BobR ichardswon po Isstok Nieuwe Olympische records aan de lopende band r Fanny kreeg penicilline-injecties Harde Russen kansloos Ook de Britten klopten Pakistan MAAR**- Onbillijk systeem wipte Triton Marjorie Jackson: de vliegende onderwijzeres Onbedreigd winnares op de honderd meter altijd wint WOENSDAG 23 JULI 1952 PAGINA 4 Anoufriev aan Zatopek's hand won 5 km-serie; maar Schade liep sneller MARJORIE JACKSON, Tussen hemel en aarde Vrijwilligers vóór$ DRINKT geregeld ook in huis het natuurlijke, de spijsvertering bevor derende bronwater uit de Belgische Ardennen. Overal verkrijgbaar Kans op „antwoord" aan Maria Sander Zuid-Slavië regeerde in tempo en brio Juist besluit Ivanov voorkwam debacle En veroverden bronzen hockey-medailie VIRGINIA CRICKET IN ENGELAND ROEI-KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND Zwakkere ploegen wèl in de finale Leiding NederlandIndia Kwart-finales Fanny afwezig Géén Wilhelmus Saat uit de strijd Van Mesdag exit Onze zeilers Adembenemende strijd op meer dan vier meter hoogte Door MARTIN W. DUYZINGS. HELSINKI, Dinsdagavond. Naar Bob Richards staarden vijftig-duizend doodstille mensen. De derde Olympische dag liep naar zijn einde. De grote klok naast het oranje-gloeiende score-hord wees kwart voor acht en de avond viel koel, als speurde men er de naderende herfst reeds in, over Helsinki en het stadion. Maar nog steeds torsten de hoge tribunes vele tienduizenden: geboeid, geroerd en gevangen door het moordende gevecht, dat r Vf A.f' J Bob Richards, de kleine 27-jarige Amerikaan, met zijn polsstok nu al meer dan vijf uur lang koppig en ver- beten leverde tegen de steeds hoger klimmende lat. Men had hen verwend vanmiddag, de toeschouwers-aller-landen. Ze hadden Meivin Whitfield, de altijd zo koele Amerikaanse crack, eindelijk zien exploderen, toen hij voor de tweede maal in zijn carrière de gouden plak der 800 meters won. Ze hadden de algemene teleurstelling gedeeld toen twee Olympische sterren, onze Fanny Blankers en de gisteren zo teleurgestelde Jamaicaan, Herhert McKenley, vandaag niet op de sintels verschenen. Ze hadden met stijgende geestdrift gezien, hoe de crême-de-la- crême van de wereldathletiek vandaag, de alles behalve gunstige tempera tuur ten spijt, in een dolle jacht op records de ene voormalige Olympische topprestatie na de andere onder hun spikes vergruizelden. Ze hadden met opgetrokken wenkbrauwen ervaren, dat Emil Zatopck in een overdreven demonstratie van volks-democratische kameraadschap zonder enige camouflage een ordinair combientje maakte met broedertje- Anoufriev uit Moskou, die, dank zij de onderdanige medewerking van de Olympische kampioen, een der 5000 meter series op zijn naam mocht schrijven. Doch alles was, in deze middag vol gebeurtenissen, tenslotte vervaagd en weggevreten in het vuur van het gevecht, waarin drie Amerikanen, drie Russen, een kleine, eenzame Japanner en een koele, nergens voor terug deinzende Zweed elkaar vijf uur achtereen te lijf waren gegaan, totdat, klein en gespannen en met nauwelijks in toom gehouden zenuwen, ten slotte alleen Bob Richards eenzaam in de arena overbleef. Fanny's waardige opvolgster. Op de 4.55 meter lag de lat. Slechts de lange, jonge Don Laz en zijn landgenoot Bob Richards hadden ieder pas in de derde sprong, de altijd kritieke 4.50 meter-grens overleefd. Het uit 1936 stammende Olympische record van de Amerikaan Meadows, tot stand gekomen in een duel JapanAmerika, dat nog altijd geldt als het meest mee slepende, ooit tijdens de moderne spelen vertoond, was toen al lang ter ziele. Richards en Laz waren, met de Zweed Lundberg en de over een perfecte tech niek beschikkende blonde Rus Deni- senko, met een sprong van 4.40 meter op de Olympische recordlijst gegaan nadat ze, twintig centimeters lager al, de teleurstellende Yank Mattos, de kleine, dappere Japanner Sawada, de Fin Olenius en de Russen Brazhnik en Knjazev van zich af hadden geschud. Op 4.50 meter struikelden ook Lund berg en Denisenko. De spanning bleek hun tenslotte te groot; de last der steeds stijgende vermoeidheid na een wed strijd, die hen uren al had bezig gehou den had hun de veerkracht ontnomen. Doch de strijd om de gouden plak ging door: Vijf centimeter hóger ging opnieuw de lat en in hun derde sprong haalden Laz en Richards het beiden. Het scorc-bord wees 4.50 aan. Tot tweemaal toe hadden Laz en Richards de lat afgesprongen en Laz wapende zich voor zijn allerlaatste kans. Het duurde eindeloze minuten, waarin héél het sta dion een rimpelloze stilte ademloos be waarde. Laz rende tot tweemaal toe naar de hoog boven hem uit zwevende lat, doch hield dan abrupt in. Hij dren telde enkele seconden besluiteloos heen en weer, legde de polsstok dan even naast zich in het gras alsof zijn lange vingers het gewicht van het bamboe niet eens meer konden dragen, greep dan opeens de stok en rende Slechts even raakte hü de lat, doch ze zwiepte gierend omlaag en terwijl de blonde Amerikaan met een vertwijfeld gebaar het zaagsel, het zand en de teleurstelling van zich afschudde, stond Bob Richards al, bewegingloos, gereed voor zijn aanloop. Hij wachtte slechts drie seconden; tóen stortte hij, elke spier gespannen, iedere zenuw tot het uiterste geladen, naar voren en haalde het! Hij veerde uit de zandbak op alsof men hem af geschoten had, rende juichend en zwaaiend in het rond, werd niet alleen door zijn teamgenoot Laz, doch óók door de Rus Denisenkb hardhan dig omarmd en liet daarna, in een overmoedige bui, de lat nog even op 4.60 leggen Doch zóveel had hij niet. Zijn reser ves waren uitgeput. Hij had ze verbruikt in die laatste 4,55 meter meester-sprong, waarin hij niet alleen liet Olympisch goud, doch ook het Olympisch record veroverde vóór zijn landgenoot Don Laz (4.50 meter), de Zweed Lundberg en de Rus Denisenko (beiden 4.40 meter). Orkaan voor Whitfield Het was stellig het boeiendste num mer van deze dag, pok al had dan Mei Whitfield, ruim een uur te voren, een orkaan van geestdrift op de tribunes veroorzaakt toen hij, precies als in Lon den, vóór precies dezelfde tegenstander als in Londen en met precies dezelfde tijd als in Londen! in de finale 800 meters eindelijk zijn topvorm had ge toond. Hij, de lopende rekenmachine, die zeidén een-tiende van een seconde snel ler loopt dan hij per se noodzakelijk acht, móest wel met zijn topvorm op de sintels komen, want zowel zijn oude Londense rivaal, de donkere Jamaicaan Arthur Wint, als de stugge Deen Niel sen en de niet aflatende Duitse houw degen Ulzheimer, hadden uit de series en de demi-finales een koppige hoop geput, dat Whitfield in de achter ons liggende jaren tóch wel wat geleden had en dat er mogelijk voor zijn snelste concurrenten toch nog een kansje was. Daarom nam Wint direct na de start met zóveel haast de leid'ng, dat Whit field na 200 meter zowaar nog in laat ste positie lag. Daarom verhoogde Wint nog het tempo, toen Whitfield na 400 m. al achter Ulzheimer tot de derde plaats was opgerukt. Whitfield móest aanvallen! Hij stelde dit uit totdat hij nog slechts 200 meter te lopen had. Toen kwam hij: onweerstaanbaar, met lange, driftige passen Bij het uitkomen van de bocht had hij dezelfde Wint. die vergeefs trachtte terug te komen en die over die 800 meter 0.1 seconde sneller zou zijn dan destijds in Londen, al ver slagen. Hij won tenslotte in zijn eigen Olym pische recordtijd 1.49,2 vóór Wint (1-49,4) en Ulzheimer (1 49,7), die zich zó „restlos" leeggelopen had, dat hij voorbij de finish met een zweefduik tegen de sintels vloog. Nielsen met 1.49,7. Webster (1.50,2) en Steiner (1.50,6) bezetten de volgende plaatsen. En vervolgens zochten we dan in drie series (die door het uitvallen van Wim Slijkhuis helaas aan belangrijk heid en spanning verloren), naar veertien vrijwilligers, die bereid zijn zich straks in de finale der 5000 me ter door Emil Zatopek de Onverwoest bare, ten overstaan van 70.000 glim lachende toeschouwers ter slachtbank te laten voeren. Emil Zatopek-zèlf vond deze series kennelijk slechts een kinderachtige ver toning en daar gedroeg hij zich naar! Hjj verscheen in de derde serie in de baan met twee duidelijk waarneembare bedoelingen: a. zich zelf zovéél moge lijk te sparen voor de finale en b. de Rus, Andrei Anoufriev, koste wat kost, aan een overwinning in die serie en automatisch aan een plaats in de finale te helpen. Vermoedelijk had de Tsjech vanmid dag een paar volkscommissarissen op de thee gehadHij speelde het stuk bot, dom en dilettanterig. Do Rus spurtte onmiddellijk van start, terwijl Zatopck in de achterhoede van het veld glim lachend bleef toezien, hoe kameraad Andrei bezig was veertig kostbare me ters voorsprong te veroveren, l'as toen, reeds na anderhalve kilometer, bleek, dat de nijdig zwoegende Anoufriev met deze voorsprong ver boven zijn stand leefde en dat hij hem, na een paar tussenspurtje van de Noor Stokken al spoedig verspeelde, kwam Zatopck met duizelingwekkend gemak naar voren en regelde dat even. Hjj regelde het zó, dat het kopgroep- je door tussenstijdse verhogingen van het tempo voortdurend kleiner werd, waarna hjj telkens weer wachtte om de hevig hijgende Anoufriev op te ha len. In de voorlaatste bocht verdien de hij vervolgens de meeste hoogach ting van Vadertje Stalin door de Rus voorbij te laten gaan. Hij duwde hem letterlijk naar voren, waarna hij zich verder met veel misbaar nuttig maak te door de snel hijspuntende Zweed Albertsson te bewaken. Als tegenspres- tatie gaf hü de Zweed op de finish lijn de tweede plaats cadeau, nadat Andrei Anoufriev het blijspel gewon nen had in 14.23.6. Albertson noteer de 14.26.0, Zatopek idem, de Australiër Perry werd vierde in 14.27.0 en de rossige Brit Chataway plaatste zich met 14.27.8 eveneens in de finale. De tijd van deze serie was overdre ven matig, vergeleken met de 14.19.0 waarmee de Franse Algerijn Mimoun na een kapitale eindsprint de eerste serie gewonnen had vóór de Fin Taipale (14.22.8), Gaston Reiff, de Olvmpische winnaar van 1948, die met 14.23.8 het kennelijk op z'n gemak deed, de Zweed Andersson (14,25.0) en de Engelsman Pirie (14.26.2). Doch de houding en de prestatie van Zatopek staken wel bijzonder ongunstig af tegen de manier, waar op de Duitser Herbert Schade, zon der veel tegenstand en oorverdovend aangemoedigd door de van dag tot dag blijkbaar nog groeiende Duitse kolonie, in de tweede serie het Olym pische record van Gaston Reiff (14.17.6) met niet minder dan 2.2 seconde ver beterd had. De Duitser nam onmiddellijk de lei ding en had na tw^e ronden de rest van de concurrentie al van zich afge schud. Hij liep maar eenvoudig rustig zijn eigen, stugge, tempo, wist na vier kilometer al, dat hij vandaag op de Olympische recordlijst zou gaan en gaf goedmoedig de Brit Parker de gele genheid om in de laatste ronde met __een woedende spurt nog wat dichterbij te komen. Het nieuwe record voor Scha de luidt 14.15.4; Parker had er 14.18.2 voor nodig, de Hongaar Béres werd derde in 14.19.6, de Belg Theys bereik te de finale in 14.22.2 en ook de Fin Tuomaalaa behoorde met 14.26.8 nog royaal tot de vijftien uitverkorenen. En terwijl Schade nog druk doende was zijn nieuwe record te construeren stond Sim Iness. de wat onhandige, ver legen Amerikaanse reus, die tijdens het discuswerpen een ander record tot driemaal toe omvergeworpen had, nog altijd op het middenveld naar het Olympische goud te staren, dat men hem die middag in een zijner enorme vuisten had gelegd. Adolfo Consolini, de Italiaanse mas todont, die sedert zijn overwinning in Londen zich een voornaam em- Advertentle SPI (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Dinsdagavond. Hetzij ze wint, hetzij ze verliest, zelfs als ze zich terugtrekt, altijd is Fanny BlankersKoen „frontpage- news" voor de internationale sport pers. En er ging een golf van teleur stelling door heel de Olympische athletiek-wereld, toen bekend werd, dat Fanny niet in de deini-finale 100 meter zou starten. Ze voelde zich al enkele dagen niet in de beste con ditie, had na haar tweede serie, waar in ze tweede was geworden, geklaagd over duizeligheid, bleek last van een karbonkel en daardoor opgezette lympheklieren te hebben en leed aan koorts. „Niet starten", besliste toen onmiddellijk haar man en coach Jan Blankers. Het was voor iedereen duidelijk en verklaarbaar. Behalve voor de Duitse athlete Maria Sander-Domagalla, die er na die tweede serie ook al het eerst by was geweest om Fanny te vertellen dat ze verslagen was (en niet zonder leedvermaak) en die nu onverholen en met een schouder-ophalen liet blijken van dat ziek-zljn niets te geloven, 't Was geen chic gebaar van de Duitse En intussen nam de Utrechtse dokter Hingst, coach van Triton's roeiploeg, (Speciale berichtgeving) TAMPERE, Dinsdagavond. De Russische voetballers, van wie zo'n grote roep was uitgegaan (ook al be schouwde men Hongarije als de éérste Oost-Europese favoriet), uitgeschakeld in de overgespeelde wedstrijd van de eerste ronde in liet Olympisch voetbal-tournooi. I Zuid-Slavié hield ditmaal, ten aanschouwen van ruim 29.000 toeschouwers in Tam pere, de teugels strak in handen. Het overkwam dc mannen uit liet land van Titn, die in de eerste wedstrijd een 51. voorsprong verloren hadden zién gaan tot een 55 gelijk spel, deze avond niét dat zij zich te vroeg overwinnaars waanden. Ook bij een 31 voorsprong bleven zij nu op volle kracht dóórgaan en sloten elke kans op een nieuwe Russische eindstoot uit. de patiente in onderzoek en diende haar enige penicilline-inspuitingen toe teneinde de infectie te bedwingen (ge vreesd was ook voor een darm-infec tie). Dinsdagavond laat voelde Fanny zich weer goed, maar dr Hingst zal pas Woensdagochtend beslissen of zij in de wedstrijden op de 80 meter hor den mag starten, waartoe koortsvrij- zijn voorwaarde is. Het was juist gezien van Jan Blan kers, om zijn vrouw voor de verdere races over 100 meter een startver bod op te leggen. Fanny had zich in die twee eerste series tóch al gefor ceerd, had toen al eigenlijk niet mo gen lopen. Verder deelnemen zou funest geweest zijn, zowel voor haar lichamelijke constitutie als voor haar mentale instelling. De titel op de 100 meter zou zij niet hebben kunnen be halen, want alleen in haar allerbeste topvorm zou zij kans hebben gehad tegen de Australische Marjorie Jack son, die een waardige opvolgster i geworden. En Fanny zou zich dermate geforceerd hebben, dat haar conditie logischerwijs nog slechter was gewor den. Dat zou haar én de vorm en het zelfvertrouwen hebben ontnomen voor de 80 meter horden, waarop zij méér dan op de 100 meter de grote favo riete is. En het zou dramatisch zijn geweest, als zij ook in haar horden- specialiteit zou zijn verslagen (om dan van de 200 meter en de estafette maar te zwijgen). Want een dergelijk af scheid van haar schitterende loopbaan zou onze top-athlete zeker niet ver- diend hebben. En Maria Sander-Domagalla (die overi gens öök wel weet wat hardlopen is en die ook op de 80 meter horden uit komt) mag weten, dat Fanny geen enkele tegenstandster uit vrees Voor een nederlaag ontloopt. En het is te hopen, dat Fanny, tegen haar wil in bed gehouden, op dat horden-nummer weer in goede conditie is. Dan zal Maria wel wat gewaar worden MEL WHITFIELD, voor de tweede maal Olympisch kampioen op de 800 meter. De Russen namen ditmaal het initia tief en hadden ook al snel succes, toen midvoor-aanvoerder Bobiov (kenbaar aan een witte band om zijn arm) de score van korte afstand opende na zich fraai vrijgelopen te hebben. De Zuid- slaven hadden enige tijd nodig om zich over deze tegenslag neen te zetten, maar toen zij eenmaal het offensief hadden overgenomen, bleken hun grote capaciteiten: hoger tempo en strakker samenspel. Het werd een belegering voor het Russische doel, waar keeper Ivanov zich met een serie fantastische HELSINKI, Dinsdagavond In een aantrekkelijke en snelle wed strijd heeft het liockey-elftal van Groot-Brittannië de wedstrijd om dc derde plaats tegen Pakistan met 2—1 gewonnen. De Brit ten hebben heel hard voor deze zege moeten vechten maar de bronzen medailles zi.in on tegenzeggelijk terecht gekomen bij het elftal, dat er het meeste recht op had. Het korte schuifspel van Pakistan was een kolfje naar de hand van de stevige en stickvaste achterhoede van Groot-Brittannië, en toen Pakistan van speelwijze veranderde, was het te laat om nog een gelijk spel of meer uit het vuur te slepen. Aanvankelijk speelde de strijd zich af op het middenveld, waar de tengere en lichte Pakistani menig duel verloren. Langs de grond trachtten zij de bal met korte tikken in de Britse cirkel te wer ken, maar het spel ging te veel in de breedte en gevaarlijk waren hun aan vallen allerminst. Het enthousiaste Britse spel had meer succes. Nadat enkele strafcorners niets hadden opgeleverd, kwam het eerste doelpunt uit een lange hoekslag, waar uit linksbinnen Conroy hard en hoog met de omgekeerde stick insloeg. Enkele minuten na rust werd het 20 uit een doorbraak van Fletcher. TRIUMPH bonpoint aangemeten heeft, had al op ietwat hardhandige manier wet Sim Iness kennis gemaakt, toen hij nog maar vijf minuten in de arena was. Want Iness nam onbewogen de schijf en verbrijzelde Consoli's Olym pische record met zijn allereerste worp van 53.47 meter. Zowel Con solini als de Amerikaanse wereld recordhouder Dillon (die overigens met zijn eerste worp 42.47 meter haalde!) stonden daar kennelijk even van te kijken. Ze werden }}''K wat onzekerder, toen Iness met zijn twee de worp zijn eigen record opnieuw verbeterde: 54.60 meter. En zij ge loofden niet meer in Sim's spreek woordelijke verlegenheid, toen hij ook dat record in de derde worp opnieuw brak en hjj met 55.03 meter meteen zjjn gouden medaille veroverde. Consolini verwerkte al die klappen nog het best. Zijn tweede worp leverde hem 53.70 meter op plus de tweede plaats, waarna wereldrecordhouder James Dillon pas in zijn vierde beurt (53.28 meter) het derde trapje op het ereschavot toch nog voor Amerika veroverde. In de county werden de volgende resul taten bereikt: Worcester 280 en 28/0 wint van Warwick 155 en 129. Dit is de tweede overwinning van Worcester op de buur Warwickshire, Jenkins nam in de twee wedstrijden 19 wickets voor 203 runs. Sussex 222 en 267/9 verliest van Northamps 330 en 183/4. Lancashire 471/7 en wint van Kent 191 en 217. Notts 333 en 181 verliest van Yorkshire 492 en 3314. Lecester 302 en 32 verliest van Derby shire 234 en 219/8. Hampshire 240 en 135/3 wint van Glou cester 256 en 115. Glamorgan 217 en 151 verliest van Essex 293 en 86/9. Middlesex 192 en 219 verliest van Surrey 283 en 130/1. Op de Bosbaan te Amsterdam werden met een zeer slechte bezetting de Ne derlandss roei-kampioenschappen zonder cracks! gehouden. De uitslagen luiden: Vier met stuur man: 1. Willem 3 (6.59.2), 2- De Laak (7.02.0) Skif: 1. De Delftsche Sport (7.38.4), 2. De Amstel (7.46.0), 3. Viking (7.48.6). Twee iriet stuurman: 1. Het Spaarne (8.00.2), 2. Njord (8.11.6), 3. Willem 3 (8.16.2). Dubbel twee: 1. Het Spaarne-Triton (7.04.0), 2. Willem 3 (7.09.0). Acht: 1. Njord 16.11.8), 2. Laga (6.17.6),- 3- Willem 3 (6.20-6), 4- Nereus (6.22.8). Dames dubbel vier: 1. Dfe Vliet (3.44.4), 2. Willem 3 (3.50.2). Dames skif: 1. Nautilus (3.56.4), 2, De Maas (4.05.4), 3, Viking (4.07-4). Dames acht: 1. De Vliet (3-27.0), 2. Het Spaarne (3.31.2). HELSINKI, Dinsdag. Gécn Nederlandse roeiers in óe finales. Ook de Triton-twee en de skiffeur Van Mesdag werden uitge schakeld. De ongestuurde twee van Triton helaas op een onbevredigende manier. Triton ondervoud in de tweede her kansing de terugslag van de zware race van gisteren, waarin Iiunze en Binnendijk zich tegen de sterke En gelse ploeg tot jlet uiterste hadden gegeven. Dit heeft zich later op twee manieren gewroken. Ten eerste was de ploeg minder fit dan gisteren maar vooral bleek ten tweede, óat Triton mei een minder goede tijd m die race vandaag in de derde herkansingsheat zou zijn geplaatst met aanzienlijk betere kansen. Immers, De leiders van Pakistan keken nog donkerder dan anders, maar de spelers hadden geen boze gezichten nodig. Zij hadden zelf wel gezien, dat het zo niet ging en zij begonnen er nu een stevig schepje op te gooien terwijl zij het shortpassing vervingen door meer open spel met verrassend lange passes naar de vleugels. Maar weer was de opzet van de aanvallen te breed en de fel op de bal zittende Britten konden de nu steeds groter wordende druk weerstaan. Toch zou het einde nog onder grote spanning komen, want bij een aanval van rechts glipte midvoor Mallick tus sen Midgley en Carnill door en in de volgende seconde was de uitstekende doelman Dadds geslagen. Eén minuut voor het einde stond heel Groot-Brittannië stijf van schrik. Een keihard schot uit een strafcorner werd door aanvoerder Niaz hard tegen de kruising van de lat geschoten. Verder kwam Pakistan niet. Voor het; eerst viel een Aziatische ploeg buiten de prijzen. Met bronswinnaar Groot- Brittannië èn met Nederland is het Europese hockey in opmars De jury du terrain van het Olympisch hockeytornooi heeft als scheidsrechters voor de finale tussen Nederland en India, welke Donderdag 24 Juli wordt gespeeld, aangewezen de Britse arbiters Ingledew en Allan. saves grootmeesterlijk weerde maar desondanks twee maal moest vissen, eerst op een onhoudbare kogel van Mitic, later toen Bobek een wegens hard spel toegekende penalty ongenadig inknalde. De Zuidslaven imponeerden door hun directe spel: zonder talmen werd de bal van man tot man gespeeld, zij 't met ingewikkeld short-passing vol moeilijke figuren maar getuigend van een perfect positie- en ruimte-gevoel, dan wel met lange haarzuivere passes waarbij zij hun grotere loopsnelheid uitbuitten. Met dit spel: vol fantasie en brio, bleven zij ook na de rust domineren, al werd de phenomenale Russische keeper Ivanov nog maar één keer gepasseerd, toen zijn back een schot van Kajkovski van richting veranderde. Russen werden hard De Russen gingen toen over tot zeer hard spel en de Engelse scheidsrech ter Ellis deelde niet alleen legio vrije schoppen maar ook een aantal waar schuwingen tegen de mannen van het Rode Leger uit. In weerwil van enige furieuze laatste stormlopen slaagden de Russen, wier weliswaar technisch zeer knappe maar stereotiep korte spel een te machinale indruk maakte en waarin de goalgetter- midvoor Bobrov bij tekort aan tempo door de Zuidslavische verdediging vol ledig werd bedwongen, er niet meer in om de nederlaag te ontlopen. Zo won Zuidslavië met 3—1. En ter wijl de mannen vgn het Rode Leger (de kern van de Russische ploeg) met han gende hoofden het veld verlieten, onge twijfeld met weinig florissante gedach ten aan hun ontvangstt door vadertje Stalin, braken de weinige Zuidslavische toeschouwers door het politie-cordon heen en droegen zij hun triomferende spelers op de schouders naar de kleed kamers. Het volledig programma van de bij loting vastgestelde kwarteindstrijden van het Olympisch voetbaltournooi luidt: 23 Juli: Helsinki: OostenrijkZweden 24 Juli Helsinki: BraziliëDuitsland. 24 Juli Kotka: TurkijeHongarije. 25 Juli: Helsinki: DenemarkenZuid slavië. Er klonk vandaag géén Wilhelmus in Helsinki s Olympische stadion. Er rees géén Nederlandse vlag omhoog tegen dc, van dreigende regen loodgrijze, Finse lucht, toen de snelste sprintsters ter wereld in de honderd meter-finale door de finish waren gegaan. Het Olympische goud, waarop wij eergisteren rekenden cn waarop wij gisteren, ondanks alles, nog steeds hoopten, was voor de kleine, magere Australische Marjorie Jackson; cn zelfs het zilver en het hrons van een sprintnummer, waarin we jaren achtereen de toon aangaven, was ditmaal niet voor Nederland. Fanny Blankers, enkele weken geleden nog in staat om een nieuw wereldrecord te lopen, had ziek en geplaagd door een infectie haar Olympische titel, die gisteren wel dreigend stond te wankelen, in de halve finale niet eens verdedigd en toen het publiek dat, vlak voor de start, ontdekte, ging er hoorbaar een golf van teleurstelling over de volgepakte tribunes. Het was voor de Nederlandse kolonie een even grote teleurstelling. Niet alleen omdat wjj nu Slijkhuis nog steeds met zijn Achillespezen sukkelt tóch al naargeestig weinig kans op enig Olym pisch goud maken, doch vooral ook, om dat men vanavond al in het buitenlandse kamp rondleurde met de veronderstel ling, dat onze wereldrecordhoudster een nederlaag wenste te ontlopen. In ieder geval ontnam dit plotselinge uitvallen van Nederland's grote favoriete helaas iets aan de glans van het Olym pische goud, waarmee Marjorie Jackson vanmiddag stil en gelukkig stond te pronken. De Australische had geen enkele re den om een duel te ontlopen, want op nieuw won zij haar demi-finale onbe dreigd en met royale voorsprong en opnieuw egaliseerde zij met 11.5 secon de zowel het Olympische als het nog altijd geldende wereldrecord. Haar landgenote Cripps en de donkere Amerikaanse Mae Faggs haalden met haar de finale, waarna in de andere halve finale de Zuid-Afrikaanse Daphne Hasen- jager met de Australische Shirley Strick land 11.9 seconde noteerden en zij de Duitse favoriete Maria Sander op de derde plaats lieten. Het was in deze demi-finale dat Ne derland een tweede teleurstelling te slik ken kreeg. Puck Brouwer, op de binnen baan, had een bijzonder slechte start, had daarna wel tien meter nodig om haar balans te vinden, ging op het rechte eind weliswaar nog een Russin voorbij, maar bracht het toch niet verder dan een vier de plaats, hetgeen voor haar het einde van dit honderd meter-avontuur bete kende. Ook voor Theo Saat kwam vanmiddag in de kwart-finale der 200 meter een eind aan de Olympische Spelen. De jonge Hagenaar had zich in betere conditie dan tijdens de demi-finale der honderd meter met succes en met een tijd van 22 seconden door zijn serie heengeslagen, daarbij de Duitser Zandt (22.1) en de Venezolaan Leiva (22.3) achter zich la tend. Maar tóen al leek het twijfelachtig, dat Saat de kwart-finale zou overleven, want ook al had de Jamaicaan Herbert Mc Kenley nog altijd zwaar in de put na zijn nederlaag op de honderd meter, waaraan hij nog steeds niet geloven wil zich demonstratief uit dit nummer te rug getrcfkken, er waren nog altijd wel enige lieden, die in staat zijn van die 200 meter straks een der topnummers van de Olympische Spelen te makende Ameri kaan Stanfield, die zijn serie in 21.8 sec. won, de Rus Souhkarev, die er 21.9 sec. voor nodig had, de Amerikaan Gathers, die met 21.2 op een na de beste tijd van deze dag maakte en de onvermijdelijke McDonald Baily, de snelste in 21 sec. en de altijd gevaarlijke Australiër Trelogar (21.6). In zijn kwart-finale trof Saat welis waar de binnenbaan, doch voor het ove rige mocht hij niet juichen. Gathers (21.4) en de Indiër Pinto (21.6) waren nu een maal sneller dan de dapper terugvech tende Hagenaar, die met 21.7 op de derde plaats kwam en daarmee helaas werd uitgeschakeld. Met Gathers en Pinto arriveerden de Argentijn Bortnhoff, de Brit Stacey, de Amerikanen Baker en Stanfield, de Cu baan Fortun Chacon, de Jamaicaan Laing de Tsjech Janecker en de Duitser Zandt in de demi-finales. nu won Frankrijk die derde heat In een tijd die ruim 12 sec. slechter was dan die welke Triton als no 3 in de tweede heat noteerde. Daarom zou men de wijze van roeien zoals die gisteren gevolgd was, een tactische fout kunnen noemen. Doch aan de andere kant pleit deze indeling niet voor het gevolgde systeem waarbij minder snelle ploegen een betere kans in de herkansing kregen. Hoge golven Van sterk ongunstige invloed was ook, dat de sterke wind die op de vrijwel onbeschutte baan van Mcilahti door de eilandjes door blies, 't water zeer woelig maakte, zodat de golven nu en dan zó hoog opsprongen, dat men in de lucht in plaats van in liet wa'er sloeg. Ploegen die in eigen land rustig water gewend zijn (o.a. Nederland op zijn geroemde Bos baan), werden hierdoor ernstig ge handicapt; andere ploegen kwamen echter hierdoor in hun element, zo de Finnen, die nooit een grote roei- natie zijn geweest maar nu goed presteren. Triton eindigde dan 3 lengtenrachter winnaar België 7 min. 35 - sec. (Trhon's tijd 7.44.7) en Argentinië werd in 7 41- tweede. In de finale plaatsten zich Zwitserland, Engeland, Amerika, België en Frankrijk, dat de derde herkansing in 7.51.1 won.... In twee-me*- stuurman versloeg Duitsland zowel de Tsjechen als de Russen en plaatste zich aldus in de finale met Frankrijk, Italië. Finland Denemarken. Ook Rob van Mesdag was zeer door het wilde water gehandicapt, lag in de eerste heat van de tweede herkansing al achter, haalde niet meer op (leek ook minder in conditie dan gisteren, toen hij de eerste herkansing zo fraai won) en eindigde met 3V2 lengte in 7 min. 57.3 sec. als derde achter de Australiër Wood 7.45.5 en de Zwitser Meyer 7.48.3, maar nog ruim vóór de Belg Steenacker 7.59.5. De Amerikaanse favoriet Kelly werd opnieuw verslagen, zij het met slechts 02 sec. verschil, zodat een foto van de finish moest uit wijzen, dat de Pool Kocerka in 7.41.8 gewonnen had. De Uruguees Risso, die in Londen '48 Olympisch kampioen werd, verloor eveneens en werd derde achter de Zuidafrikaan Stephan en de Saarlander Schuett. In de vier-met-stuurman won Fin land van Rusland en Frankrijk, schakel de Zwitserland zowel Italië als Ar gentinië uit. won Groot-Brittannië van Noorwegen en Denemarken. En in de vier-zonder-stuurman zorgde Finland voor sensatie door Italië en Amerika te kloppen, terwijl Groot-Brittannië in de finale kwam door Rusland uit te schakelen. Op de derde dag van de zeilwedstrij den behaalden de Nederlanders de vol gende resultaten: Draken: Van Duyl vierde; 1. Dene marken; 2. Argentinië. Star: Maas negende; 1. Amerika; 2 Italië. Finnjollen: De Jong vijfde; 1. Den* marken; 2. Noorwegen. 5.5 meter: De Vries Lentsch twaalf de; 1. Zweden; 2. Noorwegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4