amenwerkin 1AÏERQ 0R39HG iBBEiraf OOO Contact met „anderen zuiver federatief Hoogovens vragen om schroot Onze eerste Koning begint zijn vlucht naar Duitsland Jan van Schaffelaar (16 Juli 1482) r DE HEILIGEN VAN DE WEEK HET GRABBEL!ONNETJE nV^Kdf D-fc* lil Beledigingsproces in de Antillen Groningers moeten gasverbruik beperken Vogelkooien, oude blikjes, pijpen en kachels zijn bruikbaar Nacht van 2 op 3 Juli 1810: Nieuw Brits-Egyptisch overleg voorbereid Tivee niet Wist U.s.. ZATERDAG 5 JULI 1952 Richtlijnen van Katholieke Jeugdraad Volledige autonomie EMIGRANTEN NAAR NIEUW-ZEELAND Eerste vlficht naar „Zuidelijk Eiland Leidde tot aftreden van minister DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR DE LANGE ALLEN VERENIGD RONDOM HUN KONIJnZ SCHAAKRUBRIEK DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. probleemoplossingen. No. 6897. J. j. p. A. Seilberger en M. D. L. Artz. Opl. 1. Phfl dreigt 2. Pfa.tt. Nevenoplosbaar door 1, R [e ThZtt en Pf3tt, alsmede door 1. put, Beter it ïlf5- 12. Tfl—dl wSTm T24. c4—b5: BK* POST VAN EN NAAR HONGARIJE ONDER CENSUUR TENTOONSTELLINGSTENT INGEWAAID Drommen feestgangers in Emmeloord COR VAN DER LUGT MELSERT 70 JAAR „UNITED STATES" OP -EERSTE REIS PAGINA 6 DODELIJK ONGELUK OP SCHEEPSWERF PATER G. BETTONVIEL f L.Echiquier d« Pixis, Mei-Juni 1952. CORRESPONDENTIE-A DR F.S .- POSTBUS 8, HILVERSUM In vele plaatsen en streken van het land is een toenemend streven merk baar naar de oprichting van intercon fessionele „jeugdraden", „jeugdgemeen schappen" of „jeugdcommissies". Reeds lang bezint men zich in het katholieke jeugdwerk op de vele vragen prin cipiële en practische die met dit streven samenhangen. De Katholieke Jeugdraad voor Ne derland, waarin alle katholieke jeugd organisaties op federatieve grondslag samenwerken, heeft op zijn onlangs ge houden ledenvergadering met algeme ne stemmen een rapport aangenomen, waarin een aantal conclusies en alge mene richtlijnen voor plaatselijke sa menwerking is vervat. Als leidend beginsel is vooropgesteld, dat het katholieke jeugdwerk, al is het in nog zo bescheiden mate. een stuk hulp bij de opvoeding is en dat de ge hele opvoeding in wezen onafscheide lijk met de levensbeschouwing is ver bonden. De betekenis van een plaatselijke jeugdraad is derhalve voor de katho lieke jeugdorganisaties niet gelegen in de mogelijkheid van „gezamen lijke opvoeding", maar in het schep pen van een gelegenheid tot overleg en contact tussen de plaatselijke lei ders van de diverse bewegingen, het geen zijn nut kan hebben voor het eigenlijke jeugdwerk op levensbe schouwelijke basis. In de nota wordt dan ook antwoord gegeven op de vraag of-de katholieke jeugdbewegingen principieel kunnen meedoen aan 'n plaatselijke jeugdraad, terwijl de voordelen en bezwaren, aan plaatselijke samenwerking verbonden, aan een critische beschouwing worden •onderworpen. net rapport geeft.een twaalftal con crete richtlijnen, die voor de katholieke jeugdleiders en plaatselijke afdelingen van belang zijn. Na een beschouwing over de wenselijkheid van oprichting gpven de richtlijnen aan, welke het ka rakter, de doelstelling, activiteiten en samenstelling van een Jeugdraad dienen te zijn, wil deelnerning van katholieke zijde verantwoord zijn. Met nadruk wordt daarbij dat het contact zuiver federatief dient te zijn. waarbij de wezenlijke betekenis van het levensbeschouwelijke jeugd werk vooropstaat en elke deelnemende groep volledig autonoom blijft, „meer derheidsbesluiten" zijn in dit verband niet aanvaardbaar. Als taak van een plaatselijke jeugd raad wordt genoemd, voornamelijk, contact, beraad en overleg tussen de deelnemende organisaties; eventueel, hulp bieden en spreekbuis zijn in de kwesties van gezamenlijkbelang, tegenover de gemeentelijke overheid, bij uitzondering: uitvoering van geza menlijke activiteiten in bepaalde geval 10 Besluiten en maatregelen van practi sche aard rekent het rapport niet zon der meer tot de taak van n jeugdraad, deze dienen van geval tot Seyal ^eke- ken te worden en kunnen alleen dan genomen worden indien alle deelne mende organisaties ermee instemmen. Geen semi-overheidsorganen Uitvoerig wordt in her raport nog stil gestaan bij het punt: verhouding tot de gemeentelijke overheid, omdat „plaatselijke jeugdraden" aldus het rapport „nogal eens vervallen in de kwaal, dat zij de juiste verhou ding tussen gemeentelijke overheid en vrije jeugdvorming vertroebelen". Hoewél vooropgesteld wordt, dat een goede verstandhouding en gezonde samenwerking in het belang van de jeugd is, wordt stelling genomen te gen de tendenzen om door middel van interconfessionele samenwerking de overheidsbemoeiing te overspannen en deze jeugdraden tot „semi-over heidsorganen" te maken, waardoor t jeugdwerk in een dwangpositie zou komen. In dit verband wordt ook aan dacht besteed aan functie en bezet ting van het secretariaat van een jeugdraad en van de verhouding tot het eventueel bestaand gemeentelijk bureau voor jeugdzaken. De Katholieke Jeugdraad heeft unaniem aanvaard* dat het dringend gewenst is plaatselijk eerst dan een be slissing te nemen, nadat de diocesane of nationale leiding zich heeft uitgespro ken over de wenselijkheid of noodzake lijkheid van deelneming aan een plaat selijke jeugdraad. De reparatie aan een der gashouders der gemeentegasfabriek te Groningen heeft in de afgelopen nacht enige tegenslag ondervonden, waardoor in de komende dagen de gasafgifte tot het uiterste moet worden beperkt. B. en W, van Groningen verzoeken met de meeste' nadruk de inwoners van Gro ningen en Haren het gasverbruik tot nader order tot het hoogst noodzakelijke te beperken, teneinde te voorkomen dat gasloze uren moeten worden ingevoerd. B. "en W. waarschuwen de gasverbruikers de waakvlammen van geysers, verwar mingstoestellen e.d. in elk geval af te sluiten om ongelukken te voorkomen. Het eerste emigrantenvliegtuig, dat op het „Zuidelijk Eiland" van Nieuw- Zeeland zal landen, vertrok vanmorgen om 9 uur van Schiphol naar Christ- church. Het was de K.L.M.-Skymaster „Schiedam" met 57 passagiers aan boord, n.l. 25 jonge vrouwen, die zich bij haar resp. echtgenoten gaan voegen, 21 mannen, die hun resp. vrouwen of verloofden vooruit reizen en 3 gezin nen. Deze eerste emigrantenvlucht naar Zuid Nieuw Zeeland was aanleiding voor dr A. Plesman om een oorkonde mee te geven bestemd voor de burge meester van Christchurch. De landsininister van Justitie in de An tillen, de heer W. F. M. Lampe, heeft ont slag uit zijn functie aangevraagd. Het ont slag is nog niet verleend. De reden tot deze stap van de heer Lampe is, dat in de partjj waartoe hij behoort, de Arubaanse Volkspartij, een hevige verontwaardiging heerst over de veroordeling van Henny Eman op 1 Juli jl. door het hof te Wil lemstad tot een week hechtenis, wegens belediging van zijn politieke tegenstander de heer E. Yrousquin. In een gesprek met de Antilliaanse cor respondent van het A.N.P. zeide de heer Lampe: „Men eiste van mij inmenging in een justitiële aangelegenheid. Ik wens I echter te handelen volgens mijn eed en volgens mijn geweten. Als landsminister kan ik onmogelijk invloed uitoefenen op de rechter. Ik meen, juist te hebben ge handeld. Nu mijn partij mij niet meer steunt, treed ik af". De heer Albert Eman, de zoon van Hen ny Eman, heeft na zijn terugkeer onlangs uit Den Haag, waar hij als gedelegeerde bij de Rondetafel-conferentie verbleef, in de Antillen een felle campagne gevoerd in verband met het proces tegen zijn va der, die nog in Den Haag vertoeft. De landsregering verkeert thans in moeilijk heden over de vraag, wie de heer Lampe als minister van Justitie zal moeten ver vangen, daar in de Arubaanse Volkspartij die in de landsregering twee zetels heeft, hiervoor geen geschikte figuur is te vin den. ONZE eerste koning was een broer van Keizer Napoleon I en negen jaar jonger dan Frankrijk'» souverein. „Louis", heette hij, Louis Bonaparte. Diep in zijn hart voelde hij niet veel voor het ambt en hij vroeg links en rechts om doktersbriefjes, dat hij ongeschikt was. Maai'waar een Napoleon de lakens uitdeeltwie durft zich daar te verzetten? „Je proclame roi de Hollande, le prince Louis! „Ik, Napoleon, proclameer Prins Louis tot Koning over Holland! Af was de kous. Men schreef de 5e Juni 1806. (Van onze correspondent). Deze week heeft de heer P. R. Bentz van den Berg, directeur van de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken N.V.i tjevens voorzitter van de com missie Nationale Schroot-campagne, In het restaurant van de Walserij Oost. aan vertegenwoordigers van pers en Indu strie enige nadere bijzonderheden be kend gemaakt omtrent de wijze, waarop men in Nederland 't schroot bi|:en zal garen om de staalproductie in 1953 te verhogen tot 800.000 ton. Het schroot „schrot" zeggen de vakmensen brengt 3 cent per kilo op cn wordt, na verzameld te zijn door op kopers, bij tonnen aan de Hoogovens af geleverd, die dit. ogenschijnlijk zo on ooglijke afval, hard nodig hebben voor hun staalproductie. Oude blikjes, auto s, vogelkooien, tuinhekken, kachels, pij pen men kan het zo gek niet bedenken of de Hoogovens storten het in de grote staalovens. En op die manier worden ka pitalen aan deviezen bespaard en kan men meer ruwijzer exporteren. De schroot-campagne zal zich niet In de eerste plaats richten tot de huisvrou wen in den lande, die gemeenlijk haar overtollige oud metaal in het vuilnisvat doen véfdwijnen. totdat tenslotte de roestige resten bij de vuilverbranding met enorme magneten weer bijeenge gaard worden, maar tot de niet-metaal- veTwerkende industrieën en de land bouwbedrijven. De eerste groep wordt via vakbladen, brieven en persoonlijk bezoek bewerkt, terwijl in de herfst het platteland aan de beurt zal komen in een actie, waar over in dit stadium nog geen bijzonder heden bekend gemaakt konden worden. De blokwalserij „Breedband" Is reeds gedeeltelijk in werking en zal straks blokken van. 15 ton, zonder enige moeite omvormen in balken van 12 meter leng te. Op 1 October van dit jaar gaat de warmwalserij. geheel op Amerikaanse leest geschoeid, open, de koudwalserij volgt op 1 April 1953, terwijl 1 October d.a.v. de blikfabriiek in productie zal ko men. Door de schroot-campagne hoopt men niet alleen een „piek" in de opbrengst te bereiken, maar het ligt in de bedoe ling de belangstelling onder die gehele bevolking zo levendig te maken èn te houden voor dit kostbare afval, dat de Hoogovens zich van een vaste toevoer In de komende jaren kunnen verzekerd houden. De nieuwe Egyptische premier lilljkt voornemens 'n aantal stappen te onder- neme. die mogelijk bij bepaalde groe pen van het Egyptische volk onge noegen kunnen opwekken. Daarom beeft hij bij voorbaat In Cairo en in Alexan- drië de noodtoestand afgekondigd, hoe wel er „overal absolute kalmte heerst Het huisarrest van FoFead Serag el din Pasja, secretaris-generaal van de Wafd-partij en voormalig minister van binnenlandse zaken, is gisteren opge heven. Direct daarna is hij door pre mier Sirry Pasja in audiëntie ontvan gen Na het gesprek werd medegedeeld, dat Serag el Din Pasja „met vacantie naar het buitenland zal gaan. Volgens gewoonlijk goedingelichte Egyptische kringen is premier birry Pasja van plan spoedig met de Britse ambassadeur besprekingen te beginnen over de regeling van het Brits—Egyp tische geschil. De nieuwe minister van binnenlandse zaken, Hasjem Pasja, zal officieel contact opnemen met faoeda- nese leiders Verder is bekend gemaakt, dat de regering voornemens is de pers- censuur binnenkort zodanig te verzach ten. dat de kranten en de lezers er nauwelijks ineer iets van zullen mer- ken. De Nederlanders sloegen zijn intocht binnen Den Haag koel genoeg gade. Hoge meneren gaven heel wat spraakwater ten beste. Maar de man-in-de-straat geloofde het wel. En sommigen sloten hun luiken toe. Wat mankeerde de vorst? Hij hinkte. Hij trok met z'n linkerbeen, euvel, over gehouden van het paardrijden. En aan zijn rechterhand haperde ook iets. Die leek wel helemaal stijf te zijn. De Fransen hebben voor hun koningen Louis leuke bijnamen verzonnen. „Le Débonnaire!" Lodewijk de Vrome! (Let terlijk: „de Sul". „Louis le Faineant". Lodewijk de Lanterfanter, geen slechte baan voor wie er het geld toe bezit. „Louis l'Eveillé" Lodewijk de Schran dere. „Louis le Père du Peuple!" Lode wijk, Vader-des-Volks! „Grofste verwijten!". Dan weten we het wel. Koning „Lodewijk-de-Lamme" die geenszins de knapheid van Napoleon in z'n mars had, doch zeker niet van hersens was ontbloot, spande zich in om de Neder landse taal te leren. De grote Willem Bilderdijk was zijn meester. Nu, die kende de taal wel. Wanneer men langs z'n rijen „werken" loopt, is men moe aan het eind. Het meest-grootse gedicht der Neder landse taal: „De ondergang der Eerste Wereld" staat op Bilderdijk's naam (prof. dr J. ten Brink). Maar of het aan de methode lag of aan de moeilijkheid onzer taal voor vreemdelingen Lode- wijk's vorderingen bleven beneden peil. Hij nam het Bilderdijk niet kwalijk. Benoemde hem tot zijn bibliothecaris en legde hem jaarlijks ƒ3000.toe voor die tijd een aardig bedrag. Later schonk Schaakredacteur P. A. Koet^heia. Huize St. Bernardus, Sassenheim. (Zaterdag, 5 Juli 1952.) No. 6903. H. LISSENBERG, Utrecht, le plaatsing. Mat in twee zetten. Beide problemen werden goed opgelost door: ir A. Bergstein. Geleen: dr R. J. F. Nivard, Nijmegen: N. G. Schaaps, Rijs wijk- C. v. d. Weide, Rotterdam. No. 9678 door: mej. R. v. Eekelen, Oosterhout; W. H. Haring Schipluiden: Leo Paalvast, Rotterdam; W. Roestenburg, Rotterdam; C. Sio. Bergen op Zoom; F. F Vismans, Rotterdam. No. 6898 door: H. Th. v. Goor, Voor burg: J. L. Verbeek, Amsterdam. PARTIJ 1243. WEST-INDISCHE VERDEDIGING. Gespeeld te Budapest 1952. Zwart: Keres Pg3—ffi e7e6 b7b6 Rc8—b7 Rf8e7 0—O Pf6e4 Pe4c3: Rb7e4 No. 6904. N. G. SCHAAPS, Rijswijk, le plaatsing. Mat in twee zetten. Twee lichte opgaven biedt ditmaal de :UNoC 6903 noemt men in de probleem- wereld een miniatuur. Het vanantenspel is wel mager, maar er zit 'n goede mat- verar^ermg in» No.'6904 is 'n bijdrage van een trouwe oplosser die ook eens heeft getracht een tweMetsa man te stellen. By een poging als deze mag men niet te scherp in z n oordeel zijn. Bij gevorderde componisten zou men 'n aan de oppervlakte J^Send schaak, waarin de sleutelzet moet voor zien, verwerpen. INLEIDING TOT HET SCHAAKSPEL. door dr M. Euwe. Hiervan is bij G. B. v. Goor Zonen s Uitgeversmij. N. V. verschenen de tiende druk. Deze is een getrouw evenbeeld van voorgaande uitgaven, alleen is deze in de nieuwe spelling geschreven. KDe2'autfutrtst' bieden ons de volgende °°Witf^Dc7, Tb5e2, Rc5-c«, Pc8- elZwart:3 K14, Db8, Tg4, Rd6—h7, Pd5— e8 aó. b3. f5. g5. Opl. 1. Pe7 dr 2 Ptott. No. 6898. J. Buchwald. Opl. 1. c3 dr. 2. Td4t enz 1Tc6, Rc6, Pac6, Pbc0, c6 2. Kg3, Ks4:, Rg4:, Re2. DM enz. Zowel 1. Dc7:, als 1. Re2 falen door 1Pc0. Szabo c2c4 d2d4 Pgl—f3 g2—g3 Rilg2 0-0 Fbl—c3 Ddlc2 De 2c3: iü. Relf4 - - Om zich van Re4 te ontdoen had wit kunnen spelen 10. Tfdl d6 11. Pel RS2. 12j0Pg2:;d7d6 De volgende mogelijkheden zijn hier te vermelden: A joc6 11. Tacl, d5 12. cd5„ Dd5: 13 a3, Rf6- Euwe—Pilnik, Luzern 19B°' 10. Dc8 11. De3, f5 12. d5, Rf6 13 Dkö, d6 14. Tacl, e5 15. Re3, Pd7 en zwart staat beter. Fuster—Pogats Nat. Tn. Budapest 1950. C. f5? dan zou volgen 11. <15. 11 i>c3e3! 11* Tfdl Pd7 12. De3, Pf6 13. h3, c6 14. g4, Rg6 15. Ph4, Pg4:l 16 hg4: Rh4:. Euwe—Najdorf, Amsterdam 1950. 11 Re4'D7 13 '02b4 FqT Het P staat op d7 goed. Na Te8 gevolgd door Rf8 is de weg tot e5 geopend. 14. a2a4 15. a4a5 b6—b5 Gewaagd. Wit heeft zich goed opge steld, maakt van het verkregen positie- voordeel gebruik om tot de aanval over te gaan. De actie van Rb7 heeft weinig meer te betekenen. 16. Pf3—e5! d6—eo: d4e5: Dd7c8 eó—f6: Re7—f6: Tal—cl Rb7—g2: Kgl—g2: e6 e5 n. Rf4g5! Aan 21 Re5: zijn complicaties verbon den wegens Te8. R{f._gg; 22' D«2—Jf5: Tat^r 23 Kg2 te is niet beter byv. 24. Df5, Taeé ofwil 24Tf7 25. De6, cfi 26. 25. Telc7: Na 26)d5T~dDd2: 27. Td2: 28. Td'dT staat Tc7a7' e5—e4 Dd3e3 Tflllda- Tdl_ d8: Tf8—d8, De3d4! ge6—e8 Dd4c5 Td8 c8 Dc5e7 ÜT~«: 0* Ta7e7: De partij is'beslist, de verbonden vrij pionnen op de damevleugel zijn niet te houden. 35. a5a6 n«^5 36. a6—a7 h5h4 Te7b7 Kg8h7 Kgl—g2 eenvoudig 38. Tb8 Van verschillende zijden bereikten ons berichten, dat de postverzending naar en van Hongarije blijkbaar veel moeilijkhe den ondervindt. Uit Hongarije wordt vrij wel niets meer ontvangen en ook naar Hongarije is het zeer moeilijk geworden post door te krijgen. Alle Hongaarse post van en naar het Westen moet loket 72 van het postkantoor Oost van Boedapest passeren. Een uil Hongaren bestaande commissie onder su pervisie van de Russische veiligheids dienst was eerst belast met de controle. Deze controle was echter in de ogen der Russen lang niet streng genoeg en toen maatregelen van het ministerie van bin nenlandse zaken nog het gewenste resul taat niet opleverden, hebben de Russen heel de controle in handen genomen. Alle personeel van post 72 werd door nieuw vervangen met een Russische chef aan het hoofd. Naast deze scherpe controle wordt de doorgaande post in de trein Boedapest Oostenrijkse grens onderzocht en bij twij fel overgebracht naar het Russische post kantoor in de omgeving van Wenen. Ook wat betreft de pakketten worden strenge re maatregelen overwogen. Wie met Hongarije wil corresponderen moet dit „aangetekend" doen. De gewone post zelfs wanneer ze doorkomt blijft weken onderweg. 17. 18. 19. 20. 21. De viering van het tienjarig beslaan van de Noordoostpolder dreigde ver stoord te worden, toen Donderdag ten gevolge van een stevige rukwind op het tentoonstellingsterrein te Emmel oord een deel van een tent inwoei. Ge lukkig kon de schade gisteren in de loop van de dag hersteld worden. Vele vacantiegangers lieten zich met door de harde wind weerhouden om een tochtje naar Emmeloord te maken. Naar schatting vijftienduizend mensen bezochten gisteren het gr°te concoura hippique. Paardensportliefhebbers en talrijke feestgangers trokken in de avonduren in drommen door Emmel oord, waar de stafmuziek van het Regiment Infanterie „Johan Willem Friso" een feestelijk concert gaf. De bekende acteur en oud-toneeldirec- tcur C01- van der Lugt Melsert vierde, zoals gemeld, gisteren zijn 70e verjaar- dafïoewel de jubilaris te kennen had eeeeven zich aan alle huldebetoon le willen onttrekken en daarom deze dag niet in de stad aanwezig was. werden desondanks vele felicUatiebneven, ge lukstelegrammen en bloemstukken aan zijn woning bezorgd. Zoals wij onlangs reeds berichtten, wordt de Nederlander mgr Jouke de Lange C S.S.p. Zondag in Manaos, de hoofdstad van de staat Amazonas in Brazilië, tot bisschop gewijd. Hij werd door Z. H. Paus Pius XII benoemd tot bisschop van Foti- che en eerste prelaat van de praelatura nullius Tefé in het Amazonegebied. Het is de derde Nederlandse bisschop van de Paters van de H- Geest en de tweede Fries; mgr De Lange is nl. geboortig uit St. Nicolaasga. St Nicolaasga zal dan ook Zondag deel- nemen aan de feestelijkheden waarbij pa ter Pouw, C.S.Sp., pastoor van de parochie Sao Raimundo in Manaos (met <-5.000 christenen), die thans op vacantie is in Nederland, de feestpredicatie zal houden. De stad- en streekgenoten zullen trachten de nieuwe bisschop een blijk van hulde aan te bieden in de vorm van een bis schopsstaf. De bisschopswijding staat geheel m het teken van de feestviering over de nieuwe hiërarchische indeling in de staat A™az0: nas, waarbij Manao's' verheven werd tot aartsbisdom. Op 6 Juli is het sluitstuk van deze vie- ring, tevens het slot van het Eucharistisch Congres dat nu in Manaos gehouden wordt. Dan zal Z, Em. de Kardinaa - Aartsbisschop van R10 de Janeiro dn bisschoppen wijden in de open tegenwoordigheid van drie aartsbisschop pen en twintig bisschoppen. Eén van deze drie is de Nederlandse mgr De Lange. Het nieuwe grote Amerikaanse passa giersschip „United States dat ton meet, heeft ponderdagavonddenver; tocht naar Engeland aanvaard. Geduren de de eerste dag maakte het een genua delde snelheid van 34.11 knopen. Kan 1 deze snelheid handhaven, dan zal het schip aanspraak kunnen maken op de blauwe wimpel, het symbool van Atlantisch record, thans m het bezit van de Queen Mary" (81.237 ton), die in Augustus 1938 de overtocht in drie dagen, twintig uur en 42 minuten volbracht een gemiddelde snelheid van 31.69 kno pen. Maar de Nederlanders uit die dagen brachten het zover niet. Meestal noemden zij hun nieuwe souverein: „Lodewyk-de- Lamme" dat zat 'm natuurlijk in die hand en in dat been. Erg fraai was het in geen geval. We schrijven: souverein. Maar dat zegt te veel. Beter zouden we kunnen schrij ven: „stadhouder", of „préfect". Het is, dat het over een koning gaat en dat brengt nu eenmaal een zeker décorum mee, maar anders hadden we het woord: „zetbaas" gekozen dat is begrijpe lijker voor iedereen. Lod e w ijk - d e -ze tb a a s hoe had dat moeten luiden in het Frans? „Louis-le-Gérant" natuurlijk... Klinkt niet eens zo gek. De grote dicta tor te Parys, die het tegen keizers, ja zelfs tegen Christus' Plaatsbekleder op nam, wou alleen maar onzelfstandige familieleden op de Europese tronen, die voor geen cent te zeggen hadden. En zo geraakten Joseph; Louis; Jérome; Murat; ga maar voort, in hoge posities, doch bleven onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan de grote baas schuldig. Mensen met enige ruggegraat bedanken dan voor de eer. Of..verzetten zich, waar ze maar kunnen. Zo deden de broers Joseph, koning van Spanje en Louis vooral en kregen daardoor heel wat van de keizer te horen, die hun soms woorden naar het hoofd wierp, welke in menig woorden boek liever worden vermeden. De ge schiedschrijvers noemen dat omzichtig hij Mr Willem die een beetje aan ij delheid sukkelde en zegde van de Zwanenridder af te stammen een staatsierok met geborduurde kraag, kwistig belegd met lauwerbladen en .sterren" schitterend. In Juli 1808 mocht Bilderdijk op Soest- dijk komen wonen en werd telkens met weldaden verrast. Hoe vreemd zullen echter de toehoorders opgekeken hebben, toen zij eens door zijn koninklijke, leer» ling „met vreugde rondom hun konijn' welkom werden geheten. Konijn staat hief voor koning-. Voor ons land was de eerste koning- sedert-de-stadhouders zeker met onge schikt. Hofdijk heeft zelfs 8ezeJd- »ZÜn nagedachtenis verdient bij den Nederlan der immer in eerbiedige erkentenis te leven". Tijdens rampen ontploffing van een kruitschip aan het Rapenburg le Leiden (wellicht de zwaarste slag ooit in Nederland gehoord?); bij watersnood m de Betuwe en in Zeeland, deed hy wat hij kon om de nood te lenigen. Oogluiken'" liet hij handelsverkeer met Engeland toe, door zijn broer allerstrengst verboden. Zijn eigen vrouw droeg.... Engelse stof fen. „De Nederlanders zijn nu eenmaal geboren smokkelaars" zegt dr J. Wes tendorp in zijn boek. Nu, door dat smok kelen bleef de zeehandel nog wat bestaan trouwens, er waren te weinig contro leurs ook. Algemene dienstplicht wou Lodewijk hier ook al niet invoeren de Nederlanders liepen nooit zo erg hoog weg met „de dienst". En zo waren er allerlei dingen, die Napoleon bar ontstem den. Lodewijk moest te Parijs op het matje komen Weldra zou een Frans leger zijn „entrée triomphale" triomfantelijke in tocht binnen Amsterdam houden. Koning Lodewijk. „nam" dit natuurlijk niet. Nog vóór de Fransen door de Mui- derpoort trokken, had hij zijn ambt neer gelegd. In de bewogen nacht van 2 op 3 Juli 1810 verliet de vorst zijn toenmalige residentie (hij hield van verhuizen) het Pavillioen „Welgelegen" te Haarlem. Hy week uit naar Duitsland, vergezeld van. een dokter, een paar heren, twee knechts eneen straathondje! De reis ging „in snelle vaart" naar Teplitz (Bohemen), waar hij de bescherming inriep van de Oostenrijkse keizer; hier kon de straf fende hand van zijn broer hem niet be reiken. „Hollanders" zo luidden zijn laatste woorden „nimmer zal ik een goed en deugdzaam volk vergeten, zoo als Gij zijt. Ik heb van mijn rang en konink lijke waardigheid afstand gedaan ten be hoeve van den kroonprins, mijn oudsten zoon en van zijn broeder, Karei Lodewijk Napoléon". De laatste werd keizer der Fransen in 1852. Zijn vader „Graaf van St Leu „wel menend en eerlijk, de menselijkste Bona parte en de onbevlektste in eer" (dr H. Colenbrander), was zes jaar tevoren in Livorno overleden. 176 grote bladzijden vol heeft Oltmans gewijd aan „De Schaapherder", die de historie van Jan van Schaffelaar bevat. De geschiedkundige gegevens zijn even wel, buitengewoon mager en komen hier. op neer: De 16e Juli 1482 was een groepje sol daten er in geslaagd de kerk van Barne- veld in bezit te krijgen. Na een kort beleg door de Hoeken (denk aan de Hoekse en Kabeljauwse twisten) had de bezetting geen andere keus dan zich over te geven. De Amersfoortse belegeraars zeiden, dat ze deze gevangenen niet wil den, maar dat zij één van hen, Jan van Schaffelaar. uit de galmgaten moesten werpen. Schaffelaar's makkers weigerden deze schanddaad te verrichten, waarna Jan besloot zich op te offeren voor zijn lotgenoten: „ginck boven op die tynnen 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 37. 38. Of 38. 39. 40. Een-en-twintig gefolterde, afge tobde, en gepijnigde geestelijken, twee aan twee gebonden, bij bet wrakke schijnsel van toortsen en lantaarns, zijn die zomernacht van de 9de Juli 1572 uit Den Briel naar een turfschuur gedreven, 'n klein half uur gaans buiten de stad- Hen trof het wrede en geheel onverdien. de vonnis van een liederlijke kerel, van Lumey: hangt se al bij namen, jonck, oudt, watter is, niemand uyt. genomen". Misschien hebben zij het ruisen van Engelenvleugels verno men daar in dat turfhok, die met de Martelaarskronen kwamen aanwie- ken? Misschien! Zeker niet allen. An ders zouden we mogen spreken van de XXI Gorcumse Martelaren. En het is: XIX. Twee verloochenden hun geloof: broer Hendrik en pater Wil lem van Luik. Mogelijk valt broêr Hendrik enigermate te verontschul digen door zijn jonge jaren: vijftien? Ofschoon.... de H. Maria Goretti was nog slechts twaalf. En pater Willem? Verviel van kwaad tot er ger Schaarde zich onder de Geuzen en werd schenker bij „Langnagel", Lumey. Half October van hetzelfde jaar 1572 ,,werde hij op den Marck gehangen in den Briel". Broêr Hendrik werd wel geen Martelaar, maar bekeerde zich en leidde een leven van boete en ver sterving. Is hij oud geworden? Trad hij in de H. Orde der Kapucijnen? We weten het niet. Maar één zaak staat vast: „Zijn harde penitentie was oprecht". van den toern (toren) staen en sctlen syn handen in syn syde en spranck van boven neder. Mer h(j en viel niet doot, mer doe hy lach, wert hi doot geslagen" Dit Is de enige bron. DAT haviken zich lang niet altijd met één nest tevreden stellen? Trouwens, kieviten evenmin- DAT ons land eens met gletschers over dekt was, wier grens werd gevormd door de lijn: Haarlem - Hilversum - Utrecht - Wageningen - Nijmegen? De Utrechtse heuvelrug heeft er zijn vor ming aan te danken. DAT koolmezen ware meesters zijn in het oplossen van de woningnood. Als holen-broeders nemen ze soms brieven bussen, bijenkorven en omgekeerde bloempotten voor lief. DAT een kievit, wanneer hij schreeuwt aanstonds onder het opvliegen, meestal geen eieren heeft? DAT in Augustus/September de nachte- gaal naar Afrika vertrekt. DAT we alleen de verlichte helft van de maan kennen? Bij NIEUWE MAAN zien we tegen de donkere helft aan.... en daar is niet veel waar te nemen. DAT er geen druppel water qp de maan is, maar dat we er. niettemin, zeeën meren golven en moerassen aantref fen? Die namen kwamen pl.m. 1650 in gebruik. DAT een ooievaar niet met zijn vleugels kleppert, maar met onder- en boven snavel, die dan zeer rap op elkaar neer komen? Dikwijls buigt hij daarbij z'n kop op z'n rug. DAT er een vogel voorkomt, die bij voor keur wespen op zijn spijskaart heeft staan? Het is dan ook de „wespendief!" Wigman zegt, dat hij het mooist-ge- i kleurde roofvogelei van Europa legt. DAT de Friezen „spinnekop" zeggen tegen I een laag, houten molentje, dat tot taak heeft water op te malen? (Van onze correspondent) Een dodelijk ongeluk heeft zich voor gedaan op de werf van de Scheepsbouw Unie N.V. te Groningen, toen door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een bran der ontplofte. Een. ijzerwerker, de 47- iarige G. Hoogakker uit Groningen stond in het mangat van de coaster Carina. Bij het warmstoken van de brander, die hij gebruikte om te lassen, ontstond de explo sie Het slachtoffer werd op de bodem van het schip geslingerd. Zwaar gewond werd hij door de GGD overgebracht naar het Ac. Ziekenhuis alwaar hij in de loop van de middag is overleden. Op het Provincialaat der Paters van de H. Geest te Rhenen is bericht ontvangen van het overlijden van pater Gerard Bet- ton viel C.S.Sp. Pater Bettonviel was in Brazilië werkzaam als rector van het gym nasium te Curvelo. Hij bereikte de leef tijd van 45 jaar. f2—f3: Kg2f3 e4—e3 Tc8c3f Opgegeven ZONDAG, 6 JULI HILVERSUM II (298 M.) 8.00 KRO„ 8.30 NCRV.. 10.00 TKO'R. 12.00 NCRV.. 12.15 kltu., 17.00 NCRV.. 19.45—24.00 KRO. 8.00 NWS.; 8.10 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nws.; 9.45 Oram., 10.00 „Dc open deur", (caus.); 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst: 12.00 Gram.:- 12.15 Apo logie; 12.33 Gram.; 12.40 Amusementsmuz. 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; en Kath. nws.: 13.10 Lunchconc.; 13.30 „Uil het Boek der Boeken": 13.45 Holland Festival: „De Burcht van Hertog Blauwbaard", (opera); 14.41 „De Martelaren van Gorcum". (caus.): 15.03 Gram 15.40 Gevar. muz,; 18.10 „Kath. Thuis front Overal"; 16.15 Sport of gram.: 16.30 vespers- 17.00 Gcref. Kerkdienst; 18.30 Oratoriumvereniging, knapenkoor en orgel; 18.45 Otnroepork. en solist; 19.15 Caus.; 19.30 Nws. sportuitslagen: 19.45 Sport; 19.52 Boek bespreking; 20.05 „Heiligen gaan naar de Hel"; 20.15 Gevar. progr.; 22.37 Reportage, 22.50 Avondgebed en Liturgische Kalender; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM I (402 MJ'JMl VAR A1ZO0 AVJtO, 17.00 VARA. 18.30 VPRO., 18.» IKOR. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.oj Voor het platteland; 8.43 Orgel; 9.05 Gram.; 9.45 Caus.; lo.oo Gevar. muz.; 10.30 „Met en zonder omslag"; 11.00 Gram.; 12.00 Orkest- conc.12.30 „Even afrekenen, Heren!"; 12.40 Orgel; 13.00 Nws.; 13.05 Dansmuz.; 13.55 Boek- bespr.: 14.15 Gram.; 14.35 Holland Festival: Residentie-orkest en solist. (In de pauze; 15.25 Filmpraatje); 16.30 Sportrevue; 17.00 Hatsnonle-orkest17.20 Koorzang: 17.3a Voor de jeugd: 17.50 Sport,lourn.; 18.15 Nws. en sportuitslagen; 18.20 Korte kp-kdlenst.19.00 Voor de jeugd, 19.33 Bijbellezing; 20.00 Nws„ 20.05 Promenade orkest koor en solisten 21.00 ,La vie do Bohème (hoorspel), 21.30 Gram.; 21.30 riem; 22.00 Cabaret: 22.30 Strijk orkest; 23.00 Nws.; 23.15 Weekoverzicht, 23.2a —24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.no Crit'eken; 12.55 Weerber.; 13.00 Nws.; 13.10 Country Magazine; 13-4® Grain.; 1.4HM» Wenken voor de tuin; 14.30 Strijkovk. en solist: 15.00 Hoorsp.; 1..00 Opera-koor en i -orkest en solisten; 1M3 Boekbespr-, 17.00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber.; 18.00 Nws.; 18 15 Caus.; 18.30 BBC Northern Orchestra; 19 45 Avonddienst; 20.25 Liefdadigheidsop- roep; 20.20 Hoorsp.; 21.00 Nws.: 21.15 Caus.; 21.30 Walsmuz.; 22.10 Hoorsp.; 22.52 Epiloog; 23.00—23.03 Nws. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 m. 12 00 Verzoekprogr.; 13.00 „The Harry Roy Band Show": 13.30 Gevar. progr.; 14J5 Idem; 14.45 interviews en gram.; 15.45 Klamcb.; 18 15 Gevar. progr.; 17.00 Round Britain V4ulz; 17 30 Sportoverz.; 18.00 Gram.; 18.30 Gevar. orogr 19.00 NWS. en radiojourn.; 19.30 Amu sementsmuz.; 20.30 Community hymn Singing; 21.00 Gevar progr; 22.00 Nws., 22.15 Twee piano's 22.130 Orgelsp.; M-M Gram., 23.30 Lichte muz.; 23.56—24.èOO Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Gevar. muz.; 13.00 Nws., 13.20 Amuse mentsmuz.; 15.00 Verzoekprogr.; 18.J) Dans- muz.; 18.00 symphonie-ork. en solist, 19.00 Nws.; 20.45 Operamuz. 21-4a Naw. 22.15 Dans- muz.; 23.15 Amusementsmuz.; 24.02 Nws.; 0.10 Symphonie-ork.; 1.1s Lichte muz. Frankrijk Nationaal progr. 347 en 249 m. 12 10 Hoorsp.; 13.00 Nws.; 13.20 Hoorsp.; 15 05 Gram.; 15.30 „Le Domino noir", opera; 1715 Gram.: 18.00 Orkestconc.; 19.30 Gram.; ]9*58 Idem: 20.02 Idem; 20.15 Strijkensemble en soliste: 22.35 Kamermuz.; 23.35 Gram.; 23.45— 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 12.00 Radiojourn.; 12.30 Weerber.; 12.34 Orkestconc.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Gram.; 18.00 en 16.50 Idem; 17.00 Sport: 17.05 Gram.; 17.45 Sport- uitsl.; 17.50 en 18.00 Cram.; 18.30 Godsdienstig halfuur; 19.C0 Nws.; 19.30 Gevar. progr.; 2L30 Reportage; 22.30 Nws.; 22.45 Gram.; 23.05 24.00 Dansmuz. 414 m. 12.10 Gram.; 12.30 Omroeporlc.; 13.00 Nws.: 13 10 Verzoekprogr.; 14.30. 15.00. 15.45 en iO-^O Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 en 18.00 Gram.: 19.00 Godsdienstige uitz.: 19.45 Nws.; 20.00 Omroep- ork. en koren; 21.00 Gram.; 21.15 Grpqt Symphonie-ork. en soliste; 22.00 Nws.: 22.10 Gram.; 22.50 Nws.; 23.00 Dansmuz.; 23.85 Nws MAANDAG. 7 JULI. HILVERSUM 11 (293 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. 8.10 Sportuitslagen; 8.25 Gewijde muzle: 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.05 Orgel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.SO Marinierskapel; 12.10 Gram.; 12.25 Voor boei en tuinder; 12.33 Orgelconc.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Banjo-orkest; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.-, 14.45 Voor de vrouw- 15.15 Tenor en gitaar; 15.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel; f6.00 Bijbel lezing; 18.30 Gram.; 16.45 Lichte muz.; 17.0(1 Voor de kleuters: 17.15 Pianorecital; 17.30 Voor de Jeugd: 17.45 Reg.uitz.: J. A. van Beuee- .Nieuw Gulne» en de Zuid Pacific commissie"; 18.00 Nws.; 18.13 Sportpraatje; 18.25 „Voor de mannen ln grijs groen en blauw"; 18.30 Gram.; 19.15 „De Nederlandse Koe werkt voor G. I. Joc (klankbeeld)i 19.35 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nws.; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Vocaal ensemble en orgel; 20.45 ..Muziekinstrumenten van de verschillende volkeren'' (caus.); 21.00 Om- roeporke&t cn soliste; 21.50 ,»ln de Arabische In het laatste huisje van het dorp woonde Hetty met haar moeder, haar geitje en een stuk of wat mooie, bruine kippetjes. Ze hadden niet veel, maar ze konden het samen best vinden en dat is altijd meer dan veel te hebben en ruzie op de koop toe. Eens stond Hetty bij het hekje van het voortuintje op haar moeder te wachten. In plaats van moeder kwam een oud vrouwtje aangeschommeld oude vrouwtjes schommelen wel eens 'n beetje, van links naar rechts. „Dag oud moeder tje" zei Hetty vriendelijk. „Dag lieve kind! Jij hebt zeker wel 'n glaasje water voor me. want ik heb dorst" vroeg het vrouwtje. „Water is voor de kippetjes", lachte Hetty. „Lekkere, verse geitemelk is voor oude vrouwtjes". En ze schonk een heerlijk glas vol. Dat smaakte. Het moedertje glom van genoegen. „Wilt u er soms ook een beschuitje bij?" vroeg 1 Hetty. Ze smeerde een beschuit met verse boter en prakte er verse aardbeien cp met dik suiker. Het was de laatste boter en de laatste suiker uit de keuken. Maar daar keek Hetty niet naar. Toen het moedertje weer verder ging, zei ze: „Lieve kind, als de klok zes slaat, dan luidt het Angelus! En dan mag je je lege melkkannetje op de schoorsteenman tel zetten!" Waar was ze ineens gebleven? Zeker in het bos, want Hetty zag haar niet meel Toen moeder thuis kwam. zei ze, dat Hetty erg lief was geweest. Samen zetten ze het melkkannetje op de aangeduide plaats. „Ring! Ring!" klonk het om zes uur. En toen ze keken, zaten er twee goudstukjes in! Wereld" (caus.); 22.00 Harpensemble; 22.30 Kamerkoor; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15 Gram.; 23.40—24.00 Idem. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO.. 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nws.; 7.18 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 Kook- praatje; 9.00 .Denk om de bocht"; 9.15 Gram.; 10.00 „Voor de oude dag", (caus.): 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Gram.; 10.45 Vóór de zieken; 11.30 Sopraan en fluit: 12.00 Dansmuz.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Roemeense muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Voor de Middenstand: 13.20 Pro menade orlc.13.50 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.18 Kamermuz.; 14.45 Gram.: 15.15 „De man die wilde leren griezelen", hoor spel; 16.05 Haarlemse Orkestvereniging en soliste; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgel en zang; 17.50 Ronde van Frankrijk; 18.00 Nws.; 18.15 Mil. commentaar; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overz.; 18.40 Voor de Jeugd; 19.45 Reg. uitz.: tr P. W. Bakker Arkema: ..Rationali satie van de oogstwerkzaamheden"; 20.00 Nws.; 20.05 Actual.; 20.15 Gevar. progr.; 20.50 Tenor en piano; 21.10 Dansmuz,; 21.35 „De weg naar vrijheid", lezing; 21.50 Holland Festival: Concertgebouwork.23.00 Nws.: 23.15 Social, nws. in Esperanto: 23.20 Klein koor en orgel; 23.45—24.00 Gram. F.ngelancl, BBC Home Service 330 m. 12.00 Sport; 12.30 Gevar. progr.; 12.55 Weer ber.; 13.00 Nws.; 13.10 Gevar. muz,; 13.50 Sport; 13.58 Idem; 14.00 BBC Welsh Orchestra en .solist; 15.00 Sport; 15.45 Rhythmische muz.; 16.00 Inutervtews; 16.30 Sport; 17.00 Vooro de kindei-en; 17.55 Weerber.; 18.00 Nws.; 18.15 Sport; 18.20 Caus.; 18.30 HB'C Northern Or- eherstra en solist; 19.30 Caus.: 19.45 Amuse mentsmuz.; 20.00 Gevar. progr.; 20,45 Com mentaar uit India; 21.00 Nws.; 21.15 Hoorsp.; 22.o:45 Farlementsoverz.; 23.00—23.03 Nws. Engeland, BBC Light progr. 1560 en 247 m. 12 00 Orgelspel; 12.30 Dansmuz.: 13.13 Mil. ork.; 13.45 Voor de kleuters: 14.00 BBC Welsh I Orchestra en solist; 15.00 Zlgeuniersork.15.30 Voor de soldaten; 15.45 Amusementsork.: 16.15 Mrs Dale's dagboek; 16.30 Hoorsp.; 18.00 Amusementsmuz.; 18.45 Hoorsp.19.00 nws. en radiojourn.; 19.25 Sportber.; 18.30 Gevar. progr.; 20.00 Hoorsp.; 20.30 Woordenspel; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Sport; 22.32 Dansmuz.: 23.00 Voordr.; 23.15 Amusements muz.; 23.56—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 369 m- 12.00 Orkestconc.; 133.00 Nws.; 13.25 Omroep- oork.; 14.15 Amusementsmuz.; 15.30 Zangreci tal; 16.10 Klass. muz.; 16.40 Rhytninische muz.; 17.00 Nws.; 17.45 Amusementsmuz.; 19.00 Nws.; 19.00 Symphónie-ork. en solist; 21.45 Nws.; 23.30 kamermuz.: 24.00 Nws.; 0.30 Dansmuz.; 1.15 Amusementsmuz.. FrankrUk Nationaal progr. 347 en 249 m. 12.00 Gram.; 12.30 „Moucheron". opera; 13.00 Nws.; IS.dB „Bagatelle", opera: 13.'3 Gram.; 14.00 Nws.; 14.05 Gram.; 14.30 Hoorsp.: 16.00 Kamermuz.; 17.00 Flanoconc.: 17.30 Kamermuz.; 16.30 Ameri. uitz.; 19.01 Gram.; 19.58 Gram.; 20.02 Nat. orkest en solist; 20.57 Idem; 22.00 Hoorsj.; 22.50 Muz. caus.; 23.20 Gram.; 23.45—24.00 Nws. Brussel 324 en 434 m. 324 m. 11.45 Gram.: 13.39 Weerber.; 12.34 Vu... de landbouwers; 12.42 Symphonlekor-, (Om 12.50 Koersen); 13.00 Nws.; Pianoiecital; 13.45 en 14.00 Gram.; 14.20 viool recital; 14.45 15.30. 16.15 en 16.30 Gram.; 17.00 Nws.: 17.10 Amusementsmuz.,- 13.06 Franse les; 18.15 Gram.: 18.25 Kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nws.; 19.50 Voordr.; 20.00 Omroepork. en solist; 21.00 Gram.; 21.30 Dansmuz.; 22.Of Nws.; 22.15 OrgelsPJ 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.05 Omroepork.; 13.00 Nws.; 13.10. H.w. 15.00 18.45 en 16.30 Gram.; 17.00 Nws.: 17.15. 17.45! 16.30 en 19.30 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 KJankb.; 20.30 Omroepork.; 21.18 Strijk kwartet; 22.00 Nws.; 22.10 Gram.; 22.50 Nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6