met vier Vandaag contact fractieleiders Dan fracties-studie over program Bonn wenst „toeristenluchtbrug naar Berlijn Noordoostpolder viert feest bij tienjarig bestaan r LhNi i umi Door betere naar meer Ir B. Wilton over berekenen van nieuwe tarieven samenwerkin resultaat Lord Alexander versprak zich rond de kabinetsformatie INTERNATIONAAL CHRISTELIJK VAKVERBOND WE VERLOREN KUNSTENAARS iDe^^^^Vir^in^ De Petersberg zal weergalmen van het „toffe-jongens"-liecl Fruitpulp en tomaten naar Engeland J Persberichten Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar „Aardstralen" leden weer fiasco Vliegtuigbouw in Nederland kwam in Den Haag bijeen Berlijners moeten gemakkelijk naar liet Westen kunnen komen Jubilerende polder met vlaggen getooid Henriette Bosnians en Louis Vervoorn overleden „Es ist Alles ueber Speeltrekautomaten géén hazardspel Vogt vraagt ontslag Merkwaardige markt v er deling Op de eerste plaats een menswaardig bestaan Verklapte geheim aan diner PAGINE S DONDERDAG 3 JULI 1952 Natuurlijk bronwater Jn hoge mate spijsveiterend. Ook voor Minister roemt voortvarendheid der kolonisten BONN: von vermouth Torino BLIKSEM VEROORZAAKTE B O ERDERIJ B RAND ERWTENPLU KSTER KREEG ZONNESTEEK met commentaar Katholiek gevaar Er wordt goed aangepakt Doorwerken maar Harry Prikker. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVEÏSHAGE, 2 Juli 1952. Het belangrijkste nieuws van vandaag is wel gebleven, dat di Drees gereed was gekomen met een ontwerpprogram, dat hij nog dezelfde dag aan de politieke leiders van de P. v. d. A., K. 1 A. R. en C. H. zou doen toekomen Het tweede stadium der formatie is dus aangevangen. INadat dr Drees zich rustig van de hangende problemen en van de opvattingen der verschillende partijen op de hoogte beeft gesteld, is hij gaan werken aan de samenstelling van zijn program en men mag daaruit concluderen, dat hij daarbij zoveel mogelijk met de opvattingen der partijen, op wier medewerking hij prijs stelt, rekening beeft gehouden. Immers alleen als deze dit programma kunnen onderschrijven, is er de mogelijkheid tot een brede basis, die dr Drees blijkbaar nastreeft. zoals schillende fracties van het conceptpro- gram zullen zeggen. Het is duidelijk, dat dit enige dagen in beslag zal nemen en er is dus reden om aan te nemen, dat de formateur na vandaag tot enige dagen niets-doen zal worden veroordeeld. Dit programma nu laat, zoals de woordvoerder van de formateur mede deelde, en wij in een deel onzer vorige editie konden melden, alleen maar de hoofdpunten, de grote lijnen zien en begeeft zich niet in details. Dr Drees zou dit ongewenst hebben geacht, omdat hii de personen, die hij straks zal wil len vragen niet al te sterk wil binden aan allerlei detailpunten, nog voordat hij met deze mensen zelf heeft ge- ^Ditlioudt echter tevens in, dat nog met kan worden het programma nog nier Kan worden be schouwd als een programma: to take or to leave. Men moet aannemen, dat hier op nog allerlei amendementen of zo men wil wijzigingen mogelijk zijn. Het zou ook al te vreemd zijn, indien de formateur nu reeds de fracties zou willen binden op een program, waar aan zij niets meer zouden kunnen ver anderen. Hij zou het zichzelf daarmee onnodig moeilijk maken en de kans Van slagen al te zeer verkleinen. Het ligt dus voor de hand, dat du de bespreking, welke de formateur morgen (Donderdag) wil houden met de vier fractieleiders gezamenlijk uitgezonderd dus nog steeds de heer OuJj nog niet zal kunnen verlangen dat deze zich nu al bij deze bespre king zullen binden. Wel zou hij het volgens zijn woordvoerder op prijs stel len het oordeel en een voorlopige posi tieve, zij het nog niet definitieve, uit spraak der fractieleiders te mogen ver nemen. Eveneens echter ligt het voor de hand, dat de fractieleiders na de bespreking met dr Drees ook met hun fractie zul len willen overleggen. Het spreken met ministrabele figv ren is voorlopig nog niet aan de orde, zo verklaarde de woordvoerder van de formateur nadrukkelijk. Hij heeft voor lopig zelfs geen enkele bespreking op het oog, welke met de formatie zou samenhangen. Het gaat er voorlopig slechts om hoe de houding der verschillende fracties zal zijn. Ieder zal zo zijn eigen eisen hebben: sociale verlangens bij de K.V.P., het behoud van NieuW-Guinea bij meerderen en misschien vel_ een duidelijke uitspraak daaromtrent en zo nog het een en ander. En het er dan om of de formateur aan deze verlangens zal kunnen tegemoet ko men, want hierin heeft de fractie van de P.v.d.A. natuurlijk ander te zeggen. Advertentie SPA Te Wiewerd (gem. Barderadeel) in Friesland zijn zoals bekend ge mummificeerde lijken aangetroffen. Deskundigen op het gebied van de .wichelroedeloperij" hadden beweerd, 'dat op de plaats, waar de niet tot ont binding overgegane lijken waren gevon den. de zogenaamde aardstralenwerking sterk moest zijn. De met het onderzoek terzake belaste commissie van de Kon. Ned. Akademie van wetenschappen heeft echter vol gens haar desbetreffend rapport vastge steld, dat de mummificatie waarschijn lijk een uitdrogingsproces is. Haar con clusie is, dat van aardstralen niets is gebleken. Wichelroedelopers werden zoveel mogelijk door de commissie ge kend. Zij konden in niets van enig be lang opheldering brengen. Prof. t-lay, die het commissie-rapport voor cm ai- deling „natuurkunde" der Kon. Aka demie toelichtte, zei over de zogenaam de „afschermkastjes", die bescherming tegen „aardstralen" zouden bieden, dat ze in één woord „zwendel zijn te noemen. De vliegtuigenfabriek der N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Dordrecht heeft gisteren op het vliegveld „Ypenburg liet eerste in Nederland in vréémde op dracht gebouwde 'vliegtuig afgeleverd. Om 11.00 uur is het toestel, een SAAB- Saphir 91B, naar de SAAB-fabneken in Linköping gestart. Zoals bekend bouwt „De Schelde te Dordrecht 75 van deze toestellen, die bestemd zijn als lestoesteilen voor de Zweedse luchtmacht. De chef-testpiloot van de SAAB-fabrieken, Olow, heeft het toestel beproefd en ingevlogen en verklaarde zeer tevreden te zijn over de uitvoering van deze Zweedse op dracht. Ad verten'ie ook het een cn Opmerkelijk is, dat ook bjj de bestu dering van het program de V.V.D. is uitgeschakeld. Op de vraag of het soms aan de V.V.D. ter kennismaking zou worden toegezonden moest de woord voerder het antwoord schuldig blijven. De heer Oud en de zijnen zullen dus minstens nog moeten wachten, totdat do besprekingen met de andere fracties achter de rug zijn. Eerst dan zal de formateur kunnen uitmaken of de medewerking van de V.V.D. op prijs zal worden gesteld of niet. Het wachten is nu op hetgeen de ver- Om de West-Berlijners hun toenemen de isolering minder sterk te laten voe len. Keeft de Bondsregering het plan op gevat een soort toeristen-luchtbrug tus sen Berlijn en Hannover in te richten. Zij heeft dc regering der V. S. verzocht een klein aantal militaire transporttoe stellen voor dat doel ter beschikking te stellen. De met vlaggen getooide Noordoost- polder, die zich met een te velde rijpen de oogst tot aan verre einders uitstrekt in de stralende zomerzon, viert deze dagen zijn tien jarig bestaan. Bij het be gin van dit feest trokken gisteren hon derden bezoekers, niet alleen uit de aan grenzende, maar ook uit verder alge legen provincies naar de officieuze hoofdplaats Emmeloord. De grote herdenkingsbijeenkomst al daar werd o.a. bijgewoond door prof dr L. Beel, minister van Binnenlandse Za- Gisterochtend is in zijn woning te Rot terdam op 72-jarige leeftijd overleden de acteur Louis Vervoorn. Na de toneelschool doorlopen te heb ben kreeg hij in 1902 een engagement bij Van Lier. Later maakte nij onder de Van Eijsdens deel uit van het toenmalige „Rotterdamsch Toneel", dat de Grote Schouwburg bespeelde. Daarna ging hij met Henri Bronsgeest op tournee naar Indië. Bekende rollen uit die tijd walen de man in „Monna Vanna" en de echtgenoot in Ibsens „Nora". Ook in de Circus- Schouwburg onder Marius Spree heeft hij gespeeld. 'In de jaren 1920 tot 1936 moest hij, door ziekte gedwongen, zich van de plan ken terugtrekken, maar ondanks zijn zeer beperkt geworden gezichtsvermogen ging hij later weer aan het toneel terug. Hij trad op bij „De Rotterdammers" en later bij het gezelschap van Pierre Balle- dux. Na de oorlog kreeg hij een enga gement bij Arnoldi's „Rotterdams To- (Van onze correspondent) BONN, Woensdag. W IJ hebben 'n ^ch|i^ezo^ gebracht aan de Peten» g. Tenminste aan de PetersDexg, zoals hij tot voor 'n paar dagen bolwerk en symbool van de geMDe® de macht over de Bondsrepubliek- Over een paar weken kunnen we e misschien weer téruggaan. Dan zat heiligdom der politieke heren wprae opengesteld voor de°toeristen, die nu elke paar uren uit de bijenkorven der Rijnstomers over de kade van K°" nigswinter uitzwermen. Dan zullen door de machtige bar van het dure berghotel voor het eerst na acht ja ren weer „Rheinische Lieder" klin ken. En ook weer het onverwoest bare „Toffe Jongens", waarmee in deze regionen zelfs brave midden standers uit Ridderkerk, hun nationa liteit plegen te verraden. De duizen den Nederlanders,die nu weer elk weekeind in lange .slierten van auto bussen,in de trechter van het Rijndal worden gegoten, zullen nu voortaan in Königswinter nog een ander top- vermaak weten te vinden, dan zich Per ezel de Drakenrots te laten op- wiegen. OI -?r ook ezels naar dePetersberg zullen we niet. In e 5 t'al zijn naar de Duitse opvat- •m»n sen aIg®lopen vier £lweekif* e*els langs ven geBaan- Maar die gingen in glan- Z Tiet embletlelen met drie vIag' fie. De beambten vaen du^ Commif len staande instituut hiki?U °v? 73 overgrote meerderheid v? A 'j nooit tot een zekere ponn-Vu- bracht. Het befaanr^^^f: hotel, waar eens Chamberlain de zelfde blik op de verre Keuls? dom had als Sir Ivone Kirkpatrlck in dp afgelopen jaren, was het toonbeeld van geallieerde afzondering. De honderd beambten van de hoog3" centrale van het bezettingsapparaat uthhrn er vier jaren lang ver boven s i kleine gedoe van de Duitse hoofd- het kleine g het machtige re- stad gewerkn berghelling uit ke- staurant tegc de ruggen van de ken zij ver .aar geleden kon Eifel. Nog 11133 middag bet puikje men hier ieder ambtenari.i ont- van de geallieerd dieping lagcr moeten. Hier en *-<=" in de mammoetbar. rfii lang verbo- Voor Duitsers was dit ia s den terrein. Eerst ,e dringen tot wisten sommigen dooM en door te dringen tot het heiligdom, waar ----- „oor- zestig Nederlandse centen treffelijke lunch kon genieten en waar men zich al aan het summum van een „Petersberg-cocktail" moest te buiten gaan om twee kwartjes te verspillen. Nu bij ons laatste bezoek hing er een trieste stemming in de lange, kleurig beschilderde zalen. Het leek op de dag na Carnaval. Een paar dikke Franse gendarmen zaten in een donkere hoek te eten, zonder een blik over het zonnige dal te slaan. Misschien wel uit wraak, dat het witte Bundeshaus aan de overkant toch bestendiger is gebleken dan dit hoge geallieerde fort, waarvan gis teren voor het laatste de Union Jack. de Stars and Stripes en de Tricolore waren neergehaald. De bar bedroog ook deze keer niet. Zij weerspiegelde de graden van voortvarendheid bij de afbraak der geallieerde macht. Aan 'n grote ron de tafel zat een gezelschap Franse beambten met hun secretaressen. Welgemoed en luidruchtig genietend van de laatste teugen bezettings drank. Zij, de Fransen, zullen wel de laatsten zijn, die zich nog aan de strohalm van de vergane glorie van de petersberg vasthouden. Hangend aan de kar ^rie Engelsen, heerlijk verveeld als in de beste dagen van de bezetting. En wij daarnaast, hei melijk alleen maar ge komen om onze laatste barbonnen te versnoe pen. De Amerikanen geven ook op de Peters berg het tempo aan: zij zijn het eerst verdwe nen en hebben nog slechts een paar M.P.'s achtergelaten om op de verhuizing toe te zien. De laatste dagen van haar bestaan zal de Hoge Commissie nu slijten als t Klein Amerika" aan de g a'ö de Rijn- Symbolisch op hetzelfde niveau als de Bondsrege ring Daar bloedt zij snel dood. Reeds hebben de meeste beambten hun koffers gepakt. Een tijdvak in de na-oorlogse ontwikkeling van Duitsland is voorbij- Een nieuwe periode gaat beginnen. Geen Duitser u„i „nlcende station zal weet waar het volgeno zijn: „am Rhein", in Straatsourg oi in Berlijn? Maar het g3?\kem éen veilig gevoel, dat niet alle geallieer de bastions in de Bondsrep gevallen zijn als de Petersber». Tien tallen nieuwe zijn verrezen, nu geen Politieke, maar militaire. De nieuwe periode zal wellicht niet minder moeilijk zijn. Maar daarom bekom meren zich de dagjesmensen en de „toffe jongens" niet, die zich nu spoedig ook op de Petersberg luid ruchtig zullen gaan afvragen: „Warum ist es am Rhein so schün?" ïieel", waar hij met veel succes de groot vader in Heijerman's „De opgaande zon vertolkte. Een jaar geleden verzwakte zijn gezondheid dermate, dat hij het bed niet meer kon verlaten. In de Ziekenverpleging aan de Prinsen gracht te Amsterdam is na. een langdu rige ziekte op 56-jarige leeftijd over leden de componiste en pianiste Hen riette Bosmans. Henriette Hilde Bosmans werd 5 De cember 1895 te Amsterdam geboren. Zij ontving haar eerste piano-onderricht van haar moeder en studeerde bij Kersber gen, Dopper en Willem Pijper harmonie en compositie. Als piano-soliste trad zij verscheidene malen bij het Concert- gebouw- en andere orkesten öp. onder dirigenten als Mengelberg, Schuricht e.a. Ook componeerde zij verschillende wer ken, waarvan wij o.m. noemen een con certstuk voor viool en voor fluit en or kest, een pianoconcert, twee celloconcer ten, een poeme voor violoncello en orkest, een strijkkwartet en liederen. Henriette Bosmans was een dochter van de cellist Henri Bosmans en de pia niste Sarah Bosmans—Benedicts. Up 17-jarige leeftijd behaalde zij cum laude het diploma van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Advertentie ken, de heer H. Wemmers, minister van Verkeer en Waterstaat, rar A. Spitzen, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de heer E. Ebels. commissaris der Koningin in Gro ningen en vele andere autoriteiten. Sprekend over de ontwikkeling van de polder, verklaarde minister Wemmers in zjjn toespraak, dat de staatsbemoeiing inzake de polderaangelegenheden gelei delijk zal gaan afnemen, terwijl van par ticuliere ondernemers via hun organisa ties een toenemende invloed op de gang van z.aken is te verwachten. Er voltrekt zich in deze polder aldus de minister een natuurlijk groeinroces in de rich ting van een toenemende zelfstandigheid. Bedriegen de voortekenen niet, dan kan in dit opzicht, de toekomst van de Noordoostpolder met vertrouwen tege moet worden gezien. Maar veel initia tief en doorzettingsvermogen zal van deze jonge bevolking worden gevraagd om do verdere materiële opbouw in goede banen to loiden, terwijl daarnaast, verdraagzaamheid en rechtvaardigheid zullen moeten worden betracht, wil ook in geestelijk en sociaal opzicht een sa menleving ontstaan, het nieuwe land waardig. De ogen van veie belangstellenden in binnen- en buitenland zijn op dit nieuwe land gericht, zo vervolgde de heer Wem mers. Geroemd worden de prachtige be drijven en de rationele exploitatie, de voortvarendheid van de kolonisten en hun zin zelf de eigen zaken te willen behartigen. De landdrost, van de Noordoostpolder, dr ir S. Smeding, die in zijn toespraak deze ontwikkeling van het. nieuwe land schetste, gaf te kennen, dat het organi satieléven zicl\ geleidelijk doch voorspoe dig ontwikkelt. De drang naar zelfstan digheid is groeiende en zal uiteindelijk van zodanige aard zijn, dat het algemeen belang door instelling van één of meer gemeenten gediend zal worden. Namens de bevolking werd het woord gevoerd door de beer W. G. de Feijter. Hii sprak de dank. erkentelijkheid en sympathie van de bevolking jegens _ae landdrost uit en deelde mede. dat een der ontginningsboerderijen de naam ,,Dr ir S Smeding-hoeve" zal dragen. Voorts overhandigde hij een in zilver uitgevoerd model van deze boerderij aan de land- drost. Na afloop van de herdenkingsbijeen komst opende de landdrost met een kor te toespraak dé tentoonstelling „Land uit Zee", welke in een aantal tenten van het centrum van Emmeloord is on dergebracht. Om acht uur gisteravond hadden reeds tienduizend personen een bezoek aan deze tentoonstelling gebracht. Achthonderd echtgenoten van land arbeiders, van wie velen reeds ongeveer tien jaar in de Noordoostpolder werken, zonder dat hun vrouwen ooit het nieuwe land hebben gezien (de mannen zijn n.l. in arbeiderskampen ondergebracht) brachten gisteren een bezoek aan de nol- der. Zij werden daartoe door de nolder- directie in de gelegenheid gesteld. Met weinig vliegtuigen zou een- derge lijke dienst kunnen worden onderhou den, daar de vliegtijd slechts een half uur bedraagt. De bondsregering zou voor deze vluch ten een uitzondering willen zien op de tarief-afspraken der geallieerde lucht vaartmaatschappijen, die thans de dienst op Eerlijn onderhouden. De Berlijners moeten volgens haar zonder poespas van boekingen en voor derde klas spoorta- rief naar het Westen kunnen vliegen. Zij moeten bun stpiden-eiland eens goedkoop kunnen afwisselen voor een weekeinde in de Harz of ergens anders in het Westen en moeten niet permanent onder de drukkende gedachte leven, dat voor hen die wereld in Wannsee of in Grünewald eindigt. Daarenboven heeft de Duitse regering nog een zeer zakelijk argument voor zulk een passagierslucht brug aangehaald. De naar en van Ber lijn sporende Duitsers betalen voor bun treinreis namelijk tezamen per jaar 30 millioen mark aan de Oostduitse spoor wegen- Dit geld wordt volgens de rege ring te Bonn. mede besteed om de com munistische propaganda in het Westen té financieren. Reden te meer, zo meent zij, om een paar vliegtuigteni in te scha kelen in de koude oorlog om West-Ber- Hjh. (Van onze Haagse redactie) In de Haagse Dierentuin werd gisteren het 11de driejaarlijkse congres van liet Internationaal Christelijk Vakverbond geopend. Het is niet helemaal toevallig, dat dit congres in Den Haag wordt ge- houden; in 1920 werd ook^ het oprich- tingscongres van het I.C.V. in Den Haag belegd. Dit werd geleid door de heer P. J. S. Serrarens, die toen tot algemeen secretaris werd benoemd. Na 33 jaar lang deze functie te hebben vervuld, heeft de heer Serrarens thans gemeend het algemeen secretariaat te moeten neerleggen. Zowel zijn eigen drukke werkkring als de uitbreiding van de werkzaamheden aan het algemeen se cretariaat verbonden, hebben hem tot dit besluit genoopt. De voorzitter van het I.C.V., de heer G Tessier, bracht in zijn openingsrede dank aan de heer Serrarens, voor do wijze waarop hij steeds zijn functie heeft vervuld en waarop hij het stempel van zijn eigen voortreffelijke karaktereigen schappen op de instelling heeft gedrukt. Op dit laatste congres, dat de heer Serrarens als algemeen secretaris mee maakte bracht hij nog een belangwek kend rapport uit over de houding van het IC V tegenover beide andere vak- bewegingsinternationalés, het communis tische Wereldvakverbond en het Inter nationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen Tijdens zijn jongste bestuursraad tè Wenen heeft het I.C.V. de samenwer king met. het Wereldvakverbond op be sliste wijze van de hand gewezen, terwijl het zich anderzijds opnieuw bereid toon de om, met. behoud van e^engeesten zelfstandigheid, samen te werken niethet I V.V.V. Het. I.C.V. heeft, aan hetl.V.yy. voorgesteld een verbindingscomité te vor men om de modaliteiten der samenwer king te bespreken. Nadat de heer Serrarens zijn rapport had uitgebracht werd er over de be sproken problemen van gedachten ge wisseld. De Fransman Bapaume nam het bii de discussies op voor het lei dinggevende personeel en de ingenieurs die georganiseerd zijn in de Christelyke vakbeweging. Spreker vroeg grotere aandacht voor de positie van deze per sonen en protesteerde tegen de houding van de voorzitter van Pax Romana, die naar zijn zeggen van zpn hoeda nigheid als voorzitter van een katho lieke internationale organisatie gebruik maakt om in christelijke kringen een neutrale organisatie van bet. leiding gevend personeel te bevorderen. Donderdag en Vrijdag zal het congres het medezeggenschap der arbeiders be spreken. Hierover worden vier rappor ten uitgebracht, n.l. Ie over de deelne ming van de arbeiders in de leiding'van het economisch leven op internationaal en nationaal plan en van het bedrnf; 2e het recht op .medebeheer; 3e de hui dige vormen van medebeheer in de on derneming en 4e formules voor oplossing van het gestelde probleem. Het congres wordt bijgewoond door 232 afgevaardigden uit 14 verschillende landen. Voorts waren gisteren verschil lende ambassadeurs en gezanten bij de besprekingen aanwezig terwijl ook de Pauselijke Internuntius op het congres vertegenwoordigd was. Staatssecre.aiis dr A. v. Rhijn, die de Nederlandse rege ring vertegenwoordigde, sprak aan het begin van het congres een hartelijk woord van welkom tot de verzamelde congressisten. (Van onze correspondent) Boven de Zuidelijke Peel heeft heden morgen tussen vijf uur en half zes een vrij hevig onweer gewoed. Te Deurne sloeg de bliksem in de boerderij van de landbouwer J. v. G. Het oude met stro bedekte gebouw stond spoedig m lichter laaie, zodat van de inboedel van woon huis en inventaris der schuur niets kon worden gered. Een paard kwam in d.e vlammen om. Onder Liesel werden ty- denc dezelfde onweersbui enkele koeien in de wei door het hemelvuur gedood. (Van onze correspondent) De speeltrekautomaten, die in ons land in vrijwel alle café's, restaurants, ker missen cn speeltuinen aanwezig zijn, be hoeven niet te verdwijnen. Deze speel- gelegenheden worden niet als hazardspel gequalificeerd. Dit was de conclusie, die getrokken kan worden uit een uitspraak tegen een hotelhouder uit Hoogczand, die veertien dagen geleden Voor de Gro ningse rechtbank terecht stond, erdaclit van het gelegenheid geven tot hazard spel. De Officier van Justitie had tegen de man 300.boete, subs, tien dagen hechtenis geëist. De Groningse rechtbank sprak vanmorgen de hotelhouder vrij. Naar wij vernemen, heeft de heer VI. Vogt gisl-cren aan het bestuur van de AVRO ontslag uit zijn functie, van di recteur dezer omroepvereniging aange vraagd. De zienswijze van het bestuur, dat, in de vorm van een college van ge delegeerden bij de AVRO een reeks van reorganisaties uitvoert, verschil) zodanig met zijn inzichten, dat dit hem tot zijn besluit om heen te gaan heef) gebracht. De heer Vogt was juist teruggekeerd van een reis naar de Verenigde Staten. Zijn heengaan als directeur der AVRO betekent tevens, dat hij ontslag neemt uit zijn vele nevenfuncties als technisch commissaris van de Nederlandse Radio Unie en andere. Aan de algemene vergadering van de AVRO, die op 5 Juli a.s. te Maastricht wordt gehouden, zal deze ontslagaanvra ge ter goedkev-ring worden voorgelegd. In de Radiobode. die deze week ver schijnt, zal de beslissing van de heer Vogt worden bekend gemaakt. De Engelse regering heeft enige ver lichting gebracht in de moeilijkheden rond de uitvoer van Nederlandse vruchtenpulp. Oorspronkelijk was een bedrag van een millioen pond sterling voor de invoer van fruitpulp, exclusief pulp van abrikozen, ananas en grapefruit beschikbaar gesteld, krachtens verdrag met de Nederlandse regering. Later meende de Engelse rege ring slechts 600.000 pond voor de Neder landse pulp en 400.000 pond voor de drie andere pulpsoortcn beschikbaar te moe ten stellen. Ondertussen is door Nederland voor on geveer 600.000 pond aan aardbcienpulp geleverd, zodat men met de pulp van frambozen cn zwarte bessen, die altijd hun voornaamste markt in Engeland vin den, kwam vast te zitten. Thans heeft de Engelse regering een be drag van voorlopig 150.000 pond voor de invoer van pulp van frambozen en zwar te bessen uit ons land beschikbaar ge steld. Van zijn kant heeft de Nederlandse tuinbouw maatregelen genomen om de JU yelc bedrijven is liet tot stand komen van de tarieven een van de kernkwesties, welke rijzen bij de bepaling van de verhouding tussen dc werkgevers en de werknemers. Ook bij Wilton-Fijenoord, de Schicdamse werf, worstelt men reeds lange tijd met dit vraagstuk en bet is daarom interessant te vernemen wat ir B. Wilton over deze kwestie te zeggen lieeft. Aangezien dit een kwestie is, die in vele bedrijven leeft, laten wij hier enkele van zijn uitspraken over deze aangelegenheid volgen. tijd verloren. Dat is bekend. Die verloren tijd is niet terug te voeren op de men sen alleen. Integendeel, veel belangrijker oorzaken zijn de onvolledigheid in dc samenwerking tussen de afdelingen, tus sen groepen van mensen en mensen af zonderlijk. organisatie verbeterd te krij - „Wij onderkennen", zo zegt ir B. Wil ton, „het probleem van de rechtvaardige beloning, doch dit is een zeer veelzijdig vraagstuk". Voor een bepaalde groep, welke meent niet rechtvaardig beloond te worden kan men niet te werk gaan met „Wat wil je erbij hebben? Is 50 cent voldoende?" Zij zou kunnen zeggen: „Nee.75 cent", waar na men door loven en bieden op 60 cent eens wordt." Verhoging van dc oververdienste zou kunnen bereikt worden door een verho ging van de pre I atie. Maar zonder meer mag men daarnaar zeker niet streven. Wij z(jn op de wereld op de eerste plaats om een menswaardig bestaan te leiden. Bij de bepaling vart de beloning spreekt allereerst mee het onderling afwegen van dc tarieven. Er is in dit opzicht geen absolute maatstaf. Tarieven zouden ge nieten kunnen worden aan de hand van de gewerkte tijd, maar dat is geen maat staf. Want veel meer spreekt mee de or ganisatie in het bedrijf. Als die organi satie goed is, is ook de arbeidsproducti viteit in orde. Zij houden gelijke tred met elkaar. Organiseren op een scheepswerf is een zeer moeilijke zaak. Er gaat zeer veel Om de gen. zal de werkmethode verbeterd moe ien worden. Als men nagaat, hoe dit kan en de betrokkenen ondervraagt, dan zal de baas op het werk, die midden in de practijk staat, een ander antwoord geVen dan de directeur. Be'den. de practische kijk van de man ter plaatse en de the oretische van de topleiding behoren el kaar te vinden. Van de werknemers wordt nu in de eerste plaats het vertrouwen gevraagd, dat wat er gedaan wordt, gebeurt om bet bedrijf te verbeteren. En men dient dan niet in de eerste plaats te denken aan het materialistische streven van gro tere verdienste, maar aan een betere sa menwerking tussen allen, die in het be drijf werken en die door gezamenlijke inspanning ook resultaat willen zien- Zo is het ook bij de tarieven-kwestie. De directie van W.F, wil gaarne de ta rieven herzien, dank zij een verbeterde organisatie- Het meten van tarieven is een zaak. die steeds tot discussie aanlei ding geeft. Het is de bedoeling dat een van de leden van de kern of van een andere ar- beidsvertegenwoordiging met enkele ar- beidsanalysten een opleiding, gaat volgen voor het opstellen van tarieven. Deze maakt de gehele opbouw, d.w.z. het plan tot verbetering van de tariefsvaststelling van het begin af aan mee. De directie hoopt hierdoor vertrouwen te winnen, want de werkzaamheden en het streven en de motieven, welke eraan ten grond slag liggen, zijn vanaf den beginne be kend- Een organisatiebureau is hierbij in geschakeld, n.l. het Bureau Berenschot. Dit geeft uitsluitend aan een later in te stellen commissie adviezen. Het bureau is niet bedrijfsblind en kan verschillen van mening tussen werkgever en werk nemers onpartijdig beoordelen. Een organisatie-afdeling zal worden ge sticht, die een bepaalde afdeling gaat bekijken. Er zal in nauwe samenwerking met de baas van die afdeling en de mensen een onderzoek worden ingesteld naar de huidige werkmethode en de daaruit voortvloeiende productiviteit. In een verslag zal dit worden vastgelegd en voorstellen tot eventuele verbeteringen zullen worden gedaan. Verslag en voor stellen zullen aan een commissie, bestaan de uit leden van de kern. de tariefcom missie, de organisatie-afdeling, bedrijfs leiding en directielid worden voorgelegd en die brengt een advies uit, dat voor de directie de gedragslijn zal betekenen. Zodra 'n de afdeling de tijd is aangebro ken voor een langs deze weg vastgesteld gemeten tarief, zal dit worden ingevoerd. Het weekinkomen van hen. die in de afdelingen werken zal niet achteruitgaan en dc besparingen zullen ten goede komen aan de betrokken werknemers. Dit plan zal dus langzamerhand op de gehele werf, afdeling na afdeling worden verwezenlijkt. Tot chef van de organi satieafdeling, welke in het leven geroe pen Is, werd benoemd ir H. Asselbergs. binnenlandse afzet van Engelse kastoma ten niet te verstoren. De grote aanvoer op het Britse eiland van Nederlandse tomaten uit de sorterin gen A en C dreigde de prijs voor de En gelse tomaten onrendabel te maken. Enige dagen geleden werd besloten niet meer dan 40 procent van de dagaanvoer der genoemde tomatensorteringen in Ne derland, dat is ongqveer 2500 ton per dag naar Engeland uit te voeren. Prijzen dalen niet meer Hierdoor werd op dc Engelse markt 'n aanzienlijke verlichting gebracht, terwijl In Nederland de tomatenprijzen een da lende tendens vertoonden. Door een toeval is aan deze tendens een eind gekomen, omdat Duitse afnemers plotseling een grotere aandacht dan de normale voor Nederlandse tomaten gin gen tonen. Door droogte zijn de Italiaan se tomaten in mindere mate aan de markt dan doorgaans in deze tijd van het jaar het geval is. De hoofdaanvoer van Britse stook- tomaten zal naar schatting over een dag of tien zijn afgelopen. De Nederlandse tuinbouw zal dan de vrijwillige beper king 'van de tomatenuitvoer kunnen op heffen, waarna de uitvoer naar Enge land weer zijn vrije loop zal kunnen heb ben. (Van onze correspondent). Te Roosendaal overleed gisteren in liet ziekenhuis „Charitas" de bijna 30- jarige gehuwde vrouw B. S.-M. aan de gevolgen van een ernst'gc zonnesteek. De vrouw laat een man en drie kleine kinderen achter. Dinsdag had zij bijna de hele dag in het vlakke veld in de omtrek van Roosendaal erwten geplukt Eerst 's avonds voelde zij zich onwel worden. Toen mocht hulp echter niet meer baten. „DIE KERKBODE", het officiële orgaan van de Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika, wijdt een hoofdartikel aan he1 „gevaar" van de immigratie van Katno- i'ieke Nederlanders en de groeiende in vloed van de Katholieke Kerk in de laat ste jaren. Het blad wijst op de versterkte belangstelling van de Kerk voor het Afrikaans-sprekende gedeelte van de be. volking en gaat voort: „Voorheen was de overgrote meerderheid van de Roomse priesters en zusters van Italiaanse. Fran se of Engelse oorsprong vreemd tegen over ons volk. onze taal en cultuur, t an- daag is dat anders. Sinds geruime tijd bekleden Nederlanders hoge posten in de Roomse Kerk hier te lande en zij zijn niet alleen de schakels met de Roomse immigranten uit Nederland, maar ook tussen Rome en de Afrikaner. D°°r de Roomse Nederlander komt de Roomse Kerk ons te na als nooit tevoren; wij verstaan zijn taal. hebben een aandeel in zijn cultuur, en behoren tot een stam verwant- volk. trots op onze gemeen schappelijke „dietse" beschaving en ge- schiedcnis". Ik zou zeggen: laat er tenslotte om de uitbreiding van Gods Rijk geen beducht heid zijn. En eerder vreugde dan droef heid. HET ARTIKEL zet* voorts uiteen de groeiende activiteit in het land om _de Afrikaner voor de „Roomse zaak]' te win nen en vervolgt: „Een bewijs hiervan is de publicatie in „Die Brug"het nieuwe Roomse iblad in het Afrikaans, dat in April verscheen dezelfde maand, dat geheel het land de stichting van „onz.e natie door „onze" voorvaderen herdacht. iHet van Riebeek-Festival in Zv.id- Afrika"). Dit blad wordt geredigeerd door iemand van Nederlandse afkomst, behandelt de Nederlandse cultuur, mu ziek en kunst en wordt genoemd een „kwartaalblad van het Katholieke Afri kaner-centrum". Het doel is evenwel niet om de Nederlandse cultuur als een bevruchtende invloed voor ons Afrikaan se leven af te schilderen, maar om door middel van de Nederlanders Roomse ge dachten te verspreiden". „Die Kerkbode" schrijft, dat de Kath. Kerk speciaal actief is_ op de nieuwe goudvelden van Oranje-Vrijstaat waar „Die Brug" gepubliceerd wordt. Volgens het blad bekeren zich steeds meer leidende Afrikaners tot de Katho lieke Kerk. De invloed van Rome stijgt, welke stijging op de laatste sj'node der Ned. Gereformeerde Kerk bezorgdheid ver wekte. Niet te bang, mensen. IN SEPTEMBER zal te Nijmegen een Katholieke Hogere School voor Ver pleegsters worden geopend. Het initia tief hiertoe is genomen door het hoofd bestuur van de Congregatie van de Liefdezusters van de H. Carolus Borro- meus te Maastricht. Deze Congregatie heeft zich voor het opstellen van het on derwijsprogramma en voor het geven van permanent advies verzekerd van de bij stand van een Curatorium, waarin auto riteiten oo het gebied van Volksgezond heid en Onderwijs zijn vertegenwoor digd. Als docenten treden gespecialiseer de deskundigen op. De volledige opleiding duurt twee jaar en is bedoeld voor verpleegsters, die een hogere functie zullen waarnemen op leidende en docerende posten in het zie kenhuiswezen en instellingen op sociaal geneeskundig gebied. In het Brits.c lagerhuis is het tot een heftige woordenstrijd gekomen tussen Winston Churchill cn de Labour-opposi- tie, naar aanleiding van een rede over Korea, die de minister van defensie, lord Alexander, Dinsdagavond aam een diner heeft gehouden. Na de rede werd aan de kranten-re dacties verzocht geen publicatie te ge ven aan een bepaalde passage, die, naar thans is gebleken, als volgt luidde: ,,Ik zou het veel prettiger vinden als gene raal Van Fleet, de commandant van het achtste leger in Korea, over wat grotere reserves kon beschikken". (Lord Alexan der bedcfjlde hiermede reserves achter de frontlinies). Alexander hield deze rede voor 500 gasten in dc Canada-club, enkele uren uadat hij in het Hogerhuis een verkla ring had afgelegd over zijn bezoek aan Korea. Hij vaegde aan zijn bovenver melde opmerkingen toe, dat hij deze niet aan de lords ir. het Hogerhuis had wil len meedelen, 'timand riep toen: „Waar om niet?", waarop Alexander antwoord de „Omdat mij verzocht is hierbü ge heimhouding te betrachten". Deze enigszins vreemde uitlatingen van minister Alexander hebben vandaag h,et Lagerhuis bijna een uur in beroering gehouden. De socialisten zeiden, dat Alexander de spot met het parlement drijft door aldaar geheime gegevens te verzwijgen, die hij wel bereid :s op een diner te vertellen. Nadat Churchill, zijn minister verde digend, had gezegd dat de uitlating wer kelijk onschuldig was en dat het woord „geheimhouding" ongelukkig gekozen was. trachtte de Labour een spoed-deba- over de kwestie te forceren- De voorzit ter van het Lagerhuis ging hier niet op in maar verklaarde, dat men desgewenst een motie van afkering kon indienen. Het „schaduwkabinet" van Labour heeft dit gisteravond nog overwogen, maar 't schijnt dat men met de behaalde morele overwinning genoegen neemt. Lord Alexander, die zelf de. zaken in het Hogerhuis recht zette, verklaarde, dat wat hij gezegd heeft over de reser ves van het achtste leger in Korea in geen enkel opzicht zijn mening over de houdbaarheid van het geallieerde front wijzigt. Bij een zeer krachtige Chinese aanval zou generaal Van Fleet een be* slissende overwinning kunnen behalen, als hij over sterke reserves beschikte. Zonder die reserves zal dit niet zo ge makkelijk zijn, aldus de minister van de fensie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3