacht zou kun nen worden, te herzien. Zü heeft daarbij in dc eerste plaats gedacht aan versnelling van de uitkerin gen voor schade aan onroerende goede ren, aangezien hiermede de werkgelegen- Voor het eerst sedert 21 September 1949 woeien Donderdag niet meer de drie geallieerde vlaggen van het Berghotel op de Petersberg nabij Bonn, waar de ge allieerde hoge commissie drie jaren lang "aar zetel heeft gehad. De „geallieerde Jpicht aan de Rijn", zoals de Duitsers de petersberg gedoopt hebben, wordt door «ure Duitse toeristen afgelost nog voor- ',at de overgang van de bezettingsstatus 'aar het bondgenootschap voor de bonds- epubliek zün beslag heeft gekregen. In afwachting daarvan bestaat dc hoge com missie uiteraard voort. Zij is bezig te verhuizen naar het grootste gebouwen complex aan de RUn, het Amerikaanse administratiegebouw, dat met zijn negen verdiepingen in ecn goed half jaar tjjd uit de grond is gestampt. Al betekent de ontruiming van de Petersberg dus nog niet het formele ein de van het bezettingstijdperk, toch wordt zij door de Duitsers bij voorbaat zo op gevat. Hier heeft de hoge commissie 91 zittingen gehouden. Vijf en twintig maal heeft dr Adeniauer de moeilijke weg naar het bastion der geallieerde macht af- "riegd om er te confereren over wüzigin. van het bezettingsstatuut heid in de bouwnijverheid rechtstreeks wordt bevorderd. Nu ook de uitkering voor de huisraad schade zal worden versneld, zal tevens weden voldaan aan de door de minister aan dc Kamer gedane toezegging, dat de vaststelling der aanvullende bijdragen voor huisraadschade in 1952 goeddeels zal worden beëindigd. aan de Oostkust, aan een luchtbombar dement onderworpen. Bij de bestandsbesprekingen te Pan Moen Dj on, die zich nog steeds zon der enig vooruitzicht voortslepen, deed zich vandaag een incident voor. De leider der V.N.-delegatie, generaal Hai'rison, stond midden onder een toespraak van zijn communistische collega. Nam II, op, en liep met zijn medegedelegeerden demonstratief weg. Hij zeide alleen, dat hij pas over drie dagen terug zou komen. „Nam II werd heel erg kwaad", zei Harrison aan de pers. ,,Hij had de grootste moeite om zich te beheer sen". In de Zuidkoreaanse hoofdstad Poe- san beval president Syngman Rhee de opheffing van alle getroffen censuur- maatregelen. „De republiek is een vrij en democratisch land", zei hij. In verband met de moordaanslag op Rhee, heeft de chef der politie te Poe- san zijn functie neergelegd, omdat hij gefaald had in het nemen van afdoende beveiligingsmaatregelen. Drie andere politie-autoriteiten kregen een repri mande. De radio-telegrafist van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken, William Martin Marshall, i* thans in staat van be schuldiging gesteld. Hij wordt er van be schuldigd bij vier gelegenheden aan een zekere Koeznetsof, employé van de Sov jet-ambassade, inlichtingen te hebben verstrekt „welke mogehjk rechtstreeks of indirect bruikbaar voor een vijand kun nen zijn". Marshall bleef alle beschuldi gingen ontkennen. Hij beweerde, bij Koeznetsof slechts sympathie te hebben gezocht, daar deze hem begreep. senaat, Bridges, zeide geschokt te zijn door het bericht uit Londen, dat „mi nister Acheson zich tegenover leden van het Britse parlement er over veront schuldigd heeft, dat Engeland niet van tevoren gekend is in het plan om de centrale aan de oever van de Jaloe te bombarderen". Zijn partijgenoot senator Knowland eiste, dat de volledige tekst van Achesons verklaring aan het congres zal worden bekend gemaakt. Hij be weerde, dat de in het Britse lagerhuis geuite protesten het Kremlin in de kaart spelen. Acheson en Eden hebben gisteren „de kwestie van contact op politiek en militair terrein in verband met de operaties in Korea" besproken. Na dere bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. Vermoedelijk zal een oplos sing worden gevonden door het be noemen van een Britse hoofdofficier tot adjunct bij generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de V. N. in Korea. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, heeft het Britse kabinet gisteren zijn goedkeuring aan een dergelijke benoeming gehecht. De voormalige socialistische minister van buitenlandse zaken. Morrison, heeft in een Donderdagavond aan de pers verstrekte verklaring geprotesteerd te gen wat hij noemde „de neiging van Amerikaanse gezagsdragers om zich in te laten met de Britse politiek en daar bij gebruik te maken van vroeger ge voerde vertrouwelijke besprekingen Morrison reageerde op een Ameri kaanse verklaring, volgens welke de op winding der Britse socialisten over het bombarderen van de krachtcentrales in Noord-Korea moeilijk te begrijpen was omdat Morrison zelf, toen hij verleden jaar September als Brits minister van buitenlandse zaken de V. S. bezocht, zijn goedkeuring had gehecht aan een lijst van Koreaanse doelen, die in aan merking kwamen om gebombardeerd te worden. Hierop kwamen ook de in de afgelopen week aangevallen doeien, waaronder het krachtstation aan de Jaloe, voor. „Het is waar", aldus Morrison, „dat de Amerikaanse regering met mu en andere collega's van de toenmalige Brit se socialistische regering van gedachten heeft gewisseld over maatregelen, die onder bepaalde militaire omstandighe den In Korea noodzakelijk zouden kun nen zün. Het was toen noodzajeiük daarover te spreken, daar destijds: 1. de wapenstilstandsbesprekingen waren afgebroken; 2. er in Korea opnieuw op uitgebreide schaal werd gevochten. Geen van deze omstandigheden heeft zich in de afgelopen week voorgedaan Morrison besloot zijn verklaring me, de woorden: „Deze gewoonte van be paalde Amerikaanse gezagsdragers om eenzijdige verklaringen af te leggen over diplomatieke gedachtenwisselingen is niet bevorderlijk voor de Brits Zij maakt DE politieke storm is dan voorbij. We kunnen de vernielingen bekijken. Anders kunnen we de zaken met onze misschien wat benepen visie niet zien. Zelfs prof. Duynstee vindt de uit slag verontrusténd. Volgens zijn mening zal een vertrouwenwekkend perspectief van een christelijke politiek moeten wor den geopend. Dat is niet gek. hoewel het nu wel een karwei zal worden. Er zijn nog al wat meningen over zo'n perspectief. En vooral over het vertrouwenwekkende. Voorts moet er gestreefd worden naar een samenbundeling van de christelijke krachten met een waarlijk sociaal be leid. Naar onze mening waren zekere in stanties daarmee al 'n aardig poosje bezig. Het is echter weer de oude kwestie van het hoe en hoever. Loonstop b.v. wordt onactisch geoordeeld. Maar niet voor in komens boven de 20 mille. We heb ben wel vermoeden, dat er over dit thema zal worden nagekaart en dat er nog heel wat water door een groot aantal rivieren zal moeten lopen, voor alle katholieken het over dit a.s, christe lijke sociale beleid eens zullen zijn. We zijn beducht geworden, al wil dit niet zeggen pessimistisch-met-de-handen-in- de-zakken. Er was wantrouwen en dit wantrou wen heeft zich Woensdag zodanig gema nifesteerd, dat de K.V.P. naar twee kan ten aanhangers verloor. In ieder geval komen we niet onder het feit uit, dat aan het K.V.P.-gebouw zeer ernstige schade is aangericht. En we weten bij ervaring, dat reparaties duur zijn. En er behoort waarlijk moed toe, om door te gaan. We zullen de gevolgen van ons spel moeten dragen't Zal pijnlijk kun nen worden, naar wij reeds eerder ver onderstelden. Tja, pünlijk. In de na-oorlogse jaren is er wel nie mand meer gehekeld dan minister Lief tinck, die met de benarde toestand van 's Lands financiën voor ogen in 1945 een Sisyphusarbeid op zich nam. Het is maar beschamend voor het Nederlandse ka rakter, vooral voor dat van onze jeugd, dat zelfs de kinderen van deze minister niet meer normaal de school konden be zoeken, maar wegens voortdurende pla gerij genoodzaakt werden naar 'n kost school te gaan. De parlementaire redacteur van „De Maasbode" voegde aan deze laatste alinea nog toe: .Eerst langzaam, vooral in de laatste tijd, is het tot het Nederlandse volk doorgedrongen wat deze man voor het land heeft betekend. Men kan gerust beweren, dat hij het is geweest, die ons land na de oorlog voor een inflatie heeft behoed. Ook is de waardering voor zijn zevenjarig bewind in de laat ste tijd méér openlijk geuit dan ooit te voren. De geschiedenis zal zeker van hem getuigen, dat hij niet alleen de Üverigste minister van financiën is ge weest, maar zeker ook een van de bekwaamste. Hij was een man met 'n groot verantwoordelijkheidsgevoel, met een helder inzicht en een grote werk kracht; een man, die niet alleen de grote lijn in het oog hield, maar ook de details kende als geen ander. Het kon niet anders of in deze bewogen tijd moest zijn beleid wel het stempel drukken' op het hele kabinet. Zelfs zijn tegenstanders zullen hem een eresaluut moeten brengen, nu hü heengaat. Ook over minister Lieftinck kunnen Amerikaanse betrekkingen in feite een openlijke diplomatieke ge- daD^nderda^ mhebben10i:'4e'Amerikanen i we weer nakaarten. En misschien woor- nieuwe luchtaanvallen uitgevoerd op 1 de« en daden bejammeren. Noord-Korea! ifitluchtfoto's was geble- De hoofddc,,^ ken. dat bij de vorige aanvallen geen enkele bom op Mandjoerijs gebied is gevallen. De totale consumptie van de Neder landse bevolking is in Mei verder geste gen, aldus blijkt uit een publicatie van het' CBS. Het indexcijfer voor de hoe veelheid der consumptie kwam van 85 in Februari op 92 in Maart en steeg verder tot 98 in April. Per hoofd van de bevol king zün deze cijfers resp. 82, 88 en 94. Vooral bij de duurzame consumptie goederen zien wij 'n sterke vooruitgang. Het indexcijfer voor de hoeveelheid kwam hier van 72 in Maart op 96 in April. De invloed der prijsdaling voor deze goederen blijkt, hier duidelijk. Het prijsindexcijfer bedroeg verleden jaar April nog 136, in April jl. kwam het op Naar uit Brussel wordt gemeld, Is een 27-jarige radio-technicus van de Belgische kust-radiodienst te Oostende door dc recherche aangehouden en naar Brugge overgebracht voor verhoor in verband met het uitzenden van valse S.O.S.-berichten over „in nood verkerende schepen". Men zal zich herinneren, dat sedert Augustus van het vorig jaar herhaaldelijk redding boten aan dc Noordzeekust ook Neder landse zijn uitgevaren, gevolg gevend aan S.O.S.-oproepen, die later vals bleken te zijn. Een eerste vals S.O.S.-bericht op 14 Augustus 1951 luidde: „ORAK op mijn gelopen nabij Vlissingen". ORAK zijn de oproepletters voor de Belgische paketboot „Prins Albert" en uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek kon worden vastge steld, dat dit schip veilig en wel ter hoogte van Blankenberge voer. De tweede uitzen ding had plaats op 13 December en gold een Duits schip. Een derde S.O.S.-bericht had betrekking op het Amerikaanse schip „American Judge", De Nederlandse reddingsdiensten werden hiervoor in alarmtoestand ge- brachten er werd zelfs een vliegtuig ge zonden naar de plaats van de vermeende schipbreuk, die zich op ongeveer 15 km van de haven van Zeebrugge zou bevin den, De reddingboten en het vliegtuig keerden echter onverrichterzake terug. Op 9 Maart werd opnieuw een S.O.S.-bericht de wereld ingezonden en enkele dagen later weer een. De Belgische recherche had intussen een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men localiseerde de plaats der uitzending tot Oostende en kwam tot de slotsom dat niet een amateur doch een ervaren technicus aan het werk moest zijn. De recherche koesterde reeds sedert ecn maand verdenking tegen een employe van het radiostation te Oostende doen men kon nog niets bewijzen. De leiding van het station plaatste hem over naar de radiopost Middelkerke, waar hij werd belast met een reparatie aan boord van een mailboot. Tijdens zijn verblijf aldaar zond hij Dinsdag j.l. een S.O.S.-bericht uit. Een peilstation nam dit bericht op, waarna Woensdagavond zijn aanhouding volgde. De opsporing werd de laatste maand verricht door de recherche in samenwer king met de radiodiensten van het leger, peilinrichtingen van de rijkswacht, radio- specialis' n en honderden radio-amateur», die dag en nacht bij hun toestel bleven om de aetherpiraat te kunnen localiseren. Daar hij aanvankelyk de voorzorg had ge nomen niet langer dan een halve minuut uit te zenden op de golflengte, die voor behouden is voor noodseinen, was de localisatie zeer moeilijk. (Van onze correspondent) Aangaande de aanwinning van om streeks elfhonderd hectaren land aan de Noord Oost-kust van Friesland het welbesproken tien-jaren-plan, dat ook uit oogpunt van werkverruiming van grote betekenis is is gisteren in de vergadering van Prov. Staten van Friesland meegedeeld, dat als de finan ciering vlot verloopt, de werkzaamhe den nog dit jaar zullen worden aange pakt. In hoeverre bij een en ander de D.U.W. zal worden ingeschakeld is nog niet bekend. Er bestaan ook plannen voor inpoldering van de Lauwerszee en dez„ hebben de volle aandacht van het provinciaal bestuur, dat een technische commissie instelde voor een onderzoek dienaangaande. Ook Groningen is hier belanghebbende. Het probleem van de afvoer van boezemwater en het zoct- waterprobleem vragen bij deze kwestie om een oplossing. 116. De hoe veelheidsindexcijfers beliepen resp. 84 en 96. De consumptie van voedingsmiddelen heeft een kleine daling ondergaan/ Het indexcijfer voor de hoeveelheid kwam hier'nl op 101 tegenover 103 in Maart. Voor de groep genotmiddelen steeg het cijfer van 89 in Maart tot 93 in April. Voor de groep overige goederen en dien sten bleef het indexcijfer in April on veranderd op 97. Hieronder laten wij nog een overzicht volgen, wear het verloop van de ver schillende indexcijfers duidelijk uit te lezen valt (1949 100). April Febr. Kaart April Voedingsmiddelen Waarde Prijs Hoeveelheid Idem per hoofd Genotmiddelen Waarde Prijs Hoeveelheid Idem per hoofd Duurz. cons, goed.: Waarde Prijs 1951 1952 Idem per hoofd Ov. goed. en dienst.: Waarde Prijs Idem per hoofd Totale cons. Waarde Prijs Idem per hoofd 113 123 130 129 122 126 127 128 93 97 103 101 90 94 77 97 93 99 103 107 114 116 116 116 86 86 88 93 84 82 86 89 114 69 84 .112 136 118 117 116 84 59 72 96 84 59 69 93 111 114 118 116 117 122 121 120 9b 93 97 97 83 90 83 93 11(1 103 111 118 123 121 121 12i1 90 85 92 98 88 82 88 94 De hoofddeugd van voorzichtigheid is nog steeds niet hoofddeugd onder katho lieken. Voorkomen is beter dan genezen. Van daag is het in ieder geval een feit, dat we onze christelijk-politieke billen lelijk hebben gebrand. Er is echter nu Duynstee-zalf. Of de run op zijn christelijk-sociale apotheek al direct groot zal zijn. Het is voor ons een vraag, maar nog geen weet. HENK VAN DER MAZE. Aan boord van H. Ms. „Schorpioen" heeft de hoofdofficier marva tweede klasse, H. van Slooten, gisteren het com mando over de Marinevrouwenafdeling overgedragen aan kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg. De nieuwe com mandant is dezer dagen met H. Ms. ..Van Galen" uit de Koreaanse wateren thuis- gekeerd. Bü haar afscheidstoespraak heeft de scheidende commandante be kend gemaakt dat binnenkort de leden van de Marinevrouwenafdeling in be- roepsdienst zullen kunnen overgaan. Op 5 Juli a.s. 's morgens om negen uur vertrekt van Schiphol een emigran tenvliegtuig met een bijzondere „lading" naar Nieuw-Zeeland.. In de eerste plaats gaan ér bruidjes mee, wier bruide goms aan de andere kant van de aard bol al zitten te wachten. Een van die bruidjes heeft haar bruidstoilet al in haar koffer, want direct bij haar aan komst zal zij in het huwelijk treden. Verder zullen aan boord zijn SI vrij gezellen, twee gehuwde mannen, een gehuwde vrouw met vier dochters, nog een gehuwde vrouw en een echtpaar met twee baby's. Het grensgebied van de Sorjct-zóne langs de benedenloop van de Elbe is sinds kort weer onder direct Sovjet-russisch militair bestuur gesteld, aldus het D.P.A. uit Berlü'n. Er zü" in dit gebied van dc grens met West-Duitsland nieuwe pant ser-, artillerie- en infanteric-eenheden aangekomen. Op de dammen van de Elbe zün schjjnwerpbatterijen in stelling ge bracht, waarmee de rivier des nachts ver licht wordt. Tot voor kort bestond de bewaking alleen uit grenspolitie uit de Sovjet-zóne, die thans door militaire eenheden is afgelost. Russische militairen ruimen in het enige kilometers diepe niemandsland bo men en dergelyke op om een goed schootsveld te krügen. Bewoners van dit gebied hebben orders gekregen onmid waarna Russische troepen de ontruimde boerderijen en woningen bezetten. Af delingen van de Oostduitse grenspolitie, aan wier bekwaamheid de Russen twij felen, moesten worden vervangen door Oostduitse elite-troepen. Britse troepen houden sinds Zondag stellingen bezet aan de Westelijke züde van de zónegrens. zulks na een incident, waarbij 43 Westduitse arbeiders door Ru.ssische militairen werden ontvoerd, doch spoedig weer vrijgelaten. Westehjke geallieerde functionarissen te Berlijn hebben geen bevestiging ge geven van mededelingen van vluchtelin gen. als zouden nieuwe Russische troe pen uit de Sovjet-Unie naar het grens gebied zijn overgebracht. Zij geloven, dat de omvang der Russische strüdkrachten in Oost-Duitsland dezelfde is gebleven. delijjk naar het achterland te evacueren, en wel omstreeks 300.000 man.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1