Dr Drees gereed met eerste besprekingsronde K.V.P. legt nadruk op sociaal program Gong Staatsloterij trekt vier keer per jaar Adam-Bazelexpress in Frankrijk ontspoord Koningin en Prins te Rotterdam Elke werknemer een eigen Katholieke werkgevers komen met concrete plannen Hittegolf passeerde hoogtepunt III L. W.t yooR SCHtEDAM EN OMSTREKEN Meer kans om kansje te wagen. Uitbreiding van de Staatsloterij v_ Duclos in vrijheid Kinderverlamming breidt zich uit LAGEN Woensdag 2 Juli 1952 Kamerfractie vergaderde reeds tweemaal Limburgse kwartjes actie Vier klassen in plaats van vijf Treinramp eiste vier mensenlevens Drie NedeUuirders onder de zwaar gewonden Jaarlijks mogen 3.136 Nederlanders naar V.S. emigreren Gasten aan boord van de .Vanguard" Weer massa-deportaties in Hongarije A WEERBERICHT fcéh Thans 54 gevallen in één iveelc NIEUWE CATALOGUS VOOR DELFT Per maand een ton NAAR EIGEN BEZITTINGEN MMMMI Spoorstaven door hitte ontzet Op langere termijn Op korte termijn De weerverwachting, geldig tot Donderdag avond, luidt: Veranderlijke bewolking en enkele plaatselijke buien. Meest matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Vooral in het Oosten en Zuid- Oosten van het land belangrijk koeler. Donderdag S Juli: Zon op 4.24 uur onder 21.02 uur. Maan op 17.06 uur, onder 0.31 uur. i NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT -I- programma, zo 's-GRAVENHAGE, Dinsdagavond. Bedachtzaam en weloverwogen gaat de kabinetsformateur zijn weg naar de uiteindelijk gewenste vorming van een nieuw kabinet. Men kan zeker niet zeggen, dat dr Drees zich aan overhaasting schuldig maakt, nu hij aan een bespreking over zijn program zelfs nog niet toe is. De gang van zaken, zoals hij zich die heeft uitgestippeld, is intussen zeer logisch. \v ie op weg is om een kabinet te formeren, heeft hij de samenstelling van zijn program rekening te houden met de wensen der partijen, met welke hij straks zal moeten samenwerken, wil hij tenminste, dat deze partijen zijn programma zullen onderschrijven, wat voor een parlementair kabinet wel het uitgangspunt moet worden genoemd. Naar die verschillende wensen heeft dr Drees kennelijk geïnformeerd in zijn gesprekken met de fractie leiders, uitgezonderd dan de V. V. D., wier wensen hij reeds voldoende meende te kennen uit de befaamde verklaring van het hoofdbestuur van die partij programma, zo het al gereed gekomen zal zijn, eerst nog aan de verschillen de fractieleiders zal moeten voorleg gen. En deze zullen het dan wel eerst in hun fracties willen bespreken. Een smalle of brede basis is dus nog niet in het geding. Slechts de eerste oriëntering is geëindigd en nu gaat het om een be oordeling van het programma. Men kan natuurlijk de opmerking ma ken, dat de heer Drees alle .vraagstuk ken die er zo zyn en die by een kabi netsformatie een rol spelen, reeds vol doende kende uit zijn ervaring als mi nister-president, maar dan zijn daar nog de partijpolitieke kwesties, die mis schien iets anders zijn komen te lig gen door de uitslag der verkiezingen en die een gesprek met de politieke lei ders zeker niet ondienstig maakten. Zo zal hij van de K.V.P., via prof. Komme wel vernomen hebben, welke wensen er leven in het katholieke kamp. De Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. heeft reeds voor de tweede maal vergaderd en wij mogen wel aannemen, dat daar het programma is besproken, dat de KA .P. voor alles verwezenlijkt zal willen zien. Men heeft geen koffiedik nodig om te voorspellen, dat hier het sociale pro gram van de K.V.P. wel een grote rol zal hebben gespeeld. Men kan moeilijk verlangen, dat de K.V.luit program wegens de uitslag der ver kiezingen zou moeten matigen. Bekend is intussen geworden, dat prof. Romme ook een onderhoud heeft gehad met dr Schouten, wat m politieke kringen gaarne gezien wordt in het licht van een grotere bereidheid van de A.R. om aan de formatie van een kabinet mede te werken. Voor de hand ligt het ook, dat de for mateur na zijn oriënterende bespre kingen een langdurig onderhoud heeft gehad met de heren Donker en Vorrink, lesp. fractievoorzitter van zijn partij in de Tweede Kamer en voorzit ter van de P.V.d.A. Hij had zich na al die besprekingen een beeld kunnen vor men van de situatie, zoals die momenteel ligt en van de verlangens, die er leven in de partijen op wier samenwerking hy tenslotte een beroep zal willen doen. Dit eenmaal wetende, achtte hij een bespreking binnen zijn eigen partij nodig om deze verlangens aan die van zyn eigen partij te toetsen. Dat nu is gister morgen geschied, nadat hb nog de avoifd te voren ?en langdurig gesprek had gehM.metde hee^Tüaiius, ^at Schouten - de woordvoerdervandefor- rnateur maakte er speciaal melding van in de meest vriendschappelijke geest werd gevoerd. Dat zou dus hoop kunnen geven op een brede basis, maar daarop kan men nu in dit stadium nog niet al te veel vertrouwen. Het gesprek met de heer Stikker en met de secretaris-generaal van Financiën, de heer Van den Dries, had slechts een oriënterend karakter en spe ciaal het gesprek met de heer Stikker had niets van doen met de befaamde kwestie van de VV.D. De kwestie wordt nu of de partijen en dit geldt vooral in sterke mate voor de A.R. zich met het pro gramma, dat de heer Drees straks op tafel zal leggen, zullen kunnen vereni gen. De woordvoerder van de formateur deelde ons mede», dat het het voor nemen van de minister-president was zich in de avond van gisteren bezig te houden met de opstelling van een program. Wij zjjn benieuwd wat er aangaande Nieuw-Guinea uit de bus is gekomen. De ijskastformule kan nu geen baat meer brengen. Ook de K.V.P. heeft in haar verkiezings program 't behoud van Nieuw-Guinea onomwonden uitgesproken Het werd daarbij niet uitgesloten ge acht, dat bij de samenstelling van dit program de formateur op bepaalde punten nog nadere toelichting zou wensen en daartoe een gesprek zou moeten voeren met een der ministers of een of andere politicus. Men zal dus moeten afwachten of dr Drees gisteren nog met de opstelling van ziin programma gereed is geko men. En dan zal het erom gaan, welke fracties hij hierop zal kunnen verenigen. Een logische gang van za- dus, zoals wij in de aanvang reeds Een bijzonder Parijs gerechtshof heeft Dinsdag Jacques Duclos, secretaris-ge- neraal van de Franse communistische partij, voorlopig op vrije voe.en gesteld. Duclos werd, beschuldigd van samen zwering tegen de binnenlandse veilig heid van de staat, reeds meer dan een maand in de Santé-gevangenis van Pa rus vastgehouden. Ook Duclos' chauffeur en zijn lijf wacht, die gelijk met hem op 28 Mei tijdens communistische relletjes wer den aangehouden, zijn voorlopig vrij gelaten. Het hof baseerde zijn besluit om Duclos vrij te laten op de gronden, dat niet bewezen is, dat Duclos werd aangehouden bij het plegen van een misdrijf (slechts in dat geval staat de grondwet arrestatie van een afge vaardigde zonder opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid door de Nationale Vergadering toe). zeiden. Maar ook de mate van deze medewerking kan bij het vervolg der kabinetsformatie weer een rol gaan spelen. In dier voege, dat bij een sterke afwijzing ook andere partijen, zich zouden kunnen terugtrekken, om dat er dan een al te smalle basis zou overblijven. Maar zover is het nog niet. Dat zullen wij zelfs morgen nog niet vernemen, omdat de heer Drees zijn André Stil, de hoofdredacteur van het communistische orgaan „l'Humanité", die als gevolg van een artikel in dat blad, waarin opgeroepen werd tot de demonstraties van 28 Mei werd ge arresteerd, is daarentegen niet door het hof op vrye voeten gesteld. Ook André Stil wordt beschuldigd van samenzwering tegen de binnen landse veiligheid van de staat. Door het besluit van het hof zijn alle maatregelen tegen Duclos te niet ge daan. Vervolging zou nu moeten begin nen met een verzoek aan de Nationale Vergadering om Duclos' parlementaire onschendbaarheid op te heffen. De Staatscourant van gisteren bevat de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 15 t-m. 21 Juni j.l. Daaruit blijkt o.a. dat over de ge noemde periode in totaal 54 gevallen van kinderverlamming zijn aangegeven. Daarvan kwamen 24 gevallen voor in Limburg, elf in Noord-Brabant, zes in Noord-Holland, vier in Zuid-Holland, drie in Utrecht, twee in Friesland, Gel derland en Zeeland en geen in Gronin gen, Drenthe en Overijssel. De gevallen in Limburg zijn aange geven in Susteren (4). Horst (3), Ge leen, Kerkrade, Nuth, Venlo en Venray telkens twee, Brunssum. Elsloo, Heer len, Munstergeleen, Nieuwstadt, Schaes- berg, Sittard telkens een. De gevallen in Noord-Brabant kwamen voor in Eind hoven (4), Lieshout en Schijndel eik twee Deurne, Gemert, Helmond elk een. In Noord-Holland waren in Nieu- wer-Amstel twee gevallen en Beem- ster, Bussum, Haarlem, Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude elk een In Utrecht; Loenen (2) en Veenendaal (1); in Friesland: Achtkarspelen en Barradeel beide een; in Gelderland; Arnhem en Ede beide een; in Zeeland: Krabbendijk en Terneuzen beide een. s Voor de tentoonstelling „Prisma der Bijbelse kunst" in het Stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft is vandaag een herziene catalogus verschenen. Men zal zich herinneren dat de bestaande catalogus kort geleden uit de circulatie werd genomen, nadat zowel van looms- kutholieke als van prot. christelijke zijde ernstige bezwaren tegen de inhoud wa ren gerezen. Uitgeleide gedaan door een groot aantal ministers, vertrok prof. Lieftinck gisteravond naar Amerika, waar hij besprekingen zal voeren m verband met zijn benoeming als vertegenwoordiger der Wereldbank in Turkije, ben laatste groet van een van Nederlands meest besproken bewindslieden. De kwartjes-actie in Limburg voor de bouw van nieuwe kerken, had van Jan. tot en met Mei een opbrengst van een half millioen gulden of gemiddeld per maand bijna 100.000. In 1951 kwamen 10 nieuwe kerken gereed, met de bouw van 9 kerken is men thans bezig, terwijl binnenkort 5 nieuwe kerken worden aanbesteed. Het urgentieprogramma omvat de bouw van 30 nieuwe kerken en de uitbreiding van 12 bestaande. Met ingang van 1 Januari a.s. komen er in de Staatsloterij grote ver anderingen. De vraag naar loten overtreft al geruime tijd het aanbod. En zulks ondanks liet feit, dat per loting het wettelijk toegestane maximum aantal loten wordt uitgegeven. Om nu het gevaar te voorkomen, dat als gevolg van dit tekort ongewenste toestanden op loterijgebied zouden intreden, zullen van 1 Januari af, zolang daaraan behoefte zal blijken te bestaan, vier loterijen per jaar worden gehouden. In Oost-Frankrijk bij het plaatsje Thionville heeft zi«h gisterenmiddag met de zwaar bezette Amsterdam-Bazel Express een treinramp voorgedaan, waarbij vier personen een Algerijn, een Franse en twee Zwitsers om bet leven kwamen en naar schatting twintig personen werden gewond. Onder de zwaar gewonden bevonden zich ook drie Nederlanders: mevrouw Van Maris, uit Bennebroek, wie in het ziekenhuis van Thionville een arm moest worden afgezet; de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn 5-jang dochtertje Hilda. Hun toestand was vanochtend bevredigend. De dochter van de Franse consul te Amsterdam, mej. Francoise Hummel, en de Cura^aose student Henri Leerentveld werden eveeenns met zware ver wondingen in hetzelfde Franse ziekenhuis opgenomen. De meeste gewonden zijn van Franse nationaliteit. Elf gewonden verkeren in levens gevaarlijke toestand. Jaariyks mogen 313G Nederlanders naar de V. S. emigreren, aldus blhkt uit de gisteren door president Truman ge- publiceerde immigrantenquota, welke zUn gebaseerd op de nieuwe Ameri kaanse immigratiewet. Uit de publicatie blijkt, dat Groot- Brittannië het hoogste aantal immigran ten mag leveren, nl. 65.361 Voor het eerst komen thans ook Aziatische lan den voor immigratie in aanmerking, zij het in zeer bescheiden mate, Birma, Ceylon, Cambodja, Laos, Vietnam, Korea, Pakistan en Indonesië hebben 'n quotum van 100 toegewezen gekregen. Werkgevers, boeren en arbeiders zijn gisteren losgekomen met uitvoerige rap porten, waarin visies zijn neergelegd om trent noodzakelijke hervormingen op so ciaal terrein in de komende jaren. Alle stukken zijn nog maar basismate riaal voor studie en samenspreking. Al wil len we onmiddellijk 'hier nog eens de woor den van de voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, de heer Van Heijst vastleggen: „Er ligt in de komende vier jaren een grote taak voor ons: van fouten kan veel geleerd worden, maar er moet ook veel veranderen en veel worden inge haald". Gelijk gezegd, de rapporten zijn visies op 'belangrijke kwesties met ideële in slag. Zij betreffen niet direct het brood rantsoen of technische verbeteringen. Ze betreffen een schonere gemeenschap, ge baseerd op de erkenning van het mens zijn. Zo lazen we ook in het verslag: De practische gronden, waarop de Katholieke werkgevers de individuele bezitsvorming als ideaal aanvaarden, be rust op de betekenis dezer bezitsvor ming voor de verheffing en ontwikke ling der menselijke persoonlijkheid. Bo vendien erkent men de bezitsvorming als stabiliserend element in de mense lijke samenleving. Er behoeft derhalve aan goede intenties niet getwijfeld te worden. Er is vandaag geen reden tot overdreven optimisme noch tot sarcastisch pessimis me. De materie is heel, heel moeilijk, waarbij, gelijk Pater dr Plattel zulks reeds bij de boeren verklaarde, een grote male van geleidelijkheid en voorzichtigheid wordt geëist. Overigens is deze stof al een puike materie voor een K.V.P.-vergadering. Met sprekers uit elke groep. We zijn van me ning, dat met de behandeling alleen op de eigen vak- of standsorganisatie-bijeen komsten de paarden achter de wagen worden gespannen. De helft der hatelijkheden en drie kwart van de achterdocht zou verdwijnen als we eikaars standpunt eens wat duidelij ker ook in de moeilijkheden, zouden leren kennen. De afstand van elkaar is vaak zo groot, al zitten we dan in dezelfde kerk en aan dezelfde communiebank. Bui ten de kerk hebben we vaak nog zo wei nig van die echte katholieke mentaliteit. En nu bedoelen we niet, dat een onder nemer in katholieke goedheid tegenover eisen van zijn personeel, zijn zaak maar naar de blmoet laten gaan: Doch hij spreke tot zijn personeel zonder zijn ar beiders als nullen te beschouwen. Deze houding zou voor de rust en de sfeer in de bedrijven al een stuk „bezitsvorming" zijn. De slavernij is officieel afgeschaft, maar daarom zijn nog niet alle vormen weggesleten. Inderdaad, er moet nog veel worden ingehaald en verdwijnen. Voor de komende maanden pracht mate aal voor ondernemer en werknemer te wach ten. Om zich op te bezinnen. Succes. We ont moeten elkaar hier nog wel! HENK VAN DER MAZE. Om vier loterijen per jaar te kunnen houden moet het aantal klassen worden teruggebracht van vijf op vier. Deze ver mindering maakt een herverdeling d r prijzen over de klassen noodzakelijk en van deze gelegenheid wordt tevens ge bruik gemaakt om enige verbeteringen in het prijzenschema aan te brengen, wordt het aantal eigen gelden in de z.g. binnenk'lassen verminderd. Voorts wor den de laagste echte prijzen, die tot dusver 100 bedroegen, verhoogd tot 200. SM v s u-v Een gevolg van de vermindering van het aantal uitlotingen in de binnenklas- sen is, dat in totaal aan het publiek min der dan thans op de inleg zal worden teruggegeven. Hetgeen dientengevolge voor de staat meer zou overschieten alsmede het be drag, dat door het wegvallen van de be staande vierde klasse zal vrijkomen, wordt in de vorm van een aantal middel grote en kleine prijzen uitgeloofd boven hetgeen nu in de vijfde klasse aan prijzen is uitgetrokken. In de le, 2e en 3e klasse zullen telkens 1000 prijzen worden ge trokken, waarvan 900 eigen gelden en in de laatste klasse 5000 prijzen, waarvan 4195 eigen gelden. Het totaal der uitge loofde prijzen en premiën zal 1.252.100 bedragen. Een wijziging in de opbrengst per loterij vloeit voor de staat uit het nieuwe trekkingsplan niet voort. Het laat zich aanzien dat de vorenbe doelde wijzigingen in de Staatsloterij in beginsel niet zullen leiden tot uitbreiding van het verkoopapparaat, zo vernemen wij van het ministerie van Financiën. Naar men vermoedt, deed de ramp zich als volgt voor: de express, die om kwart over vijf te Metz werd verwacht, ont spoorde in de bocht voor Hetange ten gevolge van een spoorstaafbreuk. De laat ste drie wagons kantelden, terwijl de wielen van het treinstel werden afgerukt. De vierde, laatste wagon, die niet on„- spoorde, verloor zijn achterste wielen- stelsel. Plaatselijke spoorwegautoriteiten zijn de mening toegedaan, dat het ongeluk te wijten is aan uitzetting van de spoor staven door de hitte. De ontsporing vond plaats een kwar tier nadat de trein uit Luxemburg was vertrokken. Van alle kanten kwam on middellijk hulp opdagen. Reddingploegen wisten u.it de gekantelde wagons meer dan vijftig personen te bevrijden. De drie omgekomen passagiers werden spoe dig geborgen. Het vierde slachtoffer, de Algerijn Hemmi, was aan het werk op het baanvak en werd door een der ontspoorde rijtuigen gedood, toen hij de trein wilde laten passeren. De express bfistond uit twee Italiaanse rijtuigen bestemd voor Genua en een Zwitsers'en een Frans rijtuig, beide 'be stemd voor Bazel. De namen van de vier slachtoffers zijn: Mohamed Hemni (.Algerië). Thedy Am- schwand (Zwitserland), mevr. Paule Laurent (51 jaar) (Frankrijk) en V. Theynissen (65 jaar), Zwitserland. Het schijnt, dat de temperaturen op verschillende plaatsen in Europa zo hoog oplopen, dat spoorstaven door de grote hitte ontzet worden. Tengevolge van deze ontzetting ontspoorden er eveneens in Duitsland twee personentreinen. Bij deze treinongevallen werden in totaal zeven personen gewond. Naar w(j vernemen worden de laatste tijd weer op belangrijke schaal deportaties in Hongarije ten uitvoer gelegd. Het betreft ditmaal meest oud-lcgermensen, grondbe zitters en kleine zelfstandigen uit de om geving van de Joego-Slavische grens. Ge tallen zijn niet bekend, maar men spreekt van treinen van meer dan 50 wagons welke van Pees, Nagykansa en vooral ook Nagyatad gedeporteerden vervoeren naar onbekende bestemming. Een schallend hoornsignaal weerklonk! aan boord van het aan de Wilhelmina- kade te Rotterdsïn liggende Engelse1 slagsch'P „vanguard toen gisteravond het Koninklijke l aai- bij de staatsietrap uit de hofauto stapte, die hen naar de Maasstad had gebracht. Gekleed in een zwarte tulen avondrobe met een boa van witte struisveren begaf H.M. de Konin gin zich vervolgens met Prins Bernhard die de admiraalsuniform droeg, aan bo rd waar het Koninklbfe Paar werd ontvangen door de bevelhebber van de Britse homefleet, admiraal sir George Creasy. van de „Vanguard", het öagsemp, aax met twee torpedobootjagers het Enge se smaldeel vormt, dat voor een bezoek van enkele dagen Zaterdag m Rotterdam is aangekomen. Sir Creasy b<?od hun een diner aan op zijn vlaggeschip. Het wera «ebruikt in de eetsalon, waar ook ae Eneelse Koninklijke familie de maaltij den placht te gebruiken tijdens de reis, die door h&8.r word gemaakt naar Zuid- Afrika In snelle vaart is de hofauto, waarin het Koninklijke Paar gezeten was, gis teravond door Rotterdam gereden. Om half acht arriveerde de wagen aan de Wilhelminakade. Het gevolg bestond uit ikvr. C. E. B. Röell, hofdame, luitenant ter zee le klasse J. G. Stegeman, adju dant van Hare Majesteit, en luitenant ter zee le klasse A. F. Eibers, adjudant van de Prins. Tevoren hadden zich o.a. reeds aan boord begeven de minister van Buiten landse Zaken, mr D. U. Stikker, de mi nister van Oorlog en van Marine, ir u. Staf, staatssecretaris H. C. W. Moorman en de Britse ambassadeur, sir Nevile Butler, allen vergezeld van hun dames. De foto toont het moment, waarop de Koningin wordt begroet door Haar gast heer, admiraal Sir Crëasy. Achter de Koningin Z. K. H. Prins Bernhard. De Katholieke Werkgevers hechten grote betekenis aan het streven naar bezitsvorming voor brede lagen der bevolking en zijn tot de conclusie ge komen, dat tal van argumenten plei ten voor het eigen huis als een bijzon der geëigend object, waarin deze be zitsvorming kan worden geconcreti seerd. Evenwel verminderen een aan tal obstakels de aantrekkelijkheid van een eigen huis. Op de overheid wordt een beroep gedaan om deze obstakels te verwijderen. In concreto zijn er voor de verwerving van een nieuw te bouwen woning o.a, de volgende twee mogelijkheden: a) het verwerven van een woning op langere termijn na een voorspaarperiode; b) het verwerven van een woning op korte ter mijn met behulp van de bestaande pre mieregeling Woningbouw. Aldus luiden de conclusies van een rapport, uitgebracht door en voor de Katholieke Wergevers Vereniging. Ten aanzien van het verwerven van 'n woning op langere termijn, na een voor- spaarperiode, beveelt de commissie een werkwijze aan, welke al» volgt kan wor den samengevat. De werknemer spaart in de voorspaarperiode regelmatig kleine bedragen om binnen 7 tot 10 jaar een som geld bijeen te brengen, die, aange vuld door hypotheek-crediet, voldoende is om na die periode een eigen huis te laten bouwen. In deze periode verleent de werkgever aan het streven van de werk nemer steun door spaartcelagen voor dit doel. Daarmede kan de voorspaarperiode binnen redelijke grenzen worden gehou den. Na afloop van de spaarperiode laat de werknemer een eigen huis bouwen met behulp van hypotheek-crediet. In de daaropvolgende naspaarperiode lost de werknemer het hypotheek-crediet af en verwerft daarmee een onbezwaar de eigen woning. De uitvoering van dit plan kan op de eenvoudigste wijze geschieden door inschakeling van daar toe speciaal geëigende instellingen: de bouwspaarkassen. Aan de hand van een voorbeeld wordt in het rapport uiteengezet hoe de con crete gang van zaken zou kunnen zijn. De werkgever zou daartoe aan de werk nemers, die aan bepaalde eisen voldoen, gedurende een periode van ten hoogste 9 jaar een toeslag van b.v. 4 pet van het huidige bruto-loon moeten verlenen, tot een maximum van 300 per jaar, mits de betrokken werkmerr.fcrs bereid zijn jaarlijks minstens 3 pet van het huidige bruto-loon voor dit doel af te zonderen- Contact zal dan moeten worden gezocht met een bouwspaarkas en de verdere af wikkeling zou geheel moeten lopen via deze bouwspaarkas, welke zorgt voor de inning van de bedragen en de uitvoering van het contract. Terwijl de hoofdstad ligt te puffen onder de stralen van de zon, heeft dit vrolijke groepje een uitmuntend plaatsje gevonden op een fontein in het „De Miranda"-bad. Heerlijk koel blijven en toch bruin worden.... T oor de fotograaf een tantaluskwelling Ten aanzien van het verwerven van 'n woning op korte termijn, met behulp van de bestaande premieregeling Woning bouw, beveelt de commissie een werk wijze' aan, welke als volgt kan worden samengevat: Door de 5 fonds perdu van het Rijk ontvangen premie voor nieuw te bou wen woningen wordt het zelf te finan cieren bedrag belangrijk verminderd j De werkgever geeft hier een voorschot ineens aan de werknemer voor het be drag aan eigen geld, dat nodig is om met behulp van hypotheek-crediet ter stond een eigen huis te bouwen. De werknemer zet hiervoor zo moge lijk een eigen spaarsommetje in. De werkgever komt de werknemer bij het aflossen van het door hem verleende voorschot tegemoet, door een bepaalde spaar! oeslag voor dit deel in mindering te brengen van het verschuldigde aflos singsbedrag. Nadat het voorschot van de werkgever door de werknemer door re gelmatig sparen is afgelost, zet de werk nemer zijn spaaractiviteit voort voor de aflossing van het hypotheek-crediet, waarna hij zijn eigen huis onbezwaard kan bezitten. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteren was het in Europa op de meeste plaatsen nog warmer dan de voorafgaande dagen. In Midden-Frankrijk steeg het kwik hier en daar tot 41 gra den. De hoogste in Duitsland waargeno men temperatuur bedroeg 37 graden, in Zwitserland 35 graden. Ook in Zuid-Engeland was het buiten gewoon warm. Door de Zuid-Oostenwin den was de hete continentale lucht na melijk de Noordzee overgebluzen. Enkele stations langs de Engelse Zuidkust en ook Londen meldden een hoogste tempera tuur van 33 graden. Sinds gisterochtend heeft er zich een flinke verandering in de luchtdrukver deling boven West-Europa voorgedaan. Deze werd bij ons ingeleid door krach tige barometerdalingen, die tot van ochtend aanhielden. Boven de Golf van Biscaye was namelijk een kleine storing ontstaan, waarmee een vore van lage luchtdruk was verbonden, die zich over Frankrijk uitstrekte. Beide, zowel de sto ring als de vore bewogen in snel tempo ,naar het Noorden, In Engeland en Ierland gaf dit aanlei ding tot het ontstaan van onweersbuien, in ons land bleef het tot vanmorgen bij een toeneming van de bewolking. De afgelopen nacht bleef nog onafge broken de boven het continent verhitte lucht over Nederland stromen. Uit bijna het gehele land werden daardoor nach telijke minimum temperaturen van 20 graded of hoger gemeld, hetgeen uitzon derlijk hoog is. Daarna draaide de wind meer naar het Zuidwesten, waardoor boven de Golf van Biscaye en de Noordzee afgekoelde lucht het uiterste Westen van West- Europa begon binnen te stromen. Midden op de Oceaan is de luchtdruk intussen aanzienlijk gestegen. Nog iets koelere lucht wordt als gevolg hiervan in de richting van de Britse eilanden ge transporteerd. Deze lucht zal later ook Nederland be- i reiken, zodat het hoogtepunt van de hitte golf als gepasseerd kan worden be schouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1