Nieuws uit STAD en OMTREK Dat kan men op de Sociale School bereiken HOUTMAN 0ver de k SPORTNIEUWS uit Schiedam PELIKAN Kruiswoord-puzzl LAATSTE BERICHTEN Jarige dr Drees kreeg basis"-bloemen brede- Kent U de voordelen als Lid loscopen J I ZUID-HOLLANDSCHE I KANTOORBOEKHANDEL Schitterend geslaagde slotavond ^TOMADQ •S^ prestige NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT van het Wit Gele Kruis Goederentrein greep oToentenwagen Broodbezorgersstaking te Rotterdam Belangrijke prijs verlaging ijzer en staal Anna Pauker's ontslag officieel Erich Maria Remarque in ons land Kardinaal Tisserant naar Amersfoort PAGINA 2 Levensruimte RADIO Behoorlijke arbeids voorwaarden Op aarde ook gelukkig Het antwoord uit de nieuwe katechis- mus moge het standpunt van de Kerk verduidelijken: SNELKOOKPAN van WOE RKOM Dames voor ROOD EN WIT KOMT OP BEZOEK HONKBAL K. D. O. BELOONDE OEFENING H. PRIESTERWIJDING IN SEPTEMBER ZIJN WONINGEN OP SINGEL KLAAR BIJ VERGISSING AMMONIAK GEDRONKEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST DEENS SCHIP BIJ W. F. IN VERBOUWING H.A.V.-BANK GAAT UITBREIDEN INSCHRIJVING LEERLINGEN R.K. TECHNISCHE AVOND SCHOOL Attentie van „formaties-journalisten 'A ANTWOORD VAN C. IL U.- FRACTIE IS BINNEN De blauwe sluier (Passage) TECHN. SCHOOL KRIJGT EXPERIMENTEERKLAS SE VREEMDE MANIPULATIES MET GEMEENTEGROND? Nog geen overeenstemming „Mocht ik minister president blijven....'' Mei. „Nieuw Amsterdam" bracht ook dr. Van Royen mee EINDEXAMEN M. M. S. NED. VRACHTËNMARKT Frotertor van de Fraters van O. L. Vr. van Barmhartigheid PASSAGIERSSCHEPEN #nder grote belangstelling van docen ten, leerlingen en vele andere aanwezigen had Donderdag 1.1. in de R.K. Volksbond de sluiting plaats van het cursusjaar 1951—1952 der Sociaal-Economische scho len Schiedam en Vlaardingen. 't Leek, of alle elementen samenspanden om deze bijeenkomst (in letterlijke zin) in het water te doen vallen, maar, gezien de massale opkomst, konden Peuvins en consorten slechts proefondervindelijk aan tonen, dat de cursisten niet zijn te weer houden, door geen donder noch bliksem!! Nadat de voorzitter, de weleerw. Pater Roghmans, de bijeenkomst met gebed had geopend en alle aanwezigen had welkom geheten, hield hij een causerie over het onderwerp: „De plaats van de bedrijfshuia- houding in het levensgeheel." In zijn inleiding stelde hij de Christe lijke economie tegenover de liberale, waar de eerste uitgaat van het beginsel, dat men óók in de economie, het zakenleven, de handel, kortom in geheel het productie- en distributiebedrijf rekening te houden heeft met de zedelijke waarden. Spreker wees er op, hoe ook, in vrucht bare wisselwerking, de godsdienstige en zedelijke factoren van grote betekenis zijn voor een gezonde productieve omwik keling van het economische leven, In een volgend punt behandelde de spreker: „Doel en taak van de Bedrijfs- huishoudkunde", n.l. het beschikbare materiaal van de wereldvoorraad zo te benutten, te bewerken en te distribueren, dat daar uit zo veel mogelijk en voor zo velen mogelijk in de behoeften wordt voorzien, dus de grondstoffen intenser en vlugger te produceren en te bewerken, zo dat ze zo veel mogelijk nut afwerpen (voor het algemeen). Voor de palstaanders, die nog steeds zweren bij de oude Malthusiaanse theorie, deed de causeur een greep uit de wereld- Advertentie SINGEL 114—116 Drs C. J. v. d Maas, de voorzitter van tie Stichting Natuurbescherming in Schiedam, heeft een dezer dagen ge sproken over de natuurwachten en de jeugdnatuurwacht. Met die natuurwach ten. dat zijn dus volwassen mensen, gaat bet nog al. Er konden er veel meer zijn. Met die jeugdnatuurwachten gaat het veel minder goed. Destijds is met veel ophef aan een kleine 900 Schiedamse scholieren in het Passage-theater het Insigne, nog wel door de burgemeester, uitgereikt, maar er zijn nog maar heel weinig kinderen, die het nog dragen en wat erger is er zich naar, gedragen. De heer v. d. Maas meent, dat 't komt, omdat deze jeugd-natuurwachters aan hun lot worden, overgelaten. Er wordt nets gedaan om hun belangstelling le vendig te houden. Het is met deze dingen al net als met alle problemen van tegenwoordig, nie mand weet nu echter het verlossende woord te spreken, omdat er niemand is. die door durft bijten. De ouderen zijn er zo van overtuigd, dat zij het altijd verkeerd gedaan heb ben, dat zij de jonge mensen niet meer tfrecht durven wijzen. Dan. worden al lerlei verklaringen gezocht, die erop neerkomen, dat het eigenlijk de omstan digheden zijn, die maken-, dat het zo verkeerd gaat. Zoals ook nu. nu de oor zaak gezocht wordt in het niet bezig houden van de jonge mensen, in plaats van dat er geconstateerd wordt, dat er geen straffe en geen straffende hand meer is. die tot de orde weet te roepen en die gezag weet af te dwingen. Want het probleem ligt niet in de om standigheden. maar in de aanpak van de mensen en de kinderen. Als de heer v. d. Maas gelijk had, dan zou men mogen verwachten -dat in streken die rijk zijn aan natuurschoon, de jeugd wel belang stelling zou tonen. Ik was met mijn vacantie in zo'n streek, waar ik in, alle vroegte erop uit trok om de dieren in hun vrijheid gade te slaan. Het was een interessante be zigheid, maar ook een die de grootste voorzichtigheid eiste, wat» de manier, waarop de jeugd op allA wat bewoog en leefde, Jacht maakte op de vrije Woensdag- en Zaterdagmiddagen, had elierminst vertrouwen voor de mensen bij de dierenwereld ingeboezemd. Om maar niet te spreken van de nest jes, die op grote schaal worden uitge haald en verstrooid. Het komt mij voor. dat er geen genoegen, mogelijk is. waar geen of/er gebracht wordt. Als men niet zichzelf en de kinderen onder bedwang durft of wil houden-, dan zal men ook niet kunnen, genieten van natuurschoon, Dat dan de goede met de, kwade moeten lijden, ligt voor de hand. Het gaat dus niet om pr&paganda voor de natuurbe scherming, maar veel meer om het" te gengaan van een ,,laat maar lopen"- mentaliteit. En dat we daarin zullen sla gen; wie zal het geloven, die de onwil van ouders ziet om zich met de opvoe ding van hun eigen kinderen werkelijk in. te laten. DAMWACHTER. voorraden-statistiek, waarbij hij onlo- chenbaar aantoonde, dat van 18701928, bij een toename der wereldbevolking met 50 pet. de graanvoorraad toenam eveneens met 50 pet, de suikervoorraad met 550 pet, voor katoen en kolen bedroeg de toename voor beide 300 pet. Wat het „Lebensraum" betreft: Noord- Amerika Is slechts voor 1/6 bewoond en ontgonnen. Rusland voor de helft, Zuid- Amerika voor 1/12 en verschillende koloniale gebieden slechts voor '4, en.... welke mogelijkheden zijn er nog! Met een tekort aan levensruimten (in algemene zin) behoeft men voorlopig nog geen rekening te houden! Natuurlijk moet onze economie zijn een geleide economie. In de middeleeuwen was zij gericht op de behoeften van de gemeenschap. Hoe is hiermede in strijd de bedrijfsvoering, die zich ten doel stelt, het maken van een zo hoog mogelijke winst, een bedrijfsvoering, die zich niet interesseert voor de econo mische problemen der gemeenschap, de economie van de pure zakelijkheid, ge creëerd door het liberalisme en geïnspi reerd op de lagere instincten van egoïsme en onrecht. Dit is onredelijk en ook ontzaglijk dom.' Immers de gevolgde methoden van kapi talisering (o.m. het hooghouden der prijzen, 't opvoeren der werktijden, 't drukken der lonen) moesten noodzakelijk tengevolge hebben het verschijnsel van de verpaupering van de massa, met a!s ge volg weer hiervan, inkrimping van de arbeidsmarkt. De arbeider toch, die te weinig verdient, kan niet kopen. Daar tegenover zullen een behoorlijke vergoeding voor de arbeid en behoorlijke arbeidsvoorwaarden direct de economische mogelijkheden uitbreiden en, dat is logisch, alleen een behoorlijk verzekerd afzetgebied zal de gang van de economie op peil kunnen houden. Vele grote bedrijven in 't buitenland zowel als in het binnenland zien dit ter- I dege in en zijn (eindelijk!) begonnen zich te interesseren voor een betere maatschap, pelijke positie van de arbeider. Aan de hand van deze beschouwingen kwam spreker tot het onderwerp van de dag: De Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie. Deze houdt in, dat men het bedrijf weer plaatst in. het geheel van het maatschap pelijk leven en het weet terugbrengt tot zijn dienende taak ten c.pzich'e van de algemene welvaart. De gro'e vijand van een gezonde economie is het persoonlijk egoïsme, de voedingsoodem van het materialisme. Het gevaar voor de materialiscring bij de massa ligt in de tendenz van het socia lisme, welke tendenz In enorme omvang toeneemt en welke zich belichaamt in de Socialistische beweging met haar uitge sproken streven naar materieel gewin. De overlopers uit het katholieke kiezerskamp naar de zóne van het modern socialisme aldus spreker, mogen hierover wel eens ernstig nadenken. Hebben zij geen idee van de mogelijk heden, die de eigen Katholieke sociale ge dachte biedt voor een economisch betere wereld? Is hier werkelijk een beangsti gende onkunde in het spel??.... „Waartoe zijn Wij op aarde?" „Wij zijn op aarde om God te dienen en daardoor gelukkig te zijn op aarde eo in de hemel." De verrassing van de politieke verschui ving leert ons duidelijk de noodzakelijk heid van vorming en nog eens vorming! de noodzakelijkheid van school en kernen! Zij is voor ons een fanaal, de massa meer paraat te maken en het woord van de Pausen, neergelegd in hun encyclieken, te doen leven in hen voor wie het werd gesproken. Na deze causerie, welke met grote aan dacht werd aanhoord, beantwoordde dg spreker enige vragen, uit de aanwezigen gesteld en hierna was het woord aan de populaire leider van de Diocesane ontwik, kelingscentrale deer K.A.B. te 's Graven- hage, de Eerw. Pater Engelbertus. Voor eerst bracht hij dank aan de cursisten velen reeds op gevorderde leeftijd, die de moed hadden weer op de schoolbanken plaats te nemen, lessen te leren, huiswerk te maken enzich aan examens te onderwerpen! Geen kleinigheid voor mensen, waarvan vele de 30, sommige de 40 en enkele de 50 jaar al gepasseerd zijn. Hij prees hun doorzettingsvermogen, dat tot uiting kwam in de uitzonderlijk schitterende resultaten van de beide cursussen. Hij wees ook op de noodzakelijkheid voor de arbeider van studie en vorming en spoorde allen aan, te volharden en ook anderen, die nog ach terbleven, te overtuigen van 't grote be lang van deze cursussen. Nadat de Eerw. spreker een woord van grote dank en waardering had gesproken aan 't adres van de directeur en de docenten, waarbij eerstgenoemde vooral werd geprezen om zijn Ijver en werkkracht, was het woord aan een tweetal cursisten. Dinsdag: 8, Woensdag: 9 Juli, Donderdag: 10, Vrijdag: 11 Juli, Zaterdag: 3 2 Juli Telkens om 10.30 2.30 3.45 uur bij Oranjestraat 13, Schiedam, Telefoon 65673 Gratis kaarten verkrijgbaar Ook telefonisch Eerstsprak mej. Truus Kloosterman, van de cursus Vlaardingen, die een zeer leven dige en opgewekte speech hield over haai bevindingen en die der andere dames cursisten omtrent de lessen. In het begin een beetje critisch, een weinig afwachtend, was ze nu zo geïnteresseerd, dat ze 't volgend lesjaar voor geen geld wilde mis sen. Vooral de historie had haar geboeid en (vrouwen zijn nu eenmaal vrouwen) haar nieuwsgierigheid tot 't uiterste ge prikkeld: „Hoe zal dit alles aflopen?!" Geen wonder, dat de heer Geurts, da docent in geschiedenis, niet kon achterblij ven en een korte nabetrachting gaf aan dit zo vlotte en boeiende betoog. De heer J. Ruts, van Schiedam, cursus II, gaf ver volgens een zeer interessante beschouwing over 't ontstaan en de ontwikkeling van het stelsel van de Ondernemingsraden en Bedrijfsraden tot de PBO, waarbij hij blijk gaf van een schitterende betoogtrant als ook dat hij dit moeilijke onderwerp uit stekend beheerste. Zeer terecht constateerde Pater Rogh mans in zijn slotwoord, dat deze beschou wing als resultaat van de cursuslessen een hulde is aan de cursus en een spoorslag voor docenten. „Dit is te bereiken!" Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten was, werden de rapporten uitge reikt. 't Was een mooie avond, een avond vol grote beloften voor de toekomst. IVJoge deze avond de belangstelling wek ken van velen, die nog afzijdig bleven. Advertentie VULPENHOUDERS EN VULPOTLODEN PASSAGE 0468(40 VOOn SCMfOAM II» OMSTttKt* 74ste Jaargang No. 21889 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, T 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentle-prtjs op gewone Kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bil contract gelden lagere tarieven, welke bh de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 v.-oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bh vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor liet Advertentie-wezen. Zondag is er weer eerste-klas cricket aan de Damlaan. Hermes speelt dan na melijk de return-match tegen Riod en Wit. Tegen deze club speelden onze stad genoten hun eerste competitie-wedstrijd van dit cricketseizoen. Het elftal was destijds door het kampioensvoetbal da- rig verzwakt en verloor, zij het met ge- rirg verschil. Een wedstrijd tussen Her mes en Rood en Wit roept onwillekeurig herinneringen op aan "Eie grote wed strijd van vóór de oorlog, toen beide elftalle» aan dia Damlaan een score van meer dan 300 runs maakten. In deze wedstrijd bracht Jan Offerman het Ne derlandse batting-record met 240 not cut op zij» naam. Trouwens, over het algemeen hebben de wedstrijden tussen beide tegenstanders in Schiedam massa's runs opgeleverd. De free-hitters schij nen hun kruid voor deze match te be waren. Hermes heeft hierin in Tette- laar een grote troef .terwijl Piet Hage naar van Rood en Wit voor hem niet onderdoet. Wordt het Zondag een grot? dag? In ieder geval zijn onze stadgenoten in deze wedstrijd niet kansloos. De aanval vormt bij Rood en Wit wel het sterkste deel van de ploeg, vooral R. Peereboom, de fastbowler, en D. Bijleveld. de lis tige bowler, zijn hier de uitblinkers. Daarenboven kunnen echter batsmen als P. Hagenaar, A. v. d Togt, Th van Baas- bank, de gebr. Winter e.a. voor hopen runs zorgan Hermes verschijnt in de volgende op stelling H Stolk (aanvoerder), J. v. Noortwijk (wicketkeeper), J. Scheffer. C. Tette- laar, A. v. d. Ende, J Ke/::nkamp, A Keuzenkamp, W. v. d. Sloct. A Scheep maker. C. Smits en H. van Meurs. De wedstrijd begint om 11 uur. Ook de reserves van beide verenigin gen binden Zondag de strijd aan. Hermes 2 speelt namelijk in Haarlem tegen Rood en Wit 2. Ook dit is een return-match. Ook het tweede elftal van die Schiedam mers verloor destijds van Rood emWit2. Morgen speelt SVV om 2 uur tegen Laakkwartier. Willen de SVV-ers hun goede plaats op de ranglijst behouden, dan zal men tegen Laakkwartier moeten winnen. Dit zal een zware opgave zijn, die alleen tot een goed einde te brengen is, als allen zich geheel geven. Dan kan deze wedstrijd tevens een stukje propa ganda voor het honkbal in Schiedam zijn. Een dezer dagen organiseerde KDO haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden, Welke ten doel hebben het solospel on der de leden te bevorderen en de accor- deonmuziek op een steeds hoger plan te brengen. De beoordeling was tamelijk streng, zo dat het niet gemakkelijk viel in een dei drie afdelingen voor een eerste prijs in aanmerking te komen, bovendien deed de warmte afbreuk aan de prestaties. Geen der deelnemers in de beide laag ste afdeling, waarin alleen heren uit kwamen., bracht het tot een eerste prijs waarvoor minstens 225 punten behaald moesten worden. De prestaties in de eerste afdeling wa ren aanmerkelijk beter en een felle, doch faire strijd is gevoerd tussen de dames Hennie Waning, Annie van der Dussen en Annie Zuidgeest, die ondaks de warm te de zware nummers op fraaie wijze uitvoerden. Het resultaat was dat de jury het spel van mej. Zuidgeest beloonde met 232 punten. Zij verwierf daarmede de eerste prijs in de hoogste afdeling en kwam bovendien voor ten jaar in het bezit van de wisselbeker, die uitgereikt wordt voor het behalen van het hoogste puntenaan- tal, ongeacht de afdeling waarin worjt uitgekomen. Op Zaterdag 12 Juli zal onze stadge noot fr. W. van Gerven OSFS (Paters Oblaten), waarvan de ouders wonen Thomas a Kempisstraat la, in de Kapel ven het Missiehuis „Ave Maria" te Til burg. van. Z. H. Exc. Mgr Franc Esser: Apost. Vicaris van Keecmanshoop, de H. Priesterwijding ontvangen. Op Zon dag 17 Augustus zal de neomist zijn Eer ste Plechtige H. Mis opdragen in de pa rochiekerk van St. Liduina. Nieuwe Ha ven 117. Er ls receptie op Zondag 17 Augustus van 3 tot 4 uur in. de R. Volksbond K. De Schiedamse koopman v. H„ die met huishoudelijke artikelen langs de hulzen gaat, had vanwege de warmte een fles koude thee op zijn wagen gezet tussep een aantal flessen ammoniak. Toen de dorst hem kwelde nam hij, naar hij meende, de fles met koude thee en nam hieruit een flinke slok. Hij bleek zich vergist te hebben. Het was een fles am moniak. Een paar politie-agenten, op sur. veillance-rit, vonden hem in de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de woning van de burgemeester, met van pijn ver trokken gezicht. Zij gaven hem melk te drinken, maar dit hielp niet voldoende. Daarom namen zij hem mee naar het Gem. Ziekenhuis, waar hij afdoende ge holpen kon worden. De etsende vloeistof had echter blaren achtergelaten op zijn tong en verhemelte, zodat hij nog wel enige tijd last zal hebben van deze ver gissing. W. H. F. Meijer, Swammerdamsingel 43, tel 69696; J. J. G. de Maeyer, Burg Krappertlaan 30, tel. 68163; L. B. E van Hoogenhuyze, Nassaulaan 59, tél 68067. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Het driewerf hoera, dat de arbeiders gisteren aanhieven toen de vlag in top ging van de nieuwe huizen aan de Singel zal over twee maanden herhaald worden door de mensen, die hun eigen verdieping zullen kunnen gaan betrekken- In een bewonderenswaardig tempo immeirs, heeft de Fa Kuypers de 6 woningen erj winkel, welke de hoek SingelKorte Singelstraat afmaken, opgetrokken. Op 17 Maart werd de &6&te paal geslagen op de 'ruimte, die weinig,armslag bood, want aan beide zijden van het bouwterrein zat men tegen bebouwing en nog wel tot betrekkelijk grote hoogte aan. Gisteren werd om 4 uur de driekleur gehesen op het hoogslte punt en binnen de twea maanden zal het geheel kunnen worden overgedragen. Zoals men weet, betreft het hier wo ningen, waarvan de eigendom per ver dieping is geregeld. Door een verande ring in het Burgerlijk Wetboek werd wel iswaar de mogelijkheid geopend eigenaar te worden van een verdieping, maar deze wettelijke mogelijkheid is nog niet ge heel practisch uitvoerbaar, omdat er be langrijke wijzigingen in de kadastrale be schrijvingen zullen moeten komen. Hier over is men nog aan het studeren en do kans bestaat dus, dat als overgangsmaat- regel de coöperatie van verdiepings-eige- naren in dit woningblok wordt opgericht, welke zelfs een blijvend karakter kan krijgen. In Den Haag kent men deze vorm reeds lang. Voor de makelaars L. Kok en Co. blijkt de plaatsing van deze woningen onder gegadigden een tegelijk makke lijke en moeilijke taak. Gemakkelijk, omdat er liefhebbers genoeg zijn, maar moeilijk, omda.t deze liefhebbers niet al leen in Schiedam hebben en er in onze stad in tegenstelling lot andere steden nog vrije vestiging bestaat. De winkel, welke onder de flats ligt, zal betrokken worden door de fa Mar tens, die hiermee zeer waarschijnlijk een uitstekende plaats heeft opgezocht, daar de Korte Singelstraat en Marconiweg een steeds drukkere verbinding met de stad gaan vormen en nog drukker zullen wor den na de voorgenomen doorbraken in het Oosten van de stad. Op twee flatwoningen na is er voor de zes woningen een eigenaar gevonden. Deze krijgt in zijn tlat een woonkamer van 5.32 bij 4 meter, twee slaapkamers van reso- 2.60 x 4.21 en 3 50 x 21, keuken, douchecel, toilet, bij het trappenhuis een gezamenlijke riiwielberging en op zolder een bergingsruimte. Architect is de heer v. d. Vlies. Het Deense motorschip ..Erria" van de East Asiatic Company uit Kopenhagen, liep enkele maanden geleden op de At lantische Oceaan zware brandschade op en moest naar de haven Portland gesleept worden. Sindsdien waren de Deense re ders uit gaan zien naar herstelmogelijk heden. Het bleek, dat de Schiedamse werf Wilton Fijenoord in dit opzicht de beste papieren had. want niet alleen moest het schip als vrachtschip met pas- sagiersaceommodatie gerepareerd wor den, maar tevens wilde men in Dene marken kunnen antwoorden op de ge stegen vraag naar passagiersvervoer. Vandaar dat aan de Werf de opdracht werd gegeven de „Erria" om te bouwen tot een half vracht- half passagiersschip. Dit maakt de installatie van nieuwe mo toren en belangrijke wijzigingen in de structuur noodzakelijk. Men denkt voor dit werk 7 maanden nodig te hebben. Naar wij vernemen, heeft de H.A.V.- bank te Schiedam een aanvraag tot een bouwvergunning ingediend om in staat te word«n gesteld de noodzakelijk ge bleken uitbreidingen te verwezenlijken. Deze uitbreiding zou dan gevonden moe ten worden door sloping van het pand. waarin tot nu toe het advocatenkantoor van Mrs van Velzen en van Kinderen gevlestigd is en het optrekken van een vleugel naast het bestaande gebouw. De bouwmeester Dndok heeft het ontwerp van deze uitbreiding gemaakt als voort zetting van z|jn oorspronkelijke schep. Men is van de zijde van het ministe rie van Wederopbouw poolshoogte ko men nemen om te zien of de uitbreiding inderdaad noodzakelijk is. Aan de "Uur- ders van het advocatenkantoor is het advies gegeven naar nieuwe kantoor ruimte om te zien. Zou de uitbreiding tot stand komen, dan zal het gebouw aan de zijde van de Tuinlaan direct aansluiten aan het Post kantoor. waarbij de huidige toegang naar de achter het gebouw gelegen rij wielstalling zou beperkt worden tot een onder-doorgang. De nieuwbouw zal omvatten een kel der met garderobe, drie lagen kantoor ruimte, terwijl de vierde verdieping zal worden ingericht als ontspanningszaal, Op Dinsdag, 8 Juli t»k. tussen 7.30 en 9 30 uur bestaat gelegenheid tot het in schrijven van leerlingen voor de cursus sen voo? het seizoen 1952-1953 der R. K. Technische avondschool en wel in het schoolgebouw Westvest 94 alhier Ook de leerlingen, die de cursus 1951-1952 heb ben gevolgd en de studies wensen voort te zetten moeten zich opnieuw aanmel- Het bestuur der stichting voor katho liek nijverheidsonderwijs St. Joseph al hier vertrouwt erop dat de ouders hun jongens die de ambachtsschool hebben doorlopen alsmede de jongens, die de lagere school hebben gevolgd en geen verder dagonderwijs gaan volgen en in de avonduren zich verder technisch wil- len bekwamen de katholieke avondschool zullen laten bezoeken. Nadere bijzonder heden geeft de advertentie in dit blaa. Horizontaal: 1 vogel, 7 vragen, 13 rivier, 14 damp, 16 tijding, 17 tech nicus, 18 afkeuring, 20 tooi, ?1 voornaamwoord, 22 gewicht, 23 schors, 25 vogel, 27 familielid, 28 spil, 29 meetkundig getal, 30 afsluiting, 32 kleding stuk, 33 gereed, 35 tijds bepaling, 37 soort zijde, 39 bijwoord, 40 stad uit de oudheid, 41 niet moedig, 43 voornaamwoord, 44 zonnegod, 45 zangnoot, 46 bestanddeel, 47 bevesti ging, 48 lidwoord, 49 Ano nymus, 50 ogenblik, 51 voedsel, 52 insect, 54 be lemmering, 56 telwoord, 58 niet deelbaar door twee 59 onderricht, 60 bestem ming, 62 herkauwer, 63 rivier in Italië, 64 genees middel, 66 schuin toelo pend, 69 kleur, 72 maan stand, 74 losplaats, 75 grasland, 77 soort onder wijs, 78 zoogdier, 79 voor deel, 81 Europeanen, 83 volkswoede, 83 eiland, 86 deel van een huis. Verticaal: 1 metaal, 2 bloeiwijze, 3 voor zetsel, 4 verzameling, 5 voorzetsel, 6 be lofte, 7 vrucht, 8 maat, 9 larve, 10 berg plaats, 11 ernstig, 12 Caesar, 15 roofdier, 19 voertuig, 21 bevel, 23 bereider, 24 deel van graan, 25 deel van een vis, 26 huis dier, 27 opinie, 31 gelijkenis, 32 zangnoot, 33 strijdperk, 34 werktuig, 36 openbaren, 38 zangnoot, 41 Europeaan, 42 hevig, 48 academische titel, 53 verfrissing, 55 insect, 57 vrij, 58 lichaamsdeel, 59 deelgenoot, 61 hijs werktuig, 64 toegang, 65 eiland, 67 fa milielid, 68 afstand, 70 voorzetsel, 71 kle dingstuk, 73 toiletartikel, 75 badgeiegen- heid, 76 boom, 78 Turkse titel, 80 voorzet sel, 81 voorzetsel, 82 nummer, 84 riviertje. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle- rubriek kan niet worden gecorrespon deerd. De oplossing van de zandloper-puzzle van verleden week is: Horizontaal: 1 koralen, 2 paradijs, 3 stengel, 4 bezie, 5 vlier 6 reeks, 7 ons, 8 Ada, 9 Poe, 10 Ata, 11 ego, 12 rel, 13 zadel, 14 brein, 15 linde, 16 spijkers, 17 ossëkop, 18 evenaar. Het spreekwoord verticaal: Aanzien doet ge denken. Prijswinnaar was J. W. Prein, Potgie terstraat 8B, Schiedam. Het belangrijkste feit uit het kabinet van de formateur was vandaag wel, dat hij zijn 66ste verjaardag vierde. Zoals wij elders meldden vergaderden gisteren de KVP,- A.R.. en de CHU-fracties uit de Tweede Kamer over de door dr Drees opgestelde hoofdpunten uit zijn concept program. Vanmiddag zou de P. v. d. A.- fractie bijeenkomen. Dr Drees was niet voornemens deze bijeenkomst bij te wonen omdat hij dat onzuiver en dus onjuist zou achten. Intussen ontving de formateur juist vanochtend een schriftelijk ant- Adverieniie Wij geven gaarne GRATIS inlichtingen: bureau Nieuwe Haven, Telefoon J 66822 I Als het nog even duurt zullen we niet meer kunnen spreken van Jane Wyman, maar van „Saint". Wyman, immers de wijze, waarop zij als een heilige uit de „Bloemen van de Roomse kindertuin" uit de vorige eeuw rondstapt, maakt haar rijp voor canonisatie. Hollywood houdt van uitersten en na de serie „kei harde" films, krijgen we nu een ei-zach te te zien over een jonge weduwe, die haar man aan het Franse front in de eerste wereldoorog verloren heeft en bo vendien haar jonggeborene moet missen- Zij wordt dan kinderverpleegster bij mensen met veel geld en weinig kinder liefde en hecht zich zodoende steeds weer aan wezentjes, waarvan zij uiteindelijk afstand moet doen. Natuurlijk komt ook de liefde in haar leven, maar die laat zo lopen voor haar verantwoordelijkheid t.a.v. de kinderen van een ander, die van hun ouders niet krijgen wat hun toe komt. En dat alles met de meest beate glimlach en de meewarigste kijkers, die de gipsen-beelden-ateliers tot arme ge prutsers maken, 't Komt zelfs zover dat. zij een joch, waarvan de moeder naai Engeland is gegaan en daar ls hertrouwd, moet grootbrengen met naaiwerk, dat g:J uit armoede moet aannemen, want «eia krijgt zij niet meer toegestuurd. Plotse ling eist dan die moeder na jaren de zoon weer op, maar de „nurse" vlucht met hem en komt zodoende in handen van de politie wegens „kidnapping". Uiteindelijk zou zij niet meer dan werkster kunnen zijn in een school, als net toeval haar nief bracht bij een oogdokter, die een van haar oude lievelingen blijkt te zijn- [n al haar leed wordt zij dan toch weer getroost door alle oud-verzorgden op een reünie bij elkaar te zien- waarbij haar een nieuwe baan wordt aangeboden. Zo gaat dat in Amerika: alles komt op zijn pootjes terecht, want waarom zou men op een hemelse beloning wachten, als de aarde die ook zij het alleen per sce nario kan geven- De film is verbazend handig gemaakt. Er gebeurt heel veel in en dat betekent dat de toeschouwsters het na kunnen vertellen aan magen en geburen een zekere trekpleister: de afwisseling van vreugde en leed. van glimlach en pinkt-raan is volgens be proefd recept en voor een a-rellgieuze wereld blijken heiligen van de glycerine traan attractiever dan de echte. Dat hier van levende mensen sprake is, wie zou het. durven beweren? Maar het zal vast niet de laatste rolprent zijn om Saint Wyman aan een auriool te helpen. Van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen ontving het Bestuur van de Technische School toe stemming om met ingang van 1 Septem ber a.s, een cxperimenteerklasse aan haar school te mogen verbinden. Bij deze klasse zullen de nieuwste in zichten op didactisch en paedagogisch in zicht worden toegepast. Naast nieuwe methoden om de vakbekwaamheid hoger op te voeren, zal meer aandacht worden besteed aan de ontwikkeling van de ge hele mens. Het ligt in het voornemen om, indien de resultaten aan het gestelde doel beantwoorden, het onderwijs voor de gehele school bij de volgende cursus sen volgens deze methoden te doen geven. De verwachtingen zijn hoog gespannen en met belangstelling zien wij de resul taten tegemoet. Bij het betrekken van de nieuwe schooi in 1953 zal dan niet alleen met een nieuw gebouw, maar ook met nieuwe onderwijs methoden het onderwijs worden gege ven waarmede een belangrijke bijdrage aan' de verhoging van de vakbekwaam heid en de volkswelvaart kan worden bereikt. Door de heer Th. J. L. v. d. Berg (CHU) zijn de volgende vragen aan h*S Gemeen tebestuur gericht: Is het juist dat de Gemeente aan een particulier bouwbedrijf voorlopig bouw grond had toegez:gd, nu' achteraf deze toezegging weer heeft herroepen omdat de Gemeente zelf op dit terrein wil bou wen, niettegenstaande het betrokken bouwbedrijijf op grond v. deze toezegging reeds plannen en tekeningen voor de be bouwing had laten maken? 2. Zijn B. en W. niet van mening dat woningbouw door particulieren, moet worden bevorderd en zelfs voorrang tuoft worden verleend boven bouw door Rijk en Gemeente? 3. Kunnen B. en W. ook mededelen welke financiële voordelen net bouwen door Rijk en Gemeente biedt boven het bouwen door de particuliere bouwonder nemers? Het betreft de strook bouwgrond tussen de Vlaardingerdijk en t Slacht huis tegenover Wilton-Fijenoord. waar de gemeente de Brederocle-hoogbouw wil zetten. O o Op de onbewaakte overweg bij de Zui- deiuHjk te Dordrecht is vanochtend een croentenwagen door een uit de richting Moerdijk komende goederentrein gegre pen. De wagen werd totaal vernield en het paard op slag gedood. Du bestuur der. de heer A. de G. uit Dordrecht, werd ernstig gewond. De bezorgers van vier grote bakke ryen te Rotterdam, de N.V. J. Janssc Wi„ de N.V. v. d. Meer en Schoep, T. J. den Hartlgh en de Coöp. ,,De Vooruit gang", hebben vanmorgen geweigerd uit te rijden met bun wagens. Zij eisen dat de directies van de vier bedrijven dc per 2 Juni van kracht geworden loons verhoging van 1 per week uitbetalen. De werkgevers zijn van mening, dat als gevolg van d eprovisic-regcling de lonen voor het bezorgend personeel reeds hoger zijn dan het in de regeling van arbeidsvoorwaarden vastgestelde. Op een vergadering, welke door de be- drijfsunie van de drie samenwerkende organisaties was belegd, werd gisteravond eenstemmig besloten vandaag te staken, indien de directies op hun standpunt zou den blijven staan. Reeds vorige week werd een vergadering over deze kwestie ge houden. Toen besloot -man oen spoedver gadering te beleggen voor hei Georgani seerd overleg te Den Haag. De gerezen moeilijkheden zijn in de afgelopen week besproken, waarbij in de residentie de raad werd gegeven de kwestie in overleg te regelen. De bezorgers wensen echter niet langer te wachten, zo bleek gister avond. „In Rotterdam is de maat nu meer dan vol", zo zei men. Vanmorgen werden besprekingen gevoerd met de Ned. Ver eniging van werkgevers in het bakkers bedrijf. Bij het sluiten van deze editie was er nog geen Overeenstemming bereikt. Op verschillende plaatsen zijn de be zorgers wel met een „volle wagen" de stad ingegaan, doch afleveren aan de hui zen tleed men niet. Op „strategische pun ten" werden de wagens neergezet. De klanten konden daar hun brood krij gen Overigens schijnen vele bezorgers het •e betreuren, dat de staking juist op eqn Zaterdag plaats heeft. Op deze dag moe ten zij namelijk met hun klanten afreke nen, waarvan nu natuurlijk niets kan ko men. woord van de C.H.U.-fractie. Het werd hem gebracht door de heer Tilanus, die de heer Drees tegelijk gelukwenste met zijn verjaardag. W(j vernamen nog, dat de formateur geen streefdatum heeft voor het berei ken van zijn einddoel. De verjaardag van de formateur is voor hem niet ongemerkt voorbijgegaan. De journalisten, die zich bezig houden met de gebeurtenissen rondom de kabi netsformatie nodigden dr Drees uit in hun midden te verschijnen. Namens hen heeft dr E. van Raalte de formateur ge lukgewenst en gezegd, dat de journalis ten het huidige contact op grote prtjs stellen. Dr Van Raalte bood dr Drees bloemen aan in kleuren „op zo breed mogelijke basis". De formateur zeide deze geste bij zonder op prijs te stellen. Er is hein wel verweten zeide hij terug houdend te zijn tegenover de pers. Hij heeft echter veel zorg, dal: in het. al gemeen niets bekend wordt omtrent onderhandelingen vóór er afsluiting is bereikt. Als men al te ve'él van'zijn standpunt laat blijken, verliest men vaak aan prestige. Mocht hjj minister president blijven zo zeide dr Drees -. dan zal h(j gaarne blijvend contact, met de pers opnemen. De man had gewaarschuwd door de knipperlichtinstallaUe, gewacht tot een trein uit de richting Dordrecht was ge passeerd Hij wilde toen de overweg over steken maar had geen erg in de goede rentrein, die uit de richting Moerdijk kwam. Het. slachtoffer werd vervoerd naar het gemeentelijk ziekenhuis in Dor drecht. Naar wij vernemen zijn Je prijzen van de Belgische en Luxemburgse walswerken van ijzer en staal zeer belangrijk verlaagd. De Nederlandse ijzerhandel beeft haar prijzen voor levering uit hier te lande aanwezige voorraden met onmiddellijke inwerkingtreding aan de nieuwe "Belgisch-Luxemburgse prijzen aangepast. Het officiële Roemeense Nieuwsbureau heeft medegedeeld, dat Anna Pauker. ds Roemeense minister van buitenlandse zaken, thans ontheven is van haar functie al zodanig. Zij zal worden opgevolgd door Simion Bughici, gewezen ambassadeur van Roe. menië in Moskou. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Juli 1.684.564 tegen 1.677.458 op 1 Juli. Op 1 Juni waren er 482.807 aangesloten op het rijksradiodistributienet tegen 483.385 op 1 Met de „Nieuw Amsterdam" van de HollandAmerika Lijn arriveerde van morgen in Rotterdam met zijn gezin, or J. H van Royen, de Nederlandse ambas sadeur in de Verenigde Staten. Hij hoopt twee maanden in ons land te blijven. Met de Nieuw Amsterdam" kwamen ook mee de filmster Paulette Goddard, die twee weken in Amsterdam hoopt door ie brengen, waarna ze doorreist naar München en Berlijn en de Franse schrijver Erich Maria Remarque, die bezig is z'n zevende boek te schrijven: „De Bpog der Sterken"; het verhaal over de Duitse concentratiekampen is al in 18 talen vertaald. Zijn meest ver kochte boek blijft nog steeds: „Yan bet Westelijk front geen nieuws Het nieuwe boek speelt in Duitsland in de jaren 19431944. Aan de R.K. Middelbare Meisjesschool „Stella Matutina" aan de Walenburger- weg te Rotterdam slaagden de volgen de meisjes voor bet eindexamen 5- jarige cursus: M. de Baij, A. Hodes (Schiedam), M. Lelijveld (Delft), E Loeff, R. Lottman, G. Meilij. E. van Scherpenseel, H. Willems (Schiedam) A. Winkelman en R. van den IJssel (Schiedam). Afgewezen geen. 3 Juli nam.: 1200 ton kolen Arnhem: 308 ton id. Delft; 244 ton stukgoed Amsterdam; 232 ton copra Maarssen; 118 ton dwarsliggers Dordt; 143 145 en 150 ton suiker Groningen; 40 ton oud ijzer Alblasserdam35 ton hout Best; 75 ton petr. cokes Maastricht; 271 ton zinkerts Budel; 410 ton tarwe Weert. Totaal 52 reizen, 4 vlctreizen. 4 Juli voorm.: 700 ton tarwe Franeker; 250 ton suiker Amsterdam; 140 ton wttte suiker Tiel: 240 ton erts Maastricht; 400 ton kali Meppel; 292 ton kunstmest Amsterdam; 350 ton tineits Arnhem; 88 stand hout Klundert, Hedenmorgen heeft Kardinaal Tisse rant zijn officiële bezoek aan Neder land voortgezet. 's Morgens droeg hij in alle vroegte de H. Mis op voor de Fraters van .0. L. Vrouw van Barm hartigheid te Tilburg en aanvaardde hij het beschermheerschap van deze con gregatie. Dit geschiedde iu een plech- heid waarbij de superior-generaal de bulle der benoeming in het Latijn en Het Nederlands voorlas. De Kardinaal heeft bij deze gelegen heid de fraters gelukkig geprezen ornaat zij een der mooiste taken in de Kerk ver- vullen, nl- de opvoeding van de i®"g^ de toekomstige Kerk. Vervolgens heeft de Kardinaal het Moederhuis van de Zusilers van Liefde aan de Oude Dijk ie Tilburg bezocht en haar in de kapel t; - gesproken. In een bijeenkomst die uaarop volgde hebben de Zusters do Kardinaal van haar werkzaamheden op de hoogte gesteld. Na een geanimeerde bijeenkomst bij de'fraters, die daarop ruaa -s vond en waarin muziek en zang elK-iar afwissel den, vertrok de Kardinaal in de namid dag naar Amersfoort, om daar een be zoek te brengen aan Z. Km. Joh. kardi naal de Jong. Tijdens de Vergadering van het Apostolaat der Hereniging. "'Pi ke later in de middag zou plaats vinden, zou de aartsbischoP-coadjutor. mar •T- Alfrink, die vandaag .1Jn s29te ver jaardag viert, de finaal on en hem uitnodigen voor een bezoek aan het aartsbisschoppehjk paleis. 4 KMO Guardaful. 16 te FÏfemantlc verw Gioote Beer. N. York naar Rotterdam, verm 9 bi) Hoek van Holland verw. J indrapoera verm. 7 v. Makassar naai Bot terdam, niakarta naar AmsterdtuS" °vtS?%T& 15 AmeuwrAmstertJam 5 te j^acht. Moordam 12 te Botterdam vei rta Oranje Amsterdam naaiw ver£ seerde 5 Kaap Roca. 9 te F°"wachti Oranjestad 6 te Cristöbal v*1 Rijndam. N. York naar Rotteiu U9,3() u.) van Havre 5 verwacht ...„illnet&n Slbajak, Rotterdam naar W seerde 4 de Galapagos eilanden, is te Papeete ^Somersetshire vertrekt verm. 11 van Sura- bata naar Amsterdam. Ynrv a Veendam. Rotterdam naar N. Yorig was 4 op 360 mill O. v. Kaap Bace- 9 te N. York V'waterman vertrekt 6 van N. York naar R w'esterdam 5 van Rotterdam naar N. York. Willem Ruys, Djakarta naar Rotterdam. 5 van ColWfltoO. Zuiderkruis, Rotterdam naar Halifax 4 on 150 mijl NW. van SclHy. 10 te Halifax verw

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2