Waarderingondanks de schimp scheuten op de muren „Nieuw Nederland", luilekker land voor Duitse toeristen Toch niet alleen op de wereld m Adenauer houdt Westelijke nota aan Moskou op Een paar grote waarheden E I INTERIM-PRIJSINDEXCIJFERS GEZINSVERBRUIK Zaterdagse mijmeringen Na 36 jaar leert Helmondse broer en zuster kennen „Europa-onderwijs" op de scholen? EDUARD VAN BEINUM: Parijs geschokt door het scherpe geluid uit Bonn «f 7"'» "iSSuS. ZATERDAG 5 JULI 1952 PAGINE 3 Weer toeristen-attractie Nog niet fiscaal afgegraasd.... Sterke tegenstelling Rijnlanders Een kleine sensatie Luilekkerland Italiaans program Geheiligde arbeid Doelwit no. 1 En morgen Harry Prikker. C. B. S. PUBLICEERT EEN NIEUW SCHEMA Jan. April Mei Nederlandse Verwaltung bracht welvaart in Elten en Tuddern .ET sierlijke raadhuisje van Elten heeft een statig bordes. Aan ticee kanten dalen rustieke trappen omlaag. ƒ-ƒ Tussen die trappen in bevindt zich een flink stuk muur. En op die muur staat in grote letters met kalk gekalktJahre Holland. liet getal teas 2, maar het is grotendeels uitgewist. De woorden staan er groot en veelbetekenend. VeelbetekenendZe we rden er verleden jaar door onbekenden op aangebracht, zoen Elten twee jaar onder Nederlands bestuur stond. En de landdrost heeft ze rustig laten staan. Dit nu is het veelbetekenende. Rustig laten zitten, zei hij. Degenen, die hun raadhuis er mee ontsierden, moeten liet fraais zelf maar weghalen. Hetzelfde kreeg de V.V.V. te horen, toen ze er op aandrong, dat de op verschillende plaatsen nog steeds voorkomende opschriften, dagteke nend uit de tijd van de agitatie tegen de grenscorrecties, nu eindelijk eens verwijderd zouden worden. „Treu D eutscli", „Wir bleiben Deutsch!" en dergelijke uitroepen kan men thans nog op muren zien, na drie jaren Ned erlands bestuur. Rustig laten zitten. Ze deren ons niet.. De talrijke toeristen, die Elten bezoeken, mogen gerust constateren, dat bepaalde elementen in Elten hun eigen woonplaats ontsieren, om gevoelens te luchten, die ze blijkbaar niet openlijk durven uiten. Dat pittoreske raadhuisje blijkt ons in tussen een prachtig voorbeeld van wat in sommige Duitse bladen wel eens min o£ meer smalend de Nederlandse „Verwal tung" wordt genoemd. Let op de aanha lingstekens! Voor het overige, wij Neder landers hebben geen prettige herinnering aan de „Verwaltung", zoals deze door de Duitse bezetting opgevat werd. Elten met zijn raadhuisje toont aan, hoezeer Neder land inderdaad van „Verwaltung" een heel andere opvatting heeft dan Duits land indertijd had. We herinneren ons nog levendig de vervallen staat, waarin het verkeerde, toen de plaatselijke Duitse autoriteiten er het bestuur aan het Ne derlandse gezag overdroegen, in April '49. Het is van binnen geheel gerestaureerd, zit keurig in de verf en de vergaderzaal is nog nauwelijks te herkennen. Zo is het trouwens met heel Elten ge steld. Wie het kort na de oorlog geduren de de eerste maanden van het Nederland se bestuur bezocht, zal er nu bij een be zoek constateren, dat het letterlijk uit z'n asse herrezen is. De Nederlandse „Ver waltung" heeft er welvaart gebracht. De meeste huizen zitten goed in de verf en ze maken een welvarende indruk, even als de mensen. Talrijke Nederlandse fiet sen tonen overduidelijk, dat bepaalde Ne derlandse producten ten zeerste gewaar deerd worden. De eerste indruk, die Ellen op ons maakte, na drie jaar Nederlands bestuur, werd in het drostambt Tuddern voor zo ver nodig nog versterkt: dat wat er ook met de omstreden grensgebieden moge gebeuren, Nederland niet anders dan trots kan zijn op hetgeen het in die ver waarloosde gebieden heeft gepresteerd. Zo Elten en het drostambt Tuddern dan wellicht slechts een pand zijn geweest, dat straks zal worden ingeruild waarmede we allerminst willen suggereren, dat dit werkeljjk geschieden zal dan kan het met een gerust hart zeggen, dit pand op grandioze wijze te hebben beheerd. Het zal kunnen zeggen: hier zijn Elten en Tuddern, ziet, wat wij er van gemaakt hebben! Ja, het Nederlandse bestuur heeft tot dusver geld in de grensgebieden gebracht. Wanneer we langs de kerk van Eltens patroonheilige, de H. Martinus lopen, con stateren we, dat deze gerestaureerd wordt. Bij informatie horen we, dat de gelden hiertoe gedeeltelijk van bet bis dom Munster komen, waartoe het drost ambt Elten kerkelijk nog steeds behoort. Het kerkbestuur bezit weilanden te Her wen en Aerdt, op Nederlands gebied. Die worden afgeticheld, d.w.z. klei en zand etc. worden ten behoeve van. steenfabrieken weggegraven. Uit de opbrengst hiervan wordt de restauratie van de Sint Marti- nuskerk bestreden. Gedeeltelijk, zoals ge zegd. Want de rest, enkele tienduizenden guldens, wordt door het drostambt be taald. En op Hoog Elten wordt voor Ne derlandse rekening de vermaarde toren van de abdijkerk geconsolideerd. Dit kar wei heeft tot dusver reeds een ton ge kost. Indien van Nederlandse zijde niet was ingegrepen, zou het verval rustig ver der zijn gegaan. Wie in 1949 de'befaamde Eltenberg zag, kent hem thans nauwelijks terug. Het oor logsmonument 191418 ligt temidden van een keurige beplanting, waarin de Neder landse noot van kleurige bloemenweelde niet ontbreekt. De vermaarde Drususput heeft weer een keurige omlijsting. Er is een uitkijktoren gebouwd. Het Casino is geheel gerestaureerd. Het café-restaurant „De Drususput" biedt weer evenals het Casino een heerlijk vergezicht in een ge riefelijke omgeving. En een groot parkeer terrein maakt het mogelijk, een record aantal auto's en autobussen te verwerken. Ja, Elten is weer de toeristenattractie van voorheen. In 1951 kwamen er een half millioen bezoekers. Dit waren lang niet allemaal Nederlanders, die eens een kijk je wilden nemen in dit stukje Nieuw Nederland. Want men heeft kunnen na gaan, dat velen er voor de tweede maal kwamen, om het natuurschoon, dat het drostambt Elten ongetwijfeld biedt. De plaatsvervangende landdrost, de heer H. C. Welling, vertelde ons in het aardige raadhuisje het een en ander over de situatie. 1952 belooft reeds nu een beter toeristenjaar te worden dan 1951 al was. De vermaarde kunst schatten van de vroeg-middeleeuwse abdijkerk zijn teruggebracht. Ze waren tijdens de oorlog naar elders in Duits land vervoerd. Het heeft enige moeite gekost, ze terug te halen, maar het is toch gelukt. Verleden jaar zijn ze in het Kolpingshuis te Elten tentoonge steld geweest. Het was even moeilijk, om in het be zit te komen van de kadastrale gege vens. Hierdoor is Elten, evenals Tud dern een gebied, dat wat men noemt nog niet fiscaal afgegraasd is. Er kon door het ontbreken van deze gegevens tot dusverre nog geen grondbelasting geheven worden. Hogere Duitse en ge allieerde autoriteiten zijn er aan te pas moeten komen, opdat ze naar Neder land kwamen. Nu zal het practisch wel onmogelijk blijken, de verlopen jaren in te halen en men is dan ook van plan, de grondbelasting pas van 1951 af te innen. Een bofje voor de onderdanen van de drosten De samenwerking met de Eltenaren is zo geregeld, dat er elke twee maanden met de voormalige Duitse gemeenteraad vergaderd wordt. Deze is met twee in het drostgebied wonende Nederlanders aangevuld. Twee „Duitsers" namen ont slag. Een hunner ging heen, omdat hij er beter aan deed, .zijn Nederlandse gezind heid niet al te zeer te tonen. Ook met de Duitse autoriteiten in het grensgebied wordt nauw samengewerkt, teneinde een aantal kleine problemen tot oplossing te brengen, die nog steeds hangende zijn ge bleven. Wat de toekomst aangaat, de be- De SehutzpoHseiwerd vervangen door de Koninklijke Marechaussee. Een inwoner van Slampersgat, die in Helmond een bezoek bracht, kreeg daar tot zjjn verbazing te horen, dat daar een dame Woonde, die treffend op zijn vrouw leek. Begrijpelijk dat de man interesse had voor de vermeende dubbelgangster van zijn echtgenote. Zijn belangstelling werd echter nog groter, toen hij bedacht dat zjjn vrouw al meer dan dertig jaar op zoek was naar haar jongere zusje, dat zij sinds 1916 al niet meer had ge zien. Thuisgekomen vertelde hij zijn vrouw van de dame in Helmond en toen ook zjjn zwager van het geval vernam, ging men opnieuw aan het speuren. Via de bevolkingsregister kwamen zp tot de ontdekking, dat het jongere zusje de 38-jarige mevrouw H. v. d. D.-J., wo nende in de Willem Beringstraat te Hel mond inderdaad het verdwenen „zusje" moest zjjn. Op jeugdige leeftijd hadden de kinderen hun ouders, die in Oud- Gastel woonden, door de dood verloren. Zjj werden toen alle drie in afzonder lijke gezinnen en in verschillende plaat sen opgevoed. Door onbegrijpelijke om standigheden bleef het jongste kind, dat bij de dood der ouders nog pas twee jaar was en nooit meer contact had met haar verwanten, onkundig van het feit, dat zij nog een broer en zuster had. Tot dat zij dezer dagen van haar zuster een brief ontving, waarin deze haar vertelde, dat ze naar Helmond zou komen. Drs J. Schiphorst, algemeen gedele geerde van het Nederlandse nationale comité voor het Europese jeugdwerk, heeft op een bijeenkomst van de natio nale leiding van vrijwel alle kath. jeugd-, jongeren- en sportorganisaties in Euize „Bergen" te Vught, waar ge sproken werd over de wijze, waarop in deze organisaties de gedachte van een Verenigd Europa tot leven kan worden sewekt, bekend gemaakt, dat men op het ministerie van Onderwijs in Neder land overweegt Federaal Europa en aues. wat daarmede samenhangt, te rt»eMSien in de belangstellingssfeer van t!°'!eugd. De plannen zijn er om hevelen, dat in het geschiedenis- Verent^arrksk,,nde"onderwWs ook het trokken opa 'n de lessen wordt be- Gisteren stonden beide zusters tegen over elkaar en het laat zich raden, dat deze begroeting na meer dan dertig jaar een grote verrassing was. De broer komt Zondag met zijn getrouwde zuster „kennismaken" en in Augustus houden ze in Stampersgat gedrieën met hun ge zinnen een blijde reünie. kende weekmarkt van Elten, de z.g. St. Vitusmarkt, die Vrijdags wordt gehou den, neemt allengs in betekenis toe en vormt een grote trekpleister voor heel de omtrek. Ze komen van ver buiten het drostambt, de marktgangers. Sinds de overgang hebben ettelijke honderden El tenaren werkgelegenheid in Nederland gevonden, o.a. te Arnhem, Zevenaar en Doesburg. Mocht er werkloosheid komen, dan kunnen de reeds gereed liggende plannen worden uitgevoerd, om in werk verschaffing werkzaamheden ten behoeve van de verbetering van het landschaps- schoon uit te voeren. En dan zijn er plan nen tot verbetering van de waterstaat in de polder Grondstein en van de waterlo zing in het algemeen. De V.V.V. wil van Elten een soort recreatiecentrum maken en heeft o.a. een openlucht-zwembad op haar programma staan. Voorts wil men proberen, wat lichte industrie te vestigen. Maar hier vormt de onzekerheid van de huidige toe stand een obstakel. Men weet immers nog niet welke beslissing ten aanzien van Eiten etc. bjj het eventuele vre desverdrag zal worden genomen. Het huisvestingsprobleem is waarlijk ont zettend. 74 procent van de bevolkin woont samen, ofwel 1070 gezinnen. Er zjjn in Elten in totaal zeshonderd wo ningen voor ongeveer vierduizend mensen. Zonder woningbouw is er geen oplossing mogelijk. Maar niemand bouwt Te dien aanzien vormt Elten een sterke tegenstelling met het drost ambt Tuddern. Daar wordt wèl ge bouwd en door de mensen zélf, nota- bene zonder de rijkspremie, die voor dit gebied niet verleend wordt. In Tuddern bouwen ze en zowaar coöpera tief, in nauwe samenwerking. De men sen daar hebben tevens een kerk half herbouwd en een andere kerk die van Hoengen helemaal nieuw ge bouwd, zonder steun van het drostambt. De laatste kostte honderdduizend gul den en dat bedrag kwam van de inwo ners van Tuddern Dit laatste vertelde ons met be grijpelijke voldoening de plaatsver vangende landdrost, de heer J. van Kal beek. In Tuddern wonen veel harde werkers, die tevens prima vakmensen i zijn. Een deel er van werkt thans in de Limburgse mijnen, die ze in 1937 op hoog bevel moesten verlaten, om in Duitsland te gaan werken. 'J'ussen twee haakjes, ze werden toen gedwon gen, afstanden van dertig kilometer heen en dertig kilometer terug naar en van hun werk af te leggen. De nieuwe toestand is voor hen een grote ver betering. In hun vrije tijd werken ze gezamenlijk aan de nieuwe woningen en ze sparen voor het nodige mate riaal ongeveer vijftig gulden per maand. Indien er bepaalde werkzaam heden moeten worden uitgevoerd, wel ke niet op hun weg liggen, trekken ze een betaalde arbeidskracht aan. Het grondwerk doen ze zelf, het beton storten, het leggen der funderingen etc. etc Van de mijnen krijgen ze het ijzer tegen een bijzondere prijs en aldus zijn er in het drostambt in 1951 twin tig één-gezinswoningen gebouwd en voor 1952 staan er zeven op stapel, terwijl er nog twintig zullen volgen. Ten kantore van het drostambt worden vooraf de tekeningen goedgekeurd. Dit is noodzakelijk, want er is vroeger in Tuddern tamelijk zonderling gebouwd. Er werden huizen neergezet totaal zon der ramen, met slechts één opening: de deur. Aangezien de bewoners hier Rijn landers zijn, met oude en nauwe con necties met het Limburgse, is het een ander slag mensen dan de Westfaalse Eltenaren. Ze zijn gemoedelijker en hun voornaamste grief tegen de huidige toestand is, dat er geen zekerheid be staat aangaande de naaste toekomst. Dit verlamt het particuliere initiatief, spe ciaal op industrieel terrein. Er be staat in het drostambt Tuddern een steenfabriek, maar die was er al vöör de grenscorrecties. De bevolking wordt vertegenwoordigd door een soort adviescollege, dat ge- vormd werd uit prominente figuren van het tiental dorpen, die in het dost- ambt liggen. Ze heeft alleszins waar dering van hetgeen er tot dusver ter verbetering van de algemene situatie is gedaan. De wegen kunnen gezien worden en de weg van Susteren naar Hoengen is geheel nieuw en geasfal teerd. Een flink gedeelte van de bevolking bestaat uit industriearbeiders, maar sssjsssw» Met de leden van de Kon. Marechaussee was de jeugd al spoedig goede maatjes, getuige dit ongedwongen „buurpraatje". overhandiging- Dte der Westelijken van het antwoord nota over de Duit,°e kt£gste, f°vjeV bepaald» door kanselier Adenauer inge brachte bezwaren enkele wiizisinren in de tekst nodig hebbcn gemaakt. Er wor den thans te Parijs aanvullende bespre kingen gehouden omi de gewijzigde tekst t0 spoedig mogelijk definitief te vol tooien. De Amerikaanse, Britse en Fran se dlplomaten zouden intussen de door Bonn voorgestelde wijzigingen r^ds hiebben aanvaard. Deze zijn niet bekend gemaakt, maar schijnen van slechts formele aard te ziir Het enige belangrijke is, dat ze van Westduitse zfde ^"J^kbaar Wes; telijke „grote drie er blijkbaar veel aandacht aan hebben besteed. In diplo matieke kringen beeft deze zaak nogal £root opzien gebaard. Volgens gewoonlijk betrouwbare Pa- rij se kringen heeft Adenauer ei Donder dag bij de Westelijke hoge commissaris sen o:'gewoon heftig tegen geprotes teerd, dat hij niet was geraadpleegd over de nota. Adenauer zou bijzonare -bijtende critiek tegen Frankrijk beoben geuit en dit land ervan hebben beschul digd „het dictaat van Versailles" te wil len herstellen. Hij zou zijn bezwaren hebben herhaald tegen een vier-mogend- hedenconferentie. die, naar hij gelooft, etn bekrachtiging van het E.D.G.-ver- drag slechts kan belemmeren. De door Adenauer aangeslagen toon zou officiële kringen in Parijs hebben geschokt, aldus deze kringen. Vele Franse waarnemers beschouwen liet incident als een diplomatieke over winning voor West-Duitsland. Zy menen dat het in het vervolg zeer moeilijk zal zijn met Rusland ovlcr de Duitse kwes- tie te onderhandelen zonder te zelfder tijd de Duitsers te raadplegen. Adenauer zou de stormachtige scène hebben veroorzaakt om een precedent te scheppen. Hij wil bereiken, dat Bonn bi het vervolg bij alle internationale on derhandelingen geraadpleegd wordt. Men vermoedt, dat hij met opzet slechts minder belangrijke wijzigingen in de tekst van de Westelijke antwoord-nota heeft voorgesteld, omdat de Westelijken deze moeilijker zouden kunnen afwijzen dan een vterzoek om belangrijke wijzi gingen. WIE het huis van Eduard van Beinum binnen treedt zal, voor hij de gelegenheid heeft door de heer des huizes verwelkomd te worden, jubelend om sprongen worden door een klein, vrolijk-opgewonden, bruin gekruld hondje, dat z.ijn opwinding over de komst van de bezoeker onmogelijk kan beheersen. Dat is David (op zijn En gels uit te spreken!), een geschenk van de concert meester van het London Philharmonical, die aan de zelfde voornaam gehoor pleegt te geven. Men zou kunnen zeggen, dat het Britse diertje in zjjn onschuld de groei ende internationale l'aam van zijn meester symbo lisch onder uw aandacht brengt. Eduard van Beinum, de leider van het concert gebouworkest, dirigeert jaar lijks gedurende enkele maanden het London Phil harmonical Orchestra, en ontvangt verzoeken uit veie internationale muziekcentra om als gastdirigent op te treden. Gramofoonopnamen van door hem gediri geerde werken vinden haar weg over de gehele we reld. En het is bekend, dat men hem in het bui tenland gaarne vaster 'aan zich zou willen binden. „Maar neen", zegt Eduard van Beinum over dit laatste punt met beslistheid, „daar kan ik niet op ingaan. Twintig jaar ben ik nu aan het Concertgebouworkest verbonden, en ik heb alle vreugde, maar ook alle moeilijkheden in die jaren gedeeld. Ik ben er mee vergroeid en het is me onmogelijk het los te laten. En bovendien zou ik nergens anders dan in Holland wil len wonen. Hoe waardevol ik het ook vind om nieuwe ervaring op te doen met andere, bui tenlandse orkesten, ik heb na het beëindigen van mijn verplichtingen in den vreem de, en zelfs aan het einde van vacantiereizen steeds een gevoel van haast en ver langen om m(j naar Neder land terug te reppen". Evenwicht ander orkest, een andere omgeving, een ander land kunnen daartoe slechts nieu we impulsen geven. Zo is het ook met de wer ken, die Eduard J an Bei num uitvoert. „De overwe ging dat je het oude re pertoire voortdurend moet blijven spelen, omdat er steeds een jeugd is, die er voor het eerst mee in aan raking komt er in moet wor den opgevoed, is voor mij zeker niet de enige reden om de oude meesters altijd weer opnieuw uit te voe ren. Ik raak er nooit op uit gehoord. Steeds opnieuw verlegt zich als het M are de Eigenlijk heel eenvoudig IK begin 'hoe langer hoe meer te beseffen", zegt onze gastheer opeens, „dat de mensen een enorme ballast met zich meevoeren aan technische kennis, aan halve waarheden, en aan nodeloze, maar gevaar lijke gevoeligheden. De we reld is vol van verward ru moer en van oppervlakkig heid, en tegelijk van ge welddadigheid, die ons en onze beschaving dreigen mee te sleuren. lie heb in mijn hart altijd het gevoel, Ook de opbouw van de verwoeste panden uerd met spoed ter hand genomen N dit verlangen naar sta biliteit verraadt zich de behoefte aan even wicht en geestelijke rust, welke ons kenmerkend lijkt voor het karakter van Eduard van Beinum. Deze eigenschap leidt niet tot verstarring. Zij dwingt in tegendeel tot een steeds die per heieven van eenmaal gewonnen inzichten. Een horizon. En iedere uitvoe ring van een vaak ge speeld werk is ook voor mij weer een nieuwe gebeur tenis". Ook hier dus datzelfde be sef, dat het bekende ten slotte een mysterie blijft, dat men steeds weer moet benaderen, om het werke lijk te leren kennen. Maar ook hier is deze geest, die de afwisseling niet zocht om de afwisseling zelf, niet ge sloten voor de uitingen van nieuwe componisten. De programma's van het Con certgebouw hebben dit vol doende bewezen. dat dat 'n tragische tn nood lottige vergissing is. en dat alles tenslotte eigenlijk een voudig is, Een paar grote waarheden, waar men zicli overheen moet buigen. Ik ben een musicus, en niets anders. (..In ieder ander beroep zou ik zonder twijfel mislukt zijn", voegt hij daar lachend aan toe.) Maar juist als musicus, en als leider van het orkest, dat door myn voorganger tot zo grote hoogte geste gen is, voel ik oen zware verantwoordelijkheid voor het behoud van onze mu zikale cultuur, .waarin de diepste gemoedservaringen van onze beschaving tot uit drukking zijn gebracht. Pas in deze tijd gaat men be seffen, dat al het mooie, dat vroeger zo vanzelfspre kend aanwezig was, gevaar kan lopen overschreeuwd te worden, en dat men tegen dat gevaar moet vechten". Niet tyranniek zijn DL'ARD van Beinum I zegt dan ineens geest driftig: Het is een wel dadige ervaring, om te be merken, dat overal de mu sici één van geest zijn in hun liefde voor het kunst werk. En juist als dirigent bemerkt men, hoeveel te bereiken valt, als iedereen van goede wil is en hoe zinloos het is om „geweld" te gebruiken. Voor dirigeren zijn verschillende eigen schappen nodig muzikale en niet-muzikale maar men moet zeker niet ty ranniek zijn. Men moet zich verdiepen in de mogelijk heden van ieder orkestlid afzonderlijk en daar alles uithalen. In de loop van het ge sprek had Eduard van Beinum nog even de ziekte aangevoerd, waaraan hjj nog niet zo lang geleden lijdende was. Toen wij hoor den van het drukke sei zoen, dat hem in Amster dam en Londen, en in de daarop volgende zomer, in Zuid-Amerika, te wachten staat, trokken wij de con clusie, dat die verontrusten de periode gelukkig voorbij was, en durfden wij daar naar vragen, zij het als naar iets waaraan de herinnering niet prettig moest zijn. Maar Eduard van Beinum bleek dit laatste helemaal niet met ons eens te zijn. Hoewel hij blij was, dat het allemaal „wonderlijk goed" was verlopen, dacht hij aan zijn ziekte terug als aan een weldadige tijd. Hij zeide geleerd te hebben, dat men ziek geweest moest zjjn, om gezond te zijn. En hij voegde er, ais voor zich zelf, aan toe: „Mee, die ziekte heeft zich rijkelijk beloond". Tuddern is toch overwegend een land bouwgebied. En de landbouwers passen zich goed aan de nieuwe omstandighe den aan. Op agrarisch gebied was de Zelfkant, zoals de „Zak van Sittard" ook wel wordt genoemd, ongeveer vijf tig jaar bij Nederland ten achter. De kippenhouderü heeft zich onder het Nederlands bestuur flink ontwikkeld en geschiedt nu volgens Nederlandse princiepen, met voorlichting van een pluimveeconsulent. Er worden voorts landbouwcursussen georganiseerd. Ze mogen zich in een druk bezoek verheu gen. De voertaal is Duits, maar de uit Limburg komende docenten kennen het plaatselijke dialect. De melkcursussen worden in het Nederlands gegeven. In Tuddern werden verleden jaar de nieuwe aardappelen een week eerder rijp dan in het Limburgse. Dit heeft natuurlijk een niet onaardig voordeel opgeleverd, We zijn natuurlijk een beetje nieuws gierig naar wat er bi) moet. Nu, we worden snel ingelicht. Voor '52 heeft Nederland ten behoeve van het drost ambt Tuddern 106.000 gulden als extra bijdrage uitgetrokken. Maar, zo con stateert de heer Van Halbeek, binnen enkele jaren zijn de tekorten ingelo pen en economisch gesproken is het de vraag, of Nederland er op den duur op toé legt. Immers, de indirecte finan ciële voordelen zijn belangrijk. Neem b.v., wat de mensen van Tuddern in Sittard hebben uitgegeven. In 1049'50 hebben ze daar naar schatting ongeveer 30.00 gulden per week uitgegeven of wel een anderhalf millioen in een jaar. Dit is nu, aangezien er van een zekere verzadiging der behoeften gesproken kan worden, wel sterk verminderd. Een enkel voorbeeld overigens: 5 maanden na de bestuursoverneming was het aan tal nieuwe, Nederlandse fietsen in het drostambt ongeveer 200, Het is thans voornamelijk de Sittardse markt, die van Tuddern profiteert. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat het gebied van het drostambt Tud dern geleidelijk onder de aangrenzen de Nederlandse gemeenten verdeeld zou worden. Maar men heeft hiervan afge zien. Men acht het om verschillende re denen beter, de eenheid en de beslo tenheid van het gebied te handhaven. En, zoals we reeds gemeld hebben, landdrost H. Dassen blijft, al stond er dan na zijn benoeming tot burge meester van Schaesberg hier en daar op een muur: Dassen geht, die anderen folgen Aantrekkelijk is vooral Elten voor vele Duitse toeristen, Zaterdags en Zon dags komien er grote autobussen tot uit Essen toe. En de toeristen genieten van een luilekkerland van goedkope sigaren en sigaretten en andere lekker nijen, die in de Heimat voor hen nauwe lijks te betalen zijn. In de café's van Elten voorzien ze zich van stapels pakjes sigaretten en ze ver laten ze met flessen eiercognac en jene ver onder de arm. De Duitsers blijken hun voorliefde voor de heerlijke Neder landse advocaat nog allerminst verloren te hebben Zo Tuddern in mindere mate profiteert van het bezoek der broeders over de grens, het bevestigt toch in elk opzicht de indruk van grote vooruitgang als ge volg van een inschakeling in het gezon de, economische leven van een klein, maar goed georganiseerd land. De Ge wone Man van de K.R.O. karakteriseer de onlangs de situatie volkomen juist. Hij had het over de grenscorrecties en de geruchten er rondom. Welnu zei hij: eventueel zullen de bewoners van de grensgebieden, die nu de leuze ..Heim ins Reich" doen horen, „reich ins Heim" terugkeren. Eventueel. DE ALGEMEEN voorzitter van d« Katholieke Actie, prof. Luigi Gedda, heeft in. een toespraak tot de leiders van de Katholieke Actie in Florence ver klaard, dat in de toekomst by het werk der K.A. vooral aandacht moet worden geschonken aan de openbare zeden, be schaving en cultuur, en de wereld van arbeid en beroep. „De wereld van wetenschap en cul tuur", aldus prof. Gedda, „richt zich thans reeds veel sterker dan in het jong ste verleden tot de geestelijke zaken. Daarom kunnen en moeten wy cultuur en wetenschap, die thans zo duidelyk eijn gericht op het geloof, dienstbaar maken aan het apostolaat. Op het gebied- der zeden is er eventccl onmiskenbaar een zeer grote laksheid te constateren en een overdreven verlangen naar genoe gen en plezier, waartegen de geest van het Evangelie een tegenwicht moet vor men". Dat alles is inderdaad knap gezegd- Want de geest van het Evangelie heeft bij velen de geest gegeven. „HEEL IN het bijsonder echter", al dus prof. Gedda,, „moet de Katholieke Actie haar aandacht richten op de we reld van de arbeid en van het beroep. Wij christenen zien in de arbeid niet alleen het belangrijkste onderdeel van de economie, wij erkennen niet alleen de arbeid in zijn veelvuldige verschijnings vormen als datgene, wat de mens zijn bijzondere plaats geeft in de samenle ving, maar bovendien kennen wij in tegenstelling met de materialisten aan de arbeid nog een hogere waarde toe door te zeggen, dat de arbeid ook ge heiligd is in het oog van God. Daarom bemint niemand do arbeiders zozeer als wij katholieken en verlangt niemand het welzijn en de verbetering van de positie van de arbeider sterker dan wy. Ook dat is schoon gezegd. Ais dr daden met de waardering in overeen stemming zijn, dan gaan we een heerlijk tijdperk tegemoet. NAUWKEURIGE bestudering van de communistische propaganda heeft uit gewezen, dat de centrale te Moskou ken nelijk de order heeft uitgegeven de aan vallen op de katholieke Kerk vooral te richten op Kardinaal Spcllman, aarts bisschop van New York. Uit communis tische kranten en radio-uitzendingen is gebleken, dat de Kardinaal tot doelvit no. 1 is geworden, tcncijl het Vaticaan pas op dc tweede plaats komt. De pro pagandisten in Moskon, Warschau, Praag, Boedapest en Oost-Berlijn ge bruiken bij hun lasterpraat tegen de Kardinaal byna allen eensluidende ter men. Moskou schijnt te eisen, dat de aartsbisschop steeds als „marionet van Wall-Street" moet worden betiteld. Dr laatste tijd wordt hij ook in verband ge bracht met de „bacteriologische oorlog op Korea. Men kan verklaren van de Moskouse zender akelig te worden, duizenden drin ken vandaag die propaganda-wodka als gemeente-pils. MORGEN is het weer Zondag. Dr eerste Zondag van de maand. Derhalve, ook de zakgeld-eerstelingen op de schaal voor de nieuwe kerken. Feest voor dc Bisschop a.u.b. Wees toch overeenkom stig St Petrus vermaan in het Epistel medelijdend, vol liefde en barmhartig. Het Évangelie hekelt de „rechtvaardig heid" der farizeeërs en veroordeelt dc drift. Laat u niet vangen door dc toorn. Voor de rest een fijne Zondag met een gelaat van iemand, die naar vrede streeft zonder politieke bijbedoelingen, En daze laatste uitspraak past, welbeschouwd, pre cies bvj het beeld, dat Eduard van Beinum in het hierbovenstaande van zich zelf tekende. In het kader van de reorganisatie van het prijsindexcijfer van het gezinsver- bruik is thans door het C.B.S. een ver andering aangebracht in de publicatie wijze. Tot dusverre werden naast het totaal indexcijfer een 7-tal deelindices ge publiceerd, die niet alle betrekking had den op de belangrijkste uitgavengroe- pen van het indexcijfer. Zo werden b.v. reiniging en schoeisel met een weging van resp. 1,6 en 2,7 afzonderlijk ver meld, terwijl daarentegen belangrijke posten als „verwarming en verlichting", „huur", „roken", „verkeer", „ontwikke ling en ontspanning", „verzekeringen en belastingen", tezamen 38 pet van het budget bedragend, in één grote groep werden samengevat. Het thans gepubliceerde nieuwe schema maakt aan deze onevenwichtig heid een eind. terwijl bovendien in de combinatie der verschillende posten meer systeem is gebracht. In de tabel worden voorts voortaan van de verschillende artikelgroepen de wegingscoëfficiënten vermeld Het be langrijke voordeel van de nieuwe pu blicatie-methode is, dat de lezer thans gemakkelijker het verloop van het indexcijfer kan analyseren Tn bijgaande tabel zijn de indexcijfers volgens de nieuwe indeling opgenomen van Januari 1952 af. De vroeger ge publiceerde groepen komen alle. hetzij als groep, hetzij als subgroep, in de 1 tabel voor. De resterende posten vor men tezamen de vroegere „Overige posten". Men kan derhalve uit deze tabel ook de cijfers volgens de oude indeling afleiden. (Basis Voeding 37,7 Brood, gebak, meel 8,0 Aardapp., groente, fruit 6,8 Suiker— en kol. war., dranken 6.5 Vlees, vleesw.. vis 4,6 Oliën en vetten 3,8 Zuivelproducten 8,0 Roken 2,3 Woning 21,0 Huur, water, onder houd woning 9,2 Huur afzonderlijk 8,4 Verw. en verl5,1 Woninginr. en huis raad 6.7 Kied. en schoeisel 13,3 Kleding 10,6 Schoeisel 2,7 Hyg. en med. zorg 3,4 Reiriging 1,6 Persoonlijke en ge zondheidszorg 1,8 Ontwikkeling en ont spanning 10,1 Ontwikk., ontsp., ver enigingen 7,6 Verkeer 2,5 Verzekeringen en belastingen 12,2 Totaal 100.- I Wegingsfactor (pet van totale ge zinsuitgaven in 1949). 1949 100): 30 15 15 123 12C 1 O 115 121 121 122 131 121 125 125 125 149 151 157 136 124 123 109 109 109 118 118 118 124 123 123 115 115 115 115 115 115 140 140 139 123 121 121 120 117 116 119 116 116 123 121 121 116 113 112 116 111 111 116 115 114 118 118 118 118 117 117 118 121 122 105 105 105 120 120 119

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3