Nieuws uit STAD en OMTREK Het huis moet er zijn voor ons; niet omgekeerd Muys en de Winter herstellen Kethel-huizen cm* m mat Hillegom heeft eindelijk zijn bloembollenbeurs LAATSTE BERICHTEN Noord-Brabant heeft een nieuwe energiebron De MAN NERGENSHUIZEN Een maand lang geen televisie Jan van Roessel blijft amateur Kleur, vorm en inrichting kunnen rust betekenen VLAARDINGEN Gebouwencomplex met wereldstad-allures WOENSDAG 9 JULI 1952 S PAGINA 2 AANBESTEDING DE BLAUWE DOFFER NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VASSENA EN ALBLAS LEIDEN IN ZOMERAVOND-KLASSE- MENT NEDERL. REISVERENIGING VOOR KATHOLIEKEN Afdeling Schiedam „DE VRIJHEID" R.K. LEESZAAL ST. LIDWINA VERANDERING JEUGDRECREATIE Donderdag 10 Juli muziekavond te verzorgen door de Jonge Harmonie Pijpercorps. Met medewerking van een accordeonist op het plein voor het Stadhuis, aanvang 8 uur. Vooraf een korte wandeling door de wijk. GESLAAGD BURGERLIJKE STAND AANVAARDEN ECHTER GEEN AANSPRAAK VOOR GEBEUREN PROEFTOCHT s.s. MAASDAM STUDENT WAS AETHER- PIRAAT NED. VRACHTENMARKT Hillegom leefde mee Films van Olympische Spelen 800 gulden per minuut (Van onze correspondent) Het departement van O. K. en W. heeft het besluit genomen, dat er tussen 19 Juli en 17 Augustus a.s. geen televi sie-uitzendingen zullen plaats vinden. Zulks is noodzakelijk in verband met de vacantie van het personeel en nood zakelijke onderhoudswerkzaamheden Gigantische Amercentrale in Geertruidenberg officieel opengesteld Geen gewapper Namens de echtgenote van de bedrijfs- ingenieurs, die langs de oever van de Burcht aan „de Amer' van door VICTOR BRIDGES Maar ook naar Helsinki? AMERIKAANSE STUDENTEN NAAR EUROPA „Groote Beerhedenmorgen in Rotterdam gearriveerd In het kader van de Vacantieweek 1952 zal in het Stedelijk Museum een tentoon stelling worden gehouden ..Onze Woning Zowel de Schiedamse Middenstand, in het bijzonder meubelzaken, als het Centraal Vrouwen-Comité zijn tezamen met deskun digen als mej. Janse, binnenhuis-archttccte en de heer D. Schwagermann, conservator van het Museum, bezig voorbereidingen te treffen, die reeds in een vergevorderd sta dium zijn gekomen. Voor vele der betrokkenen was het gis terenavond een goede gelegenheid om ken nis te maken met een aspect van deze ten toonstelling, n.l. met het „Goed Wonen". Mej. M. "w. J. Hietbrink, van het secre tariaat van de stichting met dezelfde naam, hield een inleiding,' die tegelijker tijd toelichting was op de komende expo sitie. In haar praatje, dat alle aanwezigen la ter gestencild nog eens in grote lijnen terugvonden, benadrukte de spreekster steeds, hoe de mens het voornaamste moet zijn in het huis en in zijn inrichting. Die mens moet zich niet ondergeschikt maken aan zijn woning of aan het meubilair; hij moet beiden gebruiken te zijnen nutte en tot zijn genoegen. Als onveranderlijke gegevens in 't huis zijn daar de maten van de kamers en ver trekken. Zij kunnen in directe zin niet veranderd worden, maar wel kan er grote invloed uitgeoefend worden op de indruk, die zij maken door een verstandig gebruik van kleur, van vorm en van indeling. In een tijd als deze .waarin de onrust groot is, blijkt voor een huis juist de rust van groot belang en in dit verband zijn rust en ruimte begrippen, die elkaar zeer na liggen. Rust kan verkregen worden door harmonie van kleuren. Een lang en smal vertrek vraagt andere behandeling, dan een bijna vierkant. Men kan bijvoor beeld de pijpenla-indruk verzwakken door het gebruik van verschillend behang langs de lange en langs de korte wanden. In een vierkant vertrek valt veel accent op het plafond, dat men door schildering in een wijkende kleur minder laag kan doen. schijnen dan het is. Al deze problemen vragen om een ver standelijke benadering, die tegelijkertijd de „gevoeligheid en de fantasie niet uit sluit; beide laatsten kunnen overbruggend werken bij sterke tegenstellingen. Het is de taak van de goede binnenhuis-architect deze synthese te leveren. Ruimte wordt ook beïnvloed door de vorm en indeling van datgene wat er in staat. DaaTom is het fout meubels te ko pen zonder te weten in welke omgeving zij het zullen moeten doen, terwijl het nog afkeurenswaardiger is meubels te ko pen om wat vrienden en kennissen er wel van zullen zeggen. Men moet hier de mens, zichzelf, weer in het middelpunt plaatsen en zich afvra gen wat handig, gemakkelijk, pretr.ig en zeker voor een moderne vrouw wei nig bewerkelijk is. Alle z.g. „indrukwekkende" meubelen, waarmee buren en kennissen geïmponeerd worden, zijn in de practijk voor de huis vrouw helemaal zó leuk niet, omdat zij veel aandacht vragen en veel onderhoud vergen. Bovendien maken zij de kamers meestal vol en onrustig. Men dient zich af te vragen, wat men in de kamers zal gaan doen. Men zal er moeten leven, moeten werken; de kinderen zullen er moeten spelen. Dat zijn de overwegingen, dia bij het kopen van meubilair moeten beslissen. Daar komt n-og bij, dat in een kleine kamer stoelen met opengewerkte rug en licht van lijn de kamer minder vol zullen doen schijnen dan de massale, geheel be klede. Als de kinderen in de kamer moe ten spelen en deze te klein is, kan een dressoir volkomen overbodig zijn en door veel handiger bergruimte wellicht vervan gen worden. Men dient niet te nemen waf nu een maal mode is. of de gangbare producten van de meubelfabrieken, maar die dingen, die men voor zichzelf het meest nodig heeft en die het leven en wonen werke lijk veraangenamen. Zo is het ook met de slaapkamer, w aarin vaak lits-jumeaux geplaatst worden als alles-beheersende bakbeesten, die een ge- Dinsdag werd ten Stadhuize aanbesteed het maken van een loswal langs de op spuiting van het Industrieterrein ten Westen van de Schie, met bijkomende werken. De navolgende inschrijvingen kwamen binnen: J W. Verdoom Papendrecht 72.850; T Bakker, Rotterdam 72.910; J. Bron- gersma, Gouda ƒ73.800; Fa Gebr. Visser, siiedrecht ƒ74.850; C. A. Langeveld, Al phen a. d Rijn 75.000; J. K. Simon, Schiedam ƒ76.000: Aann. Bedr. Fa v/h C Nederveen Zn, Rotterdam ƒ76.500; A. J. Blij leven, Breda ƒ78.200; Fa A. Ver hagen Breda ƒ78.600; Goudse Aann. Mij Fa H. E. van Deest, Gouda ƒ78.800; C. van Leeuwen Zn, Nieuwerkerk a. d. IJssel ƒ83.900; Mij tot Aann. v. Heiwer ken N. V.. Rotterdam ƒ84.500; J. L. Bur gers, Hillegersberg 85.000; L. Vermast Zn, Rotterdam ƒ85.300; G. H. Visser, Rotterdam 86.200: R'dams Hei- en Hei- palenbedrijf v/h J. Nederveen, Rotter dam ƒ87.400; Gebr. C. M. en M. A. Ne derveen, Rotterdam 90.750; N. V. Aann- Bedr. v/h Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht 95.300: N. V. Visser en Smit's Aann. Mij, Papendrecht ƒ96.000. De gun. ning werd aangehouden. Bovengenoemde vereniging hield een wedvlucht vanuit Limoges, afstand 730 km. De prijzen werden als volgt behaald; J. Hopstein 1. J. Wenteler 2 18, H. Brök- ling 3 10 ID, P. van Diest 4. C. Paarden- kooper-van Wijk 5 7 12 13, M. Putters en zoon 6 14, M. Kouwenbergen 8, J. van Deursen 9. M. Bakker 11. A. Nieberg 15. J. v. d. Linden 16. A. Brökling 17, A. van Put 20. W. Wijnstekers 21. Dipl. J. Bal- lijns. J, Hopstein werd winnaar van een theeservies. 04GBIA0 VOO* SCHUOAM OmST*tKtM 74ste Jaargang No 21892 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.— per maand, ƒ0.47 per week. Advertentle-prlJs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke makkelijk en hygiënisch onderhoud van die kamer niet eens meer mogelijk maken. Mej. Hietbrink behandelde langs deze lijnen ook nog de keuken, en de stoffering van de diverse vertrekken. Zij verluchtte haar praatje met enkele lichtbeelden, die wij nogal eenzijdig vonden, terwijl zij bo vendien niet al te best van fotografie wa ren, d.w.z. de gezichtshoek was soms wel wat erg afgestemd op het verbeterende of verslechterende effect. Mevr. de Boer leidde de spreekster in. Er was een kopje thee tijdens de pauze. Daarna kreeg mej. Hietbrink een aantal vragen te beantwoorden. bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiëni tot 21) woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Het was gezellig druk op de'Nieuwe Haven en in de Warande, waar gisteren avond de tweede serie wielerwedstrijden werd verreden in het kader van een trits, die geld in het laatje moet brengen van het Bureau voor Medische Sportkeuring van de S. B. L. O. De Wielerclub Schie dam had opnieuw eer van het vele werk, u f v'-r.ze' werd en het bleek, dat meer belangstellenden dan de eerste avond naar de verrichtingen van de aankomende wie- Iergrootheden kwamen kijken- Vooraf werden 12 ronden voor junio ren gereden. In totaal 9,6 -M waarover 14 minuten gereden werd. De iiitslag was; I J. Heijden (Apollo); 2 J. de Haan (Feijenoord); 3. W de Koning (A->; 4 A Lokker (F.); 5 W. de Koning (Coureur) en 6 H. v d Graaf (Rotterd. Leeuw). Bij :de nieuwelingen ging de strijd voornamelijk tussen de overwinnaars van de vorige keer, al was het nu M Vink van de Rotterd. Leeuw, die een eind maakte aan de strijd tussen v. Gooi en Vassena om de eerste plaats. Hij kwam als eerste door ide finish, gevolgd door de beide genoemden in dezelfde volgorde. De uitslag van deze strijd voor nieu welingen over 40 ronden (32 KM.) was: ,i^,LVlnk (R- L'): 2 c' v- Gooi (Pe- daalndders); 3 G. Vassena (P.); 4 J. Oelen 3- r. Dangerman (C); 6 R. Kop peen (P 7 s. Verhoeff (A.\ 8 H de Vrij (A.); 9 Franchesma (R. l,.); jo B Alblas (R. L Bij de amateurs was het dezs keer de kampioen van Zuid-Holland J Verhoeven (Pedaalridders), die met de eer ging strijken, gevolgd door Th. Alblas- Overi gens zaten onder de eerste tien weer verscheidene renners, die ook op de eer ste avond onder de geplaatsten waren, ,De eindslag van deze course was: 1 J. Verhoeven (PO; 2 T. Alblas (R. LO; 3 T. Blokzeijl (R. LO; 4 Bravenboer (AO; 5 P. Versluijs (R- LO; 6 A Bachet- ti (R. L.)7 D Terhaar <P);'8 Beste- breurtje (F); 9 D den Burger (F.)- 10 D. Bazen (P.); 11 N. Knijnenburg (S.)'; 12 J. VolwerkTSO, De stand m het klassement na de 2e avond is: Nieuwelingen: G. Vassena 18 punten; 2 c. V Cool 17 pnt.; 3 J. Oelen 13 pnt; 4 T Dangerman 13 pnt; 5 M Vink 10% pnt. Amateurs: 1 Th. Alblas 17 pnt.; 2 M- Bravenboer 16 pnt. 3- A. Bachetti 11 pnt.; 4 P. Muilwijk 10% pnt.; 5 J. Verhoeven 10 pnten. Tijdens de wedstrijden zijn verscheidene premies verreden, waardoor het geheel van de strijd aantrekkelijker werd. Vol gende week, 15 Juli, vindt het slot van deze 'zomeravondcourses plaats op de par cours rond de Plantage. Ofschoon nog lang niet alle hindernis sen in verband met <je samenstelling van een afdelingsbestuur uit de weg geruimd zijn. heeft de Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken (N.R.V.K. opgericht in 1923) thans ook een aparte afdeling Schiedam kunnen vormen, onder welke afdeling tevens Vlaardingen en Maassluis ressorteren. Leden en niet-leden kunnen nu alle gewenste inlichtingen omtrent aanmelding voor reizen, programma's e.d. krijgen bij de secretaris van onze nieuwe afdeling: de heer M. v. rt. Laarschot, Korte Singelstraat 1. Schiedam. Telefoon 67132 en wel dagelijks van 17 tot 19.30 uur. Wij hopen U binnenkort meer over ons afdelingsbestuur te kunnen vertellen en ook welke contactpunten wij in Vlaar dingen en Maassluis zullen hebben. Het voorlopig bestuur N.R.V.K. Afd. Schiedam De P. V. „De Vrijheid" Schiedam hield Zondag een wedvlucht van uit Sint Quentin, waarvan de uitslag is als volgt, t.w.W. van Ekris 1 12 13 C. Lems 2 4 7 14 23 24, Vermaat 3 25, kiela v. d. Moer 5 9 16, J. F. Janssens 6 11 19 21 26, L. Beckers 8 10, A. H. Bak ker 15 18, C Middendorp 17, J. Mieloo 20, D. C. Bakker 22 27. Bovengenoemde vereniging deelt nog mede dat op Zondag 13 Juli een wed vlucht zal worden gehouden met jon ge duiven van uit Tilburg. Hiervoor in- korven Zaterdag 12 Juli tussen 15.00 en 16.30 uur. In Juni van dit jaar is er een sterke stjjging geweest van het aantal uit geleende jeugdboeken. Het aantal uit geleende romans liep niet onaanzien lijk terug, evenals het aantal uitge leende studieboeken. De uiteindelijke cijfers waren (tus sen haakjes die over dezelfde maand 1951) Ned. Romans 1856 (2104), Jeugd boeken 1223 (839), studieboeken 433 (524); in totaal 3512 (3467). De sigarenzaak van de heer J. Ver meulen op de hoek van de Gerrit Ver- boonstr. en de Westvest is overgegaan in de handen van de heer C. P. Mar tens. Aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop behaalde onze stadgenoot de heer C. R. Vonk het diploma Franse, Engelse en Duit se handelscorrespondentie. GEBOREN: Johanna A. dr van L. Ruif- rok en M. C. Baars; Heintje J. dr van C. Sterrenberg en H. J. Rombout; Jaco bus J. zn van P. D. Heesbeen en J. Wal; Geertruida dr van N. Koppeschaar en G. Tintel; Alida E. W. dr van L. Hol en D. Merra; Henry H. J zn van H. Th. L. Rejjsbergen en M. j. Koning; Evert C. zn van B. J. v. d. Steeg en D. v. d. Berg; Sarina dr van G. Hulsman en J. M Kila. OVERHEMDEN: A. Romijn 59 ji; P. J. Knikman 76 j., weduwe van E. J. Baan- vinger. Als dienstbetoon en niets anders zijn de aannemers Muys en de Win ter bereid de schade aan de daken in Kethel te herstellen op hun kosten. Hiermee aanvaarden zij ech.er geen verantwoordelijkheid voor het gebeu ren in de nacht van Zondag op Maan dag. Hun werk hebben zij. naar zij vol houden, overeenkomstig bestek en goedgekeurde tekeningen geleverd en de schade, die hieruit is voortgesproten, kan niet geweten worden aan een af werking, die niet in overeenstemming zou zijn met de in de plannen gestelde eisen. Of dit inderdaad het geval is, willen het College van B. en W. en vooral de wethouder van de woningdienst, mr M. J. M. v. Kinderen, dan nu maar eens onomstotelijk vastgesteld zien door een rapport van neutrale deskundigen. Daarom heeft hij in overleg met de aannemers aan het bestuur van de raad van arbitrage in de bouwnijverheid verzocht een commissie van drie top mensen op dit gebied te benoemen, die ter voorlichting van beide moet vast stellen wat (ie oorzaak van deze schade is. Los van elke schuldvraag dus, zullen Muys en de Winter binnen enkele da gen klaar zijn met het herstel van de geleden schade en dan tevens verder gaan met het treffen van voorzieningen aan de andere daken van de Welschen- woningen, immers de dakconstructie, welke werd toegepast iri Tuindorp Kethel is losgelaten voor een andere, die minder kans biedt aan onderschie- tende wind om vernietigend werk on der het overstekende deel te beginnen. De wethouder wilde in geen enkel opzicht vooruitlopen op het rapport, dat is opgevraagd en weigerde dus specula tieve opvattingen naar voren te bren gen. Het ligt waarschijnlijk in de bedoe ling van de aannemers om ook de mo gelijkheid van abnormale weersom standigheden onder ogen te zien door een verslag op te vragen van het me teorologisch instituut. Aan de woningdienst is opdracht ge geven de schade te gaan opnemen bij de bewoners, die dan zo snel mogelijk afwikkeling van zaken zullen krijgen. De schade aan de achtertuinen blijkt na verwijdering van de dakresten, mee te vallen. (Advertentie) EINDEXAMEN MIDDELBARE HAN DELSAVONDSCHOOL Voor het eindexamen der Middelbare Handelsavondschool, uitgaande van de Vereniging voor Handelsonderwijs „Ken nis is Macht" zijn geslaagd de dame's: L Don, J. v. Ekelenburg, J. van Embden, P. v. Heusden, C. A. Hogenkamp, J. M. Kuiper, M. S. v. Minnen, en de heren L. den Boer, J. Ch. Boiderhey, C. M. Boogert, J. Brobbel, B. N. Broek, R. L. Wondergem, B. H. Foet, A. H. v. d. Graaf, J. Heinsius, A. M. Hoek, C. Jacobs J. v. d. Kooy, J. Krüger, A. Vermeer (Rozenburg) P. A. Lok, W. K. F. Luyben J v d Meuien (Schiedam) K. Moerman B. A. Odtjk, J. C. Schepen, J. H. Veltman, G. P. Vogel en M. Westerdljk. Het aantal examencandidaten bedroeg 34, waarme de een record werd gevestigd. Twee can- didaten moesten zich wegens ernstige ziekte terugtrekken; 2 werden afgewe zen, 30 slaagden van de 32. ERFPACHTAANVRAGE Van Den Outer's Bouw- en Handel maatschappij N.V. alhier, is een verzoek ingekomen om uitgifte in eeuwigdurende erfpacht van een perceel gemeentegrond begrensd ten Westen door de van Lin den van den Heuvellsingel en ten Zuiden door de Emmaüskerk, ter beschikbare breedte langs de van Linden van den Heuvellsingel en diep plm. 25 meter. IN SCHEEPSRUIM GEVALLEN De 22-jarige matroos J. H. Aertse, wo nende te 's Hertogenbosch, viel Maandag middag in het ruim van het Rijnsleep- schip Vulcaan 14. liggende in de Vulcaan- haven, alhier. Hij was bezig merkels vast te binden, toen het touw, waarmee hij dit deed, brak. De matroos bekwam een gekneusde voetsbeentje en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. HET FEEST VAN „SURSUM CORDA" Als eerste in de reeks van feestavonden op het feestterrein ter gelegenheid van het gouden feest van „Sursum Corda was het Dinsdagavond wel iets aparts, nu zich een 100-tal Ambonezen presen teerden in hun fantastische Indische cos tumes en. het talrijke publiek nader ken nis hebben doen maken met hun volks kunst. En men heeft volop genoten! We denken aan de meeslepende Hawan-mu- ziek, de prachtige Indische dansen; dit alles uitgevoerd op deze mooie zomer- avond bracht sfeer op het feestterrein. Vooraf werd een mars naar het terrein cemaakt, welke eveneens veel belang stelling trok. Een uitstekend geslaagde avond. Heden, Woensdagavond, is de Spuilbal- wedstrijd tussen de brandweercorpsen een nieuwe attractie voor Vlaardingen. POSTDUIVENVERENIGING „DE VREDESDUIF" De P.V. „De Vredesduif" hield een wedvlucht van St Maxence, afstand 315 km. Gelost te 9 u. 30 min. Prijzen als volgt: 1 J. v. d. Zande; 2 15 J. Joke!; 3 7 10 W. Steenbergen; 4 9 L. Pleijzier; 5 B. Boogaart; 6 12 L van Vliet; 8 13 14 M. Broek; 11 J. Vink; 16 J. Schoep. Aankomst le duif 16 u. 24 min. 57 sec. laatste duif 17 u. 39 min. 45 sec. Uitslag junioren: 1 M. Noordhoek; 2 5 J. v. d. Burg; 3 P. v. d. Lee; 4 B. v. Beveren; 6 A. Plomp; 7 A. Smit. Aankomst le duif 4 u. 16 min. 58 sec. laatste duif 7 u. 46 min. 0 sec. HENGELCONCOURS De Vlaardingse Bond van Hengelaars verenigingen organiseert Zaterdag een groot hengelconcours, waaraan iedere Vlaardingse hengelaar kan deelnemen. De Fa Wout van Leeuwen stelt ter ge ledenheid van haar 20-jarig zakenjubi- leurn hiervoor vele prijzen beschikbaar, waaronder een complete hengeluitrus- ting. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTBODE" De PoStduivéfJ/er. „De Luchtbode" hield een wedvlucht van St Maxence, af stand 314 km. In concours waren 82 dui ven. Prijzen werden behaald als volgt: A. v. Toor 1 2 13 14; G. Koodenburg 3 5; L. Poldervaart 4 16 19; G. Scheffer 6 9 18; M. Kijne 7; L. de Cierck 8 15; v. d. Hoven-Aartsen 10; D. Paalvast 11 12; J. Kroos 17; Joh. Bos 20; Gebr. v. Dorp 21. De nieuwste aanwinst van de Holland- Amerika Lijn, het s.s. Maasdam, zuster schip van de Ryndam, nadert haar vol tooiing bij de Dok. en Werf Maatschappij Wilton Fijenoord N.V. te Schiedam en zal op 15 dezer haar technische proef vaart, welke ongeveer 4 dagen zal duren, aanvangen. Daarna zal de Maasdam op 11 Augustus e.k. op haar eerste reis van Rotterdam via Le Havre en Southampton naar New York vertrekken en zal aan de overzijde van de oceaan Montreal als eerste bestemmingshaven aanlopen. Daar na vaart het schip door naar New York. van waar het op 30 Augustus e.k. via Southampton en Le Havre naar Rotter dam terugkeert. (Van onze correspondent) Toen de 18-jarige student H. W. uit Emmen het programma verzorgde voor zijn clandestiene zender „Monte Carlo", deden de gemeentepolitie en de Opspo ringsdienst van de P.T.T. een inval in zfjn huis. De jongen, die het geheime zenden geheel uit liefhebberij deed moest zijn zendinstaliatie en 37 gramo- foonplalen afstaan en kreeg bovendien een proces-verbaal. Dit alles tot grote schrik van zijn ouders, die van deze lief hebberij van hun zoon totaal onkundig waren. ROTTERDAM, 8 Juli 1962. 551 Ton kolen Renkum, 650 ton kolen Ren- kum, 530 ton kolen Breda, 353 ton suiker Puttershoek 300 ton kolen Deventer» 147 ton kolen Westervoort, 362 ton cellulose Maastricht, 2 x 1500 ton kolen Utrecht, 95 ton kolen Wa.genin.gen, 110 ton graan Deventer, 390 ton kali Someren,, totaal 66 reizen, 5 Vletreizen; 120 ton oud-ijzer Alblasserdam, 2 x 112% ton kali Amersfoort, 200 ton mais Weert, 75 ton mais Beringen, 160 ton cacao bonen Amsterdam 575 ton kolen Utrecht, 60 ton motoren (2 stuks) Harlingen, 300 ton tarwe Hellevoetsluis, 667 ton tarwe Leeu warden. (Van onze correspondent). „Er moet en er zal in Hillegom een bloembollenbeurs komen. Hillegom mag het centrum van de bloembollenexport genoemd worden en waar de handel is, daar moet ook een beurs zijn". Met een bewonderenswaardige volharding heb ben de Hillegommers ruim een kwart eeuw deze zinnetjes herhaald en voor dit idee op de bres gestaan. Nu het dan eindelijk „voor elkaar" is, vierde deze tulpen-, hyacinthen- en narcissen-ge meente gisteren een tietje feest. Des middags om half vier opende de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de bloembollenbeurs. Het enorme ge bouwencomplex met wereldstad-allure, ligt achter „Hollands Bloembollentuin Treslong". De gedachte aan een beursgebouw in Hillegom ontstond, toen de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur ruim 25 jaar geleden de behoefte ge voelde aan een eigen gebouw. Het voor stel, een beurs te Hillegom te bouwen, wees men echter van de hand. In de plaats daarvan werd de voormalige machinefabriek van de Gebr. Figee aan de Leidsevaart te Haarlem, geheel ver bouwd en onder de naam „Krelage- huis" tot beursgebouw ingericht. Na de bevrijding verkeerde men weer in een noodtoestand. Het tijdens de oorlog ge vorderde „Krelagehuis" was geheel on bruikbaar. Men hield beurs in de Gem. Concertzaal te Haarlem onder verre van ideale omstandigheden. De her haalde vriendelijke uitnodiging, om naar Hillegom te komen, beantwoordde men na een aanvankelijk „Ja graag tenslotte met een: „Nee dank u. toch maar niet, want wij gaan het „Krelage huis" weer opknappen". Onder al deze bedrijven was men in Hillegom voor beurszaken aangewezen op een klein café-zaaltje, waar de 400 bloembollenkwekers en handelaars slechts met moeite eikaars tenen kon den vermijden. Gezien de beslist onvol doende ruimte in dit beurslokaliteitje besloot de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur nu mede te werken aan de totstandkoming van een nieuw beursgebouw in Hillegom, door zitting te nemen in de Stichting „Hillegomse Bloembollenbeurs", die hiervoor moest zorgen. Met groot café-restaurant Het gemeentebestuur van Hillegom bood een bedrag aan van 100.000 benevens het terrein „Treslong", ter wijl de mensen uit 't bloembollenvak met een obligatielening van 400.000 tegen 2 pet vele stenen van dit im- mens-grote gebouw voor hun reke ning namen. Teneinde de exploitatie van een dergelijk gebouw, dat voor beurs-doeleinden slechts één dag per week in gebruik zou zijn, mogelijk te maken, ging men 'n belangengemeen schap aan met een bierbrouwerij, die besloot in het gebouw een café restaurant te vestigen van groter capaciteit dan alleen voor de beurs noodzakelijk was en daarvan 'n zelf standig bedrijf te maken, dat beheerd zou worden door de N.V café restaurant „Treslong". De gebouwen beslaan een oppervlakte van 2500 vierk. meter. He* complex is gegroepeerd rondom de grote beurszaal. die ook dienst kan doen als vergader en toneelzaal. Het toneelpodium is voor zien van een zeer moderne outillage als snel verwisselbare „hang-décors". De beursbezoekers komen de zaal binnen via een rotonde en een grote hal. die eventueel dienst kan doen als foyer. De garderobe heeft een ,op- hangvermogen" van 2000 jassen. In de zaal zelf zijn 150 stands' nissen en tafeltjes voor de zakenmensen. De nissen zijn voorzien van een telefoon aansluiting, zodat men rechtstreeks van de beurs uit kan telefoneren, zonder gebruik behoeven te maken van een centrale. Aan telefooncellen is even eens gedacht. Een vernuftig omroep systeem zorgt er voor, dat de oproepin gen en mededelingen in alle hoeken van het gebouw en ook op de terrassen verstaanbaar zijn. Ten Noorden van de beurszaal is de keuringszaal naar de aanwijzingen van de deskundigen zo gebouwd, dat de daar ter keuring ge plaatste bloemen het volle licht krijgen, maar niet teveel zon, opdat ze niet on tijdig verwelken. Geheel Hillegom leefde met de ope ning van de Bloembollenbeurs mee. Overal wapperden vlaggen en honderden trotseerden een zonnesteek, om de ge nodigden het gebouw te zien betredien. De Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper, wees op het belang van de bloembollenexport. In 1951 werd yaar 110 landien voor een bedrag van ruim 134 milliocn gulden uitgevoerd. De opening, die mr. Kesper verricht te, geschiedde symbolisch door de ont hulling van een portret van H. M. de Koningin, geschilderd door de kunst schilder H- Rol. De burgemeester van Hillegom, jhr mr dr O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden. zag de ingebruikne ming van de beurs, als ,,de bekroning van veel arbeid; de overwinning van talloze teleurstellingen". De burgerij van Hillegom bood de stichting „Hillegomse Bloembollenbeurs'' een zonnewijzer aan, die geplaatst is in de demonstratietuin voor het gebouw. „Wij zijn er van overtuigd, dat de beurs een zonnige toekomst tegemoet gaal en daarom is een zonnewijzer hier op zijn plaas". aan de technische apparatuur. De Ne derlandse T.V.stichting heeft getracht deze lange periode enigszins te beper ken door het aankopen van films van de Olympische Spelen welke films dan wekelijks zouden kunnen worden uit gezonden. De Finse filmmaatschappij, die alle film- en televisierechten heeft verkregen, vraagt voor een wekelijkse film van tien minuten echter 8000, te betalen in dollars, welk bedrag de Nederlandse T.V. stichting uiteraard te hoog acht. (Van onze verslaggever). De grootste klok van de wereld wees gistermorgen precies half twaalf, toen de directeur-generaal voor de energie voorziening ,dr E. L. Kramer, met een fikse druk op een versierde knop de fa- briekspoort van de imposante Amercen trale te Geertruidenberg opende. De ko lossale „gouden klok", die tegen de zuid gevel van deze centrale is aangebracht, lijkt door de geweldige afmetingen van de gevel niet overdreven groot, maar de cijfers wijzen het uit; de klok heeft een niiddrllijn van tien meter- Om precies met de tijd mee te gaan, moest de punt van de zes en een halve meter lange wijzer om half twaalf ongeveer 'n halve nieter opschuiven om na de 29ste de 30ste minuut aan te wijzen. Direct na de officiële openstelling begonnen dc sirenes te Weien ten teken, dat de Noord-Brabanders zich voorlopig geen zorgen meer behoeven te maken over de electriciteitsvoorziening, nu Eet productievermogen van de Provinciale Noord-Brabantse Electriciteits Mij met meer dan 120.000 kilowatt is opgevoerd lot een totaai van ruim 265.000 kilowatt. Misschien kan men zich voorstellen, hoe warm het vanmorgen was midden in de polder van de ..Buitengronden van Drimmelen en Geertruidenberg" en hoeverNiet vermoedend, dat het vandaag zo onbedaarlijk warm zou wor den, had de directie in het program aangekondigd, dat de genodigden over de nieuwe weg van de Donge-centrale naar de Amercentrale zouden wandelen, achter de Vughtse „Ermenie"- Bij de*e temperatuur vond de directie net te elfder ure ook te warm om zover te marcheren en daarom had zij een aantal bossen besisid om de gasten naar de nieuv,'e centrale te brengen. En bij de ingang van de fabriek beleefden de tal rijke genodigden, onder wie zich behaive de Commissaris der Koningin, prof. dr de Quay en andere leden van het pro vinciale bestuur, ook de vicaris-generaal van het bisdom Rreda, mgr dr W. Koen- raadt bevond. d£ wereldpremiere van de onlangs gecomponeerde PNEM-mars. Deze compositie van de PNEM-employé Be heer De Vugt, werd gespeeld door de Vughtse harmonie. In groene met zilver bestikte uniformen gaven de blazers lustig partij,terwijl de zon onbarmhar tig in het blinkende koper van hun kla roenen schitterde. Amer onder grote parasols tegen de zon nestralen bescherming zochten ,bood me vrouw De Voogd dr Kramer ,die de opening verricht had, een door de dames zelf geborduurde PNEM-vlag aan. De rood-wit geblokte vlag werd aan de paal gehesen, maar hoe de vele Gedeputeer den en edelachtbare heren ook naar bo ven gluurden, de fraaie vlag was niet in staat te wapperen. Het was windstil, zodat ook rook uit de 110 meter hoge fabrieksschoorsteen kaarsrecht omhoog kringelde. De gasten, die heimelijk naar verfrissing snakten, verzamelden zich na de opening in de cantine en dronken daar in vreugdevolle stemming de koele erewijn. Tijdens de ronrigang door de fabriek, die daarop volgde kon men zich een in- dfuk vormen van de verfijnde outillage van deze kapitale electrische centrale, al is het interieur voor de leek weinig spectaculair. Men hoort alleen aan het gelijkmatige gezoem van de installaties en aan het ongehoorde lawaai in de ■machinekamer, dat de centrale in wer king is. Het fabriekscomplex is een knap staaltje van utiliteitsbouw. Men noemt dit gigantische bouwwerk wel de „burcht aan de Amer". En die in druk maakt de fabriek inderdaad op de voorbijganger. Een zeer moderne burcht, die de kenmerken draagt van de twintigste eeuw. De bouw van de nieuwe centrale was broodnodig. Zoals de directeur, de heer De Voogd in zjjn openingswoord mee deelde, heeft er in de laatste tien jaar verdubbeling van de afzet plaats ge had. Ook deze centrale zal echter spoe dig door een nog moderner gevolgd wor den; reeds nu is men aan het piekeren over de bouw van een nieuwe energie bron. Zoals dr Kramer, die de minister van Economische Zaken bij de opening vertegenwoordigde, het uitdrukte, geeft deze noodzaak een beeld van de ontzag- inboezemende ontwikkeling van de elec triciteitsvoorziening in Noord-Brabant en geheel Nederland. Men heeft de nieuwe centrale langs de rivier de Amer gebouwd, omdat voor het verwekken van deze enorme hoeveelheid energie veel koelwater nodig is. De tur bines in het filtreerhiris verwerken 24 milli-oen liter per uur. -Wij stonden gister morgen een seconde naar de propeller- pompen te kijken en in die tijd stroomde er 6400 liter koelwater voor ons begerige ogen voorbij. Een ware tantaluskwelling voor wie zich in deze drukkende hitte golf moest voortbewegen. 16 Ik schiet liefst eenden, zei ik- Ik zag niet in, waarom ik mij onnodig in gevaar zou begeven. Laten wij dan wat gaan tennissen, zei miss York; wij hebben de baan nog niet geprobeerd. U tennist toch ook, mijnheer Nothcote? Aangezien ik nooit een racket >n mijn handen gehad heb, werd ik gedwongen te liegen. Ik geloof, dat het 't beste is, dat ik toeschouwer ben en op de daarvoor in aanmerking komende ogenblikken zal applaudisseren. Ik heb een paar dagen geleden een kleine aanrijding met mijn auto gehad, waaraan mijn pols mij nog steeds herinnert. Er volgde enig sympathiek gemompel, hetgeen Maurice aanleiding gaf, mij te vragen (wel een weinig al te bezorgd naar mijn zin) of ik wel zou kunnen schieten. O ja, zei ik onverschillig, ik kan nog best een geweer rechtuit steken. Na enig beraadslagen werd bepaald, dat miss York en Maurice tegen haar broeder en Vane zouden spelen. De tennisbaan was terzijde van het hui» gelegen en toen het ontbijt was af gelopen en wij de morgenbladen hadden doorgezien, namen wij enige stoelen mee en plaatsten ze op de meest be schaduwde plekken, van waar men een overzicht over het veld had. Ik zette mij juist in behaaglijke houding neer, toen ik tante Mary op mij af zag kbmen. Voor zover ik uit de weinige gesprek ken met mijn gastvrouw had kunnen afleiden, had vooral onze eerste begroe ting, alhoewel die ogenschijnlijk beleefd en hartelijk genoeg was. mij duidelijk aangetoond, dat ik van haar standpunt gezien, geen zeer welkome gast was. Sedert dien was aij echter zichtbaar milder geworden en bij deze geirigen- heid kwam zij naar mij toe met een glimlach op haar vriendelijk, doch be zorgd gelaat. Ik zou graag eens een praatje met je maken, Stuart, sprak zij, toen ik een stoel voor haar bijsleepte. Heel graag, antwoordde ik, niet we tend en nieuwsgierig, wat zij te zeggen had. Wij hebben haast geen gelegenheid gehad, eens te keuvelen, sedert ik hier ben. Zij keek mij peinzend aan. „Ik weet niet. hoe ik het moet zeggen, maar ik vind dat je de laatste tijd erg veranderd bent." Dit was zoveel als een directe aanval, maar ik doorstond hem kalm. „Ja, zei ik, ik ben veranderd." En in je voordeel, voegde zij er aan toe. Stuart, toen je voor het eerst hier kwam, na je aankomst uit Zuid-Amerl- ka, had ik een hevige afkeer van je. Ik maakte een buiging. „Daar hadt U het volste recht toe", zei ik. Ik weet niet, hoe je levenswijze daarginds is geweest, vervolgde zij. en daarom past het mij niet een oordeel over je te vellen, maar geheel mijn ge voel, mijn instinct zei mij, dat je slecht was, door en door slecht. Ik vreesde het ergste van je invloed op Maurice. Het idee, dat iemand in staat kon ziijn, Maurice, indien mijn oordeel over genoemd jongmens juist was, nog meer te demoraliseren, kwam mij voor, de grens van het humoristische te bereiken. Haar plotseling ontleden van North- cote's karakter was ontstellend genoeg, om mijn glimlach te weerhouden. „Het zal zijn eigen schuld zijn", zei ik open hartig. als Maurice door mij in ongele genheid zou komen. Zij legde haar hand op mijn arm. „Ik geloof je, Stuart", sprak zij. Sedert je hier bent, hebben zich al mijn vroegere meningen over jou gewijzigd en wel dermate, dat van mijn eerste indruk ken niets is overgeschoten. Het is opmer kelijk. want in de regel faalt mijn eer ste indruk noort. Het doet mij genoegen, dat ik de uitzondering op die regel mag zijn, ant woordde ik. En ik ben blij dat Maurice iemand heeft, die waarachtig belang in hem stelt, voegde ik er bij( Ach zei ze, het was juist over hem, dat ik eens met je wilde spreken. Ze aarzelde een ogenblik. Ik vrees, dat Maurice in slecht ge zelschap verkeeVt, vervolgde zij. Sedert een paar maanden is er iets, dat hem sterk heeft veranderd. Het is mogelijk, dat het zijn financiële toestand is. ;Hc weet, dat hij zwaar gewed heeft op de wedrennen, maar ik kan hiet van mij afzetten, dat er nog iets anders, iets veel ergers is. Ik was vertuigd, dat ik vrjj nauwkeu rig wist. wat dat iets anders, veel ergers was. Er is behalve jou niemand, bij wie ik daarover mijn hart eens kan luchten, ging zij meewarig voort. Jij bent ten minste onze naaste bloedverwant en hebt veel in je leven ondervonden. Jij weet aan welke verleidingen een jong mens als Maurrce bloot staat. Daarom vraag ik je, of je mij de dienst zou wil len bewijzen, te trachten hem te helpen. Ondanks al zijn gebreken is hij toch het kind van mijn dierbare Alice. Ols het alleen een geldkwestie is, dan zou den wij wel in staat zijn, dat onderling te regelen. Ik vraag hem echter niet gaarne zelf iets over die aangelegenheid. Hij zou het veel beter met jou kunnen bespreken. Ik had werkelijk met de vrouw te doen. Maurice lag haar blijkbaar na aan 't hart en ofschoon ik vast geloofde, dat de hondsvot van plan was, mij te ver moorden, was ik toch niet voornemens nog meer voren op haar zorgdoorploegd gelaat te brengen. Ik geef u mijn woord, zei ik een voudig, dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen is, om Maurice Duiten onge legenheid te houden. Zij schonk mij een zwak. doch zeer duidelijk dankbaar glimlachje. Ik dank ]e, Stuart, sprak zij. Het spijt mij, dat ik je verkeerd beoordeeld heb. Toen stond zij op van haar stoel en keek naar de tennisspelers, die nu lachend en pratend uit de deur van de biljartkamer kwamen, welke in de tuin uitkwam. Ik moet nu voor mijn huishouden gaan zorgen, sprak zij. Ik heb nog niet eens het menu voor vanavond vastge steld. Wat ik zeggen wilde, als je op de eendenjaeht gaat, zal het wel laat wor den, denk ik. Ik zal het Maurice even vragen. De bewuste kwam juist het grasveld over, hij keek mij vrij koel en zeer ach terdochtig aan, hetgeen in het geheel niet kleurde bij zij.n mooi wit flanellen pak. Tante Mary ging naar hem toe en vervolgde, na enige ogenblikken met hem gesproken te hebben, haar weg naar huis. Miss York wuifde mij met haar racket toe. „Wij verwachten heel veel applaus van u, mijnheer Northcote", riep zij vro lijk. U behoeft niet in uw handen te klappen, als dat hinderlijk voor uw pols Is, u kunt uw bijval wel op andere wijze uiten- Ik verzeker u, dat het tennisveld ervan zal weergalmen, antwoordde ik bemoedigend. Miss York lachte. ,.Nu, dan is het in orde", sprak zij. Daar komt lady Bara- dell! Zij zal u wel te hulp komen. (Wordt vervolgd). VAN ROESSEL blijft amateur Van Roessi blijft amateur. De midden voor van Wil lem II (en tot vóór de geruch ten over zijn Italiaanse reis ook van het Ne derlands elftal) heeft het aanbod van de beroeps club Sampdoria te Genua om voor een som van 150.000 gul den professional te worden, na rijp beraad af geslagen. Van Roessel nani zijn besluit na een onder houd met het be stuur van Wil lem H en met zjjn trainer dr Fadrahonc. Hij zai dus als ama teur bij Willem n blijven spelen. Noot van de Sportredactie: Rijst de vraag, of Van Roessel TT nu toch wèl mee naar Helsinki zal gaan, hoewel hij gis teravond niet meespeelde in de laatste oefenwedstrijd van de Nederlandse voetbalploeg tegen Rapid Wij informeerden daartoe bij de heer ?ruS-t,.T secretaris-penningmeester van de K.N.V.B.. die ons mededeelde, dat daarover nog geen beslissing was ge nomen. De KNVB gaat hedenmiddag met Van Roessel praten en hedenavond zal een communiqué worden uitgegeven met betrekking tot zijn al dan niet mee gaan naar Helsinki. Het s.s. „Groote Beer" neigde vnn- ÏÏSJF" met ,ichte s,agzij naar de "'lhelminakade. Bijna allo Passagiers, achthonderd Amerikaanse studenten, stonden aan één zijde yan het schip langs de «lek ken opgesteld en luisterden naar de welkomstwoorden, die hun werden toegesproken door dr H. X. Boon, secretaris-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken. Evenals vorige jaren wacht een groot aantal Amerikaanse studenten onder auspiciën van het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrek kingen (.N.B.B.S.dat zich ten doel stelt de uitwisseling van Nederlandse en buitenlandse studenten te bevorde ren. een reis van enkele maanden door Europa. Dit bureau dat van het jaar zijn zilveren jubileum viert, heeft voor al na de oorlog een grote activiteit ont wikkeld en daaraan is het te danken, dat alle Amerikaanse studenten, dié Europa bezoeken, via Nederland, in casu Rotterdam reizen. Het vorige jaar reisden de studen ten met het s.s. „Voiendam". Dit jaar zün twee gemoderniseerde emigranten- schepen, de „Groote Beer" en de „Wa terman", door het directoraat-generaal van de scheepvaart ter beschikking ve- Jteld voor het vervoer van de in tolaat 1600 Amerikaanse studenten. Ruim 500 hunner zullen gedurende langere tijd in Nederland vertoeven. De overigen maken een rejs ,j00I. verschillende Europese landen. Op de heenreis worden door Euro pese. ymeidj^ggugg en Canadese profes soren, journalisten en andere deskun digen voor de studenten lezingen ge geven over de Europese problemen, terwtjl op de terugreis onder deskun dige leiding de opgedane ervaringen Worden uitgewisseld en besproken. Voor de recreatie aan boord wordt gezorgd door Amerikaanse en Neder landse studentenbands en gezelschap pen. De keuze daarvan wordt be paald door middel van een onderlin- ge competitie. De bedoeling is, dat de studenten een werkelijke indruk krijgen van de landen, die zij bezoeken, zulks binnen bet vlak van hun studie. Economische studenten zullen bedrijven bezoeken en lezingen krijgen over economische pro blemen, studenten in de schone kun sten zullen musea bezoeken, in aan raking worden gebracht met de Ne derlandse architectuur en deelnemen aan evenementen op het gebied der muziek in Amsterdam en Schevenin- gen. Ook zullen de studenten bij Neder landse gezinnen worden ondergebracht, teneinde het familieleven te leren ken nen. Een deel hunner zaI werkzaam zijn als hulp bi) de oogst in verschil lende landen. In samenwerking met het N.B.B.S. verzorgt het reisbureau Lissone-Linde- man de reizen van deze studenten op het vasteland. De „Groote Beer" en de „Water man" brengen op respectievelijk 3 en 4 September a.s. de Amerikaanse stu denten naar hun land terug. Ontslag bjj Enthoven. Bij de N.V. Plet- terij v/h L. L Enthoven en Cie zijn 19 leden van het personeel ontslagen. Hoewel de onderneming ruimschoots van orders is voorzien, is gebrek aan materiaal de voornaamste oorzaak van dit ontslag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2