Nieuws uit STAD en OMTREK Schiedamse Gemeenschap zich nergens tussen dringt Wielerronde boekte veel succes Apsa tyuUdülnH REISONGEVALLEN NIEUWE HAV BANK LAATSTE BERICHTEN Dr Drees heeft concept-program gereed Uitverkoop" voor Schiedamse kantonrechter ONZE KAMPIOENEN r JONGSTE BEDIENDE De ontvangst van H.M. de Koningin Ontwerp ere-penning weldra hekend CAUSERIE f 5000.-bij overlijden f 10000.- bij algehele invaliditeit V.. Morgen conferentie met vier fractieleiders tezamen Gasontploffing aan dc Gustoweg Wmrn Aanstaande schoon vader met hamer doodgeslagen Verdacht kantje aan vri jlating van Duclos Ook IC. W. F. huishoud- lucifers Hoe ver kan middenstand gaan met het bezigen van slagwoorden? Zuidkoreaanse boycot voortgezet PAGINA 2 WOENSDAG 2 JULI 1952 Erepenning S. G, DE HERMES-VIJFKAMP Foor iedereen in elk seimoen S K H I I 0 A M MET S. G. NAAR POSTZEGEL TENTOONSTELLING TE UTRECHT INENTING BAGGER UIT R'DAMSE HAVENS Naar Vlaardingen eu Maassluis DANKBETUIGING BEHOREN TOT DE GOEDKOOPSTE BOODSCHAPPERS TER WERELD N.V. Assurantie-Maatschappij Schiedam - Postgiro 19154 J BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT MATROÓSGREEP EX-VERLOOFDE BIJ DE KEEL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Twee arbeiders ernstig gewond «-A-A- CONCERTPODIUM IN DE MAAK STUDIEFONDS VOOR LLOYD-PERSONEEL Voor de kankerbestrijding PASSAGIERSSCHEPEN V) tot» ervr*fikT» lcu Ik hoop, dat ik de instemming van U allen heb, wanneet ik met klem en grote verontwaardiging de aantijgingen van de hand wijs, die op de jongste raadsvergadering aan het adres van de Schiedamse Gemeenschap zijn gericht n.a.v. de houw van het podium in de Plantage en het verplaatsen van dè muziektent naar Kethel. Ik heb stom verbaasd gestaan over de woorden, die gesproken zijn als zou de Schiedamse Gemeenschap zich dringen tussen de burgerij en de Raad en als zou er ooit sprake zijn geweest van het verbreken van de Zondagsrust door de S. G. De angstvallige in acht neming van de dpvattingen, welke hierover in bepaalde kringen gehuldigd worden, heelt er zelfs toe geleid, dat men tijdens de Vacdntiewéék de lampjes van de verlichting niet heeft ontstoken op Zondag om Zelfs in dit opzicht geen enkele aanstoot te geven. Met grote- verontwaardiging sprak de heer M. Holl, voorzitter van de S. G., over de aanval door de heer Dominions t A-R.) in dit opzicht op het werk van de S. G. gelanceerd. Hoe durft deze te spreken over programma's, die beneden peil waren, zo vröeg de heer Holl zich af, terwijl daar concerten zijn gegeven van klassieke werken, balletavonden en manifestaties van de ernstigste muziek beoefening door dilettanten. Nooit is de heer Dominions echter aanwezig geweest. Ook kwam spr. sterk op tegen de verdachtmaking als zóu de S.G. een rapport óver de loèst&nd vdn de muziek tent hebben ingediend, dat erover sprak als van een cavalje, dat op instorten stond, terwijl het nu ndg waard blijkt naar Kethel te worden overgebracht. Van de Dlehst Vafl Gemeentewerken is de verklaring 'ovêr de slechte toe stand van de tent afkotnstig en verder verspreid door een raadsstuk. Het is ook een raadsstuk, dat spreekt van de verplaatsing naar Kethel. Als het lid van de Bestuursraad, de heer Brunt, voor Kethel een lans breekt en het bestuur van de S.C» doet dan stappen bij het gemeentebestuur, moet men dan spreken over een zich dringen tussen raad en burgerij?, zo vroeg de heer Holl zich af. Nadat allen hun instemming met dit protest betuigd hadden, sprak de he«r Holl de hoop uit, dat, er nu eindelijk eens een eind zou komen aan 't achter dochtige en insinuerende gedoe,, dal steeds weer poogt de SG. in de rug aan ie vallen. Het was het enige onaangename ge luid, dat tijdens de bestuursraadver gadering gehoord werd. want Overigens werd er door het college weêr véél prettig werk verzet. Het gebeurt geen vergadéring meer of er vinden mutaties en aanvullingen plaats. Deze keer had de voorzitter te verwelkomen de heer G. W. Van Ber gen Walraven, die als voorzitter Van ae sectie Vreemdelingen Verkeer deel is gaan uitmaken van de bestuursraad. ..Wij hebben hoge verwachtingen van u", aldus dé heër Holl. De heer Van Bergen WalraVeh dankte voor de vrien delijke woorden. Hij droeg reeds lang de S.G. en de V.V.V. een goed hart toe. Van de heer Bert Vinceht Was het Verzoek binnengekomen hem te ont heffen van zijn lidmaatschap in verband met het feit, dat hij geen organisatie mêer vertegenwoordigde, waar t K.C.G. reeds enige tijd ter ziele is. Door de bestuursraad werd de be noeming van een lid van de Kath. Kring in de bestuursraad aanvaard, omdat het aantal passieve verenigingen voor toneelbeoefening zo gering is. In principe zal men echter in de toekomst ook in dit opzicht de federatieve opbouw en afvaardiging prefereren. Muziektent Kethel - Ook de Oranje Vereniging van Kethel zal zich nauwer bij het streven van de S.G. interesseren en met de sectie Nationale Feest- en Gedenkdagen en de Buurtverenigingen zal naar een federa tief verband gezocht worden. Wat het verplaatsen van de muziektent betreft, de S.G. zal het afbreken en het Ver voer voor rekening nemen tot een be drag van 500. Men zal pogen in Kethel door burgerzin do opbouw te doen uitvoeren. De heer Brunt verzocht ook Kethel de komende jaren in te schakelen in het werk van de jeugdrecreatie, omdat de kinderen buiten Weliswaar meer speelgelegenheid hadden, maar zij toch ook op hun eigen spelletjes uitgekeken raken en bezig gehouden moeten wor den. De heer Holl kon toezeggen, dat dit zou gebèürên, mits de Kethelsê ver enigingen ook zélf zouden meewerken. De ontvangst van de Koningin Ëen belangrijk obstakel kreeg de be stuursraad nog te nemen, toen de orga nisatie van de ontvangst van H.M, de Koningin in Juni van het volgend jaar ter sprake kwam. Zoals men weet, heeft het gemeentebestuur deze organisatie opgedragen aan de Schiedamse Ge meenschap, maar deze geste werd door de Vereniging Nationale Feest- en Ge denkdagen (de voormalige O.V.) niet bijzonder op prijs gesteld. In het be stuur van deze vereniging meende men, dat zij nu als sectie de organisatie ter hand zou nemen onder uiteindelijke verantwoordelijkheid van de S.G. Hier toe zou zij een werkcomité samenstellen en aanvullen met vertegenwoordigers van andere secties uit de bestuursraad. Dit plan is echter door de bestuursraad niet als zodanig aanvaard, Met twee stemmen tegen, die deze mening met huldigden besloot men, dat het de be stuursraad was, die een comité voor de organisatie van de ontvangst van de Koningin Zóu samenstellen en dat de bestuursraad dit. comité zou aanvullen met leden uit de vereniging (Sectie) Nationale Feest- en Gedenkdagen.^ De samenstelling van dit comité ziet er wat betreft de vertegenwoordigers uit de bestuursraad als volgt uit: de héren Lansbergen, Leenderts, Heijboer, Oranje, Sunderman, Schwagermann, v. Houten en Duys resp. namens muziek, toneel, zang, jeugd, museum, financien en pers. De voorzitter is nog niet be noemd. Mevr. De Boer heeft zitting voor het Cenir. Vrouwen Comité. Op de prijsvraag voor een ontwerp van erepenning uit te reiken door de Schied. Gemeenschap aan die Schie dammers. die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor het culturele leven van de stad, zijn 17 ontwerpen binnengekomen. De jury. bestaande uit de heren Van Gelder van 't Koninklijk Munten Kabinet, D. Schwagermann en M. Holl heeft uiteindelijk twee ontwer pen afgezonderd, terwijl de rest is af gevallen. Nog nader zaf worden bekend gemaakt aan wie de prijs ten deel Is gevallen. De ontwerpen zullen tentoongesteld worden op een expositie, die Zaterdag 12 Juli waarschijnlijk begint en die ook munten uit de verzameling van het Koninklijk kabinet zal omvatten. In totaal een zestal vitrines. Het geld, dat niet zal uitgereikt wor den aan prijzen, omdat de ohtwerpen hiervoor niet in aanmerking komen, zal worden overgedragen aan de conserva tor van het Museum voor het dóen van aankopen voer de collectie. Het was gisteravond op het Hermes-veld een gezellige, drifkte, toen daar de wed strijden' om het clubkampioenschap yiji- kamp werden gehouden. De wedstrijden waren uitermate spannend en tussen de uiteindelijke prijswinnaars was slechts een gering puntenverschil," Het was geen eerste elftalspeler, die met het clubkam pioenschap ging strijken, hoewel Coen Poulus en Lcx Janse er lange tijd goed voor hebben gestaan. De eerste prijs werd tenslotte behaald door de back van het tweede elftal D. Grimmius, die met een totaal van 579 punten uit de bus kwam. Hiermede verbeterde hij het algemeen clubrecord, dat A. van Diest verleden jaar met 545 punten vestigde, met niet min der dan 34 punten. Bij de prijsuitreiking door de voorzitter van Hermes-DVS, de heer A. de Jong, kwam D. Grimmius daar door voor een jaar in het bezit van de prachtige wisselbeker, terwijl hij als per soonlijke prijs een vulpen ontving, De uitslag van deze Hermes-vljfkamp was als volgt: 1 D. Grimmius 579 punten 2. C. Poulus 571 3. R. Hartog 569 4. L. Janse 568 De uitslagen van de verschillende onder delen waren: 80 meter hardlopen gewonnen door L. Janse met een tijd van 9.4 sec. waarmede hij tevens een nieuw clubrecord vestigde. Doelschleten: gewonnen door R. Hartog en D. Grimmius, die met eenzelfde aantal punten eindigden. 40 meter dribbelen: winnaars C. Poulus en R. Hartog in dezelfde tijd. Verschieten: A. van Diest met 60.9 meter, hetgeen eveneens een nieuw club- record betekende. Ingooien: eerste prijs C. Poulus. Zoele most van appelen Goed, goedkoop» geaond Vele jeugdige zowel als volwassen phi- latelisten verlangen er naar de zeer exclu sieve postzegel-tentoonstelling in Utrecht tè bezichtigen, al was het alleen maar om de beroemde Mauritius-zegels te zier. en de wereldvermaarde verzamelingen van Koningin Elisabeth, Kardinaal Spellman, enz., enz. Welnu De Schiedamse Gemeenschap wil het de liefhebbers gemakkelijk maken. Zij organiseert a.s. Zaterdagmiddag een bus- tocht naar Utrecht voor een bezoek aan de tentoonstelling onder de deskundige leiding van de heer A. van 't Hoen, wel bekend van de Postzegelruilbeurs voor de jeugd. De bus of bussen vertrekken te 14 uur vanaf het plein voor het Postkantoor. Na afloop bestaat gelegenheid in de om geving van Haastrecht kersen te eten of een andere consumptie te gebruiken. Wie aan deze tocht willen deelnemen en wij hopen dat het er velen zullen zijn moeten zich zo spoedig mogelijk opge ven op het bureau van De Schiedamse Ge meenschap, Plantsoen Gerrit Verboon- straat, waar tevens inlichtingen gegeven zullen worden over de kosten, die niet hoog zijn. De aanmelding sluit Vrijdag avond te 5 uur. De rennersclub Schiédant had gisteren avond dê eerste van een serie van drie zomeravondronden georganiseerd op het parcours WêsterkatfeWarande. De op brengst hiervan was bedoeld als steun aan de kas van de Medische Sportkeu ring, het bureau van de S.B.L.O., dat voor de sportmensen van Schiedam zn'h onvervangbare taak' vervult, maar dat chronisch met geldgebrek te maken heeft De organisatie was uitstekend. Niet al leen was het gehele parcours door tou wen en liekken uitstekend afgezet, waar- bi) ook de politiëhulp sprak - hulppoli tie was eveneens in de weer maar de wedstrijden werden vlot verreden. Het was jammer, dat het aantal pre mies zo beperkt bleef, want toen in de wedstrijd voor de nieuwelingen een prijs Wérd aangekondigd, kwam er ineens le ven in de strijd. Die nieuwelingen waren behoorlijk hard van start gegaan en al spoedig was het veld dan ook aanzienlijk gedund. Het ging al gauw op een een zijdige bezigheid lijken, waarbij alleen Vassena en Weijts elkaar de eerste plaats betwistten. Zij wisselden elkaar af, een zaam op kop lopend. Dat er wel heel erg veel krachtverschll was, bleek uiteinde lijk in de volgorde, waarin men de finish binnenkwam. Alleen tussen heide ge noemde renners werd nog een eindsprint verreden, die Vassena won, maar de der de, Van Gooi, kwam op zijn slofjes bin nen, evenals de vierde. De wedstrijd voor amateurs liet in de eerste fazen een voortdurend wisselende kop zien en het duurde nog al even voor men aan het lappen ging. De renners op een ronde vielen automatisch uit de koers. Er werd In den beginne nog koel berekenend gereden en het gebrek aan jagen deed velen hun rondjes meedraaien lot men over de helft was. Toen deden de favorieten hun aanval. De wedstrijden waren aantrekkelijk genoeg en het publiek was dan ook goed opgekomen. Toch mogen het goede doel en het initiatief van de Rennersclub Schiedam beloond worden met nog meer interesse op de komende course Dins dagavond a.s. De uitslag van belde wedstrijden was: Nieuwelingen. 40 ronden, 43 min. 15 sec. (32 K.M.): 1 G. Vassena (Pedaal-rid ders) (P); 2 M. Weijts (Feijenoord) (F); 3 G. v. Gooi (P); 4 T Dangerman (Cou reur); 5 J. Oelen (P); 6 J. Luycx (P); 7 R. Koppejan (P); 8 G. v. Kooten (F); 9 D. Baumann (F); 10 J. v. Leeuwen (Apollo) A11 M. Vink (R'damse Leeuw) (R. L.). Amateurs, 55 ronden, 1 u. 3 min. (44 k.m.)1 P. Muilwijk (F); 2 M. Braven- hoei- (A); 3 Th. Alblas (R. L.); 4 J. Blokzijl (R. L.); 5 A. Bachetti (R. L); 6 Bestebreurtje (F); 7 S. Muilwijk (F); 8 D. Burger <F); 9 J. Meijer (P); 10 D. Bazen (P)11 G. v. d. Kaa; 12 C. Spierenburg (P); 13 F. v. Górp (R. L)i Op Vrijdag, 4 Juli 1952 des namiddags ban 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tol kosteloze inenting tegen diphtherie voor niet-schoólgaande kinderen van 1. jaar en ouder in het gebouw van de G.G. én G.D., Tuinlaan 80. In de gistermiddag gehouden vergade ring der Provinciale Staten van Zuid- Holland is een voorstel van Ged. Staten goedgekeurd met betrekking tot de berging van baggerspecie uit Rotterdamse havens in de Aalkéetbuitenpölder. De Specie zal gespoten worden op eeh com plex laag gelegen grasland in genoemde polder en in de Broekpolder onder de gemeenten Vlaardingen en Maasland ten Noorden van de spoorlijn Vlaardingen Maassluis. Dlt complex is ongeveer 1065 hectare groot. De bergingsmogelijkheid wordt geschat op 45 millioen kuib. meter slib. De uitvoering van het werk zal geschie den door de Stichting Landverbetering Zuid-Holland. De kosten zullen bedragen ƒ9.500 per hectare, waartegenover naar verwachting ƒ6.500 »êr hectare aan In komsten zullen staan. Het geraamde tekort ad 3.000 per hectare zal door de gfmeente Rotterdam worden gedragen en déze gemeente zal ook de kosten van het opspuiten voor haar rekening nemen, Door deze betuigen wij onze oprechte dank aan de Direc teur, H.H. Doktoren, de Eerw. Zusters' en de Verpleegsters van de Dr Noletstiehting voor de buitengewone zorgen tij dens haar ziekte en hij het overlijden besteed aan mijn Vrouw en onze Moeder, Mevr. S. V. KINNEGIN—van Eljk G. KINNËGIN en kinderen Schiedam, 2 Juli 1952 Noordmolenstraat 64 gevraagd voor lichte kantoorwerkzaamheden. Aanmelden: le SCHIEDAMSE BEWAKINGSDIEiNSI Burgemeester Knappertlaan 192 b Schiedam MAANDAG 7 JULI a.s. 2-30 en 8 uur door Mevr. R. LOTTGERING—HILLEBRAND de bekende Radiospreekster en Huishoudkundige. 1 ONDERWERP: De vele mogelijkheden met KOELKASTEN in de Toonzalen van de Fa A. VAN WOERKOM l Oranjestraat 13 - Schiedam samenwerking met j N.V. PHILIPS Verkoopmij. voor Nederland Eeh beperkt aantal plaatskaarten op aanvraag gratis j verkrijgbaar. Ook telefonisch onder no. 65673. De O(penbaar) V(ervoermkkiel). OTngovallon) polis geeft dekking tegen ongevallen die verze kerde als betalend passagier van een openbaar vervoermiddel (spoor, tram, autobus, e.d.) overkomen als gevolg van een evenement aan dat vervoermiddel (vliegtuigen en andere lucht vaartuigen uitgesloten). Voor slechts f 2.50 per jaar is men verzekerd voor een uitkering van*. Vraagt onze O.V.O.-folder met uitgebreide ge gevens, welke gratis verkrijgbaar is. Na toezending van f 3.75, t.w. f 2.50 premie en f 125 voor polis- en zegelkosten (kosten alléén voor het eerste verzekeringsja&r) met vermel ding van naam, voorletters en adres, alsmede geboortedatum (max. leeftijd 70 jaar) zenden wij omgaand onze bekende O. V. O'.-polis, OVERLEDEN: A. W. Hansier, 02 j. vr. v. C. H. Ruseier; M. Langedijk 73 j. vr. v. D. v. Krogten; J. Bogaarts 57 j.; A. Löhr, 58 j. vr. van H. Gijsen. GEBOREN: Aaltje C. d. v. W. C. S. Otten en L. v, Leeuwen; Elizabeth d. v. L. J. Lathouwers en H. W. Schapers; Cor nells J. z. V. C. J. van Gent en J. J. van Kampen; leveni. kind van J. van Zon en E. Gijael. ROTtERDAB, 1 Juli 1932. .10 Juli nam.: 145 ton mais Hoogeveen; 151 Ion peti. cokes Heerewaalde; 50 ton erts Utrecht: 135 ton mais Dedemsvaart; 400 ton kali Helmond; 400 ton tarwe Leiden; 600 ton ld. Leiden; 120 ton kali Steenwijk; 636 ton mais Maashêes; 65 ton ijzer Hoogkerk. 1 Juli vooi-m.: géi ton kolen Dordt; aOO ton mals 3as van Gent; 600 ton kolen Den Haag; 30» ton id. Delft; 600 ton cokeSgfUis Zwijn- drecht; 250 ton kolen Gouda; 600 ton mllocorn Weert; 501 ton kolen Deventer; 25Ó ton stuk goed Amsterdam. Voor de rechtbank 10 maanden geëist Het verbreken van een verloving tus sen een schipperszoon en een brugwach tersdochter tijdens de Kerstdagen waS aanleiding tot veel narigheid. Gisteren stond de 24-jarige matroos van de bin nenvaart T. A. v. d- H. uit Rotterdam in verband met het gebeurde terecht voor de Rotterdamse rechtbank. Volgens de dagvaarding had hij het plafi gehad de brügwaehtersdochter, de 18-jarige M. D. van het leven te beroven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Het meisje vertelde, dat de jongeman haar, nadat de verloving was verbroken, niet had willen opgeven. ïn de nacht van li) op 20 April was hij de woning van zijn vroegere verloofde binnengedrongen. Hij had het meisje bij de keel gegrepen, waarna een worsteling ontstond. Geluk kig was er hulp komen opdagen. Verdachte, die op de bewuste avond enige café's had bezocht, kon zich van het gebeurde niets meer herinneren. De officier van justitie had het idee, dat wat verdachte gedaan heeft, toch wel ernstig is, hoewel hij niet geweten heeft hoe gevaarlijk zijn daad was. Hij eiste een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek. De raadsman meende, dat er rekening gehouden moet Worden met de diepere oorzaken van dit geval, dat hij zag als een samenloop van verschillende om- stndighedeh Pleiter vroeg tenslotte oen voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. (Van onze parlementaire, redacteur) VGRAVENHAGE, hedenmiddag. Zoals wij elders melden heeft de kabinetsformateur dr Drees de dag van gisteren grotendeels doorgebracht met het opstellen van een program, uit gezonderd dan dé tijd, die hij nodig had om naar Schiphol te gaan, waar hij afscheid nam van prof. Lieftirtck, die naar de V. S. vertrok. Naar de woordvoerder van de formateur ons meedeelde, heeft dr Drees heden morgen dit. program op papier gezet. Het is geen volledig tot in details uitgewerkt program. Het bevat alleen de hoofdpunten én de grote lijnen van liet beleid dat de formateur heeft uitgestippeld. Deze hoofdlijnen zouden vandaag nog worden verzonden aan mr Donker, prof. Rommc, dr Schouten en de heer Tilanus, resp. fractievoorzitters van de P. v. d. A., de K. V. P., A. R. en C. TI. Deze vier heren zouden vandaag levens worden uitgenodigd voor een conferentie eop morgen te twee uur bij dr Drees, teneinde dit regeringsprogram te hespreken. Deze conferentie zoti dr Drees niét afzonderlijk met ieder van deze vier lieren hoüdeen, maar met alle vier gezamenlijk. NOG GEEN CONTACT MET CANDIDATEN VOOR MINISTERSCHAP Déze bespreking zou de fractieleiders nog geenszins binden. Wel werd ver klaard dat dr Drees het op hoge prijs zou stellen, het oordeel van de vier fractieleiders te horeh en 20 mogelijk een positieve uitspraak te vernemen. Het spreekt. Vanzelf dat deze vier heren daar na éérst overleg met hUn fracties zullen willen plegen, zodat er voor morgen om trent de kabinetsformatie geen nieuws wordt verwacht. De reden wa&rom dr Drees geen volledig uitgewerkt program zou hebben opgesteld, werd als volgt verklaard, dat verleden jaar bij de kabi netsformatie de kwestie anders lag en er toen een noodprogram was met een be perkt aantal punten. Nu echter zou dr Drees een niet tot in details uitge werkt program hebben opgesteld met de bedoeling om de eventuele ministers, die hij wenst aan te trekken, niet al te zeer te binden, voordat hij nog met hun ge sproken heeft. De formateur heeft n.l. nog geen enkel contact gehad met de Nederlanders, die eventueel in aanmerking «oudon voor een ministerschap. En h(j is ook niet van plan Zulks de eerstkomende da gen te doen, omdat hjj met de logische ontwikkeling van zijn pogingen geen onveranderlijke spoed wenst te betrach ten. Overigens heeft de formateur geen verdere besprekingen op zijn program staan, die met de formatie samenhangen. oAoetAD roótt scmtDAm t* OmsnttHtM 74ste Jaargang No. 21886 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. -. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, T 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prys op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden MededeUngen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bh de administratie of 011 de erkende advertentle-bureaux verkrijgbaar ztjn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Eik woord ineer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie-wezen. Gisterenmiddag tegen half 5 werd groot alarm gemaakt bij de Schiedamse brandweer voor een ontploffing in een pand aan de Gustoweg 81. Toen men onder leiding van ir Moesker ter plaatse kwam, bleek ook de Rotterdamse branci- weer en G.G. en G.D. te zijn gealarmeerd, waarschijnlijk omdat het hier een grens geval betreft. De aanvankelijke mening over de omvang van het gebeuien bleek wat al te pessimistisch, al was het voor de betrokkenen ernstig genoeg. Hel bleek, dat bij het. vervoeren van een cy linder propaangas in de werkplaats van Kava-pijpleiding, de fles van het transportwagentje gevallen was op de scherpe kant. van een werkbank, waar door de sleutel was afgebroken. Het gas was toen met kracht weggeblazen in de richting van de 31-jarige Z. A. Wernke uit de Coloniastraat in Rotterdam, die er stond te lassen. De lasvlam bracht de snel verzamelde grote hoeveelheid gas tot ontploffing, waardoor W. niet alleen tegen de grond gesmakt werd, maar te gelijkertijd over het gehele bovenlichaam brandwonden opliep. Ook de 29-jarlge Roets uit de Rozenstraat werd tegen de grond geworpen en liep ernstige brand wonden op aan het onderlichaam. De brandweer kon met twee stralen op (Ie waterleiding het vuur doven en snel was dan ook het gevaar bedwongen. De toe stand der beide getroffenen was ernstig, maar niet fataal. Het gebeuren trok natuurlijk grote belangstelling.. ■f Zoals wij reeds meldden, is men giste renmorgen bezig geweest met het aan voeren van de grote spant voor het con certpodium. Aanvankelijk had rnen ge dacht deze onmiddellijk te kunnen plaat hen, maar de kraanarm bleek hiervoor niet lang genoeg. Daarom werd in de loop van de middag op andere wijze deze belangrijke stap ln de afbouw van het podium ondernomen. Met een kraan- wagen en een eenvoudiger lierconstructie werd het twee ton zware geval opge hesen tot men de gaten- over de bouten kon laten zakken. Het was een zeer se cuur werk, dat door architect Hammer en aannemer Leenderts met grote be langstelling gevolgd werd, terwijl de laatste ervoor zorgde op de juiste tijd te kunnen bijspringen. Het ophlisen zelf gebeurde door de Gebrs. Van Pelt, die met dit werk wel vertrouwd zijn. Na ruim anderhalf uur werken stond de spant op zijn plaats en was door Schie dammers weer een prachtig stuk werk verricht. Onmiddellijk ging men verder met, het aanvoeren van de verbindings- I-balken voor het dak. De spant, die het dak schraagt, is, zo als bekend, cadeau gedaan door Wilton- Fijênoord. Het is een zeer hechte doos- constructie, die inwendig nog versterkt is zodat een vast geheel Is ontstaan. Dat er medeleven bestaat met de bouw van dit podium wordt wel bewezen door het feit, dat de melaalbuizen-fabriek Excelsior 60 lessenaars ten geschenke zal bieden, welke lessenaars zijn gebouwd naar het. principe van die welke in de radiostudio's gebruikt worden. Op de foto ziet ihen, hoe de spant ge plaatst is met behulp van de belde kra nen. De grootte van het podium kan men reeds enigszins afmeten aan de hand van het witte figuurtje, dat op de stelling tussen de derde en vierde stenen kolom staat. Prachtig is de omlijsting van de bomen, die gehandhaafd kan blijven en die zelfs zover zal gaan, dat de takken, welke in de podiumruimte zelf steken, gehandhaafd zullen blijven. Op 16 Juli zal het geheel klaar zijn. Ook de Fa. Kleinekoor; zal dan het zand gestort hebben om het geheel op hoogte (75 c.m. oplopend tot ■"->) te brengen en de experimenten met belichting en ge luid zullen dan kunnen beginnen. Het hout zal tegen kostende prijs ge leverd worden door de Fa. v. d. Wetering. Men zoekt nu nog een firma, die de Van onze correspondent). De Haarlemse recherche is er in ge slaagd de moord op de 53-jarige J. D-, monteur van scheepsmotoren in Haar lem. volledig op te helderen. Zoals wij reeds berichtten werd het lichaam van het slachtoffer gisterochtend uit. het Spaarno opgehaald. Onmiddellijk na deze lugubere vondst hield de recherche voor onderzoek zes personen aab- on der wie de verloofden van de 'wee dochters van de vermoorde heer J. D. Bij de ondervraging van deze verloof den kwam dc ware toedracht al gauw aan het licht. In de middag van de 23ste Juni kreeg j de 24-jarige H. 3., woonachtig in Haarlem en slagorsknccht in Zandvoort, ruzie met zijn aanstaande schoonvader in diens werkplaats aan de Harmenjansweg, Naar de verklaring van H- S. ontstond er een worsteling, waarbij hij de heer D met een hamer drie klappen op het hoofd 'heeft gegeven, die dodelijk waren. Zijn aanstaande zwager, de 18-jarige J. TL groentenhandelaar in Haarlem, hielp hem 's avonds, om het lijk in het Spaarno ie werpen. Teneinde het lichaam te doen zinken, bonden zij aan de benen een blok ijzer van vijftien kilo vast, boven dien werd in dc mond van het slacht offer een grote prop geduwd- Na acht dagen kwam het lichaam met het hoofd naar boven weer aan dé oppervlakte- Bij de sectie, die onmiddellijk plaats vond, bleek de schedel verbrijzeld te zijn. Naar de politie meedeelde is eersi op de 27ste Juni de vermissing van de heer D. opgegeven. Daar de heer D dikwijls geruime tij4 van huis wegbleef, was de familie pas op die datum ernstig onge rust geworden. De beide verloofden zijn opgesloten. Door de directie van de Lloyd Is de Stichting „Studiefonds van de Kon. Rötterdamschè Lloyd .n.V;" in het leven geroepen, met als doel het onder be paalde voorwarden verlenen van finan ciële bijdragen Voor studie-doeleinden, uitsluitend aan personeelsleden, hun ha- gelaten betrekkingen, kinderen en stiefkinderen. De toe te kennen bijdrage zal ih het algemeen niet, meer dan 1000 per jaar zijn. Het kapitaal der Stichting bestaat vooralsnog uit ey b(j de oprichting dooi de directie van de Lloyd gestort bedrag. (Telef. van onze Parljse correspondent) De vrijlating van Duclos wekte hier algemeen grote verbazing, behalve bij de communisten, die blijkbaar vóór de offi ciële publicatie van de beslissing pp da hoogte waren gebracht; hoe hadden Zij anders zo snel bij de, gevangenis aan wezig kunnen zijn om hun vóörman op te wachten? Nu. bracht de „Figaro" hedenochtend dé reproductie van een commütÜstiBche plakbrief ten gitnste. van de indertijd ont slagen communistische, arbeiders van d» Renaultfabrieken en ónder de onderteke naars vindt men de naam .van de Heer Didier, dieals'president van de ka mer van Inbeschuldigingstelling dè vrij lating van Duclos hééft gelast! De hou ding van Duclos, die zich enkele dagen geleden niet naar een z'iekehirtrichting wilde laten bréngen, wordt nu geheel en al verklaarbaar. Minister Brune zal Waar- schijfüijk Hog hedenavond een Verklaring in de kamer afleggen'. Enigé maanden geleden is de vereni ging „Het Kóningin WUhelmlhafonds" begonnen met de verkoop via de sigaren- handel van lucifers. De sympathieke wijze, waarop' het Nederlandse publiek deze platte doosjes heeft ontvangen, deed de vereniging besluiten thaftS öök gewo ne pakken huishóudlucifèrs in dé handel te brengen. ïn de normale prijs, die' men' ddarVBor betaalt is een bijdrage voor het Koningin Wilhelminafonds begrepen. Het is de be doeling van net nieuwe merk >,K W.Ï. - lucifers 5' millioen pakken pér jaar' dat iR ca 10 pet Van hét totale verbruik van dit artikel ln onë land le plaatsen, zodat het Koningin Wilhelmina Fonds tegenóver dé'enorme, telken jare u-rus- kerende kosten ter bestrijding Vart de kanker, alleeh Uit dezen hoofde jaarlijks eéh bedrag vatl 250-000 hooDt te ont vangen. Bonaire, Amsterdam naar Georgetown was i bij Barbados. Faitsea, Amsterdam naar Sydney. 3 te Aden verwacht. Johart van oiflertbaiTigvalt 2 ter réde van Semaratlg. Nieuw Amsterdam, Ni York naar Rotter dam, 3 (23.30) le Southampton verwacht. Noordam 1 te NeW York. Oranjestad 1 v. Aruba n. Punta Cavdon. Si'bajak. Rotterdam naar wellington 1 v. Balbao. Véendam, Rotterdam naar N. York, 1 op 46» mijt zw. van Faatnet. Willem Buys, Tandjong Prtok naar Rotter dam. J VSh Singapore. Willemstad. W. tndië naar Amsterdam, 1 van Plymouth via Antwerpen. Zuiderkruis, 2 van Rotterdam naar Haluax en N. York. adoptie van entameert, stoelen voor het podium De Zuidkoreaanse Nationale Vergade ring is héden, Woensdag, voor een speciale zitting in 'Poesan bijeengeko men. President Syngman Rhee wenste een uitspraak over zijn eis, dat de president direct door het volk zal wor den gekozen in plaats van door de Nationale Vergadering, welke krach tens de grondwet dit recht heeft. De vergadering kon echter geen besluit nemen, daar de oppositieleden, die tegen Rhee's eis gekant zijn, niet ver schenen en daardoor 't vereiste quorum van 92 leden net bereikt kon worden. Vele oppositieleden houden zich nog schuil voor de politie. Rhee heeft kort geleden met ontbnding van de Natio nale Vergadering gedreigd, indien deze zijn eis niet zou inwilligen. In regerings kringen oppert men de mogelijkheid van het houden van een referendum over de kwestie van de ontbinding der Nationale Vergadering. (Van onze verslaggever). Dc strijd die de middenstand te voeren heeft om het hool'd boven water te houden is reeds enkele Jaren op ander dan politiek gebied aan de gang. Dc vondsten van slagwoorden en popu laire uitdrukkingen welke gedaan wor den om kopers te trekken, kan men In advertenties en op etalageruiten te kust en te keur vinden. Hoever zal men hier mede door kunnen gaan «hinder ln strijd le komen met de wet op dc opruimingen en uitverkopen? Deze vraag kreeg dc wnd kantonrechter te Schiedam, de heer D. Bakker, vanmorgen op te lossen, aangezien dc Schiedamse politie ge meend had, dat de heer J, T. M. Bcrtela met «lJn reclame te ver was gegaan. In Februari had deze op zUn étalageruiten plakaten aangebracht met het opschrift: „Schoonmaak-Voorverkoop, Nu al? Ja. want ln Februari zyn de prüzen extra laag". De wncl kantonrechter zou tegen deze reclame geen bezwaar hebben, als hier geen sprake was van de suggestie, dat tijdelijk slechts de prijzen lager waren. De wnd ambtenaar, mr H Lohmann, achtte het feit wettig en overtuigend bewezen De middenstand heeft het moeilijk' maar de wet is hu een maal om nageleefd te worden. Persoon lijk had de verdachte geen boos opzet gehad, maar een boete van 15 of zes dagen achtte spreker «jp zijn plaats. Geen persoonlijke opzei De raadsman, mr Proosdij, kon bij voorbaat zeggen, dat van persoonlijk opzet geen sprake was, omdat genoem de reclame uitging van een coöpera tieve inkoopvereniging op textlelgebied die centraal deze campagne had ge regeld. Deze inkoopvereniging wilden dan ook principieel deze zaak uitgezocht zien. Op verscheidene gronden bestreed hij de tenlastelegging. Er was inderdaad geen sprake van een tijdelijke verlaging van de prijzen, zoals de kantonrechter haf' gemeend, maar een overbrugging van een slappe periode m het seizoen. Dat Februari extra voordelig zou zijn geweest en Maart niet, hield genoemde reclame niet in. Men zou bovendien bü een veroorde ling wefl zeer ingaan tegen een arrest l van dc Hoge Raad uit 1936 waarbij o.a. bepaald werd dat men b.v. voor coupon- verkoop geen goedkeuring van de Kamer van Hophandel nodig had. Hoever men momenteel me* de reclame ging toonde spreker aan met de advertentie van «en groot kledingmagazijn in recente kran ten waarboven staat ..Radicale prijsver laging", terwijl de prijzen in deze ad vertentie «onder meer waren doorge streept en vervangen door andere. De Hoge Raad heeft destijds uitdrukke lijk gesteld- dat vergunning moest wor den aangevraagd voor die bijzondere aan biedingen, die een tijdelijk karakter zou den dragen, voortspruitend U» bijzondere omstandigheden welke zich bij een win kel nering kunnen voordoen. De wet op uitverkopen en oprtdmingen ontstond rond het jaar 1830 toen ln de malaise kooplieden er een bedrijf yan maakten liquiderende zaakjes over te nemen en daarin minderwaardig h1*81' nieuw aan gekocht goed onder de mensen te .bren gen onder de schijn van normale winkel waar. Onder de bijzondere omstandigheden moeten dan ook worden verstaan, die welke zich in elke winkelnering kunnen voordoen tcngevolg-e van externe om standigheden zoals liquidatie, beëindiging van een verkoop in een branche, over dracht, verbouwdlng, verplaatsing enz. Maar niet het doen van bijzondere aan biedingen tengevolge van overvolle maga zijnen, tekort aan liquide middelen, schoonmaaktijd, witfe-weektijd of wat dan ook. In hét bijzondere geval van de beer B. bracht spreker nog naar voren dat op alle mogelijke manieren duidelijk kan ftm dat hier niet van een dergelijke prijsdaling wegens bijzondere omstandigheden sprake is. De woorden: „nu al" hielden toch zeker in dat ook later tijdens de eigenlijke schoonmaaktijd-aanbiedingen de prijzen laag zouden zijn. Het gaat hier volgens genoemd arrest dus om invloeden van externe aard. De ambtenaar zag boewei hij het niet In alle opzichten met de raadsman eens was in diens betoog reden de els te ver anderen in die van principifele aard n.l. zes gulden of twee dagen. Hij meent dat hiermede het laatste woord nog we! niet gezegd zou zijn. De kantonrechter zal schriftelijk over veertien dagen uitspraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2