Dr Drees kabinetsformateur Kamerfracties vergaderden Tekort aan inner 1 ij ke houding en beginsel Katholicisme christelijk vernisje Communisten willen eigen Westduits „parlement" vormen Krijgsgevangenen in N.A.T.O.-rapport over hun lot Rusland Tijdelijke veer voorzieningen op de eilanden Postzegel viert zijn eeuwfeest. Er zijn wat rare postzegels Een uur gesprek Drees-Romme Denk aan eer en goede naam van ons land SABU - ELEPHANTBOY" - OP SCHIPHOL Zomers weekeinde Zaterdag 28 Juni 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN Hittegolf in V. S. Kolenproductie in Mei „Karei Doorman uit de vaart VA MI -1J S Modeshows in de avonduren Merendeel van drie millioen in Siberië omgekomen? Prins Bernliard kreeg eerste verjaarscadeau Ziekenhuistarieven opnieuw omhoog Beduchtheid nu voor de plannen der vaste oeververbindingen WEERBERICHT V. De Kabinetsformatie Ernstië en actueel probleem Productie per werkdag daalde tot 41.200 (v.in. 41.600) ton CONFLICT OM C.A.O. Werknemers in grafische bedrijven stellen ultimatum OPLEIDING LAND- 1 ARBEIDERS Commissie over mogelijk heden ingesteld aZó cCcuiw o/i Uw Geen overtreding van winkelsluitingswet OPTREDEN IN CIRCUS MIKKENIE DOOR GLAS VAN SERRE GEZAKT FRIES IS GEEN VREEMDE TAAL Voor de televisie Anjers voor culturele defensie NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 3 De weerverwachting geldig tot morgenavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Iets warmer dan gisteren. Zondag 29 Juni: Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur. Maan op 11.53 uur, onder 23.49 uur. Maandag 30 Juni: Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 13.06 uur, onder 0.00 uur. (Van onze parlementaire redacteur) De verwachting, welke wij gisteren reeds uitspraken, dat dr Drees waar schijnlijk zou worden aangewezen als kabinetsformateur, is bewaarheid. H. M. de Koningin heeft snel gehandeld. De gebruikelijke adviezen werden haar gisteren door de voorzitters der beide Kamers en de fractie voorzitters verstrekt en reeds in de avond werd officieel bekend, dat dr Drees, die om 5 uur des middags door de Kamer in gehoor was ont vangen, was verzocht een kabinet te formeren, dat geacht mag worden het vertrouwen te hebben van het parlement. Men kan dit slechts verstaan als een opdracht tot het vormen van een parlementair kabinet. De vraag is nu maar wij stelden deze reeds gisteren zal dr Drees die de opdracht in beraad wil houden, liet zoeken in een smalle of in een brede basis? De kabinetsformateur, dr W. Drees, heeft hedenmorgen de leider van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr C. P. M. Komme op zijn kabi net aan het Plein 1813 ontvangen. De kabinetsformateur heeft me! prof. Kom me een algemeen oriënterende bespre king gehouden, welke ongeveer een uur duurde. Het lag niet in het voornemen van de formateur vandaag nog bespre kingen met andere politieke leiders te voeren. Talrijke slachtoffers In de V'. S. heeft de hittegolf in drie dagen tijds 82 doden geëist. Duizenden mensen in verschillende delen des lands werden door de hitte bevangen. In de Oostelijke helft der V. S. bracht een ver frissende bries uit Canada hier en daar enige verademing, maar voor millioenen mensen in het Oosten en Zuiden duwde de hittekwelling voort. Te Augusta (Georgia) wees de ther mometer gisteren 107 graden Fahrenheit aan. Vijf en dertig soldaten in het Gor- donkamp nabij die stad moesten wegens ziekte-door-de-hitte behandeld worden. Advertentie Zondag a.s. viert Prins Bernhard zijn 41ste verjaardag, ter gelegenheid waarvan ivij hierboven de nieuwste opname van Zijne Koninklijke Hoogheid publiceren. (Foto W. Schurman N.F.K.). Het is moeilijk aan te nemen, dat hij ook maar een poging zal doen tot de smalle basis, welke prof. Komme steeds van de hand heeft gewezen, en waartoe deze nu wel minder dan ooit geneigd zal zijn. Een bredere basis waarmee ook de K.V.P. zich zou kunnen verenigen zou misschien makkelijker te vinden zijn in een kabinet, dat bv. twee C.H. en twee V.V.D.-ministers telt, waarmee de vooruitgang van de V.V.D. voldoende zou zijn gehonoreerd. En dan dient men ook nog de vraag te stellen of de A.R.-fractie 1 ondanks het geleden verlies in haar ne- I gatieve houding zal blijven volharden. Het schijnt intussen wel, dat er spoed achter de zaak wordt gezet. Reeds gis teren zijn de verschillende fracties bij eengekomen in het gebouw van de 1 Tweede Kamer ter bespreking van de politieke toestand. De K.V.P.-fractie ver gaderde zelfs reeds Donderdagavond. De fractie van de P.v.d.A. gistermorgen. Vanmiddag komen de Eerste- en Tweede- Kamerfracties van de V.V.D. met het partijbestuur bijeen. Dr Drees behoeft dus geen tijd verloren te laten gaan. Hij Laatst sprak ik een dame, die van plan is binnenkort een reisje te maken door België en een tijdje in Brussel te verblijven. Ze liet me haar nieuwe garderobe zien, die ze van plan was mee te nemen voor die trip en ik keek haar verbaasd aan, toen ik die lichtzinnige en luchthartige gevalletjes zag, omdat ze hier altijd erg „degelijk" gekleed gaat; maar ik werd veront waardigd en sprakeloos, toen se me vertrouwelijk met een knipoogje toe vertrouwde: „Zó zou ik hier niet durven lopen, maar ja, daar kennen ze me toch niet, he"? „Wat een opvatting! Wat een vaste beginselen!", roept een medewerker van het „Eindh. Dagblad" uit, waaraan wij dit citaat ontlenen. Nu de trek- en reisdrift zich weer gaan uitvieren, is het niet on-dienstig ons eens te bezinnen op dit symptoom van bandeloosheid in den vreemde. Wie ziin ogen niet in de zak draagt, kan constateren: Vele N^erlanders 0ok katholieken, gedragen zieh h>»«t «nfat. soenlijk, onbeschaafd en o^gfneerd IS„:rSSe Dit ver* sel roept een vraag op, welke n g belang is, doch niet gemakkelijk re oe antwoorden: Zijn die lieden thuis ech on-echt in den vreemde? Of zijn ze_in de vreemde authentiek en thuis met-een Zijn deze mensen eigenlijk altijd euu in beide met-elkaar-vloekende geana0 n- gen? Of kan men ze met evenveel reent in beide gevallen on-echt noemen. Dan zouden zij dus eigenlijk nooit een authen tiek bestaan leiden, doch steeds in de oneigenlijkheid" vertoeven? Veler doen en laten (ook van katholie ken) wordt meer bepaald door factoren van milieu, publieke opinie en menselijk opzicht dan door innerlijke houding en beginsel. Zodna het milieu verandert, de publieke opinie hen niet raakt en het menselijk opzicht verstek laat gaan. kan men de gekste dingen verwachten. Dan duiken die lieden onder in een soort anonymiteit en dat betekent voor hen meteen norm- en bandeloosheid. Hun bestaans- en handelwijze in deze ano nymiteit blijkt dikwijls geheel tegen gesteld aan die van thuis. Ik ben geneigd hun ware gedaante meer in den vreemde te moeten signaleren dan in eigen milieu.; maar men kan misschien ook nog veilig aannemen, diat beide uiteenlopende ge dragingen (subjectief) gelijkwaardig zijn in zover 7-* corresponderen aan beide verschillende milieu's. Veiliger kan men nog beweren, dat dit soort lieden nooit een authentiek menselijk bestaan-in-vrij- heid openbaart, maar steeds in de „on eigenlijkheid" van het milieu blijft ste ken. Wellicht spreekt in de anonymiteit de „lust" een groter rol dan in de be kendheid, maar uit-lust-leven achten wij niet gelijkwaardig aan in-vrijheid- bestaan. Deze mensen beleven het be staan in het eigen milieu volgens de tra- datie niet in innerlijke vrijheid, want dan ontviel hun dit niet ineens bij milieu verandering. TJ zult wel gemerkt hebben hoe wjj hier een ontzaglijk ernstig en actueel probleem aansnijden. Het raakt de ver- De kolenproductie der Nederlandse mijnen beliep, volgens voorlopige in Mei 1.030.500 ton, tegenover 1.041.000 ton in April. Daar zowel Mei als April 25 arbeidsdagen tellen, daalde de pr°' ductie per werkdag in Mei tot 41.200 ton, Vergeleken met 41.600 ton in April. De totale verzending van de mijnen af beliep in Mei 824.80Q (v.m. 822.400) ton, waarvan 735.900 (v.m. 721.300) ton be stemd was voor de binnenlandse behoef te, De voorraden aan de mijnen beliepen Per uit. Mei 37.700 (v.m. 35.500) ton. In gevoerd werd 506.000 (v.m. 593.400) ton. Totaal was dus in Mei beschikbaar voor binnenlands verbruik 1.241.900 (v. m. 1.314.700) ton. wikkelingen van schijn en wezen, van beginsel en daad, van overtuiging en doen-alsof van innerlijke vrijheid en een soort milieu- en traditie-dressuur, van leven en formalisme. Het snijdt ook in bet vlees van het penibele probleem van de waarde vail het miÜeu in onze tijd, speciaal met betrekking tot het christe lijke leven. Moeten wij trachten boven het milieu uit te komen of doet men be ter vast te houden aan de waarde van het milieu en zal men dus moeten trach ten milieu-herscheppend op te treden? Met dit probleem hangt nauw samen de belangrijke vraag: Hoe staat het in concreto met de christelijke en katho lieke existentie der z.g. christenen en katholieken? Dreigen wij hier ook niet gemakkelijk schijn en wezen te identi- fice»ren, echtheid en onechtheid niet vol- doende te onderscheiden. Zijn gedragin gen volgens milieu en traditie soms niet al te veel doorslaggevend in ons oordeel boven Innerlijkheid en handelen-in- vrijheid? Wellicht geraken wjj zeer ge makkelijk in deze strelende bekoring, wanneer wjj het aantal eri de zichtbare invloed en macht onzer grote organisa ties bekijken? Keren wij echter terug tot ons uit gangspunt, het onbeschaafde en bande loze gedrag van menige Nederlander in de anonymiteit van den vreemde. Wij zouden voorlopig al blij zijn, als deze lieden in alle geval zoveel verantwoorde lijkheidsbesef met zich meenamen, dat ze minstens de goede naam van ons volk zouden willen hoog houden. Dit motief moge niet diep-innerlijk zijn, maar wel licht spreekt een hoger motief hun nog minder aan, omdat zij, ware dit wel het geval, dan immers vanzelf in-vrijheid en innerlijkheid niet tot die bandeloosheid zouden komen. Wij vragen dus een mi nimum: Een portie mede-verantwoorde lijkheid voor de eer en goede naam van ons volk. Dr A. V. d. WEY, O. Carm. HUPT DE BISSCHOP HERKEN BOUWEN. Dc Wcstduitse minister van binnenland se zaken, dr Robert Lehr, heeft Vrijdag medegedeeld, dat dc communisten voor nemens zijn in West-Duitsland een „parle ment" te vormen, dat volgens hen „de wettige en democratische vertegenwoor diging van het Wcstduitse volk" ZOu zijn. Zij zouden van deze namaak-volksverte- genwoordiging gebruik willen maken in hun strjjd tegen een Westduitse bekrach tiging van de overeenkomst van Bonn en het E.V.G.-verdrag. Volgens minister Lehr zouden de com munisten voornemens zijn de stichting van hun schijn-volksvertegenwoordiging aan te kondigen op een Maandag a.s. te Dort mund te houden bijeenkomst. Lehr waarschuwde de west-Duitsers, deze communistische demonstratie niet bij te wonen. „De Westduitse regering heeft °P 't moment (Vrijdagmiddag dus. Red.) nog geen definitief besluit genomen of zij de bijeenkomst al dan niet zal verbieden. Mijn ambtenaren gaan nog na in hoeverre hier kan worden gesproken van hoog verraad", zeide de minister. De Westduitse regering zal mogelijk aan het einde van deze zomer of in de herfst tot in bijzonderheden uitgewerkte mededelingen uitgeven, waaruit zal blij ken, dat de communisten pogen de demo cratische staatsinstellingen in West-Duits- land te ondermijnen, aldus kondigde de minister aan. Hij zeide, dat er in West- Duitsland ongeveer 175 door communisten beheerste organisaties bestaan, die zich evenwel als niet-communistisch aandie nen. Zij worden alle vanuit Oost-Duits- land geleid en bekostigd. Tenslotte zeide Lehr, dat de communis ten een uit zeven leden beslaand comité hebben opgericht, dat tot taak heeft „spe ciale acties tegen de Westduitse regering te organiseren. Hij noemde hun namen. Bovendien volgt een aantal Westduitse communistische „kaderleden" cursussen van vier tot zes weken op een speciale school te Bantikoe, in Oost-Duitsland, waar zij onderwezen worden in commu nistische tactiek. zal de mening der fractie-voorzitters spoedig kunnen vernemen. Het Parool" deed in de socialistische overwinningsroes Donderdag de sugges tie dat nu een der fractie-leden van de p v d.A., de katholieke Kamer-voorzitter rir kortenhorst zal vervangen. De moge- liikheid hiervan is <jan alleen gebaseerd oo de gewoonte dat de voorzitter geko zen wordt uit de grootste fractie, maar dat is nog iets anders dan de grootste partij Bepaald smaakvol achten wij deze suggestie niet. Niet tegenover de K.V.P., die "evenveel afgevaardigden telt als de PvdA., niet tegenover dr Kortenhorst, die zich heeft doen kennen als een zeer goede voorzitter, en vooral niet tegen over de eigen partijgenoot mr Jonkman, die in dat geval zij-j plaats als voorzit ter van de JEerste karper, zal moeten af staan. En het blad beeft daarbij ook niet overwogen, dat het de P.v.d.A.-fractie niet eens gemakkelijk zal vallen uit hun rijen een opvolger voor dr Kortenhorst te vinden. Gisteren is de „Karei Doorman" in Rot terdam binnengelopen na afloop van de Nato-vlootoefening „Castanets". Maan dagmorgen kiest het schip weer zee voor een oefenreis in de wateren rond Scandi navië. Daarbij zullen o.m. Stavanger en Kopenhagen worden aangedaan. Na deze reis wordt het schip voor anderhalf jaar uit de vaart genomen, omdat er o.m enige herstellingen moeten worden ver richt. Zo zal het vliegdek worden ver stevigd in verband met de nieuwe, zwaar dere vliegtuigen, die voor de Marine Luchtvaartdient zullen worden aange kocht. (Van onze correspondent) In de grafische wereld" is een ernstig conflict ontstaan rondom de vernieuwing van de C.A.O. voor de Grafische bedrij ven. Deze C.A.O. loopt op 29 Juni af, men is echter nog niet tot een nieuwe geko men, ondanks langdurige besprekingen tussen werkgevers en werknemers. Van de vier werkgeversbonden heeft één de vernieuwde C.A.O. geheel aanvaard, één deelde mee nog te willen beslissen en twee van de bonden dienden een amende ment in. Rondom dit amendement is het conflict tussen werkgevers en werkne mers ontstaan. De werkgevers wilden het in de C.A.O. opgenomen Algemeen Soci aal Fonds namelijk gedeeltelijk bestemd zien voor de kleine werkgevers. Hiertegen hebben de werknemers echter grote be zwaren, welke bezwaren er toe hebben geleid dat zij een ultimatum hebben ge steld. De werknemers hebben namelijk doen weten, dat zij „niet zullen terug schrikken voor de ernstigste maatregelen" als de vernieuwe C.A.O. voor de grafi sche bedrijven niet vóór 14 Juli zijn be slag heeft gekregen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een commissie ingesteld om hem te adviseren over de mogelijkheden van de opleiding tot vak bekwame landarbeiders met subsidie van overheidswege. Voorzitter der commissie is ir N. van Vliet, directeur van het landbouwonderwijs, secretaris de heer P. van der Schans, adjunct-secretaris van de hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw. VERSLA DE HITTE MET De economische strafkamer van de Rot terdamse rechtbank heeft gisteren het Rotterdamse kledingbedrijf De J. en Zn vrijgesproken van de beschuldiging, dat het, door des avonds in het souterrain van haar winkel modeshows te organi seren, de Winkelsluitingswet zou hebben overtreden. De eis was een boete van ƒ200. Volgens de rechtbank was de winkel in het donker gehuld, de daar aanwezige kledingstukken bedekt en van een nor male relatie tussen winkelier en klant was geen sprake. Volgens de uitspraak is het houden van een modeshow niet het bedienen van publiek in de zin der wet. 11 Het leek wel of circus Mikkcnie gis terenmiddag een voorstelling wilde gaan geven op het vliegveld van Schiphol. Een groot aantal reqnisiteurs, gekleed in hun kleurige en met gouden biezen opge smukte uniformen, was tenminste op het platform aanwezig, terwijl er ook een „reus" rondkuierde, die met gemak over de vleugels van de toestellen heen keek, maar wiens stelten van 1.60 meter net niet lang genoeg waren, om de piloot in de cockpit de hand te kunnen druk ken. De toeschouwers, die misschien schetterende marsmuziek en een tijger- nummertje verwacht hadden en dit niet te horen en te zien kregen, werdén ech ter allesbehalve teleurgesteld. Om drie uur arriveerde namelijk met een Convair Liner van de Sabena, de „Elephantboy 1 Sabu, dc bekende filmster uit India. Sabu vriend van leeuwen, wolven en uitzonderlijk kenner van de jungle gaat met circus Mikkenie tot emd October in ons land op toumée. Hoewel hij pas 27 jaar is heeft Sabu reeds een werkzaam en druk leven achter de rug. Op 9-jarige leeftijd ontdekte Sir Alexander Korda zijn talenten en zette hem filmisch „in het zadel", in casu op een olifant De eerste film van Sabu ..The Elephant boy" slaat alle succes-records. In Ameri ka-gaan nog dagelijks honderden»deze romantische rolprent bekijken! Het is niet verwonderlijk, dat Sabu zo goed met olifanten weet om te springen. De raad der organisatie van het Noord-Atlantisclie verdrag (N.A.T.O.) heeft een rapport het licht doen zien over het lot der krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. Waarschijnlijk ligt het grootste deel van de drie millioen vermiste krijgsgevangenen in gemeenschappelijke, naamloze graven langs dc nieuwe Trans-Siberische spoorweg, aldus dit rapport. Gistermiddag omstreeks 2 uur wilde de heer S. S. de achter zijn woning aan het Zuideinde te Naaldwijk gelegen serre opschilderen. Hij begaf zich daartoe op de Serre en viel door het glas nSar be neden. Door deze val bekwam hij een bloeduitstorting in de hersenen en over leed plotseling. In December kreeg men te Sjanghai 'n exemplaar van de te Irkoetsk verschij nende „Prawda" in handen, volgens welk blad twee milli°cn westelijke krijgsge vangenen en 800.000 Japanners in Mid- den-Si-berië te werk waren gesteld, voor namelijk aan de aanleg van de spoorweg aldaar. Het rapp°rt ze§f..In dit gebied ten Noorden van het meer van Baikal, daalt de temperatuur des winters tot vijf tig graden Fahrenheit onder nul. Voor verdelging van mensenwezens hoeft men geen bijzondere moeite te doen. Onder voeding en niet voldoende kleding is het enige de temperatuur zorgt voor de rest". Het rapport geeft de volgende (ge schatte) cijfers Duitsers: vermoedelijk 1.600.000 doden. Van ruim 100.000 lot ombekend; Japanners234.000 doden, 340.000 a 370.000 vermist; Roemenenvermoedelijk 50.000 doden, 180.000 vermist: Hongaren200.000 nog in handen der Sovjets, aldus de Hongaarse nationale raad in ballingschap; Italianen 63.250 vermist; Fransen350.000 vermist. Volgens het rapport wordt de gedrags lijn van de Sovjet-Unie ten aanzien van de krijgsgevangenen, vooral door vier omstandigheden bepaald 1. De behoefte aan goedkope arbeids krachten. 2. De poging om onder de gevangenen agenten te vinden, die in hun eigen land voor het communisme willen werken. 3. De wens, om anti-Russische propa ganda vaó terugkerende krijgsgevange nen te voorkomen. 4. Het in bezit hebben van krijgsge vangenen als machtsmiddel: door krijgs gevangenen vrij te laten na de bekend making, dat de repatriëring voltooid is, zou de Sovjet-Unie de hoop willen wek ken op terugkeer van de andere vermis ten, indien de betrokken landen met de Sovjetunie samenwerken. Het totale aantal personen, dat dc Sovjet-Unie in de tweede helft van haar deelnemen aan de tweede wereldoorlog krijgsgevangen heeft gemaakt, kan bii benadering' op zeven millioen gesteld worden, zo besluit het rapport. „Iets minder dan de helft is teruggekeerd. De rest is dood of vermist, wat voor de meesten ongetwijfeld dood betekent. Dit houdt in ,dat minstens veertig pro-*" der krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie tussen 1945 en 1950 in de kampen is ge storven". Het K.N.M.I. deelt mede: Na alle depressies, die vooral gedu rende de vorige weekeinden slecht weer gebrachl hebben, is het weer nu onder invloed gekomen van een rug van hoge luchtdruk. Deze vormt een uitloper van het hogedrukgebied bij de Azoren, van waar hij zich via Zuid-Er.geland naar West-Rusland uitstrekt. De rug brengt in West- en Midden-Europa fraai zo merweer. In Zuid-Frankrijk komt het 's avonds plaatselijk tot onweersbuien. De rug van hoge luchtdruk vertoont een vrij grote stabiliteit en wordt nauwe lijks aangetast door het koufront van eén diepe depressie bij IJsland. Dit koufront lag vanmorgen voor de West kust van Ierland en Schotland. Het is niet waarschijnlijk, dat net front gedu rende dit weekend ons land zal berei ken. In verband hiermee kan op aan houden van het fraaie zomerweer ge rekend worden, waarbij de temperatu ren nog langzaam stijgen. De kans op onweer neemt geleidelijk toe, maar is morgen nog gering. De heer T. B. Hoekema te Groningen heeft op 14 Juni verzocht te mogen worden toegelaten als beëdigd vertaler voor de Friese taal bij de Groningse rechtbank. De rechtbank heeft dit ver zoek afgewezen op grond van het feit dat het Fries niet een vreemde taal is in de zin der wet. Zijn vader was olifanten-vanger en tem mer bij de Maharadja van Haiderabad, Sabu heeft totaal in 14 films de hoofdrol vervuld. Door het levende decor en wel licht door het honorarium van Sabu zelf, waren hierbij grote sommen gelds ge moeid. Na October gaat Sabu weer voor de film optreden. Hij zal dan een keuze moeten maken tussen twee scenario's, één naar ,,De dief van Bagdad" en een scenario naar het jungle-book van Kip ling. Sabu, die in Amerika geen onbe kende is voor de televisie, zal even eens in ons land op het scherm te zien zijn. De AVRO verzorgt Dinsdag avond a.s. om 8 uur een uitzending van het circus Mikkenie, dat dan op het Sportpark in Hilversum staat. In cir cus Mikkenie treedt Sabu gedurende twaalf minuten op, met de drie grootste olifanten, die in Europa te vinden zijn. Gisteravond presenteer de hij voor het eerst zijn olifanten in Leiden. Van Leiden gaat circus Mik kenie o.a. naar Hilversum. Heemstede, Alkmaar, Nijmegen en Arnhem. Vlak voor de oorlog was Sabu nog even in Nederland. In 1948 is hij ge trouwd met een actrice en zijn achttien maanden oude zoon heeft reeds op een olifant gezeten; ,,he likes them". „Ik woon niet ver van Hollywood af en ik heb daar, naast twee volwassen olifan ten, ook nog een inby-olifant. Op het parkeerterrein van Schiphol stond een lichtblauwe „Cadillac" op Sabu te wachten. Meegenomen uit Amerika! Tijdens de oorlog deed de filmster in de rang van sergeant -nis boordschutter van een Amerikaanse liberator boven de Stille Oceaan zijn plicht o.a- gedurende niet minder dan 427 gevechtsuren. Dat bezorgde hem zo vele eervolle onder scheidingen, dat h(j er zich op kan be roemen de meest onderscheiden film acteur van Amerika te zijn. Prins Bernhard heeft gisteren reeds het eerste verjaardagscadeau ontvangen voor zijn verjaardag, die hij Zondag aanstaande hoopt te vieren. In het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij in de hoofdstad werd hem namelijk een bloem stuk enige dozijnen witte anjers aan geboden door de heren C. Thim, ere-voor- zitter van de kring bloemist-winkeliers en A. de Zoeten, bestuurslid van de ver eniging De Nederlandse Bloemisterij. Deze paar dozijn anjers zijn voor de prins per soonlijk. De overige 50.000 stuks, die de Nederlandse bloemisterij heeft aange boden, zijn bestemd voor de anjeractic van het Prins Bernhard Fons. Zij zullen op Anjerdag ten bate van het P.B.-fonds worden verkocht. „Rond 150.000 heeft het fonds in 1951 kunnen besteden voor de Nederlandse cultuur, maar er is veel meer nodig. De cultuur heeft het 'n deze dagen wel zeur moeilijk en elke steen is er een voor het gebouw van de culturele defensie", aldus 1 zei Prins Bernhard. In de Staatscour. van gisteren werd bekend gemaakt de Prijzenbeschikking Ziekenhuistarieven 1952. Als gevolg van kostenstijgingen, voornamelijk de invoe ring van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering, mogen diensvolgens de ziekenhuizen en sanatoria hun tarieven met ingang van 1 Juli a.s. met 0.20 per verpleegdag verhogen. ■ég;. Verschenen is het verslag van de commissie uit de Provinciale Stalen I van Zuid-Holland, in wier handen de voordracht van Gedeputeerde Staten 1 is gesteld aangaande tijdelijke voorzie- ninuen ter verbetering van het veer I Hellevoetsluis-Middelharnis. Deze voordracht maakte melding van de bereidheid der Rotterdamss Tramweg Maatschappij om haar veerboot ,Stad Zierikzee" te verbouwen, alsmede van de verbetering en omlegging van de j toegangswegen naar nieuwe aanlegin- richtingen te Hellevoetsluis en Middel- harnis. De verbouwde veerboot zou voor ongeveer tien jaren in de behoefte kunnen voorzien. Dp R.T.M. heeft ais voorwaarde ge steld, dat, indien de vaste oeververbin ding komt, Enige leden van de commissie ga ven, blijkens het thans verschenen ver slag. uiting aan hun gevoelen, dat de voorgestelde voorzieningen, al zullen deze wel enige verbetering in de be staande toestand brengen, over 't ge heel genomen onvoldoende zi.in en niet aan redelijke eisen tegemoet komen. Deze leden ontveinzen zich niet, dat de voorstellen aanleiding kunnen' geven tot ongerustheid op het eiland omtrent de verwezenlijking van het plan voor een vaste verbinding. Met name bestaat in dit verband ernstig bezwaar tegen de slotzin in de voordracht van gedepu teerde staten, welke de mogelijkheid wil openlaten, het uit hoofde van de garantie eventueel te betalen bedrag het brugfonds. Verschei- te putten uit binnen twintig jaar tot stand dene leden achten het principieel en psy- haar van het ogenblik van open- chologisch niet juist de bestemming stelling dezer verbinding af de afschrij- van het fonds op deze wijze aan te ving van de verbouwingskosten wordt tasten. De commissie geeft in overweging, De karavaan van de Tour de France trok tijdens de drie eerste etappes door het rustige land van Bretagne en Normandië, door vriendelijke valleien en oude stadjes en dorpen. Hier passeert het peloton de Elorn. vergoed. Het rijk en de gemeenten zijn in principe bereid deze garantie voor een derde te geven en Gedeputeerde Staten stelden in hun voordracht voor, dat de provincie niet moest achterblijven en eveneens een derde gedeelte voor rekening van de provincie te nemen. aan het besluit tot het verlenen van de gevraagde medewerking van de provin cie de voorwaarde te verbinden, dat het rijk aan de R.T.M. een in overleg met Gedeputeerde Staten te bepalen termijn voor het in de vaart brengen van de ver bouwde boot zal stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1