Katholieke boeren formuleren hun wensen Centrale plaats voor FAMILIE BEDRIJF in landbouwbeleid Amerikaanse sarantie voor Uostenrijk Herbewapening is een teleurstellingmaar... De V.V.D. te hoog in het zadel Nieuw geallieerd protest bij Tsjoeikof ®AHN Bij 2 flessen Prins Philip Prince Royal, of? HET KRUIS IN ERE HOUDEN Prachtige werking van Marshall-plan «Kris Brede basis heeft alle aandacht van de formateur Persberichten Prikkei Pachtprijs van de goede gronden moet omhoog Broeder Toon Martens overleden Acheson 's bezoek aan Wenen r\ -i Onkostenstijging bij rederijen zet door Vier vrouwen en een man Geestelijk testament" Mrs Carlson terug tot de Kerk van Kardinaal Von Faulliaber Na 66 jaar verbod gele margarine Locomotief van Rheinpfeil-Expres ontspoorde PhXhr *ri"s Zal gouverneur STEVENSON. Rliee gaat parlement ontbinden c. DINSDAG 1 JULI 1952 PAGINA 1 Vraog Uw winkelier! Wensen en Machten Gescherm met encyclieken Pater dr G. Plattel O.P. hield hierna een inleiding over het vraagstuk van het medezeggenschap in de PBO. De moei lijkheid is de practische verwezenlijking van dit medezeggenschap, het probleem luidt: hoever mag het gaan en hoe wordt het ingevoerd? Daarvoor is zo onmiddel lijk geen concreet ontwerp te geven. COOP. ZUIVELFABRIEK WORDT OPGEHEVEN Tarieven K.P.M. worden niet verhoogd NOORD-HOLLAND WIL ,,'T OUDE HOF" BEHOUDEN Boscomplex in Bergen bestemd tot natuurreservaat „GOUDEN" KOSTER KREEG PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING „DE CANNENBURGH" OPNIEUW GEOPEND Beroofden een 83-jarige ADAMSE THEEVEILING Voor tal van projecten iverd 13 milliard besteed Even voor station Venlo LONDEN: What 's in a name? Smalle basis geen uitgangspunt tóch democratische candidatuur aanvaarden met commentaar Bisschoppelijke klacht Succes begrijpelijk Diepe ellende Werkgevers dreigen Westduitse hulpactie use an an es- an gre- Hid dig tot te rat ien, an- /an ven vat liet. )ol- eer nen aar dat ug- het lem ?es- van hte, lal- ;ht- lien Lge- ror- met. ter- om niet sicft lem der ige- de ing, :hte iter ven, i en een In title leze hij log- ting ge- 7,\)n ,,het Ne- i de lI de die em- ?den nge- 5 er ofd- 3en- khof ver- ]an- Het crdt een (Van onze verslaggever) De verontrusting, gerezen onder de katholieke boeren, toen de regering niet lang geleden een vrjj onverwachte draai nam op twee belangrijke punten van haar landbouwbeleid, is een extra prikkel geweest voor de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond om thans voor de dag te komen met een scherp omlijnd rapport, waarin in concrete punten de naar het inzicht van de KNBTB op het ogenblik enig juiste politiek voor de agrarische sector van het bedrijfsleven is neergelegd. Nochtans niet alleen deze twee feiten de toepassing van het drieprijzenpysteem en de zonder enig overleg doorgevoerde verlaging van het veevoederssubsidie noopten de KNBTB tot deze stap, doch vooral ook het algehele beleid van de overheid, dat, met alle waardering overigens voor de regering, toch op diverse punten te opportunistisch, te veel gericht op problemen van het ogenblik en begrijpelijk voor de na-oorlogse jaren te zeer de voedselvoorziening als enig doel hebbend wordt geacht. Het valt op, dat in dit rapport, dat de neerslag is van hetgeen tijdens de laatste studiedagen op het centrum „Ons Erf" werd behandeld, een centrale plaats is inge ruimd voor het gezinsbedrijf. De ratio hiervan is, dat het belangrijkste deel van de bij de KNBTB betrokken bedrijven familiebedrijven zijn en dat deze in een dicht bevolkt land als het onze, waar intensivering uiterste noodzaak is, steeds meer aan betekenis winnen. De voorzitter van de KNBTB, de heer G. W. Kampschöer heeft daar gisteren speciaal op gewezen, toen hij het plan, dat als leidraad wordt gebruikt bij het overleg met de regering, ter goedkeuring voorlegde aan de in hotel „Noord- Brabant" te Utrecht bijeen zijnde algemene vergadering. Algemeen erkend is de sociale en maatschappelijke betekenis van het ge zinsbedrijf, dat de spaarzaamheid, de fa miliezin, de godsdienstigheid etc. bevor dert. Er heerst echter te weinig begrip voor de nationaal-economische waarde ervan. Toch komen de meeste arbeids intensieve veredelings-producten (melk, kaas, boter en vlees b.v.) van deze be drijven. En het zijn juist deze producten, die de grootste bijdrage leveren in onze argrarische export. De heer Kaanpschöer vroeg dan ook in zijn korte en zakelijke toelichting voor dn familiebedrijven bedrijven dus, ge leid door het hoofd van het gezin en waarin uitsluitend of in hoofdzaak wordt gewerkt met behulp van eigen arbeids krachten een royale plaats op het nieuw verworven land van de Zuiderzee polders. Over het algemeen dient het Nederlandse landbouwbeleid in alles af gestemd te zijn op liq^ economisch ge zonde gezinsbedrijf dat zo zeer afhanke lijk is van buitenlandse marktverhoudin gen. Wat betreft de sub-marginale be- drpven moet alles in liet werk worden gesteld om deze een betere economische basis te geven. Na de basis van de behandelde mate rie uiteengezet te hebben, gaat het rap- Advertentie. port dan in op de verschillende facetten van het landbouwbeleid. De loon- en prijspolitiek: slechts om dringende redenen mag de overheid voor de prijzen een „plafond" leggen. Naar beneden dient de regering ter handha ving van een bepaald inkomen-niveau minimum-garantieprijzen te stellen voor bepaalde basis-producten. Naast, een vol ledige vergoeding van alle andere kos tenelementen moet hierin een beloning van de ondernemersarbeid zijn verdis conteerd. Bij de bepaling van deze z.g. integrale kostprijs zal moeten worden uitgegaan van het gemiddelde der kost prijzen in de belangrijkste productiege bieden. Zowel voor de ondernemer als voor de arbeider geldt, dat de beloning van de arbeid over liet algemeen gelijk dient te zijn aan die van vergelijkbare arbeid in andere sectoren van het be drijfsleven. Belangrijk is de vorming van zoveel mogelijk vaste kernen op de be drijven, afgestemd op de reële arbeids- behoefte. Een gebied, waar wel heel wat wen sen en klachten bestaan, is dat van de veevoeder-politiek. Kort en goed zegt de KNBTB hier, dat een ruime import mogelijk moet zijn. Dit is normaal en economisch verantwoord en het is on juist. als de landbouw niet tenminste dezelfde rechten op import kan doen geiden als het overige bedrijfsleven. Er moet hier ook een behoorlijke voor- raadvorming mogelijk zijn. De spreiding der pachtprijzen bij de grondpolitiek is te gering. Het peil van de pachtprijzen van de van nature min der vruchtbare gronden dient op de hui dige basis gehandhaafd te blijven. Dat van de betere gronden moet omhoog. Het verschil in de kostprijzen der pro ducten van de gronden van goede en minder goede grond berust op deze sprei ding en de huidige regeling betekent dan ook een bevoordeling van de bedrijven op de betere gronden. Ook ten aanzien van het binnenlandse kolonisatiebeleid, de emigratie en de in dustrialisatie z\jn diverse wensen gefor muleerd. Wat het laatste betreft, hier wordt gewaarschuwd voor het gevaar, dat de industrialisatie een „geforceerd" karakter verkrijgt, waardoor repercus sies op de agrarische export niet uitge sloten zijn. In het rapport wordt ergens gezegd: „ingebruikneming van cultuurgronden voor niet-agrarische doeleinden dient zo veel mogelijk te worden voorkomen". Op verzoek van de vergadering werd hier ingevoegd, dat met name gewaakt moet worden tegen onredelijke eisen uit bet oogpunt van natuurbescherming. De voorzitter kondigde nog aan, dat ook voor de tuinbouw een dergelijk uit gewerkt plan gewenst is. Vermoedelijk zal dit op de volgende studiedagen op „Ons Erf" aan de orde worden gesteld. Te veel wordt van bepaalde zijden ge schermd met uitspraken van kerkelijke overheden, de pauselijke encyclieken en het natuurrecht. Men vergeet dan, dat de Paus slechts algemene richtlijnen geeft. De technisch-organisatorische op bouw van de corporatieve samenwerking is beslist niet het terrein voor de Kerk. Het gevaar is groot, dat men bij het stellen van concrete eisen de encyclie ken ten onrechte gebruikt als ruggesteun. Hierbij ging spr. vooral diep in op de eisen en verlangens ten aanzien van de kwestie van de pariteit bij het mede zeggenschap. De encyclieken geven slechts aan, dat de pariteit alleen bij zui ver sociale aangelegenheden de enige weg is, die voldoende waarborgen biedt. Voor alles zijn bij de verwezenlijking van de PBO geleidelijkheid en voorzich tigheid vereist. De deugd van de pruden tie is ook hier zeer voornaam, zei spr. De geestelijke adviseur van de KNBTB pastoor Hendriksen uit De Steeg, had het aan het slot nog even over de span ningen tussen werknemers en zelfstandi gen, die zich dezer dagen een uitlaat zochten bij de verkiezingen. In eigen kring blijkt men het moeilijk eens te worden, er is te weinig vertrouwen in de oplossing van de christelijke liefde, die ons geloof ook op dit punt geeft. De KNBTB moet klaar staan qm zijn taak als bindend element te juister t\jd te vervullen. Naar wij vernemen zal de Coöp. Zui velfabriek te Meterik in N.-Limburg, binnenkort worden opgeheven. Het be staande machinepark van de fabriek be hoeft dringend vernieuwing, maar als hiertoe zou worden overgegaan, zou ex ploitatie van het bedrijf zeer moeilijk worden. De ongeveer 100 leden van de coöperatie hebben besloten toe te treden tot, het kringverbond van Coöperatieve Melkfabrieken in Noord-Limburg en hun melk te laten verwerken door de Coöp. Zuivelfabriek te Horst. Vele lezers zullen zich ongetwijfeld nog het verhaal van de heer Hofwijk herin neren over de oude oersterke broeder Toon Martens uit Gilze Rijen, die samen met een andere missieveteraan, pater Nef- kens de Missie van Bumba (Belgisch Congo) hielp bouwen. Onze redacteur trof hem tijdens zijn reis door de Congo aan in een ziekenstoel op de voorgalerij van de Missiepost: na veer tig jaar Congo wachtte deze zwoeger, slechts éénmaal met verlof geweest, nog slechts op het moment dat de „Grote Ar chitect" hem zou ontbieden. Uit Bumba ontvingen wij thans bericht, dat broeder Toon Martens van de Congre gatie van Scheut veilig de tekeningen van een prachtig missiecomplex „en sterk gebouwd", zei hij nog vol trots tegen onze redacteur heeft afgeleverd bij zijn grote Architect. Hij rust in de schaduw van de hoge toren der missiekerk. waaraan hij jaren heeft helpen bouwen. De tweede dag van het bezoek van lioge commissaris, Sviridov, die lachend 111ICT AM A h n lï .1 n II Tl .1 m a a - «V minister Acheson aan Wenen werd gis teren besloten met een door de Oosten rijkse regering aangeboden staatsieban ket, gegeven in de beroemde congreszaal van de kanselarij. In deze zaal, zei de Oostenrijkse kanselier, dr Figl, werd In 1815 een vrede geschonken, die een halve eeuw duren zou. Ook vandaag kennen wjj slechts één verlangen: vrede. En in dit verband is uw komst liet meest, be langrijke bezoek, dat wij sinds 1945 heb ben ontvangen. Het thema van een vredesverdrag voor Oostenrijk was uiteraard bij dit bezoek voortdurend ter sprake gekomen. Gister morgen was Acheson op een Persconfe rentie begonnen met de varzekering te geven, dat de V. S. in het land zouden blijven tot „de vrijheid verzekerd zou zijn". Hij weet het voortduren der be zetting uitsluitend aan de Russen, „Wees ervan verzekerd, dat drie van de vier bezettende mogendheden graag naar huis willen'', 's Middags, op dc te zijner ere gegeven receptie by dc Amerikaanse hoge com missaris, ontmoette Acheson de Russische op hem afstapte met de vraag: „Komt U de vrede brengen?" „Daar zijn, zoals U weet, twee voor nodig om vrede te schep pen", antwoordde Acheson. Sviridov bleef daarna nog geruime tijd praten met kanselier Figl. Acheson vertrök hedenmorgen per vliegtuig van het vliegveld Tuller uit Oostenrijk, voor een bezoek aan Brazilië. In het Scheepvaarthuis te Amsterdam zijn de jaarvergaderingen gehouden van de Kon. Java China Paketvaartlijnen, de K.P.M. en de Scheepvaart Unie. De uitgebrachte jaarstukken werden alle goedgekeurd. Desgevraagd werd verklaard, dat de vlootvernieuwing tegenwoordig een punt van grote zorg voor alle rederijen uitmaakt. De reserveringen hiervoor zijn groot, omdat men rekening moet houden met eventueel minder gunstige jaren. Een nieuw schip kost 300 pet 'meer dan in 1939 en deze schatting is nog aan de lage kant. Een aandeelhouder K-_P.M._ meende, dat de stijging van het winstcijfer geen gelijke tred hield met de sterke stijging van het vracht- en passagiersvervoer, waarvan het verslag melding maakt. De voorzitter antwoordde, dat de onkosten „bepaald heel sterk" zijn gestegen cn voegde hieraan toe „ter voorkoming van illusies", dat deze stijging doorzet. Dit geldt voor alle rederijen. De tarie ven van de maatschappij worden echter niet verhoogd. Daar het eeuwenoude boscomplex .,'t Oude Hof" te Bergen (N.-H.) tot bouwterrein verkaveld dreigt te worden, is het gemeentebestuur van Bergen reeds enige tijd doende, om deze gron den aan te kopen, teneinde het bos complex ongerept te behouden. Daar de aankoop echter een onevenredig zware last op het gemeentelijk budget zou leggen, stellen Ged. Staten van Noord- Holland nu voor als provinciale bij drage in de aankoopsom een bedrag van 50.000 te verlenen. De totale aankoopsom wordt geschat op een bedrag tussen de 250.000 en 300.000. Indien het eeuwenoude boscomplex, dat een oppervlakte van 40 ha beslaat, niet als natuurreservaat gekocht zou worden, dreigt er weer een natuur- en historisch monument verloren te gaan, zo betogen Ged. Staten in de motivering van hun voorstel. De heer P. Winkelmolen afkomstig uit Rotterdam, wa- hij koster gewees: is in dc kerk van de H.H, Martelaren van Gorcum aan het Stieltjesplein en in de tijdens de oorlog verwoeste kerk van C.L. vrouw van Lqurdes op het Noordereiland (Puns Hendriklaan) is onderscheden met het Pauselijk erekruis „Pro Ecclesta et Pontifice", bij gelegenheid gouden koster-sjubilé, dat hij Geisteren (Noord-Limburg). van zijn vierde in (Van onze correspondent). In tegenwoordigheid van de commis saris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. Quarlcs van Ufford en zeer vele leden van de Stichting „Vrienden der Gelder- sche Kasteelen" verrichtte de voorzitter van ^voornoemde stichting, mr. S. baroti van Heemstra Maandagmiddag de offi ciële opening van het heringerichte kas teel „De CanneburglT' te Vaasscn. De burgemeester van Epe, waartoe het kerkdorp Vaassen behoort, dr I. Diepen horst. memoreerde in een enkel woord, dat direct na de bevrijding het gemeen tebestuur van Epe was aangezocht om zich te belasten met het beheer van „De Cannenburgh". We zijn blij, dat we toen naar de Stichting „Vrienden der G:l- dersche Kasteelen" hebben verwezen, want de stichting heeft de zaken beter aangepakt dan het gemeentebestuur ooit had kunnen doen. Het kasteel „De Cannenburgh", dat in de geschiedenisvoor het eerst in 1372 wordt vermeld, is door een passende aankleding het karakter van een be woond herenhuis in de 18e eeuw. Met ingang van morgen, is ,.De Can nenburgh" doorlopend te bezichtigen. De Maastrichtse rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen vijf personen uit Echt en Sitlard, die op 16 Maart de alleenwonende 83-jarige W. Hoorens te Susteren hebben overvallen. Terwijl de machinist J. C. de oude man in bedwang hield, sleepten de vier vrouwen verschillende voorwerpen en meubelstuk ken uit het huis. De rechtbank veroordeelde de machinist C., tegen wie anderhalf jaar geëist was, lot tien maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. De vier vrouwen kregen dezelfde straf. Het O. M. had geëist tegen vrouw G. an derhalf jaar, tegen vrouw M. T. J. echt genote van N. anderhalf jaar en tegen de dienstbode H. M. A. uit Sittard een jaar. Mrs Grace Carlson, candidate van de „socialistische arbeiderspartij" voor het Amerikaanse presidentschap, is na 16 jaar buiten de Katholieke gemeenschap gestaan te hebben, weer in de schoot der Kerk teruggekeerd. Toen zij tot de genoemde partij 16 jaar geleden toetrad, moest zij om de beginselen van het partijprogram wor den geëxcommuniceerd. De „socialistische arbeiderspartij" in de V.S. is een kleine nationaal-politieke groep, welke een leer aanhangt, ge lijkend op die van de communistische partij. Zij is echter niet bij de commu nisten aangesloten. Als laatste wens van de overleden Kardinaal von Faulhaber, aartsbis schop van München-Freising, is Zon dagmorgen 28 Juni in alle kerken van dit aartsbisdom zijn „geestelijk testament" voorgelezen in de vorm van een laatste herderlijk schrijven. „Wij hebben", zo zegt dit schrijven, „oprechte achting voor de afgeschei den geloofsbroeders. Wjj houden echter aan ons Katholieke geloof vast zonder compromissen en zonder de puntjes van de i te verwijderen. Het kruisbeeld, als teken van dit geloof, moet een ereplaats behouden in de woningen en de scholen". Vervolgens maant de Kardinaal zijn diocesanen tot de laatste ademtocht trouw te blijven aan de Katholieke Kerk. Beslist wijst hij als historische onwaarheid terug de bewering, dat de band van het Duitse volk met de Kerk de oude Germaanse volksaard heeft bedorven en onheil over de Duitse bo dem heeft gebracht. De band met de Kerk is voor het Duitse volle veeleer een duizendjarige zegen geweest. Dan wijst de Kardinaal zijn gelovigen op de geestelijke grootheid van de H. Vader, door Wie het geloof aan het Pausdom zo eenvoudig wordt gemaakt. „Wij, Duitse Katholieken in het biji zonder zo zegt de overleden kerkvorst, „blijven de H. Vader eeuwig dank ver schuldigd voor de concordaten, die Hij heeft gesloten met het Duitse Rijk en enige van zijn „landen", teneinde voor de verhouding van Kerk en Staat een vaste rechtsbodem te schep pen. Wij danken Hem er ook voor, dat Hij als staatssecretaris en sedert 1935 als Paus een vaderlijk bezorgd hart voor het Duitse volk heeft bewaard". Het geestelijk testament van Kar dinaal von Faulhaber besluit dan met de ernstige opwekking aan zijn dioce sanen, hun vijanden te beminnen, me dewerking te verlenen aan de opbouw van de verwoeste kerken en voor hun dode aartsbisschop te bidden. Millioenen ponden gele oleo-marga- rine zijn te middernacht de grenzen van de staat New York overgegaan, op welk tijdstip het reeds 66 jaar bestaande verbod op de verkoop van vooraf ge kleurde vervangingsmiddelen van boter werd opgeheven. De distxibuenten ga ven de huisvrouwen vandaag, de datum, dat de nieuwe margarinewet van krach; is geworden, de keus tussen oleo- en werkelijke boter. De wet werd aange nomen, ondanks krachtige tegenstand New York is thans de 41ste staat, die verkoop van het gele product toestaat. De landbouwers en zuivelfabrikanten vreesden, dat margarine verkocht zou worden als boter, in het bijzonder in restaurants en andere openbare eel- gelegenheden. De afdeling melkcontróle van het departement van landbouw heeft 23 inspecteurs benoemd om fraude tegen te gaan. Alle openbare eetge- legenheden moeten een staatsvergun- ning hebben van 10 dollar voor zij margarine mogen gebruiken, doch tot dusverre hebben slechts 934 van de 40.000 bedrijven een vergunning ge kregen. De prijzen voor oleo-margarine te New York variëren van 29 tot 34 cents per lb. Boter kost 69 tot 85 cents per lb. (1 lb. is 454 gr.). Op 16 Juli a.s. komen te Amsterdam in veiling 5480 hele en 318 halve kisten Java-, benevens 1488 hele en 24 halve kisten Sumatrathee, directe aanvoer. Gisteren werd door Clarence E. Hun- ter. het hoofd van het Mutual Security Agency" in Nederland in een korte radio toespraak het ontstaan van een historisch experiment in dc internationale betrek kingen herdacht het Marshall Plan voor 't Europese economische herstel was vier jaar oud. Als wij terugzien op deze vier jaren, aldus Clarence Hunter, kunnen wij con stateren, dat de kracht en de kennis van zaken, waarmee het Marshall Plan door Even voordat de Rheinpfeil-Expres, de internationale trein Bascl-Hoek van Hol land, gisteravond omstreeks negen uur het station te Venlo zou binnenrijden, raakten dc voorste wielen van de loco motief uit de rails. He trein, die een snelheid had van ongeveer 50 Urn., kwam eerst 40 meter verder tot stilstand, waar bij de rails werden beschadigd. Van de 56 inzittenden werd niemand gewond. De reizigers werden met autobussen naar het station gebracht, waar zij in een andere trein verder konden reizen. Twee uur later waren de wie len weer op het spoor gebracht. Toen kon de trein op eigen kracht doorstomen naar het station, waar een Nederlandse locomotief klaar stond om de trein naar Hoek van Holland te brengen. Gisteren avond om ongeveer half twaalf was de schade aan de rails zodanig hersteld, dat de lijn weer in gebruik kon worden ge nomen. Naar de oorzaak wordt een on derzoek ingesteld. Trein D 254, die normaal via Venlo Kaldenkirchen naar Duitsland gaat, moest over EindhovenRoermond—Dal- heim geleid worden. Reizigers, die in Venlo op deze trein wachtten, werden met een extra dieseltrein naar Roermond gebracht. Oo]f de douane reisde met deze trein. het Nederlandse volk en zijn Westeurope- se deelgenoten is aangewend, van het be gin af aan 'n waarborg voor succes vorm den. De 13 milliard dollar, die tot nog toe door het Congres van de Ver. Staten voor economische steun binnen het raam van het Marshall Plan en het Mutual Se curity Program zijn toegewezen, zijn door de Europese landen benut voor het berei ken van in het oog lopende resultaten, zoals hogere productie, intensivering van de handel, permanente verbeteringen in de vorm van meer productief land. meer krachtcentrales en fabrieksuitbreidingen hetgeen alles van veel grotere waarde is dan de dollarsteun van de Ver. Staten. De grootste vooruitgang van deze vier ja ren is echter de steeds groeiende samen werking tussen de vrije naties. Hoe verkwistend en teleurstellend de nieuwe taak nl. de herbewapening van economisch standpunt gezien ook mag zijn, wij moeten toegeven, dat zij in de wereld van vandaag een noodzakelijkheid is, zeide Hunter. Wij mogen dankbaar zijn, dat de resultaten van het herstelprogram ma het mogelijk hebben gemaakt, dat deze nieuwe last wordt gedragen door volke ren, onder welke het geestelijke en mo rele vertrouwen is hersteld. (Van onze correspondent) LONDEN, Maandag. DE hertog van Edinburgh is de vijfde man in de Britse geschie denis, die de echtgenoot van 'n regerende vorstin is geworden. De charmante prins Philip, die van Griekse afstamming is, heeft dienten gevolge recht gekregen op een nieu we titel, die dit op een of andere wijze tot uitdrukking brengt. De laat ste maanden is echter wel duidelijk geworden, dat deze zaak minder ge makkelijk is, als ze ogenschijnlijk lijkt. Over de nieuwe titel van de hertog zijn de meningen ten zeerste verdeeld, niet in 't minst bij de men sen, die er een woordje in mee te sPreken hebben. j Het is o.m. bekend, dat koningin 'zabeth, de koningin-moeder, kort- 'i "t- al'e leëen van «ngelse konink- titel van I de Consort fnr- ven. Een tradit gin Victoria* le die door konin- mëe 'worden v gfvest!gd' Z0U, hie,r prins Albert, de mf T Saksen-CobnrLHA ,.het h"'s J?" echtgenoot van T-^'1?3 afkomstige ste koningin. droe?g andA \'°°rlaal" Consort wordt «SL e titel' Pnnce ninklijke titel beseh°m als een ko" enige, die voordé wWd Cn als de burgh in aanmerking ]-o~tVan Edin" Het „Inner Cabinet"- ê-i. Lord Wool ton etc.. is het A r l' wel in het geheel niet De Engelse ministers er van overtuigd zijn, dat nê titel Prince Consort niet acceptabel is voor de Volkeren van het Britse wereldrijk, voornamelijk met h'et oog op de onaangename associaties, die hij zal oproepen. Churchill en zijn naaste medewerkers^ beweren in dit verband, dat men in Engeland en het Gemenebest nog steeds niet is vergeten, dat het optreden van de laatste Prince Consort een storm van ressentimenten tegen de Britse troon heeft ontketend en regeringscrisis na regeringscrisis heeft teweeggebracht. Prins Albert namelijk, die prive- secretaris van zijn echtgenote was, heeft zich door het feit. dat hij in zage van alle staatszaken had, al spoedig de rol van eerste adviseur van de Kroon toegeëigend. Wanneer koningin Victoria ministers in audiëntie ontving, was hij altijd aan haar zijde en meer dan eens poogde hij advies te verlenen in zaken, wel ke ver bditen zijn terrein lagen. De °nPopulaire prins moet zelfs eens naZegd kehben, dat hij eerder nota ,-un..van de rapporten der onder- e'dene ambassadeurs, dan de mi- ers van buitenlandse zaken y.°^DER de hertog van Edinburgh r"asPiraties in deze richting te 'denken, wenst de regering er voor zorg te dragen, dat de functie van echtgenoot van de koningin van te voren vast omlijnd wordt. Ze wil de plichten van prins Philip beper- ken tot represen tatieve bezigheden in binnen- en bui tenland en „good- will"-reizen door de landen van het Gemenebest. Om deze reden staat ze bepaald anti pathiek tegenover de titel van Prince Consort, daar hij in de volksmond vereenzelvigd wordt met een konink lijke echtgenoot, die een directe in vloed op de staatszaken uitoefent. Tegen de titels Prince Royal of Prince of the Commonwealth zou de Britse regering geen enkel bezwaar hebben. Beide titels zijn volgens haar aan de moderne tijd aangepast en zouden met algemene waardering en goedkeuring ontvangen worden. Een andere suggestie, die men de laatste tijd nogal eens hoort, is Prince of Britain, naar analogie van de offi ciële titel van prins Bernhard: Prins der Nedei-landen. 'Maar het zal een grote vraag zijn, of Prince of Britain n serieuze gegadigde onder de voor gestelde titels zal zijn. In deze tijd van verblekende Britse glorie is het woordje „Britain" welhaast een ge- vo els woord geworden, dat, naar het schijnt, liefst zo min mogelijk moet worden gebruikt. (Van onze parlementaire redacteur) VGRAVENHAGE, Maandagavond. I oen wij gisteren schreven, dat de taak van dr Drecs er door de verklaring van het hoofdbestuur van de V. V. I)., niet gemakkelijker op teas geworden, hadden wij nog geen kennis van de consequentie, welke de formateur hieruit had gelrokken. In een gedeelte van onze editie van gisteren konden wij nog mededelen, dat hij hierin aanleiding had gevonden, om bij zijn voorlopig nog oriënterende besprekingen de heer Oud maar verder buiten beschouwing te laten. Wij hadden deze verwachting reeds uitgesproken, nog voordat de noordvoerder van de formateur ons dit met zoveel ivoorden mededeelde. Begrijpelijk noemden wij I et wegens de onbegrijpelijke eis aan een arbeiderspartij, die drie zetels had gewonnen, om de arbeidersinvloed te verminderen. De formateur zal stellig van plan zijn I dat in de politiek het woordje ..nooit' geweest, na de inleidende besprekingen niet bestaat, ook nog de heren Oud cn Tilanus te ont vangen. Met de heer Tilanus hield dr Drees te zijnen huize een oriënterende bespreking. Het gesprek met de heer Oud is voorlopig achterwege gebleven. Men kan ook te hoog willen sPelen en dat heeft de heer Oud blijkbaar Zater dag gedaan. In enkele bladen is de mening geuit, dat het misschien desondanks nog beter ware geweest ook de heer Oud te raad plegen. Wij deien deze mening in dit stadium nog niet. In de politiek, welke 'dij de kabinetsformatie een grote rol speelt, komt het koopmanschap niet min der om de hoek te kijken. En als de for mateur na de opzienbarende en wat gro ve verklaring van de VVD toch met haar leider was gaan praten, had dit van zijn kant beschouwd bij deze partij alleen maar de indruk kunnen versterken, dat er zelfs met deze hoge eisen op haar medewerking prijs werd gesteld. En dan zou het resultaat alleen zijn geweest, dat de leiders van de VVD in hu., veeleisendheid zouden zijn ver sterkt. Waarschijnlijk daarom vond dr Drees het beter voorlopig de VVD maar uit te schakelen. Wat niet wil zeggen, dat hij dit bij al zijn pogingen tot formatie zal blijven doen. Wij zeiden reeds eerder, Uil liet verloop dezer oriënterende besprekingen zijn reeds allerlei con clusies getrokken. Wij geloven intus sen niet, dat dr Drees is gestart met de bedoeling van een smalle basis en dat het eerste onderhoud met prof. Rom- me hem daarvan za] hebben terugge houden. Dr Drees kende maar al te goed dc opvattingen van prof. Rom- me dienaangaande. Aangenomen een ogenblik, dat prof. Romme de formateur bij het eerste on derhoud zou hebben overtuigd van de noodzakelijkheid van een brede basis, aan zou het toch in de lijn der ontwik keling hebben gelegen, dat dr Drees daarna eerst eens was gaan praten .-met de fractievoorzitter van zijn eigen partij, mr Donker, om deze daarvan op de hoogte te stellen. In de veronderstelling dan altijd, dat de P v. d. A. op een smalle basis uit geweest zou zijn. En hiervan nu is niets gebleken. In plaats daarvan heeft de formateur zich tot dr Schouten gewend. Men herin nert zich. dat deze bij een vorige for matie het Program kon onderschrijven, maar dat zijn medewerking toen afstuitte op Anti-Revolutionaire personen, die de I formateur in zijn kabinet wenste en dr Schouten niet. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de A. R. ook nu met het program zou den kunnen meegaan. Speciaal wat ■N'ieuw-Guinea betreft ligt de zaak nu heel wat moeilijker. De ijskastformule, die toen de oplossing bracht, zal nu voor de medewerking der A. R. niet meer voldoende zijn. Maar zolang er nog niet over een pro gram behoefde te worden gepraat, kon dr Drees de mening van de heer Schou ten vernemen, wat alweer volgens de woordvoerder van de minister-presi dent in een hartelijke sfeer geschied de, omdat dr Schouten door de forma teur nog altijd als een vriend wordt beschouwd. Toch zal de bespreking, wel ke de formateur gisteravond met de heer. Tilanus had, wel veel gemakkelijker zijn geweest. Uit dit alles is het wel duidelijk, dat dr Drees er voorlopig slechts op uit is, zich een duidelijk beeld te vormen van de situatie. Daartoe was na de verklaring van het hoofdbestui'.r van de V.V.D. een gesprek met mr Oud niet meer nodig. Dat lag voor de hand. Aan deze ver klaring had de formateur meer dan ge noeg voor een beeld van de huidige situatie. Tenminste wat betreft de VVD. Nu kwam er nog bij, dat in een der bla den reeds openlijk werd gezinspeeld op de portefeuilles van Buitenlandse en Bin. nenlandse Zaken voor de V.V.D. Het is ons bekend, dat deze wens niet door het hoofdbest-uur van de V.V.D. zelf openlijk is gesteld en zelfs, dat dc heer Oud zelf dit zeer onaan genaam heeft gevonden. Het hoofdbestuur van deze partij is zelfs reeds te hoog te paard gaan zitten, dan dat het dit er nog bij kan hebben. Het negeren van deze hoge eisen door de formateur hoeft echter nog niet te betekenen, dat deze partij nu }jjj de vor ming van een kabinet door dr Drees zou zijn uitgeschakeld. Het heeft waarschijn lijk alleen ten doel haar in haar eisen wat te matigen. Eerst als dat is geschied, zal de formateur zo nodig wel bereid zijn' met deze partij te onderhandelen Voor lopig kan men intussen wel als vast staand aannemen, dat ook de-allerbreed ste basis de aandacht heeft van de for mateur. Of die brede basis ook zou kun nen gaan in de richting van een nationaal kabinet is een vraag, die nu zeker nog met bevestigend kan worden beant woord. Gouverneur Stevenson van Illinois, die door vele democraten wordt be schouwd als de beste democratische candidaat voor bet presidentschap, heeft in een verklaring de mogelijkheid, dat hy candidaatsteliing door de democra tische partij zoi'i nanvaarden, niet hele maal uitgesloten. Tot dusver heeft gou verneur Stevenson elke aandrang om zich candidaat te stellen steeds niet be slistheid afgewezen, doch IMaandag ver klaarde hij op een persconferentie, dat h(j zün standpunt opnieuw zou bepa len, als hij huiten z.yn toedoen toch can didaat, gesteld zou worden. Volgens niet-officiële tellingen hebben thans 480 afgevaardigden naar de natio nale republikeinse conventie te Chicago senator Taft hun steun toegezegd; 407 afgevaardigden zouden Eisenhower steu nen. Geen van beiden zal dus waarschijnlijk in de eerste stemming de benodigde 604 stemmen halen. Men .speculeert dan ook ijverig over de mogelijkheid, dat tenslotte een compromiscandidaat de zege zal weg slepen. Als mogelijke compromiscandidaat wordt in politieke kringen in New-York de naam van generaal Mac Arthur ge noemd. Maar ook gouverneur Warren van Californië wordt als zodanig bestem peld. Nederland heeft in de geschiedenis van het Marshall Plan een belangrijke rol gespeeld. De groei van de economische kracht van Nederland is de laatste vier jaar ongetwyfeld groter geweest dan die in de meeste andere Europese landen. Syngman Rhee, president van Zuid- Korea, heeft in een boodschap aan de nationale vergadering verklaard, dat hij niet langer kan wachten met de ontbin ding der vergadering. Hij heeft daarom besloten het parlement binnen twee of drie dagen te ontbinden. DE COMMUNISTEN in India zijn zeer actief cn hitsen de paupers op tegen de landeigenaren; zij doen hun grote belof ten, dat het land van de grote boeren zal worden afgenomen en onder de armen verdeeld enz. „Alleen gebed en het sociale en charitatieve werk van de Katholieke Kerk kan India van het communisme redden". Aldus verklaarde de Nederland- se missiebisschop mgr W. Bouter van Nel- lore in India dezer dagen, nadat hij te ruggekeerd was van een 2.000 km. lange inspectiereis. Maar hij verklaarde nog meer. „DE ONDERDRUKTEN zullen iedere partij steunen, die maar een verbetering van hun tegenwoordige toestand belooft, welke inderdaad onhoudbaar is. Zo is ook het succes te verklaren van de commu nisten bij de onlangs gehouden verkie zingen, in ons eigen bisdom Nellore onder de Telegu evengoed als elders". ,,De rode leiders hebben al verklaard, dat, als ze de kans maar krijgen, zij een eigen regering zullen uitroepen in Kerala (Malabar) of Madras en dat ze onafhan kelijk van de regering in Delhi zullen op treden. Het communisme blijft zonder twijfel een van de grootste gevaren voor India en ook voor de vooruitgang van de Katholieke Kerk in India". Waarom hebben de roden zo'n succes? „VELE MISSIESTATIES liggen in de door de hongersnood geteisterde gebieden en bet is pijnlijk het lijden te zien van de arme mensen. Velen krijgen niet eens een maaltijd per dag. Veelal zijn de bronnen uitgedroogd en moeten de mensen hun dorpen verlaten, omdat er in het geheel geen water is. Men moet in een heet land als dit geleefd hebben om te begrijpen, wat het zeggen wil: zonder drinkwater te zijn of, alleen maar lafenis te vinden aan modderpoelen". „Ik kon het niet aanzien, dat arme kinderen verhongerden en vaak gaf ik al het geld weg, dat ik bij me had en schreef dan maar naar Nellore om me meer te sturen om de nood enigszins le lenigen". DEGENEN, die werken, krijgen vaak een handjevol graan, maar dikwijls moe ten zij hun schuld er mee aflossen. De rijke landeigenaars behandelen het volk als slaven. Een van mijn Indische pries ters richtte een niet-communistische ar beidersorganisatie op om de levensstan daard van de arbeiders op te voeren en hen te beschermen tegen de onderdruk king. Na de eerste vergadering kwam een groep rijke boeren naar de priester toe en vroeg hem, met welk recht hij zich met organisatie inliet enz. De priester probeerde de zaak heel rustig uit te leg gen, maar men wilde nergens van horen en een arme Katholieke jongen, die in de buurt was, werd afgeranseld. Toen de priester tussenbeide kwam werd hij door de troep vastgegrepen en naar de weg ge sleurd, waar ze hem haar en baard uit trokken en met hun sandalen sloegen. Toch houden de priesters vol, zij trachten arbeidersorganisaties en coöperaties-, te stichten. Dergelijke beestachtige toestanden be staan hier niet. Doch reken er op, dat de inlanders van India geen 50 jaar op de P.B.O. zullen gaan wachten. De drie Westelijke hoge commissaris sen in Duitsland hebben Maandag op nieuw bij het hoofd van de Russische controlecommissie, generaal Tsjoeikof, geprotesteerd tegen het sluiten van de zönegrens. In de nota zeggen zij, dat het Russische antwoord op hun eerste protest van 29 Mei slechts zeer ten dele verband houdt met de aan de Oostduitse zijde van de grens genomen maatregelen. De lange uiteenzetting in de Russische nota over de onlangs met West-Duitsland onder tekende overeenkomsten achten de hoge commissarissen niet ter zake dienende. Voorts wijzen zij het Russische argument, dat de bondsrepubliek een dertig kilo meter brede strook langs de zönegrens heeft afgesloten, van de hand. Volgens hen betreft de Westduitse wet, die gene raal, Tsjoeikof in dit verband genoemd heeft, alleen de instelling van een gemo toriseerde afdeling van de grenspolitie en het afbakenen van het operatiegebied van deze troepen. Ook de argumentering van generaal Tsjoc'kof. dal afsluiting van de zöne grens noodzakelijk is teneinde Oost- Duitsland tegen „spionnen, tweedracht- zaaiers, smokkelaars, terroristen en sa boteurs" te beschermen, wordt ais „on aannemelijk" van de hand gewezen. Tenslotte zeggen de drie Westelijke hoge commissarissen in hun protest, dat de Oostduitse veiligheidsmaatregelen, door de gevolgen welke zij voor de be woners van het grensgebied hebben, in strijd zijn met het besluit van de geal lieerde controlecommissie betreffende het vergemakkelijken van het grensver keer voor arbeiders. De Westduitse regering heeft Maan dag een beroep gedaan op de Westduit sers voor hulpverlening aan Oostduitsers, die in de afgelopen maand als gevolg vari de Oostduitse evacuatie-maatregelen in het grensgebied naar het Westen zijn ge vlucht. In een door de voorzitters van alle grote partijen, waaronder de sociaal democratische party, ondertekende op roep worden alle Westduitsers aange spoord giften in geld of natura te zenden of d° overheid mededeling te doen om trent woonruimte, die zij ter beschikkin" willen stellen van de vluchtelingen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3