Het horlogemakersvak vereist liefde en... innerlijke rust Slechts veertien „meesters" in ons land Ere-plaats voor Schoonhoven's ambacht Bouwplan van Overschie's nieuwe parochiekerk Kardinaal Tisserant maakte zegetocht door Noord-Brabant Sprinkhanen-oorlog Mooi parochiecentrum ontworpen In Grave aanvaardde hij beschermheer- senv.d. H. Familieschap der Missionaris SBSSaL."fct i Tussen torenuurwerk en ringliorloge „Eerlijkheid" in minuscule oliedruppeltjes Edelambachtsliuis officieel geopend ZATERDAG 5 JULI 1952 PAGINA V ijf honderd werkuren Rustig innerlijk Langdurige opleiding Olie en balansas Éénmaal in de vier jaar Achttienduizend schomme lingen per uur Tegenwicht Bouwtechnische détails Hoe de omgeving wordt In Boxtel Af Situatietekening yap kerk, L o.- en De eerste leerlingen concentreren zich onder het rustige tikken van een Friese staanklok op de geheimen, waarin de directeur hen inwijdt. JA, dat eerste polshorloge Sommige rijke boerenjongens kregen met hun plechtige Hernieuwing der Doopbeloften een sakhorloge, kostbare erfstukken soms, aan het polshorloge kon je bij ons op het dorp de „studenten' herkennen. Zolang het nog wat onwennig om je pols zat, trok je onder de Mis altijd je linkermouw wat omhoog, onopvallend, maar net- ver genoeg om dat nieuwe polshorloge te laten zien, keek je tientallen keren hoe laat het icas, wat de pastoor tenslotte van de preekstoel af op zijn fatsoen trok. De tweede „horloge-gebeurteniswas het op een kwade dag constateren, dat het niet meer later werd. Op het horloge althans. Het polshorloge stond stil. Je draaide het op, maar het was al opgedraaid; je schudde er eens mee, je schudde nog wat harder, luisterde er aan, beklopte het Het was kapot,Je had het ook alleen 's-Zondags moeten dragen," zei men ons. Nu wisten wij niet veel van horloges af. Maar open krijgen konden we 't, en toen we 't open maakten, ontdekten we ook meteen de oorzaak van het mankement. Hoe het erin gekomen was, mocht de he mel weten, maar tussen al die kleine ra dertjes stak eengrote zwarte haar. Zo zie je weer, dat je niet altijd onmiddel lijk naar allerlei dure horlogemakers lo pen moet en al zat dit haar dan vrij vast: we krègen ze eruit. Alleen.... liep het ding toen nog niet. Het mag sommige leken op het eerste gezicht wat onverklaarbaar schijnen, maar uurwerken waaruit je de spiraalveer trekt, denkend dat een haar is, lopen sneestal niet meer. We hebben dit jeugddrama dezer dagen verteld aan de heer Winnubst Sr in Me- demblik. Een van de grote verschillen tus sen deze heer Winnubst en ons is namelijk dat genoemde heer nooit een spiraalveer met een haar heeft verward. Sterker nog, op een leeftijd dat wij ons eerste polshoT- loge nog moesten krijgen, maakte hij van twee oude afbraakhorloges, die hij van een oom die goudsmid was kreeg, al een nieuw. Een nieuw, dat liep. En zo werd hij horlogemaker en zo ge raakte ook zijn zoon in het horlogemakers vak, behaalde de meestertitel, richtte een school op en werd directeur van de „Eer ste Nederlandse Particuliere Horlogema- kersvakschool". Met vader en zoon hebben wij in dat door de hondsdagen extra doodstille Me- demblik een hele namiddag zitten praten over het horlogemakersvak en over die school. Wij laten vakmensen graag verhalen vertellen over ons volkomen onbekende vakken, speciaal wanneer het vakmensen betreft, voor wie zo'n vak meer is dan een manier öm aan de kost te komen. Zulke mensen zijn meestal gelukkige mensen, gelukkiger mensen althans dan degenen, die een vak kiezen omdat je er gauw rijk mee wordt. Het lijkt ons echter dat deze laatste categorie van mensen steeds groter wordt ten koste van.de eerste. In de tijd van de heer Winnubst Sr be stond er nog geenhorlogemakersvakschool Hij leerde het métier door zelfstudie, was echter later wel in de gelegenheid een of ficieel examen te doen. Hetzelfde examen dat ook thans nog bestaat, afgenomen na mens de corporatie van de horlogemakers, bond, onder bescherming van Economische Ja, dat moet in 1926 geweest zijn zei de heer Winnubst Sr na enig nadenken en later kwam „het Werkstuk" op de prop pen, dat hij voor dit examen had moeten vervaardigen: een anker uit een uurwerk. „Het was toen heel wat eenvoudiger dan thans", zei hij, „hoewel je toen ook heel wat uren zat te kijken op een opgave als „maak een terugwerkend anker waarvan ingrijpingsafstand zo en zo groot is, voor 'n rad met 30 tanden". Het werkstuk dat zijn zoon maakte, was heel wat ingewik kelder. .Hij had als werkstuk thuis het vervaar digen van een echappement opgekregen. Uit een doosje haalde hij een mechanisme ongeveer half zo breed als een normaal lucifersdoosje en niet helemaal zo lang. Aan dit echappement, het wezensbestand deel van elk uurwerk, bestaande uit een ankerrad, een anker, een plateau, een ba lans, een spiraalveer en een kompas, had hij-..- vijfhonderd werkuren zijn hele kunnen gegeven. ijflionderd uur voor een dingetje, De heer J. P. Winnubst staande met een zijner leerlingen bij het bestuderen van een examenwerkstuk waarvan er bijna twee in een luci fersdoos gingen „Dahrna kun je nog opgaan voor je meesterproef", zei' de heer Winnubst Jr. „Die leg je af onder het oog van de com missie, dan moet je op de minuut af wer ken; gaat de bel en zit een bepaalde schroef niet vast, dan ben je gezakt". Jacques Winnubst is een van de veertien Nederlandse horlogemakers, die de mees tertitel voeren mogen. Hij bereidde zich op deze zeer zware meesterproef voor met privélessen in Delft, ging toen practisch werken in Rotterdam. Reeds toen liep hij met plannen rond om zelf een vakschool te beginnen, al waren anderen tevoren reeds bij pogingen in die richting mislukt. Na ontzaglijk veel tegenslag en tegen werking bogen zich 'n stuk of vijf leer lingen onder zijn leiding over de geheimen van de wekker. In Medemblik, in een voormalige kruidenierswinkel, waaruit hij zelf eerst de bakken voor erwten en bu- nen had moeten slopen. „Waarom juist in Medemblik?" „Ja, dat 'is heel gek, maar een opleiding als deze vereist een ontzaglijke concen tratie; je moet een rustig innerlijk hebben; je moet sterk staan tegenover afleiding en verleiding. En omdat het meestal jonge jongens zouden zijn, die mijn school be zochten, dacht ik dat Medemblik wel ideaal was; er is hier niet veel afleiding en je hoort meteen wanneer er iets met je leerlingen aan de hand is". In deze „retraite-omgeving" studeren momenteel 17 jonge mensen voor horloge maker. Vroeger kon je volstaan met L. O., maar nu er ook algebra gegeven wordt en electrotechniek (voor de electrische klok- ken), is een vooropleiding MULO ideaal. Niet minder dan twee tot drie jaar duurt het voor deze leerlingen hun leerlmgsexa- men mogen doen, na eenzelfde stuciie- periode kunnen ze' hun vestigingsdiploma halen, daarna duurt het nog eens drie jaar voor ze hun meestersexamen kunnen af leggen. I Behalve de directeur geven nog twee andere leraren les, terwijl verder eenmaal per maand een rijkswandelleraar de school bezoekt voor theoretisch contact. Naast de practische opleiding, die individueel is, I wordt er voor de vaktheorie namelijk ge bruik gemaakt van een schriftelijke cur sus, welke samengesteld is door deze wan delleraar (een vreemde titel voor iemand, die bevoegd is door heel Nederland les te geven). Wy hebben eens uit zitten rekenen, hoe veel zo'n opleiding kost, kwamen tot een kleine 5000.zonder de bedragen voor pensions (waarin de meeste studenten zijn ondergebracht) en het reisgeld. Aan gereedschap neemt een horlogema ker, wanneer hij zich vestigen gaat, boven dien toch ook nog wel een f 2.000.mee (grootste aanschaf een draaibank). De eerste jaren wordt men hoofdzakelijk op de wekkers „losgelaten", uurwerken die in ieder geval èn van formaat èn van. con structie niet al te gecompliceerd zijn. Eerst na het leerlingexamen gaat men zich verdiepen in deze wonderlijke microcos- mos van kleinere horlogés. „Een mooi vak...." zegt de oude heer Winnubst, die overigens nog helemaal niet oud is, en zijn zoon „voor mij kan 'n klokje werkelijk niet te klein zijn" tekent ons een balansje voor uit een ring- horloge (een klokje dat dus aan de vinger op een ring gedragen wordt), draaiend op als we goed hebben opgelet vier "Zo^baiansasje, misschien wel het moeilijkst te vervaardigen, is een stukje staal, waarin helemaal met de hand niet minder dan 18 verschillendematen worden gedraaid. Achttien verschillende maten over een lengte van 2-2.... milli meter.... „Maar als je 's nachts laat te rugkomt van een bruiloft, hoef je daar de andere ochtend niet aan te beginnen voegt hij er aan toe. „Je moet die leerlingen opvoeden", zegt zijn vader weer, „het is zo'n gewe tensvol vak: iemand vertrouwt je zijn bezit toe, nooit mag een reparatie dat bezit in waarde doen achteruitgaan Neem nou alleen maar iets zo eenvou digs als het oliën van een horloge dat moet strikt eerlijk gebeuren; er mag geen radertje vergeten worden, je moet er van op aan kunnen dat ze er met hun hoofd bij zijn, dat ze je niet beliegen, wanneer je ze vraagt of ze dat of dat niet vergeten zijn Een ..eerlijkheid" in minuscule drup pels olie. Een klein dameshorloge heeft voor een totale smering één enkel drup peltje olie nodig ter grootte van een speldeknop, dat er met een soort injec tienaald ingespoten wordt. Er zijn niet minder dan vijf verschil lende oliesoorten en desondanks is dat smeringsprobleem eigenlijk nog niet op gelost, verdroogt de olie nog tot een heel dun verhard droog huidje, dal slechts met chemische baden te verwij deren is. „En die stenen?" „Ja, die stenen. Op de eerste plaats zijn de 15 rubis of 17 rubis, die op de wijzer plaat vermeld staan, soms helemaal gepn „robijnen". Het kunnen allerlei edel stenen zijn, verder zijn er horloges, waar bij niet al die 15 stenen dienst doen, som mige er alleen maar voor de show inge zet zijn, maar wanneer een horloge b.v. 17-steens is en deze 17 stenen ook alle 17 dienst doen, is dat een prima ^horloge en dan is zoiets wél maatgevend'. „Moet een polshorloge nou eerst ook aan je pols wennen?" „Nee, aan de polsslag ligt het niet, dat ze vergeten het op tijd op te winden is eerder, mogelijk. Dan heb je ook altyd mensen, die na een paar maanden by je komen en zeggen: „Het is wel een goed klokje, maar het loopt een halve minuut achter per week". Dat ls nonsens, dat kun nen ze niet controleren! Ik laat het dan rustig een paar dagen liggen, doe ér hele maal niets aan, geef het se dan weer terug. Nee, dat kunnen ze nooit controleren, ook niet op de radioklok, die is bovendien nooit helemaal zuiver als contrölemiddel! Het tydsein, die fluittoon wel „Een heel goed ancre-horloge van een bekend merk, dat een beetje behoorlijk onderhouden wordt, om de 3 of 5 jaar wordt schoongemaakt, gaat rustig een men senleeftijd en meer mee, maar voor een prima horloge betaal je toch altijd al gauw tussen de f 70.en f 100.in een kast van onedel metaal. Het duurste dat ik ooit in mijn handen gehad heb, was volgens mijn patroon een f 2500.waard, maar daar zat ook een platina kast om met bril- lanten. Overigens worden er nog steeds horlo ges gedragen, die zo tussen 1600 en 1700 vervaardigd zijn. Ja, hef mooie van ons vak is door de machines wel in het gedrang geraakt, al zijn de machines die al deze hele kleine onderdeeltjes vervaardigen op zich weer juwelen. De mode is thans; steeds kleiner en plat ter en al lijkt zo'n modern ringhorloge, waarover ik U straks vertelde, heel erg ingewikkeld, er bestaan heel ouderwetse zakhorloges op slagwerk, zakhorloges die je mat een sleutel op moet draaien: op elk willekeurig moment kun je op een knop drukken en dan slaat het 'de uren, kwar tieren en minuten. Dat soort horloges is zeker zo gecompliceerd. De heer Winnubst restaureert namelijk ook klokken en toren uurwerken. Som mige worden van ver buiten de landsgren zen naar Medemblik gebracht.... „Kunt U er altijd onmiddellijk uit wijs?" „Onmiddellijk is wel wat veel gezegd. Soms moet ik er echt wel eens mijn ge mak voor nemen en er eens op gaan zit ten kijken. Je bent overigens ook niet al tijd in de stemming, ook niet voor die kleine uurwerkjes. Dat lukt de ene dag beter dan de andere. Die ieldunne spiraalveertjes krijgen we van de fabriek, we maken ze dan pas en dan tellen we ze af. Achttienduizend schommelingen per uur maakt zo'n ba lans; gaat ze te langzaam dan kort je de veer in. Je telt gewoon, legt er een hor loge naast en vergelijkt dan het tikken; aftellen heet dat". Begin Augustus verhuist de school; ze ls te klein. Er wordt thans nog gevijld en gedraaid in dezelfde ruimte als waar b.v. spiraal afgeteld wordt. En dat is wei nig bevorderlijk voor de concentratie der leerlingen. En wanneer we daar de heer Winnubst Sr naar vragen; „Nee, de mensen knoeien zelf minder aan hun horloges dan vroeger; ze zijn er te duur voor". Er staan bovendien tegenwoordig een kleine 2000 horlogemakers klaar om dat „haar" weer tussen de radertjes te duwen en de particuliere school in Medemblik, alsmede de rijksscholen in Schoonhoven en Rotterdam leveren elk jaar nieuwe vak bekwame mensen af. Maar meester-horlogemakers zijn er slechts veertien. J. W. HOFWIJK. En neem de klokken met astronomisch werk, waar je de datum op lezen kunt en de stand van maan en sterren, die-zijn veel .ingewikkelder dan veel van het mo derne spul. In sommige klokken zijn zelfs raderen, die één keer in de.vier jaar rondgaan, om te zorgen dat ook het schrikkeljaar genoteerd wordt. Ja, vroeger kenden ze het vak ook. Pols horloges met roterende ankers, U weet wel die horloges, die je nooit hoeft op te win den, omdat dit door de beweging van de pols gebeurt, zijn ook niet zo modern. Ik heb hier een gewoon zakhorloge, ik schat uit het eind van de achttiende eeuw, dat werkt op de „huppelende" beweging van degene die het draagt „Ik ga zo vaak naar Schoonhoven, om dat er altyd een bijzondere cn belang rijke aanleiding is om er een bezoek te brengen. In Schoonhoven gebeuren tel kens bijzondere dingen, waaraan aan dacht moet worden besteed". Dat was de strekking van de toespraak, waar mede de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, gister middag in het feestelijk bevlagde stadje> waar ieder vrijaf scheen te hebben, het Edelambachtshuis opende. Schoonhoven heeft een eigën sfeer. Het is zo Hollands als een oud-Hollands stadje maar zijn kan, zegt een vouwblad van de pas luttele maanden oude „Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer Schoonhoven". Bovendien is Schoonhoven het enige historische zilvercentrum in ons land, de zilverindustrie van deze stad, waar ook de rijksvak- en kunstnijver heidsschool is gevestigd, bestaat uit meer dan vijftig bedrijven met ruim vijfhonderd werknemers. Ruim een kwart van de zil verproductie van Nederland komt uit Schoonhoven wat gewicht betreft en ruim de helft van de totale export van zilver werken bestaat uit artikelen der Schoon- hovense industrie. Het typische stadje aan de Lek heeft ook een plateelfabriek en een glasfabriek. Uit de V.V.V. Schoonhoven is geboren de Stichting SChoonhovens Edelambachts huis, ten doel hebbende het tentoonstel len van door de leden der stichting ver vaardigde ambachtsproducten en het in de tentoonstellingsruimte gelegenheid bie den aan leden der stichting tot het ver kopen van deze producten. Tot dit doel is de voormalige synagoge aan de haven door de architect Visser verbouwd en in gericht. Gisteren was het dan voor Schoonhoven de grote dag. Voor het oude stadhuis, waarvan de beiaard vrolijke klanken strooide over het zonnira stadje, stond een muzikgezelschap opges.eld dat de Com missaris der Koningin cn mevrouw Kes per bij hun aankomst begroette, 's Bur gemeesters dochtertje, Leni Aten, bood mevrouw Kesper een toef theerozen aan en burgemeester Aten stelde verscheidene Schoonhovenaren en gasten aan de hoge bezoekers voor. Nadat het Wilhelmus ge speeld was ging het gezelschap naar het Edelambachtshuis, waar een kinderkoor het lied „Zuid-Holland" uitvoerde. Onder grote belangstelling werd daarop de ope ning van het huis verrioht. De burgemees ter sprak een rede uit, waarin hij de be tekenis van de feestelijke gebeurtenis in het licht stelde. In de expositie zeide hij o.a. een middel te zien om aan de ten nadele van de pro ducten steeds verder doorgevoerde in dustrialisatie en mechanisatie een tegen wicht te geven. De voorzitter van de Stichting Edelam bachtshuis, de heer G. J. van den Bergh, zeide o.m., dat dit huis door bijzondere samenwerking van fabrikanten en winke liers is geworden tot een manifestatie van wat de Scihoonhovense zilverindustrie kan presteren. Hij dankte al'len, die tot de op richting hebben medegewerkt, in het bij zonder de architect..- de heer Visser, die belangeloos zijn medewerking verleende. Mr Kesper sprak daarna de openings rede, uit. Hij hoopte dat dit huis, eenmaal een tempel der religie en thans een tem pel dér kunst, zal bijdragen tot de bloei der gemeente en tot bloei der bedrijven en zal strekken tot welvaart van de stad. Mevrouw Kesper verwijderde daarop de vlag, die boven de ingang was gedrapeerd, waardoor de naam van het huis zichtbaar werd. Na de officiële opening maakten de ge nodigden een rondgang door de tentoon stelling waarna er tot slot een ontvangst ten stadhuize was, waar burgemeester Aten en de Commissaris der Koningin nog het woord voerden. voor hongersnood gevrijwaard. Dit mede dank zij een uitstekende be richtendienst. Zodra gesignaleerd werd. dat zich in Oost-Afrika een zwerm van minstens vijf millioen sprinkhanen ge reed maakte om uit te zwermen, werden zowel het stroomgebied van de Nijl als het Nabije Oosten gewaarschuwd. In Rome nam de Voedsel- en Land bouworganisatie der Verenigde Naties direct de eerste maatregelen. Haar op roep werd zelfs door Sovjet-Rusland be antwoord, dat trouwens zijn eigen oogst in het Zuiden bedreigd zag. Het zond direct vliegtuigen vol verdelgingsmidde len tegen insecten naar Perzië, waarheen Zelfs het befaamde Arabische legioen een gedeelte zich bewoog van het groot- W'E WETEN NU IETS meer over de grote oorlog, die kort geleden in het Nabije Oosten tegensprink hanen is gevoerd en daardoor, dat het hoofdkwartier in Transjordanië gevestigd was. Althans, daar werden de stoottroepen geconcentreerd. Terwijl de hele wereld zich druk maakte om de vraag, of koning Talal al of niet in zijn geestvermogens gekrenkt was, werden in zijn land alle krachten gemobiliseerd, om op te rukken tegen de hoofdmacht van het Afrikaanse sprinkhanenleger. dat Transjordanië had uitverkoren, om er zijn eieren te leggen. onder commando van de Engelsman Glubb Pasja, kwam er aan te pas. Deze 3000 geharde woestijnvechters, de kern van de Groot Arabische weermacht, trok ken er met 250 veehtwagens op uit. De wagens waren geladen met Aldrin, een nieuw inseotenmiddel, dat geen gevaar voor vee en huisdieren oplevert. Honderden sprinkhanen-experts, Engel se en Amerikaanse hulpploegen met eigen, lichte vliegmachines, sloten zich bij het Arabische legioen aan en talrijke Bedouïnen verlieten hun lage tenten, om mee te helpen. De strijd duurde acht en veertig dagen. Toen was het millioenenleger der sprink- ste sprinkhanenleger in 100 jaar gesig naleerd. In Perzië liepen rijke graan velden gevaar en ook de rijst in Pakistan werd bedreigd. Engelsen, Perzen (ondanks het olie geschil) Amerikanen, Russen, Joden en Arabieren van het Nabije Oosten, ze werkten eendrachtig en onvermoeid samen. En de oorlog werd gewonnen ofschoon hier en daar een partisanenstrijd werd gevoerd door Bedouïnen, die de sprink hanen niet als een plaag, maar als een versnapering beschouwen. Het communiqué: 90 doden bij de hanen vernietigd en het Nabije Oosten vijand. Kosten; 200.000 pond sterling. f.m- De nieuwe parochiekerk met pastorie te Overschie (frontaanblik). „Wachten, wachten, almaar wachten!" was de hittere klacht, welke pastoor Knots, in zijn kwaliteit van bouwpastoor van Overschie's nieuwe parochiekerk, kortgeleden in „Sursum Corda" uitte. Na de bergen werk, die hij we hebben dit hij zijn koperen pastoorsjubilé uitvoerig gememo reerd voor zijn komende kerk verzet liecft, schijnt thans de laatste hinderpaal op weg naar „de eerste paal" eindelijk te gaan kraken. Alvorens wij tot het weergeven van bijzonderheden omtrent het vandaag tenslotte voor publicatie „vrijgegeven" bouwplan, ontworpen door het Architectenbureau Hendriks—v. d. Sluysv. d. Bosch, te Rotterdam, overgaan, willen wij nog even in herinnering brengen, hoe te elfder ure een beslissing uit Haarlem de bestaande plannen was komen wijzigen. Bij het opstellen dier plannen was namelijk rekening gehouden met de veronderstelling, dat het bestaande oude kerkgebouw buiten gebruik zou worden gesteld. De Haarlemse beslissing was echter anders: het oude waterstaatskerkje blijft! Ter verdere inleiding eerst nog het volgende: Een rustig innerlijk, ze kere vin gers Na een terreinkeuze voor de kerkbouw,1 welke door de gemeente Rotterdam werd goedgekeurd, maar door de provincie werd verworpen, volgde een terreinaan wijzing door de gemeente, vlak bij de Rot terdamse Rijweg- Het aangewezen grond- vak kon echter door zijn weinig centrale ligging ten opzichte van het omringende parochiegebied niet geschikt worden ge acht, met het gevolg, dat op voorstel van het Bisdom het op de hierbij afgedrukte situatietekening aangegeven terrein ten slotte genade verwierf. Voor de katholieken van oud-Overschie, die in de buurt van de oude kerk wonen, en het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan! - met het behoud van dit Godshuis in hun dorpsdeel zijn ingenomen, zal het stellig interessant zijn te vernemen, dat zij deze verrassing mede te danken hebben aan de werkzaamheid van een door het Bisdom ingestelde com missie, die, gebruik makend van een mo derne wetenschap, de sociografie, heeft vast te stellen, wat de juiste plaats voor een nieuwe kerk uit het oogpunt van zielzorg zou moeten zijn. In 1951 voor Overschie „ingeschakeld", wijdde deze commissie ook haar aandacht aan de oude kerk, waarna weiTl uitgeihjakt, dat deze gehandhaafd kon blijven. Na deze min of meer onmisbare inlei ding, laten we hier thans enige bouw technische bijzonderheden omtrent de nieuwe kerk volgen: De ligging van het nieuwe kerkgebouw is zodanig gekozen, dat de lengte-as Oost- West gericht, is, met het priesterkoor op het Oosten. De bouw ós zo gedacht, dat 990 gelovigen de heilige handelingen aan het hoogaltaar onbelemmerd kunnen vol gen. Daartoe is een massaal middenschip ontworpen, aan beide zijden geflankeerd door processiegangen, die door een pijler reeks van het schip zijn afgezonderd. Direct tegen het priesterkoor is een brede zijkapel aangebouwd, waarvan de vloer iets hoger ligt dan de kerk. Deze kapel biedt plaats voor 72 gelovigen en is vooral, behalve voor kinderen, ook voor kleine bijeenkomsten goed te ge bruiken. Aan de andere kant van het priester koor bevindt zich de sacristie, terwijl de biechtstoelen in de processiegang zijn uitgebouwd- De doopkapel is aan de Zuidgevel ge projecteerd en ligt, behoudens een kleine verbindingsgang, los van de kerk, terwijl de vloer enige treden lager ligt dan die van de kerk- De hoofdingang en tocht- portalen komen uit op een loggia, aan weerszijden waarvan twee devotiekapel- Op spontane wijze heeft het katholieke Zuiden Vrijdag een der hoogste vertegen woordigers van het Vaticaan, Eugène Kardinaal Tisserant, die gedurende zes dagen een officieel bezoek brengt aan ons land in zqri contreien ontvangen en gehuldigd. Reeds na een halve dag met dit echt katholieke volksdeel kennis te hebben gemaakt, is Kardinaal Tisserant niet alleen bijzonder verrast geweest, maar soms zelfs diep ontroerd. In Grave is hij, te voet voortschrijdend, door een dichte volksmenigte toegejuicht, in Box tel reed hij rond in een open landauer en werd er op de meest spontane manier begroet. In Den Bosch stroomde een grote menigte samen voor het bisschop pelijk paleis en jubelde, toen de bisschop mgr Mutsaerts, met de kardinaal naar de kathedraal wandelde om zijn hoge gast persoonlijk rond te leiden. In Grave bezocht de kardinaal het generalaat der Missionarissen van de H. Familie. Bij de poort, die tot het stadje toegang geeft, bevonden zich leden der katholieke jeugdbeweging en een vijftig tal bruidjes. De burgemeester sprak de kardinaal in het Frans toe. Bij het Moederhuis van de Missionaris sen gekomen werd de kardinaal binnen geleid in de kapittelzaal. Kort na zijn entree trad ook de bisschop van Den Bosch, mgr W. Mutsaerts de zaal binnen. Na een hartelijke begroeting begon de plechtigheid der protectoraats-aanvaar- ding. De pauselijke bul van de benoe ming tot beschermheer werd voorge lezen, waarop de generaal pater G. Dehrenbach, naar voren trad en de kar dinaal een fraai gesmede sleutel van het Moederhuis aanbood, alsmede een in ieder gebonden exemplaar van de regels der Congregatie, hem verzoekend zijn beschermelingen wel in zijn gebeden te willen gedenken. In zijn antwoord verzekerde de kardi naal, dat hij inderdaad ernaar zou stre ven zjjn beschermheerschap over de Congregatie waardig te zijn. Maar hij vroeg zijn beschermelingen ook hem hun protector niet te willen vergeten. Bij het diner, dat in het Moederhuis werd gegeven, zat behalve mgr Mut saerts ook de burgemeester van Grave als gast aan. In de namiddag vertrok de kardinaal naar Den Bosch, waar mgr Mutsaerts de hoge gast in zijn bisschoppelijk paleis ontving en de thee met hem gebruikte. Tevoren had mgr Mutsaerts zijn gast in de St Jansbasiliek rondgeleid. Het ver blijf kon helaas slechts kort duren, om dat in het program nog een bezoek aan Boxtel, was vastgesteld. len zijn ontworpen. Het zangkoor bevindt zich hoven de portalen en is met een overstek in de kerk uitgebouwd- Tenslotte bevindt zich nog onder het priesterkoor een aan circa 150 personen ruimte biedende zaal, in de plaats komend van een parochiehuis aan de bouw waar van voorlopig nog niet te denken valt. De architectuur vertoont een basilicaal karakter. Aan de ingangszijde worden schip en zijbeuken afgesloten door een zware "Westbouig, waarmede de toren vervangen wordt, voor het bouwen waar van nog steeds een verbod van kracht is. Een gemetselde bekroning is bijwijze van klokkenstoel op de "Westbouw ont worpen. De buitengevels zullen in ruwe roest kleurige handvormsteen worden opge trokken, afgewisseld met betonnen raam- omlijstingen, gootlijsten en gevelbekro ningen. De binnenzijde der kerk zal eveneens ruw worden gemetseld en met roomkleurige cement worden bestreken. Natuursteensoorten zullen verder de nodige afwisseling brengen. Verwacht wordt dat als <de kerk ge reed is, ook de voorgenomen tunnelaan- leg onder de Rijksweg Rotterdam-Den Haag nagenoegd voltooid zal zijn, zodat de nieuwe Overschiese parochianen, wo nende ten Oosten van de Rijksweg, dan langs een korte en gemakkelijke weg hun kerk kunnen bereiken. Onder verwijzing naar de hierbij door ons gereproduceerde situatietekening, wensen wij nog het volgende aan te stippen: Op het terrein van de kerk is nog ge rekend op het bouwen van een kleuter school (zie no. 3) en een bescheiden woonhuis waar enkele bejaarden h levensavond kunnen slijten. In de naaste omgeving zijn terreinen toegezegd voor de bouw van een L O.-school (zie no- 2), een ULO-school, gymnastieklokaal enz., zodat in de toekomst een prachtig paro chiecentrum kan worden verwacht. Reeds bouwde de gemeente in de on middellijke nabijheid van het kerkterrem twee houten scholen, één voor jongens en één voor meisjes. Voorts zij nog vermeld, dat de pasto rie met een verbindingsgang van de kerk uit te bereiken is en met de hoofdgevel langs de Burg. Baumannlaan komt te liggen. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe kerk met Kerstmis 1953 in gebruik zal kunnen worden genomen. Zonder al te grote tegenslagen hoopt men aan deze datum vast te kunnen houden. Hier arriveerde de kardinaal tegen half vijf. Aan de grens der gemeente werd hü opgewacht door het gemeen tebestuur. Na 'n kort welkomstwoord formeerde zich een stoet; voorop lie pen vertegenwoordigers van organi saties, kinderen met vlaggen en het Boxtels jongenskoor, dat tijdens de gehele tocht liederen zong. De kardinaal nam naast de burge meester plaats in een landauer. Door de druk bevlagde straten van het dorp trok een ware zegetocht naar het mis siehuis te Stapelen, waar de kardinaal werd opgewacht door de pater provin ciaal der Assumptionisten, aan het hoofd van de gehele kloostergemeenschap, het dagelijks bestuur van het Apostolaat der Hereniging, onder wie pastoor Smit en pater Wijnhoven, alsmede de parochie pastoor en de studenten van de Aposto lische School. In de lokalen van het' Apostolaat der Hereniging begroette pater Wijnhoven de voorname bezoeker, waarna het gezelschap een rondgang maakte. Tegen negen uur vertrok men naar Tilburg, naar het moederhuis der fraters van O.L. Vrouw van Barmhar tigheid. Hoewel in Tilburg geen officiële ont vangst was voorbereid, was toch reeds lang voor de aankomst van kardinaal Tisserant een grote menigte in de buurt van het moederhuis op de been. Onder luid gejubel steeg de kardinaal voor het moederhuis uit. Nadat allen waren neer geknield gaf hij de aanwezigen zijn ze gen. Daarop trad hij het klooster binne om hier de nacht door te brengen, 'iLCSSt,vfft'u "^4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5