omen: kwelling voor wegverkeer REGERING wil Visserijkamer instellen Uit „textielzaakje" groeide een kapitale weefgoederenfabriek BRAILLE IN „DE TEMPEL DER ERE" Bewapeningsorders Ver. Blik relatief vrii eerina Persberichten V eiligheidsraad verwierp Russisch voorstel Een eeuw geleden werd te Hengelo de C. T. Stork Co opgericht PAGINE 3 VRI/DAG 27 JUNI 1952 Grotere productiviteit van het viswater met commentaar Leken diaken? Zeer tragisch Gaat en onderwijst TUINDER DOOR „BLAUWE TRAM" GEDOOD Vader Stork leende zijn zoon tweeduizend guldeti VERDERE LIBERALISATIE DUITSE INVOER Verhoging percentage van 75 tot 80? DOOD ACHTER HET STUUR JOEGOSLAVEN PER VLIEGTUIG ONTSNAPT VIJF EMIGRANTEN SCHE PEN VERTREKKEN IN JULI Prikhei Top der grote na-oorlogse inves teringsbehoefte gepasseerd PARIJS: Weldoener der blinden Alec Guinness en Glynis Johns als „Denry" Machin en Ruth Earp in de uitstekende filmkomedie „The Card" ('n Linke Jongenvan de Engelse regisseur Ronald Neame. De Veiligheidsraad heeft het Sovjet- voorstel, alle staten uit te nodigen het protocol van Genève betreffende het ver bod van bacteriologische oorlogvoering te bekrachtigen, verworpen. Alleen de Sov jet-Unie stemde voor. Tien landen ont hielden zich van stemming. De vertegenwoordiger van Nederland, de heer D. J. von Balluseck, verklaarde, dat zijn land zich van stemming had ont houden, omdat het geen reden zag dit vraagstuk na 27 jaar plotseling te berde te brengen. „De ontwapeningscommissie moet hierover spreken", meende hij. teruitgang van de visstand het beoefenen van de hengelsport langzaam maar zeker onmogelijk worden. Ook de beroepsvisserij zou dit achterwege blijven noodlottig worden. De nieuwe regeling is noodzakelijk ge. worden, doordat als gevolg van inpol dering, drooglegging, normalisering van rivieren en beken enz., het voor de bin nen- en kustvisserij beschikbare areaal voortdurend is afgenomen, terwijl anderzijds het aantal sportvissers voort, durend is gegroeid. In verband hiermede is een verhoging van de productiviteit van het nog beschikbare viswater drin gend noodzakelijk. Zolang verschillende personen echter ieder rechthebbende op het visrecht van een gedeelte van een water zijn, getroost als regel geen hun ner zich geldelijk offers om de visstand van dat water te verbeteren. Integen deel, vele rechthebbenden op het vis recht maken daarvan een zodanig ge bruik, dat aan anderen het °P sen doel matige wijze uitoefenen van de visserij in het water, waarvan zij het visrecht hebben, onmogelijk wordt gemaakt, aldus de toelichting. De rechtbank te Amsterdam heeft de Amsterdammer G. T. wegens het bevor deren van desertie, conform de eis tot twee maanden voorwaardelijk veroordeeld. T. had zijn 25-jarige dienstplichtige zoon enige jaren laten onderduiken, door hem als schipper op een van zijn schepen te laten varen. DE ENORME moeilijkheden op het ge bied van de zielzorg, vooral in de diaspo ragebieden, hebben er toe geleid, dat er druk onder de Duitse Katholieken wordt gediscussieerd over de mogelijkheid om al of niet gehuwde leken tot het diaco naat toe te laten teneinde de priester in zijn bediening bij te staan. In de parochies der diaspora, waar slechts één enkele priester soms een ge bied van honderd en meer vierkante ki lometers moet bedienen en zijn gelovigen, maar ééns in de paar weken gelegenheid hebben een H. Mis bij te wonen en de Sacramenten te ontvangen, zouden waar dige en overeenkomstige ontwikkelde le ken. ook al zijn zij getrouwd en vader van kinderen, de H.H. Wijdingen tot en met het diaconaat ontvangen. Deze dia kens zouden dan als helper de priester terzijde kunnen staan door regelmatig enkele Sacramenten toe te dienen. Bijv. de sluiting van het huwelijk in „buiten gewone rechtsvorm" zou met assistentie van de diaken als getuige kunnen ge schieden. De nood is wel heel hoog gestegen. DIEPE INDRUK maakt onder de gelo vigen in Tsjecho-Slowakije het tragische lot van vele der ongelukkige priesters, die zich voor de „Nationale" pro-com munistische kerk hebben laten winnen. Zo werd de voorzitter der „vaderlandse* priesters van het aartsbisdom Praag. Os wald Novak, tijdens een vergadering plotseling door een beroerte getroffen. De „vaderlandse" pastoor van Jaromerice in Moravië, pater Jindrich Volny, werd krankzinnig en moest naar een zenuw lijdersgesticht worden overgebracht. De kanunnik van het sticht Vyscherad te Praag, P. Bohus Cernocka,pleegde zelf moord. Dit zijn slechts drie gevallen van recente datum. Hier bewaren we maar liever even het stilzwijgen. PROSPER AZOUZ, een Egyptische priester, thans nog studerend aan de Gregoriaanse Universiteit te Rome, is be zig met de oprichting van een nieuwe congregatie, welke zich ten doel stelt de missionnering onder de 57,4 millioen Mo hammedanen. Een twintigtal jonge men sen uit Egypte, Libanon. Noord-Afrika, Frankrijk en België hebben reeds te kennen gegeven, dat zij als leden van de Congregatie het pogen van de stich ter willen steunen. Drie van hen treden binnen enkele weken in voor hun novi ciaat, dat zij zullen doormaken bij de Paters Assumptionisten te Parijs. De nieuwe congregatie onderscheidt zich hierin van andere congregaties, dat haar leden zowel priesters als leken kun nen zijn. De priesters zullen tot de Mel- kitische ritus behoren, daar bij deze ritus in de Islamietische landen de Arabische taal wordt gebruikt, die tevens door de Mohammedanen wordt gesproken. De leken zullen zich wijden aan de zieken verpleging en aan het onderwijs. Na drie jaren noviciaat worden zij tot jaarlijkse eenvoudige geloften toegelaten volgens de regels van de Derde Orde van de H. Augustinus. Hun medische opleiding zul len zij genieten aan het Medisch Missie- Instituut „Ad Lucem" te Rijssel in Frankrijk. Bij dit bericht is een „Alleluja" gewet tigd. Gisteravond tegen 6 uur is de 62-jarige gehuwde tuinder A. de Z. uit Voorburg, op de Parkweg aldaar door de „Blauwe Tram" van de N.Z.H.V.M. gegrepen en op slag gedood. De heer de Z. kwam uit de Loolaan en wilde met zijn fiets de Parkweg over steken. Op dat tijdstip naderde de tram uit Voorburg, rijdende in de richting Leiden. Volgens de bestuurder moet de tuinder de tram gezien hebben. Deze was reeds voor drie kwart de rails gepas seerd, toen hij plotseling zijn stuur naar rechts wendde, zodat de aanrijding on vermijdelijk werd. De tram had 45 minuten oponthoud. De voortdurende gunstige positie van West-Duitsland in de Europese Betalings Unie ],eeft er toe gcleid flat de West- duitse regering overweegt liet liberali satie-percentage te verhogen. In kringen van de buitenlandse handel is men van ineninp, dat het percentage, dat op het Ogenblik 75 procent bedraagt, op 80 ge bracht zal worden. (Van onze correspondent). De heer W. van den B. uit Amsterdam is Donderdagmorgen op tragische wijze overleden. Fer auto, die door hem werd bestuurd, was hij met nog enkele be stuursleden van de Coöp. „Samenwer king" op weg naar Breda ter bijwoning van een driedaags congres der Centrale van Ned. Verbruikscoöperaties. Onder Vianen werd de heer Van den B. plotse ling onwel en overleed aan een hartver lamming. Indien het een van de mede inzittenden niet was gelukt de auto, die een vrij grote vaart had, tijdig tot stilstand te brengen, was ongetwijfeld 'n ernstig auto-ongeluk geschied. De heer Van den B. was 54 jaar oud. Een Joegoslavisch vliegtuig met 27 per sonen aan boord is te Foligno, 120 k.m t. N.O. van Rome geland. Boven Joego slavië hadden drie gewapende mannen de leiding in het vliegtuig overgenomen; zij lieten het koers zetten naar Italië. Het was op weg naar Polax, op het schier eiland van Istrië. De drie mannen hebben om politiek asyl gevraagd. Alle andere in zittenden hebben volledige bewegings vrijheid en kunnen desgewenst naar Joegoslavië terugkeren. het elige 4 de n to nam nsie- p de con- tem- Het werp róle- eenst zelfs be- In de loop van Juli zullen de volgende emigrantenschepen vertrekken 2 Juli „Zuiderkruis" naar Canada; 11 Juli „Nelly" naar Australië (wijziging voorbehouden); 16 Juli „Grote Beer" naar Canada; 24 Juli „Waterman" naar Zuid-Afrika; 30 Juli „Zuiderkruis" naar Canada. wijkt afgc- e op in de inden oegd- Lngen jaar (Van onze correspondent) PARIJS, Donderdag DE jongste bijzetting in de „tem pel van de roem", het Pan théon heeft laatstleden Zon dag plaats gehad. Het was die van het s.offelijk overschot van de zoon van een eenvoudige zadelmaker uit Coupvray, dicht bij Parijs, nu juist een eeuw geleden gestorven. En de overbrenging had plaats door duizenden blinden, want zelf was hij ook een Dimde geweest. Louis Braille had op driejarige leeftijd, in de werkplaats van zijn vader spelend, zich zo zwaar in het gelaat verwond, dat hi; blind bleef. Groter wordend, had hii veel aan leg getoond en zo wera een plaats je voor hem ingeruimd in de in richting voor jonge blinden, die 'n school was, door Valentin Hauy in het laatst der 18de eeuw te Pa rijs gesticht. In 1819 kwam de tienjarige knaap jn het „Instituut voor jonge blinden". Hii bleek al spoedig een goed leerling te zijn met bijzondere aan leg voor muziek. Hij zou organist worden en meer dan twintig jaren is hij organist geweest in verschil lende Parijse kerken. Hij verliet de blin- deninriebting niet en werd daar leraar. In die hoedanig heid kwam hij op het denkbeeld, voor zijn leerlingen een alfabet van „voelbare" letters, ge vormd door puntige oneffenheden, samen te stellen, door welke vin ding zi.in naam voorgoed zou voort leven. Het Brailleschrift is immers over de gehele wereld bekend. Eerst toen de tuberculose zijn zwakke lichaam ging slopen, is Louis Braille naar zi n dorpje te ruggekeerd. Daar wilde hii sterven en begraven worden in de scha duw van de kerk waarin hij het H. Doopsel had ontvangen.- Hij over leed 42 jaren oud, een schat ach terlatend voor alle blinden ter we reld. De Unesco beijvert zich nu, een internationale standaardisering van het Brailleschrift te bereiken. Op het stille kerkhof van Coup vray heeft mrn j.l. Vrijdag de kist met Braille's stoffeihk overschot opgegraven. De beenderen van zijn handen werden in een marmeren "r-i gesloten, die in het geboorte huis van Braille blijft, dat als mu seum zal worden ingericht. Reeds toen j van reden tegen it het ndien irheid toma- In de te Amsterdam gehouden jaar lijkse vergadering van aandeelhouders der N.V. de Vereenigde Blikfabrieken, werden de jaarstukken over 1951 goed gekeurd en het dividend vastgesteld op 9 waarvan al naar verkiezing 4 in contanten en 5 in certificaten van aandelen. Vervolgens werd dr H. Hirsch- feld tot commissaris benoemd. Desgevraagd deelde de directie om- trent de compensatie door de bewape ningsorders tegenover de teruggang die er elders bij de afzet valt waar te ne men mede dat deze vermindering in de-e laatste sector inderdaad wordt gecom penseerd. Dit neemt echter niet weg, dat de omvang van de verstrekte bewape ningsorders tot dusver relatief vrij ge ring is geweest. Men had n.I. meer ver wacht dan 1\'i milliaen guldens aan orders, die men uit dien hoofde heeft ontvangen. Daar komt bovendien nog bij, dat de hiervoor te bedingen prijzen zeer mat g moeten worden genoemd, vooral wanneer men bovendien nog in ogenschouw neemt, dat hiervoor bepaalde investe ringen moesten worden verricht, zoals o.a. bij de jerrycans teneinde de orders te kunnen uitvoeren. De voorzitter, mr M. P. L. Steenberghe, vroeg zich dan ook in meer algemeen maatschappelijk varband af, of achteraf hier goedkoop nu uiteindelijk ook weer niet duurkoop zal blijken te zijn. Tot dusver zijn de bewapeningsopdrachten hoofdzakelijk van Nederlandse zijde ge komen. Een dezer dagen heeft men ech ter de eerste order van Amerikaanse zijde binnen het kader der z.g. „off shore" aankopen ontvangen. Inmiddels worden de pogingen voort- j gezet om ook in andere landen opdracb- I ten te verkrijgen. Behalve jerrycans maakt de veelzijdigheid van het produc tieprogram der Ver. Blik het ook mo gelijk om nog tal van andere producten voor defensiedoeleinden te vervaardigen, zoals ook ai voor de jongste wereld oorlog is gebleken. Behalve met bewapeningsopdrachten i heeft het bedrijf echter ook te maken met de algemene teruggang van de con junctuur, waaraan ook de Ver. Blik zich niet kan onttrekken. Inmiddels is men de top der grote na-oorlogse investerings behoefte wel gepasseerd, ook al zal de modernisering hier en daar nog wel be paalde voorzieningen bltjven vergen. Tot zover I» echter het inveeteringsprogram uitgevoerd. taken van- over annen Huis jarige jaar Door Gis- leerd. rafre- i Fra- :hting een G. is ten. behoeft te nemen tot speciale attributen, die hem van anderen onderscheiden. Met volmaakte beheersing en soberheid weet hij zijn personen gestalte te geven. Bijna onfeilbaar is zijn instinct voor het juiste gebaar en de rake mimiek, die beide vol komen zijn aangepast aan de heel bij zonderen eisen, welke de camera aan de acteur stelt. Zijn verschillende rollen Herbert Poc ket in „Grote Verwachtingen", de sinis tere Fagin in „Oliver Twist", zijn acht voudige rol in „Noblesse Oblige" ge tuigen van zijn veelzijdigheid en buiten gewoon grote bekwaamheid als acteur. Zijn optreden in „Last Holiday", .■Twee York' Pana'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3