Duitsë katholieke arbeiders bezorgd over de koers van de Eénheidsvakbond De Tweede-Kamerverkiezing Hero! Brandramp in Brabants dorpje Drie boerderijen te Rul in de as gelegd 1 EEN HALVE EEUW IN HET PARLEMENT COR VAN DER LUGT MELSERT Verzet tegen socialistische tendenzen en machtsmisbruik Chefarine „4" doet wonderen t MAAR.... BESTEL Vloeibaar fruit Persberichten J Officiële uitslag liet voorlopige ongewijzigd V ULO staat voor degradatie Voor dorstige jonge kelen Negen blussers door rook en hitte overmand Schade van ruim 2 ton il» Aetlierpiraten blijken onuitroeibaar WOENSDAG 2 JULI 1952 PAGINE S Scheiding overwogen Katholieke arbeiders ongerust D.G.B. buiten zijn boekje Geestelijke lauwheid De gevaren van een splitsing PARIJS Een stoere tachtiger Vergadering Verbondsbestuur K. O. V. te Utrecht f! niets beters dan Hero! Na zo'n kostelijke fles Hero kun je weer uren en uren voort. In de uiterst moderne Hero-fabrieken wordt het verse, rijpe fruit zodanig verwerkt, dat de fijne, frisse smaak er van in elke fles veilig verzegeld zit! Hero's vruchtendranken herkent U daarom onmid dellijk, het etiket is Uw waarborg! En wat een variatie: Hero Perl, Cassis, Cerise, Frambozen, Sinas, Ananas, Grapefruit, Appelsap (en... in elke goede zaak verkrijgbaar!) noem het kind bij de naam: Zeventig-jarige jeune premier U- met commentaar DE SPAARPOT WAS VERDWENEN Christus: een mythe Aartsvader Stalin Nog een plaatje? Sleur of pleizierige gang Harry Prikker. x (Van onze correspondent) BONN, 30 Juni. Als een bliksemafleider voor de stijgende sociale spanningen in de Bondsrepubliek is vandaag in Bonn een college van acht mannen bijeen gekomen: vier afgevaardigden van het parlement en vier van het eenheids vakverbond. Zij moeten trachten een compromis te vinden tussen de eisen van het vakverbond, die neerkomen op een sociale revolutie, waardoor de arbeiders vijftig procent zeggenschap in de leiding der bedrijven zouden krijgen, en die van regering en parlement, die de ondernemers het laatste woord willen laten en de arbeiders slechts een recht van meespreken willen geven. De standpunten lopen principieel uiteen en kansen op een werke lijke oplossing van het conflict ziet men hier niet. Wellicht zal men liet eens kunnen worden over de vorming van een economische raad, ook een eis van het vakverbond, die vooreerst als kapstok voor het grote probleem zal kunnen dienen. De in grote meerderheid socialistische, deels zelfs zeer radicaal ingestelde vak bonden zouden zulk een uitstel van de beslissing toejuichen. Er is geen twijfel aan, dat zij iedere poging om de door de regering ontworpen bedrijfswet alsnog van de helling te doen lopen, met stakings acties van grote omvang zou beantwoor den. Dit ontwerp voor een bedrijfswet wordt namelijk door hen gezien als een achteruitgang tegenover de regelingen, die in enkele der socialistisch geregeerde lander" reeds zijn ingevoerd. De toeleg van het vakverbond om tot een uitstel te geraken houdt nauw ver hand met de langzaam beginnende cam pagne voor de verkiezingen van volgend jaar. Alles wijst erop, dat de socialistische party In broederlijke harmonie met het vakverbond haar verkiezingsstrijd onder het motto der sociale revolutie wil plaat sen. De partijraad van de S.P.D. zal In Sep tember in Dortmund bijeenkomen om het sociale programma der partij op te stel len. Men kan bij voorbaat opsommen welke lokvogels daarop zullen prijken: volledig medezeggenschap, overneming der zware industrie in gemeenschapsbe- heer, gelijke rechten voor de arbeiders in een economische raad, hervorming der kamers van koophandel tot organen van arbeiders en ondernemers. Dat alles is ontnomen aan de verlanglijst van het vak verbond. De socialisten willen de verkie zing ingaan als de grote promotors van de belangen der zes millioen arbeiders, die in het verbond zijn georganiseerd. Eenzijdig socialistisch Is ook de gehele machtige vakbondpers, waarin het in meer dan een millioen exemplaren verspreide weekblad van de metaalarbeiders wel de meest radicale toon pleegt aan te slaan. Onlangs is er ook sprake geweest, dat het vakverbond zijn invloed in de pers wilde gaan versterken door de aankoop van het grootste dagblad van West-Duitsland, „Die Welt". Zelfs in de filmwereld laat het verbond thans de macht van zijn getal en van zijn kapitaal geiden: het streeft naar de overneming van de installaties van de voormalige UFA. Het machtsstreven van het vakverbond heeft zich in elk geval zover ontplooid, dat de leiders van de K.A.B. zich bi) voort during genoopt voelen een uittreden uit het eenheidsverbond te overwegen. Zou- I In de Katholieke Arbeidersbeweging ln Duitsland toont men zich in toenemende mate ongerust over de duidelijk socialis tische koers, die het vakverbond met deze eisen is ingeslagen. De leiders van deze beweging en ook die van het Katholieke Werkvolk" in Beieren en van de „Wuert- tembergse Katholieke Arbeidersverenigin gen" hebben zich met kracht verzet tegen de stakingsacties van de D.G.B. Zij hebben die, met het in het laatste jaar hecht aan een gegroeide front der ondernemers, af gekeurd als politieke acties, die er ten slotte slechts op gericht zouden zijn de socialistische campagne tegen de regering- Adenauer te ondersteunen. Ook wat de eisen van het medezeggen schap zelf betreft nemen de katholieke arbeidersorganisaties het standpunt in, dat het vakverbond te ver is gegaan. ..Wij wensen niet, dat de maatschappe lijke functies worden verlegd. De onder nemers moeten, afgezien van de beschik king over hun eigendom, ook de verant woording en het initiatief blijven behou den". zo zeide ons Johannes Even, de leider van de Duitse K.A.B. Dat het vakverbond recht en reden heeft om een sociale vernieuwing te eisen wordt door de leiders der K.A.B. niet ontkend. Johannes Even zeide ons: „Men mag niet vergeten, dat het niet in de laatste plaats te danken is aan onze arbeiders, dat sedert de geldsanering in de Duitse industrie zestig milliard mark kon wor den geïnvesteerd. Tot dan toe hadden de miilioenen arbeiders in honger, kou en woningnood voor waardeloos geld ge werkt. Het is de grote verdienste van net vakverbond, dat het door af te zien van looneisen en stakingen J. der industrie heeft mogelijk gemaakt. De hun daarvoor door de ondernemers toe gezegde hervorming van het economische leven werd helaas tot nu toe niet ver wezenlijkt". De meningen van de katho lieke en de socialistische arbeidersleiders jopen slechts uiteen waar het de vormen dezer nieuwe orde betreft. Nu zijn er onder de katholieke arbei dersleiders ook een aantal principiële be zwaren inzake de koers van het eenheids- verbond gerezen. De leiding van het ver bond heeft zich in haar groeiend zelfbe wustzijn ook begeven op terreinen, die buiten haar opdracht liggen. Zo hebben de vakbonden in het Roer gebied sterk tegen de religieuze scholen geageerd. President Fette heeft kort ge leden in Brunswijk nog een sensatie veroorzaakt door een pleidooi voor de eenheidsschool te houden. De scholing van de functionarissen van het vakver bond, er zijn veertien scholen inge richt, is duidelijk socialistisch gericht. Vergeefs heeft de K.A.B., evenals de protestantse arbeidersverenigingen, ge tracht ook haar mensen in deze scho len te laten doceren. den wij daartoe moeten besluiten, dan zou dit zeer tegen onze wens zijn en alleen omdat wij principieel de marxistische koers niet langer kunnen blijven steu nen", zo zeide ons de heer Even. Wij zijn in beginsel voor een eenheids organisatie, maar dan moet de neutraliteit daarvan ook worden gehandhaafd. Tot op het ogenblik heeft het de schijn alsof de leiding van de D.G.B. en van zijn vakbonden niet deze voorwaarde voor een echte eenheidsbond willen vervullen. Po chend op hun kracht eisen zij van de christelijke arbeiders een onvoorwaarde lijke volgzaamheid. Dat kunnen wij ech ter niet aanvaarden. Er moet een echte eenheidsbond komen of wij zullen ons moeten afscheiden". Dat de scheidingstendenzen nog geen concrete vormen hebben aangenomen slechts is in Essen een weinig betekenen de ,,Bond van christelijke vakbonden" op gericht, die door de D.G.B. wordt bestem peld als een onwettig kind van de on dernemers-organisaties is wel in hoofd zaak te wijten aan de practische moei lijkheden, die in de weg staan, en aan de lauwe reacties van de meeste katholieke arbeiders op de waarschuwingen van de K.A.B. Het aantal in de katholieke arbeiders verenigingen in de Bondsrepubliek geor ganiseerde arbeiders bedraagt met meer dan een kwart millioen. Uit dit cijfer al leen reeds bl«kt, hoe moeilik het voor een christelijk vakverbond zon zpn een werkelijke invloed uit te oefenen naast de zes millioen man sterke D.G.B. Daar komt bij, dat de katholieke arbeiders g:ich he lemaal geen illusies maken over bereid heid van de katholieke arbeiders om de grote organisatie vaarwel te zeggen. Zelfs van de voorhoede der arbeiders, die in de K.A.B. georganiseerd is. zou naar schatting niet meer dan de helft di rect toetreden tot een christelijke vakcen trale. Van de rest der katholieke arbei ders zijn er slechts weinigen, die zich over de socialistische koers ernstige zorgen maken. Het moeilijkste probleem blijft overi gens een kader te'vormen dat de leiding zou kunnen nemen, wanneer het eenmaal inderdaad om principiële redenen tot een scheiding zou moeten komen. Van de functionarissen van de D.G.B. stammen er 400 tot 500 uit de vroegere christelijke vakbonden, dat Is nog niet tien procent van het totaal. In hoeverre zouden zij be reid zijn hun gevestigde positie in de een heidsbond prijs te geven? De leiders van de K.A.B. geloven niet, dat de helft hun ner daartoe bereid zou zijn. Een splitsing van de vakbonden in Duitsland zou in elk geval ook een split sing van de katholieke arbeiders beteke nen. De meesten hunner zouden, zeker voorlopig, de D.G.B. getrouw blijven. Zij zouden dan echter in een eenheidsbond zijn opgenomen, waarin de radicale linkse stromingen nog meer vrij spel zouden hebben dan tegenwoordig. Want bij alle socialistische tendenzen en alle radicale invloeden in de grootsta der aangesloten vakbonden geldt de cen trale leiding van de D.G.B. nog altijd als gematigd. Zo gematigd, dat het nog altijd de vraag is of zij het volgende D.G.B congres zal kunnen overleven. Vooraleer de weinige katholieke lei ders, die op de koers van het verbond nog invloed kunnen uitoefenen, zich zouden afscheiden, zouden zij de conse quentie van een ongeremde radicale vaart der massaorganisatie onder het oog moeten zien. Het is met dit al be grijpelijk, dat de geestelijke overheid in Duitsland zich tegenover dit pro bleem een grote terughoudendheid op legt. Een even grote terughoudendheid als de sociale commissies van de chris telijke partij. Velen vragen zich af of de tanende in vloed der katholieke arbeiders niet beter bij de wortel dan by de top kan worden aangevat. Zy willen door de vorming van christeiyke werkgroepen in de bedrijven daar eerst de lauwheid overwinnen, die het mogeiyk maakt, dat steeds weer ac tieve radicale elementen naar de bedrjjfs- raden worden afgevaardigd. De K.A.B., zowel als de sociale commis- sies der C.D.U., blijft het vakverbond scherp op de vingers zien. De centrale van de katholieke arbeidersverenigingen heeft onlangs in Keulen een speciale zitting ge houden om haar standpunt te bepalen in zake de toen lopende stakingsacties. Zij heeft de staking als politiek machtsmiddel afgewezen en er geen twijfel aan gelaten, dat zij direct verband zag tussen de sla kingen en dr Adenauers toch al zo moei lijke strijd voor de Europese verdragen. Advertent!» BEkOENDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN k f 0.7» De officiële uitslag van de Tweede- Kamerverkiezing, welke gisteren door het Centrale Stembureau is vastgesteld, heeft geen verandering gebracht in die welke wij verleden week Donderdag publiceer den. Er was slechts een verschil van 677 stemmen en dit kan op een totaal van 5.334.387 geldige stemmen geen verande ringen veroorzaken. De juiste aantallen stemmen, welke de verschillende partijen in totaal verwier ven, luiden: KVP 1.529.289: P. v. d. A. 1.545.304; A.R. 630.101; C.H. 467.097; VVD 470.820; Comm. 328.641; S.G.P. 129.057; KNP 144.517, Recht en vrijheid 18.988; Soc. Unie 18.003; Jong Cons. Verb. 9959; Gcr. Pol, Verb. 35.488; Middenst. 25.108, Een merkwaardig feit bij de lotingen was, dat mr P. Oud, die in alle kieskrin gen gekozen werd, ols officieel gekozene Van onze correspondent) PARIJS, Dinsdag EDUARD HERRIOT wordt mor gen tachtig. Hij is lid van de Franse Academie maar ook de tweede magistraat yan de repu- bliek de staatsmansfiguur, die op de president van de republiek V°7nn litteraire produatie js be- i,noriik maar niettemin diende hij dele teren nog meer door het ge- ae m „,nnrd dan door het ge sproken w rhetorische ta- schrift. Zijn 8role fjin-seletterde' lent is dat van een iim «e e"erd_e. Zijn lofredenen op overle.jrnka- merleden zijn juwelen van stijl. De loopbaan van r»! echter die van een staa -n a plomaat als hij was in de 1P J strijd en in de strijd m zijn e g Partij (de oorlog tussen de beiue Eduards: Daladier en Herriot) zich ook onmiddellijk een iei- der te tonen. Sinds de oorlog van Aug. 1914Nov. 1918 was de raai- "te partij met hem ver eenzelvigd tiij is een man van ge„ "f-.mtdanks historische fn Üm§en- Zoon van U edenv?udi* officier. klassieken heeft onder- wezen Herriot houdt er dankbaarheid^ aandoenlijke dankbaarheid van die mentor te spreken «jUemin is Herriot één yan. d® n ^r hef .der verstokte laicisten naar het anticlericale mo del der Derde Republiek. Zijn meest,opvallende attribu- ten ZÜn wel zijn pijp en het hare. Sennep. de e Politieke toen hij te en brede cb°rn.; tot een etalagekas^ omgevormd, misbare tot een clt4A"°. v»art waarin een groot hart. De felheid van ^d/vermaa?! zocht hij te sussen. I juli 194Q de kamerzitting van 9 Republiek Vichy. waarin de D.ib wierD hjj om zeep werd gebrac*j zijn toen zo grote invloed m de schaal met de historische „Om maarschalk Pétain de veneratie, die zijn naam allen inboezemt, heeft onze natie zich geschaard in haar rampspoed. Pas op, dat ge niet de eendracht ver troebelt, die zich aldus onder zijn gezag heeft gevestigd". Van een-staatsman met een car rière van een halve eeuw is de ge schiedenis uiteraard gevarieerd. Een omstreden en gerespecteerde figuur is hij tegelijkertijd. Intussen schuilt er toch wel iets waars in, dat het dubbelslachtige van zijn verlangen: litterator en politicus te zi.in, hem van de hoogten van een uRivende betekenis heeft afgehou- de.n. ondanks de zeldzame voorbe reiding voor beide loopbanen. Het duiveltje van de politiek had reeds de jonge leraar gegrepen. In cyon in de gemeenteraad gekozen, werd by spoedig wethouder en door zijn energiek opkomen voor grote werken burgemeester. Tijdens de eerste wereldoorlog wekte hij op tot de voorbereiding van het economische herstel. Lyon bezorgde nij de zo uitstekend ge klaagde internationale Jaarbeurs en hij richtte ®r?T '10sPitalen op. Naar de Kamer ge stuurd, trok hij onmid dellijk de aandacht en verzamelde de radika- 'sn Ripens het Poincaré- bewind. Hij won met be hulp van de socialisten de verkiezingen van j924 en deed Millerand als president van de re publiek heengaan, bindsdien was hii nu eens minister (ook in het laatste kabinet—Pomcaré) dan weer minister-president en latei- kamervoorzitter. wt; is de beste president, die het pariement ooft heeft gehad, dank zij een vaak ontwapenende gemoe delijkheid, of zVthiifalsgèvolg ironie. Nu strompelt hij (ais gevolg van zijn grote zwaarlijvigheid) nog steeds met een verbijsterend jo t, geestesallure de kamertribune p, om slechts in ,.nachtzittinöen-zon- der-gevaar" de voorzitterszetel aan vice-presidenten over te laten. elke week reist hij heen en,w®° tussen Parijs en Lyon, want de za ken van Lyon heef hij ook nimmei losgelaten. Men heeft' hem daarom ook als de „eerste burgemeester van Frankrijk gehuldigd. in de kieskring Rotterdam uit de bus kwam. Ten aanzien van de „zevenstemmers zij die op aandrang van de „Groene Am sterdammer" op de zevende candidaat van een lijst zouden stemmen als demonstratie tegen het Atlantische Pact. blijkt uit het proces verbaal, dat op de P. v. d. A.-lijst 10.464, de VVD 3664 en op de lijst van de Socialistische Unie 1179 van deze uitin gen voorkwamen. Hierbij is de kieskring Arnhem niet begrepen, omdat daar een vrouw op no. 7 van de P. v. d. A, stond. Eveneens zonder Arnhem is het totaai der op de nummers zes der genoemde lijsten uitgebrachte stemmen 1624, (resp. 1011, 395 en 218), waaruit ongeveer kan worden afgelezen hoe de idee van ..zeven stemmen" is ingeslagen. Voor de P. v. d. A. betekent zulks ongeveer tweederde percent der stemmen. Op de KAB-voorzitter De Bruijn, die in drie kringen candidaat stond, werden in Don Helder 2301, Haarlem 2134 en Utrecht 4310 totaal 8745 voorkeurstemmen uitge bracht. In katholieke kring werd een beschei den suggestie opgeworpen om wel op de KVP te stemmen teneinde de eenheid te bewaren, doch als demonstratie van een niet algeheel instemmen met het beleid der partij, zijn keus op de laatste candi daat te vestigen. Ais resultaat wijst het proces verbaal aan, dat op dc laatste KVP- plaats 4185 stemmen zijn uitgebracht. Het ULO staat in het algemeen op het standpunt, dat een vierjarige A.M.S. naast een vierjarige ULO aanleiding zal geven tot een onhoudbare toestand. Het standsgevoel der ouders zal aan de A.M.S. de voorkeur geven, want deze geeft middelbaar onderwijs. Verder wordt het verplichte toelatingsexamen al- geschaft. Hiermede staat het ULO voor een volkomen degradatie. Omzetting van een ULO in een A.M.S. zal in de meeste gevallen stranden öp de bevoegdheids- eis (B-akte of 2 A-akten). De eerste de beste statistiek wijst uit, dat er slechts een gering aantal leraren aan deze eisen voldoet." Dit was een der hoofdpunten van de vergadering van het bondsbestuur van ■het Katholiek Onderwijzers Verbond K O.V., te Utrecht gehouden, onder lei 4/g van het nieuwigekozen Eerste-Ka- merlid de heer Derksen. In zijn openingswoord wees de voor zitter erop, dat in de naaste toekomst enkele problemen van principiële aard aan de orde zullen komen, o.a. het kleu teronderwijs en de beheersvorm der openbare school. Met aandrang zullen de wensen van het K.O.V. bij de autori teiten naar voren worden gebracht be treffende de algehele, onvoorwaardelijke ontknikking der salarissen, de toestand onzer gepensionneerden, de classificatie. Inzake de „Nota betreffende onderwijs voorzieningen" van minister Rutten zul len van het dagelijks bestuur enkele richtlijnen uitgaan ter behandeling in de afdelingen. De heer De Ponti, secretaris der Mulo sectie van het K.O.V., deelde mede, dat men in Ulo-kringen pijnlijk getroffen is door de indiening van het wetsontwerp tot regeling van liet Algemeen Middel baar Onderwijs. Het was toch de bedoe ling van de Nota Rutten, de meningen te horen van onderwijsdeskundigen, maar voordat gelegenheid was gegeven hun mening naar voren te brengen, kwam de minister reeds met dit wetsontwerp tot regeling van een onderdeel, geheel los van de overige wijzigingen, in de Nota voorgesteld. Hij begon als het ware met de bouw van zijn huis ergens middenin, zonder fundamenten. Honderdjarige harmonie. De harmonie „St Caecilia" te Swaimen heeft Zondag feestelijk haar honderdjarig bestaan her dacht. Bij deze gelegenheid is haar het praedicaat „Koninklijke" verleend. Vijf leden kregen een koninklijke onderschei ding. f' A f In een moordende hitte liehhen vele brandweerlieden en militairen gisteravond in de buurtschap Rul bij Heeze gepoogd, een catastroplialc brand, die tenslotte drie boerderijen in de as legde, zoveel mogelijk in te perken. Door de vrij sterke wind breidde de brand, die waarschijnlijk tengevolge van schietoefeningen was ontstaan, zich echter snel uit en de vlammen sloegen weldra over van de ene boerderij op de andere. Negen militairen, die bij bet blussingswerk de helpende band boden, raakten in de ondraaglijke hitte bevangen door rook en warmte en moesten naar bet ziekenhuis in Geldrop worden vervoerd. Verbeek, een bijgebouw met gereedschap van L. Heesakkers en een schuur van J. Raasens een prooi der vlammen. De totale schade wordt geschat op ruim twee ton. De politie vermoedt, dat de brand zoals gezegd is ontstaan bij schietoefe ningen, die militairen van een legeronder deel der Genie uit 's-Hertogenbosch gis teren in de buurt van Heeze hebben ge houden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt in een schuurtje bij de boerderij van M. v. d. Loo. De brandweer van Heeze werd direct! gealarmeerd, doch zij kon, doordat er niet voldoende druk op de waterleiding was, niet onmiddellijk met spuiten beginnen. Direct werd het waterleidingbedrijf te Eindhoven opgebeld met het verzoek de „Een zeventigjarige jeune premier" noemde de gezaghebbende toneel critica mevr. Top-Naeff dezer dagen Cor van der Lugt Melsert, die 4 Juli a.s. zeventig jaar wordt. Velen zullen zich even moeten be zinnen Cor van der Lugt Meisert zeventig jaar? Een jeune premier, voegt Top-Naeff aan baar uitspraak toe, „gelijk wij er na hem op ons toneel geen tweede gekend hebben". Toen wij in het begin dezer eeuw onze journalistieke werkkring te Rot terdam begonnen, ontmoetten ook wij op het Rotterdamse toneei in de Aerl van Nesstraat Cor van der Lugt Melsert als jeune premier. Bij het Rotterdams Toneelgezelschap waren in die dagen vele aanvallige ingenues, maar er was maar één jeune premier en dat was Cor. Hoofden en leiders van middelbare on derwijsinstituten klaagden, dat de jonge meisjes zo moeilijk haar aandacht con centreerden bij haar lessen, ze dweep ten onder elkaar allen met Cor v. d. Lugt. Maar niet alleen de jonge meis jes. ook de mannelijke jongelieden mo delleerden zich in hun manieren en doen. spreken en gebaren naar de jeune premier van de Aert van Nesstraat. Hii was de onaangestelde voortrekker, voorbeeld en patroon voor alle amateur- toneelgezelsthappen. „Nét Cor v. d. Lugti" dat was de hoogste lof die zij zich bij hun spel kon den toedenken. Na acht. negen jaar van stijgend suc ces ging Cor. algemeen betreurd, en dat niet alleen bij het jongere geslacht. Rot terdam verlaten om in Den Haag zijn kans te wagen en zijn kunst te vervol maken. Enkele jaren later zou hij naar Rotterdam terugkeren, maar nu in de gezagvolle functie van directeur. Bij onderlinge vriie afspraak was hii in "aa8 reeds als directeur gekozen van het Hofstad-Toneel, bij alle beslom meringen meende deze krachtfiguur ook Rotterdam er wel bij te kunnen nemen. ^n, d?n zeR no£ op het eerste plan tc blijven doorspelen. Want deze jeune premier, directeur geworden en knap regisseur, is als toneelspeler naar de getuigenis van TopNaeff het fijnste talent gebleken, dat in de achter ons liggende halve eeuw dn planken onzer schouwburgen heeft gesierd. Elke karakterrol en hij speelde er talloos veie was een schepping, droeg zijn meestermerk. Cor v. d. Lugt is een practische to neelschool geweest voor velen, die nu als acteur een vooraanstaande positie innemen. Hij heeft een iet of wat me lancholieke blik, wat zeker niet mag worden verklaard uit dépit om niet ver vulde verwachtingen. Is er één acteur, die zoveel heeft bereikt in zijn leven als hij? - Van jongsaf gevierd acteur, regisseur, dramaturg, directeur in Den Haag. in Rotterdam, opgevorderd door Amster dam, waar hij zonder enige sollicitatie de Stadsschouwburg als vaste bespeler kreeg toegewezen, dan intendant van het gemeentelijk Theaterbedrijf. Inten dant van de Italiaanse Opera. De gang naar Amsterdam is hem een teleurstelling geworden. Had de (ragische schim van dr Willem Royaards hem niet moeten waarschu wen? Qu' allait-il faire dans eet e galère? Cor v. d. Lugt had bij ervaring kunnen weten, dat in wat Jo van AmmersKiiller het „Huis der vreugden" noemde 't gewoonlijk maar weinig feest was. Vrienden en bewonderaars zullen het blijven betreuren, dat bij als ras- en renpaard te vroeg uit de ring is weg genomen en op stal is gedrongen. Maar was het niet eigenlijk zijn ideaal hij heeft er zich dikwijls over uitgesproken om zich rond zijn vijf tigste jaar stil terug te trekken uit de wereld van schitterende schijn en kla tergoud en buiten te gaan wonen? Hij had nu al zo lang van kunstzon en maanlicht genoten, zo lange tiid van zijn leven tussen geschilderde bomen, zeeën, bergen gespeeld, dat hij meer dan zijn bekomst van die surrogaten had. Hij wilde de grond gaan bewerken, sla planten, bomen omhakken. En dan gedurende het winterseizoen met z'n vrouw Annie van Ees en een klein select gezelschap een enkele tour nee maken door het land. om zich als acteur niet te doen vergeten. Daar is'van dit alles niets geworden. En en passant is Cor v. d. Lugt Melsert nu 70 jaar geworden. Wat betekent zeventig jaar voor een toneelkunstenaar? Hij heef' er als jeune premier oude ren om zich heen zien staan Hij erkent zelf. dat het leven hem veel verrassin een heeft gebracht. En ook geen verras sing moet het voor hem ziin, dat. bij gelegenheid van zijn komende verjaar dag hem nog dè volle waardering voor zijn grote kunst en werk wordt uitbe taald. Cor van der Lugt Melsert Is en wordt niet vergeten. P. H. H. druk te verhogen, doch toen dit was ge schied, stond niet alleen de boerderij van v. d. Loo maar ook die van H. v. d. Paal in vlammen, terwijl het vuur tevens was overgeslagen naar de boerderij van de familie Van der Hurk. De brandweer had de slangen aange sloten op de kleine Dommel, doch was niet bij machte in eerste instantie het vuur krachtig te bestrijden. Inmiddels waren drie brandweerwagens uit Eind hoven, de nevelspuit en de manschap- penwagen uit Geldrop en de bedrijfs brandweer van Wullings uit Heeze ge arriveerd. Zij konden echter slechts het woonhuis van Van der Hurk en een nabijgelegen boerderij van W. van der Weert redden. De boerderijen en woonhuizen met meu bilair van Van der Loo en Van der Paal gingen geheel verloren. Voopts werden nog een schuur van M. De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft in samenwerking met de gemeen telijke en rijkspolitie ter plaatse weer twee clandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. Op Zaterdag j.l. werd in Den Haag (Duinlaan) de clandestiene omroepzen- der „Seinpost", die werkte op 40 m„ ge snapt en in Staphorst op Zondag j.l. de zender CPQ 08. werkende op 245 m. Proces-verbaal werd cpgemaakt te gen de 22-jarige A. S. in Den Haag en de 17-jarige J. B. en de 18-jarige B. B. in Staphorst. Alle apparatuur werd in beslag geno men. De leden der personeelsvereniging van een der grootste Apeldoornse bedrijven werden verleden week bitter teleurge steld, toen zij moesten ervaren, dat het geld. dat zij voor hun jaarlijkse uitstapje hadden gespaard, een bedrag van ca 1800.geheel was verdwenen. De penningmeester, de 38-jarige H. G W.. beweerde aanvankelijk, dat hij het geld had verloren, maar toen de politie zich met de zaak ging bemoeien, kwam al spoedig de ware toedracht aan liet licht: hij had het geld ten eigen bate aangewend. De man werd in verzekerde bewaring gesteld en om de arbeid(st)ers niet de dupe van zijn fraude te laten worden, besloot de directie, de kosten van het uitstapje voor haar rekening te nemen P. Spcklé O.P. onderscheiden. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de zeereerw. pater Cr. G. Speklé, pastoor van de Santa Anna-kerk te Willemstad (Curaao). DE GESCHIEDENISBOEKEN, die thans in de Oostduitse scholen worden ver spreid, mogen Jesus Christus niet meer noemen. In de verschillende nieuwe ge- schiedenisuitgaven wordt thans ver klaard, dat „de wetenschap bewezen heeft, dat er geen Christus bestaat". Na dat hiertegen bij de Oostduitse autoritei ten door de kerkelijke overheden protest was aangetekend, vermelden de school boeken nu het volgende: „Eertijds ont stond onder het volk de mythe van Jesus Christus de Godmens die leerde, dat men alle leed geduldig moest verdragen. Deze mythe vormde zich onder de sterke in vloed van andere Oosterse mythen". Zou deze rode stunt ooit met politiek in een ander land te maken kunnen krij gen? Denk eens, nu zovelen hun K.V.P.- schoenen hebben uit- en weggeworpen. IN ZUID-AFRIKA worden-sedert enige tijd door onbekenden bijbels in de Zoeloe- taal onder de negerbevolking verspreid, zo meldt de „Gazet van Antwerpen". Het merkwaardige aan deze bijbels is, dat er naast Abraham, Noë en andere figuren uit het Oude Testament ook de namen van Lenin en Stalin in voorkomen! Zij bevatten een geraffineerde vermenging van het Oude Testament met de geschie denis van het communisme, waarbij Le nin en Stalin zijn voorgesteld als een soort van goden, die aan het scheppings werk hebben deelgenomen. Het schijnt, dat deze bijbels in Moskou zijn gemaakt en door de Sovjet-ambassade te Pretoria onder de Zoeloe's worden verspreid. Het lijkt me toch. dat uitkijken gewenst is. OM DE luisteraars in de gelegenheid te stellen, meer van de Radio af te weten, heeft de Franse Vereniging van luister aars en televisieliefhebbers een bezoek met explicatie georganiseerd aan de pho- no-discotheek van de Franse Radio-om- roep. Deze phonoteek omvat 270.000 gramo- foonplaten, opgenomen sinds 1945 en een 10.000 opnamen op film- en magnetische band. Tot deze documentaire behoren tal van zeldzame opnamen: o.a. een oproep van Winston Churchill, alsmede een op roep van Georges Bidault, die telkens ge stoord wordt door kanongebulder tijdens de bevrijding. Wat zouden sommigen gaarne ook een plaat horen met een speech van Rmn", onderbroken door zwaar-proletarische en schraal-burgerlijke uitroepen: Weg mei detK.V.P.! VACANTIE is een heerlijke tijd. Het i' een onderbreking van de sleur, waarin we allemaal leven. Aldus las ik gisteren in een jeugdblad. Ik ben het. met die uit spraak helemaal niet eens. Vind ze zelfs vrij gevaarlijk. Het werk van elke dag moet niet in sleur gebeuren, maar met intentie en opgewektheid. We moeten be wust de dag beginnen en vol maken. Vrije tijd en vacantie zijn voor het herstel en fit houden van krachten. Ai ben ik er overigens wel van overtuigd, dat veel ar beid in sleur gebeurt. Helaas. Maar laten we het niet doen voorkomen of het dood gewoon is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3